PDA

Zobacz pełną wersję : droga dojazdowa na czas budowy



Bruciu
20-11-2015, 21:20
Witam,
Prosze o radę, potrzebuję zrobić drogę dojazdową na plac budowy. Droga ma mieć 67m i mam maly problem. Za kilka miesiecy maja byc ciagniete docelowe media, prad i gaz w drodze. Pierwotnie mialem plan wykorytowac wysypac gruzu i kamienia koszt okolo 9000-10000. Ale z racji tego ze przez media droga bedzie rozkopywana, mija sie troche to z sensem. Inna opcja to plyty betonowe i tutaj koszt tez jest dosc wysoki okolo 6000 + koszt ulozenia ich i piasek na podsypke. Wtedy po zakonczeniu budowy, musialbym zrobic i tak droge docelowa czyli wysypanie gruzem i kamieniem. Jedynie odzyskal bym czesc pieniedzy odsprzedajac plyty. Zastanawiam sie czy sa inne tansze rozwiazania, np: plyty azurowe? Tylko czy to wytrzyma przejazd zaladowanej betoniarki. A moze ktos ma jeszcze inne pomysly?
Z gory dziekuje za pomoc

pozdrawiam

jajmar
20-11-2015, 22:40
Rozkop pod media zrób teraz ułóż zgodnie z dokumentacją rury a wpięcie wykonasz w późniejszym terminie. Dokonaj odbiorów częściowych rur. Zrób drogę.

Bruciu
20-11-2015, 22:50
Nie ma w tej chwili takiej opcji wykonawca przyłącza gazu, jeszcze tego nie zaprojektował, na razie załatwia zgody od właścicieli innych działek, a ja nie mogę czekać. Każdy miesiąc to dla mnie strata bo płacę już kredyt za działkę i mam podwójną opłatę jeszcze za wynajem mieszkania do czasu wybudowania.

Antymateria
21-11-2015, 09:54
Też jestem w takiej sytuacji, ale u mnie budowa już trwa. Media będą doprowadzane później.

Budowa miała się rozpocząć w ciągu tygodnia a ja bez drogi. Teren gliniasty, sprzęt zakopałby się po pierwszym deszczu. Drogę mam już zrobioną, murarze stawiają ściany, przez budowę przewaliło się trochę ciężkiego sprzętu i widzę, że bez dobrej drogi dojazdowej i utwardzonego terenu przed domem miałbym dramat, bo glina jest jak bagno po deszczu. Tam gdzie nie mam utwardzenia jest ciasto.

Miałem 30m do zrobienia, szerokość 3m. Wykorytowałem na 40cm. Musiałem zlikwidować "garba" na drodze. Normalnie zrobiłbym na 30cm choć są tacy co twierdzą, że 20 wystarczy. Jak już robić to solidnie - to moje zdanie.

Kupiłem geowłóknine około 180m2 za 500zł o porządnej gramaturze (wybrałem lepszą droższą, można taniej) - wypełniłem koryto. Przez to kamień nie będzie wchodził w glinę.

Dalej sypałem w koryto tłuczeń 0-63mm + kliniec. Obowiązkowo przywalić zagęszczarką 500kg.

Całkowity koszt 4522,50zł brutto. Dodatkowo robiłem plac przed domem i kawałek wjazdu, ale to rozliczane było osobno.

W przyszłym roku będą rozkopywać drogę pod prąd, gaz i kanalizację. Obowiązkiem firm kładących instalacje jest przywrócić drogę do stanu poprzedniego.

Droga spełniła już swoje najważniejsze zadanie - zapewnienie bezpiecznego dojazdu na budowę. Co z nią dalej będzie - nie przejmuje się tym, najgorsze już przeszło. Na pewno po rozkopach pod media będzie gorzej. Myślę, że bardzo ciężko znaleźć tutaj złoty środek. Kładzenie rur i instalacji samemu - nie wiem jak, nie mam projektu - może dla ekspertów budowlanych to dobre wyjście, ale dla mnie zwykłego szarego inwestora to co zrobiłem okazało się najlepsze.

Pamiętaj, że ciężki sprzęt (betoniary, samochody z materiałem) dodatkowo 'utwardzą' teren. U mnie z równej drogi miejscami porobiły się małe dolinki. Taki był plan od początku - na utwardzonym terenie przed domem stał nie raz ciężki sprzęt. Kiedyś położę tam kostkę, ale teraz samhchody dodatkowo ubijają ten teren. Potem się wyrówna i poprawi. To samo z drogą. Jeżeli tą drogą będą jeździć dodatkowo samochody na budowy sąsiadów - będzie do poprawki i tak po jakimś okresie czasu.

Płyty to dla mnie zbyt skomplikowana sprawa. Dużo łatwiej drogę rozkopać i ułożyć na nowo niż podnosić ileś tam płyt.

Nie kombinowałem, poszedłem prostą drogą i jestem zadowolony.

338167
338168
338169

Bruciu
21-11-2015, 12:52
Dzięki, faktycznie to chyba najlepsze wyjście. Znalazłem do tego gościa który zrobi mi 268m2 drogi wykorytowanej na 40cm z geowłókniną za 9500zł.
Jak się rozkopie to pod media to się wymiesza kamień z gruzem, no ale trudno naprawa tego będzie tańsza niż, kupno płyt nawet jeśli je potem odsprzedam.
Poza tym drogie te płyty 50zł-60zł/m2 + piasek i ułożenie. A droga mnie wyjdzie 35zł/m2
Dzięki za rady:)