PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie 2 lamp i gniazdek w garażu



aaron21
21-11-2015, 15:42
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak połączyć kable by instalacja była ok?
Schemat w załączniku. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale posiadam umiejętności manualne i mam trochę oleju w głowie więc proszę o wyrozumiałość i będę wdzięczny za odpowiedź typu który kabel z którym na każdym etapie schematu. Kabel jaki posiadam jest 3-żyłowy (brązowy,niebieski,żółto-zielony) I proszę nie pisać żeby wezwać fachowca bo wiem, że tak można ale nie jest to jakieś mega skomplikowane bym sobie nie poradził wiedząc które kable ze sobą połączyć.. Ewentualnie możemy uznać że pytam czysto hipotetycznie... ;)

elpapiotr
21-11-2015, 15:53
Teoretycznie ... ten 3-żyłowy to jaki ma przekrój ?
Teoretycznie to ten bezpiecznik ... jaką ma wartość i charakterystykę ?

Teoretycznie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
z dnia 7 kwietnia 2004 roku z późniejszymi zmianami
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

§188.2 W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia

elpapiotr
21-11-2015, 18:24
Schemat jakiś blokowy raczej wyszedł, nie powinno się łączyć oświetlenia z gniazdkami. Jakie przekroje i jakie zabezpieczenie zastosowano? Generalnie zasada prosta brązowy do brązowego, niebieski do niebieskiego, żółtozielony do żółtozielonego, te ostatnie na bolec w gniazdku lub obudowę lampy jeśli ma takie połączenie. Brązowy fazowy na zabezpieczenie, do lampy przerywamy fazowy (brązowy) wyłącznikiem i już. No toś się chłopu przysłużył. Ma w nosie Twoje/nasze pytania o bezpieczeństwo instalacji i użytkowników, ale dostał na tacy, jak łączyć.
Nieładnie !

aaron21
22-11-2015, 10:29
Teoretycznie ... ten 3-żyłowy to jaki ma przekrój ?
Teoretycznie to ten bezpiecznik ... jaką ma wartość i charakterystykę ?

Teoretycznie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
z dnia 7 kwietnia 2004 roku z późniejszymi zmianami
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

§188.2 W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia

Teoretycznie to kiedyś forum służyło do pomagania, pomocy i rzeczowych odpowiedzi.. dziś wszyscy odsyłają do rozporządzeń i fachowców..przecież gdybyśmy chcieli z tego skorzystać to nikt by na forum nie pytał.. poza tym.. nie pytałem jakiego bezpiecznika czy kabla użyć tylko jak je połączyć..
Czy zatem jest szansa że uzyskam odpowiedź...?

Remiks
22-11-2015, 10:35
aaron21 odpowiedź przecież dostałeś skoro nie umiesz z tej odpowiedzi skorzystać znaczy to że jednak jest to mega skomplikowane przynajmniej dla Ciebie.
elpapiotr ja wiem czy nieładnie, nie jest to jakaś wiedza tajemna a raczej ogólnie dostępna ale zdarzają się i elektrycy z uprawnieniami którym wyłącznik schodowy sprawia trudność;-)

zbich70
22-11-2015, 12:49
nie jest to jakaś wiedza tajemna
Ale w przypadku autora tajemnicją jest co kryje się w magicznym prostokącie z napisem "bezpiecznik".
Tajemnicą jest co oznaczają niebieskie strzałki.
Tajemnicą jest także co poprzedza magiczny prostokąt.

Tutaj masz bliźniaczy temat.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15171020#15171020
Jak uważasz, pomagać komuś, kto pisze:

Kabel jaki posiadam jest 3-żyłowy (brązowy,niebieski,żółto-zielony) i jest on już podłączony do bezpiecznika
czy odesłać go do elektryka?


Teoretycznie to kiedyś forum służyło do pomagania, pomocy i rzeczowych odpowiedzi..
Wycięcie wyrostka robaczkowego dla chirurga to bułka z masłem. Nawet nie operacja tylko zabieg.
Więc zapytaj na forum medycznym jak samodzielnie wyciąć sobie wyrostek robaczkowy. To także nie jest wiedza tajemna.
Ze zwykłyą grypą pobiegniesz do lekarza a tu oczekujesz porad jak samodzielnie wykonać endoprotezę.

Remiks
22-11-2015, 13:14
Nigdzie nie pisałem co ma zrobić autor wątku, napisałem jak jest zasada ogólna ale skoro uważacie że mój wpis jest niebezpieczny dla autora to ok usuwam jeszcze jak usunie elpapiotr mój cytat to go nie będzie.
Tylko tak ja swoich rad przestanę udzielać wy będziecie cytować przepisy więc kogo posłuchają ludzie bo rady będą się pojawiać, ano posłuchają tych którzy np. uważają że bezpiecznik w domu zabezpiecza trafo.

zbich70
22-11-2015, 14:17
Tylko tak ja swoich rad przestanę udzielać wy będziecie cytować przepisy więc kogo posłuchają ludzie bo rady będą się pojawiać, ano posłuchają tych którzy np. uważają że bezpiecznik w domu zabezpiecza trafo.
Ależ Kolego Remiks, nie obrażaj się, proszę. Twoje porady uważam za cenne i pisz jak najczęściej.
Zwłaszcza gdy jakiś magik propaguje bzdury o bezpiecznikach domowych zabezpieczających trafo czy też cudownych właściwościach RCD w TN-C (zerowaniu).

Ale zupełnie inną kwestiią jest udzielanie porad ludziom, którzy o elektryce nie mają absolutnie żadnego pojęcia, których edukacja ponadgimnazjalna potoczyła się w innym kierunku i dla nich elektryka to nadal "bateryjka, plus i minus, kabelki, spięcie-kopnięcie"...

Naszą, elektryków, rolą jest dbać by instalacje elektryczne były przede wszystkim bezpieczne. A wszelkiej maści majsterkowiczom wytłumaczyć w przyjazny sposób, że instalacja 230VAC różni się znacznie od "bateryjki i kabelków", a "olej w głowie" i umiejętności manualne to jednak za mało.

Remiks
22-11-2015, 14:59
Ależ Kolego Remiks, nie obrażaj się, proszę. Twoje porady uważam za cenne i pisz jak najczęściej.
Zwłaszcza gdy jakiś magik propaguje bzdury o bezpiecznikach domowych zabezpieczających trafo czy też cudownych właściwościach RCD w TN-C (zerowaniu).

Ale zupełnie inną kwestiią jest udzielanie porad ludziom, którzy o elektryce nie mają absolutnie żadnego pojęcia, których edukacja ponadgimnazjalna potoczyła się w innym kierunku i dla nich elektryka to nadal "bateryjka, plus i minus, kabelki, spięcie-kopnięcie"...

Naszą, elektryków, rolą jest dbać by instalacje elektryczne były przede wszystkim bezpieczne. A wszelkiej maści majsterkowiczom wytłumaczyć w przyjazny sposób, że instalacja 230VAC różni się znacznie od "bateryjki i kabelków", a "olej w głowie" i umiejętności manualne to jednak za mało.

Dawno wyrosłem z wieku obrażania się;-) Niestety uważam że dużo większym zagrożeniem od takich nic nie wiedzących, bo może jednak zorientują się po poradach że to przerasta ich umiejętności, są "elektrycy" sam pewnie wiesz że nie jeden ośrodek wydaje uprawnienia po kilkunastogodzinnym kursie dla kierowanych przez np. Urząd Pracy. a jak nie wydaje to UP skieruje do innego ośrodka a to kasa Panie.

aaron21
22-11-2015, 16:15
Panowie..
Dzięki za wystawienie mi laurki.. :/
zbich70 - skoro porównujesz wycięcie wyrostka do połączenia kilku kabli ze sobą to utwierdzasz mnie w przekonaniu że Twoja pycha i duma z posiadania zapewne uprawnień elektryka nie pozwala Ci się dzielić wiedzą i dla Ciebie faktycznie to tajemnicza wiedza..poza tym uprzedzałem że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc to że nazwałem coś nie tak nie powinno Cię dziwić i nie powinno tak jak dla kolegi Remiksa być problemem do rozszyfrowania..

I ogólnie..
Czy zawodowy kierowca jest lepszy od zwykłego? Niekoniecznie..
Czy wykwalifikowany fachowiec jest lepszy od pana złota rączka? niekoniecznie..
Czasami wystarczy trochę wiedzy którą posiada ktoś inny by coś zrobić..Niektórzy ludzie czerpią satysfakcje z tego że zrobią coś sami, inni zaś z przechwalania się swoją wiedzą..Nie pytałem jak skonstruować bombę tylko jak podłączyć kilka kabli, więc jedynym niebezpieczeństwem jest fakt że mi się nie uda lub mi "bezpiecznik wywali.." Nikt też nie powiedział że będę to robił bez zachowania środków ostrożności, bo póki co cenię swoje życie..
Szkoda że zamiast rzeczowej dyskusji wywiązała się nic nie wnosząca dyskusja..
p.s. Idąc tym tropem proponuję usunąć dział "Jak wybudować dom samemu" - bo czasem jakiś niedoświadczony człowiek coś wybuduje i mu się na głowę zawali..

Przypominam że pytałem jak to zrobić a nie czy zrobiłem to dobrze albo bezpiecznie..Co jest nagannego w tym że ktoś pyta gdy czegoś nie wie?
Przecież gdybym był ekspertem to bym nie pytał..

zbich70
22-11-2015, 16:16
sam pewnie wiesz że nie jeden ośrodek wydaje uprawnienia po kilkunastogodzinnym kursie dla kierowanych przez np. Urząd Pracy.
Tylko to nie ma żadnego znaczenia. Po kursie ratownictwa medycznego nie stajesz się lekarzem. Po kursie SEP nie jesteś elektrykiem.... ;)

Zajefajnie by było, gdyby w CV wystarczyło napisać "mam trochę oleju w głowie" i "jakieś zdolności manulane"... :)

Remiks
22-11-2015, 17:23
Panowie..
Dzięki za wystawienie mi laurki.. :/
powinno tak jak dla kolegi Remiksa być problemem do rozszyfrowania..

Przypominam że pytałem jak to zrobić a nie czy zrobiłem to dobrze albo bezpiecznie..Co jest nagannego w tym że ktoś pyta gdy czegoś nie wie?
Przecież gdybym był ekspertem to bym nie pytał..
I tutaj się mylisz i dla mnie Twój schemat jest niezrozumiały więc napisałem ogólną zasadę łączenia. Z twojego schematu nie wynika nic ani to ile masz przewodów ani ile puszek, bo co znaczy puszka 1 w prostokącie złączona z prostokątem gniazdo, czy to gniazdo jest w puszce 1. Tak naprawdę powinienem przychylić się do zdania zbich70 jednak dopytam dlaczego do garażu położono tylko jeden przewód i czy puszki 1,2,3 są osobno i od nich odchodzą przewody do gniazd wyłączników i lamp?

krzcel
23-11-2015, 10:46
Przypominam że pytałem jak to zrobić a nie czy zrobiłem to dobrze albo bezpiecznie....
No to trzeba tak było od razu a tu się ludzie głowią nad doborem kabli, zabezpieczeń itp.. bzdury.
Weź jakiś kabel, musi mieć przynajmniej dwie żyły - na zero i faze. Dobrze by było trzy, żeby było uziemienie ale bez tej trzeciej żyły też będzie działać. Z tym że ta trzecia żyła się przydaje, bo jak na przykład zmieniasz żyrandol na dwuobwodowy, to masz gotową żyłę na zasilenie drugiego obwodu i nie trzeba kuć. Jak nie masz akurat kabla, to może być też skrętka UTP, wtedy można połączyć ze sobą pary, żeby zwiększyć przekrój.
I od razu mówie szczególarzom, niech mi nie wciskają bzdur, że nie wytrzyma 230V, bo wiem z praktyki że wytrzyma - nawet w ziemi da radę.
Potem jedziesz tym kablem do każdej puszki i w puszcze robisz odgałęzienie na gniazdko czy na lampę. Jak nie masz miejsca na puszki, to możesz połączyć bez puszek, zaizolować scotem i w tynk. Jak dobrze poizolujesz, to wytrzyma wieki i nie ma szans żeby RCD od tego biło.
Pamiętaj żeby zero puścić bezpośrednio a fazę przez korek, bo zera nie wolno zabezpieczać.

Na prośbę moderatora oświadczam, że w tym poście jaja sobie robię. Przepraszam za te jaja, ale mi się we łbie nie mieści, że ktoś może ten wpis wziąć na poważnie.

elpapiotr
23-11-2015, 16:21
Zaraz trafisz do Matołka, za bzdury, które tu wypisujesz, panie krzcel.

Zero, korek, RCD na przewodzie 2-żyłowym (przepraszam, 8-żyłowym, sparowanym) - to jest tragedia i pomsta do nieba !

Domorosły elektryk zakichany !

Remiks
23-11-2015, 21:01
A nie myślicie że krzcel jaja sobie robi.

krzcel
23-11-2015, 22:15
Umiejętność czytania ze zrozumieniem posiada około 15% populacji małpy sapiącej, a zdolność do rozumienia sarkazmu i ironii około 3%.
Dlatego właśnie boty zaczęły ostatnimi czasy zdawać test Turinga - niewłaściwi ludzie weryfikowali wyniki. Sztuczna inteligencja (póki co), to po prostu blondynka przefarbowana na brunetkę.

PS: To co opisałem a co mod słusznie wyciął, to nie fikcja, widziałem na własne oczy.

Jarek.P
23-11-2015, 22:36
Jeżeli nawet to był sarkazm, to chyba trochę niewłaściwie sformułowany, bo po radach, jakie tu wcześniej padały brzmiał na tyle poważnie, że w dalszym ciągu nie jestem pewien, czy to aby na pewno był z twej strony sarkazm, czy też może twarz teraz ratujesz.

A że to nie fikcja, to sie nie dziwię, tu na FM ktoś opisywał instalację oświetleniową na przekaźnikach bistabilnych, sterowaną właśnie poprzez skrętkę UTP, a sam osobiście, na własne oczy widziałem domek "działkowy" zasilany płytko przykopanym w ziemi, przechodzącym m.in. przez ogólnodostępna drogę gruntową płaskim 300omowym przewodem antenowym.

krzcel
23-11-2015, 23:16
w dalszym ciągu nie jestem pewien, czy to aby na pewno był z twej strony sarkazm, czy też może twarz teraz ratujesz.
.

Przeczytaj proszę uważnie cytat, którym rozpocząłem przedmiotowego posta i pierwsze zdanie posta.

krzcel
23-11-2015, 23:38
na własne oczy widziałem domek "działkowy" zasilany płytko przykopanym w ziemi, przechodzącym m.in. przez ogólnodostępna drogę gruntową płaskim 300omowym przewodem antenowym.
Jak już tak sobie rozmawiamy o fuszerach, to do dziś nie mogę zrozumieć dlaczego jeden z podwykonawców użył do SAP-a takiego pomarańczowego oponowca do przedłużaczy ogrodowych zamiast przewodu HDGS. Zrozumiałbym, gdyby ten ogrodowy był tańszy - chcieli zarobić. Ale nie, mniej kosztuje HDGS. I cholera ich wie jakim torem podróżowały prądy elektryczne w mózgu przy tworzeniu tego dzieła.

Jarek.P
24-11-2015, 05:32
Przeczytaj proszę uważnie cytat, którym rozpocząłem przedmiotowego posta i pierwsze zdanie posta.

Ok, zwracam honor i przyznaję się do niedomyślności własnej :)
Moderacja cofnięta, ja zaś błagam, zaznacz sam pod tym postem jakoś łopatologicznie na użytek takich mniej domyślnych, jak my, że to jest sarkazm :)

Co do przewodu "ogrodowego" zaś... jakby to napisać, oni ten przewód faktycznie zakupili? Czy po prostu wykorzystali? Przedłużacze ogrodowe mają to do siebie, że często się im obrywają wtyczki, gniazdka i potem się ma 50m całkiem fajnego przewodu :)

rgal
24-11-2015, 07:34
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
z dnia 7 kwietnia 2004 roku z późniejszymi zmianami
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

§188.2 W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia

Tak zacząłem się teoretycznie zastanawiać - czy ten zapis powinno się stosować do garażu? W sumie garaż mieszkaniem nie jest, o czym można się przekonać chociażby płacąc podatek od nieruchomości. A jeżeli nie to jaki inny? Nie nakłaniam tutaj oczywiście do robienia instalacji na 1 obwodzie (sam mam 4 obwody w garażu) tylko zastanawiam się "teoretycznie nad przepisami".

Druga sprawa - czy dopuszczalne jest w sytuacji gdy ktoś już ma doprowadzony przewód (dajmy 3x2.5) na zabezpieczeniu 16A do takiego pomieszczenia, i chce podpiąć na nim oświetlenie wydzielenie z niego podobwodu z mniejszym zabezpieczeniem? Jeżeli tak, to czy musi to być standardowy wyłacznik na szynę czy też wystarczy topikowy 5x20mm ukryty w puszce - np pod włącznikiem światła? Odbiegając od elegancji i czytelności takiej instalacji.