PDA

Zobacz pełną wersję : Co daje wkręcanie anemostatów?



mirek118
29-11-2015, 18:56
Jak w tytule. Co uzyskujemy wkręcając czy też wykręcając anemostaty? Przecież strumień powietrza się raczej nie zmniejszy...

Indiana_
29-11-2015, 21:27
Podstaw anemometr i sprawdź. Zmienia się i to dość znacznie.

mirek118
29-11-2015, 22:27
Podstaw anemometr i sprawdź. Zmienia się i to dość znacznie.

Nie posiadam takiego urządzenia. Bylbym wdzięczny za wjasnienie.

Indiana_
30-11-2015, 18:59
Skoro zmniejsza się szczelina przez którą wylatuje powietrze, to zmienia się i przepływ tego powietrza.
Nie jest to jakaś liniowa zmiana, czyli 1 obrót zmienia przepływ o inną wartość niż następny obrót, ale generalnie zasada jest prosta - jeśli gdzieś chcemy więcej powietrza, to odkręcamy anemostat bardziej, a jeśli gdzieś wydaje się że wieje za dużo - przykręcamy.
Anemostaty np. w wiatrołapie, mało używanych garderobach przykręcamy zwykle na maks (zwykle, bo jeśli jest 5 pokoi na poddaszu i tylko 1 łazienka to gdzieś trzeba zrobić te wyciągi), a w kuchni i salonie na max odkręcamy.

mirek118
30-11-2015, 22:15
Rozumiem to tak że jak w j3dnym pomieszczeniu przykręcę np. nawiew to w drugim się zwiększy. Przynajmniej w sytuacji gdy oba pomieszczenia są podpięte dobjednej skrzynki rozdzielaczowej...

Indiana_
02-12-2015, 22:07
Nie do końca tak to działa, nie sumuje się to łatwo i prosto. Na skrzynkach rozdzielczych to już w ogóle słaby związek. Jeśli jednak przykręcisz większość wyciągów, to w otwartych na full anemostatach w kuchni coś tam mocniej poleci, ale nie będzie to o tyle więcej, ile przykręciłeś w sumie na innych.

kerado28
03-12-2015, 07:43
Nie do końca tak to działa, nie sumuje się to łatwo i prosto. Na skrzynkach rozdzielczych to już w ogóle słaby związek. Jeśli jednak przykręcisz większość wyciągów, to w otwartych na full anemostatach w kuchni coś tam mocniej poleci, ale nie będzie to o tyle więcej, ile przykręciłeś w sumie na innych.

Jeśli przykręci 1 sztukę, to na innych poleci to co zakręcił.

Zmiana będzie nieznaczna o kilka-kilkanaście procent.

Instaltechnic
03-12-2015, 12:37
Jeśli przykręci 1 sztukę, to na innych poleci to co zakręcił.

Zmiana będzie nieznaczna o kilka-kilkanaście procent.

Indiana napisał to bardzo jasno. Nie ma co się z tym próbować sprzeczać.

W pierwszym zdaniu piszesz jedno, z czym się nie zgodzę, bo tak nie jest. W drugim zdaniu zaprzeczasz pierwszemu zdaniu. Zmiana będzie. Czy znaczna czy nieznaczna zależy od instalacji i wypada to pomierzyć a nie uśredniać. Samo to że przykręci 1 sztukę dużo nie mówi. Zależy ile ma długości rury do tej jednej sztuki i jaki ma na niej przepływ oraz jaki ma stosunek tych oporów do oporów innych. Inaczej jak zdławi 90m3/h, a inaczej jak 15m3/h. Jak zdławi jeden to nie poleci np. do 6 pozostałych po równo, bo mogą być bardzo duże różnice.

kerado28
03-12-2015, 13:02
Rozmawiamy o przykręceniu "troszkę" jednego anemostatu, a nie zakręceniu całości.
Przy pracy standardowej (ok. 30m3/h/os) chcesz pchać 1 anemostatem 90 m3/h?

kerado28
03-12-2015, 13:08
Instaltechnic - pozwoliłem sobie zobaczyć Twoje realizacje.
Jaki rekuperator montowałeś do tej instalacji? (foto poniżej)
Jaki jest przekrój rury (jego fi)

Instaltechnic
04-12-2015, 21:35
Rozmawiamy o przykręceniu "troszkę" jednego anemostatu, a nie zakręceniu całości.
Przy pracy standardowej (ok. 30m3/h/os) chcesz pchać 1 anemostatem 90 m3/h?

Nie widziałem nigdzie że troszkę. Nie pisałem również o zakręceniu całości.

A ile można Twoim zdaniem "pchać" poprzez jeden anemostat?

Praca standardowa to 30m3/os?

A niestandardowa ile m3/os?

Instaltechnic
04-12-2015, 21:46
Instaltechnic - pozwoliłem sobie zobaczyć Twoje realizacje.
Jaki rekuperator montowałeś do tej instalacji? (foto poniżej)
Jaki jest przekrój rury (jego fi)

Nie widzisz całej instalacji i parametrów, oporów, wielkości domu, ilości użytkowników itd, więc nie widzę powodu do odpowiadania.

Sądzą po pytaniu - jaki Ty byś zamontował np. dla dwóch osób mieszkających w domu 270m2, 3 łazienki?
Czy jak ktoś otwiera okno i wpuszcza więcej niż 30m3/os to mu coś się stanie?

Pytanie retoryczne, pozdrawiam.

kerado28
05-12-2015, 08:24
W pierwszym zdaniu piszesz jedno, z czym się nie zgodzę, bo tak nie jest. W drugim zdaniu zaprzeczasz pierwszemu zdaniu. Zmiana będzie. Czy znaczna czy nieznaczna zależy od instalacji i wypada to pomierzyć a nie uśredniać.
Tutaj się zgodzę.
Należy jednak pamiętać, że powietrze jest "mądre" i poleci tam, gdzie jest jemu łatwiej (krócej).
A tak jest w tym przypadku.



Nie widziałem nigdzie że troszkę. Nie pisałem również o zakręceniu całości.
Napisałeś, post nr #8


Inaczej jak zdławi 90m3/h...




Praca standardowa to 30m3/os?

A niestandardowa ile m3/os?
Spokojnie można przyjąć jako pracę standardową na 30m3/h/os.
Niestandardową, czyli impreza, wietrzenie i inne zjawiska nie stosowane w trybie ciągłym.



Nie widzisz całej instalacji i parametrów, oporów, wielkości domu, ilości użytkowników itd, więc nie widzę powodu do odpowiadania.

Nie widzę, dlatego spytałem.