PDA

Zobacz pełną wersję : Piec Viessmann Vitodens 100 - grzeje mimo osiągniętej zadanej temperatury



sullifan
24-11-2015, 19:42
Witam

Od pewnego czasu mam problem z ogrzewaniem ponieważ powyższy piec sam załącza się do ogrzewania mimo iż temperatura która jest zadana została już osiągnięta. Regulator sterujący to E200
Przykład:
Na programie automatycznym zaprogramowanym jest na dany moment zadana temperatura 21 stopni, mimo że w pomieszczeniu jest 21,4 piec się włącza i grzeje dalej, nie reagując na ustawienia programu. Dzieje się to o różnych porach dnia i nocy.
Wyłączyłem ochronę przeciw zamarzaniu w ustawieniach regulatora i nic to nie zmieniło. Zauważyłem, że samoczynne załączanie się pieca nasiliło się wraz z nadejściem niższych temperatur w ostatnim czasie. Dzisiaj przykładowo na włączeniu na program automatyczny chce piec chce grzać przez cały dzień mimo osiągniętej zadanej temperatury, aby go wyłączyć muszę przełączać na tryb ręczny i wtedy się wyłącza. Czyli problem występuje wyłącznie po przełączeniu na program automatyczny/zaprogramowany na poszczególne godziny dnia.

Czym to może być spowodowane?

Czytałem inne podobne tematy jednak nie odpowiadają one na mój problem

BrodowskiG
24-11-2015, 20:05
sterownik każe grzac czy nie każe a kociol sie wlacza ?

sullifan
24-11-2015, 20:24
od razu mówię, ze jestem laikiem, więc napiszę tak
Regulator pokojowy E200 który jest zamontowany w pokoju jest ustawiony na 21 stopni - zadana temperatura, więc jeśli taka jest lub wyższa to powinien się wyłączyć, a on tego nie robi, grzeje dalej. Np. w dzień jest temperatura ponad 21, nie grzeje jakiś czas (kilka godzin), i nagle nie wiedzieć czemu się załącza o jakiejś porze i grzeje do oporu.
Zadana temperatura nie wymusza przecież na nim tego.

Na ustawieniu manualnym jest też 21 oraz na automacie jest 21, po przełaczeniu na ręczny tryb się wyłącza, a po powrocie na automat ponownie grzeje (mimo że obie zadane temperatury to 21)
Czy o to chodziło?

Jacek6
24-11-2015, 22:29
sterownik karze grzac czy nie karze a kociol sie wlacza ? - każe albo kara ;-)

sullifan
24-11-2015, 22:56
- każe albo kara ;-)

hehe... no tak, wpadka - sorki

sullifan
25-11-2015, 13:21
sprawdziłem dzisiaj dokładniej temat i wyszła ciekawa rzecz
mianowicie piec załącza się do grzania 45 minut przed zaplanowaną godziną startu:
przykład:
regulator zaprogramowany na 22 stopnie od godziny 9:00 do 10:00
piec załącza się już 45 minut wcześniej czyli o 8:15 i grzeje do zaplanowanej 10:00 (myślałem że też wyłączy się 45 minut wcześniej, ale nie) czyli zawsze grzanie trwa o te 45 minut więcej niż zaprogramowane

Pytanie z czego może to wynikać?

BrodowskiG
25-11-2015, 17:35
- każe albo kara ;-)

mialem napisać dobrze ale coś z karaniem mi się pomieszało i niepotrzebnie zmieniłem a poza tym mogłeś więcej na temat napisać ;p

RAPczyn
18-12-2015, 11:00
Wcześniejszy start prawdopodobnie wynika z funkcji "Optymalny start" (Fun.Inst.nr.6).
Rozumiem, że sterownik włącza i wyłącza kocioł - jeśli tak, to F.I.nr. 8 OFF; 11 0; 12 on/off; przywróć zab.przeciw zamar.
Co prawda instrukcja nie wspomina ale sterownik pewnie ma coś takiego jak histerezę i w momencie gdy przekroczy temp zadaną i np. 0,5stC wyłączy kocioł.
Jeśli masz bardzo dobrze dobraną temp. zasilania to może się okazać, że temperatura w punkcie pomiaru nie przekroczy histerezy i kocioł będzie pracował i utrzymywał temperaturę ciut poniżej wyłączenia.

Konsultant Viessmann
24-03-2016, 11:21
I jak? Wszystko się wyjaśniło?

Chciałem tylko poinformować, że jeżeli jest jakikolwiek problem z naszymi urządzeniami, to warto wiedzieć, że przez cały czas do dyspozycji pozostają doradcy techniczno-serwisowi, doradcy 24-godzinnej Infolinii oraz sieć autoryzowanych Firm Serwisowych.
Przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę udostępniamy Państwu pomoc techniczno-serwisową. Pomoc skierowana jest zarówno do użytkowników naszych urządzeń, jak i do instalatorów oraz serwisantów.

Profesjonalnie przygotowani konsultanci oraz doradcy techniczni są do Państwa dyspozycji przez 24 godziny, niezależnie od pory dnia i roku.

W przypadku, gdy konieczny okaże się przyjazd służb serwisowych, pracownicy Infolinii organizują ich przyjazd do Państwa w jak najkrótszym czasie.

801 0801 24 | viessmann-serwis.pl

Także mam nadzieję, że już nie będzie potrzeby, ale gdyby to proszę od razu, niezwłocznie poinformować o tym nasz serwis!
Pozdrawiam!