PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuje pomocy w doborze pompy do CO



asterixx
26-11-2015, 13:25
Witam,

Potrzebuję pomocy w doborze pompy do CO w domu.
Cały dom - ogrzewanie podłogowe. Dwa rozdzielacze (parter i piętro). Każdy rozdzielacz po 11 obwodów a każdy obwód około 90-100m rurki 16x2 firmy KAN.
Od rozdzielaczy do kotłowni rury zgrzewane 32mm - po mniej więcej 7m odległości.
Rozdzielacze nie mają zestawów pompowych, mieszaczy itp. Belki zasilane są bezpośrenio rurami z kotłowni.

Chciałbym zastosować jedną pompę w kotłowni do zasilania obu rozdzielaczy.
Byłem w kilku hurtowniach - praktycznie zero wsparcia. A hydraulicy "fahofcy" ... szkoda nawet komentować, na 4 pytanych każdy podał inną wielkość pompy. I żaden nie potrafił wyjaśnić dlaczego akurat taka a nie inna.

Jedne fachowiec poradził aby kupić dwie pompy "80"tki i jedna dać na zasilaniu a druga na powrocie, wiec de facto miałby pracować szeregowo. Ale to tez na czuja dobrane.

Jak oszacować potrzebną pompę?

saturnv
26-11-2015, 16:55
Ja jestem amatorem, ale policzyłbym to tak - przepływem i wyokością podnoszenia.
Zakładałbym przepływ maksymalny na jedną sekcję max 2,5l/min.
Masz 22 sekcję, czyli max 33 litrów na minutę.
Teraz to pomnóż przez 60 minut, czyli wydajność pompy 1980 l/h
Do tego musisz znać maksymalną wysokość podnoszenia.
Zakładamy, że masz tylko podłogówkę, więc zakładam wydajność dp-c (ja taka stosuję na pompach rozdzielaczy).
Następnie wybieram wysokość podnoszenia w najgorszym domowym przypadku wartość 3
I teraz szukam na wykresach doboru pomp, gdzie mieszczę się w polu.
Odznaczam przepływ 2m^3/h i wysokośc podnoszenia 3.
I wychodzi mi np, że mogę użyć pompy
Wilo-Stratos PICO
15/1-6, 25/1-6, 30/1-6
1~230 V - Rp ½, Rp 1, Rp 1¼
celowałbym w 25/1-6
albo na granicy mam
Wilo-Yonos PICO
15/1-6, 25/1-6, 30/1-6
1~230 V - Rp ½, Rp 1, Rp 1¼
tu również rozmiar 25/1-6.

Teraz to co wyliczyliśmy, to są wartości szczytowe. Bo niektóre obiegi zjedziesz do 1,5l/h, niektóre na 2 a inne na 2,5 w zależności od oporów. Po drugie jeśli masz piec gazowy, to pompa w takim piecu ma na moim przykładzie ma wydajność 900l/h przy 90% jej mocy. Zatem teoretycznie to przepływ w Twojej instalacji i tak nie musiałby być większo niż 900l/h, aby odebrać pełna moc kotła.

Jak masz silną pompę w kotle, to możesz przy odrobinie szczęścia ogarnąć nią cały dom.
Mam nadzieję, że odpisze Ci specjalista, bo ja to jestem inzynierem sieci komputerowych, a nie hydraulikiem.

Zajrzyj tutaj:
http://doborpompy.pl/zasady-doboru-pompy-obiegowej-do-c-o/
http://www.wilo.pl/fileadmin/pl/Downloads/domki_2013_04_16_lite.pdf

toma1
26-11-2015, 17:41
Grundfos alpha2 25-40 lub 25-60 (po co 80) a resztę zrobi sama dopasuje ciśnienie do instalacji, mam takie pompki u siebie polecam.

asterixx
26-11-2015, 19:35
Witam,


Ja jestem amatorem, ale policzyłbym to tak - przepływem i wyokością podnoszenia.
Zakładałbym przepływ maksymalny na jedną sekcję max 2,5l/min.
Masz 22 sekcję, czyli max 33 litrów na minutę.
Teraz to pomnóż przez 60 minut, czyli wydajność pompy 1980 l/h
Do tego musisz znać maksymalną wysokość podnoszenia. [ ciach ]

Szedłem tym tropem, ale ....
22x2,5x60 = 3300 l/h a nie 1980 ;)

Ale to pikuś. Błąd w twoim myśleniu jest w innym miejscu. Przy opisanym przez Ciebie sposobie liczenia - nie uwzględniasz długości rurek. A wiec taka sama pompka byłaby w przypadku pętli o długości 10m jak i 100m. A tak nie jest, ponieważ przepchnąć wodę przez 100m rurki jest zdecydowanie trudniej jak przez 10m.
I własnie w tym miejscu poległem. Nie potrafię oszacować jakie ciśnienie jest potrzebne do wytworzenia zadanego przepływu.

Generalnie chciałbym mieć pompę, które w moim systemie wytworzy na najwyższym "biegu" przepływ na poziomie 2-2,5l/min na wszystkich pętlach.

Nie jestem pewien, ale w układzie zamkniętym, jakim jest system ogrzewania pompa może być nieco mniejsza jak w układzie nazwijmy to otwartym, albo bardziej ... bez powrotu. Chodzi o to, ze pompa pompuje wodę, ktora do niej wraca, wiec nawet jak pompa pompuje wodę na piętro, to z drugiej strony ta sama woda równoważy słup wody. Inaczej byłoby, gdyby na piętrze woda wylatywała do zlewu.... wówczas pompa musi sobie poradzić z podnoszeniem całej wody.
Reasumujac w układzie grzewczym pompa ma za zadanie pokonać opory ruchu wody a nie ją podnosić i tak naprawdę niewielkie znaczenie ma to, czy to instalacja tylko na jednej kondygnacji czy na dwóch.

Co nie zmienia faktu, ze nie potrafię sobie z tym poradzić... bo podobnie jak Ty jestem bardziej od biegających elektronów niż od H2O ;)

asterixx
28-11-2015, 15:29
nikt nie potrafi dobrać pompy ? :(

Pratchawiec
28-11-2015, 16:06
Witam

Zacznij od policzenia oporów przepływu dla całej instalacji, w tym poszczególnych elementów - z uwzględnieniem zależnych od temperatury zasilania i powrotu przepływów cząstkowych.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Maher
28-11-2015, 22:49
U mnie jest podobny układ i są 2 pompy 25/40 i chodzą na 2 biegu z przepływami 1l/min, także jedna pompa 25/60 powinna ci wystarczyć. Ja wolałem założyć 2 z racji że chciałem mieć stabilne temperatury na parterze i piętrze i widzę że to się sprawdza już 3 sezon (inaczej wychładza się piętro inaczej parter i w różnych godzinach pompy się włączają co nie wyregulujesz na jednej pompie).

sacha
29-11-2015, 18:54
A u mnie przy 150 m2 do grzania, 3 rozdzielacze, 2 poziomy, podłogówka pracuje tylko na pompie kotła Hoval 12 kW i daje rade.