PDA

Zobacz pełną wersję : Czy dawac drut w spoine poziomą



Przekorek
03-09-2004, 14:15
Dylemat: w przypadku duzych powierzchni scian i duzych okien - czy dawac podczas murowania drut fi 4-5 mm w spoiny poziome. Zdaniem murarzy to zabezpiecza (zwlaszcza pod otworami okiennymi) przed pękaniem muru. Mnie się wydaje przerostem formy nad trescią, bo po pierwsze - wtedy nie ma sensu uzywanie wapna, tylko plastyfikator do zaprawy (bo wapno druta zeżre), po drugie skoro nad oknem jest belka, to chyba wystarczy? Czy ktos mial takie dylematy?

preev
03-09-2004, 14:19
ja mam okna szerokie na 2,1 m (czyli chyba duże) i nikt 12 lat temu żadnego drutu nie dawał jak mi dom stawiali
a ścianom do tej pory nic nie jest :wink:

Pascall
03-09-2004, 18:17
Ja dalem pod kazdym otworem okiennym drut 2 x fi 6. Doradzil mi to architekt aby uniknac pekania scian pod otworami.

invx
03-09-2004, 18:23
tak, robi sie takie zbrojenia, z drutu fi 3-4, w codrugiej spoinie, od poziomu fundamentu, a potem stropu, spotkalem sie takze ze szkola ze pod oknem powinno byc takze wykonane nadproze. bez obaw wapno nie zez :) re drutu

AgnesK
03-09-2004, 18:54
Około roku temu był taki dodatek do "Ładnego Domu" w którym ten problem poruszano. Dotyczył on ścian jednowarstwowych.
Aby zapobiec pękaniu ścian pod oknami należy albo wykonać spoinę poziomą - rozwiązanie dobre - albo w co drugą warstwę, od poziomu fundamentu do samego otworu dać drut (my daliśmy wiązałkowy, bo przecież spoina ma mieć max 1 mm). Drut pocięty na małe kawałki, ok 30 cm, przykrywał złączenia bloczków, leżąc prostopadle do łączeń p+w (mam nadzieję, że jasno to opisałam). I to jest jedyne (zgodnie z tym co pisał ŁD) rozwiązanie gwarantujące, że mur po otworami okiennymi nie bedzie pękał.
Nasz mistrz znał ino rozwiązanie ze spoinami pionowymi, ale po lekturze ŁD zastosował drut.
Nie ma potrzeby dawać go na odcinkach ścian bez otworów okiennych.

Jeśli nie zrobi się pod oknami albo spoin pionowych, albo nie da drutu (w ścianach jednowarstwowych ino) to mogą pojawić się po jakimś czasie pęknięcia.

QBQ
04-09-2004, 17:32
Zeby drutu nie zarło wapno wystarczy go "utopic" dzien wczesnie w zaczynie cementowym, a po wyjeciu wysuszyc.