PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc w wyborze kotła



krzysieek
19-11-2015, 20:42
Witam!
W ciągu kilku następnych dni będę musiał się zdecydować na wybór kotła. Przyznaje się że sam mam niewielkie o tym pojęcie(całe życie na blokach) a różni instalatorzy różnie doradzają. Stąd moja tu obecność. Na chwilę obecną zastanawiam się nad dwoma opcjami kocioł z podajnikiem na ekogroszek (sas bądź defro???) lub na pellet. Gdyby ktoś zasugerował coś innego chętnie wysłucham.Na chwilę obecną powyższe kotły to tylko typy.
Kilka rzeczy dodatkowo nie wiem na ile istotne: dom podpiwniczony(garaż w piwnicy) z poddaszem użytkowym na całości ogrzewanie podłogowe jedynie trzy grzejniki w planach: pralnia, łazienka, garaż. Chciałbym również w tym kotle palić dodatkowo drewnem. I co mam sądzić o tym, że gdziekolwiek ostatnio czytam o kotle dla mojego domu to na necie piszą o 8-12 kw a instalatorzy, znajomi itd o 20-25 Kw?

Takie coś mi wyszło na stronie ciepłowłaściwe Dom energooszczędny B.
Ile ciepła potrzebuje twój dom

7,8kW
maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz
39W/m2
wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
14 768kWh
tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
74kWh/m2*rok
zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej B

W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -20°C na zewnątrz

7,8kW
potrzebna moc grzewcza

W przeciętny dzień zimy 1,6°C na zewnątrz

3,6kW
potrzebna moc grzewcza

krzysieek
19-11-2015, 21:35
aaaaa jeszcze jedna rzecz. Kotłownia na razie jeszcze pusta wiec poza piecem zastanawiam się jeszcze nad kupnem pompy ciepła na okresy przejściowe. Możecie doradzić czy warto dopłacić? Czy też wystarczy bojler. Rzecz dotyczy trzyosobowej rodziny.

Liwko
19-11-2015, 21:57
aaaaa jeszcze jedna rzecz. Kotłownia na razie jeszcze pusta wiec poza piecem zastanawiam się jeszcze nad kupnem pompy ciepła na okresy przejściowe. Możecie doradzić czy warto dopłacić? Czy też wystarczy bojler. Rzecz dotyczy trzyosobowej rodziny.

Trzeba było wcześniej pomyśleć, nie musiałbyś budować kotłowni (choć tą można inaczej wykorzystać) ani komina.
A dlaczego na okresy przejsciowe a nie na całość?

karoka65
19-11-2015, 22:31
Tu się zgodzę z Liwko, albo pompka na wszystko albo wcale.
W jakim celu chcesz dublować systemy ? żeby kasy nabić instalatorom ?
I żeby Cię jeszcze na solary nie namówili i nie do końca wierz w te cuda z dopłatami do nich.
Na tych dopłatach to najlepiej wychodzą banki i Ci którzy je instalują.
Powiem Ci jak było to np. na przykładzie Mszany ( nie daleko Ciebie ).
Mieli tam ładne dopłaty i do kotłów ekogroszkowych i do instalacji solarnych.
Opowiadał mi to jeden z klientów.
Jak nie było jeszcze nic wiadomo o dotacjach był zapytać o ofertę ( solar ) na zamontowanie takiej instalacji, zaoferowano mu ową instalację za 12500pln, jak "jaskółki" rozniosły dobrą nowinę i było już wiadomo że będzie do tego ładna kaska, latem ta sama firma złożyła mu już całkiem inną ofertę, za 18500pln.
Nie wiesz co tak podrożyło tą instalację ? :)
Nie wiem czy jakieś rurki wstawiali ze złota czy cuś :), tyle szmalu za solary ? co to miało być ?

krzysieek
20-11-2015, 07:33
Hmmm to może inaczej mam te wszystkie instalacje ściągnięte do kotłowni aczkolwiek nic nie podłączone wyposażenie kotłowni czeka na dopływ gotówki. Jakbyście to rozwiazali na tym etapie zamiast kotła jak mowicie. Ja myślałem o pompię zamiast bojlera takiej za kilka tysięcy. Nie wiem czy dobrze to opisałem. Komin budowalem systemowy jest podwójny. Moja.żona koniecznie chciała kominek a za jakieś sto lat może do mnie dojść gaz (stanął po drugiej stronie wsi kilka lat temu)

krzysieek
20-11-2015, 07:35
Jeśli pomieszalem to przepraszam, ale.kompletnie.się nie znam. Troszkę.czytam uczę się, ale cóż.....

Ktosik
20-11-2015, 17:16
Hmmm to może inaczej mam te wszystkie instalacje ściągnięte do kotłowni aczkolwiek nic nie podłączone wyposażenie kotłowni czeka na dopływ gotówki. Jakbyście to rozwiazali na tym etapie zamiast kotła jak mowicie. Ja myślałem o pompię zamiast bojlera takiej za kilka tysięcy. Nie wiem czy dobrze to opisałem. Komin budowalem systemowy jest podwójny. Moja.żona koniecznie chciała kominek a za jakieś sto lat może do mnie dojść gaz (stanął po drugiej stronie wsi kilka lat temu)
Wszystko lepsze zamiast węgla zwanego eko.
Pompa ciepła do cwu nie ma najmniejszego sensu,lepiej bojler a najlepiej pompa ciepła do wszystkiego od razu,powietrze-woda a nie gruntowa,chyba,że z własnej roboty kolektorem poziomym.
Nad gazem się nie zastanawiaj bo drogie dziadostwo to jest.
Co do mocy kotła nie wierz zbytnio ciepłuwłaściwemu bo lekko zawyża wyniki i jeszcze mniej tej mocy będziesz potrzebował a i samo zużycie energii na ogrzewanie jest za wysokie,tak mi się wydaje.
Napisz konkretnie jaki dom,jak zaizolowany,jaka wentylacja itp. Z tego co widzę będziesz grzał 200m2 ?

P.S
I żeby nie było,ze "udzielam " się w wątki węglowe,dla nazbyt kogoś czułego.
Pogrubione w cytacie do przeczytania...

krzysieek
20-11-2015, 21:36
ok a wiec tak dom 11x 11 m, powierzchnia ok 140 m2 użytkowa plus piwnica 100m2, piwnica z bloczków betonowych 25 plus 10 styropian. Parter i poddasze porotherm 25 plus 15 styropian. dach 35 stopni ceramika, ocieplenie to 15 + 10 rockwool toprock 0,35.Piwnica podłoga 5, parter 8,poddasze 5 cm styropian, (parter poddasze- podłogówka, trzy grzejniki piwnica, pralnia, łazienka). Okna trzyszybowe PCV, Drzwi stalowe 86 wikęda.thermoprestige.

krzysieek
20-11-2015, 21:40
INSTALATOR namawia mnie do kotła z podajnikiem 25 kw plus pompa tweetop lub bojler, ale po przeczytaniu wątków na forum coś mi tu nie pasuje:)

asolt
20-11-2015, 22:04
INSTALATOR namawia mnie do kotła z podajnikiem 25 kw plus pompa tweetop lub bojler, ale po przeczytaniu wątków na forum coś mi tu nie pasuje:)

Skąd wytrzasnąłes tego instalatora, instalator nie jest od doboru mocy kotła, jest od instalowania. Nikt nie idzie do murarza po projekt architektoniczny tylko do projektanta. Wiekszosc jednak sie uparła by w sprawie instalacji grzewczej zdac sie wyłacznie na instalatora. Masz racje ze cos tu nie pasuje. Projektowe obciązenie tego domu to max 8 kW, czyli kocioł co najmniej 3 krotnie przewymiarowany i to dla -20 oC, dla wyzszyc temperator jeszcze wiecej. Za takie dorady to tego instalatora warto a nawet trzeba pogonic.

Ktosik
21-11-2015, 01:21
ok a wiec tak dom 11x 11 m, powierzchnia ok 140 m2 użytkowa plus piwnica 100m2, piwnica z bloczków betonowych 25 plus 10 styropian. Parter i poddasze porotherm 25 plus 15 styropian. dach 35 stopni ceramika, ocieplenie to 15 + 10 rockwool toprock 0,35.Piwnica podłoga 5, parter 8,poddasze 5 cm styropian, (parter poddasze- podłogówka, trzy grzejniki piwnica, pralnia, łazienka). Okna trzyszybowe PCV, Drzwi stalowe 86 wikęda.thermoprestige.
A no widzisz,z ciepławłaściwego wychodzi,że grzejesz 200m2 czyli pierwsza bzdura,drugą bzdurą stąd wynikającą jest to,że potrzebujesz aż 7,8kW gdzie będziesz potrzebował ok.6-7kW mocy grzewczej z cwu,trzecią bzdurą wynikającą z ciepławłasciwego jest zużycie energii,które dla 140m2 będzie znacznie mniejsze niż tam podane.
Nie chcesz zrobic OZC dla wiedzy bez bzdur ?
Jaką masz odpowiedź dla instalatorów,sąsiadów i znajomych proponujących Ci żródło ciepla o mocy 25kW jak ty potrzebujesz źródło ciepła o mocy zaledwie max.7kW ?
Są to wg Ciebie mądrzy ludzie czy warci powiedzenia im,żeby się douczyli o co kaman ?

krzysieek
21-11-2015, 07:43
OZC na chwile obecną nie wchodzi w rachubę... O ile mam ocieploną piwnice i jestem w trakcie ocieplania dachu watą .. to ściany porotherm jeszcze nie ocieplony ta 15. Możecie mi podać jakieś konkretne propozycje jak wyposażyć moją kotłownie?

Ktosik
21-11-2015, 09:28
OZC na chwile obecną nie wchodzi w rachubę... O ile mam ocieploną piwnice i jestem w trakcie ocieplania dachu watą .. to ściany porotherm jeszcze nie ocieplony ta 15. Możecie mi podać jakieś konkretne propozycje jak wyposażyć moją kotłownie?
A czemu OZC nie wchodzi w rachubę ?
To od OZC zależy wybór źródła ciepła i to jak izolować.
15cm na ściany to zdecydowanie za skromnie.
Ale o co chodzi z tą kotłownia ? Tam ma być tylko gniazdko 230V i rozdzielacz.
Jeśli chodzi o dobór ogrzewania to nikt kto podchodzi sensownie do sprawy bez wyników z OZC nie dobierze Ci optymalnie niczego.
Ze wstępnego wyliczenia widać,że potrzebujesz urządzenie grzewcze o mocy 7kW ale nic więcej nie można powiedzieć o zużyciu energii i nie można pod to nic dobrać bo to na ślepo.

krzysieek
21-11-2015, 21:35
Przemyślałem sprawę. Pompa odpadła niestety głównie względy ekonomicznie po prostu chyba mnie na nią nie stać. Upewnię się jak zrobie OZC. Na chwilę obecną wracam w stronę kotłów i tutaj o ile zaczynałem od sasa czy defro w chwili obecnej bardziej skłaniam się w stronę ogniwo Eko plusa 16 bądź Skam-p plus 12. Jakieś konkretne wskazanie? Czy idę w dobrym kierunku jeśli chodzi o kocioł zwłaszcza w świetle porad mojego byłego instalatora?

Ktosik
21-11-2015, 22:10
Przemyślałem sprawę. Pompa odpadła niestety głównie względy ekonomicznie po prostu chyba mnie na nią nie stać. Upewnię się jak zrobie OZC. Na chwilę obecną wracam w stronę kotłów i tutaj o ile zaczynałem od sasa czy defro w chwili obecnej bardziej skłaniam się w stronę ogniwo Eko plusa 16 bądź Skam-p plus 12. Jakieś konkretne wskazanie? Czy idę w dobrym kierunku jeśli chodzi o kocioł zwłaszcza w świetle porad mojego byłego instalatora?
Potrzebujesz źródła ciepła o mocy max.7kW,które przez większość sezonu grzewczego będzie pracowało z mocą 2-3kW a ty chcesz 12-16kW ?
Poczytaj co grozi i co staje się w przypadku znacznego przewymiarowania kotła na węgiel zwany eko.
To też względy ekonomiczne...

krzysieek
21-11-2015, 22:37
Spróbuje wyjaśnić mój tok myślenia...po pierwsze np ten skam 12 pracuje w zakresie od 3,4 do 15 więc rozumiem żę da się go jakoś poustawiac żeby pracował na takim zakresie na jakim potrzebujemy...po drugie zastanawiam się nad dokładnościa tej strony ciepłowłasciwe i tego na ile dobrze mnie obliczyła i jakie mogą wyjść różnice w OZC. niestety nie ma tego w projekcie więc bede musiał zrobić, dla przykładu moja żona jest ciepłolubna i cos mi wspomina o 22 stopniach co na stronie przełożyło się już prawie na 9 kw.. po trzecie cwu coś tam też chyba dołozy.. Po czwarte jak wspomniałem dopiero sie ucze i każda wasza odpowiedz coś mi wyjaśnia.

Ktosik
21-11-2015, 23:46
Spróbuje wyjaśnić mój tok myślenia...po pierwsze np ten skam 12 pracuje w zakresie od 3,4 do 15 więc rozumiem żę da się go jakoś poustawiac żeby pracował na takim zakresie na jakim potrzebujemy...po drugie zastanawiam się nad dokładnościa tej strony ciepłowłasciwe i tego na ile dobrze mnie obliczyła i jakie mogą wyjść różnice w OZC. niestety nie ma tego w projekcie więc bede musiał zrobić, dla przykładu moja żona jest ciepłolubna i cos mi wspomina o 22 stopniach co na stronie przełożyło się już prawie na 9 kw.. po trzecie cwu coś tam też chyba dołozy.. Po czwarte jak wspomniałem dopiero sie ucze i każda wasza odpowiedz coś mi wyjaśnia.
OZC rozwieje twoje wątpliwości,chociaż nie sądzę z Twoich wypowiedzi bo nie uwierzysz fizyce i matematyce ;)
Jaką sprawność ma ten skamp przy przy pracy na 20-30% mocy nominalnej i co to oznacza czyli przy pracy przez większość sezonu grzewczego ?
Żona zimnolubna bo mi przy poniżej 22,5st.C jest zimno ;)

ciepłowłaściwe zakłamuje i to bardzo...

krzysieek
22-11-2015, 07:16
nie chodzi o fizykę.. to chyba mentalność.:) a tak na poważnie to nie widziałem czy są kotły z podajnikiem o takich mocach.. Sas solid nad którym mysłalem zaczyna się do 14 defro też najmniejszy 10, skamp 12 ogniwo od 10, szczerze im więcej czytam tym bardziej nie umiem się zdecydować .Przez chwilę nawet się juz zastanawiałem nad zasypem plus bufor ciepła.Byłoby ideałem gdyby ktoś mi powiedział bierz to i to ponieważ tak i tak...:)

zawijan
22-11-2015, 09:22
nie chodzi o fizykę.. to chyba mentalność.:) a tak na poważnie to nie widziałem czy są kotły z podajnikiem o takich mocach.. Sas solid nad którym mysłalem zaczyna się do 14 defro też najmniejszy 10, skamp 12 ogniwo od 10, szczerze im więcej czytam tym bardziej nie umiem się zdecydować .Przez chwilę nawet się juz zastanawiałem nad zasypem plus bufor ciepła.Byłoby ideałem gdyby ktoś mi powiedział bierz to i to ponieważ tak i tak...:)
A potem i tak byś narzekał :rolleyes:

krzysieek
22-11-2015, 09:27
To nie tak , już i tak zmieniłem podejście po przeczytaniu tego forum i jestem juz blisko kupna kotła 10 Kw a narzekać i tak będe bo jestem chłopak z bloków. Dopiero po kilku sezonach się przyzwyczaje.
Odnośnie
Jaką sprawność ma ten skamp przy przy pracy na 20-30% mocy nominalnej i co to oznacza czyli przy pracy przez większość sezonu grzewczego ?
sugerowałem się słowami z ciiepłowłasciwe ze w kotłach z podajnikiem sprawność jest zblizona do nominalnej nawet przy 30 %

Liwko
22-11-2015, 10:56
Przemyślałem sprawę. Pompa odpadła niestety głównie względy ekonomicznie po prostu chyba mnie na nią nie stać. Upewnię się jak zrobie OZC. Na chwilę obecną wracam w stronę kotłów i tutaj o ile zaczynałem od sasa czy defro w chwili obecnej bardziej skłaniam się w stronę ogniwo Eko plusa 16 bądź Skam-p plus 12. Jakieś konkretne wskazanie? Czy idę w dobrym kierunku jeśli chodzi o kocioł zwłaszcza w świetle porad mojego byłego instalatora?

Skoro piszesz, że możesz mieć kiedyś podciągnięty gaz, to nie możesz kupić taniego kociołka i wydzierżawić butlę?

krzysieek
22-11-2015, 11:32
Skoro piszesz, że możesz mieć kiedyś podciągnięty gaz, to nie możesz kupić taniego kociołka i wydzierżawić butlę?

posłałem maila do pgnig i narazie czekam na odpowiedz ....a co do tego "kiedyś" to szwagier czeka juz 8 lat i nic nie słychac zeby sie ruszało... staneło na początku wsi i stoi ( sami górnicy) no i ceny gazu z butli to nie to samo....

kedlaw0
22-11-2015, 11:41
To nie tak , już i tak zmieniłem podejście po przeczytaniu tego forum i jestem juz blisko kupna kotła 10 Kw a narzekać i tak będe bo jestem chłopak z bloków. Dopiero po kilku sezonach się przyzwyczaje.
Odnośnie
Jaką sprawność ma ten skamp przy przy pracy na 20-30% mocy nominalnej i co to oznacza czyli przy pracy przez większość sezonu grzewczego ?
sugerowałem się słowami z ciiepłowłasciwe ze w kotłach z podajnikiem sprawność jest zblizona do nominalnej nawet przy 30 %

U mnie obecnie pracuje skam-p 12kw z ardeo i te procenty sprawności tyle dla mnie znaczą,że spala mi 8,5-9kg na dobę miału za 460zł tona (razem z cwu, bo pompiarze podają zużycie prądu bez cwu).

Liwko
22-11-2015, 11:46
(razem z cwu, bo pompiarze podają zużycie prądu bez cwu).

A kto ci tak powiedział? Ja osobiście nawet nie mam możliwości tego rozgraniczyć, mogę tylko jedynie szacować widząc pobór z lata. Natomiast nie spalam gówna typu miał, szanuję siebie, moją rodzinę i moich sąsiadów. Nigdy bym sobie i im tego nie zrobił.

kedlaw0
22-11-2015, 11:53
A kto ci tak powiedział? Ja osobiście nawet nie mam możliwości tego rozgraniczyć, mogę tylko jedynie szacować widząc pobór z lata. Natomiast nie spalam gówna typu miał, szanuję siebie, moją rodzinę i moich sąsiadów. Nigdy bym sobie i im tego nie zrobił.

Nie pamietasz naszej dyskusji o rachunkach za prąd? Krótka pamięć.

krzysieek
22-11-2015, 11:54
U mnie obecnie pracuje skam-p 12kw z ardeo i te procenty sprawności tyle dla mnie znaczą,że spala mi 8,5-9kg na dobę miału za 460zł tona (razem z cwu, bo pompiarze podają zużycie prądu bez cwu).
Na stronie podają że średnie dobowe spalanie to 12-20 przy 12 kw maksymalne to może prawie 2 kg/h a przy 30% około 0,6 kg/h więc chyba nieźle:) a powiedz mi Twój domek ma zapotrzebowanie coś jak mój?

kedlaw0
22-11-2015, 11:57
Na stronie podają że średnie dobowe spalanie to 12-20 przy 12 kw maksymalne to może prawie 2 kg/h a przy 30% około 0,6 kg/h więc chyba nieźle:) a powiedz mi Twój domek ma zapotrzebowanie coś jak mój?

Zapotrzebowanie około 6kW wg ciepło właściwe. Dziś jest zimniej więc spalanie około 0,3-0,4 kg\h.
Liwko ty dyżurujesz bo ktosik-arturek ma wolny weekend?

Liwko
22-11-2015, 12:01
Nie pamietasz naszej dyskusji o rachunkach za prąd? Krótka pamięć.

No nie pamiętam, przypomnij.

krzysieek
22-11-2015, 12:02
Zapotrzebowanie około 6kW wg ciepło właściwe. Dziś jest zimniej więc spalanie około 0,3-0,4 kg\h.


co Cię przekonało do skam-p? i między czym wybierałęś?

kedlaw0
22-11-2015, 12:05
No nie pamiętam, przypomnij.

Leci raport za spam. Temat jest pomoc w doborze kotła.
Krzysiek na pewno nie pchaj się w zasypowca. Jeśli ekogroszek to maks 10-12kw podobnie pellet.

kedlaw0
22-11-2015, 12:11
co Cię przekonało do skam-p? i między czym wybierałęś?

Przepraszam za post pod postem. Uroki mobilnego forum.
Wybierałem między Rbr 12kw, ogniwo 10kw i skam-p 12kw ardeo. Czemu skam? Ponieważ sterownik SPP, palenie miałem, kontakt z Jareckim, sterowanie przez net no i cena.

krzysieek
22-11-2015, 12:16
mówimy o plusie tak

Ktosik
22-11-2015, 12:16
a tak na poważnie to nie widziałem czy są kotły z podajnikiem o takich mocach.. Sas solid nad którym mysłalem zaczyna się do 14 defro też najmniejszy 10, skamp 12 ogniwo od 10, szczerze im więcej czytam tym bardziej nie umiem się zdecydować
No własnie,nie ma kotłów na rynku o mocy grzewczej jakiej potrzebujesz czyli jaki z tego wniosek wyciągniesz jak kazdy kocioł będzie mocno przewymiarowany ?
Czytałeś o przewymiarowaniu kotłów ? Co się dzieje ?
A z jaką sprawnością będą pracowały te kotły jaki wymieniasz przy pracy z 10-20% mocy nominalnej przez większą część sezonu grzewczego i co to oznacza dla Ciebie i dla budżetu ?
Zrób OZC a potem wybieraj,dobra rada.

kedlaw0
22-11-2015, 12:21
mówimy o plusie tak

Arde

krzysieek
22-11-2015, 12:21
Buahaha :D

krzysieek nie pakuj się w węgiel do swojego nowego domu, będziesz tego mocno żałował. Mamy XXI wiek, a ty chcesz parowozem się wlec?
Dla twojej wiedzy. Mam dom 133m2, średnio ocieplony i za CO i CWU płacę około 1100-1500zł (w zależności od zimy i cen prądu) i palcem nie tykam. Za jakiś czas założę sobie panele PV i rachunki zjadą mi do zera a ty i ten wyżej co tobie tak źle życzy, zostaniecie z tym głupim węglem w swoich domach. Nie pchaj się w węgiel, dobrze ci radzę.

Jak wcześniej wspomniałęm pompa mi odpada za duze koszty

Ktosik
22-11-2015, 12:23
Jak wcześniej wspomniałęm pompa mi odpada za duze koszty
Jakie są to koszty ? Chciałeś kupować dodatkowo pompę ciepła do cwu czyli łącznie z kotłem ile byś przewidywał na taką inwestycję ?

zastanawiam się jeszcze nad kupnem pompy ciepła na okresy przejściowe..

Liwko
22-11-2015, 12:25
Jak wcześniej wspomniałęm pompa mi odpada za duze koszty

Licz. 5m2 kotłowni+komin+kocioł+pompa do CWU (chciałeś)=?
Pompa dla twojego domu to okolice 20tyś.
Jaka wychodzi ci różnica?

kedlaw0
22-11-2015, 12:25
mówimy o plusie tak

Skam plus ma ardeo, skam-p ma chyba ewmara.

krzysieek
22-11-2015, 12:40
Licz. 5m2 kotłowni+komin+kocioł+pompa do CWU (chciałeś)=?
Pompa dla twojego domu to okolice 20tyś.
Jaka wychodzi ci różnica?

Tylko ze kotłownie i kominy już mam.

Ktosik
22-11-2015, 12:42
Leci raport za spam. Temat jest pomoc w doborze kotła.

Jak uzasadnisz zgłoszenie wg poniższego ? :

Jakbyście to rozwiazali na tym etapie zamiast kotła....

krzysieek
22-11-2015, 12:43
Jakie są to koszty ? Chciałeś kupować dodatkowo pompę ciepła do cwu czyli łącznie z kotłem ile byś przewidywał na taką inwestycję ? w najgorszym przypadku 15 tys ta pompę mi instalator doradzał podsumowaliscie go dosyć. Dosadnie;)

Ktosik
22-11-2015, 12:46
Tylko ze kotłownie i kominy już mam.
Zatem poczytaj sobie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6996762&viewfull=1#post6996762
i
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6999842&viewfull=1#post6999842

A ty jeszcze chciałeś płacić dodatkową kasę za pompę ciepła do cwu...

kedlaw0
22-11-2015, 12:47
Jak uzasadnisz zgłoszenie wg poniższego ? :

Hmmm, może tym że to dział kotły na paliwo stałe?
Arturek wiesz, że jesteś na "warunkowym" od redakcji a połowa twoich postów jest w tym dziale?

Ktosik
22-11-2015, 12:49
Hmmm, może tym że to dział kotły na paliwo stałe?
Arturek wiesz, że jesteś na "warunkowym" od redakcji a połowa twoich postów jest w tym dziale?
W takim razie skoro sam założyciel prosił o pomoc w doradzaniu czegoś innego niż tylko kotła to poproś Moderatora o przeniesienie watku do działu "Ogrzewanie"

Jakbyście to rozwiazali na tym etapie zamiast kotła

kedlaw0
22-11-2015, 12:51
W takim razie skoro sam założyciel prosił o pomoc w doradzaniu czegoś innego niż tylko kotła to poproś Moderatora o przeniesienie watku do działu "Ogrzewanie"

Ja nie zrobiłem takiego burdelu z działami na forum, to i nie będę tego sprzątał. Kolejna sprawa to istnieje też coś takiego jak PW.

Ktosik
22-11-2015, 12:53
Ja nie zrobiłem takiego burdelu z działami na forum, to i nie będę tego sprzątał. Kolejna sprawa to istnieje też coś takiego jak PW.
Dla mnie PW nie istnieje bo od tego jest forum,nie jestem cichociemnym sprzedawca niczego żeby pisać komuś potajemnie na PW.
Od tego jest ogólnodostepne forum.

Liwko
22-11-2015, 12:59
Tylko ze kotłownie i kominy już mam.

A czyja to wina? Tak to właśnie bywa, jak się pomocy na forum szuka na etapie wyboru kotła :bash:
Komin można spisać na straty, ale z kotłowni możesz jeszcze zrobić np. prlanio-suszarnię lub coś innego.

karoka65
22-11-2015, 13:15
Dla mnie PW nie istnieje bo od tego jest forum,nie jestem cichociemnym sprzedawca niczego żeby pisać komuś potajemnie na PW.

Czyżby ?

kedlaw0
22-11-2015, 13:32
Dla mnie PW nie istnieje bo od tego jest forum,nie jestem cichociemnym sprzedawca niczego żeby pisać komuś potajemnie na PW.
Od tego jest ogólnodostepne forum.

Ha ha, ładny oszukaniec.

krzysieek
22-11-2015, 13:35
A czyja to wina? Tak to właśnie bywa, jak się pomocy na forum szuka na etapie wyboru kotła :bash:
Komin można spisać na straty, ale z kotłowni możesz jeszcze zrobić np. prlanio-suszarnię lub coś innego.

fakt tu dałem ciała, nie przemyślałem do przodu tak daleko ale jak juz pisałem komin i tak zrobiłem pod kominek i wentylacje ( żona uparła się na kominek) na budowie mam około 300 stempli kilka kubików desek pozwolenie na wycięcie kilku brzózek oraz w planach wyciecie kilku gigantycznych olch i pod tym kątem też patrzyłem ( głownie chciałem tym palić w okresie letnim). Kotłownia jest w piwnicy jeszcze nie zagracona mnóstwo miejsca.
Jak wygram w totka i będe budował inny domek to juz bedę wiedział co i jak na chwilę obecną jest jak jest i teraz musze jak najlepiej to wykorzystać.

Liwko
22-11-2015, 13:43
fakt tu dałem ciała, nie przemyślałem do przodu tak daleko ale jak juz pisałem komin i tak zrobiłem pod kominek i wentylacje ( żona uparła się na kominek) na budowie mam około 300 stempli kilka kubików desek pozwolenie na wycięcie kilku brzózek oraz w planach wyciecie kilku gigantycznych olch i pod tym kątem też patrzyłem ( głownie chciałem tym palić w okresie letnim). Kotłownia jest w piwnicy jeszcze nie zagracona mnóstwo miejsca.
Jak wygram w totka i będe budował inny domek to juz bedę wiedział co i jak na chwilę obecną jest jak jest i teraz musze jak najlepiej to wykorzystać.

To pomyśl nad kotłem zgazowującym drewno, choć to też strasznie upierdliwe.

kedlaw0
22-11-2015, 14:11
fakt tu dałem ciała, nie przemyślałem do przodu tak daleko ale jak juz pisałem komin i tak zrobiłem pod kominek i wentylacje ( żona uparła się na kominek) na budowie mam około 300 stempli kilka kubików desek pozwolenie na wycięcie kilku brzózek oraz w planach wyciecie kilku gigantycznych olch i pod tym kątem też patrzyłem ( głownie chciałem tym palić w okresie letnim). Kotłownia jest w piwnicy jeszcze nie zagracona mnóstwo miejsca.
Jak wygram w totka i będe budował inny domek to juz bedę wiedział co i jak na chwilę obecną jest jak jest i teraz musze jak najlepiej to wykorzystać.

Od razu mówię, że drewno palić to co najwyżej w zwykłym smieciuchu lub zgazowującym. Ewentualnie zostaje kominek i dystrybucja powietrza.Chyba, że mieszkasz w małopolsce bo oni niedługo nie będą mogli nawet w kominkach palić.

Liwko
22-11-2015, 14:41
I jak chcesz palić drewnem to KONIECZNIE pomyśl o dużym (drogim) buforze.

krzysieek
22-11-2015, 14:43
tym drzewem to ja myślałem dodatkowo tak od czasu do czasu w sezonie letnim podgrzać wode na przestrzeni następnych kilku

krzysieek
22-11-2015, 14:48
I jak chcesz palić drewnem to KONIECZNIE pomyśl o dużym (drogim) buforze.

A do podajnika taki bufor jaki ma sens? gdzieś tam wyczytałem że zamiast kupować można taniej zmontować u jakiegoś magika..

Liwko
22-11-2015, 14:52
A do podajnika taki bufor jaki ma sens? gdzieś tam wyczytałem że zamiast kupować można taniej zmontować u jakiegoś magika..

Do podajnika nie ma sensu.
Na twoim miejscu robiłbym wszystko żeby nie pchać się w paliwa stałe (no może w ostateczności pellet).

krzysieek
22-11-2015, 15:01
Do podajnika nie ma sensu.
Na twoim miejscu robiłbym wszystko żeby nie pchać się w paliwa stałe (no może w ostateczności pellet).

pellet też rozważam ideałem dla mnie byłoby kupić piec na groszek i dodatkowy palnik na pellet i w zależności od ceny,dojścia i oczywiście mojej praktyki w paleniu zdecydować sięw końcu na ten albo drugi produkt konkretnie. Tylko czy taki piec bedzie przy pellecie dobrze działał?czy trzeba konkretnie sie zdecydowac i kupic tylko na pellet. jak mówią piec do wszystkiego to piec od niczego. U mnie na wsi kilka osób sie zbiera i z kieleckiego sciągają pellelt z tartaku podobno dobry za 700 złotych.

Liwko
22-11-2015, 15:11
pellet też rozważam ideałem dla mnie byłoby kupić piec na groszek i dodatkowy palnik na pellet i w zależności od ceny,dojścia i oczywiście mojej praktyki w paleniu zdecydować sięw końcu na ten albo drugi produkt konkretnie. Tylko czy taki piec bedzie przy pellecie dobrze działał?czy trzeba konkretnie sie zdecydowac i kupic tylko na pellet. jak mówią piec do wszystkiego to piec od niczego. U mnie na wsi kilka osób sie zbiera i z kieleckiego sciągają pellelt z tartaku podobno dobry za 700 złotych.

Kup porządnego pelleciaka i zapomnij o węglu. Pellet powinien jeszcze tanieć, ponieważ wytwórnie powstają jak grzyby po deszczu. Pellet ma tą przewagę, że sam się rozpala, czyścić musisz dużo rzadziej i nie ma przy tym syfu, w pomieszczeniu pachnie, i najważniejsze ma dużą modulację mocy, co przy twoim małym zapotrzebowaniu jest bardzo ważne.

krzysieek
22-11-2015, 15:13
jakiś konkretny kociał?

Liwko
22-11-2015, 15:26
jakiś konkretny kociał?

O to już mnie nie pytaj :)

krzysieek
22-11-2015, 15:37
ktoś może coś polecić?

krzysieek
22-11-2015, 15:38
i tym oto sposobem powróciłem do pierwszego postu:)

zawijan
22-11-2015, 15:54
pellet też rozważam ideałem dla mnie byłoby kupić piec na groszek i dodatkowy palnik na pellet i w zależności od ceny,dojścia i oczywiście mojej praktyki w paleniu zdecydować sięw końcu na ten albo drugi produkt konkretnie. Tylko czy taki piec bedzie przy pellecie dobrze działał?czy trzeba konkretnie sie zdecydowac i kupic tylko na pellet. jak mówią piec do wszystkiego to piec od niczego. U mnie na wsi kilka osób sie zbiera i z kieleckiego sciągają pellelt z tartaku podobno dobry za 700 złotych.
OGNIWO EKO Plus doskonale spisuje się na mieszankach peletu z groszkiem.
Nie jest to kocioł na pelet, bo nie ma tych wszystkich zabezpieczeń, wymaganych przy paleniu samym łatwopalnym peletem. Mieszanki peletu z groszkiem węglowym są jednak super paliwem.

krzysieek
22-11-2015, 16:07
gdybym się na to zdecydował to wyjdzie, ze tym całym drewnem będe w kominku palił.....

krzysieek
22-11-2015, 16:15
szkoda ze dodatkowo nie można tylko peletem

Ktosik
22-11-2015, 16:26
szkoda ze dodatkowo nie można tylko peletem

i tym oto sposobem powróciłem do pierwszego postu:)
Zatem pozostaje pytanie na które nie odpowiedziałeś,zamierzałeś kupić kocioł i do tego pompę ciepłą do cwu.
Jaki koszt tego wszystkiego przewidywałeś ?

krzysieek
22-11-2015, 16:50
Zatem pozostaje pytanie na które nie odpowiedziałeś,zamierzałeś kupić kocioł i do tego pompę ciepłą do cwu.
Jaki koszt tego wszystkiego przewidywałeś ?

Odpowiedziałem na poprzedniej stronie. W najgorszym wypadku 15 tys. Ale jak wspomniałem to były sugestie instalatora kocioł 25 pompa tweetop itd teraz już mam mniej więcej to poukładane i wiem czego unikać... po za tym ta pompa miała działać jako klimatyzator i to miała być jej najwieksza zaleta..

Ktosik
22-11-2015, 17:17
Odpowiedziałem na poprzedniej stronie. W najgorszym wypadku 15 tys. Ale jak wspomniałem to były sugestie instalatora kocioł 25 pompa tweetop itd teraz już mam mniej więcej to poukładane i wiem czego unikać... po za tym ta pompa miała działać jako klimatyzator i to miała być jej najwieksza zaleta..
A no własnie,a czy nie lepiej i taniej w eksploatacji niż węgiel zwany eko i pellet jak pomyślisz nad tym ?


Pompa dla twojego domu to okolice 20tyś.
Jaka wychodzi ci różnica?
I też będziesz miał klimatyzację przy okazji.

Nie wiem jakie masz preferencje ale 5tys.zł więcej to nie majątek a mniej osób,nawet z rodziny będziesz podtruwał...

krzysieek
22-11-2015, 17:26
widze nawracamy drugie koło...Nie gdyż w chwili obecnej pompa nie wchodzi w rachube tak jak kocioł 25 kw, tylko zwykły bojler do 1 tyś plus kocioł na pellet lub groszek 10-12kw plus robocizna w zależnosci od kotła do 10 tyś- mam nadzieje się zmieścić:), a pompa to by było 10 do 15 powyżej tego dla mnie to kilka lat palenia nie mówiąc o tym ze tez pobiera prąd a jak co to sobie klimatyzator za 2 k kupie:)

Ktosik
22-11-2015, 17:32
a pompa to by było 10 do 15 powyżej tego dla mnie to kilka lat palenia nie mówiąc o tym ze tez pobiera prąd a jak co to sobie klimatyzator za 2 k kupie:)
No to poczytaj i się dokształć bo niezbyt kumasz o co chodzi:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6991746&viewfull=1#post6991746
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6999103&viewfull=1#post6999103
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6999842&viewfull=1#post6999842

krzysieek
22-11-2015, 17:47
no to się dokształciłem jeden ma za 19 drugi za 23 trzeci 1400 więcej.. ok w takim razie zmieniam a " a pompa to by było 9 do 14,4 powyżej" - te 9 do 14,4 wiecej po ilu latach mi się zwróci?

KaliMi
22-11-2015, 17:54
No to poczytaj i się dokształć bo niezbyt kumasz o co chodzi:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6991746&viewfull=1#post6991746
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6999103&viewfull=1#post6999103
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6999842&viewfull=1#post6999842

Za to ty wszystko kumasz. Jesteś taki mądry, każdego pouczasz. Znasz się na wszystkim, i to ty zawsze masz rację.
Innych lubisz poniżasz i ośmieszać.

Ktosik
22-11-2015, 18:00
no to się dokształciłem jeden ma za 19 drugi za 23 trzeci 1400 więcej.. ok w takim razie zmieniam a " a pompa to by było 9 do 14,4 powyżej" - te 9 do 14,4 wiecej po ilu latach mi się zwróci?
A co ma się zwracać ? Przeliczasz zdrowie na kasę ? Na ile wyceniasz swoją pracę dot.obsługi kotła,dźwiganie ciężkich worków,napełnianie zasobnika,wyrzucanie popiołu,czyszczenie itp ?
1kWh z węgla zwanego eko to ok.0,15zł a z pelletu 0,20zł a z pompy p-w użytkowników 1 kWh to 0,9-0,10zł.
Ja ma się sama eksploatacja jednego do drugiego to policz.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6996729&viewfull=1#post6996729
Dlatego tak ważne jest OZC.

Za to ty wszystko kumasz. Jesteś taki mądry, każdego pouczasz. Znasz się na wszystkim, i to ty zawsze masz rację.
Innych lubisz poniżasz i ośmieszać.
Nie kumam i nie wiem ale jak nie wiem to z chęcią się dowiem i nauczę bo wiedzy nigdy dość.
Ale jak coś wiem to mówię lub pokazuje.

krzysieek
22-11-2015, 18:11
[QUOTE=Ktosik;7000990]A co ma się zwracać ? Przeliczasz zdrowie na kasę ? Na ile wyceniasz swoją pracę dot.obsługi kotła,dźwiganie ciężkich worków,napełnianie zasobnika,wyrzucanie popiołu,czyszczenie itp ?
1kWh z węgla zwanego eko to ok.0,15zł a z pelletu 0,20zł a z pompy p-w użytkowników 1 kWh to 0,9-0,10zł.
Ja ma się sama eksploatacja jednego do drugiego to policz.

hmmmm jak dam żonie te 9-14 na kuchnie to już będe zdrowszy:))) a tak na poważnie ten dom buduje gospodarczo i wylałem tam juz mase swojego potu:))) piec z podajnikiem i automatycznym sterownikiem badz prawie samoobsługowy pelet który sie sam zapala i gasi jakoś przeżyje ... a jak bede juz wiedział z czym to sie je i jakie mam warunki prądowe to wtedy się pomyśli na starość:)

Ktosik
22-11-2015, 18:41
hmmmm jak dam żonie te 9-14 na kuchnie to już będe zdrowszy:))) a tak na poważnie ten dom buduje gospodarczo i wylałem tam juz mase swojego potu:))) piec z podajnikiem i automatycznym sterownikiem badz prawie samoobsługowy pelet który sie sam zapala i gasi jakoś przeżyje ... a jak bede juz wiedział z czym to sie je i jakie mam warunki prądowe to wtedy się pomyśli na starość:)
Jak większość ludzi na forum w tym ja ;)
Dlatego kazdy sobie pomaga,żeby inny nie zrobił błędu i uczył się na błędach innych a Ty niestety robisz błąd i nie tylko z ogrzewaniem ale też z izolacją ale spoko ;)
W Pszowie masz dobrego stolarza,robił mi kuchnię z zabudową spiżarni za 4tys.zł i masz 10-15tys.zl do przodu :)
Polecany był na grupie rybnickiej i sprawdzony nie tylko u mnie ;)

krzysieek
22-11-2015, 18:45
a o co chodzi z izolacją? i jak sie nazywa stolarz?
A ty skąd jesteś jeśli można wiedziec?

Ktosik
22-11-2015, 18:46
a o co chodzi z izolacją? i jak sie nazywa stolarz?
http://www.meblegrosman.pl/oferta.html
Izolacja za skromna i to znacznie.

krzysieek
22-11-2015, 18:47
mówisz o 15 na ścianie? jeszcze nie położona na wiosne dopiero

Ktosik
22-11-2015, 18:49
mówisz o 15 na ścianie? jeszcze nie położona na wiosne dopiero
Tak,15cm i pewnie styropianu z wysoką lambdą to mało.
O dachu nie pisałeś nic ale jak na ścianę tyle to tam też nie będzie rewelacji.

krzysieek
22-11-2015, 18:52
na scianie 15 0,33 miała być , na dachu zakłądam obecnie rockwoola toprock super 15 miedzy krokwie i 10 na to superrock obydwie 0,35 bodajze mają

krzysieek
22-11-2015, 18:53
podobno najwyższa pólka wełna rzecz jasna

Ktosik
22-11-2015, 19:00
na scianie 15 0,33 miała być , na dachu zakłądam obecnie rockwoola toprock super 15 miedzy krokwie i 10 na to superrock obydwie 0,35 bodajze mają
Ja bym zwiększył do 20cm na ścianie o jeszcze niższej lambdzie,nie będzie to aż tak dużo większy koszt tak sadzę a na w dachu dodałbym jeszcze z min.10cm więcej.
Ale tak jak mówię,to ja bym tak zrobił chociaż jak masz jeszcze możliwość to ograniczenie strat energii to podstawa i niskie rachunki za ogrzewanie obojetnie czym byś grzał.
Tylko będzie problem wtedy z doborem źródła ciepła,bo obciążenie spadnie Ci do 4kW i wtedy....no cóż,nie ma kotłów na rynku o takiej mocy nominalnej ;)
Ale tutaj niech wypowiedzą się "fachmany" pd wegla zwanego eko co w takim domku zrobić teraz ;)

Już widze co,porada będzie,nie izolować bo spadnie obciążenie cieplne :D

Liwko
22-11-2015, 19:38
Dlatego jak już to pelleciak. Sam się rozpala i ma duży zakres modulacji mocy.

Ktosik
22-11-2015, 20:41
Dlatego jak już to pelleciak. Sam się rozpala i ma duży zakres modulacji mocy.
Dokładnie,typowy pelleciak a nie mieszaniec bo jak coś jest to wszystkiego to wiadomo,że do niczego.

Ktosik
22-11-2015, 22:18
a o co chodzi z izolacją? i jak sie nazywa stolarz?
A ty skąd jesteś jeśli można wiedziec?
A ja skąd jestem ? No cóż...20km od Rybnika ;)
Poniżej masz kuchnię od grosmana,u mnie,dokładnie 4,6tys.zł :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=6012414&viewfull=1#post6012414

A.B.C.
23-11-2015, 07:54
w najgorszym przypadku 15 tys ta pompę mi instalator doradzał podsumowaliscie go dosyć. Dosadnie;)

Tak sobie myślę, że w sumie to jak ktoś ma kocioł i nie chce mu się palić w nim w lecie czy ciepłą jesienią to taka pompa ciepła do cwu może być ciekawym rozwiązaniem. No... Tylko kosztuje ....
Mówisz 15 tysięcy za pompę ciepła do cwu... a jaka moc pompy? Powierzchnia domu?
Ma ktoś zwas może takie pompy ciepła?

Liwko
23-11-2015, 08:05
Mówisz 15 tysięcy za pompę ciepła do cwu... a jaka moc pompy? Powierzchnia domu?


A co ma powierzchnia domu do pompy CWU? :)
15 tysięcy za taką pompę, to dla normalnego domu nieporozumienie.

krzysieek
23-11-2015, 08:41
A co ma powierzchnia domu do pompy CWU? :)
15 tysięcy za taką pompę, to dla normalnego domu nieporozumienie.

Za pompę niecałe 7tys całość miała być 15 on mi polecał pompę zamiast bojlera do cwu pisałem o tym wcześniej.

Liwko
23-11-2015, 09:00
Za pompę niecałe 7tys całość miała być 15 on mi polecał pompę zamiast bojlera do cwu pisałem o tym wcześniej.

Czyli dokładasz 5-7 tysięcy i masz pompę na całość. Nie warto?

boluslolusj23
23-11-2015, 10:28
Dlatego jak już to pelleciak. Sam się rozpala i ma duży zakres modulacji mocy.

Przepraszam, ale jestem odmiennego zdania:

porządny pelletowiec, to kocioł pracujący okresowo na jednej mocy i współpracujący z zasobnikiem. Nie spotkałem jeszcze porządnego pelletowca, który pracowałby dobrze w dużym obszarze zmiennych obciążeń. Tylko jedna moc. Nagrzać baniak i spać. Choćby dobę. Do następnego grzania.

Dopiero wówczas ma to sens i jest sprawne, ekologiczne oraz finansowo przyjazne.

ewa.834
23-11-2015, 10:31
15 tysięcy za taką pompę, to dla normalnego domu nieporozumienie.

15 tysięcy to spory wydatek, ale z tego co się orientuję to raczej nie trzeba płacić aż tyle. pompa ciepła do cwu to koszt rzędu 8 do 10 tys. (w zależności od tego w jakiej konfiguracji - czy z czymś łączysz etc, np kociol, to potrzebujesz specjalnej węzownicy itd)

Ktosik
23-11-2015, 10:53
15 tysięcy to spory wydatek, ale z tego co się orientuję to raczej nie trzeba płacić aż tyle. pompa ciepła do cwu to koszt rzędu 8 do 10 tys. (w zależności od tego w jakiej konfiguracji - czy z czymś łączysz etc, np kociol, to potrzebujesz specjalnej węzownicy itd)
A no własnie,7-8 klocków za kociołoł,7 klocków za pompę do cwu to gdzie jest sens tego wszystkiego jak za parę klocków 5-7 więcej mamy jedno urządzenie grzewcze do c.o i cwu bez upierdliwego węgla zwanego eko ?
Tutaj jest już komin,nie potrzebnie ale jest to i trzeba dopłacić ale czy nie warto jak tym bardziej eksploatacja wychodzi taniej niż wegiel zwany eko ?
To już odpowiedź do samych inwestorów na ile ta tańsza eksploatacja jest wazna.

ewa.834
23-11-2015, 11:19
A no własnie,7-8 klocków za kociołoł,7 klocków za pompę do cwu to gdzie jest sens tego wszystkiego jak za parę klocków 5-7 więcej mamy jedno urządzenie grzewcze do c.o i cwu bez upierdliwego węgla zwanego eko ?
Tutaj jest już komin,nie potrzebnie ale jest to i trzeba dopłacić ale czy nie warto jak tym bardziej eksploatacja wychodzi taniej niż wegiel zwany eko ?
To już odpowiedź do samych inwestorów na ile ta tańsza eksploatacja jest wazna.

jedno urządzenie - pompa ciepła zwykła?

krzysieek
23-11-2015, 11:52
A no własnie,7-8 klocków za kociołoł,7 klocków za pompę do cwu to gdzie jest sens tego wszystkiego jak za parę klocków 5-7 więcej mamy jedno urządzenie grzewcze do c.o i cwu bez upierdliwego węgla zwanego eko ?
Tutaj jest już komin,nie potrzebnie ale jest to i trzeba dopłacić ale czy nie warto jak tym bardziej eksploatacja wychodzi taniej niż wegiel zwany eko ?
To już odpowiedź do samych inwestorów na ile ta tańsza eksploatacja jest wazna.

Jeśli miałbym ja kupować to tak...ale po lekturze forum doszedłem do wniosku że pompa tylko do cwu nie ma sensu..a bojler to kwestia 1 tys więc różnica w stosunku do >20 tys jest już taka jak pisałem wcześniej

ewa.834
23-11-2015, 12:04
Jeśli miałbym ja kupować to tak...ale po lekturze forum doszedłem do wniosku że pompa tylko do cwu nie ma sensu..a bojler to kwestia 1 tys więc różnica w stosunku do >20 tys jest już taka jak pisałem wcześniej

ja powiem jeszcze tak -z jednej strony inwestowanie pozniej wychodzi na dobre, z drugiej łatwo napisac o dorzucaniu 5 czy 7 tysięcy, bo wyjdzie opłacalnie. najlepiej wyposrodkować, choc to tez niełatwe. co do węgla zwanego eko, to też nie popieram. ewentualnie inwestycję mozna zrobic dwuetapowo. kupic kocioł na pellet, zobaczyc jak sie sprawdza, a ewentualnie kiedyś w zyciu (jak sie zbierze troche kasy) dokupic pompę ciepła do cwu i miec dwa źródła. pompę podłączysz pozniej spokojnie do kotła

Ktosik
23-11-2015, 12:04
jedno urządzenie - pompa ciepła zwykła?
Tak,jedno urządzenie,nie wiem czy pompa ciepła jest zwykła czy niezwykła ale chodziło mi o pompę powietrze-woda do c.o+cwu ;)

Jeśli miałbym ja kupować to tak...ale po lekturze forum doszedłem do wniosku że pompa tylko do cwu nie ma sensu..a bojler to kwestia 1 tys więc różnica w stosunku do >20 tys jest już taka jak pisałem wcześniej
Twoja decyzja,życzę większej różnicy między inwestycjami ale życie pokazuje inaczej :)

ewentualnie inwestycję mozna zrobic dwuetapowo. kupic kocioł na pellet, zobaczyc jak sie sprawdza, a ewentualnie kiedyś w zyciu (jak sie zbierze troche kasy) dokupic pompę ciepła do cwu i miec dwa źródła. pompę podłączysz pozniej spokojnie do kotła
Bez sensu,to by oznaczało ogromną inwestycję podobną do tej,że wywala się w błoto 10tys.zł za kocioł,żeby potem za kilka lat wyrzucić go na złom i dalej inwestować 20tys.zł w pompę lub w kolejny kocioł.
Pompa ciepła do cwu w żadnym przypadku nie jest zasadną inwestycją.

Jeśli ma być już paliwo stałe to tylko i wyłącznie na pellet i to dedykowany,bez mieszańców i do tego bojler ale nie malutki typu 80l a duży min.140l żeby potem wykorzystać w pełni tanią taryfe.

Liwko
23-11-2015, 12:11
...a ewentualnie kiedyś w zyciu (jak sie zbierze troche kasy) dokupic pompę ciepła do cwu i miec dwa źródła. pompę podłączysz pozniej spokojnie do kotła

Nie ma sensu.

krzysieek
23-11-2015, 12:14
Tak,jedno urządzenie,nie wiem czy pompa ciepła jest zwykła czy niezwykła ale chodziło mi o pompę powietrze-woda do c.o+cwu ;)

Twoja decyzja,życzę większej różnicy między inwestycjami ale życie pokazuje inaczej :)

Bez sensu,to by oznaczało ogromną inwestycję podobną do tej,że wywala się w błoto 10tys.zł za kocioł,żeby potem za kilka lat wyrzucić go na złom i dalej inwestować 20tys.zł w pompę lub w kolejny kocioł.
Pompa ciepła do cwu w żadnym przypadku nie jest zasadną inwestycją.
I tu się zgadzamy pompa do cwu. To dla mnie żadna inwestycja i nie widzę dla niej żadnych plusów obecnie w stosunku do bojlera.. Za kilka lat zweryfikuje palenie groszkiem bądź pelletem i wtedy pomyślę bądź może o pompię na całość ..

krzysieek
23-11-2015, 14:29
a czy w dobrych kotłach na pellet są awaryjne ruszty? orientuje się ktoś jak to wygląda?

Ktosik
23-11-2015, 15:03
a czy w dobrych kotłach na pellet są awaryjne ruszty? orientuje się ktoś jak to wygląda?
Do czego taki rusz ?
Jeśli chodzi Ci o drewienko i przyjemność z widoku ognia to będziesz miał kominek do tego czyli przyjemne z pożytecznym.

karoka65
23-11-2015, 15:27
a czy w dobrych kotłach na pellet są awaryjne ruszty? orientuje się ktoś jak to wygląda?
Tak są takie ale tutaj podzielę zdanie Arturo, tzn, Ktosika :)

krzysieek
23-11-2015, 16:58
Do czego taki rusz ?
Jeśli chodzi Ci o drewienko i przyjemność z widoku ognia to będziesz miał kominek do tego czyli przyjemne z pożytecznym.

tak się cały czas zastanawiam pod kątem rusztu awaryjnego nad tymi moimi kubikami drzewa i cwu w lecie

krzysieek
23-11-2015, 17:38
Jesteście w stanie polecić mi jakiś dobry kocioł na pelet?

karoka65
23-11-2015, 17:54
tak się cały czas zastanawiam pod kątem rusztu awaryjnego nad tymi moimi kubikami drzewa i cwu w lecie
Kolego, minęło 8-me lato jak grzeję CWU kotłem groszkowym.
Jeśli nie jest dla Ciebie ponad siły :) wsypać 5 worków po 25kg do zasobnika co 1,5 do 2 miesięcy to również przeżyjesz i nie zarośniesz brudem bez tej pompy czy solarów do CWU. Podobnie wyjdzie Ci przy pellecie tyle że trochę mniej brudu i popiołu.
Z doświadczenia powiem Ci że ludzie robią się z czasem wygodni i z czystego lenistwa nie będzie Ci się chciało rozpalać na ruszcie tylko po to żeby nagrzać wody, upaprać siebie i kocioł tym drewnem.

krzysieek
23-11-2015, 19:51
Kolego, minęło 8-me lato jak grzeję CWU kotłem groszkowym.
Jeśli nie jest dla Ciebie ponad siły :) wsypać 5 worków po 25kg do zasobnika co 1,5 do 2 miesięcy to również przeżyjesz i nie zarośniesz brudem bez tej pompy czy solarów do CWU. Podobnie wyjdzie Ci przy pellecie tyle że trochę mniej brudu i popiołu.
Z doświadczenia powiem Ci że ludzie robią się z czasem wygodni i z czystego lenistwa nie będzie Ci się chciało rozpalać na ruszcie tylko po to żeby nagrzać wody, upaprać siebie i kocioł tym drewnem.

hehe pewnie masz racje albo podgrzeje prądem i też będzie....

A.B.C.
23-11-2015, 20:50
No dobra, mówicie że pompa do cwu jest bez sensu, a jeżeli ja mam już stary piec węglowy - taki z lat 90 i tym podgrzewam też wodę w lecie to jest to powiem szczerze - dość niekomfortowe......

To co polecacie? zwykły boiler elektryczny, czy taka własie pompa co cwu? Pytałam już na innych wątkach i zdania są różne. Może wy pomożecie?

Czy jakieś zalety takiej pompy ciepła jednak są? Bo mój mąż jest na nią nastawiony....

Ktosik
23-11-2015, 21:13
No dobra, mówicie że pompa do cwu jest bez sensu, a jeżeli ja mam już stary piec węglowy - taki z lat 90 i tym podgrzewam też wodę w lecie to jest to powiem szczerze - dość niekomfortowe......

To co polecacie? zwykły boiler elektryczny, czy taka własie pompa co cwu? Pytałam już na innych wątkach i zdania są różne. Może wy pomożecie?

Czy jakieś zalety takiej pompy ciepła jednak są? Bo mój mąż jest na nią nastawiony....
Kto bogatemu zabroni ;-)
Pompa ciepła do cwu nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego.
Bojler owszem ale nie bojlerek 80l tylko min.140l z możliwością ustawienia czasowego i wykorzystania tańszej taryfy.
Teraz wypadało by wziąść kalkulator do ręki co zawsze proponuję.
A więc po kolei.Zużycie cwu można przyjąć jako 1000kWh/osobę/rok,zakładamy 3 osoby i grzanie cwu przez pół roku czyli na cwu zużyjemy przez te pół roku 1500kWh.
Koszt 1kWh w taryfie G12 to 0,30zł czyli za te 1500kWh zapłacimy 450zl gdzie bojler kosztuje ok.1000zl.
Pompę ciepła liczymy ze pracuje z COP3 czyli przez te pół roku na cwu użyjemy 500kWh czyli 150zl czyli o 300zl mniej niż przy bojlerze ale wydamy o ok.5000-6000zl więcej.
Gdzie logika takiego myślenia i sens ?
A wystarczy kalkulator....

krzysieek
23-11-2015, 21:40
widze temat zaczyna żyć włąsnym życiem:)
przejrzałem kotły na pellety masakra eg pellet czy red compact
piękne kotły tylko ta cena! Pytanie jak ma się do nich np Sas bio solid może mi jakiś fachowiec wytłumaczyć?

krzysieek
27-11-2015, 20:57
minęło kilka dni a ja dalej nie wiem ... pozostały mi dwa kotły sas bio solid i eg pellet
jednego dnia jestem prawie zdecydowany na kupno jednego z nich,
a drugiego się zastanawiam możę jednak ten drugi...
Może mi ktoś doradzić co mam kupić?// albo po prostu wytłumaczyć czy warto dopłacić do grenia?

lukas78
06-01-2016, 14:10
Witam przyłączę się do tematu również poszukuję dobrego i nie drogiego pieca chyba eko groszek mam ograniczone możliwości finansowe za piec max 7tyś zł zastanawiam się nad defro ale bardzo mało tu pisze się o defro ,więc czy to dobry wybór,może macie jakieś inne propozycje. U mnie tez już jest piwnica i komin zrobiony 12kw wystarczy

Mario1969/1
06-01-2016, 15:02
Lukas podaj więcej danych metraż? grubość muru i z czego ?ocieplenie? mieszkanie? dom sąsiedzi boki góra dół?, a najlepiej na tej stronie zrobić kalkulację i dać linka do wyniku. http://cieplowlasciwie.pl/start

lesiu681
10-01-2016, 22:49
Kto bogatemu zabroni ;-)
Pompa ciepła do cwu nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego.
Bojler owszem ale nie bojlerek 80l tylko min.140l z możliwością ustawienia czasowego i wykorzystania tańszej taryfy.
Teraz wypadało by wziąść kalkulator do ręki co zawsze proponuję.
A więc po kolei.Zużycie cwu można przyjąć jako 1000kWh/osobę/rok,zakładamy 3 osoby i grzanie cwu przez pół roku czyli na cwu zużyjemy przez te pół roku 1500kWh.
Koszt 1kWh w taryfie G12 to 0,30zł czyli za te 1500kWh zapłacimy 450zl gdzie bojler kosztuje ok.1000zl.
Pompę ciepła liczymy ze pracuje z COP3 czyli przez te pół roku na cwu użyjemy 500kWh czyli 150zl czyli o 300zl mniej niż przy bojlerze ale wydamy o ok.5000-6000zl więcej.
Gdzie logika takiego myślenia i sens ?
A wystarczy kalkulator....

Artur myślisz, że bojler byłby bardziej oszczędnym rozwiązaniem niż taka pompka za 5K? Wiadomo koszt inwestycji wyższy ale późniejsza eksploatacja...?Nie chciałbym również zmieniać taryfy tylko dla grzania ciepłej wody, myślę że nie opłacało by się. Kocioł już mam 2 lata i bojler 140L też wisi więc też pomyślałem sobie, że w lato może dobrze by było nie zasmradzać okolicy i zainstalować taką pompkę dla samego CWU. Jak myślisz (myślicie) jest sens?