PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór kotła 25 kw



siema64
19-11-2015, 17:11
Mam kocioł 35 kw górnego spalania który pochłania w mrozy 3 tony węgla/ miesiąc .Wymienię go na podajnikowy 25 kw /do ogrzania 380m domu z lat 80/
Instalator poleca klimosza żeliwnego z retortą. Jednak zastanawia mnie fakt że mam w nim palić ekogroszkiem po 1000 zł więc nie jestem pewna czy to dobry wybór.Nie będę się starała o dofinansowanie więc nie musi to być kocioł 5 klasy. Ma spalc gorsze ekogroszki, sterownik ma być łatwy w obsłudze bo nie mam doświadczenie i na początek pewnie będę paliła w automacie.
Jest tak duży wybór że kobiecie trudno się połapać a im więcej czytam tym mniej wiem i tylko tracę pewność. Instalatorzy polecają to co mają w ofercie i tylko swoje kotły chwalą .Myślałam o ognowo eko plus-dobra cena ale czy to dobry i nie problemowy kocioł?Może dopłacić 2000 zł i wziąć M?A może inny ale jaki?

panfotograf
19-11-2015, 17:40
Sugeruję zadać to pytanie w którymś z wątków o ogrzewaniu:
Kotły na paliwa stałe (http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?332-Kot%C5%82y-na-paliwa-sta%C5%82e)
Ogrzewanie (http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?68-Ogrzewanie)... tam zagląda sporo osób zorientowanych w temacie

siema64
19-11-2015, 17:51
To mogę poprosić o przeniesienie?

siema64
21-11-2015, 06:45
Zawęziłam wybór do;
1,sas solid
2 ogniwo eko plus M
Solid ze względu na czujnik żaru bo zupełnie nie znam się na sterownikach ani kopczykach i potrzebuję dobrego automatu.
Nie nalegam tez na 5 klasę. Szukam dobrego kotła który będzie bardziej ekonomiczny od poprzednika
Poradzcie co wybrać bo czas nagli a sama nie potrafię dokonać wyboru. Muszę jeszcze potem przekonać rodzinę bo instalator namieszał im w głowie.

siema64
22-11-2015, 15:56
Ponawiam prośbę o pomoc w wyborze kotła j.w.
Czy możecie zerknąć na solida-czy jego palnik będzie spalał gorsze gatunki groszku czy tylko te drogie mało spiekające?

karoka65
22-11-2015, 16:27
Skoro zawęziłaś już krąg poszukiwań do tych dwóch, wybrałbym M-kę.
Za to co do tych paliw to właśnie te tańsze, czytaj mniej kaloryczne są łatwiejsze w spalaniu i się nie spiekają :)

siema64
22-11-2015, 19:29
Ale te tańsze da radę spalic bez problemów takim palnikiem jaki jest w sasie solid?W DTR kotła jest zapis o granulacji-do 25 mm o nieskiej spiekalności.
Zupełnie nie znam się na rodzajach palników.Mam tylko zakodowane w głowie że palniki tzw II generacji lepiej spalają gorsze groszki np. czarną perłę a te starszego typu wymagają groszków z lepszymi parametrami a co pewnie za tym idzie i ceną.
Jaki więc jest palnik w sasie solid?Przedstawiciele z mego regionu nie odbierają telefonów i nie mam kogo zapytać.Boję się też że powiedzą to co chcę usłyszeć.

KaliMi
22-11-2015, 20:41
Ale te tańsze da radę spalic bez problemów takim palnikiem jaki jest w sasie solid?W DTR kotła jest zapis o granulacji-do 25 mm o nieskiej spiekalności.
Zupełnie nie znam się na rodzajach palników.Mam tylko zakodowane w głowie że palniki tzw II generacji lepiej spalają gorsze groszki np. czarną perłę a te starszego typu wymagają groszków z lepszymi parametrami a co pewnie za tym idzie i ceną.
Jaki więc jest palnik w sasie solid?Przedstawiciele z mego regionu nie odbierają telefonów i nie mam kogo zapytać.Boję się też że powiedzą to co chcę usłyszeć.

Czytaj że zrozumieniem co napisał Ci Karoka. Sam palę czarną perłą i jest łatwa w spalaniu. Minus to dużo popiołu. Palnik mam II generacji ekoenergię i paliłem w tamtym roku węglem z górnej pólki cenowej i dużej mocy (wesoła) i był koszmar bo węgiel się spiekał i nierównomiernie wypalał na palniku.
Wniosek jest taki że węgiel tani jest słabszy mniej się spieka ale więcej go spalisz. Wegiel drogi jest przeważnie mocniejszy i trudniej go spalić, spalisz go mniej. Pytanie co bardziej się opłaca. Ją drugi raz bym nie kupił kotła z tym palnikiem co mam obecnie, teraz wybrał bym mały obrotowy Ardeo.

karoka65
22-11-2015, 20:55
KaliMi trochę bardziej rozwinął temat :)
Z tym że ja wolę mieć tego żeliwnioka :) bo nigdy nie wiadomo na co się trafi, węgiel mam na myśli a zawsze na tych Bruceropodobnych lepiej takiego tyfusa zutylizujesz jak na przykład na fajce.
Z tego co widzę w necie to na tych fotkach które są w Solid palnik wygląda na fajkę.