PDA

Zobacz pełną wersję : Komin - rysunek vs. rzeczywistość



arkuuu
20-11-2015, 13:25
Hej,

kupiłem mieszkanie na ostatnim piętrze od dewelopera w trakcie budowy.
Tydzień temu mogliśmy wejść zobaczyć mieszkanie (stan surowy zamknięty).
Zdziwiło mnie, że komin jest większy o 20+ cm niż na rysunkach jakie dostaliśmy od dewelopera (jest 55 cm, a doszedł wymurowany komin tam gdzie jest nr3 i zrobiło się już o 20 cm więcej niż na rysunku)
Mamy przewidzianą małą kuchnie stąd moje zmartwienie.
Załączam podgląd na rysunek, zdjęcie komina i odpowiedź od dewelopera na zaistniałą sytuację.

Bardzo proszę o podpowiedź czy jego tłumaczenie jest zasadne i czy ewentualnie mogę wyburzyć komin i zostawić jego część tylko od góry?


Otrzymałem wyjaśnienie od kierownika budowy w sprawie wymiaru szybów wentylacyjnych.

Rysunek jest zgodny z Polską Normą, według której na rysunku technicznym zaznacza się rzut pomieszczenia (kondygnacji) tak jak jest widziany na wysokości 1m. Ze względu na to, że wlot wentylacyjny znajduje się powyżej tej wysokości, na rysunku jest on zaznaczony linią przerywaną i dlatego nie jest zwymiarowany.

Nie wpływa to na zmianę powierzchni mieszkania.

338113 338114

Marcin-Sz
20-11-2015, 13:45
Przydałoby się jeszcze zdjęcie pod kątem, tak żeby było widać boki. Wg projektu dwa skrajne lewe kanały są otwarte na pomieszczenie - w praktyce są to otwory w stropie, z których można wyprowadzić kanały wentylacyjne lekką zabudową. Pustaki wentylacyjne wyżej powinny być oparte na stropie - dookoła otworów. Jeżeli ten ciąg został wybudowany od podłogi (nie widać na zdjęciu), to wyburzenie dołu spowoduje zawalenie się kanału co najmniej do stropu a możliwe że również do samego szczytu.

arkuuu
20-11-2015, 15:24
niestety zdjęcia z boku nie mam.

no i chyba nie do końca jasno opisałem sytuacje....

Zdziwiło mnie, że komin jest większy o 20+ cm niż na rysunkach jakie dostaliśmy od dewelopera. Na rysunku jest wymiar 55 cm, a doszedł wymurowany komin tam gdzie jest kanał "3" - nasz i zrobiło się już o 20 cm więcej niż na rysunku, bo wymurowany komin jest od podłogi. Na rysunkach mniej szczegółowych, aranżacyjnych meble kuchenne są pociągnięte do końca słupa o szerokości 55 cm., a tu nagle zabierają mi dodatkowe centymetry słupem nr 3 w rzeczywistości.

Czy tak powinno być?

Przepraszam za być może niefachowe określania, ale to nie moja działka ... dlatego tutaj trafiłem :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-11-2015, 13:15
... rysunek developera jest niezgodny ze stanem faktycznym.
- wg rysunku ( przewody wentylacyjne oznaczone nr. 3 - tj. wentylacyjne na obsługę kuchni III KONDYGNACJI ) powinny być rysowane linią ciągłą, nie linią przerywaną, co by sugerowało, że zaczynają się / mają podstawę na stropie nad mieszkaniem ! a jak widać na zdjęciu są w mieszkaniu.

dez
22-11-2015, 19:17
Na marginesie: czy tylko ja mam wrażenie że przewody wentylacyjne/ściana nie trzymają pionu?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-11-2015, 20:19
... raczej takie foto ujęcie :)