PDA

Zobacz pełną wersję : Problem ze sterowaniem ogrzewaniem podłogowym wodnym



MarysiaMarysia
07-11-2015, 18:15
Witam,

włączyłam piec, założyłam sterowanie ogrzewaniem podłogowym (Danfoss CF2+) na poszczególnych strefach, ustawiłam temperaturę komfortu na sterowniku pieca na 25 st C, w poszczególnych strefach ustawiłam temperatury:
24 st. C w łazience, 22 st.C w salonie, w obu pokojach 20 st. C ... i po 16 godzinach w poszczególnych pomieszczeniach mam temperatury:
20 st. C w łazience, 20,3 st. C w salonie, w jednym pokoju 18 st.C w drugim pokoju 20 st.C.
Krzywa grzewcza została ustawiona na wartość 0,6, zaś zredukowana temperatura na 3 st.C.

Odnoszę wrażenie, że ogrzewanie nie działa. Czy ktoś może mi pomóc i wyjaśnić, gdzie może być problem?

pozdrawiam! Marysia

zybie
07-11-2015, 18:23
Dlaczego tak niska temperatura zredukowana (czyli w nocy tylko 3 o).

MarysiaMarysia
07-11-2015, 18:44
Dlaczego tak niska temperatura zredukowana (czyli w nocy tylko 3 o).


Dlaczego tak niska temperatura zredukowana (czyli w nocy tylko 3 o).

dobę wcześniej temperaturę zredukowaną miałam ustawioną na 18 stopni - wtedy na wyświetlaczu Vitotronic na piecu widniała ikonka "księżyc". Ponieważ temperatury w strefach przy tak zredukowanej temperaturze były bardzo podobne, niemal nie różniły się, wówczas pomyślałam, że to ta zredukowana temperatura do 18 stopni uniemożliwia nagrzanie pomieszczeń do temperatury wyższej.
Po zmniejszeniu z 18 na 3 st.C ikonka księżyca zniknęła z wyświetlacza i wtedy pomyślałam, że skoro ten zredukowany tryb grzania został wyłączony to teraz nie ma ograniczenia i ciepło w poszczególnych pomieszczeniach będzie takie jak ustawiłam na poszczególnych regulatorach ściennych w tychże pomieszczeniach ....
błąd w myśleniu?

zybie
07-11-2015, 19:16
Przyciśnij przycisk z dwoma kieliszkami.

MarysiaMarysia
07-11-2015, 19:45
Przyciśnij przycisk z dwoma kieliszkami.

A dlaczego tryb Party?

zybie
07-11-2015, 20:04
Żeby rozgrzać pomieszczenia, a co powinno się świecić w tej chwili księżyc czy słoneczko.

MarysiaMarysia
07-11-2015, 20:40
Żeby rozgrzać pomieszczenia, a co powinno się świecić w tej chwili księżyc czy słoneczko.

księżyca nie będzie bo w trybie zredukowanym są 3 stopnie a ja nie ustawiałam czasowych, w ciągu doby, zmian temperatury ... yyy

MarysiaMarysia
07-11-2015, 20:41
no dobrze, włączę tryb party, nagrzeją się pomieszczenia i co dalej?

zybie
07-11-2015, 21:28
księżyca nie będzie bo w trybie zredukowanym są 3 stopnie a ja nie ustawiałam czasowych, w ciągu doby, zmian temperatury ... yyy

Trzeba się zdecydować na któryś sposób ogrzewania, ale w twoim wypadku przy zastosowaniu sterowników pomieszczenia wydaje się tryb party lub nocny z podniesieniem temperatury do 22oC

MarysiaMarysia
08-11-2015, 07:58
Trzeba się zdecydować na któryś sposób ogrzewania, ale w twoim wypadku przy zastosowaniu sterowników pomieszczenia wydaje się tryb party lub nocny z podniesieniem temperatury do 22oC

Zakładając sterowanie ogrzewaniem i czujnik pogodowy liczyłam na to, że jeżeli na poszczególnym sterowniku w każdym pomieszczeniu ustawię temperaturę taką, jaką chcę aby była w tym pomieszczeniu, to czujnik pogodowy będzie pilnował a sterowanie elektroniczne rotametrami będzie regulowało przepływy na poszczególnych obiegach i nie będę musiała załączać jakiegoś trybu innego ogrzewania ...
Nie chcę w każdym pomieszczeniu ustawiać niższej temperatury w nocy a wyższej w tym czasie kiedy będę przebywać w domu bo podobno nie jest to ekonomiczne.
Bo lepiej jest aby piec pracował i włączał się wtedy, gdy czujniki zasygnalizują spadek temperatury w pomieszczeniu niż żeby włączał się wtedy, gdy zaprogramowany czas trybu zredukowanego mija i przychodzi, zaprogramowany, czas temperatury komfortu w mieszkaniu. Ponoć takie nadganianie temperatury sprawia, że piec spala więcej gazu niż gdyby pracował bez przełączania się z trybu zredukowanego na czas kiedy w pomieszczeniu powinna nastać temperatura normalna (komfortu dla użytkownika).
Czy dobrze zrozumiałam, że jeżeli w trybie nocnym (zredukowanym) ustawię temperaturę 18 st.C a w czasie gdy oczkuję temperatury normalnej ustawię 24 st.C w łazience a 22 st.C w salonie to wówczas piec w zadanym czasie będzie nadganiał temperaturę z 18 do 24 w łazience a następnie wyłączy się i łazienka wychłodzi się do temperatury 18 st. C kolejnej nocy? ... nie chcę takiego grzania ...

zybie
08-11-2015, 20:11
To co koleżanko napisałaś jest prawdą i co do tego nie będziemy dyskutować, jest tylko jedno ale. Żeby kocioł był wstanie nagrzać pomieszczenia musi dać odpowiednią ilość ciepła. Aby to uzyskać należy ustawić odpowiednią krzywą grzania i odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Dla zapewnienia tego co oczekujesz musisz ustawić komfort 24godz.

MarysiaMarysia
09-11-2015, 15:43
Drogi kolego masz w zupełności rację w kwestii nagrzania pomieszczenia. Zrobiłam dokładnie to: ustawiłam temperaturę komfortu na 24 godziny. Teraz podłogówka rozkręca się. A zatem pozostaje mi oczekiwać na ten moment aż się nagrzeje a dopiero potem będę mogła na poszczególnych sterownikach pokojowych regulować temperatury w pomieszczeniach. Na razie krzywa grzania ustawiona jest na 0,6 a temperatura komfortu na 23 stopnie w całym mieszkaniu.
Pozwolę sobie jeszcze tutaj do ciebie napisać jak tylko będę miała jakieś kolejne wątpliwości i będę potrzebować porady.
Pozdrawiam Cię gorąco! Marysia!

ps. to mój pierwszy w życiu kocioł i pierwsze w życiu doświadczenie z ustawieniem ogrzewania podłogowego. Choć instrukcja jest w miarę czytelna to jednak ten pierwszy raz do łatwego i przyjemnego nie należy.

knatom
09-11-2015, 17:27
...ten pierwszy raz do łatwego i przyjemnego nie należy.

Ja tam mile wspominam :)

PS
Wyrwane z kontekstu, ale nie mogłem się powstrzymać.

MarysiaMarysia
17-11-2015, 16:49
ha! relacja z pola bitwy:

ustawiłam temperaturę komfortu na piecu 24 stopnie, grzanie przez całą dobę (bez wyznaczania okresu temperatury zredukowanej na razie aby nagrzać całe mieszkanie), na termostatach pokojowych ustawiłam 23 stopnie, w łazience 24 stopnie.
W chwili obecnej, po tygodniu temperatury w pomieszczeniach są następujące:
w salonie 23,4
w jednym pokoju 23
w drugim pokoju 21, 2 (przez tydzień nigdy temperatura nie obiła do 23 stopni, podłoga jest bardzo zimna i odnoszę wrażenie, że strefa w tym pokoju zupełnie nie grzeje, zdjęłam termostat ze ściany i położyłam na podłodze i wówczas w przeciągu może godziny pokazał temperaturę 18, 2 st.C)
w łazience tylko 22,5 pomimo zadanej temperatury 24 - łazienka jest zimna

Na razie jestem zielona - nie wiem o co chodzi. Dlaczego jeden pokój pozostaje zimny z bardzo zimną podogą, dlaczego w łazience nie ma 24 stopni pomimo, że na piecu ustawiłam temperaturę komfortu 24 st.C.

Czy ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić? zybie? :)

zybie
17-11-2015, 18:54
Podnieś krzywą grzania na 0,7 co do pokoju nie dogrzanego to trudno prorokować i wróżyć z fusów. Zrób zdjęcie rozdzielacza podłogówki może uda coś wydedukować.

noc
17-11-2015, 21:32
Może problem leży nie w sterowaniu, a po prostu np. w zapowietrzonej instalacji czy jakichś wadliwych zaworach?
Jeden z wielu przypadków, gdy użytkownik OP w żaden sposób sterowania ogarnąć nie umie. Aż mi się ciśnie do głowy zdanie-po cholerę to sterowanie? By instalator i producent armatury zarobił więcej? Psu na budę ta automatyka.
W wielu wypadkach, w instalacjach domowych, najlepiej hula OP "na golasa", bez żadnej dodatkowej armatury. Kocioł-rozdzielacze z rotametrami-pętle grzewcze. To wystarczy, by tanio, łatwo i bez problemów uzyskać komfortowe ogrzewanie

MarysiaMarysia
26-11-2015, 14:25
podłogówki czy latawca - sterowanie do ogarnięcia - czasu potrzeba i nieco praktyki. I tyle. Urządzenie jak każde.
noc, a Ty to taki od urodzenia "mundry" jesteś?
Komfort już uzyskany. Pętla okazała się zapowietrzona. Automatyka pięknie działa.

pozdrawiam! Marysia!

noc
26-11-2015, 18:28
Jednak dobrze podpowiedziałem "w ciemno" o zapowietrzeniu instalacji. To tak na chybił-trafił.
A nieco "mundry" w temacie (ale tylko nieco, naprawdę) jestem od kiedy rozpocząłem budowę swojego domu. Po prostu ok. 2 lata wcześniej przygotowywałem się teoretycznie. W dużej części właśnie na tym forum. Teraz mogę coś zrobić dla innych.
Zaufałem innym w "tej teorii" i użytkuję z zadowoleniem najprostszą i najtańszą instalację OP, jak tylko możliwe. Aż instalator (całkiem niegłupi zresztą) kręcił z niedowierzaniem głową że to będzie dobrze działać. Bez żadnej zbędnej automatyki, tylko pogodówka. A regulacja tego, dzięki dobremu projektowi, zajęła mi 3 razy po 10 minut. Tylko tyle.
Dlatego twierdzę, że do nowych domów, nic lepszego i tańszego do tej pory nie wymyślono.
Pozdrawiam! Szczególnie Marysię!

mistalova
26-11-2015, 20:43
MarysiaMarysia, to wszystko co teraz osiagnelas mozna miec bez zadnej automatyki...
"noc" ma racje :)

JTKirk
27-11-2015, 05:13
znam tylko 1 osobę która twierdzi że automatyka jest niezbędna :P

potwierdzam to co napisali przedmówcy

asolt
27-11-2015, 06:31
znam tylko 1 osobę która twierdzi że automatyka jest niezbędna :P

potwierdzam to co napisali przedmówcy

Regulator pogodowy to tez automatyka, to ze jest on wbudowany do kotła gazowego lub pompy nie oznacza ze moze go nie byc, nie moze byc podłogówki bez zadnej automatyki.

MarysiaMarysia
27-11-2015, 10:57
Osoby które nie posiadają automatyki oraz sterowania, nigdy ich nie posiadały i nie będą posiadać zawsze będą twierdzić, że jest ona zbędna ...
ot, cała chłopska filozofia "życia" ...
Można ciąć koszty na wszystkim ...

mistalova
27-11-2015, 11:18
Mialem automatyke do OP (3strefy) i po pierwszym sezonie je wywalilem. Leza teraz w piwnicy w kartonie i sie kurza:).
Tryb pogodowy i regulacja przeplywow daly ten sam efekt co dodatkowe termostaty z silownikami.
Ale fakt, ze trzeba miec podstawowe pojecie o CO zeby wyregulowac instalacje, a skoro Ty sie na tym nie znasz (bez urazy, po prostu widac topo Twoich postach), to musisz miec dodatkowe sterowanie.
I zapewniam Cie, ze nie jestem jedyny na forum, ktory mial dodatkowa automatyke i ja wywalil po jakims czasie :)

asolt
27-11-2015, 11:32
Mialem automatyke do OP (3strefy) i po pierwszym sezonie je wywalilem. Leza teraz w piwnicy w kartonie i sie kurza:).
Tryb pogodowy i regulacja przeplywow daly ten sam efekt co dodatkowe termostaty z silownikami.
Ale fakt, ze trzeba miec podstawowe pojecie o CO zeby wyregulowac instalacje, a skoro Ty sie na tym nie znasz (bez urazy, po prostu widac topo Twoich postach), to musisz miec dodatkowe sterowanie.
I zapewniam Cie, ze nie jestem jedyny na forum, ktory mial dodatkowa automatyke i ja wywalil po jakims czasie :)

Bo dublowanie automatyki nie jest dobrym pomysłem, albo to albo tamto, po co dwa systemy naraz? To czy byłby ten sam efekt przy zastosowaniu jednego lub drugiego systemu (nigdy obydwu naraz) tego do konca nie wiesz, wymagało by to dokladnych pomiarów temperatur i zuzycia. Nikt tego nie wykonuje, ale kazdy twierdzi autorytatywnie ze efekt byłby ten sam.

mistalova
27-11-2015, 20:23
Ale akurat ja mam porownanie.
Na poczatku, gdy strefami sterowaly termostaty z silownikami, wszedzie zakladane temperatury byly osiagane i bylo calkiem OK.
W drugim sezonie sie zawzialem, wywalilem termostaty, wlaczylem 100% pogodowki w samym kotle, wyregulowalem przeplywy i temperatury nadal sa takie jakie chcialem, a nawet bardziej stabilne - wczesniej wahania temperatury potrafily dochodzic do 0,5'C i to pomimo tetmostatow z PI, a teraz sa sztywne jak pewien narzad "chwile przed" :)
Jedyny minus dla niektorych moze stanowic zuzycie pradu przez kociol (pompe) chodzaca 24h na dobe - ale akurat to mnie nie obchodzi, te paredziesiat zlotych miesiecznie to smieszny koszt.

asolt
27-11-2015, 20:49
Ale akurat ja mam porownanie.
Na poczatku, gdy strefami sterowaly termostaty z silownikami, wszedzie zakladane temperatury byly osiagane i bylo calkiem OK.
W drugim sezonie sie zawzialem, wywalilem termostaty, wlaczylem 100% pogodowki w samym kotle, wyregulowalem przeplywy i temperatury nadal sa takie jakie chcialem, a nawet bardziej stabilne - wczesniej wahania temperatury potrafily dochodzic do 0,5'C i to pomimo tetmostatow z PI, a teraz sa sztywne jak pewien narzad "chwile przed" :)
.

Czy sa takie sztywne dla wszystkich pomieszczen w okresach przejsciowych? Praktyka pokazuje ze pomieszczenia południowe nasłonecznione w porównaniu do pomieszczen połnocnych przy pogodówce nie są tak sztywne temperaturowo, a na pewno mniejsztywne o regulacji pomieszczeniowej. Co do histerezy to kol. homcactus dla sterowania pomieszczeniowego uzyskał wahania do 0,1 oC, o czym pisał i okrasił zdjeciami w innym wątku. Nie mówiac juz o tym mozna łatwo ustawic (co nie znacza szybko uzyskac) rózne temperatury dla róznych pomieszczen, nie ustawione na stałe.

kasprzyk
28-11-2015, 08:02
Osoby które nie posiadają automatyki oraz sterowania, nigdy ich nie posiadały i nie będą posiadać zawsze będą twierdzić, że jest ona zbędna ...
ot, cała chłopska filozofia "życia" ...
Można ciąć koszty na wszystkim ...

No bo widzisz, na tym forum każdy kto wybudował dom nazywa się "fachowcem", na podstawie własnych, trafionych lub strzelonych na ślepo doświadczeń, prawi swe morały innym, tak na prawdę nie mając zielonego pojęcia o tym co mówi. I choćby w tej chwili zaciskał zęby z bólu i tak napisze że u niego funkcjonuje wszystko pięknie ;)
A skąd się bierze taka mentalność ? Z dwóch stron - inwestor kupi najdroższe płytki ceramiczne do łazienki, ale grosza nie zapłaci za projekt, przecież wykonawca Pan Kazio wszystko zrobi w cenie usługi (oczywiście ma być najtaniej). Drugi kierunek - i to nie wina inwestora - to niestety nieuczciwi sprzedawcy/wykonawcy, ludzie nie mający także pojęcia o tym co robią ale najważniejsze, że sprzedadzą towar i skasują za swoją fuszerę - później na forum powstają tematy, że taki kocioł, pompa czy sterowanie jest badziewiem bo nie działa. Prawda jest taka, że w 99% "skopana" jest instalacja głównie ze względu na zły dobór urządzeń, a nie źródło ciepła czy automatyka tym sterująca, niestety dla użytkownika liczą się fakty - nie działa tak jakby chciał - koniec kropka.

MarysiaMarysia
30-11-2015, 11:47
Mialem automatyke do OP (3strefy) i po pierwszym sezonie je wywalilem.

Nie lubię marnostrastwa i nie lubię nieprzemyślanych zakupów. Swój zakup przemyślałam a moja obecność na tym forum z moimi pytaniami amatora o tym świadczą. Mam zamiar poznać temat i używać urządzeń które zakupiłam.


Ale fakt, ze trzeba miec podstawowe pojecie o CO zeby wyregulowac instalacje, a skoro Ty sie na tym nie znasz (bez urazy, po prostu widac topo Twoich postach), to musisz miec dodatkowe sterowanie.

Nie muszę tylko chcę. I mam.


I zapewniam Cie, ze nie jestem jedyny na forum, ktory mial dodatkowa automatyke i ja wywalil po jakims czasie :)

Każdy decyduje sam. Ja będę swoją używać. Dla wygody.

kasprzyk, nic dodać nic ująć

mistalova
30-11-2015, 12:01
Ciężko dyskutować z kimś, kto jako argumentację używa zasady "mam bo chcę" i nie chce słuchać rad bardziej doświadczonych.

Przy tak małym metrażu i wydzielonych strefach niedługo będziemy czytać Twój kolejny post w stylu "ratunku, kocioł taktuje"...

Arturo72
30-11-2015, 16:16
Osoby które nie posiadają automatyki oraz sterowania, nigdy ich nie posiadały i nie będą posiadać zawsze będą twierdzić, że jest ona zbędna ...
ot, cała chłopska filozofia "życia" ...
Można ciąć koszty na wszystkim ...
Sterowanie strefowe ogrzewaniem podłogowym to nie cięcie kosztów przy nie zastosowaniu tylko wyrzucenie kasy na darmo przy zastosowaniu takiego sterowania.
Mówimy o domu normalnie użytkowanym a nie hotelu.

Aż mi się ciśnie do głowy zdanie-po cholerę to sterowanie? By instalator i producent armatury zarobił więcej? Psu na budę ta automatyka.
W wielu wypadkach, w instalacjach domowych, najlepiej hula OP "na golasa", bez żadnej dodatkowej armatury. Kocioł-rozdzielacze z rotametrami-pętle grzewcze. To wystarczy, by tanio, łatwo i bez problemów uzyskać komfortowe ogrzewanie
Dokładnie tak.

MarysiaMarysia
30-11-2015, 16:49
mistalova, mam bo chcę mieć i chcę nauczyć się z tego korzystać. O czym chcesz ze mną dyskutować skoro miałeś i wyrzuciłeś? Mam zrobić tak samo czy co? Spakować i zanieść do piwnicy czy jak?
rany ...




Przy tak małym metrażu i wydzielonych strefach niedługo będziemy czytać Twój kolejny post w stylu "ratunku, kocioł taktuje"...
e tam, Wieszczu ...

mistalova
30-11-2015, 16:59
Ostatni raz cos ci odpisze - instalacja w ktorej do zapewnienia wymaganych temperatur w danych pomieszczeniach konieczna jest regulacja strefowa to spartolona lub conajmniej niewyregulowana instalacja.

A teraz mozesz zyc dalej w swojej nieswiadomosci.

MarysiaMarysia
01-12-2015, 08:35
Ostatni raz cos ci odpisze - instalacja w ktorej do zapewnienia wymaganych temperatur w danych pomieszczeniach konieczna jest regulacja strefowa to spartolona lub conajmniej niewyregulowana instalacja.

Dlaczego spartolona? To nowa instalacja, zrobiona przez firmę instalacyjną, z projektem technicznym i wykonaniem przez profesjonalistów. Jasne, że jest nie wyregulowana do końca jeszcze bo dopiero co odpaliłam piec - raptem cztery tygodnie temu i dopiero co zostało założone sterowanie. Dopiero zaczęłam sezon grzewczy bo dopiero zamieszkałam w mieszkaniu. Przecież wcześniej, "na sucho", nie można było wyregulować całości.
Zostanie wyregulowana, właśnie jest to robione. Osobno sama chcę dowiedzieć się czegoś na ten temat i poczytać opinie osób które posiadają podobny piec i sterowanie lub wiedzę na ten temat. Zupełnie niepotrzebnie zaciskasz pośladki.
Jeszcze raz pozwolę sobie napisać: regulacja strefowa to mój przemyślany wybór. Tak chciałam i tak mam. To duża wygoda do uzyskania przez mnie w pomieszczeniach oczekiwanych temperatur. Sprzęt nie wyląduje w piwnicy tylko dlatego, że Ty tak zrobiłeś.


A teraz mozesz zyc dalej w swojej nieswiadomosci.

Wyluzuj. Święta idą.

Arturo72
01-12-2015, 08:52
Przez to że nie wiesz o czym mowa dlatego nie wiesz co mówisz.
Sterowanie strefowe to żadna wygoda bo na reakcję sterownika o + - 0,5st.C w nowym domu,z podlogowka,z dużą bezwladnoscia i niskimi stratami ciepła będziesz czekała parę godzin(5-7) to jaka to jest wygoda w domu normalnie uzytkowanym ?
Mający doświadczenie z tym tłumaczą Ci o co chodzi ale tego nie przyjmujesz.
Twoja sprawa i twoja kasa ale nie gadaj głupot że to wygoda bo to nie jest prawda a będzie u Ciebie wbrew przeciwnie bo taktowanie kotła będzie nagminne.

asolt
01-12-2015, 09:25
Przez to że nie wiesz o czym mowa dlatego nie wiesz co mówisz.
Sterowanie strefowe to żadna wygoda bo na reakcję sterownika o + - 0,5st.C w nowym domu,z podlogowka,z dużą bezwladnoscia i niskimi stratami ciepła będziesz czekała parę godzin(5-7) to jaka to jest wygoda w domu normalnie uzytkowanym ?
Mający doświadczenie z tym tłumaczą Ci o co chodzi ale tego nie przyjmujesz.
Twoja sprawa i twoja kasa ale nie gadaj głupot że to wygoda bo to nie jest prawda a będzie u Ciebie wbrew przeciwnie bo taktowanie kotła będzie nagminne.

Mający doswiadczenie i to nawet duzo wieksze niz typowy uzytkownik takiego rodzaju sterowania nie potwierdza twoich rewelacji o opoznieniu rzedu 5-7 godz (nie wiem skad to wziałes. Popatrz na wykresy z jego wątku a szczegolnie na wykres temp przy podłogówce, charakterystyka prosta jak drut, gdzie tam jakie spadki temp, gdzie jakie długie godziny oczekiwania na reakcje, tylko poczytac dokladnie, moje obserwacje potwierdzają słowa i wykresy kol. homecactus
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233760-Sterowanie-ogrzewaniem-przyk%C5%82ad-dzia%C5%82ania

Arturo72
01-12-2015, 09:48
Jak widac harmonogram na podłogówce nie ma najmniejszego sensu, ważne jest tylko utrzymanie w miarę jednolitego poziomu mimo zmiennych warunków zewnętrznych (pogodowo/dobowo).

asolt,jak długo będziesz naciagal na sterowanie strefowe ?
Przy podlogowce,dużej bezwładności czyli bardzo długiej reakcji pomieszczeń na zmianę temperatury ogrzewanie strefowe nie ma najmniejszego sensu.

asolt,nie ma spadków bo nie ma prawa ich być i jak widać w porównaniu do grzejników nie ma w tym zasługi sterowników tylko własności podlogowki i o tym mówię,że sterownik przy podlogowce to bzdura i wyrzucenie kasy w błoto.

asolt
01-12-2015, 09:58
asolt,jak długo będziesz naciagal na sterowanie strefowe ?
Przy podlogowce,dużej bezwładności czyli bardzo długiej reakcji pomieszczeń na zmianę temperatury ogrzewanie strefowe nie ma najmniejszego sensu.

asolt,nie ma spadków bo nie ma prawa ich być i jak widać w porównaniu do grzejników nie ma w tym zasługi sterowników tylko własności podlogowki i o tym mówię,że sterownik przy podlogowce to bzdura i wyrzucenie kasy w błoto.

Czy nie napisałes ze przypadku sterownika strefowego są wahania temperatury 0,5 oC i trwają do 5-7 godz.. U homecactusa takich wahan nie ma mimo zmieniających sie warunków zewnętrznych. On nie stosuje pogodówki. Proponowałem abys przyjechał do Sosnowca i zobaczył rzeczywiste dzialanie takich regulatorów, konsekwentnie odmawiasz, po prostu wiesz lepiej. Sa spadki są i wzrosty, ale lepiej zostac teoretykiem.

pawko_
01-12-2015, 10:04
Wg mojego doświadczenia czas reakcji podłogówki to ok. 2-3 godziny. Profesjonalisto od 7 boleści naganiaczu pomp. Zrozum, że nie każdy ma taki dom jak Twój, nie jesteś wyznacznikiem. Wahań temperatury nie ma, a jeśli są to sporadycznie na poziomie do 0,2 oC. Natomiast przyrost temp. o te 0,2 oC zajmuje średnio 0,5h-1h.

Arturo72
01-12-2015, 10:06
Czy nie napisałes ze przypadku sterownika strefowego są wahania temperatury 0,5 oC i trwają do 5-7 godz.. U homecactusa takich wahan nie ma mimo zmieniających sie warunków zewnętrznych. On nie stosuje pogodówki. Proponowałem abys przyjechał do Sosnowca i zobaczył rzeczywiste dzialanie takich regulatorów, konsekwentnie odmawiasz, po prostu wiesz lepiej. Sa spadki są i wzrosty, ale lepiej zostac teoretykiem.
Jeśli ktoś by sobie wyobrażał,że może wahlowac temperaturami przy pomocy sterowników to wyprowadziłem go z błędu pisząc,że reakcja pomieszczenia na spadek temperatury rzędu 0,5st.C to kilka godzin i dlatego sterowanie strefowe jest bzdura i wyrzuceniem kasy w błoto bo bez sterowników uzyskuje się identyczną sytuację.
Tylko tyle.

Arturo72
01-12-2015, 10:08
Wg mojego doświadczenia czas reakcji podłogówki to ok. 2-3 godziny.
To znaczy konkretnie ? Bo narazie nic nie napisałeś.

asolt
01-12-2015, 10:25
Jeśli ktoś by sobie wyobrażał,że może wahlowac temperaturami przy pomocy sterowników to wyprowadziłem go z błędu pisząc,że reakcja pomieszczenia na spadek temperatury rzędu 0,5st.C to kilka godzin i dlatego sterowanie strefowe jest bzdura i wyrzuceniem kasy w błoto bo bez sterowników uzyskuje się identyczną sytuację.
Tylko tyle.

Marysiamarysia wcale tak sobie nie wyobrazała, bo nikt nie zmienia temp o 0,5 oC bo po co. Zreszta tu nie chodzi o szybkie zmiany temperatury w pomieszczeniach na ządanie. Tu chodzi o stałosc temp. w danym pomieszczeniu bez uzycia pogodówki w kotle, bo dublowanie (pogodówka i regulatory) jest bez sensu.
Ostatnio miałem zapytanie odnsnie róznicy temperatur w pomiszczeniach polnocnych i południowych w okresach przejsciowych przy nasłonecznieniu ogrzewanym przez pompę ciepła, niestety nie da sie nic tym zrobic, nie ma słonca nie ma problemu, jest słonce są róznice temperatur. Pogodówka nie jest lekiem na całe zło.

pawko_
01-12-2015, 10:28
To znaczy konkretnie ? Bo narazie nic nie napisałeś.

Podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień to tak btw.

Ja trzymam stałą temperaturę. Przy regulatorach nie ma możliwości przegrzania bądź niedogrzania pomieszczenia/pomieczeń niezależnie od położenia względem stron świata.
Nie ma wahań temp. o 0,5oC czy więcej, maksymalnie 0,2oC.

asolt
01-12-2015, 10:37
Podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień to tak btw.

Ja trzymam stałą temperaturę. Przy regulatorach nie ma możliwości przegrzania bądź niedogrzania pomieszczenia/pomieczeń niezależnie od położenia względem stron świata.
Nie ma wahań temp. o 0,5oC czy więcej.

Pawko szkoda twojego czasu, jezeli ktos nie widział działania regulatorów sterowych w realu to moze napisac co mu slina na jezyk przyniesie. Przeciez nie wiesz jak sie taki układ regulacji sprawuje u ciebie, ale za to Arturo wie lepiej, powiedziałbym ze najlepiej na forum a moze i w kraju.

Arturo72
01-12-2015, 10:59
Podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień to tak btw.

Ja trzymam stałą temperaturę. Przy regulatorach nie ma możliwości przegrzania bądź niedogrzania pomieszczenia/pomieczeń niezależnie od położenia względem stron świata.
Nie ma wahań temp. o 0,5oC czy więcej, maksymalnie 0,2oC.
:D
A Jak ci idzie z obniżeniem temp.o 1st.C ?
24h ? :)
Ja też trzymam stała temp.w domu bez wahlowania to znaczy i nie mam sterowników a temperatury w pomieszczeniach mam takie jakie sobie życzę i nie są jednakowe,też bez sterowników.
Jakiś morał ?

pawko_
01-12-2015, 11:06
Nie wiem, póki co nie miałem takiej potrzeby. Zapewne trzymasz "stałą" temperaturę w każdym pomieszczeniu przy pogodówce :rotfl:

asolt
01-12-2015, 11:14
:D
A Jak ci idzie z obniżeniem temp.o 1st.C ?
24h ? :)
Ja też trzymam stała temp.w domu bez wahlowania to znaczy i nie mam sterowników a temperatury w pomieszczeniach mam takie jakie sobie życzę i nie są jednakowe,też bez sterowników.
Jakiś morał ?

Masz sterownik tyle ze pogodowy, pawko pogodówki nie ma, jaki morał? Jakiekolwiek sterowanie musi byc, dublowanie systemow zbyteczne.

Arturo72
01-12-2015, 11:17
Zapewne trzymasz "stałą" temperaturę w każdym pomieszczeniu przy pogodówce :rotfl:
No a czemu dla ciebie to wydaje się takie dziwne ?
Przecież wszyscy tutaj piszący o bezsensie sterowników tak mają.

pawko_
01-12-2015, 11:25
Dla mnie nie jest to dziwne. Nigdzie tego nie napisałem.

MarysiaMarysia
01-12-2015, 14:24
Arturo72 nie masz bladego pojęcia o moich oczekiwaniach i wyobrażeniach gdy podejmowałam decyzję o zakupie sterowania podłogówką.
Dobra, Panowie, widzę, że emocji nazbierało się zbyt wiele.
Reasumując: ogrzewanie podłogowe to fajna sprawa. Użytkowanie, sposób czy tam technika, to indywidualna kwestia każdego użytkownika. Niechaj każdy oszczędza na czym chce - kupno lub rezygnacja z zakupu sterowania to indywidualna kwestia każdego użytkownika - po prostu nie każdy ma pieniądze aby dokonać takiego zakupu. Bezprzewodowe sterowanie to nie mały koszt. I tyle. Po co zaraz udowadniać komuś że jest głupkiem bo kupił sterowanie? ... zwłaszcza, że nie ma się racji ...
Pozdrawiam i zmykam.

Arturo72
01-12-2015, 14:37
Arturo72 nie masz bladego pojęcia o moich oczekiwaniach i wyobrażeniach gdy podejmowałam decyzję o zakupie sterowania podłogówką. Bzdury wypisujesz o 5-7 godzinnym czasie oczekiwania na reakcję podłogówki po ustawieniu sterownika w zakresie 0-0,5 st.C. Czas reakcji i zmiana temperatury następuje w znacznie krótszym czasie.

Mylisz się i to nawet nie wiesz jak.
Tak do analizy,sterowniki stwierdziły,że o godz.6.00 osiągnięta została nastawiona temperatura 23,2st.C i 22,8st.C się wyłączyły.
Zobacz teraz o godz.17.00 czyli po ilu godzinach jaka była odczytana temperatura od momentu wyłączenia ogrzewania przez sterownik:


Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.


To jest specyficzne grzanie bo taryfowe ale jeśli ogrzewanie byłoby non stop włączone przy poprawnie wyregulowanej podłogówce wg naszego kaprysu nie byłoby kompletnie żadnego wahania temp.
Ma to pokazać,że zmiana temperatur w nowym domu,przy dużej bezwładności nie będzie miała miejsca i dlatego sterowniki i sterowanie strefowe jest bzdurą.

pawko_
01-12-2015, 20:51
Arturo miałeś mieć stałą temperaturę.

Arturo72
01-12-2015, 20:56
Arturo miałeś mieć stałą temperaturę.
Różnica +-0,4st.C to nie stała temperatura przy grzaniu taryfowym ?

uris
01-12-2015, 21:51
Podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień to tak btw.

Ja trzymam stałą temperaturę. Przy regulatorach nie ma możliwości przegrzania bądź niedogrzania pomieszczenia/pomieczeń niezależnie od położenia względem stron świata.
Nie ma wahań temp. o 0,5oC czy więcej, maksymalnie 0,2oC.


Kolego to chyba nie masz okien w domu jeżeli w słoneczny dzień masz tylko skok o 0,2*C !, chłodzenie w domu ci się włącza ;)
Jak czytam takie pierd... to aż niedobrze mi się robi .

pawko_
02-12-2015, 06:33
A gdzie ja pisałem o słonecznym dniu ? Odnosiłem się do obecnego okresu grzewczego. U Arturka różnica +/-0,4 oC już nie powoduje u Ciebie objawów dyspeptycznych ?

uris
02-12-2015, 07:04
A gdzie ja pisałem o słonecznym dniu ? Odnosiłem się do obecnego okresu grzewczego. U Arturka różnica +/-0,4 oC już nie powoduje u Ciebie objawów dyspeptycznych ?


Przy regulatorach nie ma możliwości przegrzania bądź niedogrzania pomieszczenia/pomieczeń niezależnie od położenia względem stron świata.

Wiesz może się czepiam ale jasno napisałeś ,ze niezależnie od położenia względem stron świata co sugeruje ze od strony wschodniej,południowej,zachodniej gdy swieci słońce u ciebie temperatura stoi sztywno jak drut. W obecnym okresie grzewczym było sporo słońca także nie rozumiem dlaczego ma się nie tyczyć .

pawko_
02-12-2015, 07:24
Ponawiam.
U Arturka różnica +/-0,4 oC już nie powoduje u Ciebie objawów dyspeptycznych ?

Tak cały listopad miałem stałą temperaturę. Przejrzałem historię i wykresy za cały miesiąc.

uris
02-12-2015, 12:42
Ponawiam.
U Arturka różnica +/-0,4 oC już nie powoduje u Ciebie objawów dyspeptycznych ?



Do mnie to pytanie ?

pawko_
02-12-2015, 12:56
Tak.

uris
02-12-2015, 17:36
Tak.
A czy kiedyś powodowało dyspersję ? Bo szczerze powiem nie mam bladego pojęcia o czym do mnie piszesz .

pawko_
02-12-2015, 19:09
Nie ważne. Pozdrawiam