PDA

Zobacz pełną wersję : Bocianki 2016 - WITAMY :)



Strony : [1] 2 3 4 5 6

Redakcja
02-11-2015, 07:15
Planujesz budować w 2016 r? Warto się poznać, wspierać, dyskutować.

ZAPRASZAMY

martamal
02-11-2015, 09:17
Ja się melduję:), choć jeszcze nie wiemy jaki domek będziemy budować (nie możemy się zdecydować na projekt:bash:, ale na pewno będzie parterowy w granicach 100m2 pow. użytkowej) , ale plany są takie, żeby postawić fundamenty we wrześniu 2016 r.
Na chwilę obecną czekamy na decyzję o warunkach zabudowy, będziemy dzielić naszą działkę i scalać z częścią, którą planujemy dokupić.:)

neever
02-11-2015, 19:46
Również się melduję. Ruszamy od wiosny 2016 z budową projektu "Dom przy alabastrowej 22" z małymi zmianami. Co najmniej SSZ do września mamy zamiar wykonać a zimą instalacje itd.

Pozdrawiam ;)

forscher
02-11-2015, 20:43
Witamy

meldujemy sie i my. Ruszamy na wiosnę. Projekt jest w trakcie obróbki - indywidualny - tak jak inwestorzy, :) Na początku miał byc Loreto od Lipińskich ale nam sie odwidziało.
Oby tylko pogoda dopisała - tak jak w 2015.


Pozdrav

AndrzejSi
03-11-2015, 09:13
Na potrzeby mojej budowy (skończonej w 2012 r.) stworzyłem w excelu narzędzie do planowania przebiegu budowy oraz kosztów. Pozwoliło mi to na bieżąco sprawdzać co się będzie działo w kolejnych dniach i tygodniach, żeby o niczym istotnym nie zapomnieć. No i oczywiście zaplanowałem sobie w tym narzędziu koszty, których potem w trakcie budowy pilnowałem.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany, to zapraszam na priv, chętnie się podzielę (za darmo).

martamal
03-11-2015, 10:25
Neever widzę, że mały domek budujesz. Nie miałeś/aś wątpliwości co do wielkości domku?? Ja się zastanawiam między m70 zapach wiosny o powierzchni użytkowej 97 m2, a oceanią z dobrych domów o powierzchni 114,5m2 z dwustanowiskowym garażem. Oceania to moje marzenie, ale obawiam się, że może być nierealne do wykonania.

neever
04-11-2015, 14:34
Neever widzę, że mały domek budujesz. Nie miałeś/aś wątpliwości co do wielkości domku?? Ja się zastanawiam między m70 zapach wiosny o powierzchni użytkowej 97 m2, a oceanią z dobrych domów o powierzchni 114,5m2 z dwustanowiskowym garażem. Oceania to moje marzenie, ale obawiam się, że może być nierealne do wykonania.

Az taki mały on nie jest. 150m2 pow całkowitej. Nie miałem wątpliwości, wcześniej myśleliśmy o mniejszym bez garażu ale jednak padł wybór na ten projekt. (ogólnie było kilka projektów branych pod uwagę, parterowe również). Każdy liczy koszty, ja również a że nie chcę na całe życie wiązać się z bankiem to ten projekt jest najrozsądniejszy dla nas a poza tym się nam podoba. Kwestia gustu, każdy lubi co innego.

Pozdrawiam

e_gregor
05-11-2015, 13:19
Witam serdecznie

Mam już działkę na wschód od Wrocławia i planuję na wiosnę rozpocząć budowę domu. Zamierzam spróbować swoich sił i większość rzeczy zrobić samodzielnie. Myślę o parterówce ~100m2, murowanej, dobrze ocieplonej z kominkiem i rekuperacją ale możliwie taniej i prostej. Działka 1200m2 więc powinno zostać trochę miejsca na ogród, a on jest dla mnie ważniejszy niż złote klamki ;) Rozważam projekt Zielony Ogród wariant II (dach wymagałby zmiany kąta z 20 na 30*) lub ewentualnie Rumiankowy wariant II.

Pozdrawiam
Grzesiek

cherokee
06-11-2015, 21:25
Witam
Działka kupiona, projekt jest http://extradom.pl/projekt-domu-e-106-WAX1006 to trzeba działać.
Buduje w Wierzbinie koło Warszawy. Od poniedziałku zaczynam papierki i wczesną wiosną startuje.
Pozdrawiam

lolka.77
08-11-2015, 22:44
Zgłaszam się i ja :) Budujemy M77 Dwa światy i są jeszcze szanse, że jeszcze w tym roku pojawi się stan zero.
Przeraża mnie ciut ta wielkość i koszty z tym związane, ale jest nas 2+3 plus mama i biuro (w które zamienił się garaż)

teosh
09-11-2015, 21:33
Melduję się i ja wraz z małżonką. Budujemy nowoczesny dom piętrowy z płaskim dachem około 160m2. Projekt na indywidualne zamówienie. Zaczynamy pełną parą na wiosnę 2016r. (mam nadzieję :)).

Liliputek
12-11-2015, 14:44
Witam sie i ja :)
Budujemy z mężem dom prawdopodobnie na wiosnę (chociaż mielismy zacząć we wrześniu, ale ekipa nas wykiwała..) wg projektu Kendra 2m (nieznacznie zmniejszony), z piwnicą. Powierzchnia ok. 135 m2 plus 70 m2 piwnicy. Budujemy w okolicach Krakowa :)
Papiery załatwione, właściwie wszystko czeka na ekipę ;)
Pozdrawiam!

kor45
12-11-2015, 19:58
Witajcie :)
Zgłaszam, że wraz z małżonką zamierzamy wystawić naszej córeczce dom. Projekt indywidualny zrobiony na zamówienie. Domek ma być płaski i rozłożysty ok 150m2. Planujemy rozpocząć budowę wiosną 2016 r.
Pozdrawiam!

Piencu
15-11-2015, 20:36
Witam,
Jestem "spadochroniarzem" z rocznika 2015r. Niestety nie udało mi sie rozpocząć budowy - czekam nadal na wydanie pozwolenia... A miałem budowę rozpocząć w lipcu ;(
Postaram sie brać udział w dyskusjach ;)
Pozdrawiam

śliwcok
16-11-2015, 19:53
Witam Wiosna ruszamy IRYS z garazem Jestem na etapie szukania ekipy Okolice limanowej Ma ktos dobry namiar Pozdrawiam

stomekx
19-11-2015, 20:35
Witam
Zgłaszam, się wraz z małżonką. Projekt indywidualny zrobiony na zamówienie ok 140m2. Planujemy rozpocząć budowę wiosną 2016 r. początek marca jak się da...., miałem zacząć w sierpniu no ale te papierki..., w grudniu powinno być już pozwolenie ;)
Pozdrawiam!

Kamil_PL
19-11-2015, 21:25
Witam. Ja na 2016 rok planuje remont i nadbudowę domu. Obecnie wymiar domu to 10x12 chcę do tego stworzyć użytkowe poddasze i zmienić konstrukcję dachu. :)

MaestroCK
24-11-2015, 10:43
Witam wszystkich. Meldujemy się z żoną na Bociankowym forum. Zaczęliśmy w październiku i stan zero już się prezentuje godnie. Na wiosnę ruszamy dalej. Pozdrawiamy wszystkich:rolleyes:

dar-ek
25-11-2015, 21:15
Ja już zbudowałem , choć moi bliscy mają zamiar zaczynać.pozdrawiam

kapa69
30-11-2015, 06:31
Witam!
Wiosna 2016 zamierzamy zacząć budować. :)
Domek parterowy z poddaszem nieużytkowym 135m2 pow. całkowitej. południowa Wielkopolska.
pozdrawiam

optymistow
30-11-2015, 13:03
Witamy się i my!
witam z nowego konta, choć forum muratora czytam już od daaawna :) Postaram się udzielać, i pewnie założymy dziennik.

Planujemy ruszyć z budową na wiosne, obecnie dopinamy projekt z architektem - dom z prostym dachem dwuspadowym, poddasze użytkowe, około 150m2, zadaszony duzy taras od południa.
Projekt indywidualny , ale wzorowany na projekcie muratora Miły Dzień.

Papierologia pozostała tez już trwa :)

mother_nature
30-11-2015, 13:21
Witam,
Jestem "spadochroniarzem" z rocznika 2015r. Niestety nie udało mi sie rozpocząć budowy - czekam nadal na wydanie pozwolenia... A miałem budowę rozpocząć w lipcu ;(
Postaram sie brać udział w dyskusjach ;)
Pozdrawiam

To i ja się melduję, również jako "spadochroniarz", z przebiegiem identycznym jak u Ciebie Piencu. Wszystko zawdzięczam swojej nierzetelnej architekt od adaptacji...:mad:
Jakby co, strzeżcie się pani B.B. z siedzibą w okolicach Bielska-Białej :P

m*kasia
30-11-2015, 21:51
Wszystko zawdzięczam swojej nierzetelnej architekt od adaptacji...:mad:
Jakby co, strzeżcie się pani B.B. z siedzibą w okolicach Bielska-Białej :P

Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju ducha strzeżcie się każdej baby, co się za adsptacje bierze. Ja co prawda już przy dachu, ale niekonpetencja mojej pani architekt jeszcze do teraz odbija się nam czkawką ;)

mother_nature
01-12-2015, 08:46
Nic dodać, nic ująć ;)

merbart
03-12-2015, 08:37
A ja też witam.
Podobnie jak koledzy jestem "spadochroniarzem" z rocznika 2015r. Mam nadzieje, że już się uda w 2016r. Projekt mam w adaptacji i zostanie jeszcze uzyskanie pozwolenia. Planowane rozpoczęcie na wiosnę.
Pozdrowienia i powodzenia dla wszystkich bocianów.

mother_nature
03-12-2015, 08:44
merbart chcesz budować na pozwolenie czy na zgłoszenie?
Nie chcę Cię martwić, ale ja w marcu oddałam projekt do adaptacji i przez błędy architekta do dziś pozwolenia nie mam...

merbart
03-12-2015, 09:21
Zgłoszenie oczywiście, mother_nature Ty mnie nie strasz bo ja walczę z papierami od kwietnia 2015 daje sobie jeszcze 2-3 m-c. Ja już "stary" jestem ;) i dłużej nie mogę czekać tym bardziej, że chcę sam budować.

erni007
03-12-2015, 13:35
Witam wszystkich,

Planowane rozpoczecie budowy - Wiosna 2016

Projekt - Dom w Amarylisach 5

Rejon - gmina Swarzedz

pozdrawiam

lolka.77
03-12-2015, 22:16
U nas się trochę przyspieszyło :) Z racji, że pogoda sprzyja dziś zalano nam ławy i podłączono pod wodociągi :)

Iscra
04-12-2015, 07:43
cóż... też się dopisuję do Bocianków 2016 jako spadochroniarz z 2015 ;) Przeboje z poprzednim architektem, przeprowadzka i parę spraw osobistych uniemożliwiły rozpoczęcie budowy w tym roku.

W tym momencie dogrywamy ostateczną koncepcję, badania gruntu zrobione i czekamy na ich wyniki. Projekt indywidualny z wykonawczym będzie gotowy najprawdopodobniej do końca stycznia 2016 :) Zapraszam do swojego dziennika :)

kukuku2
04-12-2015, 22:15
Witam
Więc i pora na minie , lipiec tego roku zakup upatrzonej w zeszłym roku działki , woda już jest , prąd prawie bo jest skrzynka a nie ma licznika. Swoją drogą to dziwne co do wody to nie ma problemu projekt , wykonanie , odbiór i leci a prąd to nie bo aby dać licznik i był prąd to żądają pozwolenia lub zgłoszenie dalej działka ogrodzona oczywiście siatką leśną i blaszak stoi .Teraz działa geodeta , mam na dzieję że w tym miesiącu mapkę zrobi a geolog już był badania mamy.
Co do projektu to domek mały prosty dla dwóch osób 40+ zanosi się na dom w Kostrzewach z Archonu oczywiście z pewnymi zmianami . Jeszcze trzeba będzie powalczyć o zgodę na wycinkę drzew bo rosną w granicy od drogi wjazdowej. :wiggle:

Brzeszczot_33
05-12-2015, 20:27
Witam,
Budujemy pod Trójmiastem, projekt inwidualny na podstawie Dom w Rododendronach 6.
Miałem rozpoczynać jeszcze w 2015 roku, ale niestety problemy z projektantami i sobie odpuściliśmy budowę na ten rok. Ale na wiosnę 2016 to obowiązkowo ruszamy, udało sie jeszcze troszkę uzbierać pieniędzy.
Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwań ekipy do postawienia budynku w stanie SSO. Może ktoś ma kogoś do polecenia? :)
Pozdrawiam
Adam

Emm@
06-12-2015, 19:02
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Planuję budowę domku Pogodna jesień:) Czy jest ktoś z woj. dolnośląskiego, kto buduje bądź wybudował już dom? Chętnie porozmawiam i posłucham porad :-)

lolka.77
06-12-2015, 20:47
A u nas tak :)
dom:
339850

i garaż:
339851

salki
12-12-2015, 09:08
To i ja się witam, co prawda nie mam jeszcze pewności czy uda się wystartować w 2016 roku, ale na pewno wjazd na działkę zrobię i może jakieś ogrodzenie ;)

Projekt już zakupiony: Rodzinny 1 (Domy z wizją)
340368

Aktualnie jesteśmy na etapie dogrywania projektu - drobnych zmian (przerzucenie kotłowni w inne miejsce, zmiana ścianek itd) i w międzyczasie staram się to jakoś "skosztorysować", co pozwoli mi określić datę startu (SSZ chcielibyśmy zrobić z gotówy...)

Iscra
12-12-2015, 19:00
O, salki, ale fajny projekt! Naprawdę bardzo mi się podoba :) Proszę, załóż dziennik, jestem bardzo ciekawa postępów Waszej budowy.

JedrulaLSW
12-12-2015, 22:41
I ja się przywitam, chociaż dostaliśmy pozwolenie we wrześniu to dopiero na wiosnę planujemy start.

klaudiusz_x
12-12-2015, 23:26
Jeśli można, dawajcie linki do projektów w poście.
Można zobaczyć domek bez zbędnego szukania :)

Karato
13-12-2015, 19:40
Witam
Zaczynam budowę jeszcze przed końcem roku :)
dom parterowy indywidualnego projektu, 300m2, grzejna płyta fundamentowa, ściany prefabrykowane z keramzytu.
Jeśli wszystko pójdzie wg planu to w wakacje mieszkam w nowym domu :yes:

Myjk
14-12-2015, 08:30
Także mam zamiar zacząć w 2016. Pytanie czy znowu się coś nie pokiełbasi, bo miało się coś dziać już tej jesieni... Nie wiem tylko, czy wrócę z DB, bo niewiele się na forum poprawia.

@Karato :jawdrop: 300m2? Jakie tam wyjdzie zapotrzebowanie na energię i czym zamierzasz grzać?

Karato
16-12-2015, 20:31
Także mam zamiar zacząć w 2016. Pytanie czy znowu się coś nie pokiełbasi, bo miało się coś dziać już tej jesieni... Nie wiem tylko, czy wrócę z DB, bo niewiele się na forum poprawia.

@Karato :jawdrop: 300m2? Jakie tam wyjdzie zapotrzebowanie na energię i czym zamierzasz grzać?

witaj
dom będzie z grzewczą płytą fundamentową; dom w standardzie domu energooszczędnego i będzie zamontowana rekuperacja. z tych 300metrów 70 to garaż a część domu dla moich sierściuchów :)

c32bud
18-12-2015, 07:06
Witam startujących z budową w przyszłym roku, poprosze o taka zime za rok jaka mamy obecnie :-)
Link do mojego projektu http://extradom.pl/projekt-domu-murator-c32b-ustronny-wariant-ii-podpiwniczony-WAJ1088 jeżeli ktoś buduje z tego projektu chętnie wymienię informacje/przemyślenia.

Marcin34_Śl
21-12-2015, 20:51
Witam,

również mam zamiar ruszyć na wiosnę, Dzisiaj złożyłem wniosek o PNB.

Podobno lepiej złożyć wniosek na PNB, tak Mnie przekonywali w urzędzie i KB. Również bank bardziej naciska na PNB.

Ze zgłoszeniem podobno jest taki problem, że nie ma możliwości zmiany tj, trzeba składać podobnie.

Zobaczymy...

danielosmachos
21-12-2015, 21:21
Witajcie,
Ja jestem takim przełomowym Bocianem :)
Zacząłem w listopadzie 2015 budowę fundamentów (własnie ukończyłem) a na wiosnę 2016 będę budował dom z bali na tych fundamentach.
Pozdrawiam

mother_nature
22-12-2015, 08:05
Podobno lepiej złożyć wniosek na PNB, tak Mnie przekonywali w urzędzie i KB. Również bank bardziej naciska na PNB.

Ze zgłoszeniem podobno jest taki problem, że nie ma możliwości zmiany tj, trzeba składać podobnie.

Zobaczymy...

Wiesz o co chodzi z tym przekonywaniem w urzędzie? Bo do wystawienia PnB mają 65 dni a przy zgłoszeniu 30. Mnie też przekonywali, dałam się nabrać, po czym przez 1,5 miesiąca projekt leżał w szafie nietknięty, bo pani miała inne pilniejsze. Jak upływało 65 dni, to przysłali pismo, że są braki w dokumentacji.
A co znaczy, że nie ma możliwości zmiany? Jakiej zmiany?

tommygol84
22-12-2015, 15:22
Witam! Ruszam wiosną 2016, projekt kupiony aktualny etap to adaptacja projektu na działce. Powodzenia dla wszystkich ruszających z budową w 2016!

Marcin34_Śl
22-12-2015, 17:09
Wiesz o co chodzi z tym przekonywaniem w urzędzie? Bo do wystawienia PnB mają 65 dni a przy zgłoszeniu 30. Mnie też przekonywali, dałam się nabrać, po czym przez 1,5 miesiąca projekt leżał w szafie nietknięty, bo pani miała inne pilniejsze. Jak upływało 65 dni, to przysłali pismo, że są braki w dokumentacji.
A co znaczy, że nie ma możliwości zmiany? Jakiej zmiany?

Domyślam się, ale mam czas. Ze zgłoszeniami tak jak mówisz szybciej może działają, ale jeśli coś jest nie tak, to też przed 30 dniem wysyłają wezwanie i później 30 dniowy okres biegnie na nowo. KB też Mnie przekonywał, że PNB lepsze (może zależy jakie starostwo itp)
Zmiana - PNB można zmienić składając projekt zamienny (np. zmiana zagospodarowania działki). Odnośnie zgłoszenia - nie można nic zmienić, tj. każda zmiana istotna wymaga nowego zgłoszenia i projektu.
Ogłoszenie - jest opłata za cześć niemieszkalną ale to grosze (1 zł za m2).

Tak więc zobaczymy, liczę że PNB będzie do 15 lutego.

Liliputek
26-12-2015, 19:15
jesli się już przyznajemy, to ja też jestem spadochroniarzem z 2015.r.... mamy pozwolenie na budowę z sierpnia, garaż, ogrodzenie, media na działce, tylko ekipa nas wystawiła :( miała być we wrześniu, potem w październiku, potem chcieli wykopać piwnicę w listopadzie.. a koniec końców w ogóle nie przyjechali.
To znaczy nas sam wykop pod piwnicę w listopadzie nie interesował, bo jednak ziemia po zimie może się obsunąć.
Ale! daje nam to więcej czasu na dopracowanie szczegółów (nową ekipę już mamy) związanych z ogrzewaniem i innych :)

Myjk
26-12-2015, 19:24
jesli się już przyznajemy, to ja też jestem spadochroniarzem z 2015.r.... mamy pozwolenie na budowę z sierpnia, garaż, ogrodzenie, media na działce, tylko ekipa nas wystawiła :( miała być we wrześniu, potem w październiku, potem chcieli wykopać piwnicę w listopadzie.. a koniec końców w ogóle nie przyjechali.
To znaczy nas sam wykop pod piwnicę w listopadzie nie interesował, bo jednak ziemia po zimie może się obsunąć.
Ale! daje nam to więcej czasu na dopracowanie szczegółów (nową ekipę już mamy) związanych z ogrzewaniem i innych :)
Życie. Wiem coś o tym. Napisz jakie masz przemyślenia odnośnie "ogrzewania i innych". Skoro masz jeszcze czas, może uda się coś zmienić na plus. ;) Doczytałem, że były wątpliwości odnośnie podłogówki w całym domu, ale zostały rozwiane. Wentylacja grawitacyjna, czy mechaniczna? Jest zrobione wstępne zapotrzebowanie na ciepło vel OZC? :)

Liliputek
26-12-2015, 20:05
Myjk szczególnie ja miałam wątpliwości co do ogrzewania podłogowego na całym domu, ale zostały faktycznie rozwiane :)
od początku byliśmy pewni ogrzewania gazowego, ale... ostatnio słyszymy ciagle dobre rady, a to, że lepiej zrobić ogrzewanie elektryczne, a to jednak pompę ciepła (tu nie znam kosztów jeszcze)... zanim zdecydujemy to chcę jak najwięcej poczytać o różnych wariantach, zdobyć ceny i porównać :) nie mamy jeszcze przyłącza gazu, więc to byłby dodatkowy koszt, tym bardziej, że gotować zamierzam na indukcji, ponieważ dużo łatwiej utrzymać ją w czystości.
W domu będzie wentylacja mechaniczna, okna 3-szybowe (współczynnika nie pamiętam :( ), dom ma być ocieplony styropianem o gr. 20 cm.
Będą również solary i prawdopodobnie ogniwa fotowoltaniczne - w gminie są dofinansowania i zamierzamy z nich skorzystać :)
Zapotrzebowanie na ciepło wg projektu to ok. 12 000 kWh, nie wiem na ile jest to wiarygodne :) dziś dopiero czytałam o czymś takim jak OZC :oops: ale nie wiem, komu to zlecić? Powierzchnia domu jest spora, bo to 240 m2, z czego 70m2 to piwnica, a ok 50m2 to garaż z pomieszczeniem gospodarczym :) więc samego domu zostaje 120m2.

Myjk
26-12-2015, 21:48
OZC należy zlecić osobie zajmującej się takimi obliczeniami, czyli audytorowi. Na forum są takie osoby, myślę, że Twój architekt też kogoś takiego by znalazł wśród swoich "znajomych". To jest bardzo ważny element przy doborze źródła jak i mocy tego źródła. Twoje 12MWh to teraz w zasadzie standard, ale warto to zweryfikować aby się później nie zdziwić. PC to fajna alternatywa dla gazu, jeśli jest faktycznie 12MWh, to polecam oczywiście napisać w dziale o PC po zrobieniu OZC. Ew. poszukać coś samemu, tylko oferty za więcej niż 25 tys. zł brutto z miejsca do kosza wyrzucajcie bo to nie powinno więcej kosztować, a raczej tylko mniej. Obok w wątku jest rozpisany wstępnie domek podobny metrażem i zapotrzebowaniem do Twojego: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=7028916&viewfull=1#post7028916

Dobry krok z WM i brakiem gazu w kuchni, bo gaz rzeczywiście piekielnie roznosi tłuszcz i czyszczenie ścian/okapu jak i samej płyty miłe nie jest. Dlatego indukcja to spora zaleta bo minimalizuje ten efekt, jest IMHO po prostu ogólnie czyściej. Przemyślcie tym samym eliminację okapu w kuchni, bo z wielu relacji przy WM i indukcji ten element staje się tylko zbytecznym zbieraczem kurzu. :)

Wg mnie nie warto przesadzać z ilością źródeł ciepła. Duże te dopłaty dają do S/FW? Ile procent, czy są to dopłaty bezpośrednie czy do kredytu?

ewcia12345
26-12-2015, 23:09
Witam::-)
I my zaczynamy w 2016 w maju ,nasz projekt w starostwie czeka na pozwolenie na budowe .Projekt indywidualny.Pozdrawiamy

Liliputek
27-12-2015, 17:13
Myjk musze znaleźć więc kogoś od OZC... :)
25 tys za PC, ale to rozumiem, że sama pompa? bez odwiertów, instalacji?




Wg mnie nie warto przesadzać z ilością źródeł ciepła. Duże te dopłaty dają do S/FW? Ile procent, czy są to dopłaty bezpośrednie czy do kredytu?

do PC zwracają do 50% kosztów, ale nie więcej niż 20 tys; do fotowoltaniki do 10 tys, do solarów do 6 tys.
Nie jest to dopłata do kredytów. Ale musze o tym jeszcze porozmawiać z kolega od dofinansowań :) albo lepiej, zasięgnąć informacji w gminie.
A czemu nie można mieć wszystkego? :D oczywiście poza faktem, że dla mnie takich dach ze wszystkim jest nieestetyczny :)
Mamy całą połowę dachu skierowaną na stronę południowo-zachodnią, cięgle tam jest słońce, aż się prosi by to wykorzystać ;)

Dziękuję za link do wątku o PC, przestudiujemy :)

Marcin34_Śl
27-12-2015, 18:08
PC - ja kilka miesięcy temu też myślałem, że PC to tylko odwierty :) a PC cała masa...
Ja będę miał pompe ciepła powietrze woda 9 KW. Zapotrzebowanie wyszło 6 600 kWh
Koszt całej instalacji (pompa, zasobnIk, kotłownia) max 25 000

Liliputek
27-12-2015, 18:26
PC - ja kilka miesięcy temu też myślałem, że PC to tylko odwierty :) a PC cała masa...
Ja będę miał pompe ciepła powietrze woda 9 KW. Zapotrzebowanie wyszło 6 600 kWh
Koszt całej instalacji (pompa, zasobnIk, kotłownia) max 25 000

nasuwa mi się pytanie, która PC jest bardziej opłacalna, czy PW czy gruntowa? :confused:
mam już taki mętlik w głowie.. napewno gruntowa jest sporo droższa (z tego co czytałam), natomiast czytałam też, że PW nie ogrzeje domu w zimie i włączą się grzałki, natomiast grutowa jest całoroczna - to chyba nawet w fachowej gazecie było ;) Muszę zlecić to wykonanie OZC, bo bez tego to ani rusz.

I doczytałam, że solary przy PC to w ogóle niepotrzebny wydatek ;) Cieszę się, że nas ta ekipa wykiwała i mam więcej czasu na ogarnięcie tematów...

Myjk
27-12-2015, 19:12
Myjk musze znaleźć więc kogoś od OZC... :)
25 tys za PC, ale to rozumiem, że sama pompa? bez odwiertów, instalacji?
To całkowity koszt i to na bardzo dobrych podzespołach. Ktoś będzie chciał więcej, będzie chciał zdzierać. Pamiętajcie, że PC to nie tylko odwierty, także wymienniki poziome, albo pompy powietrzne czerpiące energię z powietrza.


do PC zwracają do 50% kosztów, ale nie więcej niż 20 tys; do fotowoltaniki do 10 tys, do solarów do 6 tys.
Nie jest to dopłata do kredytów. Ale musze o tym jeszcze porozmawiać z kolega od dofinansowań :) albo lepiej, zasięgnąć informacji w gminie.
A czemu nie można mieć wszystkego? :D oczywiście poza faktem, że dla mnie takich dach ze wszystkim jest nieestetyczny :)
Mamy całą połowę dachu skierowaną na stronę południowo-zachodnią, cięgle tam jest słońce, aż się prosi by to wykorzystać ;)

Mieć można, pytanie tylko czy będzie to miało ekonomiczne podstawy. Takie solary w zimie, kiedy to jest największe zapotrzebowanie na ciepło, w zasadzie nie pracują, z kolei w lato mają kosmiczny nadmiar mocy z którą nie ma co robić -- bo na samą wodę użytkową wystarczy promil zbieranej energii. Chyba, że planujecie basen ogrodowy. ;)

Jeśli dopłacają 50% do PC i się już w nią zainwestuje, to ona sobie spokojnie poradzi z tanim przygotowaniem wody CWU w lato. Ergo, nie warto szpecić dachu tylko dlatego, że dopłacają. :) Jeśli z ogniwami S/FV też dają 50% i nie więcej niż wymienione kwoty, to już IMHO nie warto na to wykładać swojej kasy, bo to się nigdy nie zwróci. Te dopłaty na panele są dobre dla palących węglem w starych piecach, którzy muszą grzać CWU prądem 1-1, albo w lato palić w piecu (sic!).


nasuwa mi się pytanie, która PC jest bardziej opłacalna, czy PW czy gruntowa? :confused:
mam już taki mętlik w głowie.. napewno gruntowa jest sporo droższa (z tego co czytałam), natomiast czytałam też, że PW nie ogrzeje domu w zimie i włączą się grzałki, natomiast grutowa jest całoroczna - to chyba nawet w fachowej gazecie było ;) Muszę zlecić to wykonanie OZC, bo bez tego to ani rusz.
Koniecznie zróbcie OZC. Z tym można już coś konkretniej pokombinować, policzyć. Nie zwracaj uwagi na osoby, które twierdzą że PC PW nie grzeje w zimę. W powietrzu, pomimo minusowej temperatury, nadal jest dużo energii. Uwzględnij także, że średnia zimowa temperatura to okolice 0 stopni a nie -20. Nie warto także się sugerować, że PC GW (gruntowa) jest droższa, bo potrafi być tańsza. Sama PC (polskiej produkcji, ale spokojnie, chłodników mamy niezłych, a i podzespoły użyte do ich sklecenia są z tych najlepszych na rynku, 8kW mocy) kosztuje 13 tys. zł brutto, a wymiennik poziomy (o ile jest miejsce na działce), można zrobić za 6-7 tys. zł tylko palcem pokazując gdzie kopara ma kopać. Odwierty tylko gdy nie ma wystarczającej ilości miejsca na działce i też można to zrobić względnie tanio.


I doczytałam, że solary przy PC to w ogóle niepotrzebny wydatek ;) Cieszę się, że nas ta ekipa wykiwała i mam więcej czasu na ogarnięcie tematów...
True. :) Nie ma tego złego... I... Jak się człowiek śpieszy... :D

diablica sakrucka
28-12-2015, 03:09
To i ja witam.
Mamy zamiar budować dom w okolicach Krakowa. Planujemy ruszyć koło września. Projekt indywidualny.

Anna So
28-12-2015, 11:58
Witam,
Zwracam się do was z prośba. Czy możecie polecić mi dobrą firmę budowlaną (cała budowa domu do stanu deweloperskiego). Działka znajduje się w Krakowie.
Dom będzie miał około 200m2 pow. Dom jednorodzinny parterowy z poddaszem użytkowym Z góry dziękuję. Anna

quick31
28-12-2015, 14:56
Witajcie
My zaczynamy na wiosnę,projekt Przy Alabatrowej 19, jednak zmieniliśmy na kontrukcję drewnianą i kilka poprawek i zmian.Ściany fundamentowe już mamy wyciągnięte,ale z drewnem poczekamy do wiosny.Pozdrawiamy z Elbląga.

Liliputek
31-12-2015, 15:22
Mówię Wam... oszaleję zanim zbudujemy dom, znów ekipa, która była pewna na 100% powiedziała, że nie może budować w przyszłym roku, bo wyjeżdżają :bash:
i znów trzeba szukać :(

diablica sakrucka
01-01-2016, 23:53
Mówię Wam... oszaleję zanim zbudujemy dom, znów ekipa, która była pewna na 100% powiedziała, że nie może budować w przyszłym roku, bo wyjeżdżają :bash:
i znów trzeba szukać :(

Masakra. W Nowym Roku życzę Wam aby nie było już takich niespodzianek.

debren
02-01-2016, 23:26
Witam Wszystkich :)
Dołączam do Bocianków 2016 - mam nadzieję w marcu/kwietniu ruszyć z budową domu pod Poznaniem (10 km na Stary Rynek) (http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zloci-ver-2-mfd11f8a386938) z drobnymi zmianami. Ogrzewanie będzie na prąd (podłogówka parter + piętro), kuchnia tez tylko na prąd, nie chcemy żadnego gazu. Zostawiamy kominek (marzenie mojej Żony), strop Teriva, rekuperator chcę zamontować we własnym zakresie (chyba dam radę) oraz parę innych prac (m.in podłogówkę).
Mamy nadzieję, że 350 tys. starczy na wybudowanie oraz wykończenie parteru, piętro będziemy robić jak środki pozwolą (mam marzenie kredyt spłacić w 10 lat, chociaż jest przewidziany na 20).
Czy ktoś może polecić producenta Terivy w okolicy ?
pozdrawiam
Michał

gaja2
03-01-2016, 12:24
Witam! My również dołączamy do Bocianków:D
Mały domek parterowy, około 85 m2, dla dwóch osób.
Jesteśmy na etapie bardzo poczatkowym - działkę kupiliśmy 30 grudnia.
W kwestiach budowlanych oboje jesteśmy bardzo początkujący (choć wiekowo zaawansowani...).
projekt zamówiony - Mokka 3: http://pracownia-projekty.dom.pl/arn_mokka_3_ce.htm
Będa małe zmiany, adaptację zrobi znajomy, więc mamy nadzieję, że bez problemów.
Geodeta już działa w kwestii mapy.
Mamy bardzo optymistyczny plan - ekipa umówiona, zaczynamy na wiosnę...chociaż działka wymaga jeszcze obróbki - rosną na niej stare drzewa owocowe, z których większośc trzeba wyciąć i wykarczować.

na razie wciąz się wahamy w sprawie ogrzewania - na pewno będzie kominek z nawiewem, a do tego...no właśnie...gaz czy elektryczne???
Czy ogrzewanie elektryczne rzeczywiście jest dużo droższe od gazowego?

lattuga
03-01-2016, 12:34
Witam, witam,

Zaczynamy na wiosnę 2016 r. Papiery w Gminie, czekamy na pozwolenie, Budujemy się na północnych obrzeżach Krakowa.
Szukamy ekipy budowlanej :-)

pozdrawiam
ala

Liliputek
03-01-2016, 17:30
Witam, witam,

Zaczynamy na wiosnę 2016 r. Papiery w Gminie, czekamy na pozwolenie, Budujemy się na północnych obrzeżach Krakowa.
Szukamy ekipy budowlanej :-)

pozdrawiam
ala

my także na północy Krakowa :)

gaja2 z tego co wyczytałam na forum, to dla małych domków, tak do 100 m2 lepiej mieć ogrzewanie elektryczne z PC PW :) bo podłączenie gazu kosztuje nie mało :) aczkolwiek my mamy większy dom i wstępnie zdecydowaliśmy się na pompę ciepła, ale gruntową. Wysyłamy wiele zapytań ofertowych, bo już się nauczyliśmy, że trzeba pytać, pytać i pytać, pozbyć się wstydu ;)

Myjk
04-01-2016, 07:46
na razie wciąz się wahamy w sprawie ogrzewania - na pewno będzie kominek z nawiewem, a do tego...no właśnie...gaz czy elektryczne???
Czy ogrzewanie elektryczne rzeczywiście jest dużo droższe od gazowego?
Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć. Należy wykonać obliczenia. Można to wykonać we własnym zakresie na http://cieplowlasciwe.pl -- ale jest to tylko kalkulator internetowy który nie daje gwarancji na obliczenia. Warto wydać 300 zł i zlecić obliczenia profesjonaliście od OZC aby mieć pewność i nie strzelić sobie w stopę. Warto to zrobić PRZED rozpoczęciem budowy, wtedy można wprowadzić odpowiednie modyfikacje. W jakiej technologii będzie stawiany dom, jakie ocieplenie?

Liliputek
04-01-2016, 07:58
Myjk nam za wyliczenia OZC powiedziano 1000 zł... :(

Myjk
04-01-2016, 08:13
Myjk nam za wyliczenia OZC powiedziano 1000 zł... :(
Strasznie dużo. :( Ja dostałem oferty od "kolegi" szwagra za 200 zł i z forum za 350 zł. Oczywiście samo OZC na potrzeby wyliczenia zapotrzebowania i dobrania źródła grzania. Bez świadectw do projektu, etc.

Liliputek
04-01-2016, 08:52
Strasznie dużo. :( Ja dostałem oferty od "kolegi" szwagra za 200 zł i z forum za 350 zł. Oczywiście samo OZC na potrzeby wyliczenia zapotrzebowania i dobrania źródła grzania. Bez świadectw do projektu, etc.
a to nam też bez świadectw i innych... narazie mąż próbuje sam to zrobić, bo 300-400 zł jeszcze by przebolał, ale 1000 zł już nie :)

damians22
04-01-2016, 09:54
W Katowicach, bez oficjalnych papierów miałem ofertę na 400, z papierami pod projekt to już 800 zł. Tanio nie jest, choć w sumie dziwne, że ta sama osoba ma różne ceny bo przecież nakłada pracy podobny.

Myjk
04-01-2016, 10:51
Jeśli nie macie świadectw z projektem, to i tak będziecie musieli je przygotować... Może zróbcie teraz tylko OZC, a po świadectwa odwleczcie, trochę mniej zaboli. Jeszcze raz powtórzę, na tym elemencie zdecydowanie nie warto oszczędzać, a robienie samemu bez pojęcia o temacie też zdrowe może nie być. To jest szczególnie ważne przy doborze prądu/PC aby oszacować moce. To nie jest węgiel, że wrzuca się na oko (bo i tak zazwyczaj jest nadmiar)...

lolka.77
04-01-2016, 21:18
U nas fundamenty już stoją :)

I teraz zaczynają się schody - dopiero jak beton wylany widać jaka jest różnica między podłogą w budynku gospodarczym a domem. Na papierze tego metra w ogóle widać nie było, na polu przed budową też nie bardzo,a teraz się pokazał w całej okazałości :(

Kolejne - niby działka nie mała (prawie 1400 m2 a przez te wszystkie linie zabudowy za domem wydaje się tej działki wcale nie być - mam nadzieję, że to tylko wrażenie.

No i finanse. Czas zacząć liczyć ile kredytu brać musimy aby za bardzo nie przestrzelić, ale i też żeby bez problemu z budową i zagospodarowaniem terenu się wyrobić. A tu już na samych fundamentach mam niezły rozstrzał w wyliczeniach - liczyłam że 50k starczy z zapasem a tu 20k więcej wydane.
Nie wiem jak ludzie robią fundamenty za 20k? Na sam piach nam poszło 6k.
Ma ktoś jakiś sprawdzony sposób na w miarę dokładne oszacowanie kosztów? Wymyśliłam sobie, że pojeżdżę z projektem po składach/pozostałych wykonawcach i na podstawie ofert będę liczyć, ale to i tak w sumie nie mam gwarancji, że o czymś nie zapomnę :/

Nasz projekt (przed zmianami)
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dwa-swiaty-dwulokalowy,1292,0,0.htm

342126
342127

I kwestia ogrzewania - gaz mamy pod działką, warunki przyłączenia są, ale zastanawiamy się jeszcze nad PC PW. Spotkał się ktoś z takim rozwiązaniem na tak dużej powierzchni? Oczywiście podłogówka po całości. I wentylacja grawitacyjna zamieniona na mechaniczną z reku.

Marcin34_Śl
04-01-2016, 21:48
Witam,

jakie fundamenty: tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Masz dużą powierzchnię zabudowy 195 m, stąd cena za fundamenty.

Do SSO można łatwo obliczyć: pow. ścian, strop, więźba, stal i pow. dachu - wszystko podane w projekcie.

ostrzy
04-01-2016, 21:52
Witam.
My zaczynamy na wiosne, PNB już jest.
W tym momecie trwają poszukiwania ekip.
Budujemy w Pruszkowie.

Liliputek
04-01-2016, 22:10
lolka.77 w kwestii ogrzewania to ja jeszcze taka biegła nie jestem, a psać bzdur nie będę :)
ale w kwestii kredytu :D standardowo banki liczą ok. 2300 zł - 2500 zł za metr kw. Osobiście wzięliśmy tyle ile bank kazał, chyba akurat było 2300 zł za m2 plus 10% nadwyzki. Niektóre kwoty w banku są delikatnie mówiąc dziwne np. kuchnia z AGD, meblami, podłogą i flizami to 20 tys - oczywiście spokojnie można się w tym zmieścić :) ale znajdując tańszego stolarza itp. ale niektorzy mają kuchnię 10 m2 a inni 20..
Kredyt wypłacany jest transzami, więc jeśli każdy etap będzie zakończony to nadwyżkę większego kredytu mozna zwrócić słacając kapitał. Minus tylko taki, że na początku spłacasz odsetki, więc są nieco większe, jesli jest prowizja od kredytu to również od całej większej kwoty, ubezpieczenie też.
Niektóre banki nie dają też mozliwości spłaty wcześniejszej niż 5 lat... osobiście tylko o tym słyszałam, bo my nie możemy spłacić tylko całości kredytu przez 3 lata, nadpłaty mozna robić :)
Aha minusem jest też niekiedy zdolność, trzeba mieć na taka kwotę (lub większą), ktorą bank wyliczy, że wystarczy na odbiór budynku :)

Tak na marginesie sliczny projekt!! :)

lolka.77
04-01-2016, 23:04
liliputek ale 2300 na metr powierzchni użytkowej czy całkowitej? I braliście tyle + 10 % + wkład własny, czy wkład własny odjęty od kwoty kredytu?
Jak wstępnie liczyłam myślałam, że w 500 k się zamkniemy z budową, a teraz zaczynam się bać, że tyle to kredytu muszę brać, a 100k mamy (w sumie to mieliśmy) własnych.
A do ustalenia wartości i LTV bank wam wyliczył jaka będzie wartość inwestycji czy to na zasadzie: działka+wkład własny+kredyt?
Muszę się w końcu wziąć za chodzenie po bankach, a że na macierzyńskim jeszcze jestem to czuję, że czekają mnie ciężkie przeprawy :/

Marcin34_śl fundamenty tradycyjne. Tylko ponieważ się okazało, że różnica terenu jest znaczna (czego przy zakupie działki widać nie było) cała ziemia z wykopów poszła na rozparcelowanie a fundamenty zasypane piachem z obu stron. No i razem robiony był też budynek gospodarczy.

Do SSZ łatwo wyliczyć (teoretycznie) koszty z projektem, ale fundamenty też tak liczyłam i średnio się sprawdziło, bo się okazało, że wodę podłączyć trzeba, że 500 ton piachu trzeba przywieźć (gdzie w rozpisce miałam tylko 25 do murowania wpisane), że w ławy poszło więcej betonu niż w projekcie napisane itd :)
Jedynie stal i styropian zgodziły mi się z tym co miałam wyliczone :D

A projekt to kompromis :) Mi się proste stodułki podobają, ale nie wiem jakim cudem kosmiczne powierzchnie mi wychodziły aby zmieścić to co potrzebne. A ten nam się dosyć funkcjonalny wydał - nie trzeba kombinować z instalacjami do mieszkania dla mamy, garaż idealnie spełni funkcję biura. A że mąż twierdzi, że trzeba demokrację płciową wprowadzić (na razie jest 2+3 na korzyść bab) to i 5 pokój na poddaszu może się przydać ;)

thoreg
04-01-2016, 23:14
Witam. My zaczynamy budowę na wiosnę tego roku. Dom to indywidualna, parterowa stodoła ok. 150 m2, dosyć dobrze docieplona. :) Budowa na Białołęce w Warszawie. Prawomocne PNB już jest, teraz tylko muszę odebrać od drogowca wszelkie uzgodnienia oraz projekt zjazdu i złożyć zgłoszenie budowy (w WZ wprowadzili wymóg budowy zjazdu przed rozpoczęciem budowy domu :/).

342167

342168

342169

fevre
05-01-2016, 12:34
Witam się i ja :) szykujemy się do budowy domu pod Rzeszowem, na razie zbieramy pozwolenia na przyłączenie mediów i pracujemy nad projektem indywidualnym - myśleliśmy o 150-180 metrach rozlozonych na 2 pietra. Czytam forum i widze, ze jeszcze duuuuzo musze się nauczyć, choćby poczynając od zrozumienia polowy używanych tu słów :)

thoreg cudna ta Twoja stodoła, dokładnie w naszym stylu. Napiszesz na jakiej wielkości działce ja stawiasz i podzielisz się rzutem w ramach inspiracji? :) dzięki serdeczne!

Marcin34_Śl
05-01-2016, 14:13
Lolka.77 - w projekcie gotowym nie wiedzą nic o podłożu, różnic terenu więc nie mogą takich rzeczy uwzględniać. Ze SSO nie powinno być większych niespodzianek.

thoreg
05-01-2016, 14:54
thoreg cudna ta Twoja stodoła, dokładnie w naszym stylu. Napiszesz na jakiej wielkości działce ja stawiasz i podzielisz się rzutem w ramach inspiracji? :) dzięki serdeczne!

Dziękuję za komplement. Działka to niecałe 1300 m2. Notabene WZ nakazują oddać 12,5 m2 na trójkąt widoczności. Przyczynię się do bezpieczeństwa na ulicy. ;)

Rzut pomieszczeń poniżej. Układ wnętrz/umeblowanie będzie delikatnie inaczej wyglądać (szczególnie łazienki). Właśnie kończymy z naszym architektem projekt wnętrz, by wiedzieć gdzie dokładnie dać przepusty w płycie fundamentowej. :) Pomieszczenie 0.4 to tak naprawdę pokój, ale na rzucie jest zaznaczony jako garderoba, by urząd nie przyczepił się przy wydawaniu PNB. (odległość miejsca postojowego od pomieszczenia z oknem służącego do przebywania ludzi)

http://i.imgur.com/WUnV2ow.jpg (http://imgur.com/WUnV2ow)

link bezpośrednio do zdjęcia (http://i.imgur.com/WUnV2ow.jpg)

Liliputek
05-01-2016, 15:09
lolka.77 2300 zł za m2 pow. użytkowej :) bank potrzebuje do budowy domu przyłaczy a potem stan deweloperski mniej więcej (o ile pamiętam z malowaniem scian i podłogami), jesli macie już fundamenty to są one wkładem własnym :) u nas wszystkie przyłącza były wkładem własnym plus oczywiście od stycznia trzeba mieć te 15% wkładu własnego w kredyt. U nas było to bardziej skomplikowane, bo mielismy inne zabezpieczenia... ale jeśli macie działkę będącą waszą własnością, na której nie ma hipoteki to też będzie to wasz wkład własny (niektóre banki już wtedy nie wymgają tych 15% w gotówce). Na odbiór domu jest 2 lata, więc jak jest za mały kredyt to można sie nie wyrobić i lipa :(
My akurat mieliśmy doradcę kredytowego :) wiadomo różnie bywa, ale akurat nasza pani doradczyni była super, wynegocjowała niskie marże (na własna rękę pytalismy znajomego dyrektora banku, czy by coś było lepszego i powiedział, że oferta, którą dostaliśmy od doradcy była bardzo dobra, mimo, że nie z jego banku ;) ). Ale znam też inne historie, że doradcy nie zawsze dawali najlepsze oferty... Myslę, że nalezy się zawsze samemu podszkolić, niż tak ufac ;)

aha wartość inwestycji to działka z domem (dom wyliczony jako wkład własny w domu, jesli jest plus to co brakuje do odbioru)

aniqa1982
05-01-2016, 15:15
a to nam też bez świadectw i innych... narazie mąż próbuje sam to zrobić, bo 300-400 zł jeszcze by przebolał, ale 1000 zł już nie :)
Nie wiem czy o świadectwach energetycznych piszecie,ale jeśli tak to od zeszłego roku nie trezba już ich ponoć mieć. Ja za samo świadectwo zapłaciłam końcem 2014 roku 500 zł. Popytajcie , bo latem zmiany weszły . ..

lolka.77
05-01-2016, 23:06
Dzięki Liliputek :)
To w takim razie podobnie sobie wyliczyłam budowę, bo wyszło mi mniej więcej 2300 za m2, ale teraz zaczynam się obawiać, że to może być mało :/
Jako wkład własny mamy działkę i stan 0 i nawet podłączoną wodę, za którą pewnie na dniach rachunek pierwszy nam przyjdzie ;)- co stanowiłoby ponad 20% wartości inwestycji biorąc właśnie 2300 na m2 kredytu, więc nie powinien się bank czepiać, zwłaszcza, że gotówki też jeszcze trochę zostaje.

Dzisiaj złożyliśmy pierwsze zapytanie o koszty wentylacji mechanicznej z reku, ogrzewania podłogowego, CO i CWU (w wersji dla PC PW, PC PW + fotowoltaika, i gaz kondensat), jutro podjedziemy chyba pooglądać dachówki to może uda mi się jeszcze w tym tygodniu policzyć koszt dachu i muszę zrobić zestawienie stolarki bo zmieniona w stosunku do projektu, to miałabym już wszystkie dane do wyliczenia SSZ.

No i potem wkończeniówka.
instalacje w/w
instalacja elektryczna
oczyszczalnia ścieków

tynki
wylewki
podłogi
kuchnie, łazienki
elewacja zewnętrzna
stolarka (dzięki Liliputek)
piec mam w pozycji instalacje CO i CWU)
co jeszcze istotne do uwzględnienia w kosztach?
Tak, żeby można się było na gotowe wprowadzać.

Liliputek
06-01-2016, 12:40
lolka.77 jeszcze piec, drzwi, elewacja zewnętrzna - to mamy w umowie z bankiem :) ja dla spokoju kredytu podliczyłabym sobie meble i schody :) i podjazd, to może głupie, ale wiem po znajomym, że jak nie zrobi sie od razu podjazdu to zawsze schodzi na dalszy plan ze względów finansowych, on teraz co roku 100m kamienia łopatą wyrównuje, bo kamień się rozłazi na każdą stronę... chociaż to zależy czego się oczekuje :)

u nas mąż sam będzie wykańczał, bo nabrał doświadczenia na mieszkaniu ;) i dobrze mu to wyszło, chociaż robił nieco długo ;) instalacje wewnętrzne też zrobi z moim tatą, bo na tym akurat tata sie dobrze zna :)

gaja2
06-01-2016, 16:10
lolka.77 - świetny projekt! Wprawdzie nie dla nas, ale podrzucę znajomym - szukają właśnie dwulokalowego dla rodziców + dorosła córka jeszcze niezamężna.
Czytam z podziwem wszystko, o czym piszecie i tylko mam nadzieję, że z czasem i my powoli będziemy więcej wiedzieć na temat budowy, bo na razie to narawdę z nas bocianki:D
U nas projekt w drodze - jutro lub pojutrze dostaniemy i powędruje do adaptacji - czekamy jeszcze tylko na mapę do celów projektowych.
też jesteśmy na etapie pozwoleń na przyłączenie mediów i od razu pierwsze schody - zapotrzebowanie na na energię elektryczną - ile???
Próbujemy coś wyczytać, ale nie mamy pewności.
Musimy chyba zapytać jakiegoś elektryka...

lolka.77
06-01-2016, 22:03
gaja2 my moc przyłączeniową mamy 12,5 kW jak to o to chodzi. Nam sprawy ze wszystkimi przyłączami przyszła kierownik budowy przy adaptacji projektu załatwiała.

My też będziemy chcieli trochę sami powykańczać, chyba, że się wszystko pięknie ułoży i będziemy gonić, żeby na przyszłe święta się wprowadzić, to raczej sami nie damy rady, bo jednak chciałabym na gotowe się wprowadzać :)
No i ogrodzenie, podjazd, chodniki też by wypadało zrobić. Lista mi się wydłuża coś :/

domiLH
07-01-2016, 09:27
Dołączmy i my :) Ekipa zaklepana na po weekendzie majowym 2016. Do tego czasu przebudowa wjazdu i przyłącza. Budujemy w okolicach Mielca dom z projektu Meteor 2 :). Pozwolenie na budowę już mamy. Kolejny etap to ogarnięcie przebudowy wodociągu, którą mamy zapisaną w pozwoleniu jako warunek do przyłącza.

mother_nature
07-01-2016, 09:38
Po długich bataliach ciągnących się od marca zeszłego roku, wreszcie mamy PnB :rotfl:
Dobrze ten rok się rozpoczyna dla mnie, oby i dla Was był szczęśliwy! :D

Liliputek
08-01-2016, 15:01
nooo u nas nie zaczął się tak super ten rok :(
ekipa zadzwoniła, że 60km od inich do inwestycji to za daleko...
szukamy dalej, dodam, że nie zaczynamy rozmowy od "czy wybudują państwo dom za 20 tys..." :D
tolerujemy kwoty do 70-80 tys... ale najwyraźniej nikomu się nie chce :bash:

Liliputek
08-01-2016, 15:02
Po długich bataliach ciągnących się od marca zeszłego roku, wreszcie mamy PnB :rotfl:

:jawdrop: a ja sądziłam, że nasze PnB było długo załatwiane... w 4 tyg....

Myjk
08-01-2016, 16:16
ale najwyraźniej nikomu się nie chce :bash:
Dlatego jak słyszę głodne kawałki populistycznych "uświadomionych" twierdzących, że w PL to tylko bieda i pracy nie ma, to mnie zwyczajnie śmiech ogarnia. Ja już od zeszłego roku szukam ekipy. Fakt jest taki, że nie ma komu pracować, a ci co może by chcieli, to nic nie potrafią i to też są raczej z typu czy się stoi czy się leży...

Dla przykładu, na wiosnę łazienka teściowej była remontowana -- w tym była wymiana okna i drzwi do łazienki. Koleś (z polecenia) wziął niemało (prawie 5 tys. zł, a jak popatrzyłem jak pracuje, to już go kazałem odprawić i kabinę prysznicową sam zmontowałem). Tydzień po montażu drzwi do łazienki się nie domykały (pianki napchał, ale nie dał rozpór i futrynę wykrzywiło), a po ostatnich mrozach na parapecie od wewnątrz lód trzeba było odkuwać. :/ Taki specjalista! I co, mało zarobił za 2 tygodnie pracy gdzie mógł to zrobić w tydzień gdyby połowy czasu na jaranie fajek nie zmarnował?

cob_ra
08-01-2016, 21:47
Dlatego jak słyszę głodne kawałki populistycznych "uświadomionych" twierdzących, że w PL to tylko bieda i pracy nie ma, to mnie zwyczajnie śmiech ogarnia. Ja już od zeszłego roku szukam ekipy. Fakt jest taki, że nie ma komu pracować, a ci co może by chcieli, to nic nie potrafią i to też są raczej z typu czy się stoi czy się leży...

Taki specjalista! I co, mało zarobił za 2 tygodnie pracy gdzie mógł to zrobić w tydzień gdyby połowy czasu na jaranie fajek nie zmarnował?

Coś w tym jest, parenaście tyg. temu rozsyłałem zapytania o krycie docelowe, materiał i materiał z robocizną, nie zgadniecie na ok 10 zapytań ile firm odpowiedziało? Zero dosłownie nikt nie raczył odezwać się, a jak zadzwoniłem to nie mieli czasu. Po 2 telefonach odpuściłem sobie.

Jedynie dostałem odpowiedź tu na forum od P. Andrzeja konkretnie i na temat.

Jedna ekipa do tynków, już chętna do pracy, ale jak chciałem umówić się na oględziny ich prac to temat nagle urwał się. Coś czuję, że będzie cieżko.....

Liliputek
09-01-2016, 10:02
Dlatego jak słyszę głodne kawałki populistycznych "uświadomionych" twierdzących, że w PL to tylko bieda i pracy nie ma, to mnie zwyczajnie śmiech ogarnia. Ja już od zeszłego roku szukam ekipy. Fakt jest taki, że nie ma komu pracować, a ci co może by chcieli, to nic nie potrafią i to też są raczej z typu czy się stoi czy się leży...

Dla przykładu, na wiosnę łazienka teściowej była remontowana -- w tym była wymiana okna i drzwi do łazienki. Koleś (z polecenia) wziął niemało (prawie 5 tys. zł, a jak popatrzyłem jak pracuje, to już go kazałem odprawić i kabinę prysznicową sam zmontowałem). Tydzień po montażu drzwi do łazienki się nie domykały (pianki napchał, ale nie dał rozpór i futrynę wykrzywiło), a po ostatnich mrozach na parapecie od wewnątrz lód trzeba było odkuwać. :/ Taki specjalista! I co, mało zarobił za 2 tygodnie pracy gdzie mógł to zrobić w tydzień gdyby połowy czasu na jaranie fajek nie zmarnował?

mam rodzinę w stronach tej ekipy co nam odmówiła z powodu odległości i nie ma odwiedzin bez ich narzekania, że Polska to beznadziejny kraj, nie ma pracy, bieda, że człowiek szuka i nic...

co do remontowych to z doświadczeń znajomych wiem, że to masakra, nierówne płytki to niemal standard... jak znajomi wzięli droższego kolesia to za łazienkę wziął 4600 zł, ale ... dodatkowo przysłał rachunek za kleje i silikony na kwotę 1600 zł (łazienka 5m2), potem okazało się, że tego silikonu nie dociągnął wszędzie i wilgość wychodziła na ścianach zewnętrznych.. inna koleżanka miała tańszego fachowca, który ciągle chodził do castoramy i dawał jej faktury np. za packę do nakładania kleju :D albo młotek... robił 3 miesiące też ok. 5m2 łazienki.. i standardowo zarzekał, że gres jest gruby, płytki za duże (wg niego były brzydkie, bo duże :D ) i to mu dołożyło roboty...

Czasem to już widać po kontakcie z ekipą, czy w ogóle warto gadać, bo dystrybutora okien znaleźliśmy bardzo fanego :) nie dość, że odpisuje nawet o 22 to jeszcze jak powiedział, że wyśle wycenę na drugi dzień to na drugi dzień wycena była, kompletna, dokładna... nawet zadzwonił, czy mail doszedł.
Chyba biorą nieco więcej za montaż, ale są bardziej profesjonalni. Dystrybutor tych samych okien z Krakowa powiedział, że przyśle wycenę i od października się nie odezwali... :)

Niechaj
10-01-2016, 17:57
Dobry wieczór! I ja dołączam do grona spadochroniarzy z 2015 :)
Działka, a właściwie dwie, znalezione w lutym ubiegłego roku, formalności związane z kupnem (hipoteka na jednej z działek) zajęły czas do maja, od maja zbieraliśmy papiery do WZ, w lipcu złożony wniosek o WZ, prawomocne WZ dostaliśmy w... grudniu. I tak od ok miesiąca czekamy na PnB. A zaczynać budowę mieliśmy w sierpniu/wrześniu - teraz mamy nadzieję zacząć gdy skończą się mrozy (piwnica).
Dom na południe od Krakowa, projekt indywidualny, częściowo podpiwniczony, garaż w piwnicy. 150m2 PU, 200m2 powierzchni netto.
W najbliższych tygodniach dostaniemy białą skrzynkę od dostarczyciela prądu, innych mediów brak, więc będzie studnia, przydomowa oczyszczalnia (jeśli się uda) i gruntowa PC.
Więcej w dzienniku budowy, której nie ma ;)

Mother Nature, gratuluję wyczekanego PnB! :)
Liliputku, trzymam kciuki za znalezienie ekipy! My dopiero zaczęliśmy szukać i czekamy na wyceny :)

Liliputek
10-01-2016, 19:24
Niechaj w tym tygodniu mąż ma przypomnieć o wycenie 3 ekipom, jak sami nie wyślą :) już im nie dajemy tygodnia, jesteśmy nachalni :))
jesteś pewien pompy ciepła gruntowej?? my też myslimy nad taką, ale im bardziej brnę w ten temat i czytam to zaczynam mieć wątpliwości.... może nie powinnam czytać :D
aha! z czego budujecie piwnicę?

Niechaj
10-01-2016, 20:05
Liliputku, zdążyłam już zauważyć, że trzeba się upominać, fachowcy chyba bardzo rozchwytywani i mogą przebierać w klientach jak w ulęgałkach ;)
od początku myślimy o gruntowej PC, działka w górach na wygwizdowie (na razie tylko jeden budynek w promieniu 100m od nas), w ziemi glina, działka 90m długości, warunki idealne - ale nie jesteśmy na 100% zdecydowani. A co takiego wyczytałaś, co wzbudza wątpliwości? Dla mnie jedynym minusem jest cena kolektorów gruntowych :D
Piwnica na 90% będzie z lanego betonu, generalnie boję się piwnicy, bo działka na stoku a w ziemi glina,coś czuję, że nie obejdzie się bez komplikacji ;)

Liliputek
10-01-2016, 20:19
Niechaj mamy dwie wyceny gruntowej PC, jedna z odwiertami pionowymi, druga poziomymi... to, że droga to inwestycja to wiadomo ;) ale czytam też o PC PW i raz widzę, że działa nawet do 0 stopni C, a innym razem, że jest totalnie niewydajna poniżej 0 i dla domów większych niz ok. 100 m2... a u nas z piwnicą to jest z 200 m2... muszę otrzymać wyliczenia OZC (bo mąż się poddał;) ) i zobaczyć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło.
PC PW jest tak na oko o połowę tańsza... a to ma też pewne znaczenie :)

i teraz już nie wiem, czy PC PW wystarczy, czy lepiej gruntową... działkę mamy na północ od Krakowa, nie ma tam mrozów syberyjskich ;) aczkolwiek jest to ok. 300m powyżej poziomu Krakowa, więc jest nieco chłodniej.

thoreg
10-01-2016, 20:43
Niechaj ale czytam też o PC PW i raz widzę, że działa nawet do 0 stopni C, a innym razem, że jest totalnie niewydajna poniżej 0 i dla domów większych niz ok. 100 m2... a u nas z piwnicą to jest z 200 m2...

Poczytaj bardziej kompetentne źródła. Pompy ciepła PW spokojnie działają do -15 stopni i niżej (np. Panasonic T-CAP 9 kW). Może czytalaś o PC PW do CWU, które rzeczywiście słabo działają w niższych temperaturach... PC PW spokojnie ogrzeje dom 200 m2, oczywiście zależnie od obciążenia cieplnego domu.


muszę otrzymać wyliczenia OZC (bo mąż się poddał;) ) i zobaczyć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło.


I od tego zacznij. :) Zresztą bardziej powinno Cię interesować obciążenie cieplne, do którego dobierasz moc źródła ciepła.

Niechaj
10-01-2016, 21:05
Liliputku czyli Twoje wątpliwości budzi raczej kwestia wydajności pomp PW, myślałam, że znalazłaś jakąś istotną wadę gruntowych PC, do której ja nie dotarłam ;) Będziecie ogrzewać piwnicę? My raczej nie, tzn mamy dwa nowe kaloryfery w spadku, więc pewnie je zamontujemy w warsztacie i garażu na wszelki wypadek czy nagłą potrzebę, ale w ziemi powinno być wystarczająco ciepło i bez nich (oczywiście zależy co chce się w tej piwnicy mieć :P ).

Myjk
10-01-2016, 21:06
Niechaj mamy dwie wyceny gruntowej PC, jedna z odwiertami pionowymi, druga poziomymi... to, że droga to inwestycja to wiadomo ;) ale czytam też o PC PW i raz widzę, że działa nawet do 0 stopni C, a innym razem, że jest totalnie niewydajna poniżej 0 i dla domów większych niz ok. 100 m2... a u nas z piwnicą to jest z 200 m2... muszę otrzymać wyliczenia OZC (bo mąż się poddał;) ) i zobaczyć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło.
PC PW jest tak na oko o połowę tańsza... a to ma też pewne znaczenie :)
i teraz już nie wiem, czy PC PW wystarczy, czy lepiej gruntową... działkę mamy na północ od Krakowa, nie ma tam mrozów syberyjskich ;) aczkolwiek jest to ok. 300m powyżej poziomu Krakowa, więc jest nieco chłodniej.
Czyżby znowu wyceny gruntówek na poziomie 60 tys. zł? :/ Uderz do lokalnych producentów gruntówek typu ecopol czy ekontech (ja się waham pomiędzy tymi producentami). Ponadto przeczytajcie wątek autorstwa rwxw Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152498-Instalacja-pompy-ciep%C5%82a-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiona&highlight=rwxw) -- zobaczycie, że to żadna filozofia. Zrobić projekt z pomocą forumowiczów, kupić rurę, zawołać koparkę i z pomocą ekipy budowlanej rozłożyć wymiennik. Pompa gruntowa będzie wtedy kosztować około 20 tys. zł a nie 60.

Do każdej PC oczywiście trzeba zrobić dokładne wyliczenia odnośnie ich mocy. Jeśli zostaną właściwie dobrane moce i właściwie dobrany i wykonany wymiennik (w przypadku gruntowej), to wszystko będzie tanio i niezawodnie działać. To samo w przypadku pompy powietrznej. Mity o tym że pompa powietrzna nie grzeje poniżej zera wygłaszają ignoranci którym się wydaje że jak jest minusowa temperatura, to nie ma w niej energii -- czyli z minusa plusa pompa nie zrobi i nie ogrzeje. To bzdury. Obecne pompy spokojnie jeszcze grzeją przy -15sC, jedyne o co trzeba zadbać to sprawdzenie jaką moc generują przy tak niskiej temperaturze powietrza. Często jest to np. połowa mocy "nominalnej", dlatego producent na te parę dni w roku dodaje grzałki, albo też pompę daje się odpowiednio większej mocy (moim zdaniem lepiej mniejszą PC i do tego ew. grzałki).

Dlatego, znowu, najpierw OZC. :)

Liliputek
10-01-2016, 21:21
Myjk ja Cię podziwiam :D serio... wyceny na 42-46 tys :) o dziwo! odwiert pionowy tańszy... ale z zastosowaniem polskiej pompy ciepła :)
Zaraz tu przeczytam mężowi wszystko :))

Niechaj mąż nie chce grzac piwnicy, muszę to przemyśleć, bo jedno pomieszczenie musi być na wino :) na działce rodziców w wiosce obok mamy 6-letnie winogrona, prowadzone książkowo i dające radość w postaci wina ;) no i ziemniaki :D
Co do samej pompy nie mam za bardzo wątpliwości, nie smrodzi, nie trzeba do niej komina i podłącza gazu... tylko czemu nie produkują jedynej słusznej :D hehe

thoreg właśnie najgorsze jest to, że ja jeszcze nie do końca znam nazewnictwo... i czasem wydaje mi się, że jak kogoś o coś proszę to ta osoba mnie nie rozumie :)

powiem Wam... że ja nie wiem co bym zrobiła bez tego forum :)

lolka.77
10-01-2016, 21:55
A spotkał się ktoś z czymś takim, że przy gruntowej pompie ciepła następuje zmiana cieku wód gruntowych i trzeba robić nowe odwierty? Informacja od znajomego hydraulika, który zdecydował się jednak na gaz a nie jak planował na PC chociaż sam je montuje.
Firma robiąca mi wyceny PC wyliczyła mi, że rachunki przy -10 za prąd do grzałki wspomagającej pompę PC PW (samsung 16 kW) będą wyższe niż za gaz - jest to możliwe? Może ma na to wpływ, że liczyli dla taryfy gdzie cena jest taka sama przez całą dobę.
Znajomi w bliźniaczym domku jak my budujemy przy gruntowej pompie ciepła (3 odwierty) w ubiegłym sezonie zimowym (grudzień-luty) za ogrzewanie płacili średnio 500/miesięcznie - to mi podobnie wyliczyli za gaz. Tylko jaka może być rozbieżność między wyliczeniami na papierze, a rzeczywistością...

lolka.77
10-01-2016, 21:59
A w ogóle dziś kolejny hydraulik montujący i serwisujący PC zdecydowanie na dzień dzisiejszy odradził to rozwiązanie jako jedyne źródło ogrzewania. I bądź tu człowieku mądry.

lolka.77
10-01-2016, 22:00
W sumie to nawet w firmie do której poszliśmy po wycenę za bardzo nas na tą pompę nie namawiali...

Liliputek
10-01-2016, 22:26
lolka.77 kolega za dom 200 m2, bardzo dobrze ocieplony trzeba przyznać, z rekuperacją, płaci za gaz za sezon ok. 3000 zł. Aaaa ma jeszcze piwnicę nie oddzieloną drzwiami to chyba mu trochę ucieka ;) w domu temp. 18 stopni zazwyczaj... a piec wyregulowany.
On tak mówi przynajmniej :) jak piec był źle wyregulowany to było 4 tys.

lolka.77
10-01-2016, 22:43
To może ja jednak przy oleju zostanę??? Dom 25 letni, 210 m2, średnio ocieplony, okna stare, wiatr przez wentylację hula, temperatura w granicach 20-24 stopni (zależy od kondygnacji) na ogrzewanie (sezon) + ciepłą wodę (cały rok) idzie koło 1500 l, co przy obecnych cenach daje niecałe 4000. A podobno gaz jest dużo tańszy...
Liczyłam, że przy gazowym i niewiele większej powierzchni zamknę się za CO i CWU w 3000, zwłaszcza, że i reku, i ocieplenie i szczelność okien na innym poziomie.

thoreg
10-01-2016, 22:44
Firma robiąca mi wyceny PC wyliczyła mi, że rachunki przy -10 za prąd do grzałki wspomagającej pompę PC PW (samsung 16 kW) będą wyższe niż za gaz - jest to możliwe?
What? Jakie masz projektowe obciążenie cieplne domu?

mariolka14
11-01-2016, 06:00
Hej ja jestem na etapie adaptacji projektu - Montana z pracowni Atrium. Budowe planuje jak najszybciej po uztskaniu PnB. Chcialabym miec ogrzewanie gazowe. W warunkach przylacze ma byc prowadzone z przeciwnej strony jezdni do granicy dzialki ok 20m.Na dzialke mam dlugi wjazd ok 50m. Czy Waszym zdaniem budowa takiego dlugiego przylacza jest oplacalna? Nadmienie jeszcze ze przewidywany czas oczekiwania na doprowadzenie gazu do granicy to 15miesiecy od podpisania umowy :/. Pozdrawiam.

Myjk
11-01-2016, 08:41
Myjk ja Cię podziwiam :D serio... wyceny na 42-46 tys :) o dziwo! odwiert pionowy tańszy... ale z zastosowaniem polskiej pompy ciepła :)
Zaraz tu przeczytam mężowi wszystko :))
7,5kW gruntowa pompa ciepła, przykładowo ecopolu (przywołuję, bo podają ceny na stronie i można sprawdzić) kosztuje 12 tys. zł netto. Instalacja jej sprowadza się do wkręcenia króćców do rozdzielacza wymiennika, który z kolei kosztuje 1000 zł. Rozdzielacz zmontuje i podłączy każdy hydraulik. Jeśli producent oferuje instalację, to za 16 tys. brutto jest zrobiona "kotłownia". Do tego wymiennik poziomy, około 8 tys. brutto (robiony "osobiście"). Więc w 30 tys. można się bardzo spokojnie zamknąć, nawet z mocną pompą czy odwiertami. Trzeba tylko powalczyć, a wg mnie za 12-14 tys. warto usiąść, poczytać, zaplanować.


A spotkał się ktoś z czymś takim, że przy gruntowej pompie ciepła następuje zmiana cieku wód gruntowych i trzeba robić nowe odwierty? Informacja od znajomego hydraulika, który zdecydował się jednak na gaz a nie jak planował na PC chociaż sam je montuje.
Taka sytuacja może mieć miejsce tylko przy odwiertach "otwartych" (czyli takich, w których ciągnie się wodę gruntową do PC i potem po wyciągnięciu energii wtłacza z powrotem do ziemi) -- ale tych w zasadzie nie powinno się robić, bo są piekielnie drogie, trzeba mieć zgody na wiercenia etc. Jeśli jakiś instalator to w ogóle proponuje, to trzeba go z miejsca spuścić na drzewo i nie dyskutować, bo to "konował". To stara technologia, zarzucona już dawno. Odwierty robi się w układzie zamkniętym i wtedy cieki nie mają żadnego znaczenia, bo ciepło jest ciągnięte z gruntu a nie z wody.


Firma robiąca mi wyceny PC wyliczyła mi, że rachunki przy -10 za prąd do grzałki wspomagającej pompę PC PW (samsung 16 kW) będą wyższe niż za gaz - jest to możliwe? Może ma na to wpływ, że liczyli dla taryfy gdzie cena jest taka sama przez całą dobę.
Znajomi w bliźniaczym domku jak my budujemy przy gruntowej pompie ciepła (3 odwierty) w ubiegłym sezonie zimowym (grudzień-luty) za ogrzewanie płacili średnio 500/miesięcznie - to mi podobnie wyliczyli za gaz. Tylko jaka może być rozbieżność między wyliczeniami na papierze, a rzeczywistością...
Podawanie cen ogrzewania bez znajomości zapotrzebowania budynku na ciepło jest jałowe. Firmy robią Ci wyceny, ale czy wiesz jakie straty ciepła będzie miał Twój budynek?


To może ja jednak przy oleju zostanę??? Dom 25 letni, 210 m2, średnio ocieplony, okna stare, wiatr przez wentylację hula, temperatura w granicach 20-24 stopni (zależy od kondygnacji) na ogrzewanie (sezon) + ciepłą wodę (cały rok) idzie koło 1500 l, co przy obecnych cenach daje niecałe 4000. A podobno gaz jest dużo tańszy...
4000 zł za olej daje ~6MWh/rok z CWU. To bardzo, bardzo, bardzo mało. Dla zobrazowania, mój dom 140m2, też stary, ale docieplony, zużywa 10-12MWh (bez CWU). Więc gdzieś jest błąd i to znaczny.



Liczyłam, że przy gazowym i niewiele większej powierzchni zamknę się za CO i CWU w 3000, zwłaszcza, że i reku, i ocieplenie i szczelność okien na innym poziomie.
No dobrze, ale jak to liczyłaś?

lolka.77
11-01-2016, 08:49
thoreg w charakterystyce energetycznej mam coś takiego jak roczne zapotrzebowanie na energię użytkową - 12 271,06 w tym 7 099,53 ogrzewanie i 5 171,54 ciepła woda.

Myjk
11-01-2016, 08:58
thoreg w charakterystyce energetycznej mam coś takiego jak roczne zapotrzebowanie na energię użytkową - 12 271,06 w tym 7 099,53 ogrzewanie i 5 171,54 ciepła woda.
Jeśli są to dane wyciągnięte z policzonego OZC, to z pomocą PC PW, grzejącej ze średnim COP 3, zapłacisz grzejąc tylko w 2T 1300 zł. Grzejąc w stosunku 30% 1T i 70% 2T (takie realne zużycie), zapłacisz 1700 zł. W bardzo niekorzystnych porywach grzejąc 50/50, zapłacisz 2000 zł. Za cały rok CO i CWU. Pompa 16kW będzie za duża. Powinna wystarczyć 9kW z grzałkami (na trudniejsze chwile, ale warto pamiętać, że tych chwil jest tylko parę dni w roku i nie warto się tym w ogóle przejmować że te grzałki będą pracować).

lolka.77
11-01-2016, 09:24
Myjk no na oko liczyłam :)
wiem ile teraz kosztuje mnie ogrzewanie olejem opałowym, wiem, w jakim stanie jest dom w którym mieszkam i mam nadzieję, że to co buduję jednak parametry cieplne będzie miało lepsze, a powierzchnię niewiele większą. No i w informacjach wszelakich wszędzie jest, że gaz jest tańszy niż olej. Więc na oko mi wyszło, że ogrzewanie powinno kosztować mnie mniej niż teraz, a maksymalnie tyle samo, bo ostatnimi czasy to jednak olej coraz tańszy jest i ten sezon pewnie poniżej 4000 zakończymy.
Nie mam się łudzić, że ogrzewanie nowego, dobrze zaizolowanego domu będzie mnie kosztowało mniej niż teraz nawet jak wybiorę podobno tańsze źródło?

Do projektu mam dołączoną charakterystykę energetyczną - wg niej współczynnik strat mocy cieplnej przez wszystkie przegrody zewnętrzne - 150,21, a na wentylację (w projekcie grawitacyjna) - 105,73 z tym, ze wentylację zmieniamy na mechaniczną. Do wyceny oprócz projektu biorą tą charakterystykę energetyczną, to za mało? Co jeszcze powinni ode mnie chcieć?

Prawdę mówiąc napalona byłam na tą PC, ale osobiście poznałam 2 użytkowników. U jednych siedziałam w grubej bluzie, bo mi zimno było (pompa PW). U drugich rachunki nie powalają a użytkują jeszcze kominek (odwierty) - z tym, że oni są w trakcie 2 sezonu grzewczego, więc pierwszy to może jeszcze schnięcie było. Pierwszy sezon kosztował ich ponad 2,5k ale nie wiem ile jeszcze dodatkowo grzali kominkiem. A PC z 3 odwiertami kosztowała ich 75k (łącznie całe ogrzewanie). To o 40k więcej niż moja wycena CO CWU z kotłownią na gaz.

thoreg
11-01-2016, 09:26
thoreg w charakterystyce energetycznej mam coś takiego jak roczne zapotrzebowanie na energię użytkową - 12 271,06 w tym 7 099,53 ogrzewanie i 5 171,54 ciepła woda.

Podajesz zapotrzebowanie, a pytam się o projektowe obciążenie cieplne. Dzięki niemu wiesz jakiej mocy źródło ciepła będzie potrzebne, by przy -20oC utrzymać 20oC w domu. W swojej projektowanej charakterystyce energetycznej (PCHE) mam podany ten parametr.

Tylko tutaj też jest uwaga: jakiej jakości są to obliczenia? Jest wymóg, by ten papier był w projekcie domu i zazwyczaj jest to robione po łebkach. Podam tutaj swój przykład, chociaż obliczenia dla mojego domu wyszły "w miarę" (czyli nie totalnie z d...y) realne. Jednakże zleciłem też zrobienie prawdziwego OZC. Dzięki temu dowiedziałem się, że obciążenie cieplne wynosi u mnie 3,6 kW zamiast 5,21 kW wyliczonego w PCHE. Dzięki temu wiem, że mogę wybrać mniejszą, czyli tańszą, pompę ciepła.

lolka.77
11-01-2016, 09:36
I u nas ewentualne obniżanie temperatury tylko na noc, bo ja pracuję w domu, a mama na wyodrębnionej senioratce też cały dzień w domu.
Prąd na pewno liczył w taryfie gdzie cena jest przez cała dobę taka sama i jak pisałam liczył dla przykładowego miesiąca z temperaturami oscylującymi koło -10. I liczył dla kotła 12 kW, dopiero po szczegółowej analizie zaproponował 16 kW.
Zobaczymy co inni powiedzą.

Myjk
11-01-2016, 09:44
lolka.77 powtórzę jak mantrę. Policz (zleć) OZC, podaj wyniki na forum, ludzie podpowiedzą czego masz szukać i z jakimi kosztami to się będzie wiązać. Później weźmiesz się za wyceny w firmach. Liczenie zużycia dla -10, w drogim prądzie, gdy średnia zimowa w Twoim regionie to 2sC, i gdy zazwyczaj grzeje się w większości w 2T, to jakaś paranoja. :(

lolka.77
11-01-2016, 09:55
Podajesz zapotrzebowanie, a pytam się o projektowe obciążenie cieplne. Dzięki niemu wiesz jakiej mocy źródło ciepła będzie potrzebne, by przy -20oC utrzymać 20oC w domu. W swojej projektowanej charakterystyce energetycznej (PCHE) mam podany ten parametr.

Tylko tutaj też jest uwaga: jakiej jakości są to obliczenia? Jest wymóg, by ten papier był w projekcie domu i zazwyczaj jest to robione po łebkach. Podam tutaj swój przykład, chociaż obliczenia dla mojego domu wyszły "w miarę" (czyli nie totalnie z d...y) realne. Jednakże zleciłem też zrobienie prawdziwego OZC. Dzięki temu dowiedziałem się, że obciążenie cieplne wynosi u mnie 3,6 kW zamiast 5,21 kW wyliczonego w PCHE. Dzięki temu wiem, że mogę wybrać mniejszą, czyli tańszą, pompę ciepła.

A jak ten wskaźnik może się inaczej nazywać?
Firma od adaptacji, twierdzi, że charakterystyka jest przeliczona po zmianach i po uwzględnieniu położenia.

lolka.77
11-01-2016, 10:00
W tygodniu wybiorę się do kuzynki (jest audytorem energetycznym) zobaczymy co ona policzy, czy to co mam jest z d... czy rzeczywiście przeliczone. Jak nie da rady to zlecę OZC.
Chociaż opinie znanych mi hydraulików powoli zniechęcają - zwłaszcza, że jednego rozliczam i widzę w zleceniach instalacje dodatkowego kotła do PC.

thoreg
11-01-2016, 10:01
Raczej nie ma innej nazwy, bo wynika ona z norm. :) Powtórzę jeszcze raz: najprawdopodobniej ta charakterystyka jest zrobiona "by była". Zleć profesjonalne OZC (na forum np. asolt robi) i za 300-500 zł będziesz dokładnie wiedzieć na czym stoisz. Dodatkowo dowiesz się czy nie warto gdzieś dać więcej/mniej izolacji, co ewentualnie jeszcze można zmienić w sensownej cenie, aby utrzymanie domu była tańsze.

Liliputek
12-01-2016, 09:35
zleciłam OZC :) a potem będę błagała o pomoc jak poznam wyniki :D
dziś mąż ma dzwonić do ekip budowlanych, żeby im się przypomnieć :cool: i oby w końcu, któraś łaskawie się zgodziła ;)

mariolka14 my narazie nie robimy przyłącza gazu, więc nie pomogę, nie mam pojęcia ile może kosztować przyłącze :(

ManiaBar
12-01-2016, 09:56
Dzień dobry wszystkim :) My również mamy nadzieję ruszyć na wiosnę z budową. Może jest ktoś jeszcze z Wawra?

Myjk
12-01-2016, 11:02
Dzień dobry wszystkim :) My również mamy nadzieję ruszyć na wiosnę z budową. Może jest ktoś jeszcze z Wawra?
Ja w Wawrze, a włsciwie w Aninie na basen uczęszczam. Budować będę kawałek dalej, pod miastem. enedue wybudowała w Wawrze. Może się do Niej uśmiechnijcie. :) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?220469-kostka-indywidualna

Smerfeta
13-01-2016, 21:07
My też zaczynamy budowę na wiosnę (tzn. mam taką nadzieję:D) miejscowość Janówka koło Łodzi. Już mnie to przeraża:confused:

Myjk
14-01-2016, 07:28
A propos niedawnej walki o obliczenia. Dostałem właśnie OZC w swoje łapy. Na starcie wyszło 16,5MWh dla silki 24cm + 20cm styro, co mnie przeraziło. Po zmianach, głównie ocieplenia na gruncie z 10cm styro 040 na 20cm 031, odseparowaniu garażu i pom. gospodarczego, zmniejszeniu mostku na styku ściany z fundamentem i póki co z badziewiastymi oknami Drutexu Uw=0.89 -- wyszło 9,5MWh/rok. Straty na poziomie 6,5kW. Jestem zadowolony, bo osiągnąłem żądany poziom. Wniosek, wystarczy zaplanowana wstępnie pompa 8kW na CO i CWU w zimie, oraz 500m2 wymiennika gruntowego. :D Liczone było dla 22sC w domu i 24sC w łazienkach. Ostateczne wyliczenia po wybraniu okien i wprowadzeniu zmian do projektu.

Polecam wszystkim inwestorom wykonanie tego obliczenia, bo można wprowadzić zmiany przed budową i oszacować wszystko nie budząc się z przysłowiową ręką w nocniku.

Liliputki trzy?

Monika Ż.
14-01-2016, 09:20
Dzień dobry :)
My właśnie zaczęliśmy przeprawę z papierkami. Działka leży i grzecznie czeka na nas już od kilku lat w Miłoszycach koło Wrocławia. Planujemy budowę Praktycznego 2A, na chwilę obecną systemem gospodarczym. Mamy nadzieję, że rok 2016 zakończymy stanem surowym otwartym :)
Pozdrawiamy!

Sar.Adamus
14-01-2016, 11:55
Kiepski projekt ;/ Tylko podniesie wam koszty

Mlavender
14-01-2016, 12:42
Witam , buduje ktoś http://www.archeton.pl/projekt-domu-linus_1453_opisogolny ??

forscher
14-01-2016, 12:51
dzieje sie...

okna miały byc o profilu Schueko a będą z firmy Vetrex ...

przez wiele tygodni chcialem by cały moj domek był wyposazony w sprzet Viessmanna...
Od kilku dni jestem coraz bardziej przekonany do tego iz tak nie będzie.. Kocioł penwie będzie z Immergasu a rekuperacja z Thesslagreen. Z Viessmana moze bedzie uzdatnianie wody o ile wogole sie na to zdecyduje..

a jeszcze nawet jedna łopata na działce nie została wbita. ... eh..



Pozdrav

Bepo
14-01-2016, 22:53
Meldujemy się spod Warszawy :) Projekt zakupiony ( http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/2918/projekt-domu-antracyt ), działka pod budowę wydzielona, czekamy na mapki projektowe i mamy nadzieję do czerwca ruszyć :)

Niechaj
15-01-2016, 08:57
Mariolko u nas ok 100m do gazu, jeden sąsiad w pobliżu, ale kompletnie nie zainteresowany przyłączeniem/ciągnięciem rur. Po telefonicznych ustaleniach z gazownią nawet nie składaliśmy papierów - powyżej 50 lub 100m (nie pamiętam dokładnie, bo to było prawie rok temu) jest rozbudowa sieci, w którą trzeba zainwestować samemu (powiedzieli nam, że wyjdzie kilkanaście tys) i ew. wyrównywać sobie od chętnych sąsiadów. Plus przyłącza na działce (osobne do kuchenki, osobne do pieca) 2,5tys za jedno (ale nie wiem, czy to nie stała kwota niezależnie od metrów). Wniosek był dla nas prosty - nawet nie składaliśmy papierów o warunki techniczne, szkoda kasy.
Smerfeto cześć:)
Moniko witaj, Przyjemny w Miłoszycach - przyjemnej i miłej przeprawy z papierami ;)
Bepo witaj, ale wielkie okna! <3 życzę szybkiego uwinięcia się z papierologią :)

Marcin34_Śl
15-01-2016, 10:55
Gaz - ja kiedyś liczyłem to samo podłączenia do domu wynosi około 6000-7000 zł (opłata przyłączeniowa (do granicy) od granicy do kotłowni (projekt, kierownik, materiał, wykonanie). Dodatkowo trzeba składać pozwolenie na budowę do instalacji gazowej, wszystko to trwa dłużej a jeszcze trzeba pamiętać o specjalnych warunkach dotyczących kotłowni oraz odprowadzanie spali (komin albo przez ścianę w przypadku kotłów do 21 KW).
Wstępnie postawiłem na PC PW

Monika Ż.
15-01-2016, 11:03
Kiepski projekt ;/ Tylko podniesie wam koszty

Dlaczego? Mogę prosić o więcej szczegółów?
Dziękuję.

Monika Ż.
15-01-2016, 11:09
Moniko witaj, Przyjemny w Miłoszycach - przyjemnej i miłej przeprawy z papierami ;)
Dzień dobry :) Praktyczny w Miłoszycach ;) Oby przede wszystkim poszło sprawnie!

Niechaj
15-01-2016, 16:38
Moniko ups, przepraszam, zasugerowałam się nazwą miejscowości i szybko przeczytaną nazwą projektu ;) w takim razie życzę po prostu szybkiego uporania się z papierami :)

Liliputek
15-01-2016, 18:08
Monika Ż. wizualnie bardzo mi się projekt podoba :) też mnie ciekawi czemu drogi i kiepski... kwestia gustu i pieniędzy ;)

forscher my również na 99% zdecydowalismy się na Vetrex :)

Myjk a gdzie tam trzy.... wróciłam do domu, mam się stawić ponownie 26.01 ;)

Myjk
15-01-2016, 18:21
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/praktyczny-2a To ten projekt? Będzie problematyczny pewnie ze względu na taras nad garażem. Ja też chciałem taki taras robić, ostatecznie robię daszek spadowy nad garażem (podobnie) wpisanym w obrys. Poza tym "lukarny" też są problematyczne. Z tego też powodu zrezygnowałem z poddasza użytkowego (po drodze jeszcze kombinowałem z dachem mansardowym, ale to jest jeszcze większa masakra) na rzecz pełnego piętra.

Bepo
15-01-2016, 21:09
Mariolko u nas ok 100m do gazu, jeden sąsiad w pobliżu, ale kompletnie nie zainteresowany przyłączeniem/ciągnięciem rur. Po telefonicznych ustaleniach z gazownią nawet nie składaliśmy papierów - powyżej 50 lub 100m (nie pamiętam dokładnie, bo to było prawie rok temu) jest rozbudowa sieci, w którą trzeba zainwestować samemu (powiedzieli nam, że wyjdzie kilkanaście tys) i ew. wyrównywać sobie od chętnych sąsiadów. Plus przyłącza na działce (osobne do kuchenki, osobne do pieca) 2,5tys za jedno (ale nie wiem, czy to nie stała kwota niezależnie od metrów). Wniosek był dla nas prosty - nawet nie składaliśmy papierów o warunki techniczne, szkoda kasy.
Smerfeto cześć:)
Moniko witaj, Przyjemny w Miłoszycach - przyjemnej i miłej przeprawy z papierami ;)
Bepo witaj, ale wielkie okna! <3 życzę szybkiego uwinięcia się z papierologią :)

Witam, witam :) Wielkie okna, bo (na razie przynajmniej) na działce obok rośnie brzozowy las i chcemy jak najwięcej natury do domu wpuścić ;) Co do gazu- u nas na wsi część wioski bliżej miasteczka ma gazociąg, a część(moja) nie. Dlatego zdecydowaliśmy się na pompę ciepła.

Pan Kejk
17-01-2016, 18:40
Witam
Pozwolenie na budowę uprawomocnione 28 grudnia 2015 ale zaczynamy na początku 2016 (o ile zima pozwoli). Projekt indywidualny w technologii Izodom, pow. użytkowa ok 200m2

gaja2
17-01-2016, 21:32
No trochę te Wasze koszty przyłączenia gazu mnie zaniepokoiły, prawdę mówiąc...my niefrasobliwie nie pytaliśmy o to; ale i tak u nas to jest najlepsze wyjście, więc będzie gaz. U nas wprawdzie jest sieć, więc trzeba tylko zrobić przyłącza na działce.
Wszystko się pomyślnie posuwa do przodu, nawet w dośc szybkim tempie - działka została kupiona 30 grudnia, wszystkie wnioski o przyłącza juz złożone, mapa geodezyjna odebrana w piątek, projekt kupiony, a wczoraj M. już zaniósł wszystko do architekta do adaptacji.
Będą małe przeróbki - podniesienie poddasza o 2 pustaki + okno w szczycie, zmiana wielkości kilku okien i wygospodarowanie dodatkowego WC z pomieszczenia gospodarczego/kotłowni.
Mamy już firmę do stanu surowego zamkniętego, rozmawialiśmy z właścicielem - podał przyzwoitą cenę 90 tys., polecił też kierownika budowy, z którym M. ma się jutro spotkać.
Natomiast pojawił się drobny zonk - po dokładnym przyjrzeniu się mapie sytuacyjnej okazało się, że jest obowiązująca linia zabudowy 6 m od drogi! A działka ma 56 m długości i chcieliśmy dom postawić dalej...tak z 15-20 m od drogi. Jakoś wcześniej się w to nie wczytaliśmy, oczywiście widzieliśmy linię, ale myśleliśmy, ze to to jest linia nieprzekraczalna, a nie obowiązująca. To by zreszta niewiele zmieniło, bo działkę i tak byśmy kupili - jest dośc atrakcyjna.
Wymysliłam, że gdyby tak "dokleić" do niego garaż pod kątem prostym z przodu, to sam dom byłby o te 5-6 m dalej...ale czy to będzie się liczyło jako główna ściana domu? Architekt ma się dowiedzieć w urzędzie.

thoreg
17-01-2016, 21:46
Mamy już firmę do stanu surowego zamkniętego, rozmawialiśmy z właścicielem - podał przyzwoitą cenę 90 tys., polecił też kierownika budowy, z którym M. ma się jutro spotkać.

Nie popełniaj błędu zatrudnienia KB polecanego przez ekipę lub co gorsza firmę z własnym KB...

Myjk
17-01-2016, 21:54
Da się tę działkę podzielić na dwie? ;) Tak tylko głośno myślę...

Jakie wychodzi zapotrzebowanie na ciepło w budynku? Jak macie tyle pola to aż się prosi o PC z poziomym wymiennikiem.

gaja2
17-01-2016, 23:18
Thoreg, dzięki - ale tu nie będzie problemu. Ekipa budująca jest "znajoma", zbudowali już 2 domy w rodzinie, w trakcie jest trzeci no i nasz czwarty...wiemy, ze budują solidnie i uczciwie.
Myjk - niestety działki nie da się podzielić - plan zagospodarowania określa, ze działki na tym terenie muszą miec minimum 1200 m2 (nasza ma 1250).
Nie jest to aż takie wielkie pole, bo wymiary są 22 x 56,89 m więc raczej długie. I w ogóle nie jest to pole - na działce jest stary sad; drzewa pod dom będą karczowane, a z tyłu chcieliśmy trochę zostawić...pod pompę poziomą trzeba by też wykarczować.
Myśleliśmy o pompie, ale koszty nas trochę powstrzymują - nie mamy zbyt wiele kasy. Więc niby zdecydowaliśmy, że gaz + kominek.
Co do zapotrzebowania na ciepło ...wstyd się przyznać, ale nie wiemy, aż głupio. Chyba rzeczywiście trzeba to policzyć.

Monika Ż.
18-01-2016, 09:10
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/praktyczny-2a To ten projekt? Będzie problematyczny pewnie ze względu na taras nad garażem. Ja też chciałem taki taras robić, ostatecznie robię daszek spadowy nad garażem (podobnie) wpisanym w obrys. Poza tym "lukarny" też są problematyczne. Z tego też powodu zrezygnowałem z poddasza użytkowego (po drodze jeszcze kombinowałem z dachem mansardowym, ale to jest jeszcze większa masakra) na rzecz pełnego piętra.
Tak, to ten projekt. Taras nad garażem nie będzie użytkowany, myślę, że problematycznym może być odpływ deszczówki, ale są na to rozwiązania. Lukarny to raczej chleb powszedni dla budowlańców ;) co nie zmienia faktu, że znacznie podnoszą one koszty dachu. Wstępnie planowaliśmy klasyczny dach dwuspadowy, ale nie mogliśmy znaleźć projektu, który by nam odpowiadał i posiadał taki właśnie dach. Praktyczny 2A, jak dla nas i na nasze potrzeby, posiada idealny rozkład pomieszczeń, powierzchni, raczej nie planujemy znaczących adaptacji projektu.

Myjk
18-01-2016, 09:19
gaja2 policzcie koniecznie zapotrzebowanie gdy zamkniecie wstępnie projekt. Mnie straty CO wyszły na poziomie 6,5kW (przy -20sC na zewnątrz i 22sC w domu) a jakoś specjalnie się nie spinałem z ociepleniami i parametrami okien (mam zaplanowane 180m2, dwa pełne piętra + garaż i pom. wspomagające nieogrzewane, w sumie 220m2). W takim wypadku 9kW PC powietrzna (skoro jednak placu nie macie) z palcem w nosie sobie poradzi z ogrzaniem domu i CWU, a przy zużyciu 13MWh/rok wyjdzie w porywach 2000zł/rok (!).

Koszty założenia PC będą wyższe, ale zwrócą się bardzo szybko. Żeby to zobrazować, przy takich parametrach ogrzanie gazem kosztowałoby mnie 5500 zł/rok. Marcin34_Sl podawał koszt przyłącza gazowego -- 6-7 tys. zł. Do tego piec gazowy ze 3 tys. Do tego komin (nie wiem czy murowany, czy wyrzut boczny? 1 tys. zł?) Do tego kominek (badziewiasty wkład 2 tys. zł) z kolejnym kominem (spalinowy, już solidny, 2 tys. zł). Jeśli różnica w instalacji wyjdzie 10-15 tys. zł to zwrot nastąpi po 5 latach, a potem będzie już sporo na plus.

Ps. Nie róbcie kotłowni w salonie. ;) To nie tylko brud, ale także duże straty ciepła. To co ogrzejecie gazem, wywieje Wam kominem. :( Potem będziecie to równoważyć paleniem drewna i tak się kółko będzie jałowo toczyć. :(

Myjk
18-01-2016, 09:34
Tak, to ten projekt. Taras nad garażem nie będzie użytkowany, myślę, że problematycznym może być odpływ deszczówki, ale są na to rozwiązania. Lukarny to raczej chleb powszedni dla budowlańców ;) co nie zmienia faktu, że znacznie podnoszą one koszty dachu. Wstępnie planowaliśmy klasyczny dach dwuspadowy, ale nie mogliśmy znaleźć projektu, który by nam odpowiadał i posiadał taki właśnie dach. Praktyczny 2A, jak dla nas i na nasze potrzeby, posiada idealny rozkład pomieszczeń, powierzchni, raczej nie planujemy znaczących adaptacji projektu.
Jeśli "taras" nie będzie użytkowany, to ta lukarna jest zupełnie zbyteczna tam (no, ew. aby powiększyć łazienkę), podobnie płaski dach nad garażem. Można zeń zrobić dach spadowy i nie kłaść drogiego i problematycznego w uszczelnieniu dachu płaskiego. MGProjekt oglądaliście? http://www.mgprojekt.com.pl/helios co prawda też płaski dach nad garażem, pełne piętro (ale to wg mnie zaleta, bo skosy, i piszę to mieszkając 10 lat w domu z poddaszem, to jest tylko i wyłącznie upierdliwa wada) ale mają też inne projekty ze spadowym dachem nad garażem. Poza tym układ prawie identyczny i styl podobny.

Liliputek
18-01-2016, 10:05
Ps. Nie róbcie kotłowni w salonie. ;) To nie tylko brud, ale także duże straty ciepła. To co ogrzejecie gazem, wywieje Wam kominem. :( Potem będziecie to równoważyć paleniem drewna i tak się kółko będzie jałowo toczyć. :(
ale kominek w salonie to piękny widok :D moje marzenie, chociaż wiem, patrząc racjonalnie to komin i strata ciepła... :)

Na płaskich dachach nad garażem się nie znam, ale znajomi po 10 latach mają kłopot, bo mimo, że dach był robiony dobrze (podobno) to jednak po latach coś gdzieś przecieka i trzeba było remontować :)

gaja2 też bym nie karczowała starego sadu :) my mamy rząd śliwek przy granicy działki i zostawiliśmy je :) bo jakbym chciała zasadzić drzewa to tyle by trzeba było czekać... chociaż mój tata ma sad na 10 arach i ma niedaleko działkę, więc obiecał, że my sadzić nie musimy, bo owoców starczy dla wszystkich ;)
a w jakim województwie budujecie? :)

Myjk
18-01-2016, 10:22
ale kominek w salonie to piękny widok :D moje marzenie, chociaż wiem, patrząc racjonalnie to komin i strata ciepła... :)
Poza stratami, to także spory koszt inwestycyjny, "koszty" własne obsługi (dyganie z drewnem, sprzątanie, często także malowanie ścian po 2-3 latach) a i paliwa do kominka zazwyczaj darmo nie dają. Ja wiem, że biokominki inaczej się palą, nie strzelają i nie "huczą", ale są śmiesznie tanie, palą się czysto, nie wymagają noszenia paliwa i sprzątania, też grzeją, a paliwo można trzymać w szafce. Mnie się taki podoba: https://www.youtube.com/watch?v=qYYAVZagvXQ :D

Ps. kiedy będą wyniki OZC? ;)

Liliputek
18-01-2016, 10:41
Poza stratami, to także spory koszt inwestycyjny, "koszty" własne obsługi (dyganie z drewnem, sprzątanie, często także malowanie ścian po 2-3 latach) a i paliwa do kominka zazwyczaj darmo nie dają. Ja wiem, że biokominki inaczej się palą, nie strzelają i nie "huczą", ale są śmiesznie tanie, palą się czysto, nie wymagają noszenia paliwa i sprzątania, też grzeją, a paliwo można trzymać w szafce. Mnie się taki podoba: https://www.youtube.com/watch?v=qYYAVZagvXQ :D

Ps. kiedy będą wyniki OZC? ;)

no tak... ale co ogień z drewna to ogień ;) ja sądzę, że to wina mieszkania w mieście i marzeń o kominku ;)

OZC to nie wiem, może w tym tygodniu :) cierpliwie czekam :)

Myjk
18-01-2016, 11:53
no tak... ale co ogień z drewna to ogień ;) ja sądzę, że to wina mieszkania w mieście i marzeń o kominku ;)
Tak, to jest przyczyna. Potem marzenia zderzają się z rzeczywistością. ;) Ja też jestem blokers, po 24 latach mieszkania w bloku najpierw na warszawskiej Ochocie a potem na Ursynowie 10 lat temu zamieszkałem w domu -- i po paru latach wszystko się wywróciło do góry nogami (i to nie tylko moje obserwacje, ale także szwagrów i innych znajomych). Palenie to przykry obowiązek, nikomu się nie chce tego robić -- a kominek staje się kosztownym gratem w salonie rozpalanym żeby zrobić "wrażenie" na odwiedzających blokersach. ;) Są wyjątki oczywiście, którzy palą codzienne (np. sąsiad, ale to leśnik, mieszka w domu z bali i codziennie o 21 wybija rytm siekierą). ;)

mother_nature
18-01-2016, 12:07
Też nie chcę kominka. Nie kcem ale muszem. I tak cud, że udało mi się przekonać męża do ogrzewania domu prądem, jednak kominek musi być jako alternatywa w razie awarii. A braki dostawy zdarzają się często (jak na te czasy) w tej naszej wsi.

Bejaro
18-01-2016, 12:30
Myjk mam pytanie jeździsz samochodem z małym silnikiem na gaz?;)

Ja mieszkam prawie 20 lat w domu z kominkiem palimy okazjonalnie to fakt w okresach przejściowych bo przyjemnie i czasem dla nastroju,teraz też będzie kominek już stoi wiem mostek i koszt ale przyjemność kosztuje jak jazda wypasioną furą ....

Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy chce kominek pomimo jego zalet i wad co do malowania to posiadacze psów np też muszą częściej malować,ale zdecydowanie kominek okazjonalnie użytkowany nie powoduje konieczności malowania co 2-3 lata.

Nie namawiam ale rozumiem też inne potrzeby.

Mam Hsy zimniejsze wiadomo ale brak progu...

Za wszelką cenę nie zrezygnuję z pewnych rozwiązań nie buduję termosu,każdy niech zdecyduje ...

Myjk
18-01-2016, 13:01
Ja tylko wykazuję to czego sam nie widziałem gdy byłem "blokersem". Marzył mi się kominek i skosy w domu. Ale jak pomieszkałem w domu, to skosy mi zbrzydły (bo bolą w głowę, przestrzeń ograniczają), a kominek jest obsługowy, nie jest czysty i też mi zbrzydł. To tak jakby kupić wypasiony, nowy samochód i odpalać go na korbę i jeszcze popychać żeby zaczął jechać. No jak dla mnie bez sensu i o tyle jestem mądrzejszy po paru latach mieszkania w domu. Dom ma być dla mnie, a nie ja dla domu, ergo też nie buduję termosu, ale dom ma być bezobsługowy. W razie awarii prądu to ja planuję piecyk gazowy z komorą zamkniętą (normalnie do CWU, ale przy takich stratach starczy na CO) z wyrzutem bocznym, zasilany z butli PB a praca podtrzymywana akumulatorami. Koszty zdecydowanie mniejsze niż kominek.

Bejaro
18-01-2016, 13:10
Mój ma być bezobsługowy nie muszę kominka rozpalać kiedy nie mam ochoty,do ogrzewania mam kondensat ,a ze skosów też zrezygnowałam tu się zgodzę choć mam niewielkie wysoka ścianka kolankowa, okna dachowe dwie sztuki tylko w łazience takie moje doświadczenie.Najważniejsze dla mnie jest brak schodów to była pierwsza najważniejsza rzecz przy wybieraniu projektu po doświadczeniu mieszkania długiego w domu tzn szeregowcu dokładnie,za mojego dorosłego życia zaznaczam....

Minus kominka to nie tylko popiół ale też wywalanie energii w komin,który jeszcze dodatkowo wychładza wiem-ale chadzam na szpilkach one mają same wady oprócz zalet wizerunkowych.

mother_nature
18-01-2016, 13:15
Minus kominka to nie tylko popiół ale też wywalanie energii w komin,który jeszcze dodatkowo wychładza wiem-ale chadzam na szpilkach one mają same wady oprócz zalet wizerunkowych.

Lubię to! ;)

Bejaro
18-01-2016, 13:26
Lubię to! ;)

;)Jak tam wybrałaś KB materiał opracowany zamówiony?

PS.Na szpilki parę mogłabym wydać fortunę-teraz na topie budowlane balerinki,ale jak popatrzyłam na ceny wkładu i obudowy z kamienia to jest dokładnie to samo....

mother_nature
18-01-2016, 13:38
KB wybrany, geodeta klepnięty. Debata trwa o izolacje. Głupia już jestem od czytania internetów. Muszę jeszcze w OZC popatrzeć, bo pamiętam tylko, że w projekcie jest 12 cm ściana fundamentowa, 10 cm pod posadzki, 15 cm fasada. W strop pójdzie 30 cm wełny.

U mnie na początku to chyba gumofilce ;) Do kominka daleeeeeko, więc przynajmniej ten temat nie spędza snu z powiek. Teraz śnią mi sie EPSy i XPSy ;)

Myjk
18-01-2016, 13:59
Minus kominka to nie tylko popiół ale też wywalanie energii w komin,który jeszcze dodatkowo wychładza wiem-ale chadzam na szpilkach one mają same wady oprócz zalet wizerunkowych.
Zgoda, co nie znaczy że nie można o tych wadach otwarcie pisać. Ja nikomu pistoletu do głowy nie przystawiam, przeczyta moje wątpliwości, i sam zdecyduje. Dla mnie kominek ma same wady, szpilki chociaż wygląd łydki poprawiają. :P

cob_ra
18-01-2016, 14:18
. Dla mnie kominek ma same wady, szpilki chociaż wygląd łydki poprawiają. :P

Również potwierdzam co do kominka, nie dość, że trzeba koło niego robić, to jeszcze kosztuje parę ładnych tysi. A nie po to robi się czyste i bezobsługowe ogrzewanie aby robić kotłownie w salonie. Takie moje zdanie, ale każdy ma inny gust. Mnie żywy ogień nie rajcuje, wystarczy, że przez prawie 20 lat w domu rodzinnym paliłem w piecu.

Myjk
18-01-2016, 14:29
KB wybrany, geodeta klepnięty. Debata trwa o izolacje. Głupia już jestem od czytania internetów. Muszę jeszcze w OZC popatrzeć, bo pamiętam tylko, że w projekcie jest 12 cm ściana fundamentowa, 10 cm pod posadzki, 15 cm fasada. W strop pójdzie 30 cm wełny.
Y! Jak dałem do liczenia OZC 10cm 040 w posadzkę, to mi wyszło 17500 kWh na samo CO (!). Po zmianie na 20cm 031 zjechało do 11000kWh.

Marcin34_Śl
18-01-2016, 20:55
Myjk - ja podobnie jak ty, PC PW, brak kominka (i wogóle żadnego komina nie będę miał) + biokominek.

Pisałeś wyżej o piecu gazowym za 3 tyś zł...to bardzo mało wg Mnie. Dla domu 150 m2 dobry piecyk kondensacyjny + zasobnik 200 l i wyposażenie kotłowni to 8 000 - 10 000 zł,

Taki biokominek mi się podoba :-)

OZC - mi też wyszło około 6,5 kw strat.

Kominek - nie wiem jak wy to liczycie ale: wkład średni 2-3 tyś, komin systemowy 3 tyś, obróbka dachu, wykończenie na zewnątrz, obudowa wkładu itp - jak nic całość mi wychodziła 10-12 tyś zł

Bejaro
18-01-2016, 21:14
Zgoda, co nie znaczy że nie można o tych wadach otwarcie pisać. Ja nikomu pistoletu do głowy nie przystawiam, przeczyta moje wątpliwości, i sam zdecyduje. Dla mnie kominek ma same wady, szpilki chociaż wygląd łydki poprawiają. :P

No i też napisałam,o wadach,nie uważam też że tylko blokersi tęsknią do kominka,ja nie paliłam też w piecu więc ogień lubię,zawsze miałam bezobsługowe ogrzewanie ,czasem chcę się pobrudzić ale tylko wtedy kiedy mam na to ochotę.

Każdy robi jak uważa,więc niech decyzje podejmie na podstawie jak największej ilości opinii nikogo nie namawiam do niczego.

gaja2
19-01-2016, 06:21
Liliputek - budujemy w świętokrzyskim, małe miasto.
Myjk - zabijasz mi niezłego klina...
Kominka w obsłudze tak bardzo się nie boję, tej zimy mieszkamy w domu ogrzewanym wyłącznie kominkiem i nie jest źle ( no ale też mamy świadomość, że to nie na zawsze). No i też lubię - jak szpilki :)
Dla nas jednak co innego jest priorytetową sprawą - jesteśmy w wieku tzw. poważnym :) jeszcze pracujemy, ale pewnie juz niedługo i chcemy mieć dom, którego utrzymanie nie będzie nas w przyszłości zbyt wiele kosztowało; dlatego jesteśmy nawet gotowi zrezygnować z kominka, głównie z powodu strat ciepła.
Wyliczenia kosztu kominka i gazu faktycznie też są przekonujące - wrzuciłam temat M-owi i zaczynamy z powrotem mysleć o pompie ciepła...
Myjk, myślisz rzeczywiście, że powietrzna pompa ciepła wystarczy?
Ja niestety czuję się jak blondynka w tych wszystkich skrótach, określeniach - CO, PC PW, CWU itd....:(

Myjk
19-01-2016, 08:14
Marcin34_Śl Ja też buduję bez kominów. Koszty alternatywne podaję minimalne żeby się nikt nie przyczepił, że zawyżam koszty innych źródeł.

gaja2 Czy wybraliście ostatecznie projekt? ZTCP (to skrót od Z Tego Co Pamiętam) ;) chcecie bardzo mały domek wybudować, tj. max 85m2. I dobrze, nie popełnicie błędu jaki popełnili moi rodzice (choć im wałkowałem o małym domu, to kupili sobie na starość piętrowy 120m2 nie wiadomo po jakiego diabła). Pamiętaj, że podane przeze mnie wcześniej wyliczenia są dla mojego domu 180m2 -- czyli ponad dwa razy większego. Musicie na podstawie swojego projektu policzyć OZC (Zapotrzebowanie na Ciepło), sprawdzić wynik, ew. wprowadzić zmiany do projektu polepszające parametry ocieplenia, i będzie wszystko jasne. Dla przykładu Arturo72 ma dom 120m2, ogrzewa za pomocą PC PW (Pompa Ciepła Powietrze Woda -- czyli na zewnątrz taki często widziany "klimatyzator" stojący na powietrzu, a w środku puszka przekazująca ciepło do wody w podłogówce) i za CO płaci 600 zł/sezon (przy czym należy zaznaczyć, że ma płytę fundamentową i sporo ocieplenia). No właśnie, rozumiem, że zrobicie podłogówkę w całym domu?

Standardowo polecam WM (Wentylację Mechaniczną) zamiast WG (Wentylacji Grawitacyjnej). To jest cudowny komfort. Brak zaduchu, kontrola nad ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza (brak nadmiernych strat). Rekuperacja nie jest konieczna, ale są także bardzo tanie rekuperatory i czasem warto się o nie pokusić. Wtedy, gdy oczywiście zrezygnujecie także z kominka klasycznego, można całkowicie zrezygnować z kominów i po raz kolejny znacznie ograniczyć straty ciepła. Eliminując kominy, WM można zrobić spokojnie w cenie, albo nawet taniej niż WG.

Monika Ż.
19-01-2016, 08:29
Jeśli "taras" nie będzie użytkowany, to ta lukarna jest zupełnie zbyteczna tam (no, ew. aby powiększyć łazienkę), podobnie płaski dach nad garażem. Można zeń zrobić dach spadowy i nie kłaść drogiego i problematycznego w uszczelnieniu dachu płaskiego. MGProjekt oglądaliście? http://www.mgprojekt.com.pl/helios co prawda też płaski dach nad garażem, pełne piętro (ale to wg mnie zaleta, bo skosy, i piszę to mieszkając 10 lat w domu z poddaszem, to jest tylko i wyłącznie upierdliwa wada) ale mają też inne projekty ze spadowym dachem nad garażem. Poza tym układ prawie identyczny i styl podobny.

Tak, oglądaliśmy ten projekt. Niestety, bez zachwytów. Nie chcemy balkonów, dachu kopertowego. Kominek na ścianie głównej, obok TV też słabo wygląda. Na górze nie potrzebujemy czterech pokoi i dwóch łazienek. Czyli trochę zmian do wprowadzenia :). Ale dzięki za podpowiedź.
Projekty domów oglądamy od ponad dwóch lat, mam wrażenie, że już wszystko widziałam ;)

Mlavender
19-01-2016, 09:52
Witam , melduje sie :) zaczynamy poszukiwania projektu . Mamy działkę 28x24,5 i myślimy nad projektem Linus http://www.archeton.pl/projekt-domu-linus_1453_opisogolny ogólnie szukamy parterowki . Może ktoś coś doradzi z góry dzięki

mother_nature
19-01-2016, 10:12
Sporo parterówek ma pracownia Z500.
Jakie macie wymagania? Ile pokoi/ wc w łazience czy osobne/ kuchnia otwarta czy zamknięta/ garaż w bryle czy wolnostojący/ jaki rodzaj stropu? :)

A, no i dość istotne - jaki macie mieć kąt nachylenia dachu? Określa to MPZP, więc najlepiej szukać projektu pasującego do tego zapisu.

Liliputek
19-01-2016, 10:19
A, no i dość istotne - jaki macie mieć kąt nachylenia dachu? Określa to MPZP, więc najlepiej szukać projektu pasującego do tego zapisu.
chyba, że MPZP nie ma ;) u nas nie ma, ale za to jest WZ plus jest park narodowy obok... to chyba gorsze niż MPZP :D

Ekipa po 1,5 tyg. zadzwoniła i powiedziała, że jednak potrzebują projekt by wycenić robociznę :cool: ale jest plus tej sytuacji! zadzwonili wcześniej niż my do nich, by się upomnieć o wycenę ;)

Liliputek
19-01-2016, 10:29
Liliputek - budujemy w świętokrzyskim, małe miasto.
a cena 90 tys to robocizna sama? czy SSO z materiałami? :)

Szczerze mówiąc jak jesteście w wieku poważnym to może lepiej zrezygnować z kominka... tzn. widzę po teściach jak bardzo im się nie chce rąbać drzewa do kominka (komineczka raczej...), mają malutki domek ok. 70 m2, ogrzewają prądem, ale ponieważ to domek z 1932r. to nie jest ani dobrze ocieplony, ani nie ma porządnych fundamentów, więc dodatkowym źródłem taniej energii jest kominek. Fakt jak wrzucą z 2 kawałki to ja umieram z gorąca... bo jest z 27 stopni, ale jednak w nocy musiałby ktoś wstać by dorzucić drewna, w przeciwnym wypadku rano jest już zimno.
Chociaż zaznaczam ich dom ma spore straty ciepła...

Mlavender jeśli miałabym cos poradzić to przejście z garażu do spiżarki może nie być najlepszym wyjściem :( w zimie wszystko naniesie się do domu... w lecie też, bo buty nigdy nie są idealnie czyste... nie wiem jakie są Wasze wymagania co do wielkości, ilości pokoi, czy kształtu dachu więc za dużo nie mogę pomóc :)

mother_nature
19-01-2016, 10:33
Liliputek, masz rację :) Nie wiem co gorsze ;)
Park może być niedogodnością w tym przypadku.

Jeżeli ekipa zawala już na etapie oceny, to potem może być tylko gorzej. U Ciebie poprosili o projekt, więc bądź dobrej myśli :)

Iscra
19-01-2016, 10:59
Ja ostatnio otrzymałam ekspres. Wysłałam koło południa maila z prośbą o wycenę z rysunkami zaznaczając, że jeszcze projekt jest w trakcie tworzenia i nie mam wszystkich danych. Wycena była wieczorem, przy dwóch telefonach wcześniej w celu doprecyzowania kilku rzeczy :o

Sar.Adamus
19-01-2016, 11:11
przekombinowany projekt. Zwiększy tylko koszta budowy.

Liliputek
19-01-2016, 11:19
Ja ostatnio otrzymałam ekspres. Wysłałam koło południa maila z prośbą o wycenę z rysunkami zaznaczając, że jeszcze projekt jest w trakcie tworzenia i nie mam wszystkich danych. Wycena była wieczorem, przy dwóch telefonach wcześniej w celu doprecyzowania kilku rzeczy :o

dobijasz mnie... :D ja nie wiem... może w małopolsce tyle pracy mają... albo smog ich otumania ;)

mother_nature u nas samo sąsiedztwo parku to multum wymagań co do WZ... ale na szczęście mamy już PnB ;) tylko wioskę dalej ludzie już parę lat czekają na przekształcenie ziemi, z rolnej na budowlaną, bo rolna jest w sąsiedztwie innych zabudowań, a park powiedział, że "zobaczą..." i tak patrzą ;) a w gminie mówią, że pewnie jeszcze parę lat będą czekać.

Sar.Adamus
19-01-2016, 11:25
Co budujesz i ile chcesz zaplacić ekipie za stan surowy ? Widzę że masz ładne przygody z wykonawcami..

Liliputek
19-01-2016, 11:37
Co budujesz i ile chcesz zaplacić ekipie za stan surowy ? Widzę że masz ładne przygody z wykonawcami..

budujemy http://pracownia-projekty.dom.pl/dn_kendra_2m_ce.htm z malutkimi poprawkami (brak balkonu), ale z piwnicą pod domem.
Wyceny są różne... od 44 tys do 120 tys za SSO - sama robocizna. Natomiast mnie interesuja oferty do ok 80 tys :) Tylko chcemy mieć piwnicę z lanego betonu, co wprawia w konsternację wiele ekip, przechodząca w przekonywanie, że lepiej z bloczków... planujemy budować z silikatów, co również stanowi problem, bo ekipy mówią, że lepiej z ceramiki, bo wszyscy tak robią.

MisiekNS
19-01-2016, 13:09
To i ja witam!
Pozwolenie wydane, ekipa wybrana, ruszamy z wiosną.
Dylematy co do kominka bardzo nam znane...w sumie jeszcze decyzja nie zapadła.

Projekt indywidualny.

Myjk
19-01-2016, 19:14
MisiekNS warto rozważyć obecność kominka (ze względu właśnie na komin) zanim budowa ruszy. ;) Ile ciepła dom będzie "puszczać" do atmosfery?

Projekt czysty, przyjmujesz jeszcze uwagi? ;)

Figusiol
19-01-2016, 20:16
Witam,
Ruszyliśmy z budową domku w grudniu 2015 - wylana płyta fundamentowa :) Od wiosny 2016 idziemy dalej. Wybrany projekt "Mój Dom w Dolinie1" z poprawkami. Pozdrawiam wszystkich rozpoczynających przygodę z budową :)

MisiekNS
19-01-2016, 21:31
Myjk - jasne ze przyjmuję :)

Z OZC zapotrzebowanie na ogrzewanie wychodzi 7400 kwh/rok. Z tym, że było liczone z mniejszą izolacją na podłodze i stropie.

Myjk
20-01-2016, 08:00
To ja mam dwie uwagi MisiekNS.

1. Wiatrołap. Jest bardzo mały. Sugerowałbym pomyśleć jak go powiększyć, bo będzie dramat w razie jakichś gości -- będą się ubierać w salonie. ;) Ja miałem początkowo 5m2, powiększyłem go do 7m2 (część oczywiście zajmą szafy) -- ale później jeszcze kombinowałem jak go powiększyć -- niestety już nie daje rady. ;) Najprościej u Ciebie można drzwi przesunąć za drzwi łazienki i trochę dać tam luzu. Można pójść krok dalej i po przesunięciu ścianki drzwi do łazienki wyrzucić na hol od strony salonu.

2. Spiżarka. Też chciałem mieć, ale w trakcie "szkicowania" wyszło, że spiżarka marnuje miejsce, tzn. wymaga miejsca na "komunikację", drzwi, etc. Zamiast tego lepiej mieć kawałek więcej blatu, oraz wysoką zabudowę -- gdzie można zrobić wygodniejsze szuflady oraz półki, może jakieś "cargo". To pozwoli odstawić lodówkę od narożnika (w rogu jest przez to zablokowany blat). Co więcej, usunięcie spiżarki zwiększy miejsce w łazience, będzie można ją nieco przestawić i powiększyć znowu wiatrołap.

Widzę aż pięć pokoi w tym dwa na dole (pomijając salon)...

Możesz podać dokładniejsze parametry domu dla tego zapotrzebowania? Jakie straty wyszły? Może dla gaja2 wyciągniemy jakieś wnioski z tego. ;)

gaja2
20-01-2016, 10:08
Myjk - dziękuję jeszcze raz za bardzo jasne informacje, jestem dodatkowo wzruszona rozwinięciem tajemniczych skrótów :)
Dobrze pamiętasz, domek 86 m2. Będzie jeszcze dobudowany garaż - o czym za chwilę.
Wentylacja na pewno będzie mechaniczna, chcemy z rekuperacją.
Z kominka jesteśmy gotowi zrezygnować, jesli to ma znaczenie - bez sentymentów :)
Nie rozważaliśmy dotąd PC PW (już przyswoiłam), bo wydawało się nam, że nie wystarczy, a z kolei gruntowa - koszty.
Ale mamy takiego gościa od pomp ciepła (robił to w rodzinie i u znajomych, sa zadowoleni) i chcemy się z nim teraz spotkać, żeby porozmawiać.
Policzymy też OZC, widzę że to konieczne.
Mam niestety pewne zastrzeżenia co do podłogówki w całym domu - no nie lubie po prostu, jak mi grzeje stopy...co innego np. łazienka.

Liliputek - uściślam co do podanych przeze mnie kosztów budowy: te 90 tys. to taki nie do końca SSZ, bo bez okien i drzwi, ale ze ściankami działowymi.
Ale w tym jest też koszt materiałów.

Pisałam o problemie z odległością domu od drogi. Okazało się - hurra - że można "dokleić" z przodu garaż i wtedy jego frontowa ściana będzie się liczyla jako stojąca w linii zabudowy. Tak więc dom będzie w odległości około 12 m, to juz w porządku.
Garaż będzie doklejony z prawej strony, a okno od pokoju powędruje na ścianę szczytową.

Myjk
20-01-2016, 12:25
gaja2, wyśmienicie. OZC jest (nie)stety konieczne aby mieć pojęcie o co się walczy. Ale to dobrze wydane pieniądze.

Nie bój(cie) się podłogówki. W energooszczędnym domu, oraz ze źródłem niskotemperaturowym (czyli np. PC PW) nie odczujesz nawet że podłoga jest ciepła. Ciepła podłoga to domena domów energochłonnych. Dla PC najlepiej jest gdy grzeje wodę w podłodze do 30-35sC (w największe mrozy). Oznacza to znacznie niższą temperaturę na podłodze, niż temperatura ciała, a tym chłodniejszą podłogę im cieplej na dworze. Musicie koniecznie pojawić się u kogoś posiadającego podłogówkę niskotemperaturową i sprawdzić to empirycznie. Powiem więcej, możecie niwelować efekt "ciepłej" podłogi lepiej izolując dom (minimalizując straty), co potem przełoży się na niższą cenę źródła ciepła. Pamiętaj, że połączenie kaloryferów i PC jest nieekonomiczne -- zmniejsza bowiem COP pompy (współczynnik wydajności, tj. w prostych słowach ile energii pompa wyciąga z gruntu/powietrza w stosunku do zużywanej energii elektrycznej) -- stąd wspomniałem o tym elemencie. Nieekonomiczne jest także samo mieszanie systemu podłogówki i kaloryferów (podraża koszt "kotłowni").

Jeśli domek ma być tak przytulny (nie lubię słowa mały) i budowany w "standardowej" dla dzisiejszych czasów technologii, tj. ściana ~40cm + fundament + 20 cm styro w podłodze, okna z U~0.9 to wg mnie spokojnie zamkniecie się w 5-6MWh/rok i mocy 4kW dla największych mrozów. To będzie oznaczać, że możecie się pokusić o budżetową pompę ciepła typu Anslut vel Jula 6+3 (https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-wewnetrzna/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/pompa-ciepla-typu-powietrze-woda-416107/). Jak spojrzeć w karty, ma ona przy -15 moc tylko 3kW, ale resztę uzupełnią wbudowane grzałki i wystarczy. Za 12 tys. zł brutto z podłączeniem i uruchomieniem powinno się spokojnie udać. Można kupić "markową" pompę, ale wg mojej skromnej opinii nie warto wydawać dużo pieniędzy i czekać na zwrot. Przy takich parametrach ogrzewanie będzie Was kosztować maksymalnie 1000 zł/rok (z CWU). Ale podkreślam, to tylko szacunki. :) Policzcie OZC i wtedy powalczymy wspólnie z doborem źródła.

Liliputek
20-01-2016, 13:22
2. Spiżarka. Też chciałem mieć, ale w trakcie "szkicowania" wyszło, że spiżarka marnuje miejsce, tzn. wymaga miejsca na "komunikację", drzwi, etc. Zamiast tego lepiej mieć kawałek więcej blatu, oraz wysoką zabudowę -- gdzie można zrobić wygodniejsze szuflady oraz półki, może jakieś "cargo".
Tu sie nie zgodzę :) mam obecnie w mieszkaniu spiżarkę :) bo kuchnia ma 13 m2. Na dwóch ścianach mamy meble w kształcie litery L, a na drugiej mamy postawioną ściankę G-K, pośrodku ukryta jest lodówka, a po dwoch stronach mamy drzwi własnie do spiżarki i to jest najlepsza rzecz w mieszkaniu :D w środku mamy tylko półki, w jednej części same sprzęty kuchenne a w drugiej "magazynek" ;) więc zapasy jakieś, a nawet ręczniki kuchenne...
Tylko ja robię bardzo dużo przetworów, więc wszystkie przetwory leżą w piwnicy a w spiżarce to co akurat powinnam mieć w domu :)
Taka spiżarka wychodzi znacznie taniej w budowie niż meble kuchenne, bo odpadają fronty i np. cargo (choć cargo da się zastąpić systemowymi szufladami ;) )
Dodatkowo mamy ukrytą drugą zamrażarkę w spiżarce :)
Nie wiem oczywiście ile w Waszych okolicach kosztują meble, ale u nas to ok. 1,5 tys za mb góra-dół, wysoka zabudowa nieco droższa... cała spiżarka kosztowała nas z 1000 zł a ma 3 m długości...

Ale oczywiście czasem zalezy to od kształtu kuchni, najlepiej jak spiżarka jest w kształcie prostokąta... chociaż u MisiekNS zrobiłabym półki na wszystkich ściankach spiżarki, a po lewej od wejścia na głebokość jednego słoika :) my tak mamy własnie i nie wpadam na te półeczki ;)
Kwestia, czy ktoś robi tak maniakalnie przetwory jak ja.... :lol2:

MisiekNS
20-01-2016, 13:27
Myjk.
1. Wiem, że wiatrołap jest mały ale... Nam to nie przeszkadza, teraz w mieszkaniu mamy 1,8 m2 ,,przedsionka''. Nam i gościom to nie przeszkadza, a jak komuś będzie to niech się ubiera na zewnątrz....:) Jest to jeden z kompromisów spowodowanych metrażem, który miał być mały. Z dwojga złego wolę, aby drzwi od łazienki były niewidoczne z salonu.
2. Wolę stracić miejsce na komunikację, zrobić małą spiżarnię, wstawić tam regały niż rozbudowywać kuchnię i ją wyposażać w różne ,,carga'' i inne miejsca do przechowywania. Ale to też kwestia gustu i wyboru.

Na dole pokój jest jeden, pomieszczenie z wyjściem na zewnątrz będzie pełniło rolę pomieszczenia gospodarczego na rowery, deski, narty itp.
W założeniu dodatkowego pokoju na dole miało nie być. Ale, że rodzina się rozjechała po kraju i świecie (posprzedawane mieszkania itd) stwierdziliśmy że takie ,,pomieszczenie na łóżko'' się przyda. Więc pomimo tego, że budujemy dom dla siebie postanowiliśmy taką ,,klitkę'' dla gości wygospodarować.

Pow. netto 116,16. Użytkowa 103,63. Ogrzewanie gazem. Całość podłogówka. Wentylacja mechaniczna. Ściany 20cm grafitowego. Podłoga 20 cm (10 w OZC). Poddasze 30 cm (lub więcej) (25 w OZC).
Podeślij na priv adres mailowy to prześlę szczegóły.

mother_nature
20-01-2016, 13:52
Na dwóch ścianach mamy meble w kształcie litery L, a na drugiej mamy postawioną ściankę G-K, pośrodku ukryta jest lodówka, a po dwoch stronach mamy drzwi własnie do spiżarki i to jest najlepsza rzecz w mieszkaniu :D w środku mamy tylko półki, w jednej części same sprzęty kuchenne a w drugiej "magazynek" ;) więc zapasy jakieś, a nawet ręczniki kuchenne...

Wrzuciłabyś jakieś zdjęcie poglądowe swojej spiżarki? Tutaj albo u mnie w dzienniku, plisss :) Pomysł bardzo mnie zaciekawił :)


Myjk.
1. Wiem, że wiatrołap jest mały ale... Nam to nie przeszkadza, teraz w mieszkaniu mamy 1,8 m2 ,,przedsionka''. Nam i gościom to nie przeszkadza, a jak komuś będzie to niech się ubiera na zewnątrz....:).

W swoim projekcie pomniejszyłam wiatrołap na rzecz pom. gospodarczego i będzie dobrze. Nie planuję tu żadnych szaf do przechowywania, ot taki kawałek żeby kurtkę powiesić i buty zostawić. A goście i tak u mnie w butach mają chodzić, nie boso ;)

Liliputek
20-01-2016, 14:22
mother_nature jasne :) ale to nic specjalnego, bo nie chcieliśmy inwestować już w mieszkanie... ;) i przepraszam za bałagan :D mąż musi tylko jeszcze w drzwiach zrobić dziurki na dole, jak w łazience, żeby lepsza wymiana powietrza była :) bo w lecie grzeje się od lodówki...

343850 343851 343852 343853 343854

Sar.Adamus
20-01-2016, 18:25
NIe szkoda ci robić prawie 40m garażu wraz z pomieszczeniem gospodarczym? Podnosi to koszta całości, średnio wpasowuje się ta "doklejka" w bryłę budynku... Plus z tego co piszesz z kasą u ciebie krucho, temat robiony na kredytach. To prawie 80m2 dodatkowej powierzchni.

Liliputek
20-01-2016, 18:48
NIe szkoda ci robić prawie 40m garażu wraz z pomieszczeniem gospodarczym? Podnosi to koszta całości, średnio wpasowuje się ta "doklejka" w bryłę budynku... Plus z tego co piszesz z kasą u ciebie krucho, temat robiony na kredytach. To prawie 80m2 dodatkowej powierzchni.

:) nie, mamy dwa auta i raczej nie zamierzam w zimie martwic sie o odsnieżanie...
Nie pisałam, że nie mamy pieniędzy, ale nie widzę też powodu, by nadpłacać bez powodu :) a wiele osób nam juz wyceniało, więc mniej więcej znamy ceny... gorzej z dostępnością ekip.
Mamy przed sobą ok. 40 lat pracy zawodowej, to ma byc dom na wiele lat ;)

Sar.Adamus
20-01-2016, 18:48
mother_nature jasne :) ale to nic specjalnego, bo nie chcieliśmy inwestować już w mieszkanie... ;) i przepraszam za bałagan :D mąż musi tylko jeszcze w drzwiach zrobić dziurki na dole, jak w łazience, żeby lepsza wymiana powietrza była :) bo w lecie grzeje się od lodówki...

343850 343851 343852 343853 343854

Świetna spiżarnia. Praktyczna i pojemna!

Liliputek
20-01-2016, 18:56
Sar.Adamus dziekujemy :) powiem szczerze, że jest wygodniejsza dla mnie od mebli, bo otwieram drzwi i mam wszystko pod ręką ;) trzeba tylko uważać, żeby się nie zagracić tzn. "przyda się" ;)

Myjk
20-01-2016, 19:41
U mnie całość wygląda tak:

343906

343907

Jak widać "sień" jest spora, spora jest także kuchnia. Mógłbym zrezygnować z wejścia do kuchni od strony sieni (i początkowo tak właśnie było) robiąc tam spiżarkę (w międzyczasie jeszcze nawet z przejściem na przelot), ale doszedłem do wniosku, że uszczknie to sporo blatu. Wg mnie blat roboczy w kuchni to podstawa. :)

Oczywiście też lubimy przetwory (i robić i składować), ale większość nie musi być dostępna cały czas -- stąd będzie nań miejsce w garażu.

Liliputek
20-01-2016, 19:58
Myjk akurat u Ciebie to bez sensu byłoby iść w spiżarkę, moim zdaniem... ta kuchnia akurat aż się prosi o meble :) u nas błagała o spiżarkę ;) bo jeszcze było okno, które przeszkadzało meblom...
a to jest projekt indywidualny?

ja nie zawsze lubię robić przetwory, chociaż lubię je jeść... ale jak tata zasadzi 90 krzaków pomidorów to żal, by się zmarnowały :D

Myjk
20-01-2016, 20:53
Tak Liliputku, projekt jest indywidualny. Zaleta taka, że mogłem kombinować przy układzie jak mi się podobało, bo projekt rysuje szwagier. Wada taka, że jestem przez ten "układ" (niejako rodzinny) rok w plecy, bo niby już tej jesieni miał stać SSO. :P

jankes789
21-01-2016, 07:59
Witam :) , planujemy budować Aston 2 wer. C z paliwem stałym z pracowni Horyzont ...Buduje ktoś podobny projekt?

mother_nature
21-01-2016, 08:16
mother_nature jasne :) ale to nic specjalnego, bo nie chcieliśmy inwestować już w mieszkanie... ;) i przepraszam za bałagan :D mąż musi tylko jeszcze w drzwiach zrobić dziurki na dole, jak w łazience, żeby lepsza wymiana powietrza była :) bo w lecie grzeje się od lodówki...


Świetna spiżarnia. Praktyczna i pojemna!

Również tak uważam :) Dziękuję za zdjęcia, może podobną zrobię u siebie. Argument finansowy też do mnie przemawia ;)

Liliputek
21-01-2016, 11:12
Od siebie polecam tylko kupowanie płyt w takich większych sklepach dla stolarzy :) cenowo wychodzi bardzo korzystnie (jakościowo też w porownaniu do marketów budowlanych).
Nawet niekiedy ten sam sklep ma różne ceny, my kupowaliśmy poza Krakowem i fronty były o ok. 20% taniej niż w Krakowie w filii tego sklepu... co prawda przy jednym-dwóch frontach się nie opłaca ;) ale większa ilość już tak :)

Zresztą w ogóle polecam takie sklepy nawet jak zamawiamy meble u stolarza, bo zazwyczaj oni mają wystawione wszelkie rozwiązania i wiemy co jest na rynku dostepne oraz mniej więcej zna się ceny ;) My jak zamawialiśmy stolarza do kuchni to ja mu mówiłam o innych prowadnicach, bo on miał jedne zakodowane w głowie, których raczej w nowszych meblach się nie używa.... :cool: chciał też blat łączyć na listwę, a od dawna można łączyć bez listwowo... poznał nową technikę ;)

Myślę, że taka poglądowa mapka tego typu sklepów jest tu http://www.pfleiderer.pl/kraj
bo zazwyczaj jak sprzedają te płyty to i inne akcesoria dla stolarzy/samorobów ;)

śnił mi się dziś pan budowlaniec, że zgodził się podpisać z nami umowę :lol:

mother_nature
21-01-2016, 11:26
A gdzie kupowałaś? Ja znam tylko Belmeb, w Krzywaczce chyba. Wiem gdzie jechać, ale nie pamiętam nazwy miejscowości ;)

Liliputek
21-01-2016, 11:33
A gdzie kupowałaś? Ja znam tylko Belmeb, w Krzywaczce chyba. Wiem gdzie jechać, ale nie pamiętam nazwy miejscowości ;)

dokładnie tam :) w Izdebniku :) ale raz musiałam kupić w Krakowie, bo mąż sobie zapomniał o 1 froncie w toalecie... i dlatego wiem, że w Krakowie jest nieco drożej.

aaaa nie zauważyłam, że jesteś z okolic Krakowa :)

mother_nature
21-01-2016, 11:59
A Ty w ogóle nie masz miejscowości i nie przypuszczałam, że z Krakowa jesteś :)

Zastanów się nad prowadzeniem dziennika budowy tutaj w dziale a nie na blogu. Ja zaczęłam na blogu i po 2 wpisach się przeniosłam, łatwiej tu dyskutować :)

Liliputek
21-01-2016, 12:29
mother_nature poprawiłam, a myślałam, że mam miasto ;)

Niechaj
21-01-2016, 13:04
o a ja nie zauważyłam, że Liliputek ma dziennik :D
też polecam Belmeb, tyle, że ja kupowałam na Grzegórzeckiej, bo miałam dwa kroki.
Spiżarnia świetna! Uwielbiam spiżarnie, bo moja babcia miała magiczną, pięknie pachniało i zawsze coś dobrego się znalazło :) ale u siebie nie robię, bo będzie piwnica, w kuchni chcę tylko to, co aktualnie potrzebne, reszta precz z mego parteru :P
Dorzucam głos na plus dla kominków, nikogo nie namawiam, ale dla równowagi;) Co prawda w mieszkaniu kominka nie miałam, ale w rodzinnym domu, w którym będziemy mieszkać aż się wybudujemy, kominek jest, okazjonalnie działa dla nastroju/przełamania powietrza wczesną jesienią/wiosną, umiem obsłużyć, czyszczę, nadal widzę więcej plusów niż minusów;)
Miałam na liście duży wiatrołap + garderobę/szatnię, ale zmniejszyliśmy dom i w efekcie mam tylko 5m2 wiatrołapu, ale za to ze schowkiem na mop/miotłę/odkurzacz:)

Mamy pierwszą wycenę, od ekipy polecanej tutaj na forum. Hmm, nie jest źle, ale poczekamy na kolejne, bo termin dopiero na czerwiec :(

Arrek
21-01-2016, 19:56
Witam Wszystkich.
W planach na ten rok zaczęcie budowy domu parterowego według projektu z10.

mother_nature
22-01-2016, 08:27
Spory domek będzie :) Bardzo ładny :)

Liliputek
22-01-2016, 15:03
i otrzymaliśmy OZC... wyszło 16,7 MWh na rok... musimy więc przedyskutowac pewne zmiany w ociepleniu i zobaczymy :)

Myjk
22-01-2016, 15:20
Prawie jak u mnie na początku, przy czym u mnie na starcie 40m2 więcej powierzchni. To bardzo dużo jak na dzisiejsze czasy. :( Jakie były założenia materiałowe?

Liliputek
22-01-2016, 16:22
Prawie jak u mnie na początku, przy czym u mnie na starcie 40m2 więcej powierzchni. To bardzo dużo jak na dzisiejsze czasy. :( Jakie były założenia materiałowe?

silikat 24 cm+styropian (tu własie nie wiem... bo nie widzę by mąż przesłał grubość..), WM, 5 cm styropianu pod piwnicą, dach ocieplony wełną 30 cm.
Jestem jeszcze przed konsultacjami :)

Łukasz_Ka
22-01-2016, 19:59
Witam planujacych budowy i już budujących.
Wraz z żoną startujemy w tym roku z naszą budową. W tej chwili jesteśmy na etapie adaptacji projektu.
Projekt Dobry 2 lustro z pracowni Domy z Wizją. http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/dobry-2-1407669536
Będą drobne zmiany, ale niewielkie i bardziej w konstrukcji.

Odnosnie tematu, który jest poruszany czyli ogrzewania - planujemy likwidację komina i 100% podłogówki z pc pw. Do ogrzania bedzie jakieś 120m2, bo Bez garażu. Powinno być git.
Zresztą w tej koncepcji swój udział ma Myjk - dzięki bardzo za rady.

Pozdrawiam

lolka.77
22-01-2016, 20:00
Liliputek super spiżarnia. Ja u siebie też planuję zamiast komina i kosztem części mniejszego mieszkania.

Liliputek
22-01-2016, 20:30
Łukasz_Ka bardzo fajny projekt :)

Muszę się przyznać, że trochę źle odczytałam wyliczenia OZC... :oops:
U nas wyszło 10,8 MWh, ale po zaproponowanych zmianach, które wprowadzimy w życie to 9,7 MWh. Co nas już cieszy :)
Teraz tylko trzeba rozważyć, czy inwestować w pompę, czy jednak zdać sie na bufor... z tym problemem to muszę się przespać ;)

ciupaq
23-01-2016, 00:35
Witam wszystkich.

My również planujemy start w tym roku. Budujemy na północ od Krakowa (gm. Zielonki). Obecnie jesteśmy na etapie kompletowania dok. do PnB. Mam nadzieję, że na początku Lutego złożymy papiery. Budujemy w technologi prefabrykowanej z keramzytobetonu. Projekt : http://www.abakon.com/projekty-i-ceny/abakon-z-ogrodem-zimowym ze zmianami (brak garażu, brak podcięcia, brak okien dachowych, brak kominów no i brak ogrodu zimowego :) ) Będziemy grzać czystym prądem (kable w podłodze). Jak ruszymy to zapewne założymy DB.
Pozdrawiam

Liliputek
23-01-2016, 07:43
ciupaq to będziemy niemal po sąsiedzku z budowa! :) my tuż za gminą Zielonki :) powodzenia z PnB, ale byłam kiedyśw urzędzie gminy Zielonki i pracuja tam naprawdę super urzędnicy, więc pójdzie gładko :)

Myjk
23-01-2016, 09:03
Liliputek Uf, tak już lepiej. ;) Ale chyba da się tam jeszcze powalczyć. Jaka obecnie wyszła strata ciepła (wiersz 34)? Jeśli zastanawiacie się nad buforem grzanym prądem, to trzeba przeliczyć włożenie oszczędności na pompie w lepsze okna lub lepsze ocieplenie. Przy takim zużyciu grzanie prądem w 2T (z CWU) będzie kosztować ~4000 zł rocznie. Pompą 3-4x taniej (w zależności od pompy).

Łukasz_Ka, fajnie, powodzenia. :)

gaja2? :(

Łukasz_Ka
23-01-2016, 09:13
Liliputek dziękuję bardzo. Kilka lat minęło zanim zdecydowaliśmy się na konkretny projekt :-)

Widze, że macie już OZC, ja zamierzam zrobić po wszystkich zmianach i adaptacji.

Bufor czy pc? Na mój niefachowy rozum to lepsza jest pc, bo daje wiecej energii cieplnej niż pobiera z sieci elektrycznej, natomiast bufor daje jeden do jeden.

Myjk
23-01-2016, 09:52
Bufor + piec el. jest znacznie tańszy w inwestycji, tj. 4-6 tys. zł. Pompa to od 12 (Jula) do 25 (Panas) tys. zł. Po drodze jest gruntówka własnym sumptem, albo koło 30-40 tys. jak się firmę zatrudni. Trzeba będzie policzyć, bo grzanie prądem w 2T CO+CWU przy takim zużyciu energii to jakieś 4000 zł rocznie, a pompą 3-4x taniej (w zależności czy GW czy PW). Czyli 2-3 tys zł taniej rocznie. Jakby tak porównać do Panasa, to zwrot nastąpi po ~10 latach. Dużo, mało? Dlatego ciekawe jakie Lili wyszły straty -- bo może jednak starczy najtańsza (która niestety podrożała ostatnio) Julka PW 6+3 z grzałkami.

Liliputek
23-01-2016, 10:04
Myjk 5929 W :) już się za bardzo nie da nigdzie docieplić, by zmniejszyć to zapotrzebowanie, bo dom jednak z piwnicą mały nie jest...

Łukasz_Ka na mój rozum też PC... :D tylko teraz sę zastanawiam, o której PC rozmawiałam czy gruntowej czy powietrznej :confused:

a jeszcze podzielę się z krakusami przemyśleniem :) dziś rano byłam na giełdzie kwiatowej kupić róże dla koleżanki i jak będziecie chceli kupować kwiaty doniczowe do domu, czy sadzonki to polecam! co prawda trzeba wstać ok 4 rano, ale ceny są bardzo konkurencyjne, nie mówiąc już o jakości :) teraz mają akurat więcej kwiatów ciętych, bo zima... ale kwiaty domowe też są :) ja za 30 świezych, długich róż zapłaciłam 55 zł :)

Myjk
23-01-2016, 10:44
Lili Ah! Zapomniałem/przegapiłem, że piwnica jest u Was. No to nie jest źle. Myślę, że możecie przeanalizować nawet marketową Julkę 6+3kW (https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-wewnetrzna/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/pompa-ciepla-typu-powietrze-woda-416107/) -- 12 tys. zł z instalacją. Ona ma co prawda tylko 3kW przy -15, dalsze 3kW ma z grzałek.No i tu się trzeba będzie przygotować na pracę ciągłą przy takich mrozach. Na szczęście takich temperatur nie jest wiele w roku i na palcach jednej ręki można takie dni dni policzyć. Pozostaje kwestia uzupełnienia CWU w tych najcięższych okresach, więc ew. przydałby się bojler z grzałką albo uzupełnienie CO biokominkiem żeby zostało trochę mocy na CWU. ;) Nie wiem czy warto uderzać Julkę 6+9kW (https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-wewnetrzna/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/pompa-ciepla-typu-powietrze-woda-416108/) -- za 18 tys. zł z instalacją się zamknie. Ta z kolei ma aż 10kW przy -15 (z zasobnikiem 200L) więc nawet w największe mrozy upchnie się w większości w 2T. Ale nie wiem czy nie będzie za duża -- nie dobrze jak pompa jest za duża, bo może taktować a to nie jest zdrowe dla sprężarki. Chociaż moment, ona ma inwerter (zmienna moc)...

Liliputek
23-01-2016, 11:41
Myjk o mrozy nieco się martwię... bo jak w Krakowie jest 0 stopni, to u nas -5.. śnieg też utrzymuje się ok. 1,5 tygodnia dłużej niż w mieście. Są plusy mieszkania nad Krakowem (dużo lepsze powietrze) i parę minusów ;)

Podobno nawet jak weźmiemy najpierw bufor, to potem w razie niezadowolenia można zmienić na PC. Tylko czy będzie nam się chciało no i czy nie będziemy wtedy na etapie nadpłacania kredytu niż nowych inwestycji... Ale mój tata wczoraj powtórzył, że dobrze wyszło, że ta ekipa w zeszłym roku nie przyjechała ;) bo w życiu byśmy nie rozważali bufora nawet, pewnie bysmy nie wiedzieli o jego istnieniu ;)

aa piwnica jest i to spora (moim zdaniem), ale mąż chciał pod całym domem :) najwyżej będzie tam naprawdę dużo ziemniaków :D

Myjk
23-01-2016, 12:21
No właśnie, może przeanalizować ponownie tę piwnicę? Albo zmniejszyć? Jakie ma mieć zastosowanie?

intuition86
23-01-2016, 12:44
Cześć :-) planujemy budowę Nel z pracowni dominanta, o ile się uda w czerwcu chcielibyśmy rozpocząć budowę. Kłania się południe Krakowa, a dokładnie Skawina :-)

Łukasz_Ka
23-01-2016, 12:54
Liliputek , jak dla mnie z racji inwestycji to tylko powietrzna pompa. Dodatkowym plusem jest fakt, że w razie awarii wszystkie elementy instalacji są na wierzchu, a nie pod ziemią.
Co do piwnicy to tez pytanie jakie ma mieć zastosowanie i czy musi być ogrzewana? Jesli nie musi być tam +20 stopni zimą, to może lepiej dobrze ocieplić strop pomiedzy piwnicą i parterem, a posadzki w piwnicy nie. Grunt nie przemarza i nigdy nie spadnie tam mocno temperatura, a powierzchnia grzania mocno się zmniejszy tylko do parteru.

Liliputek
23-01-2016, 14:40
No właśnie, może przeanalizować ponownie tę piwnicę? Albo zmniejszyć? Jakie ma mieć zastosowanie?

własnie nie chcemy zmniejszać.. bo jest tam kotłownia, pomieszczenie na wino i chyba jeszcze jedno pomieszczenie np. na meble ogrodowe... plus takie mniejsze na przetwory.

Łukasz_Ka piwnica ma być nieogrzewana, ale zapewne trochę ciepła będzie tam uciekało. Nie pamiętam tylko co z pomieszczeniem na wino, tam powinna być stała temperatura - w miarę ;) ale poświęciłam mózg na inne sprawy i już nie pamiętam ani jaka temperatura ani nic... ;)

intuition86 witaj :) widzę, że coraz więcej osób z Krakowa i okolic ;)


ciekawe czy ktoś miał takie doświadczenie - połączenie bufora z ... solarami :cool: może popyam na dziale o ogrzewaniu, najwyżej mnie zjedzą za głupie pomysły :)

lupi
24-01-2016, 14:19
Cytat Napisał Myjk
Ps. Nie róbcie kotłowni w salonie. To nie tylko brud, ale także duże straty ciepła. To co ogrzejecie gazem, wywieje Wam kominem. Potem będziecie to równoważyć paleniem drewna i tak się kółko będzie jałowo toczyć.
ale kominek w salonie to piękny widok moje marzenie, chociaż wiem, patrząc racjonalnie to komin i strata ciepła...

witam. :)
Wrócę jeszcze kominów. Planowany dom do 100 m i upragniony kominek.. ale Myjk dał mi do myślenia i może rzeczywiście to nie najlepszy pomysł. Czy przy WM biokominek sie sprawdza? Czy można go zastosować jako dodatek przy mrozach i oczywiście dla klimatu? Bo to by było fajne rozwiązanie, w dodatku chyba tańsze. Brak komina, brak doprowadzenia powietrza z zewnątrz w płycie fundamentowej i koszty samego kominka są inne. Chociaż zastanawia mnie różnica między wolnostojącym a do zabudowy... Znacząca różnica.:eek:

Myjk
24-01-2016, 14:51
Musisz obejrzeć w salonie czy Ci odpowiada taki "płomień", bo niewątpliwie się różnią płonące opary alkoholu od gazów z drewna. Producenci biokominków określają moc takiego palnika, w zależności od wielkości -- więc moc do 5kW można z tego wyciągnąć i może to służyć jako awaryjne ogrzewanie. Jak czytałeś walkę z OZC, większość nowych domów obecnie budowanych, nawet tych pod 180m2 (jak mój), ma zapotrzebowanie na moc na poziomie zaledwie 6-7kW (przy -20sC na zewnątrz). WM z rekuperacją pośrednio pomoże w dystrybucji tego ciepła po całym domu (pod warunkiem zabezpieczenia wentylacji przed brakiem prądu, znaczy nie będzie nawiewać -20 do domu, tylko 0) ;) Jako hint. Ja zamierzam zastosować awaryjnie oczywiście biokominek w salonie/jadalni, oraz mały piecyk gazowy w kotłowni na klasyczne butle PB. Do tego dwa większe akumulatory samochodowe z takim zasilaczem: http://allegro.pl/zasilacz-do-kotla-gazowego-pieca-pomp-co-cwu-sinus-i5663974289.html. Pewnie i tak będą to bezsensownie wydane pieniądze, no ale żona pragnie się czuć bezpiecznie. ;)

lupi
24-01-2016, 15:07
akumulatory samochodowe z zasilaczem...hmm dobre:) zważywszy ze takie momenty bezprądowe się zdażają.
Tylko ten piecyk gazowy ..właśnie myślę jak ten gaz obejść. Węgiel odpada, gaz muszę doprowadzić na własny koszt ,więc koszty rosną. Zostaje tylko PC (co mnie bardzo cieszy) ale też muszę się zabezpieczyć czymś dodatkowym.

Myjk
24-01-2016, 15:24
Piecyk gazowy będzie z zamkniętą komorą spalania, mały, służący normalnie do CWU. Do niego zwykła butla propan-butan. Nie planuję doń podłączania gazu z rury. To tylko zabezpieczenie na wypadek braku prądu dłużej niż 2-3 dni.

lupi
24-01-2016, 16:01
dzięki za podpowiedzi :)
Na razie ogarniam tematy, bo plany budowlane przesuną się pewnie do przyszłego roku. Podpatruje Wasze zmagania i uczę się...:)

krbaton
24-01-2016, 18:13
Piecyk gazowy będzie z zamkniętą komorą spalania, mały, służący normalnie do CWU. Do niego zwykła butla propan-butan. Nie planuję doń podłączania gazu z rury. To tylko zabezpieczenie na wypadek braku prądu dłużej niż 2-3 dni.

A to taki piecyk nie potrzebuje prądu ??

krbaton
24-01-2016, 18:17
witam. :)
Wrócę jeszcze kominów. Czy można go zastosować jako dodatek przy mrozach i oczywiście dla klimatu? Bo to by było fajne rozwiązanie, w dodatku chyba tańsze. Brak komina, brak doprowadzenia powietrza z zewnątrz w płycie fundamentowej i koszty samego kominka są inne. Chociaż zastanawia mnie różnica między wolnostojącym a do zabudowy... Znacząca różnica.:eek:

Doprowadzenie kosztuję parę złotych i można zrobić :) ale kominka po 4 zimach już bym nie zrobił :) !!

ciupaq
24-01-2016, 18:50
Myjk 5929 W :) już się za bardzo nie da nigdzie docieplić, by zmniejszyć to zapotrzebowanie, bo dom jednak z piwnicą mały nie jest...



Lili a nie myślałaś przy takim zapotrzebowaniu pójść w grzanie kablami w 2T ? Inwestycyjnie taniej niż PC, a rachunki wcale nie będą wysokie. ~6000kWh x 0.30zł = 1800 zł za cały rok. Nawet jak przy pompie będziesz miała ok 700zł to różnicy masz 1100zł to biorąc pod uwagę koszt pompy + podłogówka to bedzie Ci się to zwracać > 20 lat.

Myjk
24-01-2016, 19:10
Lili a nie myślałaś przy takim zapotrzebowaniu pójść w grzanie kablami w 2T ? Inwestycyjnie taniej niż PC, a rachunki wcale nie będą wysokie. ~6000kWh x 0.30zł = 1800 zł za cały rok. Nawet jak przy pompie będziesz miała ok 700zł to różnicy masz 1100zł to biorąc pod uwagę koszt pompy + podłogówka to bedzie Ci się to zwracać > 20 lat.
6kW to jest maksymalna strata ciepła. Zapotrzebowanie u Lili wyniosło blisko 10MWh i pewnie jeszcze ze 3-4MWh CWU. Więc nie 1800 zł a raczej blisko 4000 zł/rok. Przelicz zwrot ponownie. ;)

Liliputek
24-01-2016, 19:34
Nam przeliczono ok. 2600 zł za rok w 2T przy buforze :) o ile dobrze zrozumiałam na samo CO. Przy pompie ok. 1300 zł.
Jakbyśmy sie zdecydowali to wolimy wodną podłogówkę niz kable, bo one mnie nie przekonuja :) tzn. ja wiem, że grzeją dobrze itp. bo obecnie mam w mieszkaniu na jednej ścianie kabel grzejny, gdyż ściana przemarza... ale jak zatopię kabel w podłodze to na amen, zostanie mi prąd i nic więcej...

TsunamiM
24-01-2016, 20:48
Witam wszystkie Bocianki 2016 i dołączam do Waszego grona. Bardzo dużo tutaj Krakusów! My również obecnie z Krakowa, choć dom będziemy budować w okolicach Dobczyc (uciekamy przed naszym krakowskim smogiem!). Pozwolenie na budowę już jest, w trakcie sprawy kredytowe :/
Mamy nadzieję ruszyć z budową w marcu - jak tylko zrobi się trochę cieplej. Nasz projekt http://www.archipelag.pl/projekty-domow/santiago-g1-energo :) Będę tu zaglądać, bo już dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy! :)

mother_nature
25-01-2016, 07:24
Witaj TsunamiM :)

Ja jestem Krakusem przeprowadzonym do Myślenic, jednak po paru latach wracam bliżej Krakowa ;) Za daleko dojeżdżać do pracy, no i jest też parę innych minusów, że tak powiem ogólnikowo ;)
Spory ten Wasz Santiago. Będziecie robić taras na garażu? Zawsze marzył mi się taki, ale jednak wybrałam parterowy dom. Powodzenia!

TsunamiM
25-01-2016, 08:51
mother_nature - nasza wieś jest w powiecie myślenickim, więc wszystkie urzędówki musiałam właśnie w Myślenicach załatwiać :) Tak, będziemy mieli taras nad garażem, bo z naszej działki rozpościera się przepiękny widok na Beskid Wyspowy. Także taki taras z sypialni to poniekąd spełnienie naszych marzeń. Domek chyba nieduży! Nas jest czwórka i trzy psy, które zadomowią garaż. Obok postawimy dwustanowiskową wiatę. Nasza WZ nawet nie pozwala na parterowe lub piętrowe domy, więc jesteśmy skazani na poddasze. Teraz mieszkamy na poddaszu ze skosami, więc przywykliśmy. Zależy mi jednak na perfekcyjnej izolacji dachu, żeby w lecie nie było masakrycznych upałów, bo w obecnym domu w lecie można się dosłownie ugotować, a ja nieraz naprawdę wkładałam głowę do lodówki!
Czytałam Twój dziennik wczoraj i jestem przerażona tym, co przeżywałaś z architektem przy adaptacji! U nas cały proces trwał może 1,5 miesiąca i trochę się z naszym architektem nie zgadzałam i naprawdę myślałam, że mamy ciężko, a to, co przeczytałam u Ciebie, pokazało mi, że my mieliśmy zupełnie z górki. Jedna poprawka w Myślenicach, choć tam jak nie zdążysz w 7 dni, to wniosek odrzucony. Nie można zawieszać. Ale za to decyzja jest do 30 dni. Także współczuję, że tyle przeszliście! Oby teraz było już tylko lżej.
Z architektami trzeba twardo - podpisać rozsądną umowę z terminami i później się z niej wywiązać. Nasz przez duże spadki na działce doliczył nam 400 zł, o których nie było mowy w umowie. Jego strata, bo mu nie zapłaciliśmy tych pieniędzy. Nie chodzi o dodatkowe koszty, lecz o sam fakt, że nie było tego w umowie. Nie można przyzwyczajać ludzi do czegoś takiego. Niczego się nie nauczą i później traktują kolejnych klientów tak samo.
Życzę Wam szczęścia w doborze kolejnych wykonawców! Oby nie trafiły się już takie sytuacje.

Liliputek
25-01-2016, 09:05
TsunamiM też mnie irytują dodatkowe koszty nie uwzględnione w umowie... ciekawe czy architekt np. kupiłby samochód za cenę droższą niż w umowie ;)

mother_nature
25-01-2016, 09:19
TsunamiM dzięki za życzenia :) Różnie w życiu bywa, swoje już przeszliśmy, tak więc mam nadzieję, że teraz już z górki ;)

Idzie ocieplenie, będzie można zacząć przygotowywać działkę pod budowę :D

Myjk
25-01-2016, 09:26
A to taki piecyk nie potrzebuje prądu ??
Potrzebuje, dlatego pisałem o "zasilaczu" i akumulatorach samochodowych. To samo będzie służyło podtrzymaniu pracy wentylacji na minimalnym poziomie (do biokominka MUSI działać WM bo ten w wyniku spalania produkuje H2O i CO2), pompki obiegowej wody a także komputera i systemu alarmowego (czy ew. monitoringu) i oświetlenia LED żeby ze świeczkami nie latać (bo świece ogólnie lubię) -- czyli będzie to forma większego UPSa. W związku z tym ile i jakie to będą akumulatory, jeszcze będzie przedmiotem analizy. Akumulatory będą pod podłogą w kotłowni. Z kolei w garażu pod podłogą mam zamiar zrobić schowek na generator prądu (z doprowadzeniem powietrza i odprowadzeniem spalin na zewnątrz) i należycie to wyciszyć. Zrobię miejsce, a czy kupię generator, to się jeszcze okaże -- żeby nie było jak z moją odśnieżarką. Kupiłem 3 lata temu i 2x (słownie, DWA RAZY) jej użyłem (w tym raz w zeszłym tygodniu -- i bardziej ja byłem w śniegu niż to wyciąganie i odpalanie warte). :P

Liliputek
25-01-2016, 11:05
Myjk nasz znajomy ma te UPSy i często wykorzystuje :) to pocieszające, bo jak już kupił, to nie stoją bezużyteczne. Czasem wyłączają im prąd np. na godzinę... a mieszka 6 km od Krakowa, więc teoretycznie prąd powinien być ;)


Uważajce z tym CO2... kurcze wczoraj dowiedziałam się, że moja koleżanka się podtruła, dobrze, że jej siostra była w mieszkaniu. Przed pracą myła się w lazience i chyba był ciąg wsteczny.. zemdlała, ale pogotowie przyjechało od razu i spędziła 2 dni w szpitalu. A miała czujnik, tylko lekarz powiedział, że czujniki nalezy wymieniać co 2 lata, bo się rozregulowują. Zawsze człowiek sobie myśli, że to dotyczy innych osób niż my...
U nas w bloku nie ma piecyka i dobrze...

Niechaj
25-01-2016, 13:36
Tsunami witaj :) czy możemy znać się z pewnego małopolskiego forum na literę W (używałam tam innego nicku)? :)

poddałam się w końcu z samodzielnym obliczaniem OZC :P - możecie kogoś polecić?

Liliputek
25-01-2016, 13:43
poddałam się w końcu z samodzielnym obliczaniem OZC :P - możecie kogoś polecić?
:D mój mąż też się poddał...

krbaton
25-01-2016, 17:10
Potrzebuje, dlatego pisałem o "zasilaczu" i akumulatorach samochodowych. To samo będzie służyło podtrzymaniu pracy wentylacji na minimalnym poziomie (do biokominka MUSI działać WM bo ten w wyniku spalania produkuje H2O i CO2), pompki obiegowej wody a także komputera i systemu alarmowego (czy ew. monitoringu) i oświetlenia LED żeby ze świeczkami nie latać (bo świece ogólnie lubię) -- czyli będzie to forma większego UPSa. W związku z tym ile i jakie to będą akumulatory, jeszcze będzie przedmiotem analizy. Akumulatory będą pod podłogą w kotłowni. Z kolei w garażu pod podłogą mam zamiar zrobić schowek na generator prądu (z doprowadzeniem powietrza i odprowadzeniem spalin na zewnątrz) i należycie to wyciszyć. Zrobię miejsce, a czy kupię generator, to się jeszcze okaże -- żeby nie było jak z moją odśnieżarką. Kupiłem 3 lata temu i 2x (słownie, DWA RAZY) jej użyłem (w tym raz w zeszłym tygodniu -- i bardziej ja byłem w śniegu niż to wyciąganie i odpalanie warte). :P

No to grubo pojechałeś jesteś Prepersem ? :) a ile to będzie kosztować pytam z ciekawości ;)
Mieszkam już 4 rok 16 km o Krakowa i przez ten czes może ze 3 razy nie było prądu więcej niż 1 godzinę i chodź instalację mam przygotowaną pod agregat to jakoś szkoda mi na niego kasy 8)

Oczywiście mam UPS-a 600W do podtrzymania pracy kominka z płaszczem i pomp od ogrzewania.

ciupaq
25-01-2016, 17:33
6kW to jest maksymalna strata ciepła. Zapotrzebowanie u Lili wyniosło blisko 10MWh i pewnie jeszcze ze 3-4MWh CWU. Więc nie 1800 zł a raczej blisko 4000 zł/rok. Przelicz zwrot ponownie. ;)

Myślałem, że zapotrzebowanie to 6kW. Przy 10 robi to różnicę. :)

Myjk
25-01-2016, 17:55
No to grubo pojechałeś jesteś Prepersem ? :) a ile to będzie kosztować pytam z ciekawości ;)
Mieszkam już 4 rok 16 km o Krakowa i przez ten czes może ze 3 razy nie było prądu więcej niż 1 godzinę i chodź instalację mam przygotowaną pod agregat to jakoś szkoda mi na niego kasy 8)
Oczywiście mam UPS-a 600W do podtrzymania pracy kominka z płaszczem i pomp od ogrzewania.
Nie jestem, niestety. ;) Zresztą masz wcale niewiele gorzej niż ja planuję. ;) Najchętniej bym tego gazu nie robił, ale żona strasznie nieufna istota w stosunku do wynalazku jakim jest PC. ;) Piecyk CWU nowy kosztuje 1200-1500 zł (w zależności od modelu i producenta, są to modele z zamkniętą komorą spalania, która umożliwia krótki kominek z wyrzutem bocznym). Natomiast w miarę potężny UPS jest mi niezbędny, gdyż pracuję w domu przy kompie i czasem 3 monitory mi świecą -- a klient niecierpliwy bywa. ;) I oczywiście WM musi choć trochę kręcić. Tutaj koszt 700 zł za wskazany wcześniej "zasilacz" i pewnie koło 500 zł per akumulator ~95Ah

ciupaq
25-01-2016, 20:13
poddałam się w końcu z samodzielnym obliczaniem OZC :P - możecie kogoś polecić?
Na forum znajdziecie kolege asolt. Zajmuje sie profesjonalnie obliczaniem OZC. Dużo ludzi z forum u niego robiło i ja również. Napisz do niego PW.

Olenkaa
25-01-2016, 22:30
Hej,
zaczynamy w tym roku budowę. Pozwolenie mamy od 2014 ale jakoś tak życie pozmieniało plany i dopiero teraz zaczynamy. Projekt indywidualny, 297m2 pow. użytkowej, jest nas wprawdzie tylko troje na razie, ale mieszkałam całe życie we 4 osoby w domu 140 m2 użytkowej i uznałam, że to było co najmniej dwa razy za mało:P Jesteśmy z okolic Trójmiasta. I wygląda na to, że będziemy najbardziej zacofanym domem na tym forum bo mamy dach kopertowy, 3 lukarny, poddasze użytkowe,ogrzewanie gazowe, kominek, wentylacja grawitacyjna i spiżarka:P

TsunamiM
26-01-2016, 06:44
Niechaj, bardzo możliwe. :) To jaki miałaś tam nick? :)))
Olenkaa duży dom! Kto będzie go sprzątał? :P

Iscra
26-01-2016, 09:38
Hej,
zaczynamy w tym roku budowę. Pozwolenie mamy od 2014 ale jakoś tak życie pozmieniało plany i dopiero teraz zaczynamy. Projekt indywidualny, 297m2 pow. użytkowej, jest nas wprawdzie tylko troje na razie, ale mieszkałam całe życie we 4 osoby w domu 140 m2 użytkowej i uznałam, że to było co najmniej dwa razy za mało:P Jesteśmy z okolic Trójmiasta. I wygląda na to, że będziemy najbardziej zacofanym domem na tym forum bo mamy dach kopertowy, 3 lukarny, poddasze użytkowe,ogrzewanie gazowe, kominek, wentylacja grawitacyjna i spiżarka:P
E, z tego to tylko wentylacja może być ewentualnie uznana za zacofanie! :D A spiżarka zdecydowanie nie :D

Dawaj rzuty :) U mnie będzie ok. 240 mkw w parterze, dach kopertowy z wolimi oczami, poddasze do adaptacji, kominek i ogrzewanie piecem na owies :D Ale już wentylacja mechaniczna i podłogówka po całości zamiast kaloryferów.

TsunamiM
26-01-2016, 10:02
Iscra, skąd pomysł na owies? Pytam, bo sami jesteśmy zdecydowani na biomasę, nie wiem tylko jeszcze czy jakąś konkretną... :)

Iscra
26-01-2016, 10:08
Bo mamy koło przyszłego domu 8ha pola + budynki gospodarcze i sprzęt :)

TsunamiM
26-01-2016, 10:30
Rozumiem, że pewnie dokonałeś już stosownych wyliczeń ile ton owsa będziesz potrzebował na jeden sezon? :)

Iscra
26-01-2016, 10:52
"aś", kobietą jestem :D

Szacujemy z mężem max 10 ton na CO + CWU, ale niewiele jest osób, które mają takie ogrzewanie przy podobnych parametrach domu i zapotrzebowaniu, więc... to tylko szacunki. Twardych obliczeń nie robiliśmy.

TsunamiM
26-01-2016, 14:08
Iscra, przepraszam :) Nie wiem nawet czym się zasugerowałam. Czyżbyście celowali w piec Granpal? :)