PDA

Zobacz pełną wersję : Słupy graniczne



marcinj69
23-11-2015, 09:53
Witam.

Jestem w trakcie zakupu działki budowlanej. Obecnie są na niej małe słupki drewnianie wyznaczające granice. Ostatnio słyszałem, że można prosić sprzedającego, aby przygotował słupki kamienne wyznaczające granice. Czy ma to sens? W którym momencie powinienem wziąć geodetę, aby wyznaczył granice działki, po czy przed zakupem, czy może sprzedający powinien to zrobić ponownie przed aktem notarialnym.
Z góry dziękuję za porady

DziadekT
23-11-2015, 10:32
Ja bym wolał mieć pewność co do położenia granic działki przed jej zakupem.

Sprzedającego można prosić o wszystko, ale on niczego nie musi.

Do trwałego wyznaczenia granicy nie wystarczą zwykłe kołki wbite przez geodetę, które mogą łatwo zniknąć lub zostać przemieszczone. Jeśli nie będziesz od razu stawiał trwałych (betonowych, głęboko wkopanych lub stalowych zabetonowanych itp.) słupków na powierzchni, dobrze jest zakopać pod kołkami niewielki słupek betonowy na głębokości ok. 80 cm i nad tym umieścić jakiś znacznik (może być nawet szklana butelka) bliżej powierzchni.

kemot_p
23-11-2015, 10:45
Te małe słupki drewniane, a w zasadzie pewnie cienkie kołki sosnowe zostały ustawione przez geodetę - jest to najtańsza opcja wyznaczania granic. Można też słupkami betonowymi lub stalowymi, ale z powodu ceny właściciel działek tego nie zrobił. Proponuję od razu po kupnie zamienić te kołki na jakieś porządne, grube dębowe pale, albo rurki, albo gruby drut - cokolwiek żeby było trwałe. Ja po zakupie działki tego nie dopilnowałem, jeden z kołków został zniszczony przez równiarkę i chcąc stawiać ogrodzenie musiałem wzywać geodetę w celu odnowienia tego słupka. Koszt 200zł, a to i tak mało, gdyż cała procedura formalna z informowaniem właścicieli sąsiednich działek i papierologią byłaby dłuższa i kosztowniejsza.

marcinj69
23-11-2015, 10:53
Też mi się wydaje, że drewniane kołki są nietrwałe. W takim razie rozsądne wydaje się prosić sprzedającego, aby wykorzystał coś bardziej trwałego. (takie rzeczy także wykonuje geodeta?, czy sprzedawca sam)Historii o znikających lub przesuwanych kołkach jest pełno :)

kemot_p
23-11-2015, 10:58
Poprosić możesz, ale on się nie musi zgodzić, albo powie to zapłać pan za to. Kup działkę i sam zastąp te słupki bardziej trwałymi. Jak w przyszłości Twoi sąsiedzi będą mieć wątpliwości co do tych słupków to niech płacą geodecie za sprawdzenie.

marcinj69
23-11-2015, 11:06
Tylko jak robić to dobrze. Nie chcę nachodzić na cudzą działkę. Słupek to punkt, a może bezpieczniej jest zrobić małą ściankę z kątem prostym :) bo ogrodzenie mogę stawiać przed czy za słupkiem:)

kemot_p
23-11-2015, 11:12
Jeśli chcesz to zrobić teraz, jak jeszcze nie jesteś właścicielem, to pójdźcie na działkę razem z obecnym właścicielem, wbij nowe słupki, pomaluj jakąś jaskrawą farbą i gotowe. Ja stawiając ogrodzenie cofnąłem się o grubość kołka granicznego - tak więc jakieś 5cm (kołki zostały za zewnątrz ogrodzenia).

piotrek0m
23-11-2015, 11:24
Głębiej w ziemi może być wkopana np. rurka drenarska na sztorc. Można spróbować pokopać głębiej i się do niej dokopać. Jak nic się nie znajdzie to proponuję wezwać geodetę w celu odtworzenia granic. Ogrodzenie warto postawić 5 cm w kierunku swojej działki... sąsiad nie będzie prawa miał jego tknąć a jego dzieci walić w Twoje ogrodzenie piłką...

kemot_p
23-11-2015, 11:31
Głębiej w ziemi może być wkopana np. rurka drenarska na sztorc. Można spróbować pokopać głębiej i się do niej dokopać. Jak nic się nie znajdzie to proponuję wezwać geodetę w celu odtworzenia granic.

Pytanie, czy te istniejące słupki ustawił właściciel "na oko" czy są ustawione przez geodetę. Bo jeśli przez geodetę to po co pchać się w koszty i wzywać go ponownie. Zamienić je tylko na coś trwałego.

link2jack
23-11-2015, 11:37
Przy tyczeniu budynku poprosić geodetę o sprawdzenie punktów granicznych. Zwykle jeśli będzie ogarnięty to i tak sprawdzi czy są czy pasują (by poprawnie wytyczyć budynek) Na chwilę obecną nie pchałbym się w koszta

certa
23-11-2015, 13:54
Jeżeli działa była dzielona na mniejsze to geodeta powinien chociaż jeden narożny głębiej zabetonować a reszte faktycznie mógł zastąpić drewnianymi.
Jak masz wymiary działki to łapiesz tego zabetonowanego i sprawdzasz z tymi drewnianymi, a tak geodeta cie skasuje kilka $

link2jack
23-11-2015, 19:24
Jeszcze nigdy niczego nie betonowalem przy podziale :hug:

Konto usunięte_1*
23-11-2015, 20:58
a z ciekawości ile bierze geodeta ? kupiłem niedawno posiadłość ale bez części płota i do końca nie wiem gdzie się kończy moja działa ,trzeba będzie wezwać geodety ,ile on może skasować ??

marcinj69
24-11-2015, 07:56
Przemierze sobie sam czy zgadza sie mniej wiecej z mapa dzialka, a ewentualne mocniejsze slupki bede stawiac jak wezme geodete po zakupie.

kemot_p
24-11-2015, 09:14
a ewentualne mocniejsze slupki bede stawiac jak wezme geodete po zakupie.
To przygotuj od razu kilka stówek.

marcinj69
24-11-2015, 10:05
Jaka to kwota to nie wiem. Geodeta bedzie mi potrzebny przy wytyczeniu położeniu domu wiec od razu odnowi granice dzialki.

link2jack
24-11-2015, 19:18
Jaka to kwota to nie wiem. Geodeta bedzie mi potrzebny przy wytyczeniu położeniu domu wiec od razu odnowi granice dzialki.

rozsądnie