PDA

Zobacz pełną wersję : Surowe cegły - czym pokryć



mr_oli
27-11-2015, 08:31
Witam serdecznie :)

Jakiś czas temu zakupiłem mieszkanie w starej kamiennicy. Jako, że od zawsze marzyła mi się ściana z surowych cegieł, od razu do tego przystąpiłem. Efekt jak dla mnie jest świetny, cegły nie są równe, nie wyglądają jak tapeta. Największy problem miałem z usunięciem białego nalotu z cegieł ale do tego użyłem specyfiku o nazwie SZOP.

Teraz chciałbym w końcu doprowadzić tę ścianę do końca i muszę ją czymś zaimpregnować, aby wyciągnąć nieco koloru z cegieł i zapobiec kruszeniu się cementu.

Dlatego zwracam się z pytaniem - czym zaimpregnować te cegły aby ładnie wyglądały (tzn. żeby nie wyglądały jak polakierowane, tylko naturalnie).
Raczej wolałbym robić to natryskowo.

Kupiłem takie dwa specyfiki na próbę, pomalowałem pędzlem jedną warstwą dwie cegły ale nie widzę żadnego efektu.

338789

Ktoś coś może polecić? Podpowiedzieć?

rgal
27-11-2015, 08:55
Swój kominek z cegły rozbiórkowej potraktowałem olejem do klinkieru - jest matowy i daje lekki efekt "mokrego". Minus taki że trzeba będzie powtarzać pewnie proces.

Balto
27-11-2015, 20:36
mr_oli: a jaki był skład zaprawy na jakiej murowałeś cegłę?

mr_oli
27-11-2015, 20:43
mr_oli: a jaki był skład zaprawy na jakiej murowałeś cegłę?

hehe :no:
to jest stara kamiennica, jedyne co ja zrobiłem to zerwanie płyt karton gipsowych, skucie tynku a następnie czyszczenie ich. Cegły były tu już od gdzieś 1910 :)

panfotograf
27-11-2015, 20:49
Dlatego zwracam się z pytaniem - czym zaimpregnować te cegły aby ładnie wyglądały (tzn. żeby nie wyglądały jak polakierowane, tylko naturalnie).
Tu masz podobny wątek (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?239035-%C5%9Bciana-z-ceg%C5%82y-rozbi%C3%B3rkowej-co-dalej&highlight=%C5%9Bciana+ceg%C5%82y)

Balto
28-11-2015, 19:41
W to, że cegły są ok, to po dacie budowy budynku wierzę. Wiem jakie normy były wówczas na produkcję cegieł. Pytam się o skład zaprawy jakimi wyrównywałeś ubytki lub braki....

mr_oli
29-11-2015, 11:28
nie wyrównywałem, nie podoba mi się równanie zaprawy od linijki, poza tym nie dopasuje idealnego koloru
wydrapywałem ją najgłębiej jak się dało
problem w tym, że zaprawa jest sypka, wystarczy kilka razy przejechać palcem a się sypie
ja poszukuję impregnatu, który wyciągnąłby kolor cegieł tylko trochę, raczej wzmocnił cegły i zaprawę

Elvis26
29-11-2015, 19:14
Spróbuj preparatem o nazwie stegu żywy kolor. Właśnie kupiłem sobie taki do swojej cegły, z tym że w wersji do gipsu - bo cegłe też mam gipsową. Muszę przyznać, że fajnie podkreśla kolor i wzmacnia podłoże, także fuga nie powinna sie sypać.

Balto
29-11-2015, 20:42
mr_oli: stawiam, że zaprawa jest zasadniczo wapienna lub wapienna "złamana" (postraszona etc) cementem by była hydrauliczna. To, że na cegle wychodzą szaro białe naloty, może być związane z wilgocią która jest w ścianie i tym, że zaczęła ona wychodzić, lub że wychodzi w miejscach gdzie dyfuzyjność cegły jest większa niż zaprawy (albo dokładniej tego co było nakładanie już na wydrapaną fugę, jako jej wyrównanie takie czy inne do lica ściany...)