PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja problem z wilgocią



Szumbu
07-12-2015, 10:23
Witam
Mam problem w domu w którym mieszkam występuje duża wilgotność jest to odczuwalne bardzo mocno zimą. Woda skrapla się na szybach w rogach pokojów pojawia się pleśń "którą usuwam chemicznie". Latem i wiosną nie ma tego problemu. Wiem że jest to problem związany z brakiem wentylacji, jedyne kratki wentylacyjne są zamontowane łazience i pralni ale nie ma tam żadnego ciągu.

Proszę o radę jak rozwiązać ten problem, niestety nie stać mnie na montaż rekuperacji. Prosił bym o rady na tańsze rozwiązanie problemu.

Kilka informacji o moim domu:
pow mieszkalna: 95m2
tynki gipsowe
okna plastikowe

zibuch
07-12-2015, 11:16
Musisz zmniejszyć wilgotność powietrza w mieszkaniu. Niestety bez wierzenia/wentylacji tego nie zrobisz. Na początek otwórz nawiewniki w oknach. Jeśli masz szczelne okna, dobrze zamontowane to skąd ma zaciągać powietrze do tych kominów? Sprawdź też drożność kominów.
Jaką masz wilgotność powietrza? Jeśli nie wiesz kup jakiś higrometr i napisz

Szumbu
07-12-2015, 11:30
Niestety nie mam nawiewników w oknach, mieszkanie wietrze codziennie rano, kominki drożne, wilgotność w mieszkaniu waha się w granicach 60-70%.

noc
07-12-2015, 15:30
Za małe wietrzenie/wentylacja. Jak zejdziesz z wilgotnością na 40-50% będzie dobrze.
Przy 70% będzie nieustanny problem. Możesz rozszczelnić okno/częściej wietrzyć/wyciąć uszczelki-cokolwiek, zwiększ wymianę powietrza, masz kanały to sobie poradzisz.

rwxw
07-12-2015, 20:12
Wietrzenie nic nie daje. Usuwanie mechaniczne pleśni jest bez sensu - to nie usuwa przyczyny, jak usuniesz przyczynę, wtedy można mechanicznie usunąc resztki zaschniętej pleśni. Musisz mieć sprawną wentylacje , czyli stały przepływ powietrza przez mieszkanie a więc wlot i wylot. Sprawa jest prosta najpierw sprawdź kanały wentylacyjne - jeśli uchylisz okno, to powinien być przez nie ciąg (dym powinien do nich uciekać). Jeśli dym nie będzie uciekał, to trzeba je odetkać. Jeśli kanały są ok, to musisz umożliwić nawiew powietrza, a więc rozszczelnić jakoś okna, albo zrobić gdzieś dziurę w ścianie. Okna możesz rozszczelnić np. przez wycięcie kawałka uszczelki u góry okna na długości np. 10-20cm, tak żeby tamtędy dmuchało. Możesz też zrobić nawiewniki, czyli za pomocą wiertarki nawiercić w oknie u góry, na długości około 10-15cm, dziury o średnicy np. 10mm. Dziury muszą być i w ramie i w oknie - takie na wylot, żeby mogło przez nie dmuchać. Tu masz przykład jak to mniej więcej można zrobić: http://www.osuszanie.radom.pl/nawiewniki .Żeby nie było brzydko to na te dziury możesz założyć nawiewnik kupiony np. na allegro, ale najważniejsze są dziury, nawiewnik to element dekoracyjny.
Poczytaj w wolnych chwilach http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

Szumbu
11-12-2015, 07:03
Witam
czytałem o nawiewnikach i chcę je zainstalować w oknach myślałem o nawiewnikach wrębowych czy to dobry pomysł? Podoba mi się w nich że nie ingerują w okno, bo boję się że jak zainstaluje zwykłe nawiewniki to w mieszkaniu zrobi się głośno bo okna są 10 m od ulicy?