PDA

Zobacz pełną wersję : piec z podajnikiem 12 kw. czy wystarczy taka moc?



kiera123
25-11-2015, 12:09
Jak w temacie.
Upatrzyłem piec SKAM-P Plus / Premium 12KW teraz pytanie czy ta moc wystarczy? Dom ma 156m powierzchni do ogrzania (około 130m użytkowej) sporo podłogówki plus grzejniki.
Na stronie www wyszło mi zapotrzebowanie 7.4 KW plus parę KW na CWU
Ale znowu znajomy ma ten sam metraż a ma piec 17KW i mówi że ma spory zapas mocy. Więc wygląda na to że 17KW to za dużo. Jeszcze nie rozmawiałem z hydraulikiem i boje się że zaraz wyskoczy z typowym textem "weź większy na wszelki wypadek" pytanie czy jest sens? Gdzieś na allegro u sprzedawcy wyczytałem że ten Skam-p 12KW pracuje w zakresie mocy między 3 KW a 15 KW ale czy tak jest w rzeczywistości? Jakieś rady?
Dzięki

timon120777
25-11-2015, 13:13
ważne są potrzeby Twojego domu a nie to ze znajomy ma coś podobnego. jego dom nie jest taki sam więc i porównywanie nie ma sensu.
OZC odpowie jednoznacznie ile dom potrzebuje a nie sąsiad lub forum
z tego co podałeś w kalkulatorze to 12KW już będzie za duży ale lepszy taki niż jeszcze większy. poza tym w kalkulatorze wyszły zupełnie inne powierzchnie niż te które tu podajesz - podejrzewam błędne wprowadzenie danych
dałbym też jeśli jest gdzie więcej izolacji od góry
1cm korka to jak podkoszulka na mrozie, chyba że podłoga poddasza dobrze izolowana

kiera123
25-11-2015, 13:24
Dach jest ocieplony 25 cm wełna. pow. do ocieplenia tak jak podałem 156m (te 234m jest w projekcie z tarasem i obliczeniami "projektanta" pi razy oko) a użytkową (około 130m) która nie uwzględnia np. skosów itd.

karoka65
25-11-2015, 20:13
Na pewno to będzie ale jeszcze za duży, także nie daj się ładować po rogach instalatorom :)

timon120777
25-11-2015, 20:56
Dach jest ocieplony 25 cm wełna. pow. do ocieplenia tak jak podałem 156m (te 234m jest w projekcie z tarasem i obliczeniami "projektanta" pi razy oko) a użytkową (około 130m) która nie uwzględnia np. skosów itd.
i to w tym temacie wyczerpuje argumentację
pi razy oko to se mozesz papiru do wytarcia nosa urwać i modlić przy tym co bys paluchów nie upaprał

OZC i to rzetelne a nie na pałę robione powie CI jaki czajnik wstawić a nie instalatory czy handlarzyny co mają prowizję od kilograma sprzedanej blachy płacone
jak teraz żałujesz 400PLN to będziesz becelował przez kolejne 10 lat za zmarnowane paliwo do zbyt dużego kotła
ciekawe czy będzie ci dobrze z tą świadomością że puszczasz przez komin niepotrzebną kasę

pisze Ci sprzedawca kotłów że będzie za duży i to już powinno oczy Twe otworzyć

karoka65
25-11-2015, 22:01
pisze Ci sprzedawca kotłów że będzie za duży i to już powinno oczy Twe otworzyć
Instalator ma wziąć pieniążki za to żeby zgodnie ze sztuką zamontować Ci kocioł ewentualnie wykonać instalację.
Na pewno nie powinien udawać znawcy od wszystkiego, od tego są profesjonaliści którzy zajmują się takimi rzeczami.
Jak kolega Timon Ci napisał, zrób rzetelne obliczenia a może się i okaże że te pieniążki które pozornie niby stracisz wrócą Ci się już przy zakupie samego "czajnika", nie wspominając o tym że nie będziesz wiadrami sadzy wynosił, nie wykończysz przedwcześnie kotła kiszeniem o wspomnianym zwiększeniu zużycia paliwa już nie chcę powtarzać.
Mam z dzisiaj przykład jednej koleżanki z forum, nie chcę tutaj pisać której, jak będzie chciała to sama potwierdzi :)
Pan insztalator też się jej obraził i poszedł w siną w dal bo nie chciała od niego kupić kotła chyba 40kW, ( zakupiła inny mniejszy ).
Według mnie chamstwem do kwadratu było dodatkowo to że on nie będzie tego robił bo nic z tego niema :)
Tak sobie w końcu myślę co to był za instalator, myślałem że instalatorzy to biorą pieniążki właśnie za instalowanie ale widać że ja to chyba jakiś durak jestem :)
A może się okaże że Tobie to nawet kocioł nie jest do końca pisany.
Przepraszam Timon że pisze do kolegi który pyta a Ciebie zacytowałem :)

kiera123
25-11-2015, 23:01
Pi razy oko wpisał projektant całkowitej powierzchni domu razem z tarasem, dlatego jest taka rozbieżność (156m a 234m) jutro zrobię jescze obliczenia. Ale raczej błędu nie ma.

JTKirk
26-11-2015, 08:17
taka refleksja mi się nasunęła...
od dłuższego czasu pisze się tutaj na forum o doborze urządzeń grzewczych.
i nagle wpada użytkownik zarejestrowany 2010r (choć z mała ilościa postów) i pyta o rzeczy oczywiste.
W końcu przyjdzie taki moment, że ci co ciągle o tym piszą się wk...wią i przestaną odpowiadać na takie pytania - bo odowiedź była już X razy w innych wątkach lub przy okazji innych dyskusji.

Dlaczego taka moda nastała, że nikt sobie nie zada nawet trudu i nie poszuka odpowiedzi które juz zostały wcześniej udzielone (a jestem pewien że szybko by znalazł, przy minimalnym nakładzie czasowym). tylko od razu zakłada N-ty wątek o tym samym?
czasami jeszcze ta procedura jest powtórzona w tym samym czasie na kilku forach naraz :P
I od razu napiszę, że odpowiedź typu: "bo ten wątek ma X stron i nie da się tego wszystkiego przeczytać" - mnie nie satysfakcjonuje. Bo jak ktoś chce, to bez problemu znajdzie..w dobie googla? - wystarczy wpisać: site:forum.muratordom.pl dobór pieca do domu
i już się ma X odpowiedzi...

kiera123
26-11-2015, 13:49
Ale ty oczywiście znalazłeś czas na ten swój merytoryczny wywód...

timon120777
26-11-2015, 14:09
Wiesiek
ja się nie obrażam :no:
kiera
nie ty zrób obliczenia tylko niech je zrobi audytor profesjonalnie chociaż na tym etapie to już raczej dziecko wylane z kąpielą bo zapewne i kominy stoją i instalacja już zrobiona
nie jest jednak za późno aby dobrać kocioł odpowiedni do potrzeb ewentualnie jak najmniej przewymiarowany

kaszpir007
26-11-2015, 17:56
Aby długo nie pisać ...

Starczy 12KW.

Nie kupuj niczego większego niż 10-12KW. Będzie to już z zapasem mocy ...

Zobacz u mnie co grzeję (w podpisie) , tam starcza 12KW i jest jeszcze spooory zapas mocy :)