PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór Komina Dom Drewniany



ziom890
10-11-2015, 19:12
Witam! Chciałbym się poradzić jak dobrać komin do drewnianego domku. Parter 25 m kwadratowych i poddasze 40 m kwadratowych mały kominek z płaszczem. Zależy mi aby zrobić to jak najtańszym kosztem ale też skutecznie. Pierwsze pytanie czy może to być zwykły komin z cegieł czy raczej komin systemowy , jeśli systemowy to jaki na co patrzeć czy do kominka z płaszczem jest inny niż do kominka bez płaszcza czy taki sam. Jestem kompletnie zielony w tym temacie proszę o paradę kogoś doświadczonego.

ziom890
11-11-2015, 16:21
Panowie poradzicie coś czy nikt nei orientuje się w temacie?

KaliMi
11-11-2015, 16:54
Systemowy lepszy, zajmuje mało miejsca, u ciebie to fi 160 lub 180 ocieplany wełną. U mnie mam dwa kominy firmy Tona. Są ok. Po co ci kominek z płaszczem wodnym nie lepszy dgp, masz mała powierzchnię.

ziom890
11-11-2015, 17:00
dgp ? nie słysałem nigdy o takim czymś małe pomieszczenie tylko, że na górze będą 3 pokoje i chciałbym w każdym grzejnik

KaliMi
11-11-2015, 17:09
DGP to dystrybucją gorącego powietrza z komory nad kominkiem inaczej mówiąc nawiew gorącego powietrza przez kanały do pomieszczeń. Mam kominek z takim nawiewem grawitacyjnym sprawdza się dobrze. U mnie służy rekraacyjnie i awaryjnie przy braku prądu.

ziom890
11-11-2015, 18:33
u mnie to będzie jako jedyne źródło ogrzewania z tego względu że nie mam miejsca na piec centralny a prądem drogo wychodzi. czytałem coś o tym dgp ale wydaje mi się że płaszcz jest lepszym rozwiązaniem z tego względu iż ciepło w grzejniku utrzyma się dłużej a dodatkowo podgrzeje sobie też wode

KaliMi
11-11-2015, 19:12
Podgrzewanie CWU jest najtańsze prądem w drugiej taryfie. Brat grzeje kominkiem z nadmuchem jako podstawowe ogrzewanie od 10 lat, nie narzeka. Zależy jak masz ocieplany dom. Masz strop drewniany.

boluslolusj23
15-11-2015, 12:10
Proponuję zapoznać się dokładnie z zapisami prawnymi w tej sprawie (paragraf 132 i dalsze):

Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto kombinować metodą: do odbioru wstawię farelkę jako główne źródło i będzie OK. Bo gdyby coś się stało, to później i prokurator i towarzystwa ubezpieczeniowe będą szukać, szukać, szukać. Warto?

eniu
15-11-2015, 12:22
Napisz jaśniej, co Ci nie pasuje i czego będą szukać.

boluslolusj23
15-11-2015, 13:18
Napisz jaśniej, co Ci nie pasuje i czego będą szukać.

Wbij sobie do wyszukiwarki Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 i poczytaj jakie są wymagania dotyczące stosowania wkładu kominkowego lub kominka jako źródła ciepła w budynku mieszkalnym.
Takie to trudne?

eniu
15-11-2015, 13:53
Jakie są wymagania ustawodawcy wiem...Pytałem jakie są Twoje? Takie to trudne odpowiedzieć na pytanie?

boluslolusj23
15-11-2015, 14:19
Jakie są wymagania ustawodawcy wiem...Pytałem jakie są Twoje? Takie to trudne odpowiedzieć na pytanie?

Czy mogę mieć inne wymagania, niż ma ustawodawca?
Gdyby nawet, to co z tego miałoby sensownego wyniknąć?

Jeśli w zabudowanym wolno 50 (60), to co mam powiedzieć radarowemu? Że dla mnie to be i ja chcę 120? Mogę sobie chcieć. Tylko to nic nie zmieni.

Dlatego uprzejmie proszę: określ się. Do czego zmierzasz?

Remiks
15-11-2015, 15:08
Dlatego uprzejmie proszę: określ się. Do czego zmierzasz?

A ty do czego zmierzasz bo nie bardzo wiadomo czego się czepiłeś?

eniu
15-11-2015, 15:39
Czy mogę mieć inne wymagania, niż ma ustawodawca?
Gdyby nawet, to co z tego miałoby sensownego wyniknąć?

Jeśli w zabudowanym wolno 50 (60), to co mam powiedzieć radarowemu? Że dla mnie to be i ja chcę 120? Mogę sobie chcieć. Tylko to nic nie zmieni.

Dlatego uprzejmie proszę: określ się. Do czego zmierzasz?

Zasygnalizowałeś problem, tyś tu wodzirejem. Czekamy na oświecenie, bo jak widzisz ciemna masa. Trzeba pomóc forumowiczom...

boluslolusj23
16-11-2015, 09:46
W #11 to przecież ty napisałeś, że wiesz co wymaga prawodawca. Zatem mam prawo wierzyć, ze nie jesteś tą ciemną masą.
I ja chciałbym, aby to, co mówi przepis było stosowane.
No dobrze, wyoślę ci:
Kiedy gdzie i w jakich warunkach kominek lub wkład kominkowy może stanowić źródło ciepła dla budynku mieszkalnego. Do tego wymagania prawne względem komina oraz wentylacji.

Wszystko i na temat.

Remiks
16-11-2015, 10:29
W #11 to przecież ty napisałeś, że wiesz co wymaga prawodawca. Zatem mam prawo wierzyć, ze nie jesteś tą ciemną masą.
I ja chciałbym, aby to, co mówi przepis było stosowane.
No dobrze, wyoślę ci:
Kiedy gdzie i w jakich warunkach kominek lub wkład kominkowy może stanowić źródło ciepła dla budynku mieszkalnego. Do tego wymagania prawne względem komina oraz wentylacji.
Wszystko i na temat.

A ktoś tutaj pisał że przepisy nie są stosowane? Dalej nie wiadomo czego się czepiłeś a może tylko o ilość postów chodzi? Albo uważasz że tylko Ty czytać umiesz:bash:

boluslolusj23
16-11-2015, 10:46
A ktoś tutaj pisał że przepisy nie są stosowane? Dalej nie wiadomo czego się czepiłeś a może tylko o ilość postów chodzi? Albo uważasz że tylko Ty czytać umiesz:bash:

No to przeczytaj pierwszy wpis - założyciela wątku i już pewnie wszystko będzie jasne. Gość pytał o komin. Przy okazji padło, czy może samym wkładem kominkowym ogrzewać dom. Wątek się rozwinął. Wszystko. O co Ci jeszcze chodzi?

Czy nie o to, aby gość miał wiedzę, co i jak może zrobić zgodnie z przepisami? Czy to źle aby mial tą wiedzę? To Cię boli?

p.s. uprzejmie proszę na zwrócenie uwagi na wpis #6
"... u mnie to będzie jako jedyne źródło ogrzewania z tego względu że nie mam miejsca na piec centralny a prądem drogo wychodzi. czytałem coś o tym dgp ale wydaje mi się że płaszcz jest lepszym rozwiązaniem z tego względu iż ciepło w grzejniku utrzyma się dłużej a dodatkowo podgrzeje sobie też wode"

Dostał ode mnie odpowiedź jak to wygląda wg przepisów. TO Cię boli???

Jak długo i gdzie trzeba wszystkim pisać, że można siedzieć na odkrytej beczce z benzyną i bawić się zapałkami dopóki coś nieszczęśliwego się nie stanie?

Jak długo i gdzie trzeba wszystkim pisać, że przepisy bezpieczeństwa powstały jako SKUTEK NIESZCZĘŚLIWYCH ZDARZEŃ?

Jak długo i gdzie trzeba wszystkim pisać, że ZDROWIE I ŻYCIE jest najdroższe?

Jak długo i gdzie trzeba wszystkim pisać, że jeśli się uczyć na błędach, to lepiej na cudzych, niż swoich?

CZY TO TAKIE TRUDNE I SKOMPLIKOWANE?

Czy w tym kraju sprzedawcy różnych rzeczy są tak pazerni, że olewają wszystko, byle sprzedać swoje???

Remiks
16-11-2015, 11:06
No to przeczytaj pierwszy wpis - założyciela wątku i już pewnie wszystko będzie jasne. Gość pytał o komin. Przy okazji padło, czy może samym wkładem kominkowym ogrzewać dom. Wątek się rozwinął. Wszystko. O co Ci jeszcze chodzi?

Czy nie o to, aby gość miał wiedzę, co i jak może zrobić zgodnie z przepisami? Czy to źle aby mial tą wiedzę? To Cię boli?

p.s. uprzejmie proszę na zwrócenie uwagi na wpis #6
"... u mnie to będzie jako jedyne źródło ogrzewania z tego względu że nie mam miejsca na piec centralny a prądem drogo wychodzi. czytałem coś o tym dgp ale wydaje mi się że płaszcz jest lepszym rozwiązaniem z tego względu iż ciepło w grzejniku utrzyma się dłużej a dodatkowo podgrzeje sobie też wode"

Dostał ode mnie odpowiedź jak to wygląda wg przepisów. "TO Cię boli???

Jak długo i gdzie trzeba wszystkim pisać, że można siedzieć na odkrytej beczce z benzyną i bawić się zapałkami dopóki coś nieszczęśliwego się nie stanie?

Jak długo i gdzie trzeba wszystkim pisać, że przepisy bezpieczeństwa powstały jako SKUTEK NIESZCZĘŚLIWYCH ZDARZEŃ?

Jak długo i gdzie trzeba wszystkim pisać, że ZDROWIE I ŻYCIE jest najdroższe?

Jak długo i gdzie trzeba wszystkim pisać, że jeśli się uczyć na błędach, to lepiej na cudzych, niż swoich?

CZY TO TAKIE TRUDNE I SKOMPLIKOWANE?

Czy w tym kraju sprzedawcy różnych rzeczy są tak pazerni, że olewają wszystko, byle sprzedać swoje???
Palenie i ogrzewanie kominkiem nie jest zabronione, przepisy mówią jak to ma być zrobione i tyle. Co to znaczy że sprzedawcy olewają wszystko, byle sprzedać swoje, jaki to ma związek z tematem. Czy mając w domu instalację ogrzewczą i kominek nie mogę napalić tylko w kominku i czy to stanowi jakieś zagrożenie. Przepisy też się zmieniają bo często nie nadążają za technologią tak było np. z kominkami i rekuperacją w domu.
A w Trosce o Twoje zdrowie zastanów się czy aby nie zrezygnować z czytania forum.

boluslolusj23
16-11-2015, 11:42
Palenie i ogrzewanie kominkiem nie jest zabronione, przepisy mówią jak to ma być zrobione i tyle. Co to znaczy że sprzedawcy olewają wszystko, byle sprzedać swoje, jaki to ma związek z tematem. Czy mając w domu instalację ogrzewczą i kominek nie mogę napalić tylko w kominku i czy to stanowi jakieś zagrożenie. Przepisy też się zmieniają bo często nie nadążają za technologią tak było np. z kominkami i rekuperacją w domu.
A w Trosce o Twoje zdrowie zastanów się czy aby nie zrezygnować z czytania forum.

Aż się prosi, aby odpowiedzieć na twoje ostatnie zdanie:
I VICE VERSA!!!

Mając ogrzewanie inne możesz sobie palić, kiedy chcesz w kominku.
Natomiast jeśli tylko kominek ma stanowić JEDYNE źródło ciepła w domu mieszkalnym, to już trosze jest inaczej.

Oczywiście, że przepisy się zmieniają. Ale akurat te, od 2002 r jakoś się zmienić nie chcą.

Jedno pytanko na koniec: a co cię Szanowny Panie tak bulwersuje i dlaczego, że piszę o obowiązujących przepisach, o bezpieczeństwie itp.?

Czyżbyś miał w tym jakiś interes???? No nie wierzę.

Pozdrawiam bez urazy.

p.s. przy okazji proponuję klatka po klatce obejrzeć filmik tego "Polańskiego z ogrzewania ceramicznego". Jeśli jesteś spostrzegawczy, to bardzo wiele zobaczysz. Tego, czego miłośnicy SF nie dostrzegą, ze względu na fascynację "talentami miszcza".

Pooglądaj, przeanalizuj, sprawdź bez emocji i może wówczas merytorycznie podyskutujemy.

Remiks
16-11-2015, 12:15
Mając ogrzewanie inne możesz sobie palić, kiedy chcesz w kominku.
Natomiast jeśli tylko kominek ma stanowić JEDYNE źródło ciepła w domu mieszkalnym, to już trosze jest inaczej.

Oczywiście, że przepisy się zmieniają. Ale akurat te, od 2002 r jakoś się zmienić nie chcą.

Pozdrawiam bez urazy.


Co mnie bulwersuje - nic.
To że przeczytałeś tekst jednolity rozporządzenia z 2002 roku nie znaczy że się nie zmieniało bo się zmieniało i to kilka razy w wielu dziedzinach bo to bardzo obszerny akt prawny. Wystarczyło sobie zadać troszkę trudu i wejść do ISAP i kliknąć na zakładkę akty zmieniające by nie pisać nieprawdy.

boluslolusj23
16-11-2015, 12:45
Co mnie bulwersuje - nic.
To że przeczytałeś tekst jednolity rozporządzenia z 2002 roku nie znaczy że się nie zmieniało bo się zmieniało i to kilka razy w wielu dziedzinach bo to bardzo obszerny akt prawny. Wystarczyło sobie zadać troszkę trudu i wejść do ISAP i kliknąć na zakładkę akty zmieniające by nie pisać nieprawdy.

W którym miejscu napisałem nieprawdę? No proszę pokazać!

Bo gdybyś rozumiał istotę prawa, to byś i może dokukał, że akty zmieniające, tam gdzie wskazałeś - WŁAŚNIE objęte są już w tekście jednolitym, który podałem jako: Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

Uprzejmie proszę: chcesz podyskutować o prawie? Proszę bardzo.

I nie zarzucaj, że napisałem nieprawdę. Wystarczy wrócić do miejsca przeze mnie wskazanego - kliknąć na akry zmieniające i zobaczyć co tam na zielono napisali.

Odwołasz swoje? Jak cie znam, to na pewno nie. Chyba, że się mylę.

eniu
16-11-2015, 13:39
Kolego forumowiczu szanowny (to do bolus...itd).

1.Przestań być tak epicki bo to nudne.
2.Nie krzycz, bo forumowicze tego ni lubią (wiesz co to krzyk na forum?:))
3.Masz rację, że kominek i kuchnia nie może być jedynym źródłem ciepła, co wynika nie tylko z przepisów (patrz p. 5)
4. Remiks ma piec. To nie jest żaden kominek. Większość urządzeń grzewczych montowanych w domach na bazie wkładu z żeliwa i stali, nazywa się potocznie kominkami, co nie jest prawdą, ale skoro się przyjęło, nie ma sensu z tym walczyć....
5.Kominki są jeszcze budowane, ale niezmiernie rzadko i tylko dla klimatu. Ani to bezpieczne, ani nie można tego zostawić bez dozoru. Taka otwarta komora spalania, pochłania też olbrzymie ilości opału, tracąc w kominie bezpowrotnie energię powstałą przy jego spalaniu. Próba więc ogrzewania domu kominkiem to nie tylko działanie wbrew przepisom, ale również wbrew zdrowemu rozsądkowi.

eniu
16-11-2015, 13:40
W którym miejscu napisałem nieprawdę? No proszę pokazać!

Bo gdybyś rozumiał istotę prawa, to byś i może dokukał, że akty zmieniające, tam gdzie wskazałeś - WŁAŚNIE objęte są już w tekście jednolitym, który podałem jako: Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

Uprzejmie proszę: chcesz podyskutować o prawie? Proszę bardzo.

I nie zarzucaj, że napisałem nieprawdę. Wystarczy wrócić do miejsca przeze mnie wskazanego - kliknąć na akry zmieniające i zobaczyć co tam na zielono napisali.

Odwołasz swoje? Jak cie znam, to na pewno nie. Chyba, że się mylę.
A co z nowelizacją z 2009?

DziadekT
16-11-2015, 14:02
Ostatni tekst jednolity rozporządzenia w sprawie warunków technicznych został ogłoszony w 2015, więc sięganie do 2002 r. jest cokolwiek spóźnione ...

boluslolusj23
16-11-2015, 14:19
Ostatni tekst jednolity rozporządzenia w sprawie warunków technicznych został ogłoszony w 2015, więc sięganie do 2002 r. jest cokolwiek spóźnione ...

I co tam takiego ciekawego (zmieniającego) w sprawie o której rozmawiamy???

Pokaż!

boluslolusj23
16-11-2015, 14:20
A co z nowelizacją z 2009?

A co tam takiego ciekawego zmienionego w sprawie, o ktorej rozmawiamy???

Kominki Piotr Batura
16-11-2015, 14:26
Kreujesz się na eksperta prawnego. To zobowiązuje...:)

Sporo istotnych zmian od 2002 roku. Proponuję najpierw postudiować.

Jacek6
16-11-2015, 14:28
Chyba się ktoś tu z wojenką wpierdolił komuś w wątek !

boluslolusj23
16-11-2015, 14:37
Kolego forumowiczu szanowny (to do bolus...itd).

1.Przestań być tak epicki bo to nudne.
2.Nie krzycz, bo forumowicze tego ni lubią (wiesz co to krzyk na forum?:))
3.Masz rację, że kominek i kuchnia nie może być jedynym źródłem ciepła, co wynika nie tylko z przepisów (patrz p. 5)
4. Remiks ma piec. To nie jest żaden kominek. Większość urządzeń grzewczych montowanych w domach na bazie wkładu z żeliwa i stali, nazywa się potocznie kominkami, co nie jest prawdą, ale skoro się przyjęło, nie ma sensu z tym walczyć....
5.Kominki są jeszcze budowane, ale niezmiernie rzadko i tylko dla klimatu. Ani to bezpieczne, ani nie można tego zostawić bez dozoru. Taka otwarta komora spalania, pochłania też olbrzymie ilości opału, tracąc w kominie bezpowrotnie energię powstałą przy jego spalaniu. Próba więc ogrzewania domu kominkiem to nie tylko działanie wbrew przepisom, ale również wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Coś o kominkach słyszałeś, zatem pytam:

PN-EN 13229:2002 (z poprawkami i erratami)
Wkłady kominkowe wraz z kominkami otwartymi na paliwa stałe - Wymagania i badania

Mówi to Panu coś?

No dobra. podam ci zakres:

"Zakres
Podano definicje, wymagania i badania, instrukcje, znakowanie wkładów kominkowych i kominków otwartych na paliwa stałe, których podstawowym zastosowaniem jest ogrzewanie konwekcyjne i poprzez promieniowanie a dodatkowo mogą wytwarzać gorącą wodę do centralnego ogrzewania. ...".

A co na to wcześniej cytowany przeze mnie akt prawny:

"par.132 pkt. 3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane..."

Jedziemy dalej???

p.s. tu nikt o remiksie nie pisze.
To założyciel wątku ziom 890 ma domek, a w nim wkład kominkowy. Wyraźnie to w # 6 napisał:

boluslolusj23
16-11-2015, 14:38
Kreujesz się na eksperta prawnego. To zobowiązuje...:)

Sporo istotnych zmian od 2002 roku. Proponuję najpierw postudiować.

Odnośnie wymagań podstawowych instalowania i eksploatacji???

boluslolusj23
16-11-2015, 14:39
Chyba się ktoś tu z wojenką wpierdolił komuś w wątek !

Chyba tak. Co widać, słychać i czuć!

Bo są tacy, którzy mają prawo za nic. Byle do przodu, byle kasa.

Kominki Piotr Batura
16-11-2015, 14:52
Odnośnie wymagań podstawowych instalowania i eksploatacji???

Dziwi mnie że nic o tym nie wiesz, bo w 2009 nastąpiła spora rewolucja w prawie kominowym. A to kwintesencja i temat wątku, który trochę Ci się wymknął spod kontroli...

DziadekT
16-11-2015, 14:54
A co tam takiego ciekawego zmienionego w sprawie, o ktorej rozmawiamy???

Już ktoś wcześniej prosił, żebyś nie krzyczał. Przyłączam się do tej prośby.

Proszę. Aktualny tekst par. 132 (według t.j. opublikowanego 18.09.2015), identyczny z tekstem pierwotnym z 2002 r. (jeśli wierzyć programowi LEX - na ogół jego baza danych jest zgodna z rzeczywistością):

§*132.*1.*Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
2.*Dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy czym w budynkach zakładów opieki zdrowotnej, opieki społecznej, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, lokalach gastronomicznych oraz pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji żywności i środków farmaceutycznych - pod warunkiem uzyskania zgody właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
3.*Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3;
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9;
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1;
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

Z którego przepisu wynika, że w domu jednorodzinnym kominek otwarty lub z wkładem nie może być jedynym źródłem ciepła? Nie jestem specjalistą, ale rozumiem to tak, że w ust. 1 jest podana zasada, a w kolejnych są określone wyjątki, w tym wyjątek w ust. 3. Słyszałem, że zgodnie z szeroko stosowaną "lex urzędas", musi być inne źródło prócz kominka, ale nie bardzo widzę, gdzie to jest zapisane w prawie.

Poza tym, chciałbym zrozumieć, dlaczego kominek stanowiący jedyne źródło ciepła jest Twoim zdaniem tak potwornie niebezpieczny, że używasz maksymalnie agresywnej czcionki, a ten sam kominek stojący obok kotła (np. wyłączonego), w którym pali się tak samo, jest w porządku.

boluslolusj23
16-11-2015, 14:58
Już ktoś wcześniej prosił, żebyś nie krzyczał. Przyłączam się do tej prośby.

Proszę. Aktualny tekst par. 132 (według t.j. opublikowanego 18.09.2015), identyczny z tekstem pierwotnym z 2002 r. (jeśli wierzyć programowi LEX - na ogół jego baza danych jest zgodna z rzeczywistością):

§*132.*1.*Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
2.*Dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy czym w budynkach zakładów opieki zdrowotnej, opieki społecznej, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, lokalach gastronomicznych oraz pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji żywności i środków farmaceutycznych - pod warunkiem uzyskania zgody właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
3.*Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3;
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9;
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1;
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

Z którego przepisu wynika, że w domu jednorodzinnym kominek otwarty lub z wkładem nie może być jedynym źródłem ciepła? Nie jestem specjalistą, ale rozumiem to tak, że w ust. 1 jest podana zasada, a w kolejnych są określone wyjątki, w tym wyjątek w ust. 3. Słyszałem, że zgodnie z szeroko stosowaną "lex urzędas", musi być inne źródło prócz kominka, ale nie bardzo widzę, gdzie to jest zapisane w prawie.

Poza tym, chciałbym zrozumieć, dlaczego kominek stanowiący jedyne źródło ciepła jest Twoim zdaniem tak potwornie niebezpieczny, że używasz maksymalnie agresywnej czcionki, a ten sam kominek stojący obok kotła (np. wyłączonego), w którym pali się tak samo, jest w porządku.

Sam sobie Pan odpowiedział na postawione pytanie cytując zapis aktu prawnego o treści:
"§*132.*1.*Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami...."

A wytłuszczam (nie krzyczę) wyłącznie po to, aby co niektórym łatwiej weszło.

p.s. a budynki wymagające ogrzewania, to miedzy innymi budynki mieszkalne. Co to znaczy? A szukaj pan w przepisach. Przecież ja jestem niewiarygodny według niektórych.

p.s. przy okazji dziękuję, ze udowodnił Pan, że mimo zmian akurat w tym temacie nic się nie zmieniło i tekst z 2002 pasuje jak ulał.

boluslolusj23
16-11-2015, 15:01
Dziwi mnie że nic o tym nie wiesz, bo w 2009 nastąpiła spora rewolucja w prawie kominowym. A to kwintesencja i temat wątku, który trochę Ci się wymknął spod kontroli...

Uświadom mnie tępego i całą resztę, jakie to zmiany bez mała rewolucyjne w kominach przez ostatnie lata zaszły.
Please

Kominki Piotr Batura
16-11-2015, 15:19
Uświadom mnie tępego i całą resztę, jakie to zmiany bez mała rewolucyjne w kominach przez ostatnie lata zaszły.
Please

Nie ma czasu na pyskówki...Sam sobie doszukaj.

Tu masz trop. Między innymi zmienił się przepis o obligatoryjnych minimalnych wymiarach kanału dymowych (14x14). Zmienił się zapis o materiałach do budowy komina. Zmiany te są z pewnością rewolucyjne dla kogoś kto się na tym troszeczkę zna...

Remiks
16-11-2015, 16:32
W którym miejscu napisałem nieprawdę? No proszę pokazać!

Bo gdybyś rozumiał istotę prawa, to byś i może dokukał, że akty zmieniające, tam gdzie wskazałeś - WŁAŚNIE objęte są już w tekście jednolitym, który podałem jako: Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

Uprzejmie proszę: chcesz podyskutować o prawie? Proszę bardzo.

I nie zarzucaj, że napisałem nieprawdę. Wystarczy wrócić do miejsca przeze mnie wskazanego - kliknąć na akry zmieniające i zobaczyć co tam na zielono napisali.

Odwołasz swoje? Jak cie znam, to na pewno nie. Chyba, że się mylę.

Nie znasz mnie ale fakt tutaj masz rację niczego nie zamierzam odwoływać bo nie mam czego.
W poście #19 napisałeś:"Oczywiście, że przepisy się zmieniają. Ale akurat te, od 2002 r jakoś się zmienić nie chcą"
Więc napisałem Ci że mijasz się z prawdą bo zostały kilkakrotnie zmieniane i taka jest prawda, nie ma to żadnego związku z publikowaną treścią rozporządzenia która oczywiście jest zaktualizowana. Przypomnę jeszcze raz to co napisałeś "Oczywiście, że przepisy się zmieniają. Ale akurat te, od 2002 r jakoś się zmienić nie chcą."
A wracając do zapisów rozporządzenia to wcale nie są tak jasne i jednoznaczne.
Przykładem może być zapis § 132. 1. wspomina o instalacji ogrzewczej natomiast § 133. 1. wyjaśnia co to jest i nie zalicza do tej instalacji źródła ciepła.
§ 133. 2. Instalacja ogrzewcza powietrzna stanowi układ połączonych kanałów i przewodów powietrznych wraz z nawiewnikami i wywiewnikami oraz elementami regulacji strumienia powietrza, znajdującymi się pomiędzy źródłem ciepła a podgrzewającym powietrze a ogrzewanymi pomieszczeniami. Funkcję ogrzewania powietrznego może także pełnić instalacja wentylacji mechanicznej.
Dlaczego nigdzie w tych zapisach nigdzie nie ma ani słowa o źródłach ciepła dla tych instalacji ogrzewczych?
Co z wkładem z płaszczem wodnym czy może być źródłem ciepła do wodnej instalacji ogrzewczej, a co z DGP??

Autor wątku wspomniał też o grzejnikach na górze więc przewiduje jakąś instalację ogrzewczą a i mówiąc potocznie o kominku chyba miał na myśli wkład z płaszczem wodnym.
Tak jak wspominał Eniu mam "piec" jak zwał tak zwał mam również dwie inne instalacje ogrzewcze co mi nie przeszkadza korzystać tylko z jednego w zależności od kaprysu ale to nie ma nic do rzeczy.