PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie sterowanie do rekuperatora?



ramko
28-11-2015, 07:35
Pytanie do tych którzy korzystają już z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Instalacja z GWC i reku z możliwością płynnej regulacji obrotów wentylatorów - jestem na etapie wyboru sterowania rekuperatorem. Planuje zrobić ręczne nastawy prędkości obrotowej wentylatorów + czasówka tj. wł/wył o określonych porach takie sterowanie wydaje mi się wystarczające. Jakie sterowanie polecacie co wydaje się optymalne w sterowaniu wentylacją z rekuperatorem?

Tomasz Brzęczkowski
28-11-2015, 10:08
Pytanie do tych którzy korzystają już z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Instalacja z GWC i reku z możliwością płynnej regulacji obrotów wentylatorów - jestem na etapie wyboru sterowania rekuperatorem. Planuje zrobić ręczne nastawy prędkości obrotowej wentylatorów + czasówka tj. wł/wył o określonych porach takie sterowanie wydaje mi się wystarczające. Jakie sterowanie polecacie co wydaje się optymalne w sterowaniu wentylacją z rekuperatorem?

Wentylacji się nie wyłącza!

ramko
28-11-2015, 17:34
hmm..może nie ale jak to prosto i niedrogo sterować? Może nie sterować? Ale po co ma dmuchać na maxa jak wszyscy są w pracy np. Dlatego moje pytanie do tych którzy wentylacje użytkują co polecają czego brakuje ich sterownikom itd.. Może sterowanie tygodniowe i inne wydajności np noc, dzień wieczór? Raczej nie potrzebuję rad kogoś kto próbuje robić takie instalacje (nie wiem z jakim efektem), tylko doświadczeń z faktycznego użytkowania takiego sprzętu. Sterowanie wł/wył z np. co 15 min. nie spowoduje tego że się ktoś udusi a jest najprostszym rodzajem sterowania.

panfotograf
28-11-2015, 18:20
Ja mam went. mech. i kocioł na pellety (i sąsiadów ze śmieciuchami :bash:). Co ma piernik do wiatraka? - już tłumaczę.
Kocioł na pellety (stosunkowo ekologiczny, ale zawsze jakieś spaliny produkuje) grzeje od godz 4:00 do 10:00, oraz od 14:00 do 19:00 (jeśli temperatura wewnątrz spadnie poniżej 21oC).
W tych godzinach went. mech. stoi (wydajność 0). Dlaczego? ano żeby nie zasysać do domy własnych spalin, choć jest ich niewiele, a komin dość daleko od czerpni. Ale za to mam sąsiadów którzy potrafią dorzucić do pieca. A co dorzucają? - tego żadna kontrola nie sprawdzi, a robią to zazwyczaj wcześnie rano (przed robotą) i po południu (po powrocie z roboty).
W pozostałych godzinach wentylacja jest zaprogramowana na 20% (u mnie tyle wystarcza) i 40% w okolicach południa, kiedy jest trochę cieplej - żeby przewietrzyć.

A niby czemu wentylacji "się nie wyłącza"

ramko
29-11-2015, 16:46
a może regulacja wydajności na podstawie czujnika wilgotności? Sprawdza się? Gdzie umieścić taki czujnik?

panfotograf
29-11-2015, 16:53
a może regulacja wydajności na podstawie czujnika wilgotności? Sprawdza się? Gdzie umieścić taki czujnik?
A może regulacja wydajności na podstawie czujnika CO2?

ramko
29-11-2015, 19:43
Jakoś mało doświadczeń w tym temacie, w miejscowości w której mieszkam nie znam nikogo kto by maił taki sprzęt i podzielił się uwagami...
Jeśli czujnik to gdzie? w sypialni, kuchni, salonie?

panfotograf
29-11-2015, 20:16
A może regulacja wydajności na podstawie czujnika CO2?
Prawdę mówiąc nie słyszałem o WM uruchamianej, a raczej podkręcanej czujnikami wilgotności czy CO2. Ale zawsze możesz być pierwszy ;)

ramko
29-11-2015, 20:27
przykładowe rozwiązania na jednej ze stron:
"Możliwe rozwiązania sterowania systemem VAV

W trybie VAV system wentylacyjny funkcjonuje w oparciu o inny, niezależny system sterowania, określający zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne w poszczególnych pomieszczeniach. Może on obejmować przepustnice powietrza z siłownikami elektrycznymi, czujniki jakości powietrza, czujniki ruchu i inne elementy sterownicze, monitorujące w sposób ciągły zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne.

Sterowanie ręczne, nieciągłe
Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane zwykłym przełącznikiem
Sterowanie automatyczne z nastawą czasową
Przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą regulatora czasowego z nastawami tygodniowymi
Automatyczne sterowanie cyfrowe
Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą czujnika ruchu
Automatyczne sterowanie z modulacją
Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą zewnętrznego sterownika, komunikującego się z różnymi czujnikami (np. CO2, wilgotności, jakości powietrza, itp.)..."
możliwości jest bardzo wiele..........

panfotograf
29-11-2015, 20:52
przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą czujnika ruchu
Automatyczne sterowanie z modulacją
Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą zewnętrznego sterownika, komunikującego się z różnymi czujnikami (np. CO2, wilgotności, jakości powietrza, itp.)..."
możliwości jest bardzo wiele..........Łauuu! :o Ale to chyba zestawy dla ludzi co nie wiedzą co z kasą robić.

Z rzeczy nietypowych, które mam w swojej WM, to wyciąg bezpośrednio z szafki z koszem na śmieci. Jakby nie wąchać to najbardziej śmierdzące miejsce w domu.

Indiana_
29-11-2015, 21:26
Takie sterowanie to pasuje do hotelu, klient wykupuje pokój więc w recepcji załączają wentylację na ten czas na I stopień, gdy klient włoży kartę w czytnik wentylacja rusza na normalny bieg i załącza się prąd w gniazdkach i sterowania klimą.
Do domu to bez sensu. Po co chcesz kupować dodatkowe ręczne sterowanie do reku, większość reku na rynku ma wystarczającą ilość automatyki do normalnej pracy, sterowania GWC i bypasem.
Klienci tylko na początku bawią się ustawieniami, potem reku już sobie hula na zaprogramowanych kiedyś biegach przez całe lata :-)
Przydaje się funkcja połączenia z alarmem, czyli po załączeniu alarmu reku przechodzi na minimum, po wyłączeniu wraca na obroty według programu czasowego.
Wszelkie czujniki trzeba kalibrować co kosztuje, szkoda kasy jak na zwykły domek.

ramko
30-11-2015, 16:38
ojtam ojtam tak mi sie wygooglowało.. Ja ma na razie wymiennik i 2 wentylatory z zasilaczem, dlatego szukam dobrego rozwiązania sterowania. Kolega panfotograf dał ciekawy przykład sterowania czekam na inne przykłady...

Indiana_
30-11-2015, 18:46
Z gotowych rozwiązań najtaniej i ładnie wyjdzie sterownik IBTron, kosztuje kilka stówek, programuje się w nim godziny w jakich ma pracować na 1,2 czy 3 biegu.
Przełączania jest bardzo proste, bo po prostu łączy styk wspólny ze stykiem odpowiadającym biegowi 1,2,3. Czyli trzeba zmontować jakieś dzielniki napięcia 0-10V na rezystorach, ustawić sobie według uznania napięcie na każdym z biegów i gotowe. Coś o rozmrażaniu trzeba też pomyśleć, albo (może prościej) zakopać z 20m rury fi200 i mamy antyzamrożeniowe GWC.

ramko
30-11-2015, 19:53
można taniej wentylatory to stałopradowe EBM można je płynnie regulować tylko nie wiem za bardzo jak. Podobno porencjometr wystarcza ale nie wiem jaki :( zasilane są 24 V a sterowanie jest PWM lub 1-10V podanym na żółty kabel... do tego kupiłbym programator tygodniowy np........

panfotograf
30-11-2015, 20:32
wentylatory to stałopradowe EBM można je płynnie regulować tylko nie wiem za bardzo jak.. Po co ci płynna regulacja. Kilka biegów wystarczy. Ja mam 0%, 20%, 40%, 60%, 80% i 100%.
A nie lepiej kupić gotową centralę, zamiast kombinować?

ramko
30-11-2015, 20:58
Może i lepiej ale mniej ciekawie...lubię wyzwania....

Indiana_
02-12-2015, 22:11
Silniki stałoprądowe reguluje się prosto. Jeśli na EBM-a dasz 5V, pracuje na 50% obrotów. Jeśli 8V, na 80%.
Ale jak dasz mu 230V, to się sfajczy :-)

zibuch
07-12-2015, 11:39
Ja miałem regulacje tygodniowe/godzinowe i nigdy z tego nie korzystałem. Zima na pierwszy bieg, lato na drugi + przewietrzanie jak trzeba.
Brakowało mi podbijania przepływu z kuchni w trakcie gotowania i czasowego przewietrzania, bo np jak włączyłem zimą wyższy bieg to sobie przypominałem dopiero jak widziałem, że mam za suche powietrze :-). Dlatego teraz sam będę robił sterownia i te 2 funkcje już będą. Tzn jak temp wzrośnie powyżej zadanej to włączy się drugi bieg, a później trzeci. Po spadku temperatury wraca na 1 bieg. Płynne regulacje przepływów na każdym biegu. Dodatkowo ustawienie 10-minutowych przewietrzań na każdym biegu po czym sterownik sam wraca do 1 biegu. No i do tego GWC i bypass jak trzeba. Taki mam plan.

A może macie jeszcze jakieś pomysły?