PDA

Zobacz pełną wersję : Co lepsze na instalacje c.o. Hep2O CPVC czy miedz



Snake_
02-12-2001, 20:33
Witam :smile:
Budujac domek doszedłem do momentu kladzenia instalacji no i niestety mam klopot jaki material wybrac na instalacje c.o. Jakby ktoś był tak miły i poradził co mam zrobic będę bardzo wdzięczny

Andrzej
11-12-2001, 19:41
Nie ma nad czym sie zastanawiac. Tylko Cu. Nieco trudniej wykonac (w sumie jednak latwo) i nieco drozej niz syntetyki. Nie mozna w instalcji uzywac aluminium i cynku. Poza tym same zalety. Uzasadnienie znajdziesz przegladajac dyskusje na zwiazane tematy w forum. Moze tylko dodam, ze widzialem instalacje CO z tworzyw po awaryjnym przegrzaniu kotla. Rozpacz.

Dave
12-12-2001, 08:01
Wedlug mnie miedz jest za droga - i koszty materialu i robocizny. Takie Hep2O mozesz de facto polozyc sam. Co do przegrzania - to plastik wytrzymuje ponad 100C, wiecej woda nie osiagnie. A tak w ogole to aby sie przed przegrzaniem zabezpieczyc nalezy kupic porzadny kociol i sprawa zalatwiona.

Frankai
13-01-2002, 06:24
Woda może osiągnąć ponad 100 stopni - wszystko zależy od ciśnienia. Czy to jest do osiągnięcia w instalacji c.w.u. (z pewnością c.o.), chyba tak choć mało prawdopodobne. Jak pokazuje wcześniejsza wypowiedź miało to miejsce. Ja jednak i tak wchodzę w Hep2O.

Dlugi
14-01-2002, 05:23
On 2001-12-12 09:01, Dave wrote:
Wedlug mnie miedz jest za droga - i koszty materialu i robocizny. Takie Hep2O mozesz de facto polozyc sam. Co do przegrzania - to plastik wytrzymuje ponad 100C, wiecej woda nie osiagnie. A tak w ogole to aby sie przed przegrzaniem zabezpieczyc nalezy kupic porzadny kociol i sprawa zalatwiona.


Jeszcze pytanie - ile razy wytrzyma takie przegrzanie?

Dave
14-01-2002, 08:39
Dlugi - jak bedzie dobry kociol to nie dopusci wcale do przegrzania.

zedgrajewo
14-01-2002, 09:06
Kiedyś zajmowałem się akwarystyką i przy chodowli rybek kategorycznie zabraniało się wykorzystywania osprzętu z miedzi(związki miedzi są toksyczne) nie wiem jak to się ma do rur z Cu jednak ja zdecydowałem się na instalację z ekoplastiku.

14-01-2002, 16:30
tylko miedz inne badziewia nie nadaja sie do niczego
pracuje tylko na miedzi poniewaz klejone nibco to bylo nieporozumienie, zgrzewane rury pekaja i zajmuja za duzo miejsca a szybkozlaczki nie wytrzymuja temperatur i pyk ...
miedz zajmuje malo miejsca jest prosta w montazu i w sumie tania, wytrzymuje nawet gdy instalacja zamarza (do pewnego stopnia oczywiscie )

wiarus
20-01-2002, 21:27
Ja nie mam zaufania do wynalazków dlatego połoze rurki z miedzi miekkiej w podłodze (nie podłogówka) w iednym kawałku od rozdzielacza do grzeinika
Pozdrawiam

pisz_na_berdyczow
27-01-2011, 15:38
trzeba bylo kupic profesjonalny piec

pisz_na_berdyczow
27-01-2011, 15:40
szybkozlaczki nie wytrzymuja?
a na czym ty pracujesz?
ja daje 25 lat gwarancji na moje instalacje na szybkozlaczkach

kajmanxxl
27-01-2011, 19:48
poza stalą miedź jest najstarszym materiałem z jakiego robi się rurki, a przez to najbardziej sprawdzonym, już niedługo będę wykonywał instalację we własnym domu znając temat dogłębnie (myślę o wszystkich rodzajach rurek) wykonam wszystkie instalacje z miedzi

cyma2704
28-01-2011, 14:01
Ja już w kolejnym domu mam wszystkie instalacje z miedzi. Nawet podłogówkę z rdzeniowej rury miedzianej. To już trzecia instalacja wykonana przez zaprzyjaźnioną firmę. Koszt niewiele wyższy, a spokój na lata.

plamiak
28-01-2011, 14:10
Na pętle podłogówki miedź.... Niestety nie zgodzę się z panami - pex jest tańszy i nie ulega korozji. A przewiercić można wszystko.

kajmanxxl
28-01-2011, 22:28
Na pętle podłogówki miedź.... Niestety nie zgodzę się z panami - pex jest tańszy i nie ulega korozji. A przewiercić można wszystko.

oczywiście że można miedź przewiercić ale o wiele lepiej przewodzi ciepło od pex , a podstawową wadą ogrzewania podłogowego jest szybkość rozgrzewania

face
28-01-2011, 22:39
biorac pod uwage wszystkie wady i zalety, czyli takze i cene proponuje instalacje od kotla do rozdzielaczy (poziome i pionowe przewody) wykonac z miedzi
od rozdzielaczy do odbiornikow ciepla (grzejniki czy podlogowka) zastowac alupex dobrego producenta np wavin, kan, kisan
instalacje mozna zabezpieczyc przed przegrzaniem i spokojnie 30lat wytrzyma
nowoczesne kotly nie wazne czy gazowe czy weglowe maja sporo zabezpieczen i czujnikow chroniacych przed przegrzaniem instalacji

plamiak
29-01-2011, 06:34
oczywiście że można miedź przewiercić ale o wiele lepiej przewodzi ciepło od pex , a podstawową wadą ogrzewania podłogowego jest szybkość rozgrzewania

Co z tego że szybciej przewodzi, jeśli nie może bezpośrednio stykać się z betonem. Czyli co - peszel? Nie widzę uzasadnienia technicznego i ekonomicznego dla pętli z miedzi, piony i kocioł - jak najbardziej.

kajmanxxl
29-01-2011, 15:02
owszem jeśli chodzi o kontakt z betonem masz rację ale nie tylko są ogrzewania podłogowe zalewane betonem

face
30-01-2011, 22:10
miedz jest materialem dobrym o jednej zasadniczej wadzie ktora niestety jest cena

Robinson74
01-12-2018, 22:27
Takie Hep2O mozesz de facto polozyc sam.

Ja jednak i tak wchodzę w Hep2O.
I jak wygląda eksploatacja po tych kilku(nastu) latach? Wszystko OK?
Sam rozważam ten system.

PS. Jednak Frankai nie zrobił instalacji w tym systemie. ;)