PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł PLESZEWSKIE KOTŁY KWM-SGR 25kw sterownik NEGROS regulacja



oksza73
09-12-2015, 19:08
Dzień dobry
Od dwóch tygodni jestem użytkownikiem kotła z podajnikiem na eko groszek.
Proszę o poradę dwóch kwestiach.
1. Czy te kotły z punktu ekonomicznego powinny dłużej chodzić w funkcji GRZANIE czy NADZÓR. Jak ogólnie powinna wyglądać prawidłowa praca takiego kotła.
2. Mam kocioł 25kW (firma Pleszewskie Kotły) z podajnikiem EKO-PAL sterownikiem NEGROS, pompa VELO ustawiona na 7 (też nie wiem czy to dobrze czy nie). Dom nieocieplany z lat 70 około 210 m2 (trzy piętra i klatka schodowa, każde piętro to niezależne mieszkanie), okna plastikowe, grzejniki metalowe lub aluminiowe (zależy w jakim mieszkaniu).
Obecnie spalam w trybie DZIEN NOC około 35 kg na dobę, temperatura w domu 21 22 stopnie przy takiej pogodzie. Nie wiem czy to co jest na palenisku jest dobrze czy źle, bo chyba trochę niedopale paliwa. Bawię się ustawieniami ale jak ktoś ma jakieś rady to chętnie poczytam co zmienić.
Podaje ustawienia
Temp. zadana 52 C
Korekcja nocna -5
Temp wyłaczenia pompy 43C
Czas podawania paliwa 11 s
Czas między podaniami 140 s
Krotność podawania paliwa 4
Czas przedmuchu 110 s
Czas pomiędzy przedmuchami 2 min
Obroty dmuchawy 35%
Obroty dmuchawy podczas dozoru 35%
Histereza 1C
3. Krótko opisze jak pracuje kocioł: kocioł na Grzaniu dochodzi do 52C i się wylącza a temperatura dobija do 53 54C i na dozorze utrzymuje się około 10 15min (długo czy krótko, ewentualnie jak to powinno wyglądac ). Potem po zejściu poniżej 51C załącza się Grzanie ale mimo to temperatura spada do 45 46C a następnie wzrasta do 52C i tak wkoło.
Co na to powiecie?
Zdjęcia poniżej to bez pracy dmuchawy i podczas grzania.
Bardzo proszę o wszelkie sugestie.
Pozdrawiam Jacek.

timon120777
09-12-2015, 23:17
to co na palniku nie nosi oznak niedopału
palnika nie znam - zerknij w instrukcje czy go się dodatkowo uszczelnia czy nie wymaga tej operacji
spalanie 35kg/dobę to nie jest zły wynik
nie piszesz jaki opał ale zakładając nawet dość mocny węgiel to jest to średnia moc w okolicy 9KW
przy słabszym opale wyjdzie nieco mniej a to oznacza że zapotrzebowanie domu nie jest tragicznie duże pomimo braku izolacji
jedna rzecz jaką możesz zmienić to dać krótszy (jeśli sterownik pozwala) czas podawania aby węgiel był częściej wzruszany co zmniejsza ryzyko spiekania
możesz zatem :
Czas podawania paliwa 11 s 5s
Czas między podaniami 140 s 65s
do tego czasy przedmuchu zbyt długie a przerwy pomiędzy nimi zbyt małe
wystarczy do podtrzymania ognia dmuchać co 10 minut przez 20-30sek nie ma potrzeby robić prawie 2 minutowych przedmuchów co 2 minuty

oksza73
11-12-2015, 08:32
ok dzięki za odpowiedź. Czyli to co na palniku to spieki?. Bo co niektórzy twierdza że w takim piecu powinien być tylko sam spalony pył. Czas podawania mogę zmniejszac co sekunde.
A jak jest z tą zasadą działania kotła i z tym GRANIEM i NADZOREM pytałem o to na wstepie. Jak ocenia Pan czas dozoru długo czy krotko? I ta bezwładność jest dobra czy taka sobie? Groszek z kopalni JULIAN Piekary 26 MJ jest ok bo pale w starym tradycyjnym kotle węglem z tej kopalni od paru lat od jednego dostawcy .

timon120777
11-12-2015, 17:29
nie widzę tam spieków jedynie trochę łupka co jest ostatnio coraz częściej spotykane
czas nadzoru dla mnie to czas zmarnowany i uważam iż kocioł powinien pracowac a nie stać w podtrzymaniu. dlatego też preferuję prace ciągła bez lub z bardzo krotkim nadzorem. każde przerwanie procesu spalania to spadek sprawności i straty. po to wprowadza się PID-y i inne algorytmy do prowadzenia kotła w trybie ciągłym z modulacja mocy
im dłuższą ustawisz przerwę podawania i mniejszy nadmuch tym niźsza będzie moc i mniejsza bezwładność- nie będzie tak przeciągał i na krócej się odstawi

oksza73
13-12-2015, 17:07
ok dziekuje za rady
Bede próbował dalej. Zgodnie z tym co Pan napisal o czasie podawania i czasie między podaniami.
Pozdrawiam Jacek

Zbyszko125
21-12-2015, 18:25
Tak się składa że również korzystam z takiego kotła i sterownik Tigra to trochę bardziej rozbudowany Negros ( Negros obsługuje 2 pompy ,Tigra 4 pompy.) Oba sterowniki to dwustanowce, ustawienie ich do pracy ciągłej niemożliwe,aby zmienić moc palnika trzeba zmienić mu parametry. W zasadzie niemożliwe ustawienie sterownik aby nie zrucal niedopalponegpo węgla od przeciwnej strony wentylatora,jeśli nie zruca to od strony wentylatora żar się zapadnie. Palniki już tak jest zrobiony (ekopal) ją zrobiłem 2 rzeczy mała modyfikacja palnika i zmieniłem sterownik na inny z modulacja mocy, zużycie węgla spadło o ok 40% i kocioł pracuje praktycznie non stóp na mocy od 2kw do 10kw gdzie ok 10% czasu pracuje na wyższej mocy resztę na małej,z węgla robi się pył,śladowe ilości większych kawałków, które rozpadają się po uderzeniu pogrzebaczem.utrzymanie temp.zadanej nie jest problemem,wcześniej przy Tigrze albo długo dochodził, i mocno przeciagal.obecnie w ustawieniach mam ustawione przeciąganie o 3 stopnie w określonym czasie.

ampergold
02-12-2018, 22:28
Tak się składa że również korzystam z takiego kotła i sterownik Tigra to trochę bardziej rozbudowany Negros ( Negros obsługuje 2 pompy ,Tigra 4 pompy.) Oba sterowniki to dwustanowce, ustawienie ich do pracy ciągłej niemożliwe,aby zmienić moc palnika trzeba zmienić mu parametry. W zasadzie niemożliwe ustawienie sterownik aby nie zrucal niedopalponegpo węgla od przeciwnej strony wentylatora,jeśli nie zruca to od strony wentylatora żar się zapadnie. Palniki już tak jest zrobiony (ekopal) ją zrobiłem 2 rzeczy mała modyfikacja palnika i zmieniłem sterownik na inny z modulacja mocy, zużycie węgla spadło o ok 40% i kocioł pracuje praktycznie non stóp na mocy od 2kw do 10kw gdzie ok 10% czasu pracuje na wyższej mocy resztę na małej,z węgla robi się pył,śladowe ilości większych kawałków, które rozpadają się po uderzeniu pogrzebaczem.utrzymanie temp.zadanej nie jest problemem,wcześniej przy Tigrze albo długo dochodził, i mocno przeciagal.obecnie w ustawieniach mam ustawione przeciąganie o 3 stopnie w określonym czasie.

Sorry, widzę że to stary wątek, ale nadal aktualny niestety. Mam podobne problemy z tym palnikiem i interesuje mnie jaką modyfikację trzeba zrobić aby palił cały a nie tylko połowa?