PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja i wilgoć w piwnicy



art_ii
06-12-2015, 20:53
Witam
Wydaje mi się, że mam zbyt dużą wilgotność w piwnicy (obecnie na poziomie 70-80% w zależności od pomieszczeń)

Warunki (kilka słów wstępu):
Dom przedwojenny z cegły (fundamenty również cegła) w pomieszczeniach mieszkalnych wilgotność w normie - około 50%.
Podłogi drewniane na legarach, pomiędzy legarami wełna 10-15cm obłożona w folie zgodnie ze sztuką budowlaną.
Pomiędzy fundamentem a ścianami jest przekładka z podwójnej papy.
W maju 2015 w ramach remontu zewnętrznej części domu została zrealizowana:
- od nowa hydroizolacja pionowa,
- z położeniem izolacji termcznej - XPS 10cm + folia bąbelkowa
- drenaż opaskowy w okół domu
- odprowadzono deszczówkę do kanalizacji deszczowej (przedtem część rur spustowych odchodziła 3-4m od domu).

Piwnica - de facto jest to przestrzeń o wysokości od 50-100 cm w większości na podłodze jest piach (sprawia wrażenie suchego)
i nie jest wyczuwalny zapach stęchlizny ani wilgoci.
Głębokość piwnicy poniżej poziomu gruntu około 30-80 cm,
poziom wód gruntowych około 150cm poniżej gruntu.
Do każdego z sześciu pomieszczeń/stref "w piwnicy" (które odwzorowują układ pokoi na parterze ( razem około 100m2)
dochodzi rura wentylacja fi=10cm (w formie S).
Rury wentylacyjne musiałem zdławić do minimalnej szczeliny - by nie przechłodziło mi "piwnicy" co silnie wpływało na temp. podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych.
(Ale przepływ powietrza cały czas jest)
Wywiew wentylacji "piwnicy" jest w jednym z otworów kominowych.

Wydaje mi się że wilgotność w piwnicy na poziomie 70-80% to jest dużo.
Jednakże zauważyłem zbieżność z wilgotnością na dworze
(we wrześniu gdy wilgotność powietrza była na poziomie 60% podobnie było u mnie w piwnicy,
aktualnie na dworze jest około 80-100% przy temp 0 do 5 C,
w piwnicy 70-80% temperatura około 14-16 C).

Czy powinienem z tym coś rozbić ?
Niechałbym rozwoju grzybów / pleśni lub innego świństwa.
Zastanawiałem się nad kupnem używanego osuszacza powietrza o wydajności 10L za około 200-300 zł.
Ale przez otwory wentylacyjne i tak będzie mi napływało powietrze z zewnętrzne o większej wilgotności.

Mam nadzieję, że nie pisałem zbyt długo ale chciałem dokładnie opisać realia.
Proszę o opinie.

kominiarz
07-12-2015, 10:23
Wywal dwie dziury pod stropem w piwnicy Vis a Vis na zewnątrz budynku i uwolnij parę wodną.

17jan
28-12-2015, 20:48
Witam
Wydaje mi się, że mam zbyt dużą wilgotność w piwnicy (obecnie na poziomie 70-80% w zależności od pomieszczeń)

Warunki (kilka słów wstępu):
Dom przedwojenny z cegły (fundamenty również cegła) w pomieszczeniach mieszkalnych wilgotność w normie - około 50%.
Podłogi drewniane na legarach, pomiędzy legarami wełna 10-15cm obłożona w folie zgodnie ze sztuką budowlaną.
Pomiędzy fundamentem a ścianami jest przekładka z podwójnej papy.
W maju 2015 w ramach remontu zewnętrznej części domu została zrealizowana:
- od nowa hydroizolacja pionowa,
- z położeniem izolacji termcznej - XPS 10cm + folia bąbelkowa
- drenaż opaskowy w okół domu
- odprowadzono deszczówkę do kanalizacji deszczowej (przedtem część rur spustowych odchodziła 3-4m od domu).

Piwnica - de facto jest to przestrzeń o wysokości od 50-100 cm w większości na podłodze jest piach (sprawia wrażenie suchego)
i nie jest wyczuwalny zapach stęchlizny ani wilgoci.
Głębokość piwnicy poniżej poziomu gruntu około 30-80 cm,
poziom wód gruntowych około 150cm poniżej gruntu.
Do każdego z sześciu pomieszczeń/stref "w piwnicy" (które odwzorowują układ pokoi na parterze ( razem około 100m2)
dochodzi rura wentylacja fi=10cm (w formie S).
Rury wentylacyjne musiałem zdławić do minimalnej szczeliny - by nie przechłodziło mi "piwnicy" co silnie wpływało na temp. podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych.
(Ale przepływ powietrza cały czas jest)
Wywiew wentylacji "piwnicy" jest w jednym z otworów kominowych.

Wydaje mi się że wilgotność w piwnicy na poziomie 70-80% to jest dużo.
Jednakże zauważyłem zbieżność z wilgotnością na dworze
(we wrześniu gdy wilgotność powietrza była na poziomie 60% podobnie było u mnie w piwnicy,
aktualnie na dworze jest około 80-100% przy temp 0 do 5 C,
w piwnicy 70-80% temperatura około 14-16 C).

Czy powinienem z tym coś rozbić ?
Niechałbym rozwoju grzybów / pleśni lub innego świństwa.
Zastanawiałem się nad kupnem używanego osuszacza powietrza o wydajności 10L za około 200-300 zł.
Ale przez otwory wentylacyjne i tak będzie mi napływało powietrze z zewnętrzne o większej wilgotności.

Mam nadzieję, że nie pisałem zbyt długo ale chciałem dokładnie opisać realia.
Proszę o opinie.


Witaj,

Po jakie licho dałeś nawiew do piwnicy! Jak pędzisz bimberek to rozumiem jest to nieprzyjemny zapach. Zapamiętaj że piwnice wietrzy się Zimą. Jak będziesz wietrzył latem to dopiero narobisz bigosu. Jak są mrozy na zewnątrz to jest dobry okres do wietrzenia pomieszczeń piwnicznych. Latem należy unikać wietrzenia piwnic. Latem powietrze ma dużą wilgotność i stykając się z zimnymi ścianami wytrąca z powietrza wodę na ścianę i tak powstają grzybki.

Pozdrawiam

Janek