PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa wody centralnego ogrzewania



JTom
05-09-2004, 11:07
Dlaczego pompa wody centralnego ogrzewania powinna być stosowana na zasilaniu a nie na powrocie

RolandB
05-09-2004, 12:35
ja u siebie mam podlogowke i bede mial pompke wlasnie na powrocie ... wiec chyba nie do konca tak jest ...

pozdrawiam

krispl
05-09-2004, 12:40
Raczej przyjęło się odwrotnie tj na powrocie a to względu na niższą temperaturę wody poworotnej do kotła.

A tak w ogóle to według mnie nie ma to specjalnie znaczenia ponieważ pompa równoważy opory hydrauliczne w instalacji i jej tzw. wysokosć podnoszenia musi być conajmniej równa oprom hydraulicznym całej zasilanej instalacji.

Za duża wydajność pompy powoduje zbędne szumy a za mała niedogrzanie.

RolandB
05-09-2004, 19:43
sprawdzilem ... w instrukcji do mojej pompy obiegowej produkcji LFP jest napisane mniej wiecej tak :
"mozna stosowac zarowno na zasilaniu ukladu jak i na powrocie (zalecane )" ...

pozdrawiam

preev
05-09-2004, 19:54
ale dlaczego zalecane na powrocie to już nie napisali :-?

ja się skłaniam do opcji, że za wysoka temp. wody np. przy awarii kotła mogłaby uszkodzić pompkę (to było jedyne sensowne wytłumaczenie wg znajomego instalatora CO :wink: )

RolandB
05-09-2004, 20:29
ale dlaczego zalecane na powrocie to już nie napisali :-?

ja się skłaniam do opcji, że za wysoka temp. wody np. przy awarii kotła mogłaby uszkodzić pompkę (to było jedyne sensowne wytłumaczenie wg znajomego instalatora CO :wink: )

no niestety nie napisali przyczyny ...

co to temp. - chyba nie ... moja pompka azgodnie z opisem wytrzymuje normalnie do 110 st C a chwilowo moze nawet 140 ... tutaj (http://www.lfp.pl/pl/pdf/katalog/POr.pdf) opis w PDF'ie ...

tomaszz
06-09-2004, 09:29
W otwartym układzie lepiej na powrocie.
Przy niskim ciśnieniu szybciej powstaje kawitacja w pompie i lepiej jeśli pracuje w niższej temperaturze.