PDA

Zobacz pełną wersję : budowa nowego domu na starym



joya
22-11-2015, 15:16
witam,
czy może ktoś budował nowy dom na obrysie starego i mógłby podzielić się doświadczeniem?
Jaką procedurę trzeba przejść krok po kroku, uwzględniając rozbiórkę starego domu?
od czego zacząć?

beton44
22-11-2015, 15:49
Gmina - plan zagospodarowania/warunki zabudowy - coby się dowiedzieć czy na twojej działce w ogóle coś można stawiać, a jeśli tak - to gdzie i jakie ?

joya
22-11-2015, 15:51
skoro obecnie stoi stary dom, to dlaczego nie maja wydać zgody na postawienie nowego w tych samych wymiarach?

beton44
22-11-2015, 16:19
Ty się pytasz od czego zacząć, czy chcesz się kłócić ? Zdecyduj się :popcorn:

joya
22-11-2015, 16:24
zadaje pytania jeśli jest coś dla mnie nie jasne:)

jacek.zoo
22-11-2015, 16:46
Bo w miedzyczasie mogl sie zmienic miejscowy plan, np u mnie sasiad ma dom 15m od granicy a ja juz 6 bo sie w miedzyczasie zmienilo, ot szczegol

beton44
22-11-2015, 16:52
Jak wyżej, tylko że może być odwrotnie np z 6 metrów na 15, nadto oprócz położenia i wielkości wysokość, ilość kondygnacji czy kąt nachylenia dachu mogli sobie jakiś wymyślić inny niż jest na tym budynku a który ci się nie spodoba, procent powierzchni biologicznie czynnej czy tam co, gminy są w tym względzie bardzo pomysłowe.

I np może się okazać że nie za bardzo nowa koncepcja ci się spodoba, a stary dom tak - to trzeba niestety remontować. Bardzo solidnie.

joya
22-11-2015, 16:52
dziękuję za wyjaśnienie
załóżmy, że gmina pozwoli na te same wymiary budynku...co dalej?

joya
22-11-2015, 16:55
dom nadaje się do rozbiórki, nie ma opcji na remont, ani na jakieś inne wymiary.

beton44
22-11-2015, 16:59
Ponieważ nie warto się rozmarzać nad jakimiś tam fantasmagoriami - zrealizuj zalecenie z postu #2.

Amen.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-11-2015, 16:09
witam,
czy może ktoś budował nowy dom na obrysie starego i mógłby podzielić się doświadczeniem?
Jaką procedurę trzeba przejść krok po kroku, uwzględniając rozbiórkę starego domu?
od czego zacząć?

1. projekt rozbiórki
2. projekt budynku

DziadekT
23-11-2015, 17:01
Projekt rozbiórki niekonieczny, jeśli są spełnione pewne warunki:

Art.*31.*1.*Pozwolenia nie wymaga rozbiórka:
1) budynków i budowli - niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską - o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości;

Niedawno przechodziłem taką drogę. Kolejno:

1. Wypis i wyrys z MPZP (urząd gminy) - tak jak radzili poprzednicy - i z ewidencji gruntów (starostwo)
2. Zgłoszenie rozbiórki (starostowo)
3. Sporządzenie podkładu geodezyjnego (geodeta)
4. Sprawdzenie, czy potrzebne są zmiany co do dostarczania mediów do nowego budynku (mogą wynikać z MPZP albo ze zmiany potrzeb i ewentualnie załatwienie zmian (u mnie potrzebny był wniosek do spółki dystrybucyjnej o zwiększenie mocy przyłączeniowej i przebudowę przyłącza)
5. Projekt architektoniczno-budowlany nowego budynku - wykonany od zera albo jako adaptacja projektu gotowego (architekt, konstruktor i branżowcy)
6. Zgłoszenie budowy (starostwo), wprowadzenie poprawek przez projektantów (prawie zawsze starostwo ma jakieś uwagi) i odczekanie 30 dni
7. Odebranie 2 egz. projektu ze starostwa z potwierdzeniem braku sprzeciwu do zgłoszenia i ostemplowanego dziennika budowy
8. Zgłoszenie rozpoczęcia budowy przez inwestora i objęcia funkcji przez kierownika budowy (PINB)
9. Wytyczenie budynku (geodeta)

a potem już tylko budowa i budowa ....:yes:

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-11-2015, 17:52
DziadekT
- dobrze to napisałeś :)
w. p.1 - Wypis i wyrys z MPZP lub wystąpienie z Wnioskiem o wydanie Warunków Zabudowy jeśli Plan Miejscowy nie istnieje
w. p.3 - podkład geodezyjny - jak piszesz : Mapa do Celów Projektowych
w. p.5 - zmieniłbym " Projekt architektoniczno-budowlany " na :
" Projekt Budowlany "
pozdrawiam :)

Iscra
23-11-2015, 18:41
A ja z ciekawości zapytam. Słyszałam kiedyś o takim wynalazku jak "wymiana substancji mieszkaniowej". Jak to się ma do budowy nowego budynku na miejscu starego?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-11-2015, 19:41
"wymiana substancji mieszkaniowej" - jak zwał, tak zwał - ale zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanymi :D
ciąg postępowania bardzo ładnie napisał DziadekT

joya
29-11-2015, 20:25
po rozmowie telefonicznej, i przedstawieniu sytuacji, pracownik Starostwa-wydz. budownictwa oznajmił, iż zburzenie starego domu (który jedna stroną jest przy granicy działki) i chęć budowy od nowa spowoduje, że nowy budynek będzie musiał zostać odsunięty od granicy 3m. Inną sprawą jest "przebudowa" obecnego ]domu.
Gmina nie ma z niczym problemu.
Mapa do celów projektowych już się tworzy.