PDA

Zobacz pełną wersję : Koszt budowy SSO Małopolska



Liliputek
11-11-2015, 12:08
Witam,

mam nadzieję, że piszę w dobrym miejscu ... :)

Mam pytanie odnosnie kosztu SSO w okolicach Krakowa, jedna firma wyceniła nam koszt robocizny na 60 tys, natomiast druga na ... 120 tys.
Kwoty są tak diametralnie różne, że nie wiem co o tym sądzić :(
Droższa oferta zawiera cenę szalunków oraz koparki, czy stąd może być aż tak duża różnica? Projekt wg którego budujemy to Kendra 2m wraz z piwnicą pod całym domem.

A znaleźć ekipę, która byłaby w miarę, terminowa oraz rzetelna jest dość trudno...
Z góry bardzo dziękuję za pomoc! :)

samotnik
11-11-2015, 13:19
Rozbieżności, gdzie droższa oferta jest większa o 100% to norma. Sam wziąłem firmę, gdzie cena była w okolicach +50% od najtańszej oferty, czyli w połowie stawki niejako. Budowa trwa, jest w miarę OK, choć mam swoje zastrzeżenia.

Podczas castingu na wykonawcę wyrobiłem sobie zdanie, że te tanie firmy to z reguły początki samodzielnej działalności kogoś, kto "urwał" się z czyjejś ekipy i postanowił pójść na swoje. Jeśli chodzi o fachowość, to bywa różnie - ktoś mógł pójść na swoje, bo jest dobrym fachowcem i pracując na kogoś czuł się źle, ale też może to być ktoś, kogo przeganiano z kolejnych ekip za dyletanctwo, pijaństwo itd. i wymyślił sobie, że jak będzie robił na siebie, to już go nikt nie przegoni. ;-) Mam znajomych, którzy zdecydowali się na najtańsze firmy. Jeden był bardzo zadowolony, drugi dwie tanie ekipy wyrzucił i w końcu pół roku stał z budową czekając na "droższą" firmę. ;-) Niezależnie od fachowości jako takiej wadą takich firm jest to, że mają słabe zaplecze - betoniarka ledwo dyszy, jedna wkrętarka na całą budowę, tarcze do szlifierki niech kupi inwestor, stemple też inwestora, płytę do zagęszczania wypożyczymy tylko na godzinę i ubiją tyle, ile zdążą i tak dalej. Często też składają się z 3-4 ludzi, więc jak jeden ma wolne a drugi zachoruje, to na budowie robota siada.

Firmy z drugiej strony skali to albo duże firmy przyzwyczajone do wycen pod duże zamówienia - hale, biurowce, budownictwo infrastrukturalne itd., albo firmy, które nie mając mocy przerobowych biorą wycenę od znajomych, dorzucają 15% i liczą, że jak to łykniesz, to mają easy money.

Liliputek
11-11-2015, 13:26
a tak ogólnie koszt robociazny 60 tys zł za dom 190m2 (w tym jest piwnica 70m2) to mało? :) cena z dachem, bez koparki, z szalunkami inwestora.
Żebym miała jakiś punkt odniesienia :)
Czasem myślę, że żadna ekipa mnie i tak nie traktuje poważnie, bo jestem kobietą ;)

beton44
11-11-2015, 15:30
Ktoś kto buduje tak drogi dom, w dodatku z piwnicą - nie powinien pytać o takie głupoty jak koszty bo go stać :cool:

Liliputek
11-11-2015, 15:38
Ktoś kto buduje tak drogi dom, w dodatku z piwnicą - nie powinien pytać o takie głupoty jak koszty bo go stać :cool:

czy ja wiem... dom ma pow. uzytkowej ok 120m2, bez piwnicy, dach jest dwuspadowy, widziałam większe i z bardziej skoplikowana bryłą ;)
nie wiedziałam, że piwnica to luksus :-o chociaż wiem, że podnosi cenę.
A chyba pytać można zawsze :)

beton44
11-11-2015, 15:56
I 50 metrów dla ukochanych samochodzików - będą miały lepiej niż ludzie.

panfotograf
11-11-2015, 15:56
A znaleźć ekipę, która byłaby w miarę, terminowa oraz rzetelna jest dość trudno...
A może przejedź się po okolicznych budowach (lub świeżo wybudowanych domach) i popytaj właścicieli - może ktoś ci doradzi dobrą ekipę?

Liliputek
11-11-2015, 16:06
A może przejedź się po okolicznych budowach (lub świeżo wybudowanych domach) i popytaj właścicieli - może ktoś ci doradzi dobrą ekipę?

chyba tak zrobie jutro :) dziękuję bardzo :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-11-2015, 16:16
... może warto zlecić kosztorys budynku, aby mieć aktualne kwoty porównawcze w stosunku do ofert na jego realizację ?

marchew
11-11-2015, 21:20
zajrzyj też tu: http://forum.muratordom.pl/group.php?discussionid=2782&pp=20&do=discuss

jest także biała i czarna lista wykonawców w Małopolsce - tylko trzeba trafić na posty grupujące wykonawców....

Liliputek
11-11-2015, 21:30
zajrzyj też tu: http://forum.muratordom.pl/group.php?discussionid=2782&pp=20&do=discuss

jest także biała i czarna lista wykonawców w Małopolsce - tylko trzeba trafić na posty grupujące wykonawców....

o dziękuję!! :)

DarW
12-11-2015, 06:25
Ktoś kto buduje tak drogi dom, w dodatku z piwnicą - nie powinien pytać o takie głupoty jak koszty bo go stać :cool:

Ty tak na poważnie każdemu głupio odpowiadasz? Niech ta piwnica wyjdzie drożej na całości o 30 tys. Niz fundamenty które trzeba później zasypać piachem. To jest mega koszt? Wiele osób tutaj buduje skomplikowane dachy, za który trzeba później zapłacić 2 razy tyle co za zwykły dwuspadowy lub budynek, który po obrysie jest 20-30% większy tylko po to aby mieć trochę powierzchni na wszystkie inne rzeczy których nie trzyma się w części mieszkalnej.
Nie wiem co dokladnie jest w tych 60 tys., ale moim zdaniem jest to akceptowalne maksimum ile można na taki zakres wydać za samą robociznę.
Jezeli ktos sie budował lub buduje w okolicy wystarczy porozmawiać z sąsiadami kto co komu robił.

panfotograf
12-11-2015, 07:23
Pamiętajcie o umowach na piśmie z wykonawcami. Jeżeli płacicie etapami - za każdym razem odnotować na piśmie przekazanie pieniędzy z podpisami. Ważny jest też termin zakończenia pracy i zapis o odsetkach za opóźnienia.

Z tym doradzaniem też bywa różnie. Kiedyś poleciłem ekipę która u mnie zrobiła świetnie więźbę, a u kogoś wcale się nie pojawili - mimo umówienia się na roboty.
Sąsiadowi poleciłem kafelkarza, który u mnie wszystko starannie wykonał a u niego (nie mieli umowy na piśmie) przeciągał roboty w nieskończoność - sąsiad do dziś patrzy na mnie krzywo.

Liliputek
12-11-2015, 14:34
Nie wiem co dokladnie jest w tych 60 tys., ale moim zdaniem jest to akceptowalne maksimum ile można na taki zakres wydać za samą robociznę.
Jezeli ktos sie budował lub buduje w okolicy wystarczy porozmawiać z sąsiadami kto co komu robił.
W tych 60 tys jest wykonanie SSO wraz z dachem.
Dzis byłam i pytałam w okolicy i średni koszt 40-50 tys :) to jest ok, bo ja też nie chcę nikogo oszukać, by robił mi za półdarmo... jedyne czego chcę to by pracowali, a o to trudniej jak się okazało ;)

Z kimkolwiek zacznę współpracę to zacznę od umowy, bo ostatnio zgodziłam się, że podpiszemy umowę jak przyjadą i... nie przyjechali :/
Ale człowiek się uczy na błędach.

panfotograf moja znajoma też miała kafelkarza od znajomego, u znajomego wykonał super i szybko, u niej... długo i jak mu pękła płytka to taką przykleił mimo, że miał zapas chyba z 50%, bo ciagle kazał dokupywać ;) a w miejscu pęknięcia płytki robił fugę ... do dziś nie wiemy, czemu raz zrobił super, a drugi raz tak na odwal się.

beton44
12-11-2015, 15:06
Ty tak na poważnie każdemu głupio odpowiadasz? Niech ta piwnica wyjdzie drożej na całości o 30 tys. Niz fundamenty które trzeba później zasypać piachem. To jest mega koszt? Wiele osób tutaj buduje skomplikowane dachy, za który trzeba później zapłacić 2 razy tyle co za zwykły dwuspadowy lub budynek, który po obrysie jest 20-30% większy tylko po to aby mieć trochę powierzchni na wszystkie inne rzeczy których nie trzyma się w części mieszkalnej.
Nie wiem co dokladnie jest w tych 60 tys., ale moim zdaniem jest to akceptowalne maksimum ile można na taki zakres wydać za samą robociznę.
Jezeli ktos sie budował lub buduje w okolicy wystarczy porozmawiać z sąsiadami kto co komu robił.

Jeżeli masz ochotę na pyskówki i ubliżanie - załóż sobie wątek w HYDE PARKU :bye:

DarW
12-11-2015, 19:32
Jeżeli masz ochotę na pyskówki i ubliżanie - załóż sobie wątek w HYDE PARKU :bye:
Autorka tematu zakładając temat liczyła na odpowiedz na pytanie, które zadała. To proszę nie zaśmiecają tematu głupimi odpowiedziami bo tylko zniechęcasz nowych użytkowników, którzy szukają tutaj pomocy i podpowiedzi.
Jeżeli te 50 tys. jest razem z ułożeniem dachówki, montażem rynien i okien dachowych to moim zdaniem cena jest uczciwa. Na pewno można znaleźć jeszcze taniej, ale też to nie jest cena gdzie ktoś chce się dorobić z powodu mniejszego obeznania w branży budowlanej.
Powodzenia :)

Liliputek
13-11-2015, 12:57
Autorka tematu zakładając temat liczyła na odpowiedz na pytanie, które zadała. To proszę nie zaśmiecają tematu głupimi odpowiedziami bo tylko zniechęcasz nowych użytkowników, którzy szukają tutaj pomocy i podpowiedzi.

dziękuję :) i popieram, tak mozna zrazić ludzi do udzielania się...



Jeżeli te 50 tys. jest razem z ułożeniem dachówki, montażem rynien i okien dachowych to moim zdaniem cena jest uczciwa. Na pewno można znaleźć jeszcze taniej, ale też to nie jest cena gdzie ktoś chce się dorobić z powodu mniejszego obeznania w branży budowlanej.
Powodzenia :)

Własnie otrzymałam wycenę na 50 tys, więc też dla mie ok. Dzis widzę się jeszcze z jedną ekipą, ktora robi dom we wsi obok.
Czyli jednak te 120 tys od innej ekipy to było zawyżone... znacznie.

marchew
13-11-2015, 16:36
Ze 3 lata temu się przymierzałam do budowy i miałam rozpiętość: 70 - 150 tys za robociznę. Więc się zdarza. Trzeba szukać.

Warto też pojechać i pogadać z inwestorami, gdzie robiła dana ekipa (zwłaszcza jak to wieś obok). Powodzenia.