PDA

Zobacz pełną wersję : TANI mikro DOM całoroczny za 20-30tyś PLN ?



xczakix
08-12-2015, 19:15
Witam,

Niektórzy kupują kawalerki o wymiarach 25-30m2 a ja mam pomysł wybudować dom o podobnej powierzchni z dużym tarasem. Z tego co wiem dla budynków do 25m2 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Dom miałby mieć zewnętrzne wymiary 6.2 x 4m a wysokość ok 5m (powierzchnia antresoli ok 10-15m2) Dom ogrzewany kozą :) aby nie pakować się w koszty rozprowadzania ciepła antrsola zabudowana na części dostępnej powierzchni.
Co do materiału bardzo podobają mi się ciemno szare kolory płyty obornickiej , warstwowej jednak gdzieś wyczytałem że nie jest zalecane budowanie z tego domów bo stałe przebywanie w takim budynku nie wpływa dobrze na organizm człowieka, ile w tym prawdy ? Biorę również pod uwagę szkieletora jednak ze względu na ograniczone wymiary zależy mi na jak najcieńszej ścianie a równocześnie z zachowaniem przyzwoitych parametrów cieplnych aby można było nagrzać taką kozą jak spadnie do -20 przez 2-3 tyg w roku
Zapraszam do dyskusji osoby mające otwarty umysł i wiedzę techniczną, negantów zapraszam jedynie do obserwacji wątku :)

e_gregor
08-12-2015, 20:26
Chodziło mi po głowie coś takiego, na parę lat zanim nie postawię "prawdziwego" domu. Jednak trzeba ponieść sporo kosztów "stałych". Potrzebna jest łazienka wraz z cała armaturą, bojler do grzania wody, sprzęt agd, przyłacza, okna, drzwi wejściowe, meble. Co prawda część rzeczy można przenieść ale większość będzie kupowana pod ten mikrodom żeby były małe i praktyczne. Myślę, że potrzebny byłby projekt aby wykonać rzetelną wycenę ale obawiam się, że poniżej 100.000zł, ciężko się zmieścić. Do tego działka. I mamy klitkę w której się męczymy, niema gdzie pochować gratów i ciuchów ani przyjąć gości. No ale ktoś może ma już jakieś praktyczne doświadczenia...

kamil2k3
09-12-2015, 01:06
Jedna ważna rzecz to, że nie trzeba pozwolenia nie znaczy, że możesz sobie postawić dom ot tak ......
To tylko "marketingowa" nazwa owszem nie otrzymasz na piśmie pozwolenia na budowę,
ale i tak MUSISZ ZAŁATWIĆ WSZYSTKIE PAPIERY JAK BYŚ SKŁADAŁ NA POZWOLENIE !!

Czyli musisz mieć projekt domu i adaptację do działki tego nie ominiesz niezależnie czy budujesz z pozwoleniem lub bez.

A skoro i tak pozwolenie to po co taka mała klitka ?
Wynajmowałem kawalerkę 24 metry owszem da się w tym mieszkać i nawet rozumiem i popieram takie myślenie, że lepiej mieć dom 25 m2 niż mieszkanie w bloku 25m2 ale tak jak kolega wyżej pisał są pewne koszta stałe które zapłacisz niezależnie od wielkości domu.

W okolicy mojego miasta jest taki malutki domek i ludzie tam mieszkają nie wiem ile ma metrów, ale na oko z 30m2 nie więcej więc da się.

Ogrzewanie kozą w tak małym domu wystarczy w zupełności wodę można bojlerem grzać i odchodzi sporo kosztów.

I choć popieram tak małe domki to w 30 tyś raczej tego nie postawisz trudno bez projektu liczyć, ale jak samemu postawisz w niskim standardzie to optymistycznie może z 50 tyś by to wyszło za materiały i rozumiem że działkę już masz a budować wszystko chcesz sam bez ekipy.

Ogólnie jeśli miałbym budować tak mały dom uważam że 35m2 to jest takie racjonalne minimum aby normalnie żyć kosztu między 25 a 35 Ci dramatycznie nie wzrosną a powierzchni dochodzi proporcjonalnie 1/3 domu

http://z500.pl/projekt/302/Zu4,maly-praktyczny-pawilon-uslugowy-lub-budynek-gospodarczy-do-dowolnej-aranzacji.html
Prosze takie coś np masz przykładowy kosztorys mam z z500 projekt i całkiem wiarygodny był jak na razie.

A gdybym ja miał budować tak mały budynek postawił bym na coś w tym stylu jest miejsce na maleńką łazienkę kotłownię a w salonie aneks kuchenny i można mieszkać.
http://z500.pl/projekt/301/Zu3,nowoczesny-pawilon-uslugowy-do-dowolnej-aranzacji-w-konstrukcji-drewnianej.html

gorbag
09-12-2015, 11:56
Kibicuję i obserwuję.
Dom co prawda już mamy, wystarczająco duży jak na 4 osoby, ale czasem jest więcej gości. Stąd pomysł na domek gościnny, dokładnie według Twoich założeń, parter z antresolą, 100% własne wykonanie, może szkielet. Chciałbym wydać mniej niż 20-30 tys. ale w sumie mam jakieś drewno, blachę, miejsce na działce, media. Prąd jest, woda bardzo blisko, albo studnia tuż obok. Woda ogrzewana przepływowo. Domek grzany okresowo. Nie nastawiam się na energooszczędność przy tych założeniach. Ma być tanio.

xczakix
12-12-2015, 17:32
U mnie jest dokładnie tak samo, mam dwa domy, mieszkanie... to takie ambitne wyzwanie że można :) Pierwszy dom wybudowałem prawie 400m2 a teraz chciałbym pójść w drugą stronę
Na tej działce już stoi jeden dom tak więc formalnie żadnych przyłączy nie mam zamiaru załatwiać tylko podpiąć pod już istniejące, z założenia ma to być budynek trwale niezwiązany z gruntem i nie mam zamiaru żadnych papierków w tej sprawie załatwiać a miejsca dokładnie mam na szerokość 4m, długość 6,2 myślę w zupełności wystarczy i jeszcze będzie sporo miejsca na taras... biorąc pod uwagę antresolę wyjdzie ok 35m2

xczakix
12-12-2015, 17:37
tak by to mialo plus minus wyglądać w środku

340391

xczakix
12-12-2015, 17:49
Na chwilę obecną zastanawiam się z czego to postawić, jedno rozwiązanie to szkielet drewniany, płyty osb i wełna do środka przy czym zewnętrzną stronę trzeba by jeszcze czymś wykończyć a z tych płyt byłoby już na gotowo z zewnątrz ale znów jest problem w środku. Podobno są takie płyty gdzie blacha jest tylko z jednej strony ale znów trzeba by jakąś konstrukcję od środka do przymocowania płyt gipsowych no bo w blaszanym wnętrzu raczej nie byłoby sympatycznie, myślę że osb od wewnątrz byłoby OK, można jakąś tapetę przykleić...
Pytanie jak zrobić łazienkę ? Nie chciałbym tego robić na pare lat ale na min 30
Jest też kwestia bezwładności cieplnej, domyślam się że nawet chwilowe otworzenie drzwi od razu wychłodzi wnętrze ale przy dobrze rozgrzanej kozie pewnie równie szybko się ponownie nagrzeje ?

Odnośnie kwestii że dużo jest stalych kosztów które przy większym domu też wystąpią typu drzwi, okna, pralka, kuchnia łazienka itp ale czym się te koszty różnią od tych z założenia ? przypominam punkt wyjściowy to była kawalerka (kupując do remontu też trzeba wszystko zrobić on podstaw)

xczakix
12-12-2015, 18:03
Tak na szybko licząc powierzchnia ścian bez otworów wyszło mi 75m2
dach i podłoga po 25m2
licząc 50zł za m2 tej płyty to na same ściany wychodzi trochę ponad 6tyś

Tak myślę ściany i podłoga po 10cm grubości a dach 20cm ? Czy może nie ma sensu dawać 20 i 15 wystarczy? Okna w takim układzie warto trzyszybowe czy nie ma sensu się pakować w koszty ? jak z wentylacją ? wywietrzniki w oknach i kratki wentylacyjne w łazience i kuchni wystarczą?

c32bud
13-12-2015, 11:29
Kibicuje temu tematowi od powstania, każdy nie sztampowy pomysł zawsze spotyka się z krytyką i to forum nie jest wyjątkiem mimo to trzymam kciuki :-)

kamil2k3
13-12-2015, 11:57
Okna wstawiaj zwykłe po co przepłacać za 3 szyby w tak małym domu.
Hmm skoro wszystko jest już na działce może uda się to w niskich kosztach zrobić, ale mimo wszystko nie zrobisz tego bez pozwoleń.
Tzn inaczej może i zrobisz ale nie będzie to legalny budynek chyba że nie masz żadnych sąsiadów co by uprzejmie to donieśli gdzie trzeba wtedy może trochę postoi.
Zupełnie bez papierów to nawet blaszaka nie możesz postawić chyba że na czas budowy i tylko na 120 dni.
Nie ważne czy jest związany trwale z ziemią czy nie musisz zrobić zgłoszenie a przy zgłoszeniu są potrzebne projekty budynku i adaptacja jak już pisałem tego nie ominiesz jeśli ma to być zgodnie z literą prawa.
Ale mimo wszystko kibicuję fajnie jak by do takiego projektu dziennik powstał :)

cezary.pl
13-12-2015, 16:43
Niegdyś rozważałem budowę tak małego domku i mam swoje przemyślenia:
Konstrukcja stalowa z kształtowników.
Na ściany płyta warstwowa (blacha/PUR/blacha).
Dach, płyta warstwowa. Jest też taka z balachodachówką, a dach dwuspadowy.
Ściany wewnętrzne obłożone na małych dystansach płytą g/k
Okna w większości fiksy, a drzwi wejściowe oszklone jak balkonowe z wejściem z tarasu.
Sufit dwuspadowy jak dach, blaszany pomalowany farbą matową, ma udawać gipsowy.
Podłoga, płyta warstwowa na ruszcie stalowym pokryta panelami.
Wentylacja z rekuperatorem ściennym.
Instalacja elektryczna schowana pod płytą g/k, a na suficie w rynienkach (jak w baraku)
Ogrzewanie, kable elektryczne pod panelami, ale kozy nie wykluczałem.
Problemem przy kozie może być zbyt duża ilość powietrza dostarczanego do spalania i tym samym zbytnia wentylacja.
Rozwiązaniem może być koza z zamkniętą komorą spalania i z dolotem z zewnątrz, lecz nie widziałem w sprzedaży piecyków o mocy np. 2 kW

W sieci są też fajne realizacje domków na bazie kontenerów morskich.

Pozdrawiam
Cezary

qubic
14-12-2015, 19:01
najbardziej mnie ciekawi jak zrobić cienką, ciepłą ścianę o dobrych parametrach.... to by było coś! a jaka przy tym oszczędność miejsca. na 35 m2 można żyć.

dzabij
15-12-2015, 11:52
Używany kontener morski oklejony grubą warstwą styropianu ? Taniej i lepiej będzie trudno. Na kanale DOMO TV widziałem kilka takich realizacji, głównie z Wielkiej Brytanii.

maciej-kolanko
27-12-2015, 22:27
Od tego roku można zbudować na zgłoszenie do 35m2 a to już wychodzi duża kawalerka

(wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki )

Frofo007
28-12-2015, 05:44
Chciałbym się też wypowiedzieć co myślę o tym pomyśle...

Zaletą domu jednorodzinnego jest metraż i ogród (ale może też być wadą jeśli komuś nie chce się kosić trawy), natomiast wadą odległość od centrum miasta. Wbrew pozorom myślę, że opłaty są podobne. Pomimo, że nie płacimy czynszu to musimy ponosić koszty za wywóz szamba, śmieci, wodę, podatek od nieruchomości, ogrzewanie itp.
Jeśli miałbym do wyboru mieszkać w kawalerce i płacić te 250-300zł czynszu i nie martwić się o ogrzewanie, remonty itd. czy też mieć podobną powierzchnię w podobnych kosztach zakupu i utrzymania gdzieś z 15km dalej to wolałbym kawalerkę.

Ale jest jeszcze inne rozwiązanie - zakup działki rekreacyjnej z całorocznym domkiem. Znajomy kupił 2-3 lata temu taki domek za 30tyś zł na terenie miasta wojewódzkiego. Ma działeczkę, ogrodzenie, możliwość wjazdu autem na działkę. Wszystkie media, domek ocieplony i z piecem kaflowym, kuchnią, łazienką z prysznicem itp. na dole był przedsionek, salonik z aneksem + łazienka a na górze dość duża sypialnia o powierzchni całego parteru. Do tego budynek ten był podpiwniczony, ale tam nie zaglądałem. Łącznie z piwnicą mogło to mieć na tych 3 poziomach 60m2 a może nawet i więcej. Także za każdy m2 już jako tako urządzony z działką, mediami itp. na gotowo zapłacił 500zł.

Nie można tego przebić budując coś samemu od podstaw. Sama działka, projekt, przyłącza itp wyjdą więcej niż ten kolega zapłacił za wszystko na gotowo. Do tego na tej działce ma tam sporo drzewek owocowych, ogólnie działka ogarnięta. Nawet robiąc wszystko samemu i mając materiały za pół ceny za 30tyś by się tego nie zrobiło. Dodam jeszcze, że na działce murowany grill, kanciapa na narzędzia + narzędzia z kosiarką, kuchnia z sprzętem AGD itp. itd. Ogólnie ktoś sprzedał całość tak jak tam mieszkał/wypoczywał.

Oczywiście te działki rekreacyjne to nic pewnego, ale podobno w przypadku odebrania działki mają być jakieś rekompensaty, więc być może w razie czego nie stracimy. Myślę, że można w takim czymś mieszkać i odkładać na normalny 100m2 dom.

dawiddur
28-12-2015, 20:29
Również zastanawiałem się nad takim "mikrodomem" i nasunął mi się pewien pomysł.
Istotne w tym wszystkim jest 35m2 powierzchni zabudowy, tak?

Taki budynek jest budynkiem gospodarczym, tak? Czyli nie musi spełniać wymogów dot. przegród, pozwoleń itd, tak?
Czy dopuszczalne jest postawienie budynku murowanego, dajmy na to z silki 18cm o powierzchni zabudowy 35m2 (obrys zewnętrzny ścian) i późniejsze (po jakimś czasie) zgłoszenie ocieplenie elewacji styropianem i tym samym powiększenie jego powierzchni zabudowy?

Jak do 35m2 powierzchni zabudowy ma się budowa fundamentu o takiej powierzchni i (o ile to możliwe technicznie) budowa podłogi (jakieś systemowej), która będzie wystawać po 1m po za obrys fundamentów? Czy powierzchnie zabudowy można jakoś inaczej interpretować? Gdyby był w stanie uzyskać jakieś 40m2 powierzchni podłogi na parterze takiego budynku poważnie zacząłbym się nad takim rozwiązaniem zastanawiać. Tylko czy przepisy i możliwości technologiczne na to pozwolą?

Frofo007
28-12-2015, 20:38
Również zastanawiałem się nad takim "mikrodomem" i nasunął mi się pewien pomysł.
Istotne w tym wszystkim jest 35m2 powierzchni zabudowy, tak?

Taki budynek jest budynkiem gospodarczym, tak? Czyli nie musi spełniać wymogów dot. przegród, pozwoleń itd, tak?
Czy dopuszczalne jest postawienie budynku murowanego, dajmy na to z silki 18cm o powierzchni zabudowy 35m2 (obrys zewnętrzny ścian) i późniejsze (po jakimś czasie) zgłoszenie ocieplenie elewacji styropianem i tym samym powiększenie jego powierzchni zabudowy?

Jak do 35m2 powierzchni zabudowy ma się budowa fundamentu o takiej powierzchni i (o ile to możliwe technicznie) budowa podłogi (jakieś systemowej), która będzie wystawać po 1m po za obrys fundamentów? Czy powierzchnie zabudowy można jakoś inaczej interpretować? Gdyby był w stanie uzyskać jakieś 40m2 powierzchni podłogi na parterze takiego budynku poważnie zacząłbym się nad takim rozwiązaniem zastanawiać. Tylko czy przepisy i możliwości technologiczne na to pozwolą?

Z tego co wiem to styropian wlicza się w powierzchnię zabudowy, jeśli później go założysz i życzliwy sąsiad doniesie to będziesz musiał go ściągnąć. Ponadto pewnie nie masz też nadanego numeru domu, także listy czy paczki kurierskie do Ciebie nie przyjdą. Moim zdaniem jest to pomysł warto rozważania jeśli na tej działce w przyszłości miałby stanąć normalny dom a ten dotychczasowy byłby traktowany jako domek dla gości, czy przerobiony na pomieszczenie gospodarcze.
Inaczej to może być ciężko, kto wie jak się prawo zmieni i czy jeśli nie udowodni urzędnik całorocznego zamieszkania to czy nie trzeba będzie rozbierać takiego domu :/

Poza tym nie przesadzajcie, że te pozwolenie na budowę jest aż takie drogie. Jak ktoś już zauważył to do budynku gospodarczego też jest projekt potrzebny. Dodatkowo płacimy za kierownika budowy, pewnie jakieś mapki itd. Nie wydaje mi się aby były to jakieś ogromne koszty.

maciej-kolanko
29-12-2015, 11:57
Nie trzeba projektu na domek 35m2 na zgłoszenie. Może ktoś orientuje się jakie są orientacyjne koszty pozwolenia na budowę. Projekt+adaptacja, mapki, odbiór itp.

Blejs
29-12-2015, 22:09
Zależy jaki region, chociaż jaka mniej więcej wielkość domu i na jakiej działce?
mapki od razu mogę powiedzieć że podobnie w całej Polsce (do celów projektowych 500 - 600 zł, poinwentaryzacyjna podobnie)

Blejs
29-12-2015, 22:46
Zależy jaki region, chociaż jaka mniej więcej wielkość domu i na jakiej działce?
mapki od razu mogę powiedzieć że podobnie w całej Polsce (do celów projektowych 500 - 600 zł, poinwentaryzacyjna podobnie)

MuratorkaAmatorka
30-12-2015, 01:11
Ja też kiedyś coś takiego planowałam, ale po wstępnej wycenie zrezygnowałam, bo tak jak mówisz, wyniosłoby mnie to ok100 000. Jeśli kolega jest minimalistą, może uda się taniej. Nie chcę zniechęcać, ale z moimi potrzebami pomysł ten okazał się niewypałem.

dawiddur
30-12-2015, 06:38
Również zastanawiałem się nad takim "mikrodomem" i nasunął mi się pewien pomysł.
Istotne w tym wszystkim jest 35m2 powierzchni zabudowy, tak?

Taki budynek jest budynkiem gospodarczym, tak? Czyli nie musi spełniać wymogów dot. przegród, pozwoleń itd, tak?
Czy dopuszczalne jest postawienie budynku murowanego, dajmy na to z silki 18cm o powierzchni zabudowy 35m2 (obrys zewnętrzny ścian) i późniejsze (po jakimś czasie) zgłoszenie ocieplenie elewacji styropianem i tym samym powiększenie jego powierzchni zabudowy?

Jak do 35m2 powierzchni zabudowy ma się budowa fundamentu o takiej powierzchni i (o ile to możliwe technicznie) budowa podłogi (jakieś systemowej), która będzie wystawać po 1m po za obrys fundamentów? Czy powierzchnie zabudowy można jakoś inaczej interpretować? Gdyby był w stanie uzyskać jakieś 40m2 powierzchni podłogi na parterze takiego budynku poważnie zacząłbym się nad takim rozwiązaniem zastanawiać. Tylko czy przepisy i możliwości technologiczne na to pozwolą?

Czy mógłby ktoś się odnieść do tych pytań?

Konto usunięte_1*
30-12-2015, 07:02
ale jak działka ma więcej m2 to możesz postawić dwa budynki po 35 m2 jeden obok drugiego i połaczyć je przejściem jakimś elastycznym i też to przejdzie :rolleyes:

gawronka
01-01-2016, 09:55
Zależy jaki region, chociaż jaka mniej więcej wielkość domu i na jakiej działce?
mapki od razu mogę powiedzieć że podobnie w całej Polsce (do celów projektowych 500 - 600 zł, poinwentaryzacyjna podobnie) czytam i oczom nie wierze. :o jakie mapki do celow projektowych, jaki projekt? wzielam mapke zwykla , zrobilam ksero w domu i sama narysowalam gdzie ma stac domek, pozniej wzielam kartke narysowalam odrecznie jak ma wygladac budynek nawet nie uzywajac linijki (pozniej w starostwie smiali sie pytajac czy sciany beda krzywe :p ), wydrukowalam zgloszenie opisujac tak ze cuda wianki moglabym postawic : sciany murowane lub o konstrukcji drewnianej, budynek kryty blacha lub dachowka lub gontem, okna zabezpieczone tym lub tym i.t.d. zglosilam i juz. chcac miec potwierdzenie, wyslalam do nich wniosek o wydanie zaswiadczenia ze nie wnosza sprzeciwu za co musialam zaplacic 25 zl. i tyle. prad dociagniety, woda z kopanej studni. nr nadany bo nr mozna nadawc nawet do pustej dzialki. dzialka rolna, bez planu zagospodarowania przestrzennego. jedyny koszt to byl geodeta ktory naniosl po wybudowaniu budynek na mapy. i tyle. woj . warmisko-mazurskie

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-01-2016, 12:50
Nie trzeba projektu na domek 35m2 na zgłoszenie.
... tak ( nie potrzeba projektu ) jeśli to dotyczy :
" wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki; "
- jednym słowem taki obiekt ( bez projektu ) może być z "dykty i papieru", a skoro jest używany "okresowo" w zakresie "wypoczynku" to ustawodawca zminimalizował "do zera" wymagania stawiane takim obiektom, jako np. nie zagrażające życiu, zdrowiu, ...
- natomiast, jeśli rozmawiamy o budynku mieszkalnym jednorodzinnym, całorocznym ( nawet o powierzchni 35m2 ) wymaga projektu zgodnie z
" Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego" .
- przykłaem ciekawej realizacji takiego MINI DOMU jest np. domek o powierzchni użytkowej 40m2 , który prezentowałem w " inspiracjach :)
( #3297 )http://forum.muratordom.pl/showthread.php?32337-nowoczesne-domy-inspiracje/page165&highlight=inspiracje

dawiddur
01-01-2016, 14:17
Rekreacja indywidualna...
Ok, postawię budynek, którego przeznaczeniem będzie rekreacja indywidualna - okresowy wypoczynek itd.
Po chwili/ miesiącu/ roku zapragnę zmienić jego przeznaczenie na budynek mieszkalny jednorodzinny, całoroczny to co wtedy? Cóż muszę zrobić? Ew. czy mogę cokolwiek zrobić, aby dopiąć swego?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-01-2016, 15:13
... możesz zlecić opracowanie projektu przebudowy obiektu uwzględniający zmianę parametrów użytkowych na budynek mieszkalny jednorodzinny :)

dawiddur
01-01-2016, 15:16
... możesz zlecić opracowanie projektu przebudowy obiektu uwzględniający zmianę parametrów użytkowych na budynek mieszkalny jednorodzinny :)

Reasumując, nie takie "hop siup"... ;/

jajmar
01-01-2016, 17:49
Zmiana sposobu użytkowanie budynku nie zawsze jest możliwa bo pierwszym krokiem do zmiany jest WZ lub odpis z MPZP

domza150tysiecy_pl
01-01-2016, 19:03
Witajcie.
Akurat jestem "na czasie" z wizją mikro domku całorocznego. Poproszono mnie o zaprojektowanie domu nadającego się do mieszkania cały rok. Warunki oczywiste były , powierzchnia zabudowy nie przekraczająca 35 metrów oraz wysokość do kalenicy 4m dla dachu płaskiego, lub 5m dla dachu niepłaskiego.
Wynika to z przepisów. Powstał "projekt" domku, którego koszt całkowity zakładając budowę we własnym zakresie zbliżył się do 50 tysięcy złotych. Do wprowadzenia. Przy powierzchni użytkowej 59 metrów kwadratowych.

Konstrukcja tradycyjna. Na ławie fundamentowej oraz ścianach nośnych z betonu komórkowego.
Konstrukcja stropu drewniana. Wszystko wykonane pod obowiązujące przepisy.
Największym problemem okazało się wykorzystanie poddasza w pełnym tego słowa znaczeniu. I po wielu analizach i projektach powstała konstrukcja jak na załączonych obrazkach.
Dzięki zastosowaniu pewnego "myku", który miałem okazje zaobserwować na Niemieckich ogródkach działkowych udało się na poddaszu podnieść wysokość pomieszczenia pozwalający na pełne użytkowanie nie przekraczając magicznych 5m wysokości.
W razie czego chętnie podzielę się dokładniej swoimi przemyśleniami na temat budowy tego domku, nad którym sam się osobiście zastanawiam :)


341802

341803

341804

dawiddur
01-01-2016, 19:28
A co z prawem? Będzie to dom "rekreacyjny" czy już "normalny"?

domza150tysiecy_pl
01-01-2016, 20:24
Dom "całoroczny"
U nas bez problemów ludzie uzyskują meldunki na ROD i takich właśnie "altankach" Przepisy są takie a nie inne.
Budowany bez pozwolenia i projektu budowlanego. Warunki, których nie wolno naginać to 35 metrów pow. zabudowy. I Wysokość budynku od lini gruntu do kalenicy 5m max.

maciej-kolanko
01-01-2016, 21:05
Myślałem o parterowym budynku z użytkowym poddaszem
tak jak np w ogłoszeniu

http://www.poznancity.pl/ogloszenia-poznan/domek-na-dzialce-budowa-altan-ogrodowych-murarstwodekarstwo-41270.htm

Tak jak piszą 20-40.000 kosztuje zbudowaniu takiego domu, nawet niebrzydko to wygląda

Elfir
01-01-2016, 21:07
jaka jest idea tak panicznego unikania pozwolenia na budowę?

Mały dom z pietrem/poddaszem jest przecież droższy w budowie od małej parterówki.

gorbag
01-01-2016, 22:29
jaka jest idea tak panicznego unikania pozwolenia na budowę?
Zapewne chodzi o koszty związane z formalnościami. Projekt, adaptacja, mapka, wytyczenie budynku przez geodetę, kierownik budowy i jeszcze trzeba się trzymać projektu. Przy założeniu kosztów 20-30tys. zł na formalności może pójść 1/4 budżetu.

Elfir
01-01-2016, 22:35
tylko, że ten piętrowy domek jest droższy.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-01-2016, 09:37
... mam wrażenie, że zdecydowana większość osób na FM, mających plany inwestycyjne dot. małych / średnich / dużych domów ... jest pod wrażeniem formy ZGŁOSZENIA ( wpisanej w Prawo Budowlane ) jako cudownej formy pozwalającej na budowanie z pominięciem Warunków Technicznych ( !? ). Otóż, czy jest to dom 35m2, czy powyżej - wymaga projektu. Forma ZGŁOSZENIE lub POZWOLENIE NA BUDOWĘ jest tylko i wyłącznie trybem postępowania administracyjnego gdzie ZGŁOSZENIE kończy się tzw. "cichą zgodą" Urzędu, POZWOLENIE NA BUDOWĘ - Decyzją Administracyjną. Nie widzę żadnych "zysków" dla inwestora w trybie ZGŁOSZENIA robót budowlanych dla realizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

xczakix
02-01-2016, 15:46
tylko, że ten piętrowy domek jest droższy.

ktoś to potwierdza ?
Wydaje mi się że dach jest najdroższy i teraz przy założeniu że dom ma mieć 100m2 parterowy albo 2x50m2 piętrowy to można z całą pewnością stwierdzić że te 100m2 parterowego będzie tańsze ? 2 x więcej dachu, 2 x więcej robót ziemnych do stanu 0 hmmm

Elfir
02-01-2016, 17:02
Mówię o tym konkretnym budynku zaprezentowanym powyżej - za 50 tyś.

Dach nieco większy, ale w parterówce nie masz schodów, stropu a i ocieplenie jest łatwiejsze, jak kładziesz je na suficie podwieszanym a nie ocieplasz połaci.
Masz też mniejszą powierzchnię o korytarzyki i klatkę schodową.

dawiddur
02-01-2016, 18:11
Jak to powiedzieć (napisać)...
Dla mnie mikroDOM to nie jest "zwykły" domek o małym metrażu. MikroDOM to coś więcej (paradoksalnie).
Schody, komunikacja itd. Odpada! W grę wchodzą tylko niekonwencjonalne rozwiązania.
Nie chodzi tu też o koszta (Przynajmniej nie aż tak!)

maciej-kolanko
03-01-2016, 18:55
Tak jak w pierwszym poście mi raczej chodziłoby o wybór między kawalerka 25-30 m2 w bloku a małym domkiem do 35m2 (o ile jest działka), gdzie myślę że koszty wybudowania takiego domku byłby nieporównywalnie mniejsze od zakupu kawalerki

dawiddur
03-01-2016, 21:01
Pamiętaj, że 35m2 zabudowy daje powiedzmy 28m2 (ściany nośne o grubości 30cm) powierzchni użytkowej, o ile nie będzie tam ścian działowych.

xczakix
21-01-2016, 16:48
No właśnie 30cm ściany to chyba lekka przesada w małym tanim w realizacji domku? Kto ma mądry pomysł na konstrukcje stosunkowo cienkiej i ciepłej ściany?
Np. szkieletor konstrukcja ściany z belek o przekroju 10cm, pomiędzy belkami wełna, od wewnątrz i zewnątrz OSB 18mm to wychodzi jakieś 14cm hmm

gambit565
21-01-2016, 18:13
Na chwilę obecną zastanawiam się z czego to postawić, jedno rozwiązanie to szkielet drewniany, płyty osb i wełna do środka przy czym zewnętrzną stronę trzeba by jeszcze czymś wykończyć a z tych płyt byłoby już na gotowo z zewnątrz ale znów jest problem w środku. Podobno są takie płyty gdzie blacha jest tylko z jednej strony ale znów trzeba by jakąś konstrukcję od środka do przymocowania płyt gipsowych no bo w blaszanym wnętrzu raczej nie byłoby sympatycznie, myślę że osb od wewnątrz byłoby OK, można jakąś tapetę przykleić...

Panel SIP- structural insulated panel- plyta osb(MFP)/styropian/plyta osb(MFP). Sam w sobie jest konstrukcja nosna. Ale zeby byl sens ekonomiczny takiego przedsiewziecia panel trzeba sprefabrykowac samemu bo polscy producenci maja ceny z kosmosu (to akurat nie jest kosmiczna technologia). Oszczedzasz na kazym etapie budowy od funadamentow po dach. Formalnie tez jest do przepchniecia.

xczakix
07-02-2016, 12:50
Zainteresował mnie ten Panel SIP
Ktoś ma jakieś realne doświadczenie z tym ? temat chyba raczkuje ale myślę że wart bliższego zainteresowania, będę wdzięczny za wszelkie info na ten temat
sceptyków i negantów wszystkiego proszę o nie wypowiadanie się w tej dyskusji

gambit565
08-02-2016, 10:40
Zainteresował mnie ten Panel SIP
Ktoś ma jakieś realne doświadczenie z tym ? temat chyba raczkuje ale myślę że wart bliższego zainteresowania, będę wdzięczny za wszelkie info na ten temat
sceptyków i negantów wszystkiego proszę o nie wypowiadanie się w tej dyskusji
realnie to chyba nikogo nie znajdziesz. w PL produkuje to firma ze slaska LS Tech. popularne jest na wschodzie(Rosja, Ukraina)

xczakix
15-04-2016, 21:21
Myślę że jednak będę budował szkieletora, poszukuję kogoś kto zna temat i jest ze śląska

Jagustynka
17-04-2016, 08:00
http://www.micromedia.li/microhouse/index.php/microhouse-39m-typ2

albo

http://www.micromedia.li/microhouse/index.php/microhouse-62-5m-version-2014

tez chce budowac - nabylam nawet to DVD...

magda_85
17-04-2016, 08:55
A ja podejdę sceptycznie. Jak myślicie skoro tak tanio i tak fajnie to dlaczego takie "mikro domy" z płyt nie przyjęły się u nas do tej pory? Odpowiedź jest prosta - nie ten klimat. Tu nie ma cudów.

Dodatkowa sprawa - widziałam kiedyś takie domki w holandii, Działało to na zasadzie cienka blacha + wypełnienie (wełna?) + cienka blacha. Ostry długi nóż i w chwilę można dostać się do środka jak do konserwy ;) To się sprawdzało dla osób które pracowały na plantacji, a tam jedynie spały. Ale zostawić w takim "domu" cały dorobek to ryzykowna sprawa.

Jagustynka
17-04-2016, 09:55
Ale zostawić w takim "domu" cały dorobek to ryzykowna sprawa.

Bo takie "domki" sa raczej dla ludzi, dla ktorych "dorobek" nie jest az tak wazny ;) To raczej kwestia stylu zycia. Jasne, wszystko ma swoje dobre i zle strony - wiadomo, ze inaczej mysli para bezdzietna a inaczej rodzina z dziecmi.
A ze Polacy przesadzaja z domiszczami po 180 m2 to inna inszosc.

magda_85
17-04-2016, 10:42
Przy czym ładować pieniądze w coś gdzie zimą można zamarznąć, a latem nie idzie wysiedzieć z gorąca, który dodatkowo można rozciąć przez byle poszukiwacza złomu to fajny projekt dla kogoś kto ma pieniądze i chce taki budynek zrobić dla przyjemności spędzania tam wolnego czasu. Zainwestować oszczędności życia i liczyć, że może jednak uda się tam mieszkać to głupota.

xczakix
03-05-2016, 18:54
Skoncentrujmy się na tym szkieletorze tzn kostrukcja z belek 10x5 cm a pomiędzy wełna 10cm grubości, z zewnątrz płyta osb i póżniej jakaś wiatroizolacja? i co na ostateczna warstwę zewnetrzna?
Od wewnątrz można od razu krecic płytę gipsową czy konieczne też najpierw płyta osb i potem dopiero gipsowa i na to płytki albo gładź?
Taka konstrukcja ściany to na pewno nie konserwa, poza tym w mojej lokalizacji jest niezwykle bezpiecznie wiec sprawy bezpieczeństwa w ogole nie wchodzą w gre
Odnosnie mieszkania w zime to tak na logikę jeżeli zainstaluje się jakiś kominek to powinno bez problemu się napalić w takim małym domku, co o tym myślicie?

Frofo007
03-05-2016, 23:07
Przecież standardowa ściana z ceramiki/silki/gazobetonu + styropian wcale nie jest droga. Ja na dom 190m2 na silikaty wydam z 15tyś. To przy domu 30m2 wyjdzie kilka tyś zł. To jest sprawdzona technologia, można zawiesić szafki, dom taki przetrwa i 100 lat. Moim zdaniem nie ma się nad czym zastanawiać bo materiał na ściany przy pozostałych kosztach budowy to jest niewielki procent.

Elfir
04-05-2016, 09:53
Dokładnie - koszt postawienia ścian domu to w ogólnych kosztach budowy ile jest? 20%?

Frofo007
04-05-2016, 12:19
Aby być dokładnym to z mojego kosztorysu ściany zewnętrzne i wewnętrzne nośne (POROTHERM P+W o grubości 25cm) na dom o powierzchni całkowitej 187m2 to koszt 10914zł netto razem z robocizną. Całość jest wyceniana na 415900zł netto, czyli ściany zewnętrzne i wewnętrzne nośne bez elewacji to około 2,6% kosztu całości inwestycji. A licząc koszt działki, projektu, adaptacji, przyłączy i pozostałej papierologii nie powinien przekroczyć 2%.

xczakix
04-05-2016, 14:43
Pragne zauważyć że cena nie jest jedyny wyznacznikiem, mam dostępne 4m szerokości więc szkoda mi przeznaczać pół metra na ścianę
W technologii szkieletu drewnianego praktycznie cała grubość to izolacja więc z dwóch stron oszczędzam 50cm w stosunku do porothermu czy silki

Ogólnie istotne też jest że ten ambitny projekt chcę zrealizować własnymi rękami a jakoś w drewnie lepiej się czuję niż przy murowaniu scian

Zastanawiam się jakiej grubości muszą być belki o długości 4m aby utrzymać antresolę ? 15x10 wystarczą ?

Frofo007
04-05-2016, 15:21
xczakix: myślę, że warto patrzeć na problem całościowo... W tak małym domu szkoda miejsca na kominek, opał itp, także wypadałoby go ogrzewać prądem a jeśli już prąd to najlepiej w II taryfie, także budynek powinien akumulować ciepło.

Ja bym zrobił tak:

Fundament - płyta fundamentowa na 10-15cm styropianu.
Ściany nośne: 12/15cm silki + 15cm styropianu, wówczas cała ściana ma 27/30cm grubości.
Ogrzewanie: kable grzewcze zatopione w płycie fundamentowej.

Zaletą takiego rozwiązania jest bezobsługowy, ekonomiczny system grzewczy, brak konieczności tracenia miejsca na komin i kominek.

Wszystko zależy od OZC, ale wydaje mi się, że roczne koszty grzania w II taryfie dla tak małego domku nie powinny przekroczyć tysiąca złotych. Koszt systemu grzewczego to z 2tyś zł, czyli tyle ile kosztuje sam komin.

Elfir
04-05-2016, 15:52
moim zdaniem lepiej kupić grzejniki elektryczne niż zalewać podłogówkę.

Frofo007
04-05-2016, 16:10
Elfir: ale to by miało być zatopione w płycie fundamentowej a nie w wylewce. Atutem tego rozwiązania jest "lepszy" komfort cieplny i akumulacyjność.

Elfir
04-05-2016, 17:20
wiem, ale masywne konstrukcje niepotrzebnie podrażają koszty budowy.
W kwestii ścian krytycznie wypowiadałam się na temat poszukiwania egzotycznych materiałów i rozwiązań typu panele SIP. Jeśli autor czuje się na siłach budować drewnianego szkieletora, będzie to przynajmniej szybka technologia budowy. Ale oszczędność w porównaniu z klasycznym murowaniem niewielka. Co najwyżej nieco oszczędności na stali zbrojeniowej fundamentu, który pod lekkiego szkieletora może być lżejszy.
Trzeba sprawdzić co jest tańsze do ocieplenia - celuloza czy wełna.

Od środka wnętrze zamiast k-g może obić płytami OSB:
http://blog.pufadesign.pl/wp-content/uploads/2013/01/Stealth-Barn-Exterior-111.jpg

Do tego grzejniki akumulacyjne i już.

niktspecjalny
04-05-2016, 18:22
http://blog.pufadesign.pl/wp-content/uploads/2013/01/1271136038_image_lg_100323_0013.jpg

Całość nie ale to połączenie i elektryka i owszem.

Frofo007
04-05-2016, 18:53
Moim zdaniem wygląda to jak w jakiejś kanciapie na działce rekreacyjnej :P Po to używa się tynku od tylu lat bo jest to najlepsze rozwiązanie pod względem ceny, trwałości i odczuć wizualnych.

niktspecjalny
05-05-2016, 14:24
Moim zdaniem wygląda to jak w jakiejś kanciapie na działce rekreacyjnej :P Po to używa się tynku od tylu lat bo jest to najlepsze rozwiązanie pod względem ceny, trwałości i odczuć wizualnych.

Chciałbym mieć taką przedstawioną za fotce kanciapę na działce.

cezary.pl
05-05-2016, 15:44
Po pierwsze projekt u architekta z konstruktorem bo pewnie typowych projektów brak.

Mikro domek 35 m2 postawiłbym na płycie fundamentowej.
Ściany z silki jak najcieńsze jakie dopuści konstruktor, docieplone na zewnątrz PIR.
Ściany wewnętrzne, jak murarz ładnie wymuruje można pomalować zamiast tynkować. Wadą wtedy są instalacje elektryczne na zewnątrz.
Masa akumulacyjna w takim domku jest na wagę złota.
Na pewno sypialnia-antresola z wejściem drabinką lub mikro-schody z salonu usytuowana nad kuchnią i łazienką.
Dach dwuspadowy z płyty warstwowej:) wewnętrzna strona płyty pomalowana matową białą farbą i sufit gotowy.
Ogrzewanie: łazienka kable w podłodze i drabinka, reszta, klima z funkcją grzania i ewentualnie mała kózka na drewno.
Klima dla tego, że łatwiej taki domek ogrzać zimą niż schłodzić latem. Zyski bytowe wtedy mogą być sporym problemem.
Wentylacja, jakieś ścienne reku.

Pozdrawiam
Cezary

gorbag
05-05-2016, 20:11
Masa akumulacyjna w takim domku jest na wagę złota.
Zależy od przeznaczenia. Wpisywałem się wcześniej w tym wątku, z planem na domek gościnny. W takiej sytuacji wskazana jest jak najmniejsza akumulacja, żeby w razie potrzeby (czasem nagłej) móc szybko domek ogrzać, a zaraz po wyjeździe gości, skręcić na minimum. Taka sama sytuacja jeśli sami będziemy go używać rekreacyjnie, np. na imprezy, czy korzystając okazyjnie z sauny.

e_gregor
05-05-2016, 20:20
A mnie tak naszło z różnych powodów ostatnio, żeby... wybudować sam garaż (w bryle domu na który uzyskałem pozwolenie) i zaadoptować go tanim kosztem na pomieszczenie mieszkalne. Odpuszczę sobie tynki, ale położę tanie panele. Garaż ma 28m2 - wystarczy na salono-kuchnio-sypialnię oraz osobną łazienkę - kabinę i WC. Garaż ma małe okienko zaprojektowane (150x90h), w bramie też bym wstawił tymczasowo witrynę (używana z alle idzie kupić za kilkaset zł). Przykryłbym go prostym płaskim drewnianym dachem krytym gontem bitumicznym. Ławy fundamentowe mam na cały dom, ściany postawię tylko dla garażu. WC i kabina prysznicowa docelowo zostaną jak w dalszej przyszłości wybuduję resztę domu - przyda się "ogrodowy" kibelek w garażu (mam zaprojektowane drzwi od strony ogrodu. Kabinę zdemontuję i będzie schowek na grabie i kosiarkę. Do ogrzewania koza plus jakiś elektryczny grzejnik spięty z termostatem aby np podczas nieobecności nie wychłodzić przesadnie pomieszczenia. Mała lodówka, dwupolowa kuchenka elektryczna, kawałek blatu nad najtańszymi szafkami. Ciepła woda z bojlera 80l - na jedną osobę wystarczy na prysznic. Pójdzie w to kilka tysiaków aloe z drugiej strony to tylko koszt kilku miesięcy wynajmowania mieszkania - w zamian będę mieszkał (i pilnował) budowy, będę u siebie i zawsze będzie blisko żeby coś podłubać przy budowie reszty domu.

cezary.pl
05-05-2016, 21:41
Zależy od przeznaczenia. Wpisywałem się wcześniej w tym wątku, z planem na domek gościnny. W takiej sytuacji wskazana jest jak najmniejsza akumulacja, żeby w razie potrzeby (czasem nagłej) móc szybko domek ogrzać, a zaraz po wyjeździe gości, skręcić na minimum. Taka sama sytuacja jeśli sami będziemy go używać rekreacyjnie, np. na imprezy, czy korzystając okazyjnie z sauny.

Oczywiście masz 100% racji, jeśli mikro domek będzie użytkowany tak jak zakładasz.

Ale czy przeczytałeś pierwszy wpis autora, założyciela wątku? :no:?

Pozdrawiam
Cezary

gorbag
05-05-2016, 22:59
Ale czy przeczytałeś pierwszy wpis autora, założyciela wątku? :no:?
Jasne, włączyłem się w temat zaraz na początku, bo większość założeń mam podobne - mały, tani, własnymi siłami.

Elfir
05-05-2016, 23:03
Pójdzie w to kilka tysiaków aloe z drugiej strony to tylko koszt kilku miesięcy wynajmowania mieszkania - w zamian będę mieszkał (i pilnował) budowy, będę u siebie i zawsze będzie blisko żeby coś podłubać przy budowie reszty domu.

Wliczasz karę od NB za nielegalne zamieszkanie, bez odbioru? :)

niktspecjalny
06-05-2016, 06:44
A mnie tak naszło z różnych powodów ostatnio, żeby... wybudować sam garaż (w bryle domu na który uzyskałem pozwolenie) i zaadoptować go tanim kosztem na pomieszczenie mieszkalne. Odpuszczę sobie tynki, ale położę tanie panele. Garaż ma 28m2 - wystarczy na salono-kuchnio-sypialnię oraz osobną łazienkę - kabinę i WC. Garaż ma małe okienko zaprojektowane (150x90h), w bramie też bym wstawił tymczasowo witrynę (używana z alle idzie kupić za kilkaset zł). Przykryłbym go prostym płaskim drewnianym dachem krytym gontem bitumicznym. Ławy fundamentowe mam na cały dom, ściany postawię tylko dla garażu. WC i kabina prysznicowa docelowo zostaną jak w dalszej przyszłości wybuduję resztę domu - przyda się "ogrodowy" kibelek w garażu (mam zaprojektowane drzwi od strony ogrodu. Kabinę zdemontuję i będzie schowek na grabie i kosiarkę. Do ogrzewania koza plus jakiś elektryczny grzejnik spięty z termostatem aby np podczas nieobecności nie wychłodzić przesadnie pomieszczenia. Mała lodówka, dwupolowa kuchenka elektryczna, kawałek blatu nad najtańszymi szafkami. Ciepła woda z bojlera 80l - na jedną osobę wystarczy na prysznic. Pójdzie w to kilka tysiaków aloe z drugiej strony to tylko koszt kilku miesięcy wynajmowania mieszkania - w zamian będę mieszkał (i pilnował) budowy, będę u siebie i zawsze będzie blisko żeby coś podłubać przy budowie reszty domu.

To co piszesz i jak się do tego odnosisz trochę mnie przeraża.P.moderator ma trochę racji.Jak chcesz to nazwę "zarejestrować ku ich wiadomości" czyli w NB.Chcesz adaptacji dokonać nielegalnie???Jak rozumiem dom postawiony chcesz doglądać z adoptowanego garażo-salono-łazienko itd.To jest niemożliwe i nie realne.Jeśli natomiast w dobudowanym garażu postawisz łózko polowe i koze czemu nie.

kemot_p
06-05-2016, 07:25
A mnie tak naszło z różnych powodów ostatnio, żeby... wybudować sam garaż (w bryle domu na który uzyskałem pozwolenie) i zaadoptować go tanim kosztem na pomieszczenie mieszkalne. Odpuszczę sobie tynki, ale położę tanie panele.
Moja kuzynka podobnie zrobiła. Zamiast wynajmować mieszkanie, po zakupie działki wybudowali na początek podwójny garaż, a jego poddasze zaadaptowali na cele mieszkalne - 2 pokoiki, korytarzo-kuchnia i łazienka. Mieszkali tak, przez całą budowę, chyba ze 4 lata. A na dole w garażu spali budowlańcy, bo ekipy mieli gdzieś z Polski.
Elfir zwróciła uwagę, że za takie działanie jest kara, gdyby ktoś doniósł, więc żyj w zgodzie z sąsiadami ;)

niktspecjalny
07-05-2016, 19:18
Moja kuzynka podobnie zrobiła. Zamiast wynajmować mieszkanie, po zakupie działki wybudowali na początek podwójny garaż, a jego poddasze zaadaptowali na cele mieszkalne - 2 pokoiki, korytarzo-kuchnia i łazienka. Mieszkali tak, przez całą budowę, chyba ze 4 lata. A na dole w garażu spali budowlańcy, bo ekipy mieli gdzieś z Polski.
Elfir zwróciła uwagę, że za takie działanie jest kara, gdyby ktoś doniósł, więc żyj w zgodzie z sąsiadami ;)


O jakimś kosmosie rodzinnym piszesz.Dopiero to zauważyłem.
...........wybudowali na początek podwójny garaż, a jego poddasze zaadaptowali na cele mieszkalne.............. To nie jest normalne.Jest nader niedorzeczne.Uważasz ten przykład za ok???

Biniuking
25-06-2019, 20:42
431823

Moze taki domek z plyty warstwowej 5×7m wysoki na 5m koszt takiego domku z robocizna to 60tysi bez plyty fundamentowej