PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podłogowe wykonane przez partacza - pomoc w regulacji



tuna18
25-11-2015, 08:32
Witam,

mam problem z regulacją podłogówki. Obieg wygląda w ten sposób, iż zasilanie ciepłej wody doprowadzone jest do zasilania grzejnika łazienkowego, następnie z jego powrotu skierowane jest do pętli ogrzewania podłogowego, a powrót z podłogówki jest podłączony gdzieś pod posadzką do wspólnej nitki powrotnej.

W tej chwili gdy w obieg puszczam wodę o temp. ok. 60C podłogówka aż parzy.

Czy w takim obiegu mogę założyć zawór RTL na wyjściu z grzejnika łazienkowego a jednocześnie na wejściu pętli podłogówki?

piotrek0m
25-11-2015, 09:10
Instalacja jest niepoprawnie wykonana. Należy zastosować układ mieszający.

Najprostszym sposobem połączenia ogrzewania podłogowego z instalacją zasilającą grzejniki ścienne jest zastosowanie tzw. zaworu RTL, woda o wysokiej temperaturze powoduje przegrzewanie podłogi, zawór RTL nie dopuszcza do swobodnego przepływu wody: jeśli jest ona zbyt gorąca, to zawór RTL, umieszczony na powrocie, zamyka jej odpływ i uniemożliwia go tak długo, aż woda w pętli ochłodzi się, przekazując swe ciepło podłodze. Podłoga nie rozgrzewa się nadmiernie, bo całkowity przepływ wody, a więc i ilość dostarczanego ciepła, jest niewielki. Połączenie podłogówki i grzejników z wykorzystaniem zaworu RTL można stosować tylko w małych pomieszczeniach o powierzchni nie większej niż 10–12 m² (w większych temperatura podłogi nie byłaby równomierna).

Ale o reszcie niech piszą specjaliści, albo odsyłam do innych wątków....

tuna18
25-11-2015, 10:22
Rozumiem jak działa zawór RTL i wiem, że powinien zostać zamontowany na końcu pętli ogrzewania podłogowego. Aczkolwiek problem polega na tym, że chciałbym uniknąć jakiegokolwiek kucia kafli, posadzek itp...

Rozumiem, że jeśli zamontuje RTL na wyjściu z grzejnika łazienkowego to podłogówka prawie w ogóle nie będzie grzała?

gersik
25-11-2015, 10:33
To nie jest takie proste. Jak zamontujesz zawór RTL na powrocie z grzejnika to woda i tak będzie za ciepła i natychmiast zawór się zamknie, co będzie też skutkowało niegrzaniem owego grzejnika. Jeśli jest to nowa instalacja to powinny być przy grzejnikach zawory na powrocie. Jak jest przy tym grzejniku to przymknij powrót maksymalnie ale nie całkiem tak aby grzejnik grzał a powrót z grzejnika był wyraźnie chłodniejszy.