PDA

Zobacz pełną wersję : Więźba



jArti2
03-09-2004, 16:00
Na co zwrócilibyście uwagę gdybyście wykonywali więźbę jeszcze raz?

Pagin
03-09-2004, 16:19
Witam,
W swoim wypadku zwrocilbym uwage na nastepujace rzeczy:
- by platwie byly dluzsze i opieraly sie na scianach z obu koncow (w projekcie platew byla krotsza i opierala sie na scianie tylko zewnetrznej
- tak rozstawil krokwie (lub dodal jedna pare krokwi) by okno polaciowe (jedno na polaci) wypadlo na scrodku polaci
- by krokwie byly przybite do murlaty dwoma gwozdziami bitymi z boku
- by podwojene jedtki laczace pare przeciwleglych krokwi byly w srodku swej dlugosci dodatkowo zbite z uzyciem klocka grubosci krokwi
Wiecej grzechow nie pamietam.
Pozdrowienia

preev
03-09-2004, 16:29
a ja bym zwrócił fachowcom uwagę żeby krokwie na końcach ucinali prostopadle do podłoża a nie do powierzchni krokwi
nie miał bym teraz tyle problemu z mocowaniem rynien :evil:
chociaż to było robione kilkanaście lat temu i nie wszyscy jeszcze słyszeli o plastikowych uchwytach :D

rafałek
03-09-2004, 16:45
- by podwojene jedtki laczace pare przeciwleglych krokwi byly w srodku swej dlugosci dodatkowo zbite z uzyciem klocka grubosci krokwi
Wiecej grzechow nie pamietam.
Pozdrowienia

Pagin - a co to praktycznie daje? Nie czepiam się tylko pytam, bo nie mogę jakoś załapać jaki będzie tego efekt?

Pagin
03-09-2004, 17:52
Pagin - a co to praktycznie daje? Nie czepiam się tylko pytam, bo nie mogę jakoś załapać jaki będzie tego efekt?
Witam,
Taki uklad jest sztywniejszy i wowczas para jetek pracuje jako jeden element
Pozdrowienia

invx
03-09-2004, 18:18
-polaczenie krokwi z murlata, najczesciej robi sie tak ze wycina sie w krokwi, trojkacik i przybija i to jest BLAD !!!!!, bo krokwia zsuwa sie z murlaty.
Powinno byc albo wyciecie trapezowe w krokwi, i trojkatne w murlacie, albo najlepiej, trapezowe w krokwi i podwujne trojkatne w murlacie, niestety, zadko sie stosuje te metody, na budowach :(

mik99
05-09-2004, 21:25
-polaczenie krokwi z murlata, najczesciej robi sie tak ze wycina sie w krokwi, trojkacik i przybija i to jest BLAD !!!!!, bo krokwia zsuwa sie z murlaty.
Powinno byc albo wyciecie trapezowe w krokwi, i trojkatne w murlacie, albo najlepiej, trapezowe w krokwi i podwujne trojkatne w murlacie, niestety, zadko sie stosuje te metody, na budowach :(
Święta prawda. Sam robiłem dach w garaż, a wycinanie takich zamków sprawiło mi niemało kłopotu, ale warto było.

JarL
05-09-2004, 22:22
Mój teść doradza mi aby zastosować powiązania elementów konstrukcyjnych więźby na śruby. U niego w domu w więźbie nie ma ani jednego gwoździa. Co Wy na to?

Pagin
05-09-2004, 22:40
Mój teść doradza mi aby zastosować powiązania elementów konstrukcyjnych więźby na śruby. U niego w domu w więźbie nie ma ani jednego gwoździa. Co Wy na to?

Witam,
U mnie na sruby polaczone sa:
- krokwie w szczytach
- kleszcze do krokwi (oprocz tego 3 gwozdzie z kazdej strony)
Natomiast pozostale polaczenia - na gwozdzie
- krokwie do murlaty (plus wyciecie w krokwi)
- krokwie do platwi (plus wyciecie w krokwi)
Pozdrowienia

Jankes
06-09-2004, 08:27
Gdybym mial zrobic to jeszcze raz, na pewno zaczal bym od zmiany ciesli. A na powaznie, co do sposobu mocowania krokwi do murlaty, to u mnie wprawdzie krokiew byla podcieta na trojkat, ale byl bity po pierwsze gwozdz prostopadle do krokwi przez krokiew i murlate, a oprocz tego z kazdej strony krokiew byla mocowana do murlaty katownikiem.
pozdrawiam
Jankes

am00
06-09-2004, 16:51
-polaczenie krokwi z murlata, najczesciej robi sie tak ze wycina sie w krokwi, trojkacik i przybija i to jest BLAD !!!!!, bo krokwia zsuwa sie z murlaty.
Powinno byc albo wyciecie trapezowe w krokwi, i trojkatne w murlacie, albo najlepiej, trapezowe w krokwi i podwujne trojkatne w murlacie, niestety, zadko sie stosuje te metody, na budowach :(

A mógłbyś to narysować, bo mój cieśla coś wspominał o kątownikach, bo chyba chce czasu zaoszczędzić.

jprzedworski
06-09-2004, 17:45
-polaczenie krokwi z murlata, najczesciej robi sie tak ze wycina sie w krokwi, trojkacik i przybija i to jest BLAD !!!!!, bo krokwia zsuwa sie z murlaty.
Powinno byc albo wyciecie trapezowe w krokwi, i trojkatne w murlacie, albo najlepiej, trapezowe w krokwi i podwujne trojkatne w murlacie, niestety, zadko sie stosuje te metody, na budowach :(

A mógłbyś to narysować, bo mój cieśla coś wspominał o kątownikach, bo chyba chce czasu zaoszczędzić.
http://www.olszak.fst.pl/olszak2/html/budowanie.htm
http://www.olszak.fst.pl/olszak2/html/konstrukcje/dach_mur.htm

Senser
06-09-2004, 20:05
A ja bym tak umówił zrobienie drzewa na więżbe aby okres od jego przetarcia do dostawy na dom (i wykonanie więźby) był jak najkrótszy, najlepiej max 2 tyg. a im szybciej tym lepiej!!

Kantówki się wtedy nie wypaczają, skręcają itp...