PDA

Zobacz pełną wersję : ile wełny aby zagłuszyć...



grend
22-11-2015, 16:44
Ile macie wełny na suficie aby nie było słychać WM - chodzi tutaj konkretnie o kanały i puszke rozprężną. Czy 10 cm wystarczy aby nic nie było słychać ? Jak t jest w waszym przypadku ?

fotohobby
22-11-2015, 17:20
Ale po co zagłuszać WM, ona powinna być przecież bezgłośna.
Ja ja mam akurat 5cm, ale to nie z uwagi na WM.

grend
22-11-2015, 18:09
czyli przelot powietrza pexem z puszka jest bezgłośna ? Ja tez będę dawał tłumik tylko jest on wystarczający ?

fotohobby
22-11-2015, 18:59
Ja nic w skrzynkach nie słyszalem.

grend
22-11-2015, 20:42
no bez przesady - to po co tłumiki, "guma" na puszkach jeżeli przepływ powierza jest niesłyszalny ???? Ktoś inny dla porównania się wypowie jak to jest u niego ???

fotohobby
22-11-2015, 21:38
Ja nawet nie mam tłumików, chyba, ze za taki uznać kilkumetrowy odcinek izolowanego fleksa, ktory idzie od centrali do skrzynek na nawiewie i wywiewie.

Tomasz Brzęczkowski
23-11-2015, 09:12
Tłumiki w domowych wentylacja nie są potrzebne. Tu można zrobić instalację, z prędkością 2 do 5m/sek.

kolektor1
23-11-2015, 10:03
Misiu, dawaj generator grawitacyjny! Nie możemy się doczekać.

Tuś go dopadł, dla nie wtajemniczonych przypomnę:

. Zacząłem budować, bo to bardzo realne. A o realności i prostocie rozwiązania, poza znajomością fizyki, przekonała mnie blokada informacji na ten temat.
Grawitacja, to spora siła, mająca ogromne zalety:
- dostępność
- stabilność
- brak wpływu warunków pogodowych

Tego się nie da zakłócić. Nie opodatkują ja PV czy kolektorów. Nie muszę "dekorować domu" . Czyli ma w doopie polityków.
A jak tam postępy z tym silnikiem grawitacyjnym? ile prądu to już daje?
A może skończyło się na znajomości fizyki?

grend
23-11-2015, 11:04
Możecie napisać jaką grubość macie wełny miedzy rurami do WM a sufitem podwieszanym ??? Nie chce mi się czytać karczmarnych awantur :)

grend
23-11-2015, 11:25
Sorry. Zaraz wykasuję swoje posty.

nie masz kasować swoich postów tylko odpowiedzieć na pytanie :(

perm
23-11-2015, 18:27
nie masz kasować swoich postów tylko odpowiedzieć na pytanie :(Nie jest to łatwe, bo instalacja nie powinna być słyszalna. Pytasz tak na wszelki wypadek, czy faktycznie masz z tym problem?

Indiana_
24-11-2015, 07:43
Grend: wełna w tym wypadku nie służy do wyciszenia instalacji. Powietrze płynie tam bezgłośnie. No, chyba że za radą paru tu obecnych osobników nawiew do salonu i pokoi to 1 rura fi75; więc jeśli szumi to wtedy pytaj co zrobić tych co tak doradzali...

W prawidłowo wykonanej instalacji NIC NIE SZUMI.

grend
24-11-2015, 10:38
czyli nie ma znaczenia jak warstwa izolacji jest na suficie ? Dźwięki wydaje tylko rekuperator ? Bo ja w zestawie mam tłumik do rozdzielacza na rure fi 20 i dodatkowo tłumiki na króciec od puszki rozdzielczej. W tym momencie po co to jest

Tomasz Brzęczkowski
24-11-2015, 13:19
czyli nie ma znaczenia jak warstwa izolacji jest na suficie ? Dźwięki wydaje tylko rekuperator ? Bo ja w zestawie mam tłumik do rozdzielacza na rure fi 20 i dodatkowo tłumiki na króciec od puszki rozdzielczej. W tym momencie po co to jest

Tylko po to, by Pana naciągnąć.

fotohobby
24-11-2015, 13:52
czyli nie ma znaczenia jak warstwa izolacji jest na suficie ? Dźwięki wydaje tylko rekuperator ? Bo ja w zestawie mam tłumik do rozdzielacza na rure fi 20 i dodatkowo tłumiki na króciec od puszki rozdzielczej. W tym momencie po co to jest

Trzeba było pytać zanim kupiłeś ;)
A jednostkę jaka masz ? I kanały ?

grend
24-11-2015, 15:42
no to jest śmieszno i straszno ... no i trochę bardziej ubogo :):wiggle: .
LUNA kanał 75/63

fotohobby
24-11-2015, 16:23
A między rekuperatorem, a skrzynkami?

Edit: ja mam cicha centralę, wiec nic nie słyszę. Pomiędzy kanałami a płyta k-G jest wełna 5cm, ale nie była tam dawana z myślą o izolacji akustycznej.
Skrzynki rozprężne leżą bezpośrednio na płycie.

Luna jest głośniejsza, to reku ma m.in. gorbag, on chyba jakieś tłumiki stosował.

grend
24-11-2015, 17:23
miedzy reku a skrzynkami nie wiadomo co do końca będzie ale skłaniam się do rur stalowych fi 20 opatulonych wełna - nie wiem jak to fachowo się nazywa

fotohobby
24-11-2015, 18:32
To rury spiro - raczej fi200, nie 20 :)
No to bez tłumików nie obędzie.
Takie rury pięknie ci podkręcą odgłosy i drgania Luny.

grend
24-11-2015, 21:02
to co by było lepsze ? To dopiero muszę kupić więc problemu nie ma

fotohobby
24-11-2015, 22:26
http://allegro.pl/przewod-izolowany-termoflex-rura-spiro-125-10mb-i5391840597.html
http://allegro.pl/rura-spiro-sonodec-150-mm-dec-termofleks-10-mb-i5598915100.html

Fi150, czy 200, skoro masz takie skrzynki.

Ja mam ten z folią poliestrową przed warstwą izolacji, żeby mi nie zaciągał drobinek wełny. Wprawdzie przed wymiennikiem są jeszcze filtry, ale strzeżonego...
Ważne jest to, aby drut był w miarę sztywny i kanał nie tracił średnicy na zakrętach.

Tomasz Brzęczkowski
25-11-2015, 09:06
http://allegro.pl/przewod-izolowany-termoflex-rura-spiro-125-10mb-i5391840597.html
http://allegro.pl/rura-spiro-sonodec-150-mm-dec-termofleks-10-mb-i5598915100.html

Fi150, czy 200, skoro masz takie skrzynki.

Ja mam ten z folią poliestrową przed warstwą izolacji, żeby mi nie zaciągał drobinek wełny. Wprawdzie przed wymiennikiem są jeszcze filtry, ale strzeżonego...
Ważne jest to, aby drut był w miarę sztywny i kanał nie tracił średnicy na zakrętach.

Śmierdzące chińskie kanały?

Hanss
25-11-2015, 11:05
A jeżeli będę miał rekuperator umieszczony na strychu - nad poddaszem użytkowym.
Strych będzie ocieplony po samą kalenicę ( jeszcze nie wiem jak grubo, poddasze będzie ocieplone 18+24) i oczywiście utrzymywana temperatura minimalna 5*C.....rury do wyrzutni i czerpni, jak również do skrzynek rozdzielczych będą fi 200, jak gruba musi być izolacja na nich? Myślę o kanałach SONODEC z ilolacją 25mm lub 50mm.....wystarczy to?

gorbag
25-11-2015, 12:05
Luna jest głośniejsza, to reku ma m.in. gorbag, on chyba jakieś tłumiki stosował.
Jestem. Tak, Luna jest dosyć głośna, chociaż nie mam porównania z innymi centralami.
W oryginalnym projekcie miałem tłumiki, ale na początek spróbowałem bez nich. Nie można powiedzieć, że wentylacja była głośna, ale nie można też było powiedzieć że niesłyszalna. Porównując z osobami z otoczenia słuch mam wrażliwy i mi przeszkadzało.
Kupiłem sztywne tłumiki z Alnora, na nawiewie 120cm, na wywiewie 90 cm. Niby wywiewy bliżej centrali, ale to na ciszy w sypialni zależy mi bardziej niż na ciszy w łazience. Teraz na maksymalnych obrotach w łazienkach coś słyszę. Testowałem jeszcze elastyczny tłumik, ale nic nie dawał.

Izolacją samych kanałów od dołu się nie przejmuj.

grend - co potrzebujesz z Luną i okolicami - pytaj :)

grend
25-11-2015, 19:04
Gorbag - z Luny to przede wszystkim jak wyeliminować tego śmiesznego pilota za którym trzeba będzie ganiać po całym domu i się zastanawiać gdzie on jest - no chyba ża ma jakąś obejmę przez którą można go przybić do ściany:) . Dla mnie rozwiązania z pilotami gdzie po domu kreci się x osób i jest jeden pilot to jakies nieporozumienie. Można to zrobć jakimś wyłącznikiem, pokrętłem stopniującym aby to funkcjonowało ?

Fotohobby dzięki

T.B. - masz jakies inne propozycje ?

gorbag
25-11-2015, 19:54
Nie kupować pilota. Zamiast tego zastosować regulację obrotów na transformatorze ARW.
Piękne to nie jest, nie nadaje się do bajeranckiej ekspozycji w salonie, chyba że styl PRL industrial :)
Na regulatorze jest podświetlany włącznik i pokrętło z regulacją 5 biegów. Generalnie używam 1 (cały czas) i 5 (jak trzeba), a pozostałe biegi sporadycznie.

grend
25-11-2015, 19:59
jesteś wstanie wkleić zdjecie tego cacka :)

gorbag
29-11-2015, 23:38
Wklejałem nawet filmik:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171227-Rekuperator-LUNA-zestaw-Kto-ma-i-czy-zdaje-u-Was-egzamin&p=6453135&viewfull=1#post6453135
Poczytaj najlepiej cały ten wątek i drugi:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219444-chyba-zbyt-zimny-nawiew-z-LUNA-200-14st
Chyba nigdzie nie ma większej ilości informacji o Lunie.

Tu masz jeszcze zdjęcia centrali w środku i jak pociągnąłem kabel przeciwko zamarzaniu:
http://wybieramprojekt.pl/blog-dom-tani-w-budowie/notka-rekuperator-dospel-luna-wnetrze-i-rozmrazanie,i-d62yv/

grend
03-12-2015, 20:31
Polak to musi zawsze rozkręcić podłubać, cos pozamieniać i dopracować :) Ten dizajnerski przełącznik gdzie trzymasz ? Podłaczenie do Luny jest jakieś kłopotliwe - sa jakies styki czy trzeba cos więcej przerabiac ?

Ja Lune chcę obudowac styro i pociagnąc jakąs rure z łazienki. W momencie mrozów otworze, raczej anemostatem, dopływ powietrza "pokojowego" aby grzał Lune

gorbag
03-12-2015, 21:09
Całe podłączenie wygląda jak w tej notce:
http://wybieramprojekt.pl/blog-dom-tani-w-budowie/notka-regulacja-obrotow-do-luny,i-rv0vo/
Prosta sprawa. Na dole centrali jest wtyk jak do komputera. Wnętrze przełącznika dobrze opisane co jak podłączyć.
Sterowanie mam na ścianie spiżarni, otwarta na kuchnię, a kuchnia na salon. Dostęp łatwy. Kabel od centrali idzie do puszki na strychu, tam łączy się z kablem który puściłem w ścianie pod płytkami. Ten wychodzi do regulatora, a z niego wychodzi krótki z wtyczką, którą wtykam do gniazdka pod regulatorem.

Mam wątpliwości co do takiego dogrzewania. Najłatwiejsze i bezkosztowe wydaje się okresowe otwieranie bypassu, ale wchodzenie na mroźny strych w tym celu nie ma wiele sensu :)