PDA

Zobacz pełną wersję : Śmietnik w ogrodzeniu - jakie wymiary? Szukam projektu



mj2007
09-11-2015, 13:03
witam!
na wiosnę będę robił ogrodzenie i przy okazji chcę postawić murowanę altanę śmietnikową. papiery mam już załatwione tylko nie mam projektu takiego budynku.
założenia są takie, ze podstawa będzie miała 3x5 metrów, dach raczej czterospadowy - żeby nie odróżniał się od budynku. w środku zamierzam zrobić lekką ściankę żeby oddzielić śmietniki od pomieszczenia na grabie, szpadel i parę worków węgla, ale to nie będzie wpływało na bryłę budynku.
proszę o podpowiedź jaką wysokość powinien mieć taki budyneczek, jakie nachylenie dachu?
jak ktoś budował coś podobnego to proszę o info, bo budowanie 'jakoś to będzie' raczej nie wchodzi w grę - nie chciałbym żeby przed domem stało straszydełko tylko zgrabny śmietniczek.

St@nley
10-11-2015, 14:31
U mnie wygląda to tak jak w poniższym temacie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?238442-Budowa-kosza-na-śmieci-w-linii-ogrodzenia-formalności&p=6879465#post6879465

Wymiary zbliżone do Twoich tylko kształt inny, no i dach.
337107 337106 337105

Będzie otynkowany styropianem i pokryty blachą na rąbek.

Aha no i co do wysokości to raczej nie można przekroczyć 2,2m od strony ogrodzenia ile dobrze pamiętam. No chyba, że masz pozwolenie na większą wysokość ogrodzenia.

mj2007
12-11-2015, 07:19
St@nley, o coś takiego właśnie chodzi.
dach będziesz robić taki jak w wizualizacji? u siebie chyba chciałbym zrobić czterospadowy żeby zbytnio nie odbiegał od bryły budynku.
w jakim programie robiłeś projekt?

St@nley
12-11-2015, 08:12
St@nley, o coś takiego właśnie chodzi.
dach będziesz robić taki jak w wizualizacji? u siebie chyba chciałbym zrobić czterospadowy żeby zbytnio nie odbiegał od bryły budynku.
w jakim programie robiłeś projekt?

Tak dach robimy jak w wizualizacji. Rysowałem to w AutoCadzie. Fundament zazbroiłem i zalałem z gruszki na około 1m głębokości. Na to poszła izolacja pozioma i murowałem z bloczka w szerokość 12cm. Na środku trzech dużych ścian dałem zbrojone (4x12) słupy betonowe, jako dodatkowe wzmocnienie. No i na górze wieniec zbrojony (4x12) z zatopionymi wcześniej przygotowanymi podporami pod murłaty. Dach już ma mi robić dekarz, bo jest zbyt "kanciaty" żeby się z tym bawić samemu.

mj2007
12-11-2015, 10:06
dzięki za szczegółowe wyjaśnienia.
ja zrobię fundament o wymiarach 3x5 - coś jak robiłem ławy pod budynek - wykop, parę prętów i szalunek żeby na równo wyszło na górze.
myślałem żeby murować porothermem, ale wtedy (troche mi tego zostało) będę miał ścianę 25 cm, a przy bloczkach tylko 12 - przy głębokości 3 metrów jest to odczuwalna różnica. mury pociągnę na 2,0-2,1 metra - tak żeby weszły drzwi, ale krawędź w ogrodzeniu nie przekraczała 2,2 m.
pomyślę jeszcze co z dachem. chciałbym czterospadowy, ale czy to jest sens tak kombinować? dwuspadowy też będzie przyzwoicie wyglądał, zwłaszcza że mam zamiar obsadzić budynek zieleniną żeby go nieco schować.

St@nley
12-11-2015, 10:58
Właśnie przy takich wymiarach to jest trochę zabawy z kopertą.
My chcieliśmy jak najbardziej płaski dlatego będzie jednospadowy.
Co do wysokości 2,2 to pamiętaj, żeby z dachem tyle nie przekraczać.

mj2007
12-11-2015, 11:24
2,2 m to tylko w granicy, czyli rant dachu nie może przekroczyć tej wysokości, bo w kalenicy może mieć więcej. czy źle myślę?

St@nley
12-11-2015, 12:32
2,2 m to tylko w granicy, czyli rant dachu nie może przekroczyć tej wysokości, bo w kalenicy może mieć więcej. czy źle myślę?

Tak w kalenicy może mieć więcej.

mj2007
12-11-2015, 12:54
tak mi się wydawało, ale lepiej się upewnić. słabo by wyglądał budynek z dachem dwu- lub czterospadowym, który w kalenicy miałby max 2,2 metra... albo niemal płaski dach albo wejścia dla krasnoludków ;)
to chyba już wiem wszystko, teraz trzeba zabrać się za projektowanie...
jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.