PDA

Zobacz pełną wersję : Grzyb (pleśń) na zawiasach okiennych



Basia_Em
07-12-2015, 10:40
Mam problem z oknem w sypialni. Otóż w nietypowym miejscu okna w ścianie - na dolnych zawiasach, a także na listwie pomiędzy skrzydłami okien, pojawiła się pleśń (lub grzyb-nie wiem). Sypialnia umiejscowiona jest na poddaszu, dom jest nowy - od 2013 roku mieszkamy. Dodam jeszcze, że na oknie połaciowym często zbiera się woda, która ścieka po rigipsie, powoduje jego odmoczenie, a w odmoczonym miejscu również rigips ciemnieje... Ale tego przyczynę prawdopodobnie znam. Natomiast niezmiernie dziwi mnie pleśń na dolnych zawiasach dużego okna, zwłaszcza że pod oknem na całej jego długości jest duży grzejnik. Ma ktoś jakiś pomysł, jaka jest tego przyczyna??

noc
07-12-2015, 14:26
Brak wentylacji lub zbyt słaba wentylacja!

mikolaj3232
08-12-2015, 09:14
Brak wentylacji lub zbyt słaba wentylacja!

Dokładnie, pomieszczenia trzeba wietrzyć często. Też miałem problem z pleśnią, pojawiała się czasami nawet na oknie - od tamtej pory często wietrzymy, rzadziej rozkręcamy kaloryfery, mamy pochłaniacz wilgoci. Na razie pleśń nie wrócił a:)

Basia_Em
08-12-2015, 11:02
Wszystko rozumiem, i tu pojawia się problem kiepskiego - moim zdaniem - docieplenia poddasza. Otóż zimą palimy w piecu około 3-4 razy w tygodniu, a przy takich temperaturach jak teraz 1-2 razy w tygodniu. No i jak grzejniki są gorące to jest OK - w sypialni na górze 21-22 stopnie, na dole salon i kuchnia 24 stopnie. Natomiast na następny dzień po grzaniu, temperatura w sypialni spada do 17 stopni, a na jeszcze kolejny nawet do 15 stopni. W związku z tym nie otwieramy okien siłą rzeczy - bo i tak jest strasznie zimno... A na dole ok, cały czas koło 20 stopni, jak spada do 19-18 to grzejemy.. Kompletnie nie mam pomysłu co w takiej sytuacji zrobić ?

jacek.zoo
08-12-2015, 15:13
ja dziekuje ale kaszana w nowym domu, co wy macie za ocieplenie ze w ciagu doby temperatura spada o 5st? mi w ciagu doby spadnie o 1,5 i uwazam ze to duzo

jedrek188
08-12-2015, 16:05
A nie możecie grzać ciągle?codziennie?a jakie macie ocieplenie poddasza i ścian?

Basia_Em
08-12-2015, 18:05
Jeżeli będziemy grzać codziennie, to na dole będzie gorąc nie do wytrzymania... Grzanie i wietrzenie żeby schłodzić to co nagrzane też mija się z celem... a nie mamy kotła z podajnikiem. Poza tym uważam że nie ma takiej potrzeby, bo dół jest ciepły. Problem jest tylko na górze. Dom jest zbudowany z Ytonga Energo 36,5, nie jest pokryty styropianem. Izolacja fundamentów na pewno jest ok, wszystkie elementy typu nadproża są oryginalne. Ściany nośne ciepłe od środka... Niestety wiem ze na pewno mam przewiewy (wieje w rogach na poddaszu), wnętrze połaciówki lodowate. Poddasze jest ocieplone wełną mineralną - nie pamiętam firmy - 15 i 5 cm gruba. Powiedzcie co moze być przyczyną takiego stanu rzeczy i czy naprawdę jedyne co mi pozostało to ściąganie rigipsów i ocieplanie dachu od nowa???:o

Jestem już w takiej desperacji, że zastanawiam czy wywalić 1000 zł za raport termiczny domu :-(

Basia_Em
08-12-2015, 18:10
Dokładnie, pomieszczenia trzeba wietrzyć często. Też miałem problem z pleśnią, pojawiała się czasami nawet na oknie - od tamtej pory często wietrzymy, rzadziej rozkręcamy kaloryfery, mamy pochłaniacz wilgoci. Na razie pleśń nie wrócił a:)

A czemu rzadziej rozkręcacie kaloryfery... Czemu ma to służyć ?

jedrek188
08-12-2015, 18:23
W takim razie dogrzewajcie gore bardziej,na dole można przykręcić grzejniki,i systematycznie likwidować mostki termiczne,w rogach na poddaszu jakos poupychac welny jesli się da...

Basia_Em
08-12-2015, 18:28
Niestety się nie da, wszystko zabudowane. W jaki sposób zatem mam likwidować mostki termiczne .. ? :-/

jedrek188
08-12-2015, 18:31
Ps-zamiast raportu za tysiaka można wypożyczyć kamerę termowizyjną za 200-300 za dzień i samemu objechać domek...

jajmar
08-12-2015, 23:26
Grzanie domu powinno być ciągłe a nie raz na 3-4 dni. Obecne są systemy sterowania Co tak rozbudowane że można regulować każde pomieszczenie i kondygnację trzeba w coś zainwestować. A dziury w ociepleniu warto uzupełnić, swoja drogą 15+5 to tak sobie jak na dach, raczej marnie.
Ale założenie typowe dla węgla, byle taniej, a tu zonk bo piżdzi. Płyty g-k sie łatwo tnie i łata.

A pleśń to nie tylko wynik slabej wentylacja ale za niskiej temperatury, za dużej wilgotności itd. Ja będziesz "grzać " do 15 stopni jak piszesz to za chwile będziesz mieć śliczne grzyby na g-k, wtedy rozbierzesz i wyrzucisz te plyty, w sumie ociepisz lepiej dach i zabudujesz od nowe poddasze.

Nauka kosztuje, więc włącz CO na 24/7dni w tygodniu

jajmar
08-12-2015, 23:28
Ps-zamiast raportu za tysiaka można wypożyczyć kamerę termowizyjną za 200-300 za dzień i samemu objechać domek...

Po co kamera ? Jak grzeje tak że temp. na poddaszu to 15-17 stopni to co ma tam rosnąć poza grzybem?

jedrek188
09-12-2015, 07:10
Przecież napisała ze wieje w rogach,to warto jeszcze objechać kamerą i poszukać mostków...wat do wata i będzie ciepła chata...

Basia_Em
09-12-2015, 07:37
Po co kamera ? Jak grzeje tak że temp. na poddaszu to 15-17 stopni to co ma tam rosnąć poza grzybem?

Dziękuję za odpowiedzi, aczkolwiek powinieneś troszkę uważniej czytać to co napisałam. Napisałam, że jak grzeję normalnie to temperatura na poddaszu jest ok - 22 stopnie, co uważam że do spania i tak jest za dużo. Natomiast jak piec wygasa np. w nocy, to mija około doby i temperatura spada i tak po pierwszej dobie wynosi około 18 stopni, po drugiej 16 a nawet 15, podczas gdy na dole wciąż mam 20 stopni. Warto zaznaczyć, że nie posiadam pieca z podajnikiem tylko górnego spalania (około 12 godzin się pali). Nie będę paliła codziennie i skręcała grzejników na dole, bo piec mi się będzie gotował jak nie będzie gdzie miał oddać ciepła ;-) a temp. zadaną mam 64 stopnie, czyli minimum (w "praniu" wyszło, że piec ma za dużo kw jak na nasze potrzeby).

Zgadzam się natomiast z Tobą że pleśń jest wynikiem niskiej temperatury i wysokiej wilgotności - tak przypuszczałam, pytanie tylko jak sobie teraz z tym poradzić. Zgodnie z zasadami fizyki to poddasze powinno być gorące, a dół chłodniejszy. U mnie jest zgoła odwrotnie...

jajmar
09-12-2015, 07:53
Czytam uważnie , piszesz że grzejesz 3-4 razy w tygodniu z opisu wynika też ze grzejesz raz na 3 dni skoro wiesz ile będzie temp w 3 dniu. Pisalem już masz żle zrobione CO, źle dobrane sterowanie, czy raczej jego brak. Dlaczego nie możesz jak to określiłaś "skręcić" po to się zakłada głowice termostatyczne na grzejniki aby regulowaly tem w pomieszczeniu, nie przegrzejesz parteru a dogrzejesz górę.

Co zrobić , za ucho tego co robił CO, dobierał kocioł niech to zgra.

jajmar
09-12-2015, 07:55
Przecież napisała ze wieje w rogach,to warto jeszcze objechać kamerą i poszukać mostków...wat do wata i będzie ciepła chata...

Jak wjeje w rogu to nadal nie kapuje po co kamera? Zamiast wydawać kase na kamerę trzeba najpierw uszczelnić - wieje wiadomo skąd. A potem ewentulanie sprawdzić kamerą

jedrek188
09-12-2015, 11:34
Znajdą kamerą inne mostki i będzie można przy okazji je zlikwidować,jak wieje w rogach to pewnie w innych miejscach ocieplenie taz może być słabo ulozone

Basia_Em
09-12-2015, 12:06
Czyli podsumowując: Problemy takie jak: szybkie wychładzanie się poddasza, skraplanie się wody na oknie połaciowym, pleśń (grzyb) na zawiasach okna są spowodowane złym ociepleniem poddasza? Czy nieprawidłową wentylacją? Wentylację można poprawić otwierając otwór w oknie połaciowym, którego nie otwieram, bo i tak jest zimno. Więc znowu wszystko się sprowadza do ocieplenia. Czy zatem jedyna opcja to ściąganie rigipsów i kładzenie ocieplenia na nowo ... ?

jedrek188
09-12-2015, 14:54
Ja bym wypożyczył kamerkę i się jeszcze upewnil ,ale wygląda na to ze to zrobienie tego dobrze jeszcze raz to najbardziej sensowna opcja...:stirthepot:

Basia_Em
10-12-2015, 09:19
Poszukałam, pogrzebałam i znalazłam - firma zrobi mi kompletny raport termiczny za 400 zł. Po raporcie myślę że będę wiedziała które miejsca są wadliwie wykonane... W grę wchodzi też źle osadzone okno połaciowe, zmoknięta w środku wełna, i wiele innych rzeczy ...Od tego co na raporcie wyjdzie uzależnię to kogo brać za ucho - czy wykonawcę - górali, czy monterów okien, czy hydraulika od CO, czy może siebie :yes:

jedrek188
10-12-2015, 11:34
Good decyzja,jak byś mogła wrzucić zdjęcia z termowizji dla potomnych bylo by git...pozdrawiam :popcorn::popcorn: