PDA

Zobacz pełną wersję : Za słabo zazbrojony słup co robic?Pomocy:(



Baka890
28-11-2015, 19:14
Witam

mam problem.i to duzy. dzis przegladajac zdjecia i projekt zauwazylem ze mam zle zazbrojone slupy w domu. dom mam w ksztalcie prostokatu i po dwoch przeciwleglych naroznikach mam słup i okna(zdjecie w załączniku) . słup zazbroili mi 7x drut fi12 a w projekcie mam 8x fi 16!!! jestem zalamany..czy moge cokolwiek jeszcze z tym zrobic?wzmocnic slup? jestem juz na etapie kladzenia dachowki i dopiero teraz to zauwazylem. Czytalem ze mozna jakos slupy wzmocnic okladajac je dwoma ceownikami albo obok stawiajac jakis dwuteownik HEb... czy to cos da? mozna to jakos ratowac? Prosze nie pytajcie o kierbuda bo ten balwan nie powinien miec wogole uprawnien i nawet nie chce mi sie z nim gadac..Proszę o pomoc. Strop teriva.okna montuja mi pod koniec grudnia...

panfotograf
28-11-2015, 19:53
1. Wytrzymałość budynku jest zazwyczaj projektowana ze sporym zapasem (właśnie ze względu na takie numerki, lub słabszy materiał).
2. Kierownik budowy jest odpowiedzialny za pilnowanie ekip, żeby robili zgodnie z planem i sztuką budowlaną.

Kiedyś (na tym forum) był przypadek że "górale" nie doczytali projektu i wylali strop trochę wyżej (czy niżej - nie pamiętam) i cały strop był skuwany i robiony od nowa na koszt ubezpieczenia kierbuda!

Wojtek_Wisznia Mała
28-11-2015, 21:05
7#12 to kolosalnie mniej od 8 #16. Ale tych 8#16 wydaje się mocno za dużo jak na domek jednorodzinny. Z Twojego rysunku nie wynikają jakie są tam rozpiętości i co tam masz nad tym słupem. Ale to teraz nie ważne, więc nic nowego nie wklejaj. Sprawa jest zbyt poważna, żebyś konkretnych rozwiązań szukał na forum. Moja rada:
1. Wstrzymaj prace z dachem. Nie kupuj dachówek jeśli jesteś przed zakupem. Jeśli już są na budowie to ich nie rozpakowuj. Rozpakowane (a tym bardziej ułożone na dachu) trudniej Ci będzie zwrócić lub odsprzedać. Jeżeli słupy okażą się faktycznie za słabo zazbrojone to jednym z rozwiązań będzie odjęcie im obciążenia, a to możesz między innym osiągnąć zamieniając dachówki na pokrycie z blachy.
2. Nie kupuj i nie wstawiaj okien - wzmocnić słup będzie najłatwiej przez jego "poszerzenie" co zmniejszy wymiar okna.
3. Skontaktuj się z konstruktorem, który sprawdzi czy faktycznie Twoje słupy będą za słabe. Tu jawi się jeszcze pytanie o jakość betonu w tych słupach - kupowałeś go w wytwórni czy kręcili go na budowie? Jeżeli na budowie to być może trzeba go będzie zbadać (np. młotek schmidta - badanie nieniszczące). W tym przypadku poszukaj kogoś kto Ci załatwi i przeliczenie konstrukcji i zbadanie betonu.
4. I na koniec przemyśl jak zadziałać formalnie, żeby te dodatkowe koszty przerzucić na kierownika, który nie dopełnił swoich obowiązków - od tej strony To jednak niewiele Ci doradzę.

DEMCIA
28-11-2015, 21:17
Zbrojenie zbrojeniem:)...a jaki beton dałeś?...wibrowany?

Baka890
28-11-2015, 21:24
Beton z betoniarni..z tego co kojarze to b25 . W projekcie gotowym na poczatku mialem strop lany i wtedy te slupy byly zbrojone 4x fi 16. Potem chcialem zmienic na terive i po tej zmianie zrobili mi 8x fi 16 .

Wojtek_Wisznia Mała
28-11-2015, 21:52
No to nie pękaj powinno być OK. Ale oczywiście moje powyższe zalecenia dalej pozostają w mocy - ktoś musi na to spojrzeć i wziąć odpowiedzialność. Może był konkretny powód wzmocnienia tego słupa.

Baka890
28-11-2015, 21:57
Dzieki za pocieszenie..spytam w pon konstruktora..a czy w ostatecznosci sa jakies rozwiazania zastepcze? Gdzies wyczytalem wlasnie ze mozna otulic slub dwoma ceownikami i je pospawac albo obok slupa postawic heba jako poszerzenie slupa..czy takie rozwiazania faktycznie sie stosuje?

jajmar
28-11-2015, 22:10
Na moje oko to ktoś przesadził z tymi 8#16 w tych słupach, chyba że mają z 5 m wysokości.

Baka890
28-11-2015, 22:18
Slupy maja jakies 3.40m wys (od chudziaka do nadproza) pociesza mnie tylko to ze pierwotnie bylo tam 4 razy fi 16..nie wiem czy az tak bardzo teriva mogla obciazyc ten strop.dodam jeszcze ze na stropie scianki g-k. Wiec raczej tez niezbyt ciezkie..ale juz vhyba dla spokoju wolalbym to jakos wzmocnic..

sproj*
28-11-2015, 22:59
Slupy maja jakies 3.40m wys (od chudziaka do nadproza) pociesza mnie tylko to ze pierwotnie bylo tam 4 razy fi 16..nie wiem czy az tak bardzo teriva mogla obciazyc ten strop.dodam jeszcze ze na stropie scianki g-k. Wiec raczej tez niezbyt ciezkie..ale juz vhyba dla spokoju wolalbym to jakos wzmocnic..

Dobry wieczór,
proszę tak jak radzono zlecić przeliczenie tego projektantowi.
Różnica w zbrojeniu słupa może rzeczywiście wynikać ze zmiany rodzaju stropu, monolityczny pewnie pracował dwukierunkowo, teriva - jednokierunkowo więc prawodopodobnie większe obciążenie przypadło na slup po zmianie na terivę.
Co do wzmocnienia- są jeszcze takie taśmy SIKA , smaruje się odpowiednim "klejem" , owija taśmą i w ten sposób wzmacnia słup. Oczywiście opisałam to bardzo skrótowo bowiem takie działanie musi zostać poparte obliczeniami, po prostu trzeba je zaprojektować .
Sprawa jest trudna, ale do rozwiązania więc na pewno znajdzie się odpowiednie.

Baka890
29-11-2015, 10:28
a gdybym z kazdej strony slupa domurowal słupek na szerokosc cegly ceramicznej pelnej? cos by to rozwiązało?

jajmar
29-11-2015, 10:41
a gdybym z kazdej strony slupa domurowal słupek na szerokosc cegly ceramicznej pelnej? cos by to rozwiązało?

Powoli, zacznij od rozmowy z projektantem konstrukcji budynku, on zna siły wiec odpowie Ci dość szybko co robić.
Obmurowanie cegłą może pomóc tylko na siły pionowe a te wg mnie przeniesie słup. Jeżeli zbrojenie większe jest konieczne to bardziej na jakieś mimośrody które powstają a to wie projektant.

Baka890
29-11-2015, 10:48
Powoli, zacznij od rozmowy z projektantem konstrukcji budynku, on zna siły wiec odpowie Ci dość szybko co robić.
Obmurowanie cegłą może pomóc tylko na siły pionowe a te wg mnie przeniesie słup. Jeżeli zbrojenie większe jest konieczne to bardziej na jakieś mimośrody które powstają a to wie projektant.

tak wlasnie zrobie w poniedzialek. ale dla swietego spokoju ( bo juz cala sobote mialem zmarnowana a nie chcialbym jeszcze niedzieli sobie psuc) chcialbym wiedziec czy gdyby okazalo sie ze bezwglednie musi byc 8xfi 16 to czy jest jakis ratunek na to ? np te tasmy z wlokna weglowego,bo o tym tez czytalem..cokolwiek...

SO-JER
29-11-2015, 11:11
Zawsze jest ratunek w stali :) obłozyć słup jakimiś kątownikami lub ceownikami. Sposobów jest dużo :)

Baka890
29-11-2015, 22:55
Zawsze jest ratunek w stali :) obłozyć słup jakimiś kątownikami lub ceownikami. Sposobów jest dużo :)

A mozesz podpowiedziec jakie to sposoby? Moze jakies linki do stron? Bylbym bardzo wdzieczny.:-)

Wojtek_Wisznia Mała
30-11-2015, 07:56
Podpowie Ci konstruktor. Dla Twojego dobra poprzestań na tym i nie szukaj na własną rękę :)

Baka890
01-12-2015, 13:00
Dzis dostałem odpowiedz od konstruktorki ze slup przeliczyla i przenosi on tylko obciazenian sciskajace.a w malym stopniu zginajace wiec nie trzeba go wzmacniac.wiec chyba nie bede swirowal i nic dodawal tylko zostawie tak jak jest.dzieki

jajmar
01-12-2015, 13:10
Dzis dostałem odpowiedz od konstruktorki ze slup przeliczyla i przenosi on tylko obciazenian sciskajace.a w malym stopniu zginajace wiec nie trzeba go wzmacniac.wiec chyba nie bede swirowal i nic dodawal tylko zostawie tak jak jest.dzieki

Zapytałbym więc Pani dlaczego pierwotnie słup był aż tak przezbrojony.

Baka890
01-12-2015, 13:24
Tez mnie to ciekawi..ale mam nadzieje ze byl poprostu brany duzo na gorke...bo chyba nie powiedzialaby mi ze ten teraz wytrzyma dla swietego spokoju ?

jajmar
01-12-2015, 13:30
Tez mnie to ciekawi..ale mam nadzieje ze byl poprostu brany duzo na gorke...bo chyba nie powiedzialaby mi ze ten teraz wytrzyma dla swietego spokoju ?

Raczej nie, przecież w razie czego za to nawet po latach odpowiada. A na początku pewnie na wszelki wypadek dała zbrojenia. 8#16 to na domek naprawdę sporo w jednym słupie.

Baka890
01-12-2015, 13:37
no u mnie glownie w domu stal fi 16 byla po zmianie stropu na terive..i mocno zwiekszona ilosc...z tego co patrzylem to wszedzie podwojona ilosc pretow(w stosunku do projektu kupionego ale ze stropem lanym)..az mnie zdziwilo ze zmiana stropu tak mocno wplynie na to ale w koncu to nie ja sie na tym znam tylko konstruktor. Jajmar a jak ty myslisz?takie 7x fi 12 to raczej standart czy jednak troche malo jak na slup w domu jednorodzinnym?

jajmar
01-12-2015, 13:50
7fi 12 to nie jest standard ze względu na cyfrę 7, dla słupów kwadratowych standard to 4#12 lub 4#16, a potem 8#12 lub 8#16 - taki układ wynika z symetrii, skąd u Ciebie 7 nie wiem. Mam u siebie zamiast jednej ściany 4 słupy na długości 10m czyli co 2,5 zbrojone są 4#16 ze sporym zapasem - sam to liczyłem. W moim przypadku 4#12 wychodziły na styk. Masz odpowiedź projektantki wiec już zamknij temat w sensie martwienia się o to.

Baka890
01-12-2015, 13:55
tak tez zrobie :) dzieki za wszystkie odpowiedzi.temat do zamkniecia

Wojtek_Wisznia Mała
02-12-2015, 07:26
Dzis dostałem odpowiedz od konstruktorki ze slup przeliczyla i przenosi on TYLKO obciazenian sciskajace.a w malym stopniu zginajace wiec nie trzeba go wzmacniac.wiec chyba nie bede swirowal i nic dodawal tylko zostawie tak jak jest.dzieki

To bardzo pokrętne stwierdzenie. Pytanie do konstruktorki brzmi: Czy słup w obecnym kształcie (beton jaki jest i zmniejszona ilość zbrojenia) przenosi obciążenia, które w słupie mogą wystąpić w czasie użytkowania??? Ciebie nie interesuje ile tam jest ściskania, a ile zginania. I jeszcze jedno - opinię powinieneś mieć na piśmie - za którą oczywiście musisz co nieco zapłacić. Czy przerzucisz ten koszt na kierownika czy nie to już inna kwestia.

Baka890
02-12-2015, 10:59
dokladnie mam napisane, przeliczylam te slupy.Przy zastosowaniu pretow fi 12 lupy jeszcze wytrzymuja. nie potrzeba ich wzmacniac. Mam to na mailu z adresu biura projektowego i podpisem. takie cos chyba powinno wystarczyc?

Wojtek_Wisznia Mała
02-12-2015, 18:47
Jeżeli wszystko jasno jest opisane i nie ma "dziur" logicznych, np. część spraw była omawiana telefonicznie to pewnie wystarczy. Jeżeli jednak płaciłeś za tą opinię - poradę to powinieneś dostać jakiś kawałek kartki z podpisem.