PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana instalacji elektrycznej.



lukaszenko1979
23-11-2015, 10:08
Witam,

Proszę Was jako doświadczonych instalatorów o poradę. Zamierzam wymienić instalację elektryczną w domku jednorodzinnym około 200 m2 i nie wiem ile mam zakupić przewodu zasilającego na gniazda i oświetlenie.

Z góry dzięki za poradę

krzcel
23-11-2015, 10:21
Kup kartkę papieru, długopis i kalkulator.
Albo kup rolkę 100m 3x1,5 i dwie rolki 3x2,5 a potem sobie dokupisz w miarę potrzeb.
A w ogóle, to jest to bardzo głupie pytanie w rodzaju ile kupić benzyny żeby dojechać nad morze.

elpapiotr
23-11-2015, 16:42
Kup kartkę papieru, długopis i kalkulator.
Albo kup rolkę 100m 3x1,5 i dwie rolki 3x2,5 a potem sobie dokupisz w miarę potrzeb.
A w ogóle, to jest to bardzo głupie pytanie w rodzaju ile kupić benzyny żeby dojechać nad morze.
To już nie radzisz zrobić instalacji skrętką ?
Przecież będzie taniej.

PS. 4x1,5 też będzie potrzebny, drogi autorze ... elektryku.

krzcel
23-11-2015, 23:02
To już nie radzisz zrobić instalacji skrętką ?
Przecież będzie taniej.

Piotruś, to że nie rozumiesz tekstu pisanego i masz problemy z komunikacją niedosłowną i pośrednią, to ja o tym wiem i naprawdę nie jest to moja wina.



PS. 4x1,5 też będzie potrzebny, drogi autorze ... elektryku.

To, że kolega będzie potrzebował również 4x1,5,to pisz do niego nie do mnie. Nie ja zadawałem pytanie, mnie odpowiedź nie interesuje.
Jeżeli potrafisz pomóc koledze lukaszence lepiej niż ja, to pomagaj zamiast offtopować temat.

elpapiotr
24-11-2015, 16:57
Przecież pomagam.
I ostrzegam przed nieodpowiedzialnymi poradami :D

morfosek
24-11-2015, 18:55
Nie widzę potrzeby używania 4x1,5 w instalacji domowej, jeśli już to 5x1,5 kosztuje zwykle tyle samo. Instalację rób tak by wszystkie połączenia kabli robić w puszkach włączników, a nie pod sufitem. Rolka 3x1,5 i dwie 3x2,5 to dobry punkt wyjścia. Weź jeszcze rolkę cat7 duplex i antenowego, jak już kujesz to dobrze położyć od razu multimedia do każdego pokoju.

Remiks
24-11-2015, 19:02
Nie widzę potrzeby używania 4x1,5 w instalacji domowej, jeśli już to 5x1,5 kosztuje zwykle tyle samo. Instalację rób tak by wszystkie połączenia kabli robić w puszkach włączników, a nie pod sufitem. Rolka 3x1,5 i dwie 3x2,5 to dobry punkt wyjścia. Weź jeszcze rolkę cat7 duplex i antenowego, jak już kujesz to dobrze położyć od razu multimedia do każdego pokoju.

To że nie widzisz takiej potrzeby nie znaczy że takiej potrzeby nie ma.

elpapiotr
24-11-2015, 19:04
Nie widzę potrzeby używania 4x1,5 w instalacji domowej, jeśli już to 5x1,5 kosztuje zwykle tyle samo.
A ja widzę - do żyrandoli. No, chyba że full wypas z wentylatorami zastosuje.


Instalację rób tak by wszystkie połączenia kabli robić w puszkach włączników, a nie pod sufitem.Przeprowadź jeszcze kurs pierwszej pomocy dla porażonego - przyda się.

beton44
24-11-2015, 20:00
O jak czytam - jacyś zbanowani na forum spawaczy /Forum Elektroda/ kretyni z kol. Elpapiotrem na czele wysypali się na forum muratora :sick:

elpapiotr
24-11-2015, 20:17
Sam jesteś kretyn, z zabetonowanym mózgiem :lol:

grend
24-11-2015, 21:23
Witam,

Proszę Was jako doświadczonych instalatorów o poradę. Zamierzam wymienić instalację elektryczną w domku jednorodzinnym około 200 m2 i nie wiem ile mam zakupić przewodu zasilającego na gniazda i oświetlenie.

Z góry dzięki za poradę

jak chcesz mieć wszystko dobrze zrobione to z 700metrow elektryki, 200antenowego, 200 skretki ,ewnentualnie cos dodatkowego pod alarm później jakieś kable na zewnątrz i takie tam... Na gniazda w pokojach 1,5 w zupełności starczy 2,5 do kuchni i do łazienki

elpapiotr
24-11-2015, 21:43
Na gniazda w pokojach 1,5 w zupełności starczy 2,5 do kuchni i do łazienki
Możesz to potwierdzić jakimiś obliczeniami, doborem urządzeń podłączonych do gniazd, doborem zabezpieczeń itd ?

Remiks
24-11-2015, 21:43
jak chcesz mieć wszystko dobrze zrobione to z 700metrow elektryki, 200antenowego, 200 skretki ,ewnentualnie cos dodatkowego pod alarm później jakieś kable na zewnątrz i takie tam... Na gniazda w pokojach 1,5 w zupełności starczy 2,5 do kuchni i do łazienki

Ta do łazienki na golarkę i depilator 2,5 a do pokoju na grzejnik 1,5 do tego te w pokojach na jednym obwodzie z 10 szt.

morfosek
24-11-2015, 22:19
A ja widzę - do żyrandoli. No, chyba że full wypas z wentylatorami zastosuje.

Przeprowadź jeszcze kurs pierwszej pomocy dla porażonego - przyda się.

4x1,5 kosztuje zwykle tyle samo co 5x1,5, a dodatkowa żyła może się kiedyś przydać.
Nie ma żadnego uzasadnienia do instalacji z puszkami łączeniowymi. Lepiej prowadzić kabel lampy bezpośrednio z puszki włącznika, w głębokiej puszce wszystko się spokojnie mieści. Skąd ma wynikać porażenie? Mieszkańcy z nudów rozkręcają włączniki i gniazdka?

Remiks
24-11-2015, 22:31
4x1,5 kosztuje zwykle tyle samo co 5x1,5, a dodatkowa żyła może się kiedyś przydać.
Nie ma żadnego uzasadnienia do instalacji z puszkami łączeniowymi. Lepiej prowadzić kabel lampy bezpośrednio z puszki włącznika, w głębokiej puszce wszystko się spokojnie mieści. Skąd ma wynikać porażenie? Mieszkańcy z nudów rozkręcają włączniki i gniazdka?
No z tym spokojnie się zmieści to bym się nie zgodził np. przekaźnik bistabilny i kilka złączek wago nie tak łatwo upchać.

grend
25-11-2015, 18:47
Możesz to potwierdzić jakimiś obliczeniami, doborem urządzeń podłączonych do gniazd, doborem zabezpieczeń itd ?

yyyy a możesz potwierdzić jakimiś obliczeniami, doborem urządzeń podłączonych do gniazd, doborem zabezpieczeń że musi być 2,5 ?

To licz mądralo - komputer, ładowarka do komórki, ruter, TV , głośniki jakaś lampa stojaca - ile to WAT. Piszę o normalnym mieszkaniu a nie o takim gdzie przychodzi tesciowa z grzejnikiem 3KW który podłącza pod łóżkiem. Tych normalnych mieszkań jest 99,999999% oprócz twojego gdzie pewnie zrobiłeś gniazda i NAGLE wpadłeś na to ze ogrzewanie będzie na prąd i dodatkowo w szafie będziesz miał warsztat z frezarka wiertarka itp

grend
25-11-2015, 18:54
Ta do łazienki na golarkę i depilator 2,5 a do pokoju na grzejnik 1,5 do tego te w pokojach na jednym obwodzie z 10 szt.

W normalnym domu jeżeli chcesz mieć ogrzewanie elektryczne to robisz oddzielne obwody i przekroj kabla odpowiedni do poboru mocy. Masz wtedy możliwość odseparowania taryfy nocnej od dziennej. Jeżeli nie masz normalnego domu to robisz nienormalnie i możesz robić 2,5 a powiem przewrotnie można udowodnić ze musi być 4 kwadrat. Wszystko zależy od rozsądku, a jak nie masz rozsądku to robisz 2,5, 4 kwadrat na gniazda, na lampy 2,5kwadrat itd. zgodnie z normami napisanymi przez lobby producentow kabli...

Remiks
25-11-2015, 19:13
W normalnym domu jeżeli chcesz mieć ogrzewanie elektryczne to robisz oddzielne obwody i przekroj kabla odpowiedni do poboru mocy. Masz wtedy możliwość odseparowania taryfy nocnej od dziennej. Jeżeli nie masz normalnego domu to robisz nienormalnie i możesz robić 2,5 a powiem przewrotnie można udowodnić ze musi być 4 kwadrat. Wszystko zależy od rozsądku, a jak nie masz rozsądku to robisz 2,5, 4 kwadrat na gniazda, na lampy 2,5kwadrat itd. zgodnie z normami napisanymi przez lobby producentow kabli...

Możesz robić ludziom jak Ci się podoba pod warunkiem że zgodnie z przepisami i nie zapomnij się pod tym podpisać i czekaj na telefon bo teściowa w końcu się zjawi. I indukcję 11kW można na 1,5 zrobić bo przecież nikt jednocześnie czterech potraw nie gotuje w normalnym domu no chyba że to święta panie idą a ja pundu nie mam;-)

elpapiotr
25-11-2015, 19:18
W normalnym domu jeżeli chcesz mieć ogrzewanie elektryczne to robisz oddzielne obwody i przekroj kabla odpowiedni do poboru mocy. Masz wtedy możliwość odseparowania taryfy nocnej od dziennej. Czy Ty wiesz, jak obecnie funkcjonują instalacje podłączone do liczników II-taryfowych ? Mam nieodparte przeświadczenie, że nie masz o tym zielonego pojęcia.

grend
25-11-2015, 19:39
Czy Ty wiesz, jak obecnie funkcjonują instalacje podłączone do liczników II-taryfowych ? Mam nieodparte przeświadczenie, że nie masz o tym zielonego pojęcia.

poprostu smerf mądrala :stirthepot:

grend
25-11-2015, 19:43
Możesz robić ludziom jak Ci się podoba pod warunkiem że zgodnie z przepisami i nie zapomnij się pod tym podpisać i czekaj na telefon bo teściowa w końcu się zjawi. I indukcję 11kW można na 1,5 zrobić bo przecież nikt jednocześnie czterech potraw nie gotuje w normalnym domu no chyba że to święta panie idą a ja pundu nie mam;-)

tak jak pisałem jak ktoś nie ma rozsądku i nie potrafi prostych rzeczy ogarnąć, zaplanować to niech robi nawet 6 kwadrat ...

Remiks
25-11-2015, 20:03
tak jak pisałem jak ktoś nie ma rozsądku i nie potrafi prostych rzeczy ogarnąć, zaplanować to niech robi nawet 6 kwadrat ...

Jeśli to Twoja cała wiedza tak jak z licznikiem dwutaryfowym to nie mamy o czym dyskutować.

grend
25-11-2015, 20:39
Jeśli to Twoja cała wiedza tak jak z licznikiem dwutaryfowym to nie mamy o czym dyskutować.

z czym masz znowu problem ?? Co znowu wymyślisz ?? Może że jak masz ogrzewanie elektryczne to nie robisz osobnego obwodu. Żałosne....
Jak wymyślasz jakies bzdury to postaraj się wyliczyć jakie jest obciążenie wykorzystywane w przeciętnym pokoju. Oczywiście pomijaj takie aspekty jak najazd teściowej z ogrzewaczem wody 4 KW albo z warsztatem w szafie co pewnie ma elpapiotr. Drugą sprawą jest to ze kabel 1,5kwadrat nie wytrzymuje obciążenia 2300Watt tylko spokojnie 3000Watt - może nie wiesz ale kiedyś były bezpieczniki 13A póki jakiś lobbysta - producent kabli, kopalnia miedzi nie "kupił" nowych norm

Remiks
25-11-2015, 20:44
z czym masz znowu problem ?? Co znowu wymyślisz ?? Może że jak masz ogrzewanie elektryczne to nie robisz osobnego obwodu. Żałosne....
Jak wymyślasz jakies bzdury to postaraj się wyliczyć jakie jest obciążenie wykorzystywane w przeciętnym pokoju. Oczywiście pomijaj takie aspekty jak najazd teściowej z ogrzewaczem wody 4 KW albo z warsztatem w szafie co pewnie ma elpapiotr. Drugą sprawą jest to ze kabel 1,5kwadrat nie wytrzymuje obciążenia 2300Watt tylko spokojnie 3000Watt - może nie wiesz ale kiedyś były bezpieczniki 13A póki jakiś lobbysta - producent kabli, kopalnia miedzi nie "kupił" nowych norm
13A są do tej pory. Nic nie wymyślam to tylko Ty prezentujesz swoją wiedzę. A most o nosnosci 24T wytrzymuje spokojnie 30 T pytanie jak długo i ile razy.

grend
25-11-2015, 21:00
....policzyłeś już ile WAT pobiera 99,999% pokoi ?
Jak długo ??? Sto lat ??? Na moim rozciagnietym 50metrowym przedłużaczu 1,5kwadrat rozciągniętym częściowo na słońcu jest podłączone często i gęsto 4KW i co prędzej się dzieje zamiast spaleniu przewodu to się wypala gniazdo w rozdzielni. Jak kiedykolwiek ci się trafiło być na budowie to sobie pooglądaj jak wygladaja gniazda...Ten przedłużacz już mam długo bardzo dłuuuuugo

O jakiej wiedzy bredzisz - tej kupionej przez lobby czy tej prawdziwej realnej ???

Remiks
25-11-2015, 21:14
....policzyłeś już ile WAT pobiera 99,999% pokoi ?
Jak długo ??? Sto lat ??? Na moim rozciagnietym 50metrowym przedłużaczu 1,5kwadrat rozciągniętym częściowo na słońcu jest podłączone często i gęsto 4KW i co prędzej się dzieje zamiast spaleniu przewodu to się wypala gniazdo w rozdzielni. Jak kiedykolwiek ci się trafiło być na budowie to sobie pooglądaj jak wygladaja gniazda...Ten przedłużacz już mam długo bardzo dłuuuuugo

O jakiej wiedzy bredzisz - tej kupionej przez lobby czy tej prawdziwej realnej ???
100 lat tia jeśli w funkcji czasu to raczej watogodzina. Co do budowy to na wielu byłem i sporo tam takich mądrali jak Ty tylko żaden podpisu złożyć nie chce a inwestor protokół by chętnie ujrzał. Jeśli elektryki uczyłeś się na swoim przedłużaczu to wybacz nie mamy o czym dyskutować.
Pozdrawiam

grend
25-11-2015, 21:25
100 lat tia jeśli w funkcji czasu to raczej watogodzina. Co do budowy to na wielu byłem i sporo tam takich mądrali jak Ty tylko żaden podpisu złożyć nie chce a inwestor protokół by chętnie ujrzał. Jeśli elektryki uczyłeś się na swoim przedłużaczu to wybacz nie mamy o czym dyskutować.
Pozdrawiam

ty chyba mylisz dwie rzeczy - to co musi być na papierze a jak to wygląda w realu. To nie dotyczy tylko elektryki ale tez innych dziedzin. Wszystko polega na dupochronie dla osoby podpisującej. Dlatego np fundament robi się 70 na 50 chociaż starczy np 55 na 35. Beton daje się na cos B20 chociaż starczy B15. Ten podpisujący też w tym momencie jest chroniony bo robił cos według norm i technologii producentów i jakby cos się stało to jest czysty jak noworodek. A producentowi tez zależy aby jego towaru tez zeszło duuuużo i tak się koło toczy. Co nowe normy to większe przekroje kabli, większe przekroje odgromu itd

Te całe "opowieści" mogą się szybko skończyć jak obliczysz ile Wat "pobiera" pokój i zaciśnij zęby, zmuś się do tego i POLICZ bo tak to jest tylko :stirthepot:

Remiks
25-11-2015, 21:40
Te całe "opowieści" mogą się szybko skończyć jak obliczysz ile Wat "pobiera" pokój i zaciśnij zęby, zmuś się do tego i POLICZ bo tak to jest tylko :stirthepot:
Zaciskam zęby i liczę, mój nie muszę bo obciążenie w tej chwili 150Wat do tego każde gniazdo na osobnym obwodzie 2.5mm2 ale jak mam Twoim zdaniem policzyć Twój pokój czy Pani Krysi bo przecież możesz mieć w pokoju 3 gniazda Pani Krysia 2 a może 5 do tego razem możesz mieć dwa pokoje połączone bo przecież tak można i tak się robi. Zawsze możesz jak to ktoś na forum proponował skrętkę wykorzystać bo przecież wytrzyma. Już widziałem takich co uznawali że dziadowie zamiast fundamentów kamienie rzucali i starczało.

grend
25-11-2015, 22:15
osobne gniazdo na osobnym obwodzie :jawdrop: - pozostaje tylko podziwiać ... to może nieodpowiednie slowo.

Nie rozumiesz co masz obliczyć ??? To takie trudne ??? Przejdź się po swoim pokoju i powłączaj wszystko i to policz ile to WAT ??? A co ma liczba gniazd do obciążenie ???????????????????????????????????????????? :eek: Tzn jak będziesz miał w pokoju 25 gniazd to powłączasz 7 TV, 8 laptopów ???? :eek: Ty tak na poważnie ???????

Remiks
25-11-2015, 22:29
osobne gniazdo na osobnym obwodzie :jawdrop: - pozostaje tylko podziwiać ... to może nieodpowiednie slowo.

Nie rozumiesz co masz obliczyć ??? To takie trudne ??? Przejdź się po swoim pokoju i powłączaj wszystko i to policz ile to WAT ??? A co ma liczba gniazd do obciążenie ???????????????????????????????????????????? :eek: Tzn jak będziesz miał w pokoju 25 gniazd to powłączasz 7 TV, 8 laptopów ???? :eek: Ty tak na poważnie ???????

No widzisz niewiele widziałeś ale za to masz prawo pouczać innych ot takie czasy idą.

elekt
26-11-2015, 13:53
Ad vocem za przeproszeniem.
Obciążenie długotrwałe przewodu YDY 3 x 1,5 p/t wynosi w zależności od sposobu ułożenia i temp. od 18,5-21A i można zastosować zabezpieczenie 16-20A ( do sprawdzenie w normie ).

elpapiotr
26-11-2015, 15:27
Ad vocem za przeproszeniem.
Obciążenie długotrwałe przewodu YDY 3 x 1,5 p/t wynosi w zależności od sposobu ułożenia i temp. od 18,5-21A i można zastosować zabezpieczenie 16-20A ( do sprawdzenie w normie ).
To teraz przelicz, przy zastosowaniu współczynników poprawkowych, i będziemy wiedzieć, jak jest naprawdę.
Sprawdzimy w PN-IEC 60364-5-523:2001 - wersja polska (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.pkn.pl%2Fpn-iec-60364-5-523-2001p.html)
Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego -- Obciążalność prądowa długotrwała przewodów

Remiks
26-11-2015, 16:06
Ad vocem za przeproszeniem.
Obciążenie długotrwałe przewodu YDY 3 x 1,5 p/t wynosi w zależności od sposobu ułożenia i temp. od 18,5-21A i można zastosować zabezpieczenie 16-20A ( do sprawdzenie w normie ).

Cóż, wybrałeś sobie jedną tabelę i to nie wiem którą bo max tam powinno być więcej, popatrz na inne tabele czy izolacja na pewno ta oraz współczynniki jak proponuje elpapiotr.

grend
26-11-2015, 16:45
Remiks i elpapiotr wy naprawdę macie ograniczenia. Jeżeli ja podłączę 3000 Watt na przewodzie 1,5kwadrat i takie coś działa przez 8-10 godzin to wy na podstawie kupionych przez lobby normach będziecie udowadniać ze to nie działa. Nie wiem jak to podsumować:P. Następna rzecz może jeden z drugim - dwa madrale w końcu policzą ile przeciętny pokój pobiera Watów bo tutaj wynika że nawet przy bzdurnych normach kabel 2,5 jest bezsensu....

Remiks
26-11-2015, 16:57
Remiks i elpapiotr wy naprawdę macie ograniczenia. Jeżeli ja podłączę 3000 Watt na przewodzie 1,5kwadrat i takie coś działa przez 8-10 godzin to wy na podstawie kupionych przez lobby normach będziecie udowadniać ze to nie działa. Nie wiem jak to podsumować:P. Następna rzecz może jeden z drugim - dwa madrale w końcu policzą ile przeciętny pokój pobiera Watów bo tutaj wynika że nawet przy bzdurnych normach kabel 2,5 jest bezsensu....

No tak a Ty swoje, buduj jak chcesz zamień beton na stropie na jaki chcesz, połóż sobie kable jak chcesz, zbrojenia zrób drutem wiązałkowym. Twój wybór a nie zapomnij kierbuda sobie równego poszukać. Nie namawiaj jednak innych do fuszerki choć fuszerki.

grend
26-11-2015, 17:21
Madralo w końcu dowiem się ile pobierają urządzenia w pokoju czy będziesz kolejne 1000 postów bredził :stirthepot:

To może ja zacznę
Laptop 100W
ładowarka do telefonu 5 W
TV 200W
lampa 75 W
ruter 10 W
okresowo wiertarka 600W bo raz na 30 lat trzeba powiesić szafkę

Srednio można przyjąć że w pracy ciągłej jest podłączone 200W - 300W i do tego potrzebny jest kabel 2,5kwadrat gdzie według norm powinien być obciążany 3700W a tak naprawdę wytrzyma spokojnie 4500W przy pracy ciągłej.

NORMY to dupochron i kasa dla wytwórców

Oświetlenie w domu pobiera więcej prądu - ale tutaj rozumiem ze do żyrandola masz przewód 2,5kwadrat a zasilanie oświetlenia to 4 kwadrat. i oczywiście na cały dom masz 8 zasilaą oświetlenia a nie 2 jak robią elektryczne nieuki

elpapiotr
26-11-2015, 17:33
jak robią elektryczne nieuki No cóż - tylko wypada Ci współczuć :D

Remiks
26-11-2015, 17:34
Madralo w końcu dowiem się ile pobierają urządzenia w pokoju czy będziesz kolejne 1000 postów bredził :stirthepot:

To może ja zacznę
Laptop 100W
ładowarka do telefonu 5 W
TV 200W
lampa 75 W
ruter 10 W
okresowo wiertarka 600W bo raz na 30 lat trzeba powiesić szafkę

Srednio można przyjąć że w pracy ciągłej jest podłączone 200W - 300W i do tego potrzebny jest kabel 2,5kwadrat gdzie według norm powinien być obciążany 3700W a tak naprawdę wytrzyma spokojnie 4500W przy pracy ciągłej.

NORMY to dupochron i kasa dla wytwórców

Oświetlenie w domu pobiera więcej prądu - ale tutaj rozumiem ze do żyrandola masz przewód 2,5kwadrat a zasilanie oświetlenia to 4 kwadrat. i oczywiście na cały dom masz 8 zasilaą oświetlenia a nie 2 jak robią elektryczne nieuki

Ile mam aktualnie w pokoju już pisałem wystarczy poczytać nikt Cię nie namawia na 2,5 możesz zrobić jak chcesz. Jeśli chodzi o brednie to raczej nie z mojej strony, różnicówki to też dupochron i wymysły wytwórców bo przecież kiedyś ich nie było i ludzi nie pozabjało. A dlaczego się uparłeś na 1,5 skoro Twoje obciążenie w pokoju 0,75 pociągnie tak napiszesz że to wg normy minimalny przekrój jeśli chodzi o wytrzymałość mechaniczną ale to norma lobby itp.
Muszę przyznać Ci rację tak jesteś elektrycznym nieukiem ale to już nie moja wina.

grend
26-11-2015, 17:56
Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

nie wiem tak mi się nasunęło po x postach...

elpapiotr
26-11-2015, 18:03
Masz rację. Nie będę dyskutował z Tobą.

Remiks
26-11-2015, 18:06
Przychylam się do zdania elpapiotr.

zbich70
26-11-2015, 18:20
Madralo w końcu dowiem się ile pobierają urządzenia w pokoju czy będziesz kolejne 1000 postów bredził :stirthepot:

To może ja zacznę
Zapomniałeś o teściowej z grzejnikiem 3kW pod łóżkiem....

A zresztą olać teściową. Czasem OPEC zakręci i trzeba się dogrzać elektrycznie. Nie ważne że gniazdo było przeznaczone tylko pod router i lapka. Co mnie to obchodzi, gniazdo to gniazdo (znaczy kontakt czy jakoś tak). Grend mi zainstalował to prędzej elektrownia wybuchnie niż grenda gniazdo się spali.

A tak w ogóle to super-hiper że grend to doradza, całe szczęście.
Bo byl tu już jeden koleś co nawet skrętkę UTP do gniazd 230VAC polecał.
Więc półtorówka na gniazda nie jest "taka zła" wobec UTP. Trochę milimetrów kwadratowych więcej... :0

waski78
26-11-2015, 20:05
Zapomniałeś o teściowej z grzejnikiem 3kW pod łóżkiem....
Nie musi przyjeżdżać teściowa - wystarczy że np: zamówi gościa do czyszczenia tapicerki w samochodzie jak ten tutaj (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3045090.html) i później na forum na dwie strony lament i ustalanie winnego.

krzcel
03-12-2015, 17:44
...NORMY to dupochron ...

Między innymi zastosowaniami, jak najbardziej tak. I co w tym złego?
Na podstawie Twoich wpisów można wyciągnąć ciekawy wniosek:
1. piszesz, że NORMY to dupochron,
2. piszesz, że nie stosujesz się do zaleceń NORM w swoich realizacjach,
wniosek: jesteś dureń albo samobójca.

Sorry, że tak napisałem ale jeżeli coś pokręciłem, to wskaż mi proszę, gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu?