PDA

Zobacz pełną wersję : Spalanie ekogroszku



chirac
13-11-2015, 13:53
Witam,

Mam piec na ekogroszek Argo 18 Kw. W domu 170m2 pow. użytkowej mam na razie ustawioną temperaturę ok. 16 stopni bo jeszcze nie mieszkam.
Spala mi około 1 worek dziennie ekogroszku Kozioł 25-27mj.

Mam ustawienia:

temperatura zadana 55 stopni
histereza 3 stopni
nadmuch 5 (od 1-10)
podawanie co 60 sekund
czas podawania 15 sekund
podtrzymanie - podawanie co 40min przez 5 sekund

Co zmienić żeby palił mniej ?

timon120777
13-11-2015, 14:33
dom jak nowy mokry i zimny to potrzebuje dużo energii
wygrzeje się i wysuszy to spalanie spadnie
najważniejsze aby przy tych parametrach do popielnika spadał popiół a nie nadpalony(niedopalony) węgiel
jesli nie masz niedopału to nic nie zmieniaj chociaż moc ustawiona jest zbyt wysoka moim zdaniem i wystarczyłoby 5/60 i dobrany nadmuch do tego nieco mniejszy

chirac
13-11-2015, 17:08
Masz,na myśli 5 sekund podawania co 60 sekund ? Mogę minimalnie 10 sekund ustawić.

timon120777
13-11-2015, 19:20
to zacznij od 10/100 żeby moc obniżyć - możliwe że będzie spiekać więc konieczna będzie redukcja nadmuchu o 1-2 oczka

timon120777
13-11-2015, 19:21
domyślam się że sterownik ST80 z obsług 1 pompy? czy już ST37 ?

colibri761
30-01-2017, 21:18
Temat stary jak "rzeka " ale ponadczasowy i zawsze aktualny :Sapanie eko-groszku.

Jestem nowym Użytkownikiem Kotła Sas solid na eko-groszek o mocy 19 kw. Ogrzewam dom plus kotłownie

Dom 165 m 2
Kotłownia około 20 m 2

W rezultacie 185 m 2 powierzchni .

Instalacje mam -jak dziś myślę zbyt rozbudowaną. Uważam, że nie znałem się dobrze właśnie na Hydraulice i dałem się wmanewrować: w Pompe Cyrkulacyjną - niestety konieczna 25 metrów piec jest oddalony od ostatniego grzejnika i odbioru wody. Pompę podgrzewającą bojler CWU (WODĘ UŻYTKOWĄ)

Do czego zmierzam : Do klasyki -Dziś mając już doświadczenia - Zrezygnowałbym z bojlera podgrzewanego przy piecu, a zastosowałbym Bojler na gorącą wodę zamontowany w domu na prąd.. Kotłownie również - umieścił bym w domu - najlepiej w piwnicy , a komin umieściłbym w części centralnej.

Wydaje mi się że za mój luksus w tej chwili dopłacam .

Choć - z jednej strony nie miałem miejsca aby kotłownie zrobić w piwnicy pod budynkiem -bo podłoże gliniast. , i obok nawet domy na przysłowiowej górce potrafi podtopić. Również nie za bardzo było gdzie zainstalować bojler na prąd - (może ) z wielkim bólem coś za coś można było poświęcić.

Co mi się nie podoba :

Moje zużycie :

38 kg / DOBA - Dom w tej chwili nie ocieplony . Zawór ustawiony na 6 (w połowie) Na budynek idzie 44 stopnie a wraca 39/40.

Myślę ,że nawet gdy ocieple nie będzie lepiej .

Piec w sumie również ok - bardzo szczelny.

Wydaje mi się ,że popełniłem kilka błędów - przede wszystkim nie zastosowałem ogrzewania podłogowego (które mam jak to określili fachowcy - jako podgrzanie) w kuchni (rewelacja) i w łazienkach na górze -Górę odłączyłem .

Oszczędność - na chwilę obecną to słońce : w dni słoneczne : zakręcam grzejniki na koło 5-6 godzin -przy temp. do -9 stopni.

Niestety nie mogę zejść poniżej 38 kg/ doba . Na ekogroszku 28.000 mj - zszedłem do 35 kg /doba.

Piec ustawiony na 55 Stopni , Epikryza 3 stopnie (spala ładnie -przynajmniej tak mi się wydaje .

temperatury w sumie cały czas poniżej zera :( od - 2 do-10)

Nie sądze, aby docieplenie budynku cokolwiek zmieniło.

Temperatura w domu : dół 20-21 -22 stopnie góra : Poddasze początkowo 24 , potem kombinacje i zmniejszenie do 22 stopni Celsjusza . Kosztem dołu -gdzie obecnie mam 20--21 stopni)

Musiałem obniżyć temp. na górze - nie można było spać. Solidnie ocieplenie : Dwie wełny skalne top roc , super rock oraz zamiast foli : Folia aluminiowa bąbelkowa - bardzo ładnie trzyma i w lato i w zime. Dom mam zamiar ocieplić 20 styropian biały. Obecnie tylko MAX Kozłowice 28,5 cm.

Co o tym Sądzicie.

Czy Docieplając dom : sprawię aby spalanie spadło do 25 kg / doba.