PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie poddasza na miarę XXII wieku - tak 22-go!



PliP
02-11-2015, 21:12
W ostatnim latach jest sporo informacji o tanim, ekologicznym, bezobsługowym, bezwęglowym, niegazowym itp itd ogrzewaniu domów.
Jest kilka dość obficie rozbudowanych tematów jak zrobić ogrzewanie- dyskusje tam trwają od kilku lat. Aby je przewertować potrzeba sporo czasu.
Dlatego tez zrodził się pomysł aby odmłodzić temat i
skupić się typowo na docelowo tanim ogrzewaniu poddasza.
Wiele osób adoptuje poddasza, albo dopiero je zagospodarowuje i zastanawia się jak je ogrzać.
Nie ukrywam, że przed takim dylematem i ja się również znalazłem :)
Zakładając ten temat miałem na myśli własne poddasze:
Moje poddasze ma 120m2.
Wysokość przy ścianie kolankowej ok. 80cm, a do sufitu jest 2,8m.
Jest jedno pomieszczenie na całą szerokość domu - 40m2, łazienka i 3 pokoje po 15m oraz korytarz.
Na podłodze jest 15cm styropianu i wylewka 5cm.
Na skosach jest 25cm wełny, a na suficie jest 40cm wełny do położenia.
Zimą temperatura utrzymuje się w granicach 10-12*C. Przy bardzo dużych mrozach spada do +8*C.
Ogrzewania oraz wentylacji brak!
Tak więc mam pole do popisu!!!!

Tomasz Brzęczkowski
03-11-2015, 15:31
To proste. Maty, lub kable w podłodze, pompa ciepła kanałowa chłodzenia i ogrzewania powietrza , wentylacja z odzyskiem ciepła. 336058

oszczednyGrześ
03-11-2015, 17:12
To proste. Maty, lub kable w podłodze, pompa ciepła kanałowa chłodzenia i ogrzewania powietrza , wentylacja z odzyskiem ciepła. 336058

To obecnie najtańsze i najefektywniejsze rozwiązanie. Przy małym poddaszu można założyć splita ściennego z gwarantowanymi parametrami nawet do -30C i problem z głowy.. większe poddasza to taka kanałóweczka najtańsze od 4 tys. zł idzie kupić. Całe domy robi się na kanałówkach na całym świecie.:

http://homeenergypros.lbl.gov/profiles/blogs/installing-ducted-mini-splits-and-erv-in-modern-high-performance

http://www.energyvanguard.com/blog-building-science-HERS-BPI/bid/55010/Not-All-Mini-Split-Heat-Pumps-Are-Ductless

Tomasz Brzęczkowski
03-11-2015, 17:23
To obecnie najtańsze i najefektywniejsze rozwiązanie. Obecnie? A kiedyś nie było najefektywniejsze?

oszczednyGrześ
03-11-2015, 17:32
Obecnie? A kiedyś nie było najefektywniejsze?

Zależy co ma się na myśli pod pojęciem "kiedyś".

noname2
03-11-2015, 17:44
.. większe poddasza to taka kanałóweczka najtańsze od 4 tys. zł idzie kupić.
mógłbyś zdradzić gdzie za tyle chodzą ?

oszczednyGrześ
03-11-2015, 18:35
mógłbyś zdradzić gdzie za tyle chodzą ?

Najtańsze marki gree o mocy 2,9 kW dla grzania 4,2 tys, cena katalogowa netto. Jak robimy montaż to wychodzi to taniej. Względnie jeszcze taniej...kupujesz zwykłego split'a i przerabiasz na własne potrzeby... ale to dla majsterkowiczów, chociaż tacy są...

PliP
03-11-2015, 18:37
Widzę, że temat nabiera dyskusji.
Była mowa o kablach i ogrzewaniu prądem... Jak się mają kable do wodnego ogrzewania podłogowego i pompy ciepła. Chodzi mi o zużycie energii elektrycznej?

PliP
03-11-2015, 18:50
To obecnie najtańsze i najefektywniejsze rozwiązanie. Przy małym poddaszu można założyć splita ściennego z gwarantowanymi parametrami nawet do -30C i problem z głowy...
Split to chyba nawiew ciepłego powietrza... Nie bardzo mi się podoba szum powietrza, które pochodzi z nagrzewnico-klimatyzatora. Chyba, że o innym urządzeniu mowa.
Zakładając ten temat miałem na myśli własne poddasze:
Moje poddasze ma 120m2.
Wysokość przy ścianie kolankowej ok. 80cm, a do sufitu jest 2,8m.
Jest jedno pomieszczenie na całą szerokość domu - 40m2, łazienka i 3 pokoje po 15m oraz korytarz.
Na podłodze jest 15cm styropianu i wylewka 5cm.
Na skosach jest 25cm wełny, a na suficie jest 40cm wełny do położenia.
Zimą temperatura utrzymuje się w granicach 10-12*C. Przy bardzo dużych mrozach spada do +8*C.
Ogrzewania oraz wentylacji brak!
Tak więc mam pole do popisu!!!!

oszczednyGrześ
03-11-2015, 18:51
Widzę, że temat nabiera dyskusji.
Była mowa o kablach i ogrzewaniu prądem... Jak się mają kable do wodnego ogrzewania podłogowego i pompy ciepła. Chodzi mi o zużycie energii elektrycznej?

Powiem tak, ostatnio robiłem instalacje gdzie kanałowa pompa powietrzna p-p uzupełnia grzanie gazem. Automatycznie kocioł włącza się rzadziej i np. za miesiąc październik w domach z taką instalacją w tym roku grzanie wyszło 2 razy taniej niż w zeszłym roku gdzie październik był cieplejszy! I to na najtańszym sprzęcie. Lepsze urządzenia potrafią dać lepsze efekty.

Co do grzania prądem to jak ktoś ma już taki system to trzeba pamiętać o szczelności budynku oraz o tym by mieć grzejniki z precyzyjnym termostatem aby nie grzać niepotrzebnie. Kablami na prąd grzać można ale tylko jak mamy dobrą izolację od podłogi. Nie można wrzucić kabli grzewczych czy mat na 5-15 cm styropianu bo zjedzą bardzo dużo. Generalnie grzanie prądem jest opłacalne przy małych potrzebach budynku i jest bardzo precyzyjne. Np, grzejniki konwektorowe świetnie współpracują z pompą p-p.

Również podłogówki na gazie/pompie p-w czy innych systemach zjedzą więcej kwh jeśli od gruntu mamy mało styropianu. Robiłem testy, otóż odłączyłem podłogówkę położonej na 8 cm styropianu i gazu poszło zdecydowanie mniej przy zachowaniu komfortu termicznego którego pilnowały grzejniki.

oszczednyGrześ
03-11-2015, 18:58
Split to chyba nawiew ciepłego powietrza... Nie bardzo mi się podoba szum powietrza, które pochodzi z nagrzewnico-klimatyzatora. Chyba, że o innym urządzeniu mowa.
Zakładając ten temat miałem na myśli własne poddasze:
Moje poddasze ma 120m2.
Wysokość przy ścianie kolankowej ok. 80cm, a do sufitu jest 2,8m.
Jest jedno pomieszczenie na całą szerokość domu - 40m2, łazienka i 3 pokoje po 15m oraz korytarz.
Na podłodze jest 15cm styropianu i wylewka 5cm.
Na skosach jest 25cm wełny, a na suficie jest 40cm wełny do położenia.
Zimą temperatura utrzymuje się w granicach 10-12*C. Przy bardzo dużych mrozach spada do +8*C.
Ogrzewania oraz wentylacji brak!
Tak więc mam pole do popisu!!!!

Wentylacja to podstawa zdrowego, ciepłego i oszczędnego domu. Najlepiej wm z odzyskiem ciepła. Co do Twojej sytuacji to jedynie kanałówka obleci 120m2. Czy słychać... na turbo z kanałów cicho! Pobór wczoraj w mróz -6C nocą średnio 350-400 W temp. 22C na poddaszu u mnie. Mam założonego największego dziada do testów :)

PliP
03-11-2015, 23:00
Wentylacja to podstawa zdrowego, ciepłego i oszczędnego domu. Najlepiej wm z odzyskiem ciepła. Co do Twojej sytuacji to jedynie kanałówka obleci 120m2....
Proszę rozwiń swoją myśl na temat ogrzewania kanałowego, aby nie było wątpliwości o co dokładnie chodzi.
W jaki sposób masz zasilane to ogrzewanie? Jest to czysta elektryka czy może inny rodzaj ciepła tam dostarczasz?

U mnie myślałem aby zamontować bufor z 1000-1500l i podłogówkę na całej powierzchni. Docelowo zasilać to pompa ciepła.
Jeśli chodzi o wentylację to będzie obowiązkowo - teraz jestem na etapie wyboru reku i tez zastanawiam się jak wentylować obie kondygnacje. Dla każdej osobny reku czy może połączyć wszystko na jednym. Co majster to inna opinia, a tak naprawdę zero konkretów.

oszczednyGrześ
04-11-2015, 06:17
Proszę rozwiń swoją myśl na temat ogrzewania kanałowego, aby nie było wątpliwości o co dokładnie chodzi.
W jaki sposób masz zasilane to ogrzewanie? Jest to czysta elektryka czy może inny rodzaj ciepła tam dostarczasz?

U mnie myślałem aby zamontować bufor z 1000-1500l i podłogówkę na całej powierzchni. Docelowo zasilać to pompa ciepła.
Jeśli chodzi o wentylację to będzie obowiązkowo - teraz jestem na etapie wyboru reku i tez zastanawiam się jak wentylować obie kondygnacje. Dla każdej osobny reku czy może połączyć wszystko na jednym. Co majster to inna opinia, a tak naprawdę zero konkretów.

Powietrzna pompa ciepła powietrze-powietrze w wersji kanałowej. Takie coś jak podawałem linki. Pompa pobiera powietrze z korytarza, podgrzewa je i nawiewa do pomieszczeń. Oczywiście urządzenie na prąd. Masz pytania co do reku czy pompy to dzwoń jak chcesz konkrety a nie ich brak... czasem ludzie dzwonią i dowiadują się jak to ktoś chciał ich wkręcać na niepotrzebnych materiałach (przepustnice do wentylacji czy rury spiro) czy projektując im wentylacje na trójnikach w nowym domu, dalej dając wyciągi w korytarzach itd. Inna sprawa to reku z papierowymi wymiennikami czy urządzenia kosztujące nieproporcjonalnie dużo do tego co oferują.

boguslaw
04-11-2015, 06:37
(...)
Zimą temperatura utrzymuje się w granicach 10-12*C. Przy bardzo dużych mrozach spada do +8*C.
Ogrzewania oraz wentylacji brak!
Tak więc mam pole do popisu!!!!

http://www.regulus.com.pl/regulus-system-inside

cyt:"Są miejsca, w których montaż grzejnika wewnątrz ściany jest szczególnie uzasadniony. Miejscami takimi są poddasza i mieszczące się na nich ściany kolankowe, za którymi jest zawsze dużo niewykorzystanej przestrzeni. Również okolice podokienne ścian szczytowych poddaszy stanowią doskonałe miejsce dla montażu tego systemu." koniec cyt.

Pozdrawiam
Bogusław

jute
07-01-2016, 07:22
wynajmuję mieszkanie właśnie na poddaszu przy ścianach mam 0,8m, w szczycie 3,83. Mieszkanie ok 70m2, gdzie zamknąć*mogę*tylko łazienkę (i tam panują wieczne mrozy :D) Piec Viessman z systemem kontroli temperatury, którą ustawiam w nocy na 16,5 a w dzień na 19,5 (pracuję z domu, stanowisko mam przy samym kaloryferze - i tylko ten odkręcam. W konsekwencji na termostacie temperatura dobija w ciągu dnia do ok. 18,5.
Czy takie rozumowanie ma sens z punktu widzenia oszczędności ogrzewania gazem? W zeszłym sezonie wyszło mi ok 800zł opłaty - przy czym nie mieliśmy aż takich mrozów a ja wyłączałam piec na noc całkowicie. Jak to właściwie jest z tym gazem?

oszczednyGrześ
07-01-2016, 21:54
wynajmuję mieszkanie właśnie na poddaszu przy ścianach mam 0,8m, w szczycie 3,83. Mieszkanie ok 70m2, gdzie zamknąć*mogę*tylko łazienkę (i tam panują wieczne mrozy :D) Piec Viessman z systemem kontroli temperatury, którą ustawiam w nocy na 16,5 a w dzień na 19,5 (pracuję z domu, stanowisko mam przy samym kaloryferze - i tylko ten odkręcam. W konsekwencji na termostacie temperatura dobija w ciągu dnia do ok. 18,5.
Czy takie rozumowanie ma sens z punktu widzenia oszczędności ogrzewania gazem? W zeszłym sezonie wyszło mi ok 800zł opłaty - przy czym nie mieliśmy aż takich mrozów a ja wyłączałam piec na noc całkowicie. Jak to właściwie jest z tym gazem?

Czyli mocno oszczędzasz grzejąc gazem...:)

jute
11-01-2016, 14:17
Staram się jak mogę, ale może da się*jeszcze bardziej, nie kończąc z zapaleniem płuc? :D

Konsultant Viessmann
24-03-2016, 10:40
Witam, powszechnie uznano za fakt, że ogrzewanie pompami ciepła jest najtańsze w eksploatacji i nie trzeba magazynować paliwa na cała zimę!

Ale ogrzewanie gazowe tgeż jest popularne, bo niskoemisyjne, efektywne ( w zależności od tego jaki masz kocioł) i wygodne, bo bezobsługowe.
Dla mnie ogrzewaniem na miarę XXII wieku są pompy ciepła, dla wielu również gazowe kotły kondensacyjne .

Co do kosztów ogrzewania - koleżanka tutaj przedstawia swoje mieszkanie nie wspominając słowa o ociepleniu. To przecież bardzo istotne - stolarka okienna, docieplenie, drzwi - jeśli przez te wszystkie elementy ucieka nam ciepło, nie ma się co dziwić, że gazu pójdzie sporo i że trzeba oszczędzać. Tak samo byłoby z węglem, czy z prądem jeśli chodzi o pompę ciepła. Jakiekolwiek porównywanie kosztów ogrzewania, czy zużycia gazu mam sens jedynie gdy wiemy jaki mamy budynek!

Zdun Darek B
24-03-2016, 15:58
Pytanie brzmi jakie to będą domy XXII wieku ..... nie wiedząc tego wszelkie pisanie o ogrzewaniu na miarę XXII wieku to wróżenie z fusów ...
Wszelkie opisane metody ogrzewania to stan wiedzy na dzień XYZ w 2016 roku