PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator Frapol Onyx Dream 200 problem



wera23
24-11-2015, 09:45
Witam.
Mam problem z odzyskiem ciepła w tym rekuperatorze. Rekuperator zamontowany jest na ocieplonym nieogrzewanym poddaszu. Chodzi cały czas na pierwszym biegu.

Przy temperaturze wewnętrznej +23'C i zewnętrznej 0'C odczyty na sterowniku są następujące:
- temperatura wyciągu 18'C
- temperatura nawiewu 11 'C
- temperatura z czerpni 2'C
- temperatura do wyrzutni 12'C

Przy temperaturze wewnętrznej +23'C i zewnętrznej 12'C odczyty na sterowniku są następujące:
- temperatura wyciągu 20'C
- temperatura nawiewu 17 'C
- temperatura z czerpni 12'C
- temperatura do wyrzutni 16'C

Część straty ciepła na wyciągu jest pewnie z kanałów które w pewnym momencie przechodzą przez nieogrzewaną garderobę i idą po stropie w warstwie styropianu (od góry przykrycie 5 cm). Ale skąd takie duże straty w samym rekuperatorze, zwłaszcza przy niskich temperaturach zewnętrznych? Przecież to nie jest chyba normalne że temperatura do wyrzutni jest wyższa niż temperatura nawiewu do pomieszczeń? Co może być tego przyczyną? Proszę o pomoc.

Wielgosie
27-11-2015, 10:26
Witam mam podobny Problem z onyx dream 200 .
Wieczorem ustawiłem prędkość wentylatorów na 20% a rano odczytałem następujące wyniki.

-temperatura wyciągu 13'C
- temperatura nawiewu 8 'C
- temperatura z czerpni 4'C
- temperatura do wyrzutni 6'C

W domu mam 21'C na zewnątrz -3 'C.

Kanały mam na poddaszu ocieplonym ,nie ogrzewanym temp okolo10'C
Kanały są położone w perlicie 10cm .
Zauważyłem że parametry podnoszą się przy zwiekszonych prędkościach np przy 80% nawiewa okolo 14-16 'C.
Wszystkie przewody są ocieplone :/ .

Wera23
Zauważyłem również że Reku produkuje spore ilości wody i tacka zazwyczaj jest pełna wody ,nawet ten "zbiorniczek " nie połączony z tacką , a bezpośrednio pod wymiennikiem był pełny wody :/
możesz sprawdzić jak to wygląda u ciebie ?

schizo85
27-11-2015, 11:32
To samo obserwuje u siebie tyle że w ONYXIE 400 przy małym przepływie. Chociaż nie ma aż tak dużego spadku temperatur. Teraz mam

-wyciąg z domu 21
-czerpnia 1
-nawiew 18
-wyrzutnia 7

Spowodowane jest to za małą ilością powietrza przepływającego przez wymiennik i możliwe że przepływem turbulentnym. Wyjściem jest trzymać rekuperator na wyższych biegach.

Tomasz Brzęczkowski
27-11-2015, 12:03
Dlatego w wersji passiv i w airpackach wymiennik jest w prostopadle do strumienia powietrza 338832338833 nie jak było kiedyś 338834 wzdłuż strumienia. Po bokach są komory, działa to jak Tichelmann . Po prostu, przy małym strumieniu powietrze zimne idzie jedną częścią wymiennika a ciepłe inną, nie są strumienie pomieszane o tak 338835

schizo85
27-11-2015, 15:54
Brzęczuś a co mnie obchodzi że FRAPOL zauważył swój błąd i poprawił go wersji passiv? Ja mam wersję DREAM, więc jak nie masz do powiedzenia nic w temacie tylko znowu spamujesz tymi samymi zdjęciami to zamilknij.

mileski
27-11-2015, 16:50
To jesli dobrze licze masz sprawnosc 90% - ja bym nie narzekal...


To samo obserwuje u siebie tyle że w ONYXIE 400 przy małym przepływie. Chociaż nie ma aż tak dużego spadku temperatur. Teraz mam

-wyeciąg z domu 21
-czerpnia 1
-nawiew 18
-wyrzutnia 7

Spowodowane jest to za małą ilością powietrza przepływającego przez wymiennik i możliwe że przepływem turbulentnym. Wyjściem jest trzymać rekuperator na wyższych biegach.

schizo85
27-11-2015, 17:45
Mi z obliczeń wychodzi 85%.

Wielgosie
27-11-2015, 19:16
Przy zwiekszonej wydajnosci na 40%
Wychodzi
- -temperatura wyciągu 16'C
- temperatura nawiewu 12C
- temperatura z czerpni 1'C
- temperatura do wyrzutni 8'C

Na 90%

- -temperatura wyciągu 19C
- temperatura nawiewu 14C
- temperatura z czerpni 0'C
- temperatura do wyrzutni 8'C

Problem z tym że przy wiekszych obrotach mocno wysusza mi dom i mam z 30% wilgotności :(
Dupa straszna ...

Ps. Czy to możliwe że są aż takie straty na kanałach ? Jak pisałem wczesniej na poddaszu jest 10 stopni.
Instalacja jest zrobiona na 63mm ,wszystkie kanały okolo 10 m długości, wszystkie w ociepleniu leżą na stropie . Gdzie szukać tu błedów .? Mam jeszcze możliwość poprawy i zmiany tylko gdzie szukać chochlika.

Tomasz Brzęczkowski
28-11-2015, 06:51
Przy zwiekszonej wydajnosci na 40%
Wychodzi
- -temperatura wyciągu 16'C
- temperatura nawiewu 12C
- temperatura z czerpni 1'C
- temperatura do wyrzutni 8'C

Na 90%

- -temperatura wyciągu 19C
- temperatura nawiewu 14C
- temperatura z czerpni 0'C
- temperatura do wyrzutni 8'C

Problem z tym że przy wiekszych obrotach mocno wysusza mi dom i mam z 30% wilgotności :(
Dupa straszna ...

Ps. Czy to możliwe że są aż takie straty na kanałach ? Jak pisałem wczesniej na poddaszu jest 10 stopni.
Instalacja jest zrobiona na 63mm ,wszystkie kanały okolo 10 m długości, wszystkie w ociepleniu leżą na stropie . Gdzie szukać tu błedów .? Mam jeszcze możliwość poprawy i zmiany tylko gdzie szukać chochlika.

Już pisałem, to wynika z ułożenia wymiennika. Gdyby straty były na kanałach, to na wszystkich prędkościach.
Wymienniki ułożone w szeregu mają niską sprawność na małych biegach. W kamerze termowizyjnej to dobrze widać. Są pola niebieskie i czerwone, nie jest powietrze dobrze "wymieszane"

schizo85
28-11-2015, 12:15
Już pisałem, to wynika z ułożenia wymiennika. Gdyby straty były na kanałach, to na wszystkich prędkościach.
Wymienniki ułożone w szeregu mają niską sprawność na małych biegach. W kamerze termowizyjnej to dobrze widać. Są pola niebieskie i czerwone, nie jest powietrze dobrze "wymieszane"

Ale to już stwierdziliśmy że to jest wina wymiennika na niższych prędkościach ale przestań bredzić że te same straty będą na wyższych biegach rekuperatora. Jak powietrze płynie wolno przez kanały to dłużej w nich przebywa i więcej się ochłodzi przez czas kiedy jest w zimniejszych kanałach, im szybciej powietrze zapieprza w kanałach tym spadek temperatury będzie mniejszy.

Andrzej_M_
28-11-2015, 13:35
,,,, Jak powietrze płynie wolno przez kanały to dłużej w nich przebywa i więcej się ochłodzi przez czas kiedy jest w zimniejszych kanałach, im szybciej powietrze zapieprza w kanałach tym spadek temperatury będzie mniejszy.

Przeczytaj jeszcze raz, to co napisałeś.

romano78
29-11-2015, 10:37
Przeczytaj jeszcze raz, to co napisałeś.

Ja przeczytałem i się z tym w 100procentach zgadzam.
A tak po za tym to ciekaw jestem czy pan TB nadal twierdzi że ten wymiennik jest najlepszy na świecie i ma najlepszą sprawnośc i bardzo małe opory zwłaszcza przy niskim przepływie i jakim cudem u niego przy tym wymienniku miał różnice niecały stopien miedzy nawiewem a wywiewem przy temp.zewn. ok 0 a wiekszośc ma średnio 3do 5stopni różnicy.u mnie jest ok 3stopnie różnicy temperatura mierzona zaraz za wymiennikiem.

Tomasz Brzęczkowski
30-11-2015, 05:53
Ja przeczytałem i się z tym w 100procentach zgadzam.
A tak po za tym to ciekaw jestem czy pan TB nadal twierdzi że ten wymiennik jest najlepszy na świecie i ma najlepszą sprawnośc i bardzo małe opory zwłaszcza przy niskim przepływie i jakim cudem u niego przy tym wymienniku miał różnice niecały stopien miedzy nawiewem a wywiewem przy temp.zewn. ok 0 a wiekszośc ma średnio 3do 5stopni różnicy.u mnie jest ok 3stopnie różnicy temperatura mierzona zaraz za wymiennikiem.

Jak na razie jest najlepszy. Gorsze są często pozostałe rzeczy.

schizo85
30-11-2015, 08:51
Jak na razie jest najlepszy. Gorsze są często pozostałe rzeczy.

Wymiennik może i tak, ale jak nie jest konstrukcja rekuperatora zepsuta przy okazji i niejest przewymiarowany, chociaż patrząc teraz na te same a nawet większe problemy użytkowników w Dreamie 200 to stwierdzam że w mojej przewymiarowanej 400 są mniejsze.

Tomasz Brzęczkowski
30-11-2015, 09:35
Jak użytkował Pan kilka central, to zapewne ma Pan rację.

oszczednyGrześ
03-12-2015, 20:53
Przy zwiekszonej wydajnosci na 40%
Wychodzi
- -temperatura wyciągu 16'C
- temperatura nawiewu 12C
- temperatura z czerpni 1'C
- temperatura do wyrzutni 8'C

Na 90%

- -temperatura wyciągu 19C
- temperatura nawiewu 14C
- temperatura z czerpni 0'C
- temperatura do wyrzutni 8'C

Problem z tym że przy wiekszych obrotach mocno wysusza mi dom i mam z 30% wilgotności :(
Dupa straszna ...

Ps. Czy to możliwe że są aż takie straty na kanałach ? Jak pisałem wczesniej na poddaszu jest 10 stopni.
Instalacja jest zrobiona na 63mm ,wszystkie kanały okolo 10 m długości, wszystkie w ociepleniu leżą na stropie . Gdzie szukać tu błedów .? Mam jeszcze możliwość poprawy i zmiany tylko gdzie szukać chochlika.

Filtry czyste? Nic nie blokuje przepływu powietrza? Odpowiednie przekroje kanałów?

Wielgosie
15-12-2015, 11:48
Tak ,
filtry czyszcze raz na miesiąc .
Instalacja może odrobine przewymiarowana gdyż w planach miałem zakupić reku 300m3.

Rożnica między wywiewem i nawiewem jest zawsze okolo 5'C .
Łudzę się że mam jeszcze straty na poddaszu i mimo ocieplenia rur ciepło ucieka . Problem różnic temp. znika jak jest plus 10 'C na zewnątrz wtedy jest wszystko w normie .
Martwią mnie jeszcze tylko te duże ilosci w rekuperatorze pod wymienikiem ;/

Ps. Żeby nikt sobie niedopowiadał dodam że komfort w domu jest ok i tak naprawdę nie jest odczuwalne to że nawiewa zimniejsze powietrze nawet jak leci 10'C. Gdy by nie sterownik człowiek by nie wnikał w to. ;)

oszczednyGrześ
15-12-2015, 20:28
Tak ,
filtry czyszcze raz na miesiąc .
Instalacja może odrobine przewymiarowana gdyż w planach miałem zakupić reku 300m3.

Rożnica między wywiewem i nawiewem jest zawsze okolo 5'C .
Łudzę się że mam jeszcze straty na poddaszu i mimo ocieplenia rur ciepło ucieka . Problem różnic temp. znika jak jest plus 10 'C na zewnątrz wtedy jest wszystko w normie .
Martwią mnie jeszcze tylko te duże ilosci w rekuperatorze pod wymienikiem ;/

Ps. Żeby nikt sobie niedopowiadał dodam że komfort w domu jest ok i tak naprawdę nie jest odczuwalne to że nawiewa zimniejsze powietrze nawet jak leci 10'C. Gdy by nie sterownik człowiek by nie wnikał w to. ;)

a sterownik aby dobrze podaje dane? te kanały w perlicie to jakie masz? to są elastyki izolowane czy też PE? Jak to masz zrobione?

mirek118
20-12-2015, 16:25
Ciekawa dyskusja. Ja ma Onyx Classic 550 i tez na nieogrzewanym ocieplonym strychu. W tej chwili pracuje na wolnych obrotach 30% i:
Czerpnia 9
Wyrzutnia 12
Usuwane 19 ( w domu tak naprawdę 23)
Nawiewane 17

Jeśli dobrze liczę to sprawnosc 89%, zdaje się ze producent podaje dla tego wymiennia 85% takze chyba w normie
Ciąga praca na wyzszych biegach jest bez sensu ze wzgledu na wysuszanie

romano78
20-12-2015, 20:39
Ciekawa dyskusja. Ja ma Onyx Classic 550 i tez na nieogrzewanym ocieplonym strychu. W tej chwili pracuje na wolnych obrotach 30% i:
Czerpnia 9
Wyrzutnia 12
Usuwane 19 ( w domu tak naprawdę 23)
Nawiewane 17

Jeśli dobrze liczę to sprawnosc 89%, zdaje się ze producent podaje dla tego wymiennia 85% takze chyba w normie
Ciąga praca na wyzszych biegach jest bez sensu ze wzgledu na wysuszanie
Cos tu mi nie gra temperatury mierzone są w reku ? bo jeśli powietrze o temp.23 zanim dojdzie do reku straci 4 stopnie to nawiewane też powinno tyle stracic czyli z anemostatu nawiewnego będzie leciało ok.13 stopni chyba że kanały nawiewne masz dużo lepiej ocieplone od wywiewnych.

oszczednyGrześ
20-12-2015, 20:53
Cos tu mi nie gra temperatury mierzone są w reku ? bo jeśli powietrze o temp.23 zanim dojdzie do reku straci 4 stopnie to nawiewane też powinno tyle stracic czyli z anemostatu nawiewnego będzie leciało ok.13 stopni chyba że kanały nawiewne masz dużo lepiej ocieplone od wywiewnych.

Nie przywiązywałbym ogromnej uwagi do tego co podaje odczyt na sterowniku. .. Sprawdzalem i czasami wyniki różniły się przy zastosowaniu innych urządzeń pomiarowych.

mirek118
20-12-2015, 22:07
Cos tu mi nie gra temperatury mierzone są w reku ? bo jeśli powietrze o temp.23 zanim dojdzie do reku straci 4 stopnie to nawiewane też powinno tyle stracic czyli z anemostatu nawiewnego będzie leciało ok.13 stopni chyba że kanały nawiewne masz dużo lepiej ocieplone od wywiewnych.

Kanały ocieplone są tak samo. W domu jest ok 22.8-23 poza sypialnią gdzie jest 22 i pownicą gdzie jest 18.7-19, a piwnica też z WM

marcel2809
07-01-2016, 16:11
Witam wszystkich forumowiczów.
Panowie w takich temperaturach ta sprawność nie jest najgorsza podobna do mojej. Proszę podzielcie się informacja jaką macie sprawność po ostatnich mrozach bo u mnie przy mrozach spadła do 40%.

schizo85
07-01-2016, 21:22
Witam wszystkich forumowiczów.
Panowie w takich temperaturach ta sprawność nie jest najgorsza podobna do mojej. Proszę podzielcie się informacja jaką macie sprawność po ostatnich mrozach bo u mnie przy mrozach spadła do 40%.

A nie zamarzł Ci czasem wymiennik?

marcel2809
07-01-2016, 21:39
Zamarzł. Po odmrożeniu było ok. Ale jak tego uniknąć, bo przy mrozie - 15 (reku na strychu przy +6 i w "ubranku") zamarzał codziennie:(

oszczednyGrześ
07-01-2016, 21:55
Zamarzł. Po odmrożeniu było ok. Ale jak tego uniknąć, bo przy mrozie - 15 (reku na strychu przy +6 i w "ubranku") zamarzał codziennie:(

No niestety te reku mają tą przypadłość... Na ile ustawiona wydajność?

head67
08-01-2016, 09:04
Nagrzewnica wstępna możesz tez zatrzymać na jakiś czas nawiew , zakryć cześć wymiennika od strony czerpni i wywiewu z pomieszczeń albo było pisane w innym wątku lub usprawnić reku w prowadzając drobne zmiany w izolacji i podłączeniu

schizo85
08-01-2016, 09:47
Zamarzł. Po odmrożeniu było ok. Ale jak tego uniknąć, bo przy mrozie - 15 (reku na strychu przy +6 i w "ubranku") zamarzał codziennie:(

Na płytce sterowania masz potencjometry dwa, jeden do regulacji wentylatora nawiewnego, drugi to wywiewnego. Musisz osłabić delikatnie ten nawiewny, żeby więcej wyciągał niż dmuchał do środka. Chyba że masz możliwość zrobić to ze sterownika, nowsze wersje sterownika miały tą opcję. Jeżeli rekuperator chodzi na minimum to możesz też zakryć gdzieś z 10cm wymiennika z dwóch stron, tak żeby zmniejszyć część która bierze udział w wymianie ciepła, dzięki temu powietrze będzie szybciej płynąć przez sam wymiennik. Ja tak zrobiłem i u mnie mimo dwóch dni z -15 już nie zamarzł.

Popołudniu wrzucę jakieś fotki jak to jest u mnie.

schizo85
08-01-2016, 20:34
Rozwiązania problemów z rekuperatorem i zamarzania:

Po pierwsze, zakryłem z dwóch stron trochę lamelek wymiennika. Teraz w zimie żeby nie przesuszać powietrza rekuperator chodzi na minimum czyli 25%, plus minus 100m3/h, u mnie trochę mniej ale o tym później. Więc dla takich ilości powietrza wymiennik w Onyxie 400 jest chyba za duży, powietrze przez niego wolno płynie, spada wydajność odzysku, zaczyna się robić przepływ burzliwy czy coś takiego. Więc za pomocą dwóch kawałków plastiku zmniejszyłem trochę wymiennik. Dzięki temu powietrze przez wymiennik przepływa szybciej, przypuszczam że odzysk jest lepszy a i wodę łatwiej wydmuchać z lamelek to tacy ociekowej a nie zamarza w środku.

Po drugie zmniejszyłem nawiew delikatnie, w nowszych sterownikach uzyskuje się to z poziomu tegoż sterownika. A w starszych wersjach, tak jak u mnie, przez dobranie się do dwóch potencjometrów na płycie z elektroniką, to te małe niebieskie elementy na zdjęciu. Jeden służy do regulacji wentylatora nawiewnego drugi do wywiewnego. Regulację zrobiłem w dwóch krokach, obydwa potencjometry skręciłem delikatnie żeby wentylować trochę mniej niż 25% czyli 100m3, wydaje mi się że gdzieś w granicach 80m3 jest teraz, a do tego delikatnie osłabiłem nawiew. Mniej zimnego powietrza z zewnątrz, więcej wyciąga ze środka, większy odzysk, wymiennik trudniej zamarza. Jak się zrobi ciepło będę musiał zbilansować strumienie żeby wywiewał tyle samo co nawiewał. Wykorzystam patent z wklejeniem folii w drzwi wejściowe.

Kiedyś jeszcze ociepliłem rekuperator matą kauczukową samoprzylepną. Ja miałem wersję Onyxa wczesną, gdzie nie było ocieplenia między komorą czerpni a komorą wywiewu z pomieszczeń i woda skraplała się po stronie wywiewu a stamtąd nie miała gdzie odpłynąć. Ocieplenie to jest ta czarna mata nad wymiennikiem. Dodatkowo wykleiłem całą górę komory czerpni. Bezpośrednio nad tą komorą , za pojedynczą blaszką jest elektronika sterująca która ma dostęp do powietrza z pomieszczenia. A co się dzieję po zimnej stronie tej blaszki, tuż pod elektroniką? Oczywiście skropli się tam para wodna, co nie będzie miało dobrego wpływu na elektronikę. Z resztą zaczyna już tam być widoczna rdza, szczególnie w okolicach siłownika do sterowania baypasem. Swoją drogą że ktoś u producenta jak składał wszystko do kupy nie trafił sobie dwoma blachowkrętami tam gdzie chciał, więc wykręcił je i wkręcił w nowe miejsce a dziurki pozostały. Po jednej w komorze czerpni i wywiewu z pomieszczeń, prowadziły do elektroniki. Zakleiłem je taśmą aluminiową.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342648&d=1452284756

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342650&d=1452284775

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342649&d=1452284769

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342647&d=1452284750

head67
08-01-2016, 21:01
teraz dochadze do wniosku ze reku lepiej zrobic samemu na ale cóz zabrakło na to czasu trzeba poprawiać producenta :p

schizo85
08-01-2016, 21:14
teraz dochadze do wniosku ze reku lepiej zrobic samemu na ale cóz zabrakło na to czasu trzeba poprawiać producenta :p

Dokładnie do tego samego wniosku doszedłem. A i kasy by zostało w kieszeni sporo.

oszczednyGrześ
08-01-2016, 21:33
Dokładnie do tego samego wniosku doszedłem. A i kasy by zostało w kieszeni sporo.

Niestety Frapol za dużo uczył się na tych onyxach. Sam w nim robiłem kilka poprawek jak schizo85. Czasem aż dziw bierze że ktoś nie dopatrzył się takich prostych rzeczy... dlatego niektórzy zrobili thesslę i wyeliminowali największe błędy. Reku samemu, jak ktoś ma wiedzę, chęć i czas czemu nie... Kiedyś też o tym myślałem ale czas mi nie pozwolił na to.

Beskidziak
08-01-2016, 21:34
[QUOTE=schizo85;7040067]Rozwiązania problemów z rekuperatorem i zamarzania:

Po pierwsze, zakryłem z dwóch stron trochę lamelek wymiennika.

Jaką masz wysokość wymiennika ?

dynio
09-01-2016, 08:47
Mam prawdopodobnie to samo, ponieważ podczas mrozów sprawność drastycznie spada i przy -15 czerpnia i 21 w domu, nawiewa +2 . Szkoda że dopiero teraz doczytałem to na FORUM...

FRAPOL ONYX CLASSIC 550

Przy dodatnich temp. sprawność jest wysoka, dziś przy +2 czerpnia i 22 w domu, nawiewa +18 . Pozdrawiam

schizo85
09-01-2016, 09:10
Jaką masz wysokość wymiennika ?

400mm, bez wysokości obudowy jest to 390. Po zakryciu części zostało 290mm.

oszczednyGrześ
09-01-2016, 11:34
Mam prawdopodobnie to samo, ponieważ podczas mrozów sprawność drastycznie spada i przy -15 czerpnia i 21 w domu, nawiewa +2 . Szkoda że dopiero teraz doczytałem to na FORUM...

FRAPOL ONYX CLASSIC 550

Przy dodatnich temp. sprawność jest wysoka, dziś przy +2 czerpnia i 22 w domu, nawiewa +18 . Pozdrawiam

Co ja robiłem z onyxami... dawałem 10mb rury w ziemię :) pomagało i pomaga nadal

Aha, nie zapominajcie często czyścić filtrów! I wymiennik od czasu do czasu ze 2 razy w roku.

Beskidziak
09-01-2016, 12:45
Co ja robiłem z onyxami... dawałem 10mb rury w ziemię :) pomagało i pomaga nadal

Aha, nie zapominajcie często czyścić filtrów! I wymiennik od czasu do czasu ze 2 razy w roku.

Rozumie takie min. GWC ?
jakiej średnicy

oszczednyGrześ
09-01-2016, 12:48
Rozumie takie min. GWC ?
jakiej średnicy

Dokładnie... fi 160. Robotę robi do dzisiaj. W mrozy pod -25C wystarczało. Tylko wiadomo jedziemy na jak najmniejszym biegu co zimą oczywiście jest normą, żeby tego nie przechłodzić.

Beskidziak
09-01-2016, 13:34
Dokładnie... fi 160. Robotę robi do dzisiaj. W mrozy pod -25C wystarczało. Tylko wiadomo jedziemy na jak najmniejszym biegu co zimą oczywiście jest normą, żeby tego nie przechłodzić.


Na tyle bym miejsca znalazł koło domu. Wystarczyło by to jako jedna nitka w prostej linii? Mam teraz przepływ 80m3/h.,

oszczednyGrześ
09-01-2016, 13:50
Na tyle bym miejsca znalazł koło domu. Wystarczyło by to jako jedna nitka w prostej linii? Mam teraz przepływ 80m3/h.,
Wystarczy. Tylko wkop na przynajmniej 1,8 m.

dux133
21-01-2016, 11:01
343931 U mnie w 400 pomogło ocieplenie przegrody i 30% ograniczenie nawiewu względem wywiewu. Na zewnątrz jest -4, -6 st. Na razie nie zamarza.

MatixL
21-01-2016, 14:42
czyli lecisz na podciśnieniu...

Jarszcz
21-01-2016, 15:10
343931 U mnie w 400 pomogło ocieplenie przegrody i 30% ograniczenie nawiewu względem wywiewu. Na zewnątrz jest -4, -6 st. Na razie nie zamarza.
Ciekawe czy masz prawidłowy odczyt, przy podciśnieniu zazwyczaj wychodzą lepsze osiągi odzysku ciepła, a u Ciebie wyrzuca aż 9oC.
Kanały masz dobrze zaizolowane?

oszczednyGrześ
21-01-2016, 18:30
Ciekawe czy masz prawidłowy odczyt, przy podciśnieniu zazwyczaj wychodzą lepsze osiągi odzysku ciepła, a u Ciebie wyrzuca aż 9oC.
Kanały masz dobrze zaizolowane?

W onyxach były też przekłamania czujników... Trzebaby te odczyty zweryfikować czymś innym. Wiem bo się bawiłem tym i też nie jeden mi mówił.

dux133
21-01-2016, 18:44
Kanały pod 40 cm wełny. Podciśnienie jest ale zimne powietrze jest gęstsze więc tragedii nie ma. Wydaje mi się że najgorszą robotę robi brak ocieplenia przegrody ale może się mylę. Z anemostatów leci 17-17,5 st na 35%. Na przewietrzaniu tyle co pokazuje 13-14 przy -5,-6 na zewnątrz. Zewnętrzne powietrze ogrzewa się na poddaszu do -2 czyli około 2-3 stopnie.

oszczednyGrześ
21-01-2016, 18:56
Kanały pod 40 cm wełny. Podciśnienie jest ale zimne powietrze jest gęstsze więc tragedii nie ma. Wydaje mi się że najgorszą robotę robi brak ocieplenia przegrody ale może się mylę. Z anemostatów leci 17-17,5 st na 35%. Na przewietrzaniu tyle co pokazuje 13-14 przy -5,-6 na zewnątrz. Zewnętrzne powietrze ogrzewa się na poddaszu do -2 czyli około 2-3 stopnie.

Nawiew jest OK. Nie ma co liczyć na katalogowe osiągi bo wszystko musiałoby być idealnie. Co do przegrody to możesz to podreperować ja nie raz tak robiłem :) poobklejaj pianką i poprawa będzie. Nie zapominaj również o czyszczeniu filtrów bo one potrafią zrobić dużą różnicę!

dux133
21-01-2016, 19:22
344004 taka wełna kominkowa i sucho wewnątrz. Wcześniej było mokro bez wełny.

dux133
21-01-2016, 19:27
Tak filtry zmieniam co kwartał i notuję datę.

oszczednyGrześ
21-01-2016, 20:31
Tak filtry zmieniam co kwartał i notuję datę.

Obserwujesz wtedy różnicę w odzysku? Ja czasem spotkałem nawet i 3-4C! Dlatego mówię aby filtry wymieniać często, to jeszcze zależy gdzie się mieszka i jak się mieszka :)

dux133
21-01-2016, 22:07
Obserwujesz wtedy różnicę w odzysku? Ja czasem spotkałem nawet i 3-4C! Dlatego mówię aby filtry wymieniać często, to jeszcze zależy gdzie się mieszka i jak się mieszka :)
Nie zwróciłem na to uwagi ale zaobserwuję

dynio
23-01-2016, 07:27
Nie zwróciłem na to uwagi ale zaobserwuję

Przy dzisiejszych temp. po nocy ustawionej na 40% (korekta nawiewu 30%)

344150344151

Pomaga funkcja "czyszczenie wymiennika", niestety tylko na chwilę. Później temp stopniowo spada.

Frapol ONYX Classic 550

oszczednyGrześ
23-01-2016, 07:35
Przy dzisiejszych temp. po nocy ustawionej na 40% (korekta nawiewu 30%)

344150344151

Pomaga funkcja "czyszczenie wymiennika", niestety tylko na chwilę. Później temp stopniowo spada.

Frapol ONYX Classic 550
Mizernie to wygląda...gdzie się podział ten ich odzysk...

dux133
23-01-2016, 07:50
344163 u mnie po nocy na 30% przy -12 na zewnątrz tak to wygląda.

oszczednyGrześ
23-01-2016, 08:40
U mnie na 400tce wygląda to tak:

344166

Przy -18C mrozu. Mam 10mb wymiennika rurowego gdzie podgrzewa się nieco powietrze. no i idzie przez dom na strych jeszcze przewodem. Aha, jak powietrze świeże na czujniku pokazywało 0'C też odzysk wyglądał jak przy 1C.

Nie czyściłem tez chwilę filtrów więc pewnie zabrudzone są również i po przeczyszczeniu ich jeszcze ze 2'C idzie ukraść. Jak znam z doświadczenia.

Tymczasem jak to się ma do tego :)

344167

fotohobby
23-01-2016, 09:05
A TB tak polecał polskie konstrukcje, jako opracowane z myślą o polskim klimacie.
W odróżnieniu od angielskich, na przykład....

Handlarz wszystko wciśnie....

oszczednyGrześ
23-01-2016, 09:37
A TB tak polecał polskie konstrukcje, jako opracowane z myślą o polskim klimacie.
W odróżnieniu od angielskich, na przykład....

Handlarz wszystko wciśnie....

A jak u ciebie wygląda sytuacja przy kineticu? Co do polskości central...już pisaliśmy o tym że tam 90% części jest z zachodu ;) a wymmieniki to głównie recair. Duże znaczenie ma też wykonanie instalacji czyli dobra izolacja kanałów czy umieszczenie rekuperatora.

dux133
23-01-2016, 09:41
A jak u ciebie wygląda sytuacja przy kineticu? Co do polskości central...już pisaliśmy o tym że tam 90% części jest z zachodu ;) a wymmieniki to głównie recair. Duże znaczenie ma też wykonanie instalacji czyli dobra izolacja kanałów czy umieszczenie rekuperatora.

Też miałem zapytać o to samo :-)

fotohobby
23-01-2016, 09:51
W nocy było -16, ale spałem :)
Teraz jest -6C reku ustawił sobie do wywiewu 30% nawiew 25% i na anemostatach 14.8C

A relacja z godzinnej obserwacji reku przy pracy przy -12C jest tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?241834-jaki-rekuperator-do-ma%C5%82ego-domu-90m2-u%C5%BCytkowej&p=7033605&viewfull=1#post7033605

dux133
23-01-2016, 09:52
344181 U mnie jeszcze podgrzewa się w kanałach PE które leżą na stropie i efekt jest taki że dmucha cieplejsze niż na wyjściu z centrali. Wydajność 35%, nadmuch obcięty o 30%.

fotohobby
23-01-2016, 10:13
U mnie raczej raczej wychładza. Na przyszły sezon opomiararuję sobie reku,

dux133
23-01-2016, 10:34
U mnie raczej raczej wychładza. Na przyszły sezon opomiararuję sobie reku,

Jeżeli więcej ocieplenia nad kanałami niż pod to raczej podgrzewa, jeżeli na odwrót to raczej ochładza, w zimie oczywiście. To moje spostrzeżenie ale mogę się mylić.

dux133
23-01-2016, 11:15
Przy dzisiejszych temp. po nocy ustawionej na 40% (korekta nawiewu 30%)

344150344151

Pomaga funkcja "czyszczenie wymiennika", niestety tylko na chwilę. Później temp stopniowo spada.

Frapol ONYX Classic 550

zamarza czy tylko taki odzysk masz?

fotohobby
23-01-2016, 11:19
Raczej nie, liczyłem rozkład temperatury i jest 16C przy dolnej ściance kanału i 14C przy górnej, część kanału leży w górnej części izolacji, a 0.5m jest nieizolowanei leży w temp -12C.

A krótsze kanały maja wyższą temp nawiewu (o ok 1.2C), czyli nie zdążą się wychłodzić tak bardzo.

Jednak za rok wrzucę czujki przy kroćcach.

plusfoto
23-01-2016, 11:44
zamarza czy tylko taki odzysk masz?
18 stopni to mało?

dux133
23-01-2016, 11:50
Raczej nie, liczyłem rozkład temperatury i jest 16C przy dolnej ściance kanału i 14C przy górnej, część kanału leży w górnej części izolacji, a 0.5m jest nieizolowanei leży w temp -12C.

A krótsze kanały maja wyższą temp nawiewu (o ok 1.2C), czyli nie zdążą się wychłodzić tak bardzo.

Jednak za rok wrzucę czujki przy kroćcach.

Ja zaobserwowałem, że temperatura nad stropem wynosi około 17-18 stopni. W czasie pracy na około 30-35% powietrze usuwane z domu osiąga 18st z 21-22st w domu więc się wychładza, natomiast powietrze podążające do nadmuchów ogrzewa się z 10-12 st do 16-18 st w rurach.

dux133
23-01-2016, 11:56
18 stopni to mało?

3 z anemostatu to mało dla mnie. Tyle miałem jak mi zamarzał wymiennik.

plusfoto
23-01-2016, 13:15
3 z anemostatu to mało dla mnie. Tyle miałem jak mi zamarzał wymiennik.
Zauważ że na wylocie z reku ma też 3 a to oznacza iż jest to kres możliwości tego wymiennika przy tej wydajności. Chyba że z czujnikami jest jakiś problem ale wątpię bo mierzył niezależnym termometrem na anemostacie.

dux133
23-01-2016, 15:52
Zauważ że na wylocie z reku ma też 3 a to oznacza iż jest to kres możliwości tego wymiennika przy tej wydajności. Chyba że z czujnikami jest jakiś problem ale wątpię bo mierzył niezależnym termometrem na anemostacie.

Może być tak jak piszesz. Nigdy nie miałem -15 na czerpni. Maksymalnie miałem -12 i nawiew wówczas +8. Natomiast +2 miałem na anemostacie jak wymiennik zamarzł i temperatura za wymiennikiem była poza skalą pomiarową.344213

dynio
23-01-2016, 19:40
Może być tak jak piszesz. Nigdy nie miałem -15 na czerpni. Maksymalnie miałem -12 i nawiew wówczas +8. Natomiast +2 miałem na anemostacie jak wymiennik zamarzł i temperatura za wymiennikiem była poza skalą pomiarową.344213

W przyszłym tygodniu podjedzie serwis z nowym sterownikiem, ponoć ma być lepiej. Czy zamarza to nie wiem, po porannym "czyszczeniu wymiennika" nawiewalo +18 stopni, teraz po 11 godzinach nawiewa +13 stopni , czerpnia -11 , wywiewa +2. Wydaje mi się że po rozmrożeniu wymiennik stopniowo zamarza.

schizo85
23-01-2016, 21:51
W przyszłym tygodniu podjedzie serwis z nowym sterownikiem, ponoć ma być lepiej. Czy zamarza to nie wiem, po porannym "czyszczeniu wymiennika" nawiewalo +18 stopni, teraz po 11 godzinach nawiewa +13 stopni , czerpnia -11 , wywiewa +2. Wydaje mi się że po rozmrożeniu wymiennik stopniowo zamarza.

Dokładnie tak jest. Wymiennik z czasem zamarza, bardzo łatwo zamarza trzeba dodać, a odzysk spada. Standard w rekuperatorach Frapolu. Daj znać czy się poprawi z nowym sterownikiem.

oszczednyGrześ
24-01-2016, 21:29
W przyszłym tygodniu podjedzie serwis z nowym sterownikiem, ponoć ma być lepiej. Czy zamarza to nie wiem, po porannym "czyszczeniu wymiennika" nawiewalo +18 stopni, teraz po 11 godzinach nawiewa +13 stopni , czerpnia -11 , wywiewa +2. Wydaje mi się że po rozmrożeniu wymiennik stopniowo zamarza.

Ten sterownik we frapolach wymieniają co chwilę...Dalej ładu z nim nie mogą dojść.

oszczednyGrześ
24-01-2016, 21:32
Dokładnie tak jest. Wymiennik z czasem zamarza, bardzo łatwo zamarza trzeba dodać, a odzysk spada. Standard w rekuperatorach Frapolu. Daj znać czy się poprawi z nowym sterownikiem.

Dlatego nie raz przy onyxach proponuje jak się da wrzucenie raptem 10 mb coś ala rurowego gwc. Pomaga na zimę :) No i jak komory są jeszcze nie oddzielone to docieplić. I w przypadku gdy reku na strychu dobrze jest go obudować. Przewody izolować też lepiej niż standardowo wełną 25mm.

dux133
26-01-2016, 08:13
Serwis wymienił sterowanie na najnowsze. Przyjdą mrozy zobaczymy :-)

oszczednyGrześ
26-01-2016, 16:12
Serwis wymienił sterowanie na najnowsze. Przyjdą mrozy zobaczymy :-)

Mówili co to zmieni? Co poprawili? Ostatnio wymieniają je na potęgę. Czekamy tak czy inaczej na Twoje spostrzeżenia. A na chwilę obecną jak wygląda odzysk i przy jakich temp.?

marcel2809
27-01-2016, 18:55
Witam wszystkich,
po ostatnich mrozach mój onyx nie zamarzł ale powietrze nawiewane i wywiewane miało 3°C przy -15 z czerpni. Jakby te mrozy dłużej się utrzymały lub były wieksze to kto wie, czy znowu by nie zamarzł . Reku umieszczony na poddaszu, w dodatkowym ubranku. Temperatura podczas mrozów spadła do 5 °C
Usprawnienia jakie wdrożyłem to:
1. Przysłonięcie części wymiennika ok 12cm
2. Oieplenie części górnej pomiedzy obudową a wymiennikiem, ponieważ była szpara ok 2, 3mm
3. Ocieplenie całej komory wywiewu
4. Ocielenie górnej części nawiewu w celu zabezpieczenia elektroniki
5. Zmniejszenie obrotów wentylatora powietrza nawiewanego
6. Uszczelnienie bypassu
Propozycje dalszych usprawnień do przedyskutowania na forum
1. Recyrkulacja w celu rozmrażania wymiennika czyli na jakiś czas zblokowanie dopływu świeżego powietrza w celu rozmrożenia wymiennika
2. Wstawienie pod powierzchnię, na której stoi rekuperator przewodu od podłogówki podpiętej pod CO.
Zachęcam zainteresowanych forumowiczów do przedyskutowania i podzielenia się swoim doświadczeniem

PS. Mini GWC u mnie odpada, nie mam jak poprowadzić rury na strych.

head67
27-01-2016, 19:28
A ja proponuje nobla dla tego co wymyślił system anty szronowy. A tak na marginesie to przepiac grzalke w miejsce nagrzewnicy wstepnej i sterowac sobie nia z panela jak spada temp na czerpni.Ale to po gwarancji������

schizo85
27-01-2016, 22:17
Witam wszystkich,
po ostatnich mrozach mój onyx nie zamarzł ale powietrze nawiewane i wywiewane miało 3°C przy -15 z czerpni. Jakby te mrozy dłużej się utrzymały lub były wieksze to kto wie, czy znowu by nie zamarzł . Reku umieszczony na poddaszu, w dodatkowym ubranku.

Jak miałeś temperaturę nawiewu na poziomie 3 stopni to Ci właśnie zmarzł. Może nie było lodu widać ale w środku cały zamarznięty, sprawdź sobie jaki wtedy ciężki jest. U mnie po modyfikacjach nawiew spadł najniżej do 10 stopni, przy mrozach -16.

Jak uszczelniłeś baypass? Muszę to ja u siebie też zrobić.

Co do proponowanych przez Ciebie zmian to ad 1. jest już teoretycznie uwzględnione w sterowniku, ale temperatura wywiewu musi spać poniżej jakiejś wartości której nie pamiętam teraz dokładnie, a jak spadnie jeszcze niżej to załącza się grzałka. Ad 2 to jak u kogoś jest w ogrzewanym pomieszczeniu to nie ma takiej potrzeby. W jakim celu by to miało być?

R&D Fr***
27-01-2016, 23:20
Mówili co to zmieni? Co poprawili? Ostatnio wymieniają je na potęgę. Czekamy tak czy inaczej na Twoje spostrzeżenia. A na chwilę obecną jak wygląda odzysk i przy jakich temp.?

Witam wszystkich. Przeprowadziliśmy dodatkowe badania w dwóch niezależnych laboratoriach. Wykazały one, że dla wymiennika stosowanego w rekuperatorach Onyx istnieje minimalna graniczna prędkość przepływu powietrza pomiędzy płytami, która gwarantuje prawidłową pracę wymiennika. Wynosi ona 0,5 m/s. Dla Dream 400 jest to około 125 m3/h, dla Dream 200 około 70m3/h. Poniżej tej wartości siła przylegania kropel wody do powierzchni wymiennika jest wyższa niż siła przepływającego powietrza i wymiennik zaczyna magazynować kondensat. Powoduje to zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika, spadek sprawności (odzyskujemy mniej energii z powietrza wyciąganego) i niemal 100% pewność zmarznięcia zalegającej wody w przypadku mrozów (w miejscach zalegania wody nie ma przepływu ciepłego powietrza czyli nawet - 1 na czerpni to może być problem). Zwiększenie strumienia powietrza wydaję się być oczywiste lecz zdajemy sobie sprawę, że wysoka intensywność wymiany powietrza w wielu przypadkach doprowadza do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniach. Jakie rozwiązanie wg Państwa jest najrozsądniejsze w tej sytuacji. Zapraszam do dyskusji.

oszczednyGrześ
28-01-2016, 07:50
Witam wszystkich. Przeprowadziliśmy dodatkowe badania w dwóch niezależnych laboratoriach. Wykazały one, że dla wymiennika stosowanego w rekuperatorach Onyx istnieje minimalna graniczna prędkość przepływu powietrza pomiędzy płytami, która gwarantuje prawidłową pracę wymiennika. Wynosi ona 0,5 m/s. Dla Dream 400 jest to około 125 m3/h, dla Dream 200 około 70m3/h. Poniżej tej wartości siła przylegania kropel wody do powierzchni wymiennika jest wyższa niż siła przepływającego powietrza i wymiennik zaczyna magazynować kondensat. Powoduje to zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika, spadek sprawności (odzyskujemy mniej energii z powietrza wyciąganego) i niemal 100% pewność zmarznięcia zalegającej wody w przypadku mrozów (w miejscach zalegania wody nie ma przepływu ciepłego powietrza czyli nawet - 1 na czerpni to może być problem). Zwiększenie strumienia powietrza wydaję się być oczywiste lecz zdajemy sobie sprawę, że wysoka intensywność wymiany powietrza w wielu przypadkach doprowadza do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniach. Jakie rozwiązanie wg Państwa jest najrozsądniejsze w tej sytuacji. Zapraszam do dyskusji.

Wymienniki recair które Państwo stosujecie są dobrze znane. Pewne rzeczy powinny w pewnym sensie być do przewidzenia:) Niestety nie wyobrażam sobie wentylowanie dreamem 400 zimą na poziomie 125m3/h bo będzie baaardzo wysuszało. Na szczeście dream 200 nie wygląda źle, byłem ostatnio u jednego klienta z dreamem 200 i już nowym sterownikiem i mówił że na razie ciężko coś stwierdzić. Co do innych spraw to na pewno trzeba izolować dobrze komory i całe rekuperatory. Nie może być tak, że inżynierownie oddzielają ciepłe i zimne powietrze zaledwie blachą a potem trzeba kombinować..tzn. kto wie to wykombinuje... Kolejna sprawa to opcja wprowadzenia inteligentnego podgrzewania powietrza tak jak to zrobili poniękąd wasi dobrze znani wam koledzy z Thessli. Chyba że widzicie coś innego jako opcję.::) Ja często przy onyxach sugeruję wrzucenie 10 mb gwc rurowego i robotę robi :) taka partyzantka

romano78
28-01-2016, 08:28
Witam wszystkich. Przeprowadziliśmy dodatkowe badania w dwóch niezależnych laboratoriach. Wykazały one, że dla wymiennika stosowanego w rekuperatorach Onyx istnieje minimalna graniczna prędkość przepływu powietrza pomiędzy płytami, która gwarantuje prawidłową pracę wymiennika. Wynosi ona 0,5 m/s. Dla Dream 400 jest to około 125 m3/h, dla Dream 200 około 70m3/h. Poniżej tej wartości siła przylegania kropel wody do powierzchni wymiennika jest wyższa niż siła przepływającego powietrza i wymiennik zaczyna magazynować kondensat. Powoduje to zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika, spadek sprawności (odzyskujemy mniej energii z powietrza wyciąganego) i niemal 100% pewność zmarznięcia zalegającej wody w przypadku mrozów (w miejscach zalegania wody nie ma przepływu ciepłego powietrza czyli nawet - 1 na czerpni to może być problem). Zwiększenie strumienia powietrza wydaję się być oczywiste lecz zdajemy sobie sprawę, że wysoka intensywność wymiany powietrza w wielu przypadkach doprowadza do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniach. Jakie rozwiązanie wg Państwa jest najrozsądniejsze w tej sytuacji. Zapraszam do dyskusji.

Własnie to samo stwierdziłem dwa dni temu gdy wymiennik był suchy miałem sprawnośc ok 94procent przepływ ok.180m3h gdy tylko pojawią się skropliny sprawnośc spada do ok 85procent czyli tak zle i tak niedobrze zwiększając przepływ będzie za sucho woda jest wydmuchiwana ale sprawnosc też jest mniejsza bo powietrze płynie za szybko i nie zdąży przekazac ciepła, przy małym przepływie mamy dobrą sprawnośc ale do momentu aż pojawią się skropliny moze najlepiej utrzymywac na wlocie taką temperature aby nie tworzyły sie skropliny czyli ok.5stopni?

oszczednyGrześ
28-01-2016, 08:51
Własnie to samo stwierdziłem dwa dni temu gdy wymiennik był suchy miałem sprawnośc ok 94procent przepływ ok.180m3h gdy tylko pojawią się skropliny sprawnośc spada do ok 85procent czyli tak zle i tak niedobrze zwiększając przepływ będzie za sucho woda jest wydmuchiwana ale sprawnosc też jest mniejsza bo powietrze płynie za szybko i nie zdąży przekazac ciepła, przy małym przepływie mamy dobrą sprawnośc ale do momentu aż pojawią się skropliny moze najlepiej utrzymywac na wlocie taką temperature aby nie tworzyły sie skropliny czyli ok.5stopni?

O tym właśnie piszę, podgrzać rozsądnie powietrze tyle ile potrzeba celem wyeliminowania problemu. Oczywiście trzeba to zrobić jak najbardziej ekonomicznie. Raz jeszcze dobra izolacja wszelakich komór.

romano78
28-01-2016, 10:29
O tym właśnie piszę, podgrzać rozsądnie powietrze tyle ile potrzeba celem wyeliminowania problemu. Oczywiście trzeba to zrobić jak najbardziej ekonomicznie. Raz jeszcze dobra izolacja wszelakich komór.
A tak podsumowując ten holenderski wymiennik jest dobry a bardziej w tamtym klimacie wiadomo że plastik przewodzi słabo ciepło dlatego trzeba było gdzie zmieścić tą dużą powierzchnię wymiany tworząc te bardzo wąskie kanaliki niezabardzo przystosowane do odprowadzania wody

head67
28-01-2016, 13:10
Mozliwosc zalaczenia grzalki wstepnej w zaleznosci od temperatury z czerpni A drugie mozliwosc ustawienie w programie tygodniowym okresowe wylaczenie calkowicie nawiewu zeby ogrzac wymiennik

_John
28-01-2016, 14:40
Witam wszystkich. Przeprowadziliśmy dodatkowe badania w dwóch niezależnych laboratoriach. Wykazały one, że dla wymiennika stosowanego w rekuperatorach Onyx istnieje minimalna graniczna prędkość przepływu powietrza pomiędzy płytami, która gwarantuje prawidłową pracę wymiennika. Wynosi ona 0,5 m/s. Dla Dream 400 jest to około 125 m3/h, dla Dream 200 około 70m3/h. Poniżej tej wartości siła przylegania kropel wody do powierzchni wymiennika jest wyższa niż siła przepływającego powietrza i wymiennik zaczyna magazynować kondensat. Powoduje to zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika, spadek sprawności (odzyskujemy mniej energii z powietrza wyciąganego) i niemal 100% pewność zmarznięcia zalegającej wody w przypadku mrozów (w miejscach zalegania wody nie ma przepływu ciepłego powietrza czyli nawet - 1 na czerpni to może być problem). Zwiększenie strumienia powietrza wydaję się być oczywiste lecz zdajemy sobie sprawę, że wysoka intensywność wymiany powietrza w wielu przypadkach doprowadza do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniach. Jakie rozwiązanie wg Państwa jest najrozsądniejsze w tej sytuacji. Zapraszam do dyskusji.
Wasz dostawca wymienników twierdzi zupełnie odwrotnie:

In fact,
effectiveness will increase even further under conditions of
high indoor relative humidity, with a potential of reaching
up to 98% thermal effectiveness (see Fig. 5). At extreme
condensation, the pressure drop in the return air may
double. The overall result is a very small difference in
temperature between the supply and return air, leading
to greater indoor comfort and lower basic energy
requirements

Dream'a 400 można uratować, poniższymi poprawkami.
- informacja o konieczności rozmrażania powinna iść z czujnika czerpni, nie wyrzutni. (zgodnie z zasadą, przeciwdziałamy nie leczymy)
- minimalna prędkość wentylatorów zapewniająca rozmrożenie i osuszenie wymiennika (to już macie zbadane)
- otwarty bypass (w trakcie rozmrażania) Niestety, ale wentylator nawiewny musi chodzić, bo zaszkodzicie użytkownikom nieszczelnych kominków.
Montujecie grzałkę 500W, więc przy przepływie 125 m3/h uzyskacie deltę T=11K.

Te poprawki można załatwić software'owo.

PS. Dane do faktury możecie podesłać na priv ;)

R&D Fr***
28-01-2016, 15:43
Po zleceniu przez nas dodatkowych badań zmienili zdanie: "minimalna ilość powietrza dla wymiennika RS160x400 powinna być 100 - 125 m3/h, jeśli jest mniejsza zalecamy w takim przypadku czasowe zwiększanie ilości przepuszczanego przez wymiennik powietrza" - RecAir.

oszczednyGrześ
28-01-2016, 20:26
Po zleceniu przez nas dodatkowych badań zmienili zdanie: "minimalna ilość powietrza dla wymiennika RS160x400 powinna być 100 - 125 m3/h, jeśli jest mniejsza zalecamy w takim przypadku czasowe zwiększanie ilości przepuszczanego przez wymiennik powietrza" - RecAir.

to doradzili :) Jak wiadać podajemy co należy zrobić i to powinno pomóc.

schizo85
28-01-2016, 22:27
Po zleceniu przez nas dodatkowych badań zmienili zdanie: "minimalna ilość powietrza dla wymiennika RS160x400 powinna być 100 - 125 m3/h, jeśli jest mniejsza zalecamy w takim przypadku czasowe zwiększanie ilości przepuszczanego przez wymiennik powietrza" - RecAir.

Jak już ktoś ma Dream 400 i musi wentylować mniej żeby nie przesuszyć, to po prostu można część wymiennika zasłonić na zimę przy którejś wymianie filtrów. Z wymiennika RS160/400 zrobić RS160/200 i już minimalna prędkość to 70m3/h. Dwa kawałki pleksi docięte na wymiar, położone na lamelkach. Sprawdzone w 100%, działa, problemów z zamarzaniem brak.

A co do sterowania rozmrażaniem to sterowanie temperaturą powietrza wywiewanego nie działa ale ja bym proponował sterowanie temperaturą nawiewu. Założyć jakąś tam sprawność z zapasem, i jeżeli spadnie temperatura powietrza nawiewanego to wiadomo spadnie sprawność, wymiennik zamarza. Wtedy zwiększyć wywiew, albo zamiast tego włączyć baypass, jak przez jakiś czas nie pomoże to dołożyć grzałkę. Albo może algorytm uwzględniający wszystkie temperatury, nie jest trudny do wymyślenia i oprogramowania. Trzeba by zrobić testy i wybrać optymalnie nastawy.

Poza tematem, jak już udało się przykuć uwagę przedstawiciela Frapola to mam pytanie. Jest jakaś możliwość podłączyć rekuperator/sterownik pod zewnętrzne urządzenie monitorująco-sterujące? Czytanie temperatur, sterowanie wentylatorami? Przypuszczam że nie da się podłączyć pod RS-485, Modbus, Can. Ale może da się uzyskać specyfikację protokołu komunikacji między centralką a sterownikiem, bo jak przypuszczam idzie właśnie po RS-485. Wtedy sam sobie złożę i oprogramuję jakiś sterownik.

Drugie pytanie to jak będzie traktowana wizyta serwisu i stosunek do naprawy gwarancyjnej jeśli dokonywałem zmian w rekuperatorze? Tj. ocieplenie komór, przeniesienie czujników temperatur w inne miejsce?

R&D Fr***
28-01-2016, 22:52
Witam. Możemy wypuścić sygnał po RS 485 proszę tylko napisać na prv jaki ma być protokół komunikacji. Z serwisem sobie poradzimy :) jeśli będzie jakiś problem proszę o informację.

"A co do sterowania rozmrażaniem to sterowanie temperaturą powietrza wywiewanego nie działa ale ja bym proponował sterowanie temperaturą nawiewu. Założyć jakąś tam sprawność z zapasem, i jeżeli spadnie temperatura powietrza nawiewanego to wiadomo spadnie sprawność, wymiennik zamarza. Wtedy zwiększyć wywiew, albo zamiast tego włączyć baypass, jak przez jakiś czas nie pomoże to dołożyć grzałkę. Albo może algorytm uwzględniający wszystkie temperatury, nie jest trudny do wymyślenia i oprogramowania. Trzeba by zrobić testy i wybrać optymalnie nastawy." - dokładnie tak zrobiliśmy teraz, w pierwszej kolejności monitorujemy sprawność odzysku ciepła. Jak wymiennik zaleje woda nic mu nie pomoże przy mniej niż zero na czerpni.

schizo85
28-01-2016, 23:03
Witam. Możemy wypuścić sygnał po RS 485 proszę tylko napisać na prv jaki ma być protokół komunikacji. Z serwisem sobie poradzimy :) jeśli będzie jakiś problem proszę o informację.

"A co do sterowania rozmrażaniem to sterowanie temperaturą powietrza wywiewanego nie działa ale ja bym proponował sterowanie temperaturą nawiewu. Założyć jakąś tam sprawność z zapasem, i jeżeli spadnie temperatura powietrza nawiewanego to wiadomo spadnie sprawność, wymiennik zamarza. Wtedy zwiększyć wywiew, albo zamiast tego włączyć baypass, jak przez jakiś czas nie pomoże to dołożyć grzałkę. Albo może algorytm uwzględniający wszystkie temperatury, nie jest trudny do wymyślenia i oprogramowania. Trzeba by zrobić testy i wybrać optymalnie nastawy." - dokładnie tak zrobiliśmy teraz, w pierwszej kolejności monitorujemy sprawność odzysku ciepła. Jak wymiennik zaleje woda nic mu nie pomoże przy mniej niż zero na czerpni.

Ja mam jeszcze wcześniejszą wersję sterownika czy rekuperatora gdzie do sterowania używana jest tylko temperatura wywiewu. Tak wyczytałem w instrukcji i w sumie pokrywa się to z tym co zaobserwowałem do tej pory. W następnym tygodniu ma być u mnie Wasz serwis bo sterownik zaczął wariować i mają wymienić na inny, zarówno płytkę w centralce jak i sterownik więc wtedy zobaczę jak się będzie zachowywał na mrozach.

Beskidziak
29-01-2016, 07:26
U mnie wystarczy wydmuchac wodę przez 30s co1h, wydajnością 80% wywiewu. Sterownikiem mogę ustawić tylko dwie takie czynności, resztę ręcznie. Tutaj widzę możliwość stworzenia jakiegoś algorytmu ,który by tym sterować.

dynio
29-01-2016, 11:40
Wymienili mi sterownik, z tego co się dowiedziałem gdy temp. nawiewu spadnie do 12 stopni , nawiew zmniejszy się . Gdy temp nawiewu spadnie poniżej 6 stopni włączy się grzałka. Serwisant stwierdził że czerpnia jest zbyt blisko rekuperatora i dlatego zbiera się kondensat.

Po pierwszych mrozach napiszę czy pomogło.

_John
29-01-2016, 11:59
Z tą czerpnią to się zagalopował.
Zaraz będą doradzać robić długie nieizolowane czerpnie, by jak najbardziej podnieść temperaturę przed reku.

Kiepsko wyglądają te nowe ustawienia.
Wygląda na to, że rekuperator Dream osiąga swoją pełną wydajność tylko w temperaturze powyżej 12 st.C.

oszczednyGrześ
29-01-2016, 12:01
Wymienili mi sterownik, z tego co się dowiedziałem gdy temp. nawiewu spadnie do 12 stopni , nawiew zmniejszy się . Gdy temp nawiewu spadnie poniżej 6 stopni włączy się grzałka. Serwisant stwierdził że czerpnia jest zbyt blisko rekuperatora i dlatego zbiera się kondensat.

Po pierwszych mrozach napiszę czy pomogło.

Ciekawe czy jeszcze przymrozi... :) Co do wymiany sterownika to się upominałeś o niego czy sami zrobili?

oszczednyGrześ
29-01-2016, 12:10
Z tą czerpnią to się zagalopował.
Zaraz będą doradzać robić długie nieizolowane czerpnie, by jak najbardziej podnieść temperaturę przed reku.

Kiepsko wyglądają te nowe ustawienia.
Wygląda na to, że rekuperator Dream osiąga swoją pełną wydajność tylko w temperaturze powyżej 12 st.C.

Tak nieizolowane czerpnie.... a jak będą szły przez strefę cieplejszą to będzie mokro :) Nie ma bata trzeba grzać przed reku byleby mądrze a jak nie to tak jak ja robię czyli 10 mb rury w ziemię mini GWC :)

dynio
29-01-2016, 12:16
Po ostatnich mrozach przesłałem do serwisu zdjęcia z temperaturami po jakimś czasie się sami odezwali.

oszczednyGrześ
29-01-2016, 12:25
Po ostatnich mrozach przesłałem do serwisu zdjęcia z temperaturami po jakimś czasie się sami odezwali.

No widzę że jednak zaczynają coraz lepiej troszczyć się o klienta :)

schizo85
29-01-2016, 13:06
No widzę że jednak zaczynają coraz lepiej troszczyć się o klienta :)

Tutaj akurat nie ma za bardzo co im zarzucić. Podejście do klienta zawsze mieli dobre. U mnie przy pierwszej wymianie sterownika odzew na następny dzień, nowy sterownik kurierem też szybko dojechał. Teraz przy drugim razie też szybki odzew, serwis ma być w następnym tygodniu. Nie ma czepiania się o samodzielny montaż rekuperatora. A z tego co wyczytałem tutaj to zawsze tak jest i nie ma problemów z serwisem. Nawet komuś indywidualnie oprogramowali rekuperator o dodatkowe funkcje sterowane zewnętrznymi przyciskami. Inną sprawą jest że DREAM jest w fazie rozwojowej i nie zawsze działa tak jak sobie zakładali inżynierowie.

marcel2809
29-01-2016, 21:07
Jak uszczelniłeś baypass? Muszę u siebie też zrobić.
Dociąłem kawałek blachy i wstawiłem go tak jak na foto

http://i64.tinypic.com/518sjt.jpg


Co do proponowanych przez Ciebie zmian to
ad 1. jest już teoretycznie uwzględnione w sterowniku, ale temperatura wywiewu musi spać poniżej jakiejś wartości której nie pamiętam teraz dokładnie, a jak spadnie jeszcze niżej to załącza się grzałka.
Te rozwiązania u mnie się nie sprawdzają mimo iż grzałka chodzi. Recyrkulacja pozwoliła by odmrozić wymiennik. Chciałbym zrobić to tak, żeby powietrze które jest skierowane do wyrzutni skierować do czerpni . Z moich obserwacji wynika że nie spada poniżej 0 °C


Ad 2 to jak u kogoś jest w ogrzewanym pomieszczeniu to nie ma takiej potrzeby. W jakim celu by to miało być?

U mnie rekuperator stoi na nieogrzewanym ale ocieplonym 15cm wełny poddaszu. Oprócz tego rekuperator został jeszcze ocieplony wełna i styropianem, nazywam to ubrankiem. Z moich obserwacji wynika że temperatura na wyrzutni jest zawsze niższa o 2- 4°C niż w ubranku . Dziś temperatura w ubranku jest 16°C sprawność 94% (czerpnia 6°C wyrzutnia 14°C wyciąg 22°C nawiew 21°C) ale ostatnio miałem temperaturę w ubranku 5°C a na wyrzutni 3°C i na nawiewie 3°C i wymiennik zaczął powoli przymarzać. Czytając tez fora zauważyłem, ze większość problemów maja osoby, które maja reku na poddaszu. Według instrukcji temperatura pomieszczenia w którym jest rekuperator nie może spadać poniżej 5°C u mnie po ostatnich mrozach była 5°C w ubranku, jak przyjdą większe mrozy lub potrwają dłużej to prawdopodobnie temperatura w ubranku spadnie poniżej 5°C. Nie wiem tylko czy podgrzanie coś pomoże zdaje się na wasze doświadczenie.

_John
29-01-2016, 22:16
Jak uszczelniłeś baypass? Muszę u siebie też zrobić.

Chciałbym zrobić to tak, żeby powietrze które jest skierowane do wyrzutni skierować do czerpni .
Po co wy ten bypass uszczelniacie?
Im więcej powietrza przejdzie przez wymiennik, tym szybciej zamarznie.

marcel, wykonując komorę mieszania do wychłodzonej do temperatur ujemnych strony czerpnej rekuperatora będziesz wprowadzał ciepłe i wilgotne powietrze. Zamarznie ci ten wymiennik po obu stronach.

Moim zdaniem cyklicznie otwarty bypass z grzałką na 100% to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na rozmrożenie tego wymiennika.

oszczednyGrześ
29-01-2016, 22:22
Moim zdaniem cyklicznie otwarty bypass z grzałką na 100% to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na rozmrożenie tego wymiennika.

Takie rozwiązanie jest np. w Vents'ach

dux133
30-01-2016, 07:18
Mówili co to zmieni? Co poprawili? Ostatnio wymieniają je na potęgę. Czekamy tak czy inaczej na Twoje spostrzeżenia. A na chwilę obecną jak wygląda odzysk i przy jakich temp.?

Zmienili algorytm pracy grzałki i wentylatorów. Temperatura 12 st za wymiennikiem aktywuje procesy aby zapobiec zamarzaniu. Obecnie 345118

dux133
30-01-2016, 07:28
A ja proponuje nobla dla tego co wymyślił system anty szronowy. A tak na marginesie to przepiac grzalke w miejsce nagrzewnicy wstepnej i sterowac sobie nia z panela jak spada temp na czerpni.Ale to po gwarancji������

Właśnie też o tym myślałem, no ale to faktycznie po gwarancji można robić.

marcel2809
30-01-2016, 16:44
John;7059759]Po co wy ten bypass uszczelniacie?
Im więcej powietrza przejdzie przez wymiennik, tym szybciej zamarznie.

marcel, wykonując komorę mieszania do wychłodzonej do temperatur ujemnych strony czerpnej rekuperatora będziesz wprowadzał ciepłe i wilgotne powietrze. Zamarznie ci ten wymiennik po obu stronach.

Moim zdaniem cyklicznie otwarty bypass z grzałką na 100% to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na rozmrożenie tego wymiennika.

U mnie bypass jest nie szczelny podczas zamknięcia i dlatego go uszczelniłem (leciała bardzo sprawność). Mam pytanie czemu chcesz puszczać podgrzewane grzałką powietrze przez baypass a nie przez wymiennik ( o ile ta grzałka montowana w reku jest wstanie podgrzać powietrze z -15 C)

marcel2809
05-02-2016, 15:44
Do John lub R&D Fr***


Moim zdaniem cyklicznie otwarty bypass z grzałką na 100% to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na rozmrożenie tego wymiennika.

Może podrzucić jakiś schemacik elektryczny podłączeń do Onyx drem 400

schizo85
05-02-2016, 21:16
Może podrzucić jakiś schemacik elektryczny podłączeń do Onyx drem 400

Jest w instrukcji która była z urządzeniem albo Instrukcja w wersji online (http://www.frapol.com.pl/uploads/files/dtr-onyx_dream_04_08_2015.pdf)

Ja się muszę pochwalić, mam już nowy sterownik i różnica w stosunku do poprzedniej wersji jest bardzo na plus, tutaj w końcu trzeba pochwalić Frapol. W końcu widać co się klika w ustawieniach, jest możliwość indywidualnej korekcji nawiew/wywiew, doszła opcja przedmuchania wymiennika, kolejno nawiew 100% wywiew stoi i w drugą stronę, możliwość programowania dla każdego dnia tygodnia. Jak będzie z zamarzaniem zobaczymy jak przyjdą jakieś mrozy.

_John
06-02-2016, 12:01
Mam pytanie czemu chcesz puszczać podgrzewane grzałką powietrze przez baypass a nie przez wymiennik ( o ile ta grzałka montowana w reku jest wstanie podgrzać powietrze z -15 C)
By zminimalizować czas rozmrażania wymiennika.
Całość powietrza świeżego puścić by-pass'em by jak najszybciej rozgrzać i osuszyć wymiennik.
Grzałka włączona tylko po to, by kanałami nie leciały temperatury ujemne.
Przy 125 m3/h grzałka 500 W podgrzeje powietrze o ok 11 st.C.

Oczywiście trzeba to sprawdzić na istniejącym układzie.
Wymiennik Recair, który ma dużo małych kanalików może lepiej pracować z włączoną grzałką na czerpni.

romano78
06-02-2016, 14:02
A ja mam pytanie do firmy Frapol dlaczego wymiennik montujecie w ten sposób a nie jest obrócony o 180stopni bo z przekrojów dostępnych na stronie recair.pl wynika ze po obróceniu środkowe kanaliki byłyby w pionie a nie w poziomie jak obecnie co było by napewno korzystniejsze dla szybszego spływania skroplin czy może się mylę?

dux133
07-02-2016, 09:46
A ja mam pytanie do firmy Frapol dlaczego wymiennik montujecie w ten sposób a nie jest obrócony o 180stopni bo z przekrojów dostępnych na stronie recair.pl wynika ze po obróceniu środkowe kanaliki byłyby w pionie a nie w poziomie jak obecnie co było by napewno korzystniejsze dla szybszego spływania skroplin czy może się mylę?

też myślałem czy nie obrócić wymiennika ale o 90st bo wymiary są prawie identyczne. Kwestia tylko podklejenia grubszych uszczelnień.

romano78
07-02-2016, 11:30
też myślałem czy nie obrócić wymiennika ale o 90st bo wymiary są prawie identyczne. Kwestia tylko podklejenia grubszych uszczelnień.

Właśnie chodziło mi o 90stopni a nie 180

R&D Fr***
07-02-2016, 12:11
Witam

Przy obracaniu należy pamiętać, że filtry i wentylatory należy obrócić wraz z wymiennikiem.

romano78
07-02-2016, 13:03
Witam

Przy obracaniu należy pamiętać, że filtry i wentylatory należy obrócić wraz z wymiennikiem.

Nie za bardzo kumam po co robic takie skomplikowane zabiegi ja gdy obracałem wymiennik to mu tylko wcześniej zrobiłem kąpiel w wannie.

R&D Fr***
07-02-2016, 14:15
Jeśli dobrze Pana zrozumiałem chce Pan obrócić wymiennik o 90 st. w celu zmiany kierunku przepływu powietrza z poziomego na pionowy (wyciag z góry na dół) http://www.recair.com.pl/upload/fck/file/RS%20160-220-330%20juni%202013/REC%2013017%20BRO%20Sensitive%20RS160%20PO.pdf tak jak w folederze Recair str. 7. Trzeba zachować przeciwprądowy przepływ powietrza przez wymiennik.

romano78
07-02-2016, 16:50
Jeśli dobrze Pana zrozumiałem chce Pan obrócić wymiennik o 90 st. w celu zmiany kierunku przepływu powietrza z poziomego na pionowy (wyciag z góry na dół) http://www.recair.com.pl/upload/fck/file/RS%20160-220-330%20juni%202013/REC%2013017%20BRO%20Sensitive%20RS160%20PO.pdf tak jak w folederze Recair str. 7. Trzeba zachować przeciwprądowy przepływ powietrza przez wymiennik.
Ja mam wymiennik przeciwprądowo od początku dokładnie jak na rysunku nr7 tymi trójkątnymi kanalikami w dół czyli w pionie nie w poziomie.na tej stronie nawet pisze że jest preferowany montaz z rysunku nr.7

dux133
07-02-2016, 16:52
Jeśli dobrze Pana zrozumiałem chce Pan obrócić wymiennik o 90 st. w celu zmiany kierunku przepływu powietrza z poziomego na pionowy (wyciag z góry na dół) http://www.recair.com.pl/upload/fck/file/RS%20160-220-330%20juni%202013/REC%2013017%20BRO%20Sensitive%20RS160%20PO.pdf tak jak w folederze Recair str. 7. Trzeba zachować przeciwprądowy przepływ powietrza przez wymiennik. Racja

marcel2809
09-02-2016, 17:52
Napisał R&D Fr***
Jeśli dobrze Pana zrozumiałem chce Pan obrócić wymiennik o 90 st. w celu zmiany kierunku przepływu powietrza z poziomego na pionowy (wyciag z góry na dół) http://www.recair.com.pl/upload/fck/...RS160%20PO.pdf tak jak w folederze Recair str. 7. Trzeba zachować przeciwprądowy przepływ powietrza przez wymiennik.
Mam pytanie czy do funkcji chłodzenia ktoś próbował odwracać wymiennik tak jak na stronie 7 i czy przyniosło to jakieś efekty

dynio
23-02-2016, 17:31
Po ostatnim serwisie i wymianie sterownika przełączanie biegów rekuperatora działa z dużym opóźnieniem lub wcale.

oszczednyGrześ
23-02-2016, 19:32
Po ostatnim serwisie i wymianie sterownika przełączanie biegów rekuperatora działa z dużym opóźnieniem lub wcale.

Czyli po raz kolejny feler...

schizo85
23-02-2016, 19:47
Po ostatnim serwisie i wymianie sterownika przełączanie biegów rekuperatora działa z dużym opóźnieniem lub wcale.

Tzn.? Przełączanie w automacie w sterowaniu tygodniowym? Z jednego biegu na drugi ręcznie. Ja mam sterownik jakieś3 tygodnie i nic takiego nie zauważyłem. I w tygodniowym programowaniu i ręcznie wszystko chodzi elegancko.

dynio
24-02-2016, 07:14
Przy sterowaniu ręcznym. Automat nie sprawdzałem. Jest tak że przełączam z 1go na 3 lub przewietrzenie, zaczyna wiać po 1-3 minutach lub wcale nie przełącza. W drugą stronę tak samo. Reset nic nie dał. Testuję tydzień i zgłaszam następną reklamację. Szkoda tylko że nie ma już mrozów i prawdopodobnie nie sprawdzimy zamarzania. A to ostatni rok gwarancji.

oszczednyGrześ
24-02-2016, 07:26
Przy sterowaniu ręcznym. Automat nie sprawdzałem. Jest tak że przełączam z 1go na 3 lub przewietrzenie, zaczyna wiać po 1-3 minutach lub wcale nie przełącza. W drugą stronę tak samo. Reset nic nie dał. Testuję tydzień i zgłaszam następną reklamację. Szkoda tylko że nie ma już mrozów i prawdopodobnie nie sprawdzimy zamarzania. A to ostatni rok gwarancji.

Frapol morduje się z wszystkimi sterownikami w ten sposób. Niektórym wymieniali już ze 3-4 razy! Ja sam mam wymieniany 3 razy... Ten na razie działa OK

dynio
27-02-2016, 06:17
Dziś przy -5 nawiewa 18 :) czyli jest dobrze. Jednak dalej manualne zmiany biegów są z opóźnieniem lub wcale nie zmienia.

Serwis zadzwonił... W nowym sterowniku przy zmianie biegu trzeba teraz zatwierdzić domkiem, czego nie wiedziałem. :)

marcel2809
26-03-2016, 19:13
Witam,
Mam pytanko do R&D Fr*** obecnie mam sterownik TC-GFX32 V2 Frapol wypuścił już nową wersje sterownika TC-GFX32D V4.1 czy jest możliwość aktualizacji do nowej wersji.

schizo85
29-03-2016, 21:34
Witam,
Mam pytanko do R&D Fr*** obecnie mam sterownik TC-GFX32 V2 Frapol wypuścił już nową wersje sterownika TC-GFX32D V4.1 czy jest możliwość aktualizacji do nowej wersji.

Raczej Ci nie odpowie bo został zbanowany. Dopytaj bezpośrednio w serwisie Frapolu.

oszczednyGrześ
29-03-2016, 21:44
Raczej Ci nie odpowie bo został zbanowany. Dopytaj bezpośrednio w serwisie Frapolu.

Off topic :) ile wyszły ci koszty ogrzewania na tym twoim Panasonic u?

schizo85
30-03-2016, 13:15
Off topic :) ile wyszły ci koszty ogrzewania na tym twoim Panasonic u?

Jeszcze nie podliczyłem marca ale cały sezon zamknę w 400zł za CO.

imrahil
30-03-2016, 15:49
Raczej Ci nie odpowie bo został zbanowany.

a Danfossa jeszcze nie zbanowali ani nie wygwiazdkowali mu nicka. ciekawe dlaczego...

schizo85
30-03-2016, 17:49
a Danfossa jeszcze nie zbanowali ani nie wygwiazdkowali mu nicka. ciekawe dlaczego...

Innych którzy czerpią korzyści z przebywania na forum bez płatnego profilu również. Ale jak widać są równi i równiejsi.

kamel50
26-10-2016, 18:28
Witam,
NIESTETY również jestem użytkownikiem beznadziejnie wykonanego rekuperatora ONYX DREAM 400. Pomijam już temat zamarzania, dużej ilości produkowanej wody etc. Oczywiście po zakupie wzywałem serwis - ocenili, że mam mega super ocieplone kanały, wgrali nowy sterownik ( tzn 4.1 z czyszczeniem wymiennika, korelacją nawiew i wywiew etc ), przeniesli czujniki temp do kanałów. Problem mam z odzyskiem ciepła ogólnie, wyniki dla tego urządzenia są beznadziejne. Dospel Luna chyba lepiej dmucha.
Co zrobiłem:
1.Ociepliłem blaszke między komorą czerpni i wywiewu, efektem jest brak wody po stronie wywiewu. Dodatkowo pod tą blaszką ( gdzie styka się z wymiennikiem, są 2 podłużne gumy ) Niby szczelnie, ale niestety nie. Podkleiłem taśmą i od razu polepszenie odzysku.
2. Zakryłem cześć wymiennika tzn lamelki kawałkiem plexy po obu stronach ok 12cm, żeby zmniejszyć powierzchnię wymiany, mam nastawy ok 33%. Zmierzony nawiew mam 360m3/h a wyciąg 370m3/h w protokole odbiorcczym firmy instalacyjnej.
3. ZAKLEIŁEM taśmą otwory po obu stronach, które doprowadzaja powietrze do baypass ( tej ruchomej blaszki ). Efekt był taki, że momentalnie odzysk zaczął być na bardzo wysokim poziomie tzn ponad 90%. Czerpnia 4st, wywiew z domu 22st, nawiew 20st. Ogólnie rewelacja jak na dotychczasowe wyniki na poziomie 75% przy temp na zew aż np 7st

Rozmawiałem dziś z Panem Dyrektorem z Frapol, miły człowiek zresztą. Managment ogólnie ma w tyłku uzytkowników tego rekuperatora , sami doskonale zdaja sobie sprawe, że to jest badziew. Powiedział, że nie popiera zakrywania baypass ponieważ w momentach rozmrazania etc jest on uzywany i powinien byc odkryty zeby czesc pwoietrza przez niego przechodzila. Zdjalem swoje tasmy i efekt jest taki, że czerpnia już 8st ( 4st cieplej niż rano ) wywiew z domu 22st i nawiew już 19. Sytuacja się pogarsza im zimniej.
Wcale mnie nie dziwi, ponieważ jak podśwetlę ten baypass z jednej strony latarką, to po drugiej strony widać wyrażnie ze nie jest szczelny ( przzeswity dookola, chodz jest zamkniety ) pomijajac ze to tylko niczym nie ocieplona blaszka to czesc powietrza nie pojdzie przez wymiennik tylko przez nieszczelny baypass i juz mamy przyczyne spadku odzysku.

Proszę o pomoc, jak wyglada to u was? Tzn macie ten baypass ( blaszke ) dobrze docisnietą chociaż, ocieploną jakos? Proszę o opinię, co mogę z tym zrobić, albo czego mam wymagać od serwisu

oszczednyGrześ
26-10-2016, 19:09
Witam,
NIESTETY również jestem użytkownikiem beznadziejnie wykonanego rekuperatora ONYX DREAM 400. Pomijam już temat zamarzania, dużej ilości produkowanej wody etc. Oczywiście po zakupie wzywałem serwis - ocenili, że mam mega super ocieplone kanały, wgrali nowy sterownik ( tzn 4.1 z czyszczeniem wymiennika, korelacją nawiew i wywiew etc ), przeniesli czujniki temp do kanałów. Problem mam z odzyskiem ciepła ogólnie, wyniki dla tego urządzenia są beznadziejne. Dospel Luna chyba lepiej dmucha.
Co zrobiłem:
1.Ociepliłem blaszke między komorą czerpni i wywiewu, efektem jest brak wody po stronie wywiewu. Dodatkowo pod tą blaszką ( gdzie styka się z wymiennikiem, są 2 podłużne gumy ) Niby szczelnie, ale niestety nie. Podkleiłem taśmą i od razu polepszenie odzysku.
2. Zakryłem cześć wymiennika tzn lamelki kawałkiem plexy po obu stronach ok 12cm, żeby zmniejszyć powierzchnię wymiany, mam nastawy ok 33%. Zmierzony nawiew mam 360m3/h a wyciąg 370m3/h w protokole odbiorcczym firmy instalacyjnej.
3. ZAKLEIŁEM taśmą otwory po obu stronach, które doprowadzaja powietrze do baypass ( tej ruchomej blaszki ). Efekt był taki, że momentalnie odzysk zaczął być na bardzo wysokim poziomie tzn ponad 90%. Czerpnia 4st, wywiew z domu 22st, nawiew 20st. Ogólnie rewelacja jak na dotychczasowe wyniki na poziomie 75% przy temp na zew aż np 7st

Rozmawiałem dziś z Panem Dyrektorem z Frapol, miły człowiek zresztą. Managment ogólnie ma w tyłku uzytkowników tego rekuperatora , sami doskonale zdaja sobie sprawe, że to jest badziew. Powiedział, że nie popiera zakrywania baypass ponieważ w momentach rozmrazania etc jest on uzywany i powinien byc odkryty zeby czesc pwoietrza przez niego przechodzila. Zdjalem swoje tasmy i efekt jest taki, że czerpnia już 8st ( 4st cieplej niż rano ) wywiew z domu 22st i nawiew już 19. Sytuacja się pogarsza im zimniej.
Wcale mnie nie dziwi, ponieważ jak podśwetlę ten baypass z jednej strony latarką, to po drugiej strony widać wyrażnie ze nie jest szczelny ( przzeswity dookola, chodz jest zamkniety ) pomijajac ze to tylko niczym nie ocieplona blaszka to czesc powietrza nie pojdzie przez wymiennik tylko przez nieszczelny baypass i juz mamy przyczyne spadku odzysku.

Proszę o pomoc, jak wyglada to u was? Tzn macie ten baypass ( blaszke ) dobrze docisnietą chociaż, ocieploną jakos? Proszę o opinię, co mogę z tym zrobić, albo czego mam wymagać od serwisu

No tak, czyli masz podrasowanego onyxa jak ja :) też go poprawiałem, szkoda że nie ludzie z frapola o takich banałach nie myśleli. Generalnie ze współpracy z frapolem zrezygnowałem głównie na masówkę oraz serwis. Jak można czekać na serwis 3 tygodnie?! Teraz jak polecam marki topowe to tylko i wyłącznie thessla i ich airpacki bo nie robią totalnej masówy a serwis potrafi się pojawić do 2 dni a czasem i tego samego dnia w zależności od lokalizacji oraz problemu. Frapol najpierw problemy z ciknącymi tacami, potem zamarzający wymiennik, błędne odczyty temperatur, psujący się sterownik raz za razem i itd. Dlatego jak ktoś szuka marki premium to lepiej thessla.

Powiedz ty masz onyxa kupionego kiedy? Jaka data produkcji? Zwracało się im uwagę na wiele rzeczy czyżby dalej nie poprawione? Inna sprawa że najlepsi ludzie uciekli do Thessli właśnie.

Co do problemów z zamarzaniem to zimą polecam jak się da zrobić mini GWC nawet 8-10mb i na najmniejszych wydajnościach sprawa załatwiona zimą! Już kilka osób z forum tak zrobiło jak poleciłem i po problemie. Wiem, że nie zawsze się da... Ale za co lubię onyxa...za bardzo mały pobór energii :) Nawet 12W raptem zimą!

imrahil
26-10-2016, 19:25
miałem sporo takich problemów z Dream 400, ale po uruchomieniu GWC zniknęły całkowicie. są m.in. zamienione czujniki temperatury (nawiew i wyciąg z pomieszczeń), przez co nie działa automatyczny bypass a także rozmrażanie z badziewnym algorytmem załączania grzałki. czego mi obecnie brakuje to oddzielna regulacja prędkości wentylatorów. rekuperator ma już ponad dwa lata, wiem że można wyregulować różnicę jakimiś zworkami czy czymś. ciekaw jestem czy da się też wgrać nowy soft do sterownika - taki który umożliwiałby różne nastawy dla wentylatorów.

kamel50, skoro zakryłeś część wymiennika, to czy przypadkiem nie pogorszyłeś jego efektywności? w połączeniu z nieszczelnym bajpasem masz niskie temperatury. u mnie nigdy nie było tak źle, pomimo że reku stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu (chyba, że akurat wymiennik zamarzł)

oszczednyGrześ
26-10-2016, 19:32
miałem sporo takich problemów z Dream 400, ale po uruchomieniu GWC zniknęły całkowicie. są m.in. zamienione czujniki temperatury (nawiew i wyciąg z pomieszczeń), przez co nie działa automatyczny bypass a także rozmrażanie z badziewnym algorytmem załączania grzałki. czego mi obecnie brakuje to oddzielna regulacja prędkości wentylatorów. rekuperator ma już ponad dwa lata, wiem że można wyregulować różnicę jakimiś zworkami czy czymś. ciekaw jestem czy da się też wgrać nowy soft do sterownika - taki który umożliwiałby różne nastawy dla wentylatorów.

kamel50, skoro zakryłeś część wymiennika, to czy przypadkiem nie pogorszyłeś jego efektywności? w połączeniu z nieszczelnym bajpasem masz niskie temperatury. u mnie nigdy nie było tak źle, pomimo że reku stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu (chyba, że akurat wymiennik zamarzł)

No widzisz, Kamel50, kolega również potwierdza GWC, wystarczy 8-10mb fi 200. Sprawdzone.

kamel50
26-10-2016, 20:05
No widzisz, Kamel50, kolega również potwierdza GWC, wystarczy 8-10mb fi 200. Sprawdzone.

Gwc odpada z przyczyn technicznych, ekonomicznych, wierzeniowych;)

Zdjalem te plexy z lamelek, różnicy ogólnie brak. Osiągam odzysk 94℅ przy zaklejeniu baypass. To świadczy o tym, że tam jest problem tylko, a nie w kanalach etc
Kupilem ten model w 11.2014.

oszczednyGrześ
26-10-2016, 20:13
Gwc odpada z przyczyn technicznych, ekonomicznych, wierzeniowych;)

Zdjalem te plexy z lamelek, różnicy ogólnie brak. Osiągam odzysk 94℅ przy zaklejeniu baypass. To świadczy o tym, że tam jest problem tylko, a nie w kanalach etc
Kupilem ten model w 11.2014.

filtry czyste?

kamel50
26-10-2016, 20:14
Ja mam nowy soft, z poziomu sterownika mogę sterować oddzielnie nawiewem i wywiewem. Nie wiem jak teraz sterowane jest rozmrażanie i czy faktycznie jest potrzebny ten baypass do tego. U mnie stoi również na nieogrzewanym poddaszu. Teraz mam tam temp 16st. Ale tak jak pisałem : 4 czerpnia wywwiew 22 nawiew 20. Po odklejeniu taśmy z baypass za wymiennikiem temp czerpnia 8 wywwiew 22 nawiew 18-19. Weryfikowane tego samego dnia : rano i południe. W pierwszym przypadku odzysk jest ponad 89℅, w drugim tylko 79℅ przy temp zew 8st tragedia

kamel50
26-10-2016, 20:15
filtry czyste?
Filtry zmieniam nie później niż raz na miesiac, nie daje to żadnego efektu

_John
26-10-2016, 20:27
Wiecie, dlaczego centrale Swegon, Flexit, Vallox itp. kosztują po 10 tys.?
Bo m.in w tych firmach, takie problemy rozwiązano budując stanowiska badawcze i inwestując grube pieniądze w testy, tak by produkt trafiający do klienta był pozbawiony takich bubli jak nieszczelny bypass.
Oczywiście ideału nie ma, nawet wielkim zdarzają się wpadki.

Polscy producenci niestety swoje rozwiązania często testują na klientach.
Na szczęście niektórzy potrafią przyznać się do błędu, robią aktualizacje, szybko reagują serwisem - inni olewają i zostawiają użytkownika z problemem.
Im więcej takich opinii pojawi się tutaj, tym lepiej odsieje się solidnych dostawców od tych niewartych zaufania.

oszczednyGrześ
26-10-2016, 20:29
Ja mam nowy soft, z poziomu sterownika mogę sterować oddzielnie nawiewem i wywiewem. Nie wiem jak teraz sterowane jest rozmrażanie i czy faktycznie jest potrzebny ten baypass do tego. U mnie stoi również na nieogrzewanym poddaszu. Teraz mam tam temp 16st. Ale tak jak pisałem : 4 czerpnia wywwiew 22 nawiew 20. Po odklejeniu taśmy z baypass za wymiennikiem temp czerpnia 8 wywwiew 22 nawiew 18-19. Weryfikowane tego samego dnia : rano i południe. W pierwszym przypadku odzysk jest ponad 89℅, w drugim tylko 79℅ przy temp zew 8st tragedia

Jeszcze jedno, sprawdź temperatury czymś innym. Nie sugeruj się odczytami frapola tylko zbadaj np. termometrem kanałowym z czujnikiem. Albo zwykłym termo z czujnikiem

kamel50
26-10-2016, 20:37
Jeszcze jedno, sprawdź temperatury czymś innym. Nie sugeruj się odczytami frapola tylko zbadaj np. termometrem kanałowym z czujnikiem. Albo zwykłym termo z czujnikiem
To już było sprawdzane przez instalatora, drogim sprzętem z certyfikatem i kalibracja. Wszystko się zgadzało. Podobnie moje pomiary w kanalach innymi amatorskim sprzętami również dawały takie same wyniki.

oszczednyGrześ
26-10-2016, 22:18
To już było sprawdzane przez instalatora, drogim sprzętem z certyfikatem i kalibracja. Wszystko się zgadzało. Podobnie moje pomiary w kanalach innymi amatorskim sprzętami również dawały takie same wyniki.

Ok, poobserwujemy razem co u mnie i u ciebie będzie. Sprawdź jutro rano odczyty... podaj nawet teraz.

kamel50
26-10-2016, 22:49
Ok, poobserwujemy razem co u mnie i u ciebie będzie. Sprawdź jutro rano odczyty... podaj nawet teraz.
Teraz mam czerpnia 4, wywiew 22, nawiew 18 co daje odzysk 78℅

kamel50
27-10-2016, 06:50
Ok, poobserwujemy razem co u mnie i u ciebie będzie. Sprawdź jutro rano odczyty... podaj nawet teraz.

Teraz mam 2 czerpnia, wywiew 22, nawiewem 17. Odzysk 75℅

misiupl
27-10-2016, 08:09
kamel50: wyniki które podajesz są dla równych ilości powietrza z zew i wew?

kamel50
27-10-2016, 09:12
kamel50: wyniki które podajesz są dla równych ilości powietrza z zew i wew?

Mam zmierzony wywiew 370m3/h i nawiew 360m3/h przy 100℅ mocy. Wyniki, które podaje są dla nastaw : wywiew 35℅ i nawiew 34℅. Obie wartości spełniają warunek strumieni min na poziomie 125m3/h żeby wymiennik odprowadzał wode

kamel50
30-10-2016, 10:17
Wysłałem zgłoszenie serwisowe. Czekam na termin przyjazdu serwisu. Zadeklarowali wyeliminować nieszczelności. Nie wypuszcze ich do momentu aż tego nie zrobią, ponieważ to będzie ostatni ich przyjazd gwarancyjny. Oprogramowanie mam v4.1 nie wiem czy to najnowsze jest. Może zmienią na nowe. Byli u mnie już 2 razy - odczucia są takie, że nie mają pojęcia od czego są

chemical
03-11-2016, 15:36
uzbrój się w cierpliwość ;) ja już czekam 2 tygodnie na przyjazd
szybkość interwencji serwisu jest niestety fatalna

ja mam podobny model onyx passiv i ze sprawnością szału nie ma, średnio 80%, serwisant twierdził, że musi być min. 40% wydajności ustawione aby sprawność była wyższa i raz na jakiś czas przewietrzenie wymiennika większą wydajnością przez ok. 20min - tak też ustawiłem w harmonogramie, ale nie zaobserwowałem różnicy...

ostatnio pojawił się problem z wyciekaniem wody z tacy, okazało się, że wąż odpływowy był w środku zgięty i kondensat wylał się nie wężem a otworem w blasze gdzie jest przeprowadzony wąż,

mam też inną wadę fabryczną/projektową - króciec odpływu jest za wysoko i woda w tacy zalega tam stale, lustro wody ma ok. 1cm - czy też się z tym spotkaliście ?

kamel50
03-11-2016, 20:31
uzbrój się w cierpliwość ;) ja już czekam 2 tygodnie na przyjazd
szybkość interwencji serwisu jest niestety fatalna

ja mam podobny model onyx passiv i ze sprawnością szału nie ma, średnio 80%, serwisant twierdził, że musi być min. 40% wydajności ustawione aby sprawność była wyższa i raz na jakiś czas przewietrzenie wymiennika większą wydajnością przez ok. 20min - tak też ustawiłem w harmonogramie, ale nie zaobserwowałem różnicy...

ostatnio pojawił się problem z wyciekaniem wody z tacy, okazało się, że wąż odpływowy był w środku zgięty i kondensat wylał się nie wężem a otworem w blasze gdzie jest przeprowadzony wąż,

mam też inną wadę fabryczną/projektową - króciec odpływu jest za wysoko i woda w tacy zalega tam stale, lustro wody ma ok. 1cm - czy też się z tym spotkaliście ?

Jeżeli chodzi o odzysk u mnie,to ewidentnie nieszczelny baypass,jakby go nie było byłoby idealnie. W lato jego otwarcie nie robi różnicy i nie zwiększa komfortu. Jeżeli chodzi o wodę w tacy,nie wiem jak wygląda passiv, ale u mnie też woda stała na początku. Ręku stoi na palecie, dodatkowo na 10cm styropianie i po tym podwyższeniu woda już nie zalega w tacy. Spróbuj go unieść,u mnie pomogło.

Mi kazali utrzymywać min 125m3/h przepływ - ale to dotyczy jedynie zamarzania i minusowych temp na zew. Przewietrzanie ma usunac wodę z wymiennika, logiczne. Ja mam odzysk po zaklejeniu baypass 90℅ i nie ważne czy ustawione jest na 30℅ czy 40℅

schizo85
06-01-2017, 09:42
Ma ktoś taki problem że nagle wentylatory zaczynają pracować na pełnych obrotach? Dzisiaj rano wstaje a tu w domu dziwnie zimno, temperatura spadła z 22 do 20.8, myślałem że może pompę ciepła szlag trafił. Zachodzę do pomieszczenia gospodarczego a tu to gów.., bo inaczej już tego rekuperatora nazwać nie mogę, pracuje na pełnych obrotach i nawiewa mi do domu 9 stopni.

Nie reaguje w ogóle na sterownik. Pomaga wyłączenie i włączenie na dłuższą chwilę. Jednak po jakimś czasie dalej wchodzi na pełne obroty. Miał ktoś coś takiego?

EDIT
Nie wiem czy to nie jest coś z rozmrażaniem bo jak zajrzałem do środka rekuperatora to zobaczyłem że grzałka jest czerwona i chodzi. Aczkolwiek nawet jeśli tak jest to nie powinien się rozmrażać praktycznie cały czas. Ja rozumiem że jest zimno na zewnątrz ale bez przesady.

Na razie ustawiłem prędkości wentylatorów na 100% i ograniczyłem je potencjometrami na płycie głównej. Pewnie czeka mnie kontakt z serwisem :/

tomekwa
11-01-2017, 10:18
To chyba jakas plaga :) u mnie raczej nie chodzą na 100% ale bardzo głośno pracują, nie pomyślałem, że może byc problem z ustawieniami czy sterowaniem. Muszę sprawdzić czy jest różnica w głośności pomiędzy 30% a 75%, może mam podobny problem jak Ty.
Jaki może być ewentualny koszt wentylatora (jeżeli to on uległ awarii)?

Dodane:
Właśnie zadzwonili zz serwisu Frapol. Uspokoili mnie informacją: Jak włącza się system antyzamrożeniowy to niezależnie od ustawień reku przechodzi w tryb pracy: 80% moc wywiewu/40% moc nawiewu.

schizo85
15-01-2017, 14:28
Chodzi tak czy nie to dziwne bo u mnie w większych mrozach praktycznie cały czas kręcił się na najwyższych obrotach. I nie było to 80% bo miałem ustawionego na 100% dla testów i potrafił się jeszcze wyżej wykręcić.

Obszedłem to ustawieniem obydwu wentylatorów na 100% i skręceniem potencjometrów na płycie głównej. Teraz, na oko, chodzi na 30%. Dzięki moim poprawkom w samym rekuperatorze nawet przy -24 stopniach wymiennik nie zamarzał mimo stałej, małej prędkości wentylatorów i nawiewał stabilne 11 stopni.

dynio
26-02-2018, 23:37
Od 3ch dni mój onyx classic chodził w trybie "rozmrożeniowym" czyli wysokie obroty + załączona grzałka (570w wtedy idzie). Przy - 13 na czerpni nawiewał 8 stopni. Nie można wtedy zmienić biegu. Wyłączenie i włączenie nie pomaga, załącza się od razu rozmrażanie. Wyłączenie na dłuższy moment skutkuje spadkiem temperatury nawiewu poniżej 5 stopni i wyłączeniem rekuperatora. Rekuperatora nie można ponownie uruchomić. Wymieniłem filtry i suszarką grzejąc rekuperator odpalił. W nowym DTR pisze żeby ustawić min 45% i zmniejszyć nawiew o 15%. Ustawiłem tak zmniejszając nawiew o 40%, zobaczymy co dalej.

Rano

usuwane +22
czerpnia - 13
nawiew +13
zużyte +3

Najszybszy sposób na przywrócenie normalnej pracy w moim przypadku o ile rekuperator nie zamarzł to na przemian wywiew 100% z zatrzymanym nawiewem, później przewietrzenie 100% wywiew i 60% nawiew (przy czym nie sprawdzałem innych ustawień zmniejszonego nawiewu). Czyli czyszczenie wymiennika zużyte dochodzi do +12 (przy dzisiejszych czerpnia -13) zmieniam na przewietrzenie, od razu 1 stopień nawiewanego idzie do góry i z powrotem czyszczenie wymiennika.
Prawdopodobnie do wczoraj znowu rekuperator był zamarznięty. Automatyczne rozmrażanie nic nie daje bo chodzi z grzałką na wysokich obrotach ciągnąc cały czas 570-600W. Frapol wprowadził nowy sterownik SMART, ciekawe czy w nim są jakieś lepsze algorytmy rozmrażania.

Wieczorem znowu to samo

usuwane 22
nawiew 12
czerpnia -12
zużyte +8

włączony tryb rozmrażania którego nie mogę zmienić, restart rekuperatora nie pomaga, jedynie suszarką w czerpnię :)

Ponszek
28-02-2018, 19:18
Witam. Podłączę się do tematu i zagaje bo powoli łapie ciśnienie!!! Onyx dream 200 użytkowany rok filtry wymieniane działał w miarę.... i przestał! Oblodzony wymiennik wysuszony kilka godzin pracy i znowu awaria. Serwis dno każe czekać na lato:)
Czerpnia blisko około 1.5m w chacie 22-23!
Pytanie 1 rekuperator wisi w garażu (15st) czy jak puszczę z z 5-10 metrów rury po suficie to mi ogrzeje trochę powietrze i jaki ma to wpływ na pracę??
Pytanie 2 od pewnego czasu wydaje mi się że rekuperator dziwnie reaguje na polecenia (z opóźnieniem lub wcale) na moje to on działa swoim życiem:)
Ile czasu trwa czyszczenie wymiennika? Bo odpiełem czerpnie żeby nie brał temp minusowej i czyści kilka godzin.
Dziękuję za odp

oszczednyGrześ
28-02-2018, 19:31
Witam. Podłączę się do tematu i zagaje bo powoli łapie ciśnienie!!! Onyx dream 200 użytkowany rok filtry wymieniane działał w miarę.... i przestał! Oblodzony wymiennik wysuszony kilka godzin pracy i znowu awaria. Serwis dno każe czekać na lato:)
Czerpnia blisko około 1.5m w chacie 22-23!
Pytanie 1 rekuperator wisi w garażu (15st) czy jak puszczę z z 5-10 metrów rury po suficie to mi ogrzeje trochę powietrze i jaki ma to wpływ na pracę??
Pytanie 2 od pewnego czasu wydaje mi się że rekuperator dziwnie reaguje na polecenia (z opóźnieniem lub wcale) na moje to on działa swoim życiem:)
Ile czasu trwa czyszczenie wymiennika? Bo odpiełem czerpnie żeby nie brał temp minusowej i czyści kilka godzin.
Dziękuję za odp

Z serwisem frapola jest masakra. Ja z onyxami radziłem sobie w ten sposób że robiłem mini gwc na zimę. 10-12 mb fi 200 wystarczy na ogrzanie powietrza zimą przy małych przepływach.

Ponszek
28-02-2018, 19:42
Z jakiej rury? Też tak pomyślałem. Ile czasu trwa czyszczenie wymiennika? Wcześniej jak czyściłem nie zwróciłem uwagi.

oszczednyGrześ
28-02-2018, 19:52
Z jakiej rury? Też tak pomyślałem. Ile czasu trwa czyszczenie wymiennika? Wcześniej jak czyściłem nie zwróciłem uwagi.
Możesz dać antybakteryjne większość daje kanalizacji pomarańczową. Ile trwa... Nie powiem nie miałem tego w swoim onyxie w tamtym czasie.

Ponszek
28-02-2018, 19:56
Z serwisem frapola jest masakra. Ja z onyxami radziłem sobie w ten sposób że robiłem mini gwc na zimę. 10-12 mb fi 200 wystarczy na ogrzanie powietrza zimą przy małych przepływach.

Z jakiej rury?

Stermaj
28-02-2018, 20:04
Panowie jedynym sposobem na poprawną pracę rekuperatora jest aby powietrze z czerpni nie miało temperatury mniejszej niż -1* Można to osiągnąć bądź robiąc GWC, GGWC lub nagrzewnicę wstępną elektryczną. Ja kupiłem o mocy 1kW i grzeję. Zastosowałem regulator temperatury i ustawiłem na -1*
Mimo posiadanej grzałki rekuperator zamarza, gdyż grzałka uruchamia się dopiero jak już nie daje rady sposobem przez zwiększenie wywiewu a to już jest za późno bo wymiennik jest zamarznięty.
Przewietrznie jak i czyszczenie wymiennika lubi się "zacinać" i pomaga przejście do ustawień prędkości i wybranie 1, 2 czy 3 biegu.
U mnie jak się nie zatnie przewietrzanie to trwa ono około 12 minut, czyszczenie około 16 minut.

Pytajnick
01-03-2018, 16:12
. Zastosowałem regulator temperatury i ustawiłem na -1*
Mimo posiadanej grzałki rekuperator zamarza, gdyż grzałka uruchamia się dopiero jak już nie daje rady sposobem przez zwiększenie wywiewu a to już jest za późno bo wymiennik jest zamarznięty.
A gdybyś ustawił na 0 stC?

Stermaj
01-03-2018, 16:45
A gdybyś ustawił na 0 stC?

Można i na 0* i na ile chcesz. Przy tej temperaturze, co pisałem, rekuperator jeszcze daje radę i nie zamarza.

head67
18-03-2018, 00:32
już gdzies pisałem mona przepiąć grzałke ta co jest na czerpni w miejsce nagrzewnicy tylko nie bezpośrednio trzeba przez odpowiedni przekaźnik
i sterować z panela opcja nagrzewnica