PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z gniazdkiem



Pawcio1992
18-11-2015, 10:14
Mam problem z zasianiem w gniazdku i nie wiem za bardzo co może być jego przyczyną. Gniazdko "nagle" przestało zasilać (tylko podłączony czajnik elektryczny) Wymieniłem na nowe i przez jakiś tydzień działało. Teraz znów jest to samo... Nie jestem może Adamem Słodowym, ale podłączyć kable do gniazdka raczej umiem... Co może być problemem?

Jarek.P
18-11-2015, 13:04
Wszystko? Zaśniedziała instalacja, uszkodzony przewód, pogorszony styk gdzieś w puszce po drodze do tego gniazdka, błędny montaż, UFO... bez szklanej kuli się nie da.

Artur i Lidia
18-11-2015, 19:50
... Gniazdko "nagle" przestało zasilać (tylko podłączony czajnik elektryczny) ...
Czajnik to zazwyczaj nie takie małe coś, zwykle to 1800 do nawet 3000 W mocy, czyli nie takie małe obciążenie. Pytanie o rodzaj przewodów zasilających i ich przekrój. W starych instalacjach, zwłaszcza w blokach, była stosowana powszechnie instalacja aluminiowa, a aluminium ma mniejszą dopuszczalną obciążalność względem przekroju niż miedź. Obecnie przewody do gniazdek elektrycznych powinny mieć przekrój 2,5mm2 miedzi. Po wyłączeniu zasilania obwodu gniazdka sprawdź wpięcie przewodów, powinny być czyste. Dalej sprawdź ewentualne łączenia po drodze w puszkach instalacyjnych, lub we wcześniejszych gniazdkach jeśli są to obwody równoległe. A na początek sprawdź czajnik,czy to on przypadkiem nie pada.

Pawcio1992
19-11-2015, 10:38
Ok sprawdzę. Jednak myslę, że czajnik nie jest problemem. Nie działa w gniazdku nic. Istotnie, instalacja jest stara. Mieszkanie jest wynajmowane w bloku i sądząc po wielu innych pierdołach, które musiałem naprawiać - poprzedni najemcy średnio dbali o pewne sprawy.

sterowiec40
19-11-2015, 17:02
A co pokazuje "neonówka" ?
"gniazdko" to tak prosta budowa ,że tam nie za bardzo ma co się zepsuć

Remiks
19-11-2015, 17:19
A co pokazuje "neonówka" ?
"gniazdko" to tak prosta budowa ,że tam nie za bardzo ma co się zepsuć

A widzisz niekoniecznie tak jest jak piszesz. "Neonówka" świeci a urządzenie, dodam sprawne, nie działa jak myślisz dlaczego.

qosek
19-11-2015, 17:37
A widzisz niekoniecznie tak jest jak piszesz. "Neonówka" świeci a urządzenie, dodam sprawne, nie działa jak myślisz dlaczego.

to moze byc to problem z zerem (ktorego neonowka nie sprawdzisz)

sterowiec40
19-11-2015, 18:42
A widzisz niekoniecznie tak jest jak piszesz. "Neonówka" świeci a urządzenie, dodam sprawne, nie działa jak myślisz
dlaczego.
Ja wiem dla czego , chciałem sprawdzić , czy autor wątku to wie - opisuje że wymienił gniazdko i jakiś czas było OK .
W "blokach" często zdarza się ,że tylko izolacja zachowała ciągłość ,a aluminiowy drut jest złamany i "leci z nami w kulki"

Pawcio1992
20-11-2015, 08:44
Kiedy gniazdko działało, "neonówka" świeciła. Teraz już nie

Remiks
20-11-2015, 14:54
Kiedy gniazdko działało, "neonówka" świeciła. Teraz już nie
Przerwa w obwodzie teraz tą przerwę trzeba zlokalizować ale na odległość to tylko kryształowa kula;-) Sprawdź po kolei wszystkie łączenia w tym obwodzie, przy zwarciu to zwykle połączenia są słabym punktem.

Pawcio1992
20-11-2015, 19:15
Wielkie dzięki! Co będzie mi w takim razie potrzebne? Ewentualnie, ile zażyczy sobie elektryk? Nie jest to rzecz, która jakoś mega wkurza (drugie gniazdko jest tuż obok), ale po prostu lubie jak jest wszystko ok

Pawcio1992
26-11-2015, 10:44
Ktoś coś?:(

mturdus
27-11-2015, 07:33
Pawcio, pytasz, co Ci będzie potrzebne...
Wkrętak, neonówka, jakiś mały odbiornik typu lampka, przydałby się najprostszy multimetr albo inny miernik do pomiaru ciągłości przewodu.
Sprawdź, które gniazdka są na tym samym obwodzie (wyłącz wszystkie bezpieczniki poza tym odpowiadającym za to gniazdo i sprawdź, gdzie jest prąd. Jeśli to stara instalacja, to pewnie będzie to cała kuchnia i może jeszcze coś.
Wyłącz bezpiecznik tego gniazda. Rozkręć je, sprawdź, czy przewody dobrze dokręcone. Jakie to przewody? Miedź czy aluminium. A może w starej instalacji ktoś zrobił na wynalazku typu antena? Jest jedna para przewodów, czy dwie? (stara instalacja, zakładam że dwużyłowa, może jest 3-żyłowa). Jeśli widać, w którą stronę idzie przewód, to zastanów się, co tam jest i spróbuj zajrzeć. Najprościej by Ci było, gdyby szedł z sąsiedniego gniazdka. A może iść z góry, od puszki rozgałęźnej, może iść zza ściany z innego pomieszczenia, może mieć jakąś dziwaczną pętlę pod tynkiem, bo i takie cuda bywają. Jeśli z układu gniazdek / puszek rozgałęźnych wynika, gdzie może być drugi koniec tego odcinka przewodu, to zajrzyj tam i sprawdź połączenia. Mając oba końce przewodu, sprawdź miernikiem jego ciągłość.
Jeśli masz dobry fazerek, to możesz prześledzić przebieg przewodu przez tynk.