PDA

Zobacz pełną wersję : Pomiary instalacji w domku jednorodzinnym.



aiki
10-11-2015, 19:53
Witam!

Chodzi o to czy do wykonania pomiarów wystarczy zasilanie z jednej fazy?
W chwili obecnej mam wykonaną instalację i wszystko podłączone -roboczo - z jednej fazy (zmostkowane na rozłączniku izolacyjnym)
Oczywiście gniazdo siłowe nie jest podłączone.
Czy do wykonania pomiarów to wystarczy czy też muszę doprowadzić zasilanie 3- fazowe?

Pozdrawiam.

Remiks
10-11-2015, 21:57
A jakie to mają być pomiary i w jakim celu?

elpapiotr
10-11-2015, 22:01
A jakie to mają być pomiary i w jakim celu?
Powykonawcze badania odbiorcze, proszę pana.

Remiks
10-11-2015, 22:37
Powykonawcze badania odbiorcze, proszę pana.

No to chyba "tobie" nie powinno się tłumaczyć kiedy i na jakiej instalacji powinny być wykonane takie pomiary a z zapisów autora wątku wcale to nie wynika.

aiki
11-11-2015, 12:39
Elpapiotr dobrze gada.
Jest instalacja w domu zrobiona nie ma docelowego zasilania domu.
Od początku budowy jest doprowadzona jedna faza przedłużaczem od brata.
I nie wiem czy to do pomiarów wystarczy czy też muszę kupić 100 m kabla i pociągnąć 3 fazy.

elpapiotr
11-11-2015, 12:49
Tak, ale jest tutaj jeden problem - pomiar dla gniazda siłowego będzie nieważny lub nie ujęty w protokole.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić badania rezystancji izolacji, RCD 2-polowych, IPZ obwodów i urządzeń 1-fazowych.
Zdaję sobie sprawę, że te obwody będą zasilane z różnych faz, dlatego, po podaniu docelowego zasilania należy część badań powtórzyć.

Podobny temat na ise.pl - http://ise.pl/forum/pomiary-elektryczne/co-zrobic-z-pomiarami-w-tym-przypadku-12967

aiki
11-11-2015, 13:09
Dziękuję za odpowiedzi.

elpapiotr
11-11-2015, 13:17
Elpapiotr dobrze gada.
Jest instalacja w domu zrobiona nie ma docelowego zasilania domu.
Od początku budowy jest doprowadzona jedna faza przedłużaczem od brata.
I nie wiem czy to do pomiarów wystarczy czy też muszę kupić 100 m kabla i pociągnąć 3 fazy.
Kolego aiki - przegiąłeś równo ! Dopisałeś po czasie !
W takim przypadku pomiary te (oprócz badania Riso i rezystancji uziemienia) są nieważne i nie mogą dopuszczać do eksploatacji !!

Równie dobrze możesz zasilić sobie instalację z agregatu - też będzie do kitu w kwestii dopuszczenia do eksploatacji.

aiki
11-11-2015, 20:06
Kolego aiki - przegiąłeś równo ! Dopisałeś po czasie !
W takim przypadku pomiary te (oprócz badania Riso i rezystancji uziemienia) są nieważne i nie mogą dopuszczać do eksploatacji !!

Równie dobrze możesz zasilić sobie instalację z agregatu - też będzie do kitu w kwestii dopuszczenia do eksploatacji.

Bardzo przepraszam. Niezamierzone wcale.
Ale nim to dopisałem to też myślałem, że nikt nie podpisze mi końcowego odbioru.
Więc i tak będę czekał z pomiarami.
Ale jak to zrobić? Aby podłączyli mi prąd w normalnej taryfie nie budowlanej to muszę mieć te pomiary.
Pomiarów końcowych z kolei nie można zrobić na tymczasowym przyłączu i koło się zamyka.
Jak Wy to robicie? zakładacie komuś instalację i często też nie ma przyłącza docelowego więc co dalej? Robicie jakieś pomiary, wystawiacie zaświadczenie jakieś. Mi chodzi o takie coś, z czym będę mógł się udać do energetyki poświadczające o prawidłowym wykonaniu instalacji wewnętrznej.

elpapiotr
11-11-2015, 20:27
Prosta sprawa.
Przecież nie masz taryfy budowlanej, bo nie ma przyłącza realizującego tę taryfę.
Masz nielegalne zasilanie placu budowy, to wszystko.

Remiks
11-11-2015, 20:32
Bardzo przepraszam. Niezamierzone wcale.
Ale nim to dopisałem to też myślałem, że nikt nie podpisze mi końcowego odbioru.
Więc i tak będę czekał z pomiarami.
Ale jak to zrobić? Aby podłączyli mi prąd w normalnej taryfie nie budowlanej to muszę mieć te pomiary.
Pomiarów końcowych z kolei nie można zrobić na tymczasowym przyłączu i koło się zamyka.
Jak Wy to robicie? zakładacie komuś instalację i często też nie ma przyłącza docelowego więc co dalej? Robicie jakieś pomiary, wystawiacie zaświadczenie jakieś. Mi chodzi o takie coś, z czym będę mógł się udać do energetyki poświadczające o prawidłowym wykonaniu instalacji wewnętrznej.
Moje pierwsze pytania nie były bezpodstawne. domyślam się że szukasz możliwości odbioru instalacji "zrób to sam" możliwe że znajdziesz chętnego. Jeśli instalację wykonał elektryk to będzie wiedział co potrzebujesz dla ZE by podłączyli prąd zresztą wystarczy ich zapytać. Do wykonania przyłącza ZE nie potrzebuje Twoich pomiarów.

aiki
11-11-2015, 20:48
Elektryka już mam. Wie, że robię wszystko sam i na pewno będzie wiedział co posprawdzać. Kwestia tego czy warto go w tej chwili ściągać na budowę czy jeszcze poczekać. Jestem umówiony na jutro i w takim wypadku posprawdza czy mam wszytko dobrze w środku a na resztę (te potrzebne do zakończenia budowy) umówię się w późniejszym terminie.

elpapiotr
11-11-2015, 21:23
No to czekamy na pozytywne wieści.

aiki
11-11-2015, 21:31
Zobaczymy co jutro elektryk powie.
Gdy z nim rozmawiałem zapytałem orientacyjnie o koszty - z uśmiechem na ustach odpowiedział:
Zależy ile będzie poprawek.

Remiks
11-11-2015, 21:35
Zobaczymy co jutro elektryk powie.
Gdy z nim rozmawiałem zapytałem orientacyjnie o koszty - z uśmiechem na ustach odpowiedział:
Zależy ile będzie poprawek.

Ja tam np. lubię poprawki bo są najdroższe ;-)

aiki
14-11-2015, 22:08
Elektryk był. Pomierzył co mógł - nawet nie wiem co mierzył. Obejrzał cala instalację i powiedział, że zrobione bardzo dobrze i resztę pomierzy jak będzie docelowe zasilanie. Żadnych poprawek nie ma wiec tak drogo chyba nie będzie :).
Najlepsza wiadomość dla mnie, że wszystko jest ok i mogę śmiało przykrywać kable.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.