PDA

Zobacz pełną wersję : ?awy fundamentowe-izolacja pozioma niezb?dna, czy nie?



kolo
05-09-2004, 13:52
Niedalej jak wczoraj kolega, który rozpoczął budowę domu ( ma wylane ławy fundamentowe) oznajmił mi, że nie będzie robił izolacji poziomej na ławach(zgodnie z sugestią wykonawcy i akceptacją kier. bud. :o )Czy ww. izolacja nie jest niezbędna, czy może ja wyrzuciłem pieniądze w błoto robiąc ją u siebie w domu? Poproszę o odpowiedzi. Poproszę kolegę, żeby przeczytał tego posta - jutro chce zacząć murować ściany fundamentowe :evil:

invx
05-09-2004, 14:57
IZOLACJA POZIOMA JEST NIEZBEDNA, amen

jajmar
05-09-2004, 15:16
Na ławach tez nie bede robil izolacji poziomej. Zrobie ja na wierzchu ściany fundamnetowej. Mam suchy grunt i niski poziom wod gruntowych.

Renia
05-09-2004, 18:30
Pomimo, że mam zrobioną izolację poziomą ław - dysperbitem, to myślę, że nie jest ona taka ważna. Nie wiem dlaczego nie wierzę, że jakąś szczelinką woda nie będzie sie sączyć od dołu do góry ścianami fundamentowymi i zatrzyma sie dopiero na izolacji poziomej tychże ścian. Nawet jak ma sie pionową ścian (ja też mam dysperbitem), to jeśli jest odrobinę uszkodzona (jakieś drapnięcie lub niedokładnie naniesiona) to też woda sie będzie wsączać w ściany. Tylko dobra izolacja pozioma ścian na górze powstrzymuje podciąganie wilgoci w mury.
Dawniej nie znano takich środków izolacyjnych, które obecnie sie stosuje, robiono tylko poziomą ścian i domy stoją dłuuuugo i nic się nie dzieje.

Poza tym jest wiele osób, które robią fundamenty lane bezpośrednio w kopane rowki, nie mają więc możliwości zrobienia żadnej izolacji ani poziomej ław ani pionowej ścian i też te domy stoją.

Cypek
05-09-2004, 18:41
IZOLACJA POZIOMA JEST NIEZBEDNA, amen
Ależ oczywiscie, ale chyba nie na ławach, na bloczkach wystarczy wg mnie.

jareko
05-09-2004, 19:17
izolacja pozioma jest niezbedna - amen :) - zapobiega podsiakaniu wilgoci i to byloby w temacie ale .....
gdzie ja koniecznie umiescic - to jest pytanie zasadnicze
Nie zawsze od razu trzeba ja klasc na samej lawie fundamentowej - natomiast ZAWSZE przed pierwsza podloga, czy tez wiencem - wszystko zalezy od konstrukcji
Wszystko zalezy od konstrukcji lawy, od konstrukcji sciany fundamentowej od tego czy mamy piwnice czy tez nie
Zeby z niej zrezygnowac od razu na lawie trzeba miec pewnosc ze uczynimy to bez uszczerbku dla podstawowego jej zadania - czyli zapobieganiu podciagania wilgoci z gruntu na reszte naszego domu

Mariusz1
06-09-2004, 07:59
u mnie też nie została wykonana izlacja pozioma na ławie fundamentowej. Wykonawca stwierdził, że nie ma takiej potrzeby.
Sczerze mówiąc trochę się przejąłem faktem ich braku, lecz zorientowałem się za późno.
Napiszcie co o tym sądzicie. Mój przypadek wygląda następująco:

Mam ławy fundamentowe wylane do gruntu o wysokości 70 cm, na nich bez izolacji poziomej ułożone są bloczki fundamentowe B20 na zaprawie cementowej. Ściana z bloczków ma wysokość około 60 cm. Z zewnątrz wysmarowana jest izolacją pionową i przyklejony styropian estrudowany. Wewnątrz wysmarowana została dysperbitem i przyklejona folia budowlana. Izolacja pozioma została położona dopiero na górnej warstwie bloczków, przed ułożeniem pierwszej warstwy betonu komórkowego.
Czy takie rozwiązanie w jakiś sposób nie zaszkodzi ścianom fundamentowym ?
Dodam jeszcze, że nie mam piwnic.

jareko
06-09-2004, 08:20
Mariusz1 - by sie nie rozpisywac - jest OK

RobertOC
06-09-2004, 08:28
Nie wiem po co izolacja na ławie. Przecież i tak fundament jest pod ziemią i jeśli nie z ławy to z gruntu będzie podciągał wilgoć. Nic na to nie poradzimy. Najważniejsza jest izolacja na ścianie fundamentowej powyżej gruntu. Chyba że są piwnice. Wtedy i tak izolacja musi byc profesjonalnie zrobiona zeby w piwnicy nie było wilgoci a nawet wody.

jareko
06-09-2004, 08:34
Nie wiem po co izolacja na ławie. Przecież i tak fundament jest pod ziemią i jeśli nie z ławy to z gruntu będzie podciągał wilgoć. Nic na to nie poradzimy. Najważniejsza jest izolacja na ścianie fundamentowej powyżej gruntu. Chyba że są piwnice. Wtedy i tak izolacja musi byc profesjonalnie zrobiona zeby w piwnicy nie było wilgoci a nawet wody.
dokladnie jest tak jak to ujales - nic dodac nic ujac

Bard13
06-09-2004, 08:37
A ja zadam pytanie teoretykom, którzy przeliczają poziom wód gruntowych i wilgotność podłoża.

Ile będzie Cię kosztowała ta dodatkowa izolacja, skoro ładujesz w dom min 200 tyś?

A jeśli się okarze, że wilgoć podchodzi jednak po ścianach, jak skorygujesz swoją oszczędność i za ile?

Papa czy folia to max 300 PLN i święty spokój

LUDZIE!! Oszczędzajćie ale bez przesady!!

RobertOC
06-09-2004, 08:44
Nie chodzi o te 300 zł bo w skali całej inwestycji to są znikome koszty tylko o zasatność rozwiązania. Bard przeczytaj jeszcze raz poprzedni post. A jeśli chcesz zrobić to dobrze poszukaj informacji np w Ceresit. ale taki system izolacji to nie 300 tylko 3000zł

jareko
06-09-2004, 08:49
Bard13 - wyluzuj :) Tu nie chodzi jak sadze o oszczednosci. We wszystkich ksiazkach jajie wertowalem zanim sie za swoja chalupe wzialem bylo tak:
Chalupa podpiwniczona - izolacja pozioma pwilgociowa na lawie, izolacja pwilgociowa scian, izolacja pwilgociowa pozioma min 30 cm nad docelowym poziomem gruntu - a w jednej jeszcze bylo zalecenie by tuz pod stropem nad piwnica dac jeszcze jedna warstwe izolacji
Chalupa niepodpiwniczona - tylko izolacja pozioma minimum 30cm nad planowanym poziomem gruntu
Cos w tym chyba musi byc :)
A co do reszty - zawsze mozna dac cos ponad wymagane minimum :) U mnie zbrojenie wiiency i zeber rozdzielczych w Fercie jest ponad zalozony wymiar - miala byc 10 jest 16 :) Zamiast B-30 jest B-40 :)

Wakmen
06-09-2004, 08:55
Na ławach tez nie bede robil izolacji poziomej. Zrobie ja na wierzchu ściany fundamnetowej. Mam suchy grunt i niski poziom wod gruntowych.
Ja mam podobne warunki geotechniczne i na dodatek ziemia bardzo dobrze przepuszczalna (troszeczkę humusu a pod nim żwir o grubości od 0-16mm - super) a jednak zrobiłem izolację poziomą co mnie kosztowało zakupem 2 rolek specjalnej folii do takiej izolacji za sumę 75 PLN. Dużo? Chyba nie a spać spokojnie mogę.
Dodatkowo dałem izolację pionowe z zawnątrz i wewnątrz ścian fundamentowych.

Mariusz1
06-09-2004, 10:53
Czy ktoś jeszcze z Forumowiczów nie wykonał izolacji poziomej ?
Jak to uzasadniał Wasz kier. budowy ?

Bard13
06-09-2004, 11:14
Może i mnie poniosło, ale pojawiają się posty:
"Czy robić izolację pod murłatą"
"Czy zbroić wylewkę posadzki"
itp.


Po prostu czasem ręce opadają, jak ktoś wywala 200-300 tyś na dom i żałuje 100-300 pln na papę

Urażonych przepraszam

jareko
06-09-2004, 11:18
Bard13 powiedz lepiej (dla rozladowania napiecia :) ) jakiego to plynu sie napiles ze tak posture swa zmieniasz co chwila? ;) (te z boczku :) )

chechlak
06-09-2004, 11:27
Mam 80 cm w gruncie 110 cm bloczkami ponad, malowane dysperbitem i podsypane ziemią ok 70 cm na bloczkach folia, płyta betonowa na całym budynku, druga folia a na niej pustak poryzowany 24 P+W. Najważniejsza sprawa odciąć ściany ponad gruntem od wody i połączyć izolacją ścian z izolacją podłogi na gruncie, odciąć wodę izolacją pionową z zewnątrz.

Mariusz1
06-09-2004, 14:40
chechlak,
a czy dałeś izolację poziomą tj. pomiędzy ławą fundamentową a bloczkami ?

RolandB
06-09-2004, 14:51
nie bardzo widze sens oddzielania lawy fundamentowej od podmurowki ... ja mam tak jak chechlak ...


Najważniejsza sprawa odciąć ściany ponad gruntem od wody i połączyć izolacją ścian z izolacją podłogi na gruncie, odciąć wodę izolacją pionową z zewnątrz.

i to jest najważniejsze ...

pattaya
06-09-2004, 18:05
Ja zrobiłem bo jest to niewielki koszt a może w życiu pomóc.
RobertOC pisał,że i tak będą bloczki ciągnąć wilgoć.Ale jak?Od wewnątrz 2xabizol,od zewnątrz to samo +styropian +klej+abizol.Czyli tylko od ław.No to położyłem folię 0,8 i mam spokój na wypadek przerwania izolacji poziomej na bloczkach.A to może się zdarzyć.Takie podwójne zabezpieczenie.

chechlak
07-09-2004, 09:02
chechlak,
a czy dałeś izolację poziomą tj. pomiędzy ławą fundamentową a bloczkami ?
Nie dałem. Bloczki były murowane nad rodzimym poziomem gruntu bez izolacji, wysokość ściany fundamentowej 110 cm. Teraz z tych 110 cm zostało po podsypaniu 40 cm na cokół. Na murze z bloczków ułożyłem folię wylałem płytę betonową na całym obrysie budynku, na tą płytę folia i mur z cegły poryzowanej. Myślę, że mój teść ma rację, że woda fundamentem podciąga w całym gruncie a nad gruntem odcina folia (lub papa na lepiku) na wszelki wypadek warstwa lub dwie cegły i druga folia. Od lat sprawdzone i niezawodne. Ważne jest połączenie z izolacją poziomą podłogi, żeby płyta nie podiągała wilgoci ze ścian, bo wtedy murowany grzyb.

jareko
07-09-2004, 09:31
chechlak,
a czy dałeś izolację poziomą tj. pomiędzy ławą fundamentową a bloczkami ?
Nie dałem. Bloczki były murowane nad rodzimym poziomem gruntu bez izolacji, wysokość ściany fundamentowej 110 cm. Teraz z tych 110 cm zostało po podsypaniu 40 cm na cokół. Na murze z bloczków ułożyłem folię wylałem płytę betonową na całym obrysie budynku, na tą płytę folia i mur z cegły poryzowanej. Myślę, że mój teść ma rację, że woda fundamentem podciąga w całym gruncie a nad gruntem odcina folia (lub papa na lepiku) na wszelki wypadek warstwa lub dwie cegły i druga folia. Od lat sprawdzone i niezawodne. Ważne jest połączenie z izolacją poziomą podłogi, żeby płyta nie podiągała wilgoci ze ścian, bo wtedy murowany grzyb.
i tak faktycznie jest :) wiec skoro nie masz podpiwniczenia mozesz ograniczyc sie do jednej warstwy izolacji poziomej ponad gruntem. Jest tylko wazna kwestia - z czego wykonasz sciany fundamentowe. Najlepszy jest beton, bloczki betonowe oraz cegla klinkierowa pelna (ale to bardzo drogie rozwiazanie)

Zonzi
30-05-2007, 22:34
Witam

W projekcie mam zaplanowaną izolację 2x papa na lepiku dookola law fundamentowych tj na chudziaku, z bokow i od gory pod sciana fundamentowa. Na scianie fundamentowej zaplanowany jest dysperbit.
Glebokosc posadowienia 1m a woda w suche lato byla na 1,10 m

Moze mi ktos podpowiedziec co konstruktor mial na mysli bo nie slyszalem o takim rozwiazaniu ??

Pozdrawiam
Zonzi

HenoK
31-05-2007, 05:41
Moze mi ktos podpowiedziec co konstruktor mial na mysli bo nie slyszalem o takim rozwiazaniu ?? i
Nie prościej zapytać o to konstruktora ? :lol:

Barbossa
31-05-2007, 08:20
Moze mi ktos podpowiedziec co konstruktor mial na mysli bo nie slyszalem o takim rozwiazaniu ?? i
Nie prościej zapytać o to konstruktora ? :lol:
pewnie sam nie wie, może to konduktor nie konstruktor?

Geno
31-05-2007, 08:24
Cóż ja słyszałem o takim rozwiązaniu i co mam powiedzieć?

Barbossa
31-05-2007, 08:28
Cóż ja słyszałem o takim rozwiązaniu i co mam powiedzieć?
po prostu powiedz o co chodzi, bo ja nie wiem

Geno
31-05-2007, 08:33
Głównie o karbonizację

Barbossa
31-05-2007, 08:36
Głównie o karbonizację
i tyle?
Geno - trochę więcej, jakieś szczegóły

Zonzi
31-05-2007, 09:50
Cóż ja słyszałem o takim rozwiązaniu i co mam powiedzieć?

:D Geno nIe daj się prosić i opisz dlaczego plizz.

Z punktu widzenia wykonawcy to rozumiem ze trzeba zgrzac na chudziaku pape wywinieta do gory zalac lawy i zgrzac od gory ?

Kontakt z konstruktorem mam tylko przez architekta a ten mailowo / telefonicznie. :cry:

Pozdrawiam
Zonzi

Geno
31-05-2007, 10:37
Z punktu widzenia domu jednorodzinnego i przy nie agresywnej wodzie to nie warto ale wywodzi się to z tego, iż karbonizacja najwolniej przebiega wtedy kiedy beton jest albo zupełnie suchy albo zupełnie mokry.

Zonzi
02-09-2007, 00:09
Witam

Mam dylemat - dawac izolacje pozioma pod slupy ? Wydawalo mi sie ze cale lawy trzeba izolowac ale wykonawca twierdzi ze pod slupy to nie. To po co wogle izolowac lawy jak i tak przez slupy podciagnie wode ... ?

Pozdrawiam
Zonzi

02-09-2007, 04:17
... To po co wogle izolowac lawy jak i tak przez slupy podciagnie wode ... ?
o to zapytaj tego, który Ci tak zaprojektował ...

PABLOS11
19-04-2008, 12:45
Do góry

PABLOS11
19-04-2008, 13:03
1Jaki jest najlepszy klej którym mogę przykleić styropian ekstrudowany 6 cm do dysperbitu. Mój fachowiec twierdzi że klej jest nie potrzebny bo przecież ten styropian się obłoży folią kubełkową i zasypie ziemią.
2. Czy klej i siatka od strony zewnętrzenj styropianu (os strony folii kubełkowej) jest konieczny