PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z uruchomieniem instalacji podłogowej



BartekCz
25-11-2015, 19:22
Witajcie. Pierwszy raz piszę na tym forum jednak od dłuższego czasu śledzę wątki tu poruszane.

Potrzebuję Waszej pomocy.

Instalator w ubiegłym roku stworzył instalację co (wszystko, oprócz kotła oraz jego podłączenia). Do dnia wczorajszego wszystko stało nieruszane - zajmowałem się sprawami wykończeniowymi.

Sprawy tak się potoczyły, że kocioł podłączyłem sam (instalator do kotłowni wprowadził zasilanie i powrót - wystarczyło podpiąć kocioł).

Przyszedł jednak czas na uruchomienie instalacji.

Od pionu głównego odchodzi rozgałęzienie na rozdzielnicę, w której znajduje się listwa zasilająca i powrotna do grzejników oraz drugą rozdzielnicę w której jest listwa zasilająca i powrotna a także pompka do podłogówki.

Grzejniki działają ok.

Co do podłogówki to myślę, że udało mi się ją odpowietrzyć, jednak nie hula tak jak powinno.

Zerknijcie proszę na zdjęcie rozdzielnicy podłogowej i oceńcie czy jest wszystko dobrze podłączone.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc

Pozdrawiam
Bartosz

gersik
25-11-2015, 20:14
Ale co się dzieje? Jakieś niepokojące objawy? Gdzie jest głowica termostatyczna? Wygląda na to że jest dobrze poskładane.
http://gamainstal.pl/images/aed3ae8bcb920dac99a1f142dcdea7f4.jpg

KAN-therm
25-11-2015, 20:23
Tak jak kolega gersik zauważył, wszystko podłączone jest OK, zastanawiają mnie termometry, moim zdaniem ten czerwony powinien być zamontowany na belce dolnej - zasilającej pętle OP, niebieski na góre - to chyba możesz poprawić w bardzo prosty sposób wyciągając termometry z gniazda.

Pompa obiegowa OP powinna tłoczyć w dolną belkę.

Pamiętaj że dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe nie da ci efektu gorącej podłogi, po prostu podłoga powinna być lekko ciepła a można też powiedzieć że po prostu nie będzie chłodna - przy takim efekcie powinna być uzyskana wymagana temp. w pomieszczeniu (20st. C).

Jak wyglądają temperatury w pomieszczeniach gdzie jest zainstalowana podłogówka?

BartekCz
25-11-2015, 22:24
Dziękuję za zainteresowanie tematem. To moje pierwsze doświadczenia z OP, dlatego takie pytania.

Ogólnie to niepokoi mnie to, że od dwóch godzin jest rozpalony ogień, natomiast powrót (górna belka w rozdzielnicy jest ciągle zimna. Na zasilającej mam 40 stopni, na powrocie 12. Ogólnie to dom jest bardzo wyziębiony, gdyż to są jego pierwsze godziny od uruchomienia kotła. Czy jest możliwe, aby podłoga pochłaniała z rur tyle ciepła, że powrót jest całkowicie wyziębiony?

gersik
26-11-2015, 07:27
Tak.
Czy w rotametrach ( te szklane rurki) masz wodę? Ile pokazują? Załóż głowicę.

saturnv
26-11-2015, 07:40
A gdzie na tych belkach są odpowietrzacze? Albo przynajmniej na rurach zasilających? Jak ten układ się ma odpowietrzyć ?

U mnie przy pierwszym uruchomieniu przy temperaturze na zewnątrz około -3 -5, a temperaturze w środku około +6 rozgrzewanie trwało co namniej 24H, 48H. A po kilku dniach spalanie gazu się unormowało. W pierwszej dobie połknął mi 30 m^3 gazu. Także, taka sytuacja jak u Ciebie po 2h pierwszej pracy to zupełnie normalne.

Tak z ciekawości, masz piec stałopalny, jak zamierzasz sterować podłogówką, aby w domu była stała temperatura?
Przy takim piecu to raczej stosuje się jednak mieszacze i sterowanie pogodowe lub ostatecznie siłowniki na belkach połączone ze sterownikami w każdym pokoju, ale jakoś trzeba ograniczyć temp. wody zasilającej podłogówkę. Jak to robisz u siebie?
.

gersik
26-11-2015, 07:47
Przyjrzyj się. Widać wyraźnie na zdjęciu odpowietrzniki, a że nie automatyczne to co nie działają? Mam pytanie . Czy znasz zasadę działania tych belek?