PDA

Zobacz pełną wersję : Indukcja, zwiększenie mocy, siła



Kontakty
11-11-2015, 22:29
Witam. W niedługim czasie mam zamiar zrobić remont generalny kuchni. Mam kilka pytań odnośnie instalacji elektrycznej. Mieszkam w 20 letnim bloku, który posiada od wybudowania instalację miedzianą (Uff). Bezpieczniki są podpięte bardzo dziwnie (załączam zdjęcie) Ten największy odpowiada za kontakty w łazience w której jest tylko pralka, z kolei jeden B10 odpowiada za oświetlenie drugi zaś za zasilanie w kuchni (?) oraz B16 który odpowiada również za prąd w kontaktach w przedpokoju oraz w dwóch pozostałych pomieszczeniach. Często dzieję się tak, że po włączeniu np. piekarnika i zmywarki wywala korek odpowiedzialny za kuchnię. W kuchni mam zamiar zrezygnować z gazu i zamontować płytę indukcyjną - i tu zaczynają się schody. Posiadam zasilanie jednofazowe, o mocy umownej 4 kW. Zabezpieczenia przedlicznikowe to 1x25A. Czy przy instalacji płyty indukcyjnej konieczna jest modernizacja instalacji pod zasilanie trójfazowe? Czy wystarczy zwykła wymiana bezpiecznika na kuchnię i przedlicznikowego oraz zwiększenie mocy u dystrybutora? Co należy uwzględnić przy zakupie płyty indukcyjnej oraz przy remoncie kuchni (dodatkowe puszki itp.)? A także ile ostentacyjnie mogłoby kosztować zwiększenie mocy/modernizacja zasilania pod trójfazowe (Dystrybutor Tauron)? Dziękuje za pomoc.
http://p.gg.pl/thumb/p/d/PGxt8cSdXJ-aPWxt8cScd9s/Obrazek_2015-11-11%2013.20.10.jpg?i_dim=1920x1200&app_id=web-client&i_crop=false&api_version=6

Tomek B..
11-11-2015, 23:48
Dobrze będzie jeśli pojedziesz do zakładu energetycznego i porozmawiasz nad zwiększeniem mocy. Najlepiej jeśli będziesz miał na przedlicznikowym zabezpieczeniu 32A. Pozwoli to na możliwość całkowitego obciążenia mieszkania poborem mocy 8Kw. Dowiedz się od ilu zamontują bezpiecznik 32A i taką minimalną moc dokup.
Założysz wtedy w kuchni dwa obwody z 25A bezpiecznikami, do tych obwodów podłączysz indukcję. Jeśli indukcja nie jest duża to możesz jeszcze pod nie podłączyć piekarnik, mikrofalę.
Bez dokupionej mocy będą ciągłe problemy z wywalaniem bezpieczników.

waski78
12-11-2015, 06:46
Założysz wtedy w kuchni dwa obwody z 25A bezpiecznikami, do tych obwodów podłączysz indukcję. Jeśli indukcja nie jest duża to możesz jeszcze pod nie podłączyć piekarnik, mikrofalę.
Bez dokupionej mocy będą ciągłe problemy z wywalaniem bezpieczników.

O przekroje przewodów się nie martwimy ???

Kontakty
12-11-2015, 08:29
Dobrze będzie jeśli pojedziesz do zakładu energetycznego i porozmawiasz nad zwiększeniem mocy. Najlepiej jeśli będziesz miał na przedlicznikowym zabezpieczeniu 32A. Pozwoli to na możliwość całkowitego obciążenia mieszkania poborem mocy 8Kw. Dowiedz się od ilu zamontują bezpiecznik 32A i taką minimalną moc dokup.
Założysz wtedy w kuchni dwa obwody z 25A bezpiecznikami, do tych obwodów podłączysz indukcję. Jeśli indukcja nie jest duża to możesz jeszcze pod nie podłączyć piekarnik, mikrofalę.
Bez dokupionej mocy będą ciągłe problemy z wywalaniem bezpieczników.
Rozumiem, że muszę dodać do instalacji dodatkowe obwody? Rozejrzałem się za płytami indukcyjnymi 230V i ich moce przyłączeniowe są bardzo różne od 3680W do 7400W. Wybrałem coś pomiędzy i zdecydowałem się na coś takiego (http://www.mediaexpert.pl/plyty-do-zabudowy/plyta-bosch-pia-611f18e,id-1961#tab_description) Myślę, że jest to odpowiednia moc płyty do mojego mieszkania.

qosek
12-11-2015, 09:19
ja widze 2 problemy z ta indukcja
- najprawdopodobniej nie bedziesz na niej w stanie grzac na maxa wiecej niz 2-ch pol (czemu ? bo moc jest za mala .... )
- jest to wersja "bezramkowa" - czyli ... latwiej ukruszyc jej brzeg (np garnkiem) (te kawaleczki aluminium na bokach na prawde wzmacniaja konstrukcje ... )

Kontakty
12-11-2015, 09:26
ja widze 2 problemy z ta indukcja
- najprawdopodobniej nie bedziesz na niej w stanie grzac na maxa wiecej niz 2-ch pol (czemu ? bo moc jest za mala .... )
- jest to wersja "bezramkowa" - czyli ... latwiej ukruszyc jej brzeg (np garnkiem) (te kawaleczki aluminium na bokach na prawde wzmacniaja konstrukcje ... )
Więcej niż dwa pola tak naprawdę nie są mi potrzebne więc nie widzę przeszkody. Co do ramek, to nie mogę znaleźć płyty o podobnych parametrach z ramkami.

Dodatkowo zauważyłem, że płyta ma całkowitą moc 6400W więc myślę, że po dodaniu wspomnianych wcześniej dwóch obwodów nie będzie problemu ani z mocą ani z wybijaniem korków nawet jeśli pracować będzie dodatkowo piekarnik bądź zmywarka.

Tomek B..
12-11-2015, 09:55
Więcej niż dwa pola tak naprawdę nie są mi potrzebne więc nie widzę przeszkody. Co do ramek, to nie mogę znaleźć płyty o podobnych parametrach z ramkami.

Dodatkowo zauważyłem, że płyta ma całkowitą moc 6400W więc myślę, że po dodaniu wspomnianych wcześniej dwóch obwodów nie będzie problemu ani z mocą ani z wybijaniem korków nawet jeśli pracować będzie dodatkowo piekarnik bądź zmywarka.

Ale pamiętaj, że w mieszkaniu masz jedną fazę i jeśli wszystko włączysz to już przy 6000W obciążeniu 25A zabezpieczenie nie wytrzyma.

Tomek B..
12-11-2015, 09:57
O przekroje przewodów się nie martwimy ???

Nie nie martwimy bo nikt o zdrowych zmysłach nie robi obwodów gniazdkowych kablem mniejszym niż 1,5mm2.

Kontakty
12-11-2015, 10:16
Ale pamiętaj, że w mieszkaniu masz jedną fazę i jeśli wszystko włączysz to już przy 6000W obciążeniu 25A zabezpieczenie nie wytrzyma.

Dlatego tak jak wspomniałeś postaram się aby dystrybutor wymienił mi bezpiecznik na 32A mam nadzieje, że przebiegnie to bezproblemowo. A chciałbym się dopytać o te obwody, o których również wspomniałeś. Mianowicie: mam przeprowadzić dodatkowy kabel od skrzynki z bezpiecznikami w domu do kuchni i dodać dodatkową puszkę? (Aktualnie w kuchni są dwie)

waski78
12-11-2015, 10:24
Nie nie martwimy bo nikt o zdrowych zmysłach nie robi obwodów gniazdkowych kablem mniejszym niż 1,5mm2.

A 1,5 mm2 można jakim bezpiecznikiem zabezpieczyć ?
A do przekroju 2,5mm2 jakie stosuje zabezpieczenie ktoś przy zdrowych zmysłach ?
A jaki musi być przekrój przewodu żeby móc go zabezpieczyć bezpiecznikiem 25A ?
A jaki popłynie prąd przy płycie o mocy 4600W? Co wtedy będzie można jeszcze równocześnie podłączyć ? Piekarnik ? Mikrofale? Obie jednocześnie ?

A skąd wiesz jaki przekrój jest u autora/autorki tematu ?

Jeśli kolega/koleżanka Kontakty myśli sprawa sprowadza się tylko do zwiększenia mocy i zmiany bezpiecznika to polecam jeszcze dorzucić ubezpieczenie od pożaru (choć nie wiem czy ubezpieczyciel by je wypłacił).

Tomek B..
12-11-2015, 10:24
Dlatego tak jak wspomniałeś postaram się aby dystrybutor wymienił mi bezpiecznik na 32A mam nadzieje, że przebiegnie to bezproblemowo. A chciałbym się dopytać o te obwody, o których również wspomniałeś. Mianowicie: mam przeprowadzić dodatkowy kabel od skrzynki z bezpiecznikami w domu do kuchni i dodać dodatkową puszkę? (Aktualnie w kuchni są dwie)

Bardziej chodzi o to aby był drugi oddzielny obwód z odzielnym bezpiecznikiem 16A. Możesz sprawdzić np pokój obok czy nie jest na oddzielnym bezpieczniku, wtedy zamiast od tablicy głównej ciągniesz kabel z tego pokoju.
Jest też szansa, że w tych 2 puszkach w kuchni są 2 oddzielne obwody. Prosty trik - po kolei na bezpiecznikach sprawdzaj kontrolką w puszkach, czy jest prąd, będziesz wiedział czy każda puszka jest na oddzielnym obwodzie.

Tomek B..
12-11-2015, 11:05
A 1,5 mm2 można jakim bezpiecznikiem zabezpieczyć ?
A do przekroju 2,5mm2 jakie stosuje zabezpieczenie ktoś przy zdrowych zmysłach ?
A jaki musi być przekrój przewodu żeby móc go zabezpieczyć bezpiecznikiem 25A ?
A jaki popłynie prąd przy płycie o mocy 4600W? Co wtedy będzie można jeszcze równocześnie podłączyć ? Piekarnik ? Mikrofale? Obie jednocześnie ?

A skąd wiesz jaki przekrój jest u autora/autorki tematu ?

Jeśli kolega/koleżanka Kontakty myśli sprawa sprowadza się tylko do zwiększenia mocy i zmiany bezpiecznika to polecam jeszcze dorzucić ubezpieczenie od pożaru (choć nie wiem czy ubezpieczyciel by je wypłacił).

Słuchaj chłopie, sądząc, że to mieszkanie i kolega wrzucił dodatkowo zdjęcie z bezpiecznikami to z pewnością ma zrobione wszystko na 1,5mm2. Natężenie prądu płynącego przez kable 1.5mm2 ograniczją bezpieczniki różnicowoprądowe. Jest szansa, że ten obwód kuchni ma zrobiony na 2,5mm2 i ten obwód jest zabezpieczony 16A bezpiecznikiem. Czego się spodziewasz po mieszkaniu w bloku?
Jeśli kolega kontakty dokupi mocy i będzie miał na głównym zabezpieczeniu 32A i zrobi np 3 obwody, które zabezpieczy 16A bezpiecznikami to te 1,5mm2 przewody są właśnie wystarczające.
jeśli obwód w kuchni jest na 2,5mm2 przewodzie (w co wątpię) to będzie można zastosować bezpiecznik 20A.

Kontakty
12-11-2015, 11:11
Bardziej chodzi o to aby był drugi oddzielny obwód z odzielnym bezpiecznikiem 16A. Możesz sprawdzić np pokój obok czy nie jest na oddzielnym bezpieczniku, wtedy zamiast od tablicy głównej ciągniesz kabel z tego pokoju.
Jest też szansa, że w tych 2 puszkach w kuchni są 2 oddzielne obwody. Prosty trik - po kolei na bezpiecznikach sprawdzaj kontrolką w puszkach, czy jest prąd, będziesz wiedział czy każda puszka jest na oddzielnym obwodzie. Wydaję mi się, że mimo wszystko najłatwiejszym i najkorzystniejszym sposobem dla instalacji będzie po prostu dodanie osobnego bezpiecznika tylko pod płytę i przeciągniecie kabla, a nie będzie to trudne i nie zdemoluje mi połowy przedpokoju, ponieważ tablica główna znajduję się blisko tzw. "pomieszczenia gospodarczego" w którym raczej nie będę robił bruzd tylko schowam w listewkach a następnie przewiercę się przez ścianę która jest "współdzielona" z kuchnią. A w kuchni i tak remont będzie generalny tj. zbijane płytki z podłogi i ścian itp. więc myślę że mała bruzda w ścianie to będzie jedno z łatwiejszych zadań, które przydzielę fachowcom.

Tomek B..
12-11-2015, 11:27
Wydaję mi się, że mimo wszystko najłatwiejszym i najkorzystniejszym sposobem dla instalacji będzie po prostu dodanie osobnego bezpiecznika tylko pod płytę i przeciągniecie kabla, a nie będzie to trudne i nie zdemoluje mi połowy przedpokoju, ponieważ tablica główna znajduję się blisko tzw. "pomieszczenia gospodarczego" w którym raczej nie będę robił bruzd tylko schowam w listewkach a następnie przewiercę się przez ścianę która jest "współdzielona" z kuchnią. A w kuchni i tak remont będzie generalny tj. zbijane płytki z podłogi i ścian itp. więc myślę że mała bruzda w ścianie to będzie jedno z łatwiejszych zadań, które przydzielę fachowcom.

Ale dokupienie mocy będzie równie bardzo korzystne ponieważ wtedy będziesz mógł za wyjątkiem kuchenki indukcyjnej jeszcze coś włączyć.

Kontakty
12-11-2015, 11:33
Ale dokupienie mocy będzie równie bardzo korzystne ponieważ wtedy będziesz mógł za wyjątkiem kuchenki indukcyjnej jeszcze coś włączyć.

O tym również pamiętam. Na razie dziękuje ci Tomku za odpowiedzi i pozdrawiam :)

waski78
12-11-2015, 11:37
Słuchaj chłopie, sądząc, że to mieszkanie i kolega wrzucił dodatkowo zdjęcie z bezpiecznikami to z pewnością ma zrobione wszystko na 1,5mm2.
Skąd ta pewność ???

Natężenie prądu płynącego przez kable 1.5mm2 ograniczją bezpieczniki różnicowoprądowe.
Bredzisz.

Jest szansa, że ten obwód kuchni ma zrobiony na 2,5mm2
Wysyłając totka tez jest szansa na wygraną - serio.

Czego się spodziewasz po mieszkaniu w bloku?
Przy takich doradcach jak Ty - wszystkiego.

zrobi np 3 obwody, które zabezpieczy 16A bezpiecznikami to te 1,5mm2 przewody są właśnie wystarczające.
Znowu bredzisz - ponawiam pytanie - jakie zabezpieczenie należy dać przy przewodzie 1,5mm2 ? Normy widziałeś na oczy ?

jeśli obwód w kuchni jest na 2,5mm2 przewodzie (w co wątpię) to będzie można zastosować bezpiecznik 20A.
I znowu bredzisz.

Może autor posta wypowie się co do tego jakie w chwili obecnej ma przekroje.
Kolego Kontakty - zawołaj elektryka który na miejscu po oględzinach się wypowie - albo słuchaj Tomka B. a problemy będziesz miał większe niż przed remontem.

Tomek B..
12-11-2015, 12:18
Kolega kontakty sam zadecyduje. Na pewno nie będzie pruł przecinakiem całego mieszkania, ponieważ indukcja pojawi się w kuchni, pociągnie dodatkowy obwód i każde 2 płyty kuchenki podłączy pod inny obwód zabezpieczając każdy 16A bezpiecznikiem. Jeśli zajdzie potrzeba korzystania z indukcji i np piekarnika jednocześnie na 2 obwodach to 32A bezpiecznik przedlicznikowy jest tu jak najbardziej potrzebny.

waski78
12-11-2015, 12:52
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243251-Instalacja-elektryczna-w-domu-wywala-w%C5%82acznik-glowny&p=6989925&viewfull=1#post6989925
Czy to przypadkiem nie Tobie ?

Jarek.P
12-11-2015, 13:00
Słuchaj chłopie, sądząc, że to mieszkanie i kolega wrzucił dodatkowo zdjęcie z bezpiecznikami to z pewnością ma zrobione wszystko na 1,5mm2. Natężenie prądu płynącego przez kable 1.5mm2 ograniczją bezpieczniki różnicowoprądowe. Jest szansa, że ten obwód kuchni ma zrobiony na 2,5mm2 i ten obwód jest zabezpieczony 16A bezpiecznikiem. Czego się spodziewasz po mieszkaniu w bloku?
Jeśli kolega kontakty dokupi mocy i będzie miał na głównym zabezpieczeniu 32A i zrobi np 3 obwody, które zabezpieczy 16A bezpiecznikami to te 1,5mm2 przewody są właśnie wystarczające.
jeśli obwód w kuchni jest na 2,5mm2 przewodzie (w co wątpię) to będzie można zastosować bezpiecznik 20A.

Nie pisz, proszę, bzdur, zwłaszcza doradzając komuś.

Tomek B..
12-11-2015, 13:38
Nie pisz, proszę, bzdur, zwłaszcza doradzając komuś.

A to co, zdaje się, że specjalista od okien.
Pojęcia nie macie o instalacjach w blokach. Dlatego ta osoba wie co zrobić wzywając elektryka.

waski78
12-11-2015, 13:59
Nie pisz, proszę, bzdur, zwłaszcza doradzając komuś.
Za późno.
Nawet mu podziękował.

O tym również pamiętam. Na razie dziękuje ci Tomku za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Kontakty
12-11-2015, 15:42
Nadal tu jestem i staram sie na bieżąco analizować ten temat. Nie rozumiem co złego w propozycji p. Tomka? Jak dla mnie ma to prawo działania. Jednakże nie jestem elektrykiem i nie mam rownież o tym zbytnio pojęcia. Wiec co w takim wypadku proponujesz kolego waski78?

waski78
12-11-2015, 17:13
Już napisałem wcześniej:

Może autor posta wypowie się co do tego jakie w chwili obecnej ma przekroje.
Kolego Kontakty - zawołaj elektryka który na miejscu po oględzinach się wypowie - albo słuchaj Tomka B. a problemy będziesz miał większe niż przed remontem.
Zwiększenie mocy przyłączeniowej nie sprowadza się do wymiany zabezpieczenia - to zabezpieczenie musi byc odpowiednie do przekroju zastosowanego przewodu.

Tomek B..
12-11-2015, 18:50
Myślisz, że energetyka przy każdym dokupieniu KW przyjeżdża wymieniać kable? Robi to raz podczas budowy przyłącza.

autorus
12-11-2015, 19:00
Zwiększenie mocy dokładnie sprowadza się do wymiany zabezpieczenia przez energetykę. Więcej nic nie zrobią.

Jarek.P
12-11-2015, 19:06
Nadal tu jestem i staram sie na bieżąco analizować ten temat. Nie rozumiem co złego w propozycji p. Tomka? Jak dla mnie ma to prawo działania. Jednakże nie jestem elektrykiem i nie mam rownież o tym zbytnio pojęcia. Wiec co w takim wypadku proponujesz kolego waski78?

Niemal każde ze zdań oznajmujących w cytowanej przeze mnie wypowiedzi kolegi Tomka to wierutna bzdura. począszy od przyjęcia a'priori, że z pewnością masz instalacje 1,5mm2 (bo możesz mieć zarówno druciki 1mm2 jeśli to blok z lat 50tych, jak i obecnie montowane 2,5mm2 jeśli to nowy budynek), poprzez stwierdzenie, że natężenie prądu płynącego przez "kable" ograniczają bezpieczniki różnicowoprądowe (to zdanie jest po prostu fałszywe), "jest szansa, że cośtam" (Tak, jest taka szansa. Jest też szansa, że jutro w tramwaju Claudię Schiffer spotkam), przewody 1,5mm2 nie są odpowiednie do zabezpieczania ich zabezpieczeniem 16A (max to 13A). Jedyne od biedy poprawne zdanie to to ostatnie.

Kontakty
12-11-2015, 20:03
Blok ma około 20-21 lat.

Tomek B..
12-11-2015, 20:04
Niemal każde ze zdań oznajmujących w cytowanej przeze mnie wypowiedzi kolegi Tomka to wierutna bzdura. począszy od przyjęcia a'priori, że z pewnością masz instalacje 1,5mm2 (bo możesz mieć zarówno druciki 1mm2 jeśli to blok z lat 50tych, jak i obecnie montowane 2,5mm2 jeśli to nowy budynek), poprzez stwierdzenie, że natężenie prądu płynącego przez "kable" ograniczają bezpieczniki różnicowoprądowe (to zdanie jest po prostu fałszywe), "jest szansa, że cośtam" (Tak, jest taka szansa. Jest też szansa, że jutro w tramwaju Claudię Schiffer spotkam), przewody 1,5mm2 nie są odpowiednie do zabezpieczania ich zabezpieczeniem 16A (max to 13A). Jedyne od biedy poprawne zdanie to to ostatnie.

Mało wiesz o instalacjach w blokach a tym bardziej o projektantach tych bloków.
Przewody 1mm2 stosuje się do oświetlenia a nie do ganiazdek.
Zastosowane u kolegi bezpieczniki różnicowoprądowe wskazują maksymalny prąd zwarcia a co za tym idzie rodzaju kabla jaki zastosował elektryk.
Przyjmij to tak, że tej instalacji nie robił laik jak Ty tylko osoba, która wiedziała odgórnie co ma zastosować. Według Ciebie elektryk założył różnicówkę 16A na 1mm2 przewodzie, zastanów się trochę.
Dlatego u kolegi minimalne przekroje przewodów do gniazdek mają 1,5mm2.
Wystarczy zdjąć obudowę z różnicówki, lub chociaż jednego z gniazdek i od razu wiadomo jaki rozmiar kabla zastosowano.

Remiks
12-11-2015, 20:10
Mało wiesz o instalacjach w blokach a tym bardziej o projektantach tych bloków.
Przewody 1mm2 stosuje się do oświetlenia a nie do ganiazdek.
Zastosowane u kolegi bezpieczniki różnicowoprądowe wskazują maksymalny prąd zwarcia a co za tym idzie rodzaju kabla jaki zastosował elektryk.
Przyjmij to tak, że tej instalacji nie robił laik jak Ty tylko osoba, która wiedziała odgórnie co ma zastosować. Według Ciebie elektryk założył różnicówkę 16A na 1mm2 przewodzie, zastanów się trochę.
A co to bezpieczniki różnicowo prądowe???? Może czegoś nowego się od fahofca dowiem a tam jest RCCB czy RCBO.

elpapiotr
12-11-2015, 20:12
Panie, ja nawet mogę założyć różnicówkę o znamionowym prądzie ciągłym In ​40 A, i będzie dobrze :P

Tomek B..
12-11-2015, 20:14
A co to bezpieczniki różnicowo prądowe???? Może czegoś nowego się od fahofca dowiem a tam jest RCCB czy RCBO.

A jak jest różnica jeśli zastosuję słowo bezpiecznik zamiast wyłącznik?I po co mam używać jakiść angielskich skrótów? Mieszkamy w Polsce i mówimy po Polsku.
W ogóle nic nie rozumiecie. W bloku jest jedna faza a suma natężenia prądu wszystkich odbiorników, które będą działać jednocześnie przekracza wartości zabezpieczenia głównego.
Martwicie się o kabel od zabezpieczenia głównego do tablicy w mieszkaniu a to jest zmartwienie zakładu energetycznego, tam zawsze stosują przekrój odpowiedni do maksymalnego możliwego zabezpieczenia, dlatego po dokupieniu mocy jedyne co zrobią to wymienią bezpiecznik topikowy w zabezpieczeniu przedlicznikowym.
Weźcie sobie pierwszą lepszą fakturę za energię elektryczną i tam wszystko macie, wielkość zabezpieczenia, moc umowna.

Remiks
12-11-2015, 20:16
A jak jest różnica jeśli zastosuję słowo bezpiecznik zamiast wyłącznik?

A jaka jest różnica między RCCB a RCBO?
Po co używać skrótów wygooglaj sobie przynajmniej zamiast brnąć w te głupoty.
Oprócz zwiększenia mocy i wymiany bezpiecznika jest jeszcze jedna opcja odmówią zwiększenia mocy a wiesz dlaczego?

Tomek B..
12-11-2015, 20:27
A jaka jest różnica między RCCB a RCBO?

Normalnie nadmiarówki stosuje się oddzielnie ale jest możliwość zastosowania i nadmiarówki i różnicówki w jednym aparacie. Co to ma do rzeczy?

Kontakty
12-11-2015, 20:29
Jutro aby rozwiać wasz spór mogę dostarczyć zdjęcie przewodu z kontaktu. Aktualnie załączam wam jeszcze zdjęcie skrzynki na parterze (jeżeli coś to zmieni). Skrzyneczka oznaczona jako 3x20A i 44/5 została niedawno dodana przez elektryka ponieważ jeden z mieszkańców robi generalny remont całego mieszkania i zmienił zasilanie na trójfazowe, jednakże on w mieszkaniu zastosował zupełnie nową instalację a ja raczej nie jestem na to chętny. W bloku jest 15 mieszkań po 3 na piętro. (Zabezpieczenia przedlicznikowe znajdują się na każdym piętrze przy licznikach)
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t34.0-12/12244045_1082826228417846_1263712008_n.jpg?oh=23b2 ff7ec8c575de2e63ce211a7c804b&oe=56478556

Tomek B..
12-11-2015, 20:30
Jutro aby rozwiać wasz spór mogę dostarczyć zdjęcie przewodu z kontaktu. Aktualnie załączam wam jeszcze zdjęcie skrzynki na parterze (jeżeli coś to zmieni). Skrzyneczka oznaczona jako 3x20A i 44/5 została niedawno dodana przez elektryka ponieważ jeden z mieszkańców robi generalny remont całego mieszkania i zmienił zasilanie na trójfazowe, jednakże on w mieszkaniu zastosował zupełnie nową instalację a ja raczej nie jestem na to chętny. W bloku jest 15 mieszkań po 3 na piętro. (Zabezpieczenia przedlicznikowe znajdują się na każdym piętrze przy licznikach)
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t34.0-12/12244045_1082826228417846_1263712008_n.jpg?oh=23b2 ff7ec8c575de2e63ce211a7c804b&oe=56478556

Wyłącznik nadmiarowoprądowy na klatce a różnicowoprądowy w mieszkaniu - prawidłowo.

Tomek B..
12-11-2015, 20:35
A jaka jest różnica między RCCB a RCBO?
Po co używać skrótów wygooglaj sobie przynajmniej zamiast brnąć w te głupoty.
Oprócz zwiększenia mocy i wymiany bezpiecznika jest jeszcze jedna opcja odmówią zwiększenia mocy a wiesz dlaczego?

Przy zwiększeniu mocy wymieniony zostanie tak samo wyłącznik nadmiarowoprądowy. Pomimo takiego samego amperażu jak bezpiecznik topikowy, wyłącznik nadmiarowoprądowy wyłączy jako pierwszy przed przepaleniem się topika.

Remiks
12-11-2015, 20:39
Przy zwiększeniu mocy wymieniony zostanie tak samo wyłącznik nadmiarowoprądowy. Pomimo takiego samego amperażu jak bezpiecznik topikowy, wyłącznik nadmiarowoprądowy wyłączy jako pierwszy przed przepaleniem się topika.

Odkryłeś Amerykę ale brnij dalej.

Jarek.P
12-11-2015, 20:39
Mało wiesz o instalacjach w blokach a tym bardziej o projektantach tych bloków.

Jeśli oceniać po tym, co piszesz, to mam wrażenie, że więcej zapomniałem na temat instalacji w blokach i ich projektowaniu, niż ty kiedykolwiek się nauczyłeś. I nie, nie jestem laikiem.


Przewody 1mm2 stosuje się do oświetlenia a nie do ganiazdek.

Gdzie się stosuje, na podstawie których norm i przepisów?


Zastosowane u kolegi bezpieczniki różnicowoprądowe wskazują maksymalny prąd zwarcia a co za tym idzie rodzaju kabla jaki zastosował elektryk.

Nie, ja się poddaję. Oczywiście, masz rację, różnicówka wskazuje na maksymalny prąd zwarcia, według tego prądu elektryk dobiera kable (bo przecież nie przewody) , wyłączniki nadprądowe zaś zapewne ograniczają prąd upływu. A i jeszcze są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, które.... sam już nie wiem, co zabezpieczają i przed czym. Idę zjeść moje uprawnienia.

Tomek B..
12-11-2015, 21:33
Jeśli oceniać po tym, co piszesz, to mam wrażenie, że więcej zapomniałem na temat instalacji w blokach i ich projektowaniu, niż ty kiedykolwiek się nauczyłeś. I nie, nie jestem laikiem.



Gdzie się stosuje, na podstawie których norm i przepisów?



Nie, ja się poddaję. Oczywiście, masz rację, różnicówka wskazuje na maksymalny prąd zwarcia, według tego prądu elektryk dobiera kable (bo przecież nie przewody) , wyłączniki nadprądowe zaś zapewne ograniczają prąd upływu. A i jeszcze są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, które.... sam już nie wiem, co zabezpieczają i przed czym. Idę zjeść moje uprawnienia.

Więc napisz koledze kontakty na priv co ma zrobić i ile to będzie kosztowało, bo przecież po to tutaj jesteś.

Remiks
12-11-2015, 21:40
Więc napisz koledze kontakty na priv co ma zrobić i ile to będzie kosztowało, bo przecież po to tutaj jesteś.

A Ty po co tu jesteś by propagować nową wiedzę???

Jarek.P
12-11-2015, 21:51
Tu już wszystko, co trzeba zostało napisane, po co mam to powielać? Jego dostawca energii ma mu zwiększyć przydział mocy, jak to się odbędzie nie musi nas tu głowa o to boleć, to elektryk dostawcy oceni na miejscu, czy jest taka możliwość i jak to zrobić. Następnie, jak słusznie kolega kontakty założył, najprościej będzie pociągnąć od tablicy osobny, nowy obwód dedykowany dla płyty kuchennej. Zatrudniony do tej roboty elektryk dobierze przewód i jego zabezpieczenie stosownie do tego, co zastanie na miejscu i co będzie tam potrzebne.
Moim zdaniem, jeśli kuchnia jest i tak totalnie remontowana, dobrze byłoby od razu położyć kompleksowo nową instalację i pod resztę gniazdek kuchennych, tam obecnie kumulują się najbardziej prądożerne urządzenia w domu, jeśli i tak ciągniemy nowe przewody, można pociągnąć zamiast jednego dwa bądź nawet trzy i wykonać na porządnie nowe obwody gniazdek w kuchni. Za jednym zamachem może warto byłoby też zrobić porządek i z tablicą rozdzielczą, bo tak jak autor wątku opisuje jej działanie, to tam jest lekki bałagan.
Ile to będzie kosztowało - nie mam pojęcia, nie pracuję jako wykonawca, nie mam żadnego kontaktu z kosztorysami.


bo przecież po to tutaj jesteś.

:confused:

Slawko123
12-11-2015, 22:02
@Kontakty, jak chcesz mieć same problemy, to słuchaj @Tomek B..

Zakład energetyczny nie podpisze z Tobą umowy na zwiększenie mocy, dopóki elektryk z uprawnieniami nie wymieni Ci WLZ'ta(chyba, że sam posiadasz uprawnienia D i E)

Kontakty
12-11-2015, 22:14
@Kontakty, jak chcesz mieć same problemy, to słuchaj @Tomek B..

Zakład energetyczny nie podpisze z Tobą umowy na zwiększenie mocy, dopóki elektryk z uprawnieniami nie wymieni Ci WLZ'ta(chyba, że sam posiadasz uprawnienia D i E)
A czy wyglądam na taką osobę? A wymiana WLZ czyli zapewne zabezpieczenia przedlicznikowego nie należy do ich zadań?

Tomek B..
12-11-2015, 22:17
A czy wyglądam na taką osobę? A wymiana WLZ czyli zapewne zabezpieczenia przedlicznikowego nie należy do ich zadań?

No właśnie.

morfosek
12-11-2015, 22:23
Sądząc po wyglądzie rozdzielnicy mieszkaniowej i na klatce, instalacja może być bardzo oszczędna. Proponuję jednak wezwać elektryka by ocenił na żywo.
Co do kuchni, to dobra praktyka nakazuje przewidzieć oddzielny przewód dla każdego dużego (1KW lub więcej) odbiornika. Do płyty 5x2,5, jeśli piekarnik oddzielnie to do niego 3x2,5 (ale lepiej 5x2,5). Gniazda nad blatem mogą być razem ze zmywarką. Mikrofalówka oddzielne 3x2,5 chyba, że jest w słupku razem z piekarnikiem, to wtedy podłącza się razem z nim do 5x2,5. Jeśli między bezpiecznikiem a gniazdem jest mnie niż 50m przewodu i odbiornik nie jest używany ciągle, to można użyć 1,5 (to w Niemczech, nie wiem jak polska norma, ale w praktyce dzieła). Płyta grzejna i piekarnik zawsze 2,5 (lub więcej jak przewód długi). Lepiej jest położyć więcej przewodów na wszelki wypadek i połączyć je w rozdzielnicy, lub użyć tylko 3 z 5 żył, niż za rok kuć ściany bo chce się coś dołożyć.
Trzeba też będzie zrobić na nowo rozdzielnicę mieszkaniową. Nie możesz zostawić gniazd bez zabezpieczenia różnicowego. Bez różnicówki tylko urządzenia podłączone na stałe kablem w puszce i oświetlenie.

gubik
12-11-2015, 23:34
Jak się dobrze planuje to trzeba sobie powiedzieć jasno, każdy odbiornik do AGD=oddzielne przewody nic nie łączone i dobre zabezpieczenie w skrzynce z bezpiecznikami. I mamy oddzielnie 3x2,5 mm: zmywarka, pralka mikrofala, piekarnik, lodówka i płyta gazowa, po mojemu tyle.Przewód 3x1,5 mm może być ale nie musi okap, indukcja 5x2,5 mm obowiązkowo.

Jarek.P
13-11-2015, 05:35
Czyli osiem obwodów na samą kuchnię, nie licząc oświetlenia. Nie masz wrażenia, że to będzie przesada w drugą stronę?

elpapiotr
13-11-2015, 08:20
Co do kuchni, to dobra praktyka nakazuje przewidzieć oddzielny przewód dla każdego dużego (1KW lub więcej) odbiornika.Dokładnie chodzi o 2 kW, nie jeden lub więcej.

Jeśli między bezpiecznikiem a gniazdem jest mnie niż 50m przewodu i odbiornik nie jest używany ciągle, to można użyć 1,5 (to w Niemczech, nie wiem jak polska norma, ale w praktyce dzieła).A to skąd się wzięło - te 50 m ?
Druga sprawa, że stosując przekrój 1,5 mm2 do gniazd, trzeba dać właściwe zabezpieczenie, ale nie większe niż 13 A. I tracimy na funkcjonalności obwodu.

Kontakty
13-11-2015, 09:13
Tak jak obiecałem dostarczam zdjęcia kablu z kontaktu w kuchni. Może będziecie w stanie coś na podstawie tych zdjęć określić.
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t34.0-12/12242177_1083034368397032_1771072765_n.jpg?oh=e62e 9797db9a527d28fc3154b9f196af&oe=56473214
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t34.0-12/12233452_1083034398397029_1599910380_n.jpg?oh=5998 e9df0b3f31295633c9ce6c4e9956&oe=5647232A

Jarek.P
13-11-2015, 09:21
Tak na oko oceniając to jest to 1,5mm2, czyli o żadnym zwiększaniu wartości zabezpieczenia tego obwodu nie ma mowy (ale dla pewności spróbuj zmierzyć średnicę żyły, 1,5mm2 to 1,1mm, zaś 2,5mm2 to 1,5mm średnicy).

Jak pisałem wyżej, masz mieć remont w kuchni, glazura, te sprawy. Skorzystaj z okazji, połóż też nową instalację, nie tylko do zasilania płyty, ale i do gniazdek "roboczych" w kuchni, najlepiej rozdzielając je jeszcze na dwa osobne obwody. Weź do tego elektryka, zrobi Ci to dobrze, przy okazji niech uporządkuje rozdzielnię (i tak trzeba będzie ją ruszyć, choćby dla upchania tam nowych zabezpieczeń).

Tomek B..
13-11-2015, 12:57
Zanim elektrych cokolwiek zrobi musi wiedzieć na czym stoi, czyli na podstawie znanej mocy przyłączeniowej przebuduje instalację.
Przy obecnej mocy przyłączeniowej 6KW być może jest to wystarczające ale po dołożeniu indukcji i np korzystaniu z 2 pól grzewczych jednocześnie + być może pralka+ odkurzacz, tej mocy zabraknie. Korzystamy tylko z jednej fazy i nawet 4 obwody do samej kuchni nic tutaj nie pomogą. Suma natężenia prądu we wszystkich obwodach, nie może przekroczyć wielkości zabezpieczenia głównego. Wyłącznik (bezpiecznik) nadmiarowoprądowy zadziała natychmiastowo. Przy przekraczaniu natężeń, lub też pracy ''na styk'' może pojawić się problem jak u jednego z kolegów na forum R&K. Wyłącznik nadmiarowoprądowy uległ uszkodzeniu, w jego wypadku był to trójfazowy, w którym nastąpiło wewnętrzne uszkodzenie mechanizmu na jednej z faz. Wyłącznik nadmiarowoprądowy jest własnością zakładu energetycznego.

Slawko123
13-11-2015, 13:17
Wyłącznik nadmiarowoprądowy jest własnością zakładu energetycznego.proponuje przeczytać pierwszy post. Tam jest zdanie gdzie mieszka autor.

Tomek B..
13-11-2015, 14:03
proponuje przeczytać pierwszy post. Tam jest zdanie gdzie mieszka autor.
I co to ma do rzeczy? Blok czy dom, właścicielem zabezpieczenia przedlicznikowego jest zakład energetyczny.
Proszę spojrzeć na późniejsze fotografie z klatki schodowej.

Slawko123
13-11-2015, 15:20
I co to ma do rzeczy? Blok czy dom, właścicielem zabezpieczenia przedlicznikowego jest zakład energetyczny.
Proszę spojrzeć na późniejsze fotografie z klatki schodowej.mylisz się, ale nie będę wprowadzał cie z błędu.

Tomek B..
13-11-2015, 17:08
mylisz się, ale nie będę wprowadzał cie z błędu.

Prosimy więc o sprostowanie.
Do czyich kompetencji należy zabezpieczenie przedlicznikowe instalacji elektrycznej?

morfosek
13-11-2015, 19:59
Nie znam norm polskich, pracuję w Niemczech, tu przewód 1,5 zabezpiecza się bezpiecznikiem 16A w instalacjach mieszkaniowych bo taki pobór jest i tak sporadyczny. Za to rozdziela się pomieszczenia na oddzielne obwody. W instalacjach przemysłowych lub jeśli planujemy długotrwałe obciążenia to wtedy 2,5 dla 16A.
50m stąd, że powyżej tej długości, projekt instalacji robi inżynier i wtedy przekroje przewodów wynikają z obliczeń.
13A dla przewodu 1,5 jest właściwym zabezpieczeniem przy obciążeniu ciągłym, w mieszkaniu takie nie występuje.

Kontakty
16-11-2015, 20:31
Witam ponownie. Dzisiaj natknąłem się na płytę z sieciówki IKEA, mianowicie http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50291619/ Płyta posiada regulowaną moc 2,5 4,0 6,0 7,2kW. Mam do was właściwie to samo pytanie, czy jeżeli ustawię sobie moc 4.0 kW i pociągnę do niej kabel 5-cio żyłowy i zabezpieczę bezpiecznikiem 25A to będzie to wszystko działać? (Niedawno wystosowałem wniosek do Taurona o zwiększenie mocy, póki co czekam na odpowiedź) Z instrukcji tej płyty możemy zobaczyć że płyta jest przystosowana do działania na 220-240V a także 380-415V. Naprawdę mimo waszych rad nie widzi mi się przebudowa całej instalacji. Poniżej załączam screen z instrukcji płyty.
http://screenshu.com/static/uploads/temporary/kd/6w/7z/fi4otp.jpg

Tomek B..
22-11-2015, 20:50
Witam ponownie. Dzisiaj natknąłem się na płytę z sieciówki IKEA, mianowicie http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50291619/ Płyta posiada regulowaną moc 2,5 4,0 6,0 7,2kW. Mam do was właściwie to samo pytanie, czy jeżeli ustawię sobie moc 4.0 kW i pociągnę do niej kabel 5-cio żyłowy i zabezpieczę bezpiecznikiem 25A to będzie to wszystko działać? (Niedawno wystosowałem wniosek do Taurona o zwiększenie mocy, póki co czekam na odpowiedź) Z instrukcji tej płyty możemy zobaczyć że płyta jest przystosowana do działania na 220-240V a także 380-415V. Naprawdę mimo waszych rad nie widzi mi się przebudowa całej instalacji. Poniżej załączam screen z instrukcji płyty.
http://screenshu.com/static/uploads/temporary/kd/6w/7z/fi4otp.jpg

Wiem już troszkę w Twojej sprawie. Nieciekawa wiadomość może być taka, że przy jednofazowej instalacji maksymalne zabezpieczenie to 25A, które już posiadasz. Prawdopodobnie w celu zwiększenia mocy przyłączeniowej ZE zaproponuje Ci instalację trójfazową. Z tego co już wiem nie chcesz niczego przewracać, więc pozostaje zostanie z tym co masz.
Płyta, którą przedstawiłeś może pracować na jednej fazie oraz na dwóch fazach. W twoim przypadku podłączenie możesz zrobić na dwóch obwodach (ale na jednej fazie).
Płyta ma co najmniej 10 stopni grzewczych i raczej rzadko będzie tak, że 2 płyty będą pracowały jednocześnie z pełna mocą. Największe pole ma pobór mocy 2500W na największym stopniu grzania, do tego potrzebny jest bezpiecznik min. 10A. Sprawdź jedno z zabezpieczeń, które masz -16A, wyłącz wszystkie bezpieczniki za wyjątkiem tego 16A i sprawdź kontrolką czy to obwód w kuchni, jeśli tak to już połowa sukcesu - masz już pewne korzystanie z dwóch pól płyty. Pozostaje podciągnąć drugi obwód do kuchni i pozostawić bezpiecznik 10A, i tak nie będziesz mógł korzystać z wszystkich pól płyty jednocześnie.
Zasilanie płyty rozdzielasz i podłączasz pierwsze 2 pola grzewcze (duże i małe) pod pierwszy bezpiecznik 16A i ustalasz, że z tych pól korzystasz najczęściej. Pozostałe 2 pola (duże i małe) podłączasz pod 10A bezpiecznik.

Kontakty
22-11-2015, 21:05
Wiem już troszkę w Twojej sprawie. Nieciekawa wiadomość może być taka, że przy jednofazowej instalacji maksymalne zabezpieczenie to 25A, które już posiadasz. Prawdopodobnie w celu zwiększenia mocy przyłączeniowej ZE zaproponuje Ci instalację trójfazową. Z tego co już wiem nie chcesz niczego przewracać, więc pozostaje zostanie z tym co masz.
Płyta, którą przedstawiłeś może pracować na jednej fazie oraz na dwóch fazach. W twoim przypadku podłączenie możesz zrobić na dwóch obwodach (ale na jednej fazie).
Płyta ma co najmniej 10 stopni grzewczych i raczej rzadko będzie tak, że 2 płyty będą pracowały jednocześnie z pełna mocą. Największe pole ma pobór mocy 2500W na największym stopniu grzania, do tego potrzebny jest bezpiecznik min. 10A. Sprawdź jedno z zabezpieczeń, które masz -16A, wyłącz wszystkie bezpieczniki za wyjątkiem tego 16A i sprawdź kontrolką czy to obwód w kuchni, jeśli tak to już połowa sukcesu - masz już pewne korzystanie z dwóch pól płyty. Pozostaje podciągnąć drugi obwód do kuchni i pozostawić bezpiecznik 10A, i tak nie będziesz mógł korzystać z wszystkich pól płyty jednocześnie.
Zasilanie płyty rozdzielasz i podłączasz pierwsze 2 pola grzewcze (duże i małe) pod pierwszy bezpiecznik 16A i ustalasz, że z tych pól korzystasz najczęściej. Pozostałe 2 pola (duże i małe) podłączasz pod 10A bezpiecznik.
Niestety bezpiecznik B16 jest przeznaczony na kontakty w salonie i małym pokoju. Na kuchnie jest bezpiecznik... B10...

Tomek B..
22-11-2015, 21:07
Niestety bezpiecznik B16 jest przeznaczony na kontakty w salonie i małym pokoju. Na kuchnie jest bezpiecznik... B10...

Pozostaje Ci sprawdzić czy wszystkie gniazdka są zasilane takimi samymi przekrojami przewodów, jeśli tak to w niczym nie będzie przeszkadzać zamiana bezpieczników- salon 10A, kuchnia 16A. Jeśli wszystkie przewody mają takie same przekroje to elektryk założył 16A bezpiecznik, ponieważ jest tam więcej gniazdek.
Drugi obwód do kuchni pociągnij z 3 bezpiecznika, tak aby to nie był obwód salonu, bo tam z reguły coś się włącza.

krzcel
23-11-2015, 08:59
jeden z mieszkańców robi generalny remont całego mieszkania i zmienił zasilanie na trójfazowe,
Czyli się da w tym bloku. Można się męczyć z płytą indukcyjną na jednej fazie (ja tak mam), ale po co, skoro instalacja i tak wymaga przerobienia nawet dla wersji 1f.

a ja raczej nie jestem na to chętny.
Jeżeli mieszkanie należy do Ciebie(własność), to nabierz chęci i zainwestuj w te trzy fazy lub pozostań przy gazie.
Jak mawia stare chińskie przysłowie : szkłem doopy nie utrzesz.

PS. Ja rozumiem Twoją chęć posiadania indukcji, ale skoro nie masz chęci zmiany instalacji na 3f, to pozostań przy gazie. Za postęp trzeba płacić- w tym przypadku przeróbką instalacji el.
Rady Tomka B. - szkoda komentować, po prostu żenada, widać że facet nie ma zielonego pojęcia o elektrotechnice.

Kontakty
23-11-2015, 09:53
Czyli się da w tym bloku. Można się męczyć z płytą indukcyjną na jednej fazie (ja tak mam), ale po co, skoro instalacja i tak wymaga przerobienia nawet dla wersji 1f.

Jeżeli mieszkanie należy do Ciebie(własność), to nabierz chęci i zainwestuj w te trzy fazy lub pozostań przy gazie.
Jak mawia stare chińskie przysłowie : szkłem doopy nie utrzesz.

PS. Ja rozumiem Twoją chęć posiadania indukcji, ale skoro nie masz chęci zmiany instalacji na 3f, to pozostań przy gazie. Za postęp trzeba płacić- w tym przypadku przeróbką instalacji el.
Rady Tomka B. - szkoda komentować, po prostu żenada, widać że facet nie ma zielonego pojęcia o elektrotechnice.

Bardziej obawiam się kosztowności tej operacji tj. zmiana na 3 fazy.

krzcel
23-11-2015, 10:08
Wewnątrz mieszkania nie będzie jakiś kosmicznych kosztów. Zakres robót to w uproszczeniu : wymiana zabezpieczenia w rozdzielnicy z 1f na 3f, poprowadzenie kabla 5x4 do kuchni, zabezpieczenie do tego kabla i przepięcie istniejących zabezpieczeń pod to nowe trójfazowe. W porównaniu do ceny 1m2 kafelków, czy jakiś tam innej wykończeniówki, to można powiedzieć że będzie za darmo.
A ile to będzie kosztować od strony Tauronu, to zapytaj sąsiada, albo zadzwoń na infolinię. Ale też nie przypuszczam żeby zwaliło z nóg.


Oczywiście pozostaje też ta opcja z podniesieniem mocy zamówionej, ale to i tak musisz iść do Tauronu, wymienić zabezpieczenie w swojej rozdzielnicy i dołożyć nowy kabel do kuchni. Ja to uważam za półśrodki i przypuszczam, że nie będziesz zadowolony w trakcie eksploatacji.

Ja Ci od serca radzę : jeżeli nie zmodernizujesz się na 3f, to odpuść sobie indukcję i zostań przy gazie.

elpapiotr
23-11-2015, 16:47
Rady Tomka B. - szkoda komentować, po prostu żenada, widać że facet nie ma zielonego pojęcia o elektrotechnice.
No nie rozśmieszaj mnie - rady krzcela są jeszcze gorsze - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243622-Podłączenie-2-lamp-i-gniazdek-w-garażu ( #13)

Tomek B..
23-11-2015, 20:33
W takim razie podciągnie te 3 fazy do kuchni i co? Indukcje podłączy tylko pod 2 fazy, innej możliwości nie ma.
Obwód z 16A bezpiecznikiem pozwoli na korzystanie z mocy 3500W. Duża i mała płyta w opcjii booster pobierze 2500W i wciąż pozostaje rezerwa 1000W dla tego bezpiecznika oraz 2200W na resztę urządzeń w domu.
Kontakty musi wziąść sobie elektryka do domu i zobrazować co potrzebuje. Elektryk przejrzy wszystkie punkty, przekroje przewodów i zrobi dodatkowe podejście do kuchni.
Spędziłem sporo czasu przy instalacjach elektrycznych. Mój tata (juz na emeryturze) prowadził swoja firmę instalatorską, jako jedną z ostatnich prac wykonaliśmy wspólnie w moim domu.
Staram sie doradzić jak najlepiej w zaistniałej sytuacji.

Remiks
23-11-2015, 20:53
W takim razie podciągnie te 3 fazy do kuchni i co? Indukcje podłączy tylko pod 2 fazy, innej możliwości nie ma.

Widać nie wszystko widziałeś instalatorze.

Tomek B..
23-11-2015, 22:00
Widać nie wszystko widziałeś instalatorze.

Widocznie tak. Mastercooka, którego podłączyłem u siebie można było wpiąć tylko w 2 fazy. Poza tym to nie moja branża a uruchomieniem kuchenki indukcyjnej u kolegi kontakty zajmie się elektryk z uprawnieniami.

Remiks
23-11-2015, 22:13
Widocznie tak. Mastercooka, którego podłączyłem u siebie można było wpiąć tylko w 2 fazy. Poza tym to nie moja branża a uruchomieniem kuchenki indukcyjnej u kolegi kontakty zajmie się elektryk z uprawnieniami.

Sorki ale dla mnie to troszkę na zasadzie "piszę co wiem niekoniecznie wiem co piszę".

krzcel
23-11-2015, 22:37
Kolego Kontakty, jeżeli faktycznie
Duża i mała płyta w opcjii booster pobierze 2500W, to te 32A w wersji jednofazowej mogą dać radę.
Ale i tak powinieneś zaprosić jakiegoś elektryka, żeby poogladał te druciki, bo ta Twoja instalacja jest jakaś dziwna. Na przykład B10 na kuchnię i C w mieszkaniówce. Pachnie na kilometr tzw. radosną tfórczością.

Tomek B..
24-11-2015, 00:56
Kontakty bierz elektryka a po skończonej pracy opisz wszystko tutaj.

Kontakty
27-11-2015, 09:51
Z racji tego, że remont dopiero w styczniu to chcę się przygotować jak najlepiej. Elektryka na pewno wezwę ale jeszcze nie teraz. Dzisiaj z ciekawości odkręciłem obudowę od rozdzielni i sam nie wiem co o tym myśleć. Elektrykiem nie jestem a pojęcie nt. mam słabe ale myślę, że to raczej nie powinno tak wyglądać (zdjęcia poniżej). Kolejna myśl, która mi się nasuwa to po co mi bezpiecznik 25A na 3 kontakty w łazience z czego używany jest tylko jeden, pod pralkę, której moc wynosi... 2200W a więc nawet na bezpieczniku B10 spokojnie byłby jeszcze zapas mocy. Dodatkowo zmierzyłem grubość kabla w kuchni i jest to niestety ok. 1,1mm czyli 1,5mm2... czyli bez dodania chociaż jednego obwodu 2,5mm2 nici z indukcji nawet tej o mocy 3700W. Zmierzyłem także grubość przewodu w pomieszczeniu które zabezpiecza bezpiecznik 25A (łazienka) okazało się, że tam również grubość wynosi 1,1mm.
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t34.0-12/12285851_1090517484315387_1616234437_n.jpg?oh=ca1a 5868c6f18b8d7b467bac78e76e55&oe=565A6D94
zdjęcie od dołu
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t34.0-12/12283348_1090517497648719_1407001136_n.jpg?oh=b19e 6de5ef87825b42bef5e82e554b6c&oe=565A9460
zdjęcie od góry
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/v/t34.0-12/12283087_1090517514315384_2080996803_n.jpg?oh=f212 5676a7bfac289bb0df6752ad3aa3&oe=565A77F9
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t34.0-12/12283184_1090517487648720_2062697807_n.jpg?oh=a9f6 79d23d645f8f97adee702ac6bdca&oe=565AE211

Jarek.P
27-11-2015, 11:18
Twoja łazienka bezpiecznika nie ma w ogóle. To, co uważasz za bezpiecznik to wyłącznik różnicowoprądowy, który owszem powinien tam być, ale nie sam. Wzywaj elektryka, bo ta rozdzielnia jest do przerobienia. Resztę wątpliwości wyjaśniłeś sam.

Remiks
27-11-2015, 15:28
Niestety takie kwiatki się zdarzają a niektórym się wydaje że elektryk to taki gość co niewiele wie i tylko łączy kabelki. Ciekawe do czego połączona jest szyna PE, Widać dwa obwody podpięte do szyny PE, do różnicówki jeden. Nie wszystko tam widać ale ja bym z elektrykiem nie czekał.

Kontakty
27-11-2015, 16:39
Jako ciekawostkę dodam, ze jakis czas temu uszkodzeniu uległo zabezpieczenie przedlicznikowe. Po prostu bezpiecznik topikowy sie spalił i wywaliło prąd w całym bloku. O ile dla innych ograniczyło sie to do włączenia zabezpieczenia głównego na klatce tak u mnie trzeba było wzywać elektryka ze spółdzielni. Musiał on otworzyć skrytkę i wymienić mi ten bezpiecznik. Przy okazji rzucił okiem na rozdzielnie w mieszkaniu i sam z siebie postanowił wymienić bezpieczniki. A wiec to co widzicie to robota nikogo innego jak pana zawodowego elektryka :)

elpapiotr
27-11-2015, 16:49
Elektryk ze spółdzielni jest od wymiany żarówek, nic więcej.
Nie jednego takiego pogoniłem, przy okazji remontów mieszkań u klientów.