PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewaniem drewnem



LFC
28-10-2015, 15:44
Witam, mam zamiar kupić taki piec:

http://allegro.pl/piec-zeliwny-koza-kominek-blist-ekonomik-lux-7kw-i5670413961.html

Dowiedziałem się że zrzyny tartaczne u mnie to koszt 140zł za 3 m3. Chciałbym się dowiedzieć, oczywiście tylko orientacyjnie, jaki będzie koszt ogrzewania mieszkania 40 m2. Chcę palić w weekendy i w tygodniu wieczorami. Jaki może być koszt miesięczny takiego ogrzewania?

boluslolusj23
29-10-2015, 12:37
Witam, mam zamiar kupić taki piec:

http://allegro.pl/piec-zeliwny-koza-kominek-blist-ekonomik-lux-7kw-i5670413961.html

Dowiedziałem się że zrzyny tartaczne u mnie to koszt 140zł za 3 m3. Chciałbym się dowiedzieć, oczywiście tylko orientacyjnie, jaki będzie koszt ogrzewania mieszkania 40 m2. Chcę palić w weekendy i w tygodniu wieczorami. Jaki może być koszt miesięczny takiego ogrzewania?

Szanowny Kolego,

1 m3 zrzynów to około 500 - 600 kg. Tak na oko. Z 1 kg w ciągu godziny w takim piecu wyciśniesz średnio ok. 2 - 2,5 kW. Tyle, że ugotowałbyś się w tych 40 m2. mieszkania.
Zatem jak grzać? Najpierw jeśli koza zimna zrobić sobie dobry ciąg kominowy, czyli dobrze wygrzać komin. Najlepiej najpierw szybko i intensywnie wywietrzyć pomieszczenie. następnie zapewnić dopływ świeżego powietrza - bo piec bierze do spalania powietrze z pomieszczenia - poprzez choćby nieszczelne drzwi: co najmniej 20 m3 powietrza na godzinę plus to co potrzebne do spalania, czyli ok. 10 m3/kg paliwa na godzinę.
Rozpalić papierami i ew, tekturą, a później dokładać szczapki drewna. Po 10 - 15 minutach możesz już załadować porcję paliwa. Tylko bez przesady. Co najmniej pół objętości komory spalania powinno zostać puste. Możesz też zrobić taki myk, że po załadowaniu komory do połowy objętości, z góry na stosie ułożyć nieco drobnego drewna i zapalić ten stosik od góry.

Ogrzewanie nawet tak małego pomieszczenia tak tanim paliwem w Twoim przypadku ekonomicznym szalem nie będzie, ponieważ chcesz tylko w weekendy palić. Zatem pomieszczenie będzie mocno zawilgocone i wystudzone. A to wszystko - ściany i wyposażenie będziesz musiał najpierw podsuszyć, a następnie podgrzać tak, aby zniwelować straty ciepła, jakie pomieszczenie doznało w czasach "ciszy".

Na pewno nie zbankrutujesz. Tylko pamiętaj, aby - jeśli to pomieszczenie ma być również sypialnią, nie zostawić w komorze spalania nic, co się jeszcze tli, czyli usunąć wszystko, szybko przewietrzyć pomieszczenie przed spaniem i miłych snów.

Nie zapominaj również, że przepisy zabraniają użytkowania takich ogrzewań w sypialniach oraz wszędzie tam, gdzie kubatura jest mniejsza, niż 30 m3.

p.s. sorry zapomniałem o rachunku.

Jeśli w ciągu doby spalisz średnio 1 - 1,2 kg na godz. to paląc np. 3 h/dobę spalisz ok. 4 jg paliwa. Czyli w miesiącu ok. 900 - 1000 kg, czyli 1 - 1,5 m3 zrzynów.

Dużo to, czy mało? Musisz sobie odpowiedzieć sam. Wyliczenia dla warunków skrajnie niekorzystnych. Bo w realu wyjdzie może coś koło 50% tego.

Jurgonka
29-10-2015, 13:00
Palenie od góry "świeżych" odpadów tartacznych nie przejdzie. Reszta OK.

LFC
01-11-2015, 23:23
Dziękuję za bardzo rozwiniętą odpowiedź. W porównaniu do 200zł miesięcznie za ogrzewanie węglem,jest to dla mnie idealna alternatywa. Mam jeszcze jednak jeden problem, o jakiej mocy najlepiej kupić taki piec?