PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy na styku tarasu i budynku - ocieplenie, dylatacja, izolacja, osadzenie drzwi



duduś
03-09-2004, 21:28
Czy można wykonać taras betonowy ( przy domu) po ociepleniu budynku Czy będzie to trudniejsze do wykonania jeżeli będzie już styropian. Jakieg rodzaju trudności mogą wystąpić?

duduś
04-09-2004, 13:32
Czy mogę rozumieć że nie ma to żadnego znaczenia?

MarcinBialezyn
09-10-2005, 16:58
Witam,

zastanawiam sie jak odizolować taras nasypowy od ściany ocieplonej styropianem.
Czy folia budowlana będzie dobrym rozwiązaniem?
Czy może lepiej wykonać warstwe zbrojoną a następnie posmarować ją np. abizolem?

Darek Rz
07-07-2006, 14:14
Witam

Pytanie jak w temacie . Sciana fundamentowa wystaje ponad poziom terenu na kilkadziesiąc centymetrów . Jest ona ocieplona styropianem 5 cm . Czy wylewając taras mam "przykleić" go do tego styropianu ??? Taka sama sytuacja jest ze schodami wejsciowymi i podjazdem do garażu . Jak wyleję schody czy podjazd wszędzie będe miał szczelinę 5cm o grubosci styropianu -czym ją wypełnić/zasłonić ???
A może to sie robi zupełnie inaczej ??

pozdro D.RZ

kasia&piotr
08-07-2006, 11:55
Ja właśnie tak mam - ściana fundamentowa zaizolowana i ocieplona 5cm stytopianem, do tego przyklejone schody i taras. Jest dobrze, mieszkam 2 lata i nic się nie dzieje.

Darek Rz
10-07-2006, 12:55
Witam

A czym wypełniłeś powstałą szczelinę ??

pozdro D.RZ

Geno
10-07-2006, 13:01
sznury dylatacyjne, masty dylatacyyjne

http://www.izohan.pl/cgi-bin/index1.php3?p=oferta&id=8#52

http://www.bautech.pl/

Darek Rz
11-07-2006, 06:53
Witam

Dzięki ,teraz wszystko jasne :lol:

pozdrawiam D.RZ

słaby
01-02-2007, 12:35
Mam pytanie do forumowiczów , jak prawidłowo wykonać podłogę pod drzwiami tarasowymi ?
Na ubitą pospółkę jest wylany beton do poziomu fundamentów na to będzie położony styropian 8 cm i wylewka 5cm.
w ten sposób powstaje pusta przestrzeń między drzwiami tarasowymi a fundamentem.
Jak prawidłowo ją wypełnić?
Czy wysunąć styropian iwylewkę na fundamnt , czy wymurować warstwę z
BK 12 cm.
Dziękuję za odpowiedzi

janzar
01-02-2007, 22:29
Mam pytanie do forumowiczów , jak prawidłowo wykonać podłogę pod drzwiami tarasowymi ?
Na ubitą pospółkę jest wylany beton do poziomu fundamentów na to będzie położony styropian 8 cm i wylewka 5cm.
w ten sposób powstaje pusta przestrzeń między drzwiami tarasowymi a fundamentem.
Jak prawidłowo ją wypełnić?
Czy wysunąć styropian iwylewkę na fundamnt , czy wymurować warstwę z
BK 12 cm.
Dziękuję za odpowiedzi

oto odpowiedź na twoje pytanie
zrób zliżenie i wykonaj dokladnie tak jak na zdjeciu
pozdrawiam janzar



http://images14.fotosik.pl/91/ccf9f201775b964e.jpg (www.fotosik.pl)

mik99
02-02-2007, 08:23
Janzar jak zwykle profesjonalnie, nic dodać.

Chylę czoło przed kolegą :wink:

słaby
02-02-2007, 11:52
Jak zauważyłem na fotce masz drzwi wejściowe bez poprzeczki , napisz jakiej są szerokości i czy są zastosowane w nich jakieś extra profile.
Widzę że drzwi są podniesine do góry jednak nie nie umiem rozpoznać co jest pod nimi

toomas
02-02-2007, 12:07
Ja zrobiłem tak, że przed montażem drzwi podmurowałem kawałem z BK pod drzwiami..Teraz nie mam problemu bo od wewnątrz zlicuje bloczek z drzwiami a od zewnątrz zostanie i bedzie można jakies wykonczenie na niego nakleic.

janzar
02-02-2007, 12:18
Jak zauważyłem na fotce masz drzwi wejściowe bez poprzeczki , napisz jakiej są szerokości i czy są zastosowane w nich jakieś extra profile.
Widzę że drzwi są podniesine do góry jednak nie nie umiem rozpoznać co jest pod nimi

po kolei
-drzwi są podmurowane bloczkiem z gazobetonu ,suporex. lub ytong czyli nawet nie cegla a napewno nasz jastrych pod profilem
na szerokość dolnego profila pionowo w dół
-zaizolowane z dwóch stron masą powłokową SOPRO 523 przeciw przenikaniu wilgoci od zewnątrz
http://images12.fotosik.pl/32/3cba062c03293295.jpg (www.fotosik.pl)

a wszystko po to aby ograniczyć przenikanie chłodu z zewnątrz czyli ograniczenie mostka termicznego
pozdrawiam Jan Zaremba

bwojtek
02-02-2007, 12:29
A teraz na to powinna przyjść niewielkiej grubości izolacja termiczna (styropian) pionowo z obu stron aż do wysokości progu. Ta izolacja powinna być przykryta od góry samym materiałem wykończeniowym posadzek (płytki, panele itp). Dzięki temu unikniemy mostka termicznego.

słaby
02-02-2007, 12:30
dziękuję za szczegółową odpowiedz

blady00
16-06-2007, 14:26
Witam
Będę wylewał taras i mam w związku z tym pytanie : Czy należy wykonać dylatację od ściany budynku? Wykonawca mówi ,że nie trzeba i chce oprzeć wylewkę na kawałku ściany fundamentowej o szer. 5cm. Wylewka ok.14cm z betonu B20. Taras 5mx3m - oparty ma być dłuższym bokiem na całej długości
Czy to dobrze czy jedank wykonać dylatację.Jeśli tak jakiej grubości?
pozdrawiam

Senser
16-06-2007, 17:32
Ja mam inny ale podobny dylemat...
Mój taras będzie dochodził do budynku ale do elewacji...
Jak tu sobie poradzić z dylatacją??

lukol-bis
16-06-2007, 17:48
Z doświadczenia wiem, że jakas dylatacja musi być ze względów konstrukcyjnych (naprężenia sa wprowadzane beż dylatacji do budynku, zwłaszcza w czasie ostrych mrozów) i w celu przecięcia mostka cieplnego.
Pozostają tylko szczegóły techniczne, jak to zrealizować.
Pozdrawiam.

Senser
16-06-2007, 17:59
Pozostają tylko szczegóły techniczne, jak to zrealizować.
Pozdrawiam.
No panie...ale my tu z pytaniem właśnie o te szczegóły ! :lol:
Ameryki nie odkryłeś....

lukol-bis
16-06-2007, 18:15
Pytanie zasdnicze brzmiało: "czy robić", wiec bardzo precyzyjnie i szczegółowo odpowiedziałem, że "robić.
Aspekty techniczne polecam tylko z architektem lub wykonawcą, bo tak zdalnie, to będzie trudne.
Pozdrawiam

tomaszekp
18-06-2007, 14:28
Dylatacja powinna być zrobiona - u mnie ma ok. 10 cm i jest wypełniona styropianem. Moim zamiarem było zlikwidowanie mostka cieplnego jaki powstałby gdyby płyta tarasu wchodziła w ścianę (podobny mostek jak w przypadku balkonu). W moim przypadku płyta tarasu o wymiarach 8x3 m przylega dłuższym bokiem na całą szerokość domu i jest podparta na całym obwodzie na własnym fundamencie (z tym, że ława fundamentowa pod taras jest zespolona z ławą pod ściany fundamentowe domu). Głębokość dylatacji wynosi ok. 1,2 m; styropian (grubości 8 cm) w dylatacji jest jednocześnie ociepleniem ściany fundamentowej domu od strony tarasu - oczywiście pozostałe 3 odcinki ściany fundamentowej też są ocieplone (dom jest na rzucie prostokąta). Kolejność prac była następująca:
1. ławy pod dom i taras, przy czym ława pod ścianę fundamentową domu i przylegającą do niej ścianę fundamentową tarasu miała z grubsza podwójną szerokość (tak żeby było na dwie szerokości ścian fundamentowych tj. 2x24 cm + ok. 10 cm na dylatację).
2. murowanie ścian fundamentowych domu z bloczków betonowych 24 cm
3. przeciwilgociowa izolacja pionowa ściany fundamentowej domu od strony tarasu + naklejenie styropianu wypełniającego dylatację
4. wymurowanie ścian fundamentowych tarasu (też z bloczków 24 cm)
5. wykonanie płyty podłogowej na ścianach fundamentowych domu i odrębnej płyty tarasu - wystarczy wyciągnąć w górę styropian dylatacji, będzie tworzył coś w rodzaju szalunku traconego.
Tu małe wyjaśnienie do punktu 5: w moim wypadku - ze względu na znaczny spadek terenu - zamiast podłogi na gruncie w postaci tzw. chudziaka została wylana zbrojona płyta żelbetowa wsparta na ścianach fundamentowych, ponieważ zagęszczanie gruntu pod podłogę byłoby trudne i nieskuteczne - gruba warstwa ziemi (w niektórych miejscach ok. 1,5 m) to ryzyko osiadania podłogi. Nawiasem mówiąc, płyta tarasowa została wylana na deskowaniu, które pozostanie już na zawsze wewnątrz tarasu, bo jego przewyższenie względem terenu było tak duże, że zasypywanie tej przestrzeni ziemią byłoby nieopłacalne.

Sad Ripper
26-07-2007, 09:36
Dom stary, jakies 100 lat ma. wejscie na wysokosci okolo 60cm - do wejscia 4 schodki. teraz chcialbym zamiast schodkow dolozyc caly tarasik - taki na okolo 15m2 - wiatrolap jest jakby dobudowka domu - sciana z drzwiami jest pod katem prostym do glownej bryly. teraz ten prostokat chcialbym ladnie wypelnic, podniesc, zrobic ladny tarasik/ganek. Slyszalem, ze musze to oddylatowac od sciany, a niedlugo zaczynaja mi tynkowac dom, wiec moze to najpierw powinienem? Tylko jak?

Aha, no i czy fundament wylewam pod cale schody? zakladajac, ze schody beda mialy 30cm glebokosci i ze beda 4, to fundament powinien miec 120cm szerokosci?!?

pzdr

sad ripper

odaro
02-09-2007, 21:18
Co zrobić z tą częścią fundamentu która będzie przylegać do tarasu ocieplaliście ją styropianem czy nie warto?

d525
02-09-2007, 21:52
Należy ją ocieplić z 2 względów:
1. Należy stworzyć dylatację aby zapobiec oddziaływaniu pracującego betonu na tarasie pod wpływem słońca i mrozu na fundament - a do tego najlepiej nadaje się styropian (np 3cm)
2. Żadnego ocieplenia na domu nigdy za mało (chyba że reszta ścian jest zupełnie nieocieplona i są nieszczelne okna wtedy szkoda cokkoolwiek ocieplać)

odaro
02-09-2007, 22:00
Należy ją ocieplić z 2 względów:
1. Należy stworzyć dylatację aby zapobiec oddziaływaniu pracującego betonu na tarasie pod wpływem słońca i mrozu na fundament - a do tego najlepiej nadaje się styropian (np 3cm)
2. Żadnego ocieplenia na domu nigdy za mało (chyba że reszta ścian jest zupełnie nieocieplona i są nieszczelne okna wtedy szkoda cokkoolwiek ocieplać)

Dylatacja to owszem jest potrzebna ale ja mam w projekcie styrodur 10cm.
To może w tym miejscu gdzie będzie przylegać ściana tarasu dać mniej styropianu czy zostawić 10cm styro.

odaro
04-09-2007, 07:15
No to jak ocieplać czy nie.

kachna28
04-09-2007, 08:30
My "oblecieliśmy" cały domek wkoło styropianem "20" i folią fundamentową. Gdy był robiony taras to styropian + folię przycięliśmy od góry o jakieś 10cm -tak by wylewka go zakryła. Tak więc ściana na styku z tarasem jest ocieplona tylko od spodu tarasu.

piotrm74
04-09-2007, 08:55
Ja ociepliłem - styropian i folia kubełkowa. Radzę Tobie tak samo.

ashca
04-09-2007, 14:33
Mam zamiar dać styrodur gr. 5 cm pomiędzy murem budynku a tarasu, a na pozostałej części fundamentów styrodur gr. 10 cm. I teraz pytanie do Was czy 420 zł za m3 styroduru to dużo czy ok?

odaro
04-09-2007, 20:43
Mam zamiar dać styrodur gr. 5 cm pomiędzy murem budynku a tarasu, a na pozostałej części fundamentów styrodur gr. 10 cm. I teraz pytanie do Was czy 420 zł za m3 styroduru to dużo czy ok?

Jak to jest cena brutto to jest bardzo dobra ja kupowłałem po 520zł na m3.

A wogóle to gdzie w takiej cenie można kupić bo mi pewnie zbraknie.

odaro
04-09-2007, 20:48
My "oblecieliśmy" cały domek wkoło styropianem "20" i folią fundamentową. Gdy był robiony taras to styropian + folię przycięliśmy od góry o jakieś 10cm -tak by wylewka go zakryła. Tak więc ściana na styku z tarasem jest ocieplona tylko od spodu tarasu.

To jest dobry pomysł pod tarasem dam 10cm a w miejscu gdzie ściana fundamentowa będzie się stykać z tarasem dam 5cm ale wcale za to dobrze ocieple taras.

jaro'71
04-09-2007, 21:25
Mam zamiar dać styrodur gr. 5 cm pomiędzy murem budynku a tarasu, a na pozostałej części fundamentów styrodur gr. 10 cm. I teraz pytanie do Was czy 420 zł za m3 styroduru to dużo czy ok?
Styrodur 10 cm :o to chyba przesada. No chyba ze to dom energooszczedny to na sciany pojdzie pewno 25 cm styro?
:wink:

odaro
04-09-2007, 21:46
Mam zamiar dać styrodur gr. 5 cm pomiędzy murem budynku a tarasu, a na pozostałej części fundamentów styrodur gr. 10 cm. I teraz pytanie do Was czy 420 zł za m3 styroduru to dużo czy ok?
Styrodur 10 cm :o to chyba przesada. No chyba ze to dom energooszczedny to na sciany pojdzie pewno 25 cm styro?
:wink:

Ja w swoim projekcie z Archonu mam styrodur 10cm a na ścianach styropian 14cm ale planuje dać więcej.

jaro'71
04-09-2007, 21:51
Chodzi mi tylko o to ze prawdziwy styrodur ociepla o wiele lepiej niz zwykly styropian, dlatego nie warto dawac zbyt grubo bo to wyrzucanie kasy. A przy opiniach na forum co do potrzeby glebokiego ocieplania fundamentuu w ogole :-? to watpliwosci wydaja sie uzasadanione. No ale skoro jest w projekcie...

ps. na jakims portalu budowlanym czytalem ze 5 cm xps ociepla jak 8 cm eps itd itd

Lookita
04-09-2007, 22:36
ja dalem wokol domku,na cokol...4 cm styroduru xps Ursy....oddziele tym taras od domu...tak trzeba i tyle.....co do szczegolow ,za jakis czas...teraz wiezba

ashca
07-09-2007, 09:47
Kupiłam styrodur 5 cm na ocieplenie między budynkiem a tarasem i 8 cm, żeny ocieplić resztę fundamentów. Czy na ten styrodur daje się siatkę z klejem czy tylko się go przykleja i to koniec? Praktycznie cały fundament będzie pod ziemią, zostanie tylko cokolik 15 cm na wierzchu.

I pytanie z drugiej beczki: czy ktoś spotkał się z takim produktem Aqua firmy Styropex, bo właśnie to kupiłam, jako styrodur.... a teraz mam wątpliwości

ambroma
07-09-2007, 11:28
Dołączam do pytania ashca: jak kleic ten styrodur (czy moze byc np. Izlbet S?) i co na to? Folia kubelkowa? Czy ją też się jakos mocuje czy po prostu przysypuje ziemią? I jeszcze pytanie czy od dolu daje się listy metalowe aby zabezpieczyc przed włażeniem myszy?

odaro
07-09-2007, 21:30
I pytanie z drugiej beczki: czy ktoś spotkał się z takim produktem Aqua firmy Styropex, bo właśnie to kupiłam, jako styrodur.... a teraz mam wątpliwości

Niestety nie jest to styrodur jest to zwykły styropian tylko bardziej twardy i ma mniejszą nasiąkliwość wodą

odaro
07-09-2007, 21:34
Dołączam do pytania ashca: jak kleic ten styrodur (czy moze byc np. Izlbet S?) i co na to? Folia kubelkowa? Czy ją też się jakos mocuje czy po prostu przysypuje ziemią? I jeszcze pytanie czy od dolu daje się listy metalowe aby zabezpieczyc przed włażeniem myszy?

Ja będę kleił styrbitem 2000. Z tego mam też wykonaną izolacją pionową.

Na razie zrobiłem próbę i przykleiłem kawałek styroduru styrbitem po 4 dniach nie mogę styroduru nawet trochę poruszyć


Aha o jakich metalowych listwach piszesz bardzo mnie to zainteresowało bo mam pewien problem który nie wiem jak rozwiązać

Może z tą listwą da się coś wykombinować

ashca
08-09-2007, 10:10
Niestety nie jest to styrodur jest to zwykły styropian tylko bardziej twardy i ma mniejszą nasiąkliwość wodą

To chyba podobnie jak styrodur. A czy styrodur ma jeszcze inne właściwości, niż te które podałeś?

j-j
27-09-2007, 21:50
ja taki kupiłem i powiem że Aqua EPS P 200 jest stosowany pod płyty fundamentowe, po prostu płyty sie na nie leje więc co do jego właściwości...- po co tracić kasę na XPS`a.
Ale ten aqua jest w 3 odmianach EPS 200, EPS P 200 i EPS 300 chyba jakoś tak, pod płytę zalecano mi EPS P 200 i taki kupiłem.

pzdr

odaro
28-09-2007, 08:04
ja taki kupiłem i powiem że Aqua EPS P 200 jest stosowany pod płyty fundamentowe, po prostu płyty sie na nie leje więc co do jego właściwości...- po co tracić kasę na XPS`a.
Ale ten aqua jest w 3 odmianach EPS 200, EPS P 200 i EPS 300 chyba jakoś tak, pod płytę zalecano mi EPS P 200 i taki kupiłem.

pzdr

A co to jest płyta fundamentowa?

HenoK
30-09-2007, 19:13
ja taki kupiłem i powiem że Aqua EPS P 200 jest stosowany pod płyty fundamentowe, po prostu płyty sie na nie leje więc co do jego właściwości...- po co tracić kasę na XPS`a.

Jak to "płyty się nie leje" ?
Jaką płytę miałeś na myśli?
W jakiej cenie kupowałeś ten styropian Aqua EPS P 200 (http://www.styropex.com.pl/main.php?fid=34&pg=3&pg2=9&pg3=70&id_lang=0)?
Ja chciałem zastosować Hydromax (http://www.styropol.pl/index.php?id=11).
W Castoramie oferują go w cenie 346,80 zł/m3 (grubość 100mm).

odaro
30-09-2007, 20:09
ja taki kupiłem i powiem że Aqua EPS P 200 jest stosowany pod płyty fundamentowe, po prostu płyty sie na nie leje więc co do jego właściwości...- po co tracić kasę na XPS`a.
Ale ten aqua jest w 3 odmianach EPS 200, EPS P 200 i EPS 300 chyba jakoś tak, pod płytę zalecano mi EPS P 200 i taki kupiłem.

pzdr

Widziałem i macałem Aqua i Hydromax i gdybym miał wybierać teraz to nadal wybieram styrodur.

chopinetka
30-09-2007, 23:21
Dołączam do pytania ashca: jak kleic ten styrodur (czy moze byc np. Izlbet S?) i co na to? Folia kubelkowa? Czy ją też się jakos mocuje czy po prostu przysypuje ziemią? I jeszcze pytanie czy od dolu daje się listy metalowe aby zabezpieczyc przed włażeniem myszy?

A o co chodzi z myszami :o o jakie listwy chodzi, pierwsze słyszę ale jestem zainteresowana bo buduję dom pod lasem i mam pełno gryzoni zwłaszcza teraz przed zimą.

pozdrawiam

Rob1972
02-10-2007, 13:41
Można zrobić standartowo 10 cm na fundamenty a taras oddzieli dylatacją z podwójne papy
Poza tym jak sie nie mylę fundamenty są ocieplane jeszcze przed zasypaniem wykopu a wtedy napewno nie ma tam tarasu :D

agacia
13-11-2007, 17:30
mam mały problem dotyczący wykończenia dolnej części drzwi tarasowych. jak je docieplić, jak obrobić blachą i co potem? czy jakaś papa termozgrzealna? czy przed przystąpienie m do robót wysmarować podłogę (beton) tarasu dysperbitem? taras ma być drewniany. dla utrudnienia powiem że taras jest odkryty i ciągle narażony na wilgoć z powietrza. teraz doszły jeszcze niskie temperatury więc pełen odjazd. ratunku bo wigoć wdziera się do salonu! :cry:

michalp
05-10-2008, 12:14
Witajcie,

Jestem w trakcie budowy domu, który wokół ma stytopianowy cokół (od poziomu gruntu + 82 cm). I jak w tym przypadku połączyć dom na przykład ze schodami wejściowymi. Czy konstrukcję schodów po prostu dolewam do budynku, a więc betonowe schody będą stykały się ze styropianem? Czy w tym miejscu pozbyć się styropianu?

Analogiczne pytanie dot. tarasów.

Michał

grzegorz1
05-10-2008, 13:30
schody itarasy na gruncie powinny stanowić osobną konstrukcje

michalp
05-10-2008, 13:36
...czyli po prostu dolewam do istniejącego styropianu beton?

edde
05-10-2008, 13:38
"dolewasz" do styropianu, nie przerywając izolacji cieplnej, nietworząc, jakże modnego obecnie pojęcia, mostka cieplnego, grunt do porządne osadzenie tych schodów i tarasu (jezeli betonowe wylewane), na czymś w rodzaju ławy zagłębionej poniżej głebokości przemarzania

pierwek
05-10-2008, 14:00
dokładnie tak - u mnie fachowcy zrobili ławę (z betoniarki) i wymurowali ściankę fundamentową z bloczków - na to wylana została płyta

a styropian pomiędzy tarasem a domem musi być

BigPiotr
05-10-2008, 21:29
dokładnie tak - u mnie fachowcy zrobili ławę (z betoniarki) i wymurowali ściankę fundamentową z bloczków - na to wylana została płyta

a styropian pomiędzy tarasem a domem musi być

Albo tak jak ja kupiłem stan surowy z wylanymi fundamentami pod schody i taras i musiałem ocieplać fundamenty schodów i tarasu :(
Oczywiście wylewki na tarasie i przed schodami na styropianie :(
Przecież nie oderżnę razem wylanych ścian domu i tarasów żeby włożyć ocieplenie.

BigPiotr
05-10-2008, 21:30
dokładnie tak - u mnie fachowcy zrobili ławę (z betoniarki) i wymurowali ściankę fundamentową z bloczków - na to wylana została płyta

a styropian pomiędzy tarasem a domem musi być

Albo tak jak ja kupiłem stan surowy z wylanymi fundamentami pod schody i taras i musiałem ocieplać fundamenty schodów i tarasu :(
Oczywiście wylewki na tarasie i przed schodami na styropianie :(
Przecież nie oderżnę razem wylanych ścian domu i tarasów żeby włożyć ocieplenie.

unlived
13-11-2008, 19:21
Witam. Nowo wybudowany budynek najpierw ocieplilam 10cm styropianem a teraz chce zrobic taras i duzy stopien wejsciowy do domu. Jak to zrobic prawidlowo? (czy moze to byc robione na styropianie ocieplajacym dom?) Prosze o w miare szybka odpowiedz. Pozdrawiam.

KrzysztofLis2
13-11-2008, 21:40
Najlepiej, żeby ani taras ani stopień nie dotykał do wewnętrznej ściany domu. Żeby dotykał co najwyżej do ocieplenia.

jacekp71
13-11-2008, 22:08
Najlepiej, żeby ani taras ani stopień nie dotykał do wewnętrznej ściany domu. Żeby dotykał co najwyżej do ocieplenia.

tzn. zewnetrznej ;-)

edde
13-11-2008, 23:09
innymi słowy ;) nie łacz trwale tarasu z budynkiem, dolej (jeżeli betonujesz) taras do ocieplenia

KrzysztofLis2
15-11-2008, 11:11
tzn. zewnetrznej ;-)
Oczywiście chodzi o ścianę zewnętrzną, tylko o jej wewnętrzną warstwę nośną.

rudolfo78
25-06-2009, 12:15
Wysokość ściany fundamentowej + ława 1,3m, szerokość szczeliny 5cm, długość ok10m.
W projekcie jest napisane aby wypełnić kitem asfaltowym.
Znacie jakieś konkretne środki Nazwa, producent?

Ewentualnie proszę o jakieś inne porady czym to wypełnić?

Z góry dzięki

slawkin
25-06-2009, 13:57
Ja w projekcie miałem ścianę fundamentową od tarasowej zdylatowaną styropianem EPS100.

Wirecki
07-11-2009, 22:20
Jestem na etapie ocieplenia (styropian) i elewacji (tynk silikonowy).
Budynek będzie obsypany, poziom podniesiony, w projekcie są dwa tarasy - na poniższym zdjeciu ten ogrodowy.

Poziom zero tarasu planowany jest tuż pod oknem - widoczna belka betonowa i pierwsza warstwa max-a będzie w całości zakryta.

Jak nisko zejść z ociepleniem? Czy można ocieplić do samej folii kubełkowej i poźniej całość zasypać (ziemią, piaskiem, czymkolwiek) czy ocieplenie powinno kończyć się na docelowym poziomie tarasu?

http://m3.fmix.pl/fmm2540/c34cc54b0001ee8f4af5e35b/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/1291315/dsc-7429)

loco
07-11-2009, 22:26
a co na to projekt, warto go czasem przejżeć przy bydowie to pomaga

romano78
07-11-2009, 22:45
Ja zszedłem ze styropianem 1m poniżej gruntu w koło całego domu

leszeq
08-11-2009, 10:02
Jak nisko zejść z ociepleniem? Czy można ocieplić do samej folii kubełkowej i poźniej całość zasypać (ziemią, piaskiem, czymkolwiek) czy ocieplenie powinno kończyć się na docelowym poziomie tarasu?
Musisz zejść z ociepleniem i połączyć styropian na elewacji z ociepleniem fundamentów! Gdybyś tego nie zrobił, to w miejscu bez styropianu miałbyś ogromny mostek termiczny.

Wirecki
08-11-2009, 10:10
a co na to projekt, warto go czasem przejżeć przy bydowie to pomagaProjekt jest indywidualny, gdybym zawsze się go trzymał byłoby kilka baboli więcej. Poza tym takich szczegółow nie ma w projekcie, nie ma przekroju przecinającego taras.

Wirecki
08-11-2009, 10:32
Musisz zejść z ociepleniem i połączyć styropian na elewacji z ociepleniem fundamentów! Gdybyś tego nie zrobił, to w miejscu bez styropianu miałbyś ogromny mostek termiczny. To jeszcze kilka wątpliwości - 1. czy potrzebna jest tu listwa startowa (bezpośrednio na folii kubełkowej)? 2. Robić dylatacje pomiędzy częsciami schowaną i ponad tarasem czy siatkę na kleju zaciągnąć po całości, bez przerw?
Zastanawiałem się też czy może tam gdzie będzie obsypane ziemią dać twardszy styrodur...

leszeq
08-11-2009, 11:01
To jeszcze kilka wątpliwości - 1. czy potrzebna jest tu listwa startowa (bezpośrednio na folii kubełkowej)? 2. Robić dylatacje pomiędzy częsciami schowaną i ponad tarasem czy siatkę na kleju zaciągnąć po całości, bez przerw?
Zastanawiałem się też czy może tam gdzie będzie obsypane ziemią dać twardszy styrodur...
Ad1. Na zdjęciu widać, że folia kubełkowa jest wywinięta pod ściany i połączona z izolacją poziomą. Musisz odkopać trochę folię kubełkową i odciąć ją przy samej ścianie, tak żeby odsłonić ocieplenie fundamentów. Folia musi swobodnie odejść od styropianu (styroduru). Oczyść dokładnie górną krawędź izolacji fundamentów i od tego poziomu możesz zacząć ocieplenie elewacji. Jeżeli na elewacji będzie wykonany cokół, to montaż listwy startowej jest zbędny. Jednak musisz dokładnie określić na jakiej wysokości będzie on wykonany i od tego rozpocząć prace. Najlepiej jest na samym początku przykleić pierwszy rząd płyt styropianowych, które będą stanowiły wysokość cokołu, a dopiero potem dokleić płyty do połączenia się z izolacją termiczną fundamentów.
Ad2. Z czego będzie wykonany taras?

Wirecki
08-11-2009, 17:26
Taras- płyty kamienne lub kostka. Na pewno nie płytki.

leszeq
09-11-2009, 17:56
Taras- płyty kamienne lub kostka. Na pewno nie płytki.
Wykonaj ocieplenie zgodnie z tym co napisałem wcześniej. Taras jest odrębną częścią budynku i jakakolwiek dylatacja jest w tym przypadku zbędna.

madzioras
10-11-2009, 08:30
My mamy ocieplenie połączone z ociepleniem piwnic. Stryropian dochodzi do folii kubełkowej.

Wirecki
10-11-2009, 09:55
I na to sypane warstwy podkładu pod taras?

arti.sa
23-11-2009, 17:50
Witam, jak rozwiązać połączenie kostki brukowej z oknem i drzwiami tarasowymi?
Oraz sprawa również bardzo ważna jak wykonać hydroizolację w tym miejscu i jakimi środkami?

Okno i drzwi w sumie mają 3,5 m szerokości, ścianę od fundamentów mam ocieploną styropianem 10cm, podmurówka 15cm a reszta w górę 20cm.

http://img685.imageshack.us/img685/8765/taras.th.jpg (http://img685.imageshack.us/i/taras.jpg/)

Wirecki
23-11-2009, 22:48
Do hydroizlolacji Janzar polecał w jednym z wątków Sopro DSF 523.

A nie za wysoko ta koska narysowana? Dochodzi do szyby, czy do ramy okna?

arti.sa
23-11-2009, 23:10
Może i faktycznie przesadziłem ale to tak na szybko wyszło arcydzieło aby mieć jakiś pogląd ;)

Kostka będzie 6cm, na ramę będzie zachodzić ok. 1cm a ta listwa podokienna ma 3 cm to jakieś jeszcze 2cm poniżej muru.
W ramie od spodu jest taki frez "rowek" na całej długości mysałem aby dać tam blachę aluminiową do dołu a później na zewnątrz coś w stylu okapu nad styropianem.
Ale jak dam kostkę do ramy i muru to będzie długi mostek na 3,5m.
Jak to rozwiązaliście u siebie?

A tą zaprawą posmarować od ramy w dół po murze i stryropianie?

arti.sa
07-12-2009, 09:43
Jak rozwiązaliście styk kostki poniżej ramy okiennej w drzwiach tarasowych?

PavvelB
07-12-2009, 10:10
Ja jeszcze tarasu nie mam, ale ocieplenie tak. Będzie to wyglądać tak, że styropian mam pociągnięty do krawędzi okna (na Twoim rysunku wypadałoby to kawałek poniżej kostki). Kostka będzie trochę powyżej styropianu, a na styropianie będą jakieś płytki położone tak, żeby ich powierzchnia była równo z powierzchnią kostki.

arti.sa
07-12-2009, 10:54
Okno i drzwi tarasowe to jedna bryła o szerokości 3,5 metra.
Docieplenie mam grubości 20cm.

To co nie dawać kostki do ramy okiennej?
Dać na dociepleniu 0,2x3,5m płytki do ramy okiennej/drzwiowej?

PavvelB
07-12-2009, 11:17
http://img69.imageshack.us/img69/9959/oknox.jpg

Tak to będzie wyglądać u mnie. Teraz widzę że jedną rzecz pomyliłem. Styropian zachodzi około 1 cm na futrynę, nie chce mi się już zmieniać rysunku.

arti.sa
07-12-2009, 11:27
Dzięki u mnie będzie identyczna sytuacja.
Pasowało by zrobić na zimę hydroizolację. Czy tu gdzie ma iść płytka tarasowa moż by dać klej na styropian i siatkę zatopić. Oczywiście ze 3 warstwy i na to hydroizolację do samej ramy a na styku z ramą jeszcze dać jakiś silikon dekarski?

U mnie również w następnym roku taras.

xxsliwaxx
31-05-2010, 12:20
Witam,
Mam pewien problem i nie bardzo wiem jak go ugryźć:
Na załączonym zdjęciu czerwoną linią zaznaczyłem poziom tarasu. Do tej wysokości będą sięgały kostki betonowe ( podsypane piachem). Na niebiesko znaczyłem mostek termiczny, który stworzy się jeżeli nie zaizoluje tej przestrzeni styropianem bądź styrodurem( jeżeli dam styrodur to jak będę mógł po tym chodzić bądz połozyc na tym kostkę???). Na elewacji docelowo będzie 20cm styropianu. Tam gdzie nie ma okien styropian pociągnę maksymalnie w głoł tak żeby naszedł na styrodur przyklejony do bloczków fundamentowych i dam listę startową. Do czoła dołożę kostkę i będzie ok ale co zrobić z przestrzenią między kostka a wyjściem tarasowym????
Co mam zrobić żebym nie mieć mostka termicznego?

pozdrawiam

xxsliwaxx
01-06-2010, 08:47
Udało się załadować zdjęcie :) Proszę o porady.

IVO333
03-06-2010, 12:26
Witam
Teraz już chyba nie ma dobrej metody. To pytanie powinno paść przed montażem okien (a chyba niedawno montowane i czytałeś wątek okienny?). Należało albo wyrzucić bloczki spod tarasówki i zamontować na poszerzeniach do samego chudziaka ewentualnie na bloczkach tylko wysunąć okno poza lico ściany i pod ramą przykleić do ściany styrodur grubości takiej jak wysunięcie (co na tym etapie jest jeszcze do zrobienia).
Zawsze jeszcze pozostaje taras drewniany ;-)

Pozdrawiam

edde
03-06-2010, 15:57
popieram, póki masz odsłonięte to wywal mur spod okna, zastosuj podpory i materiał termoizolacyjny, opisywane kilka razy na forum w wątkach z oknami tarasowymi, miodu juz i tak nie będzie ale znacznie ograniczyć mostek (szczególnie na styku posadzki wewnątrz z tym murem) jeszcze można

xxsliwaxx
04-06-2010, 12:39
NIE MA OPCJI ŻEBYM MÓGŁ COŚ ZROBIC Z OKNAMI - I NIE WIERZE W PODSTAWIANIE STYRODURU POD OKNA TO JEDNAK WILKI CIĘŻAR OKNA MAJA 3M NA 2,35M. MOZE WYSTARCZY JAK DAM 4 cm styroduru od zewnątrz i będzie gitara - od góry na te 4 cm sturoduru położę płytę chodnikową.
zerknijcie na przekroj:

edde
04-06-2010, 21:40
a czego KRZYCZY ??
opcja jest i to jedyne słuszne wyjście, i nikt nie mówi, że na styrodurze ma stać okno, napisałem wcześniej: "zastosuj podpory...", tak?
na chama uszczęśliwiać i przekonywać Cię nie będę, chcesz mieć bubla - Twoje prawo, Twój bubel :)
a jakbyś nie miał co robić to polecam lekturę kilku krótkich wątków, wyciągnij wnioski i zrób poprawnie, póki jeszcze masz możliwość:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?136659-Co-zrobi%C4%87-ze-szczelinami-po-monta%C5%BCu-okien-tarasowych

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156628-Jak-poprawnie-zaizolowac-okno-tarasowe

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?28764-Co-pod-pr%C3%B3g-okna-balkonowego&p=3764752

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?132781-Izolacja-przy-drzwiach-tarasowych

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156578-Co-pod-okna-i-drzwi-na-grubo%C5%9B%C4%87-styro-i-wylewki-FOTO-!!

xxsliwaxx
05-06-2010, 10:49
nie krzyczałem :) caps lock mi się włączył :)
dzięi za linki poczytałem trochę.
a powiedz mi czemu będzie źle jeżeli spróbowałbym dokleić do maxa, ktory jest pod oknami 5 cm sturoduru? teoretycznie niweluje w ten sposób mostek termiczny prawda?

edde
05-06-2010, 22:33
nie do końca, dorysuj go sobie na rysunku a zobaczysz gdzie jest to newralgiczne miejsce (na górze styroduru, chyba ze byś nim pojechał kilka cm na ramę okna, co oczywiście jest bez sensu), poza tym masz wtedy duży problem ze sztywnością tego miejsca czy wykończeniem w tym miejscu tarasu
ja dałem styropian 4 czy 5 cm pod oknem tarasowym (podpartym podporami metalowymi w czterech miejscach - pod słupkami) a do tego na zewnątrz jeszcze bodajże 6 cm twardego styro, ale ja mam taras betonowy i te kilka cm na styropianie pod oknem to mi płytka gresowa na tarasie będzie leżeć sztywno, kostki nie masz raczej szans zrobić w tym miejscu bezproblemowo

xxsliwaxx
07-06-2010, 09:15
masz racje z kostka dlatego juz decyzja zapadla ze na tarasie bedą płyt chodnikowe, ktore zakryja mi styrodur - wczoraj bylem na działce i wyksztalcila sie aleternatywa: moje okna tarasowe maja poszerzenie od dlolu jakies 3 lub 4 cm poki zaczyna sie rama wiec mysle ze jednak styrodur zastosuje o połoze na niego plyte chodnikowa - moze dam po prostu 3cm styroduru. co o tym myslisz?

sailor_man
03-04-2012, 21:14
Podłączam się pod temat. Czy ktoś jeszcze może opisać jak dojść kostką na tarasie do okna tarasowego?

Radiowiec
15-06-2012, 08:02
Witajcie, proszę o poradę.

Lada moment wchodzi brukarz i będzie robić nam taras i wejście do domu z kostki. Mam wątpliwość dotyczącą sposobu izolacji. Dom jest już ocieplony 15cm styropianu, fundament 10 cm styro wodoodpornego. Taras ma być z kostki wyniesiony ponad teren, z obrzeżami itp. Czy wykonawca z kostką ma dojść aż do ściany ocieplonej styro, czy może dać jakąś dylatację? Czy trzeba dawać np. papę, albo blachę pod to połączenie? A może wejść z kostką pod cokolik, dojść do fundamentu, a pod oknem tarasowym zrobić schodek? Zastanawiam się, czy na styku ściany z kostką nie będą występować uszkodzenia elewacji, a w efekcie przemarzanie. Teoretycznie styropian powinien mi zapewnić hydroizloację, ale może dla bezpieczeństwa wywinąć na ścianę papę lub blachę i zrobić cokolik?

Pomóżcie proszę. Pozdrowienia, Michał.

Blechert
15-06-2012, 21:28
Sam styropian nie ochroni muru. My smarujemy mur klasycznie dysperbitem na złączu i jest ok. Generalnie cały fundament trzeba tym wysmarować plus czarna folia bąbelkowa.

m.trybulec
27-06-2012, 09:39
Styropian w żadnym wypadku nie pełni funkcji izolacji przeciwwilgociowej. Taras może więc spokojnie dojść do samej ściany, należy tylko pamiętać o poprawnym wyprofilowaniu spadków.

JerzyR
07-11-2013, 09:57
Odnowię temat bo po przeczytaniu dalej nie wiem co mam z tym zrobić. Fundamenty ocieplone są 20 cm styropianem. Wykonany taras oddylatowany jest od fundamentu domu tym 20cm styropianem. Okno balkonowe jest posadowione na bloczku isomur. Koniec progu okna balkonowego jest zlicowany z bloczkiem isomur. Najlepiej zob. na zdjęciu:
http://www.wuala.com/JerzyR77/public/okno.jpg/
Pomiędzy isomurem i progiem na głębokość ok 1-2cm jest wgłębienie.
Chciałem w przyszłym roku wykończyc taras deką kompozytową na legarach - wys. 48,5mm+ wys. deski 28mm - co daje razem 7,65cm - kończy się to na wysokości isomura (zob: http://www.wuala.com/JerzyR77/public/taras.jpg/). Poziom podłogi jest wyżej niż poziom tarasu (brak jest jeszcze posadzki końcowej w pokoju).

Jak to wykończyć lub chociaż czasowo zabezpieczyć przed zimą?

Slyder
06-11-2014, 15:21
poprosze jak krowie na granicy. Mam dom z tarasem. Wylewam ławy fundamentowe po całości czyli dom + taras połączony. Potem z bloczków betonowych stawiam fundamenty przy czym fundamentu tarasu nie łącze z fundamentem domu tylko zostawiam przerwę na styropian. W takim wypadku zostaje mi fundament tarasu w literke C. Czy może tak zostać czy należy połączyć oba boki tarasu dodatkową ławą i fundamentem aby go zamknąć. 287789287790

Z góry dzięki za odpowiedź