PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmieszczenie rzeczy w szafkach kuchennych



parabola
10-11-2015, 20:41
Witajcie,
Chciałabym się Was poradzić w kwestii przeznaczenia szafek w kuchni. Na razie wstępny plan kuchni jest taki:

http://s30.postimg.org/48qgvrfpd/kuchnia_projekt_v_spizarka.png (http://postimg.org/image/6q2830zlp/full/)

Nie przewiduję wiszących szafek.

zaczynając od strony lodówki, widzę to wszystko tak:
- lodówka
- wąska szafeczka z szufladą typu cargo, a w niej pieczywo, deska do niego i nóz
- zmywarka
- szafka pod zlewem, a w niej w górnej szufladzie (o ile w ogóle w meblach ikeowskich da się pod zlewem umieścić płytką szufladę) na razie nie wiem co, na drzwiczkach zmywaki, płyn do zmywania, a w głębokiej szufladzie standardowo kosze na segregowanie śmieci, proszki do zmywarki, szmatki i miska do sprzątania kuchni
- szafka z płytką szufladą na sztućce i głębszą (moze dwiema) na talerze, miseczki
- szafka narozna z karuzelą na garnki, patelnie
- szafka z płytą indukcyjną, a pod płytą płytka szuflada na przyprawy i przybory do mieszania w garnkach, nizej podstawowe produkty spozywcze, typu mąka, kasze, cukier, puszki itp.
- szafka słupek z piekarnikiem, pod piekarnikiem mikser i inne sprzęty, a nad nim blachy, wałek, stolnica itp.
- w części spizarnianej (o ile się na nią zdecyduję) wiadomo: zapasowe produkty suche i puszki (przetwory w piwnicy poza domem).

Co myślicie o takim układzie? Czy nie zapomniałam o czymś istotnym?

Na razie widzę jedną potencjalną kolizję - mieszam w garze i coś jeszcze na szybko szykuję na blacie między zlewem a kuchenką, a przy tym blokuję dostęp do talerzy, więc druga osoba nie moze w łatwy sposób nakryć do stołu.

joliska
11-11-2015, 09:10
Jak chcesz mieć szufladę pod zlewem, skoro tam jest zlew wpuszczony właśnie? Podobnie płyta indukcyjna - przecież ona zajmuje miejsce także w dół...

Gdzie są szklanki, kubki, kieliszki itd.? ścierki, podkładki?
Gdzie trzymasz oleje, oliwy, wodę, soki?

Całość wygląda nieco chaotycznie: różne szafki (otwierane kalsycznie i szuflady), różne wysokości. Korzystanie z płyty może być niewygodne, jeśli tuż obok będzie wysoki słupek - co zrobisz z tą przerwą 12 cm?

mamik
11-11-2015, 09:42
Zgadzam sie z joliską, dla mnie w takim rozplanowaniu brak logiki
Co sądzisz o takim układzie - w miejscu szaf spiżarnianych lodówka i wysoki słupek z piekarnikiem, na kolejnej ścianie najpierw jakaś szafka, może być nawet wąskie cargo, bo płyta przy ścianie będzie mniej wygodna, szafka narożną może 90 na 90, niestety nie wiem czy jest taka w ikei
Kolejna ściana - wyglada tak, jakby szafka miała wisieć na oknie nad zlewozmywakiem, zmywarkę i zlewozmywak przesunelabym w lewo, żeby nie były na wejściu do kuchni, a w kącie, gdzie planowałaś lodówkę może być wysoka zabudowa, mozna ja zrobić częściowo przeszkloną, żeby wygladała lżej

arek570
11-11-2015, 09:52
mamik
Zdecydowanie popieram ten układ.

Joliska
Pod indukcją spokojnie zmieści się szuflada, bardzo często w kuchniach właśnie pod płytą są słupki z szufladami.
Często też robi się dodatkową szufladę wewnętrzną pod zlewem, ale tutaj istotna jest jego głębokość, bo nie zawsze ma to sens.

variola
11-11-2015, 14:10
Popieram dziewczyny, mi pierwsze co rzuciło się w oczy to totalnie nienewralgiczne miejsce na lodówkę - najczęściej używany sprzęt w domu, przez kilku na raz domowników np rano podczas śniadania - wieczne przepychanki w tym kącie (lodówka, chlebak). Dodaj do tego jeszcze ludzi przy stole i poniedziałkowy poranek ;)
Płyta indukcyjna czasem jak dużo się gotuje trochę się nagrzewa, więc w szufladzie pod nią nie dawałabym jedzenia i przypraw, a sztućce itp.
Zlewozmywak w połowie okna może wyglądać dziwnie, jeśli się na taki zdecydujesz -pomyśl o kółeczku lub jakiejś asymetrii (choć czy to dobrze wygląda trzeba poszperać na zdjęciach lub zaplanować w programie 3D)
zlew narożny daje dużo wolnego blatu roboczego, ale takich rozwiązań nie ma w ikea