PDA

Zobacz pełną wersję : PTH 44 - zabezpieczenie otworów przy wylewniu stropu



Zbych_Sz
05-09-2004, 18:25
Pytanie dla budujących ścianę jednowarstwową z PTH 44 lub 50 czy przy zalewaniu stropu nalezy zabezpieczać otwory w pustakach np. papą czy zaprawą ciepłą.
Pytanie bierze się z obawy czy jak w te otwory naleje się betonu to nie osłabi to izolacji cieplnej ściany.

Zbych_Sz

dryblasy
05-09-2004, 20:48
Witam,
Jak na moje to coś nie gra u mnie na Pth 44PW majster dał jeszcze obmurówkę z pełnej cegły, więc pytanie lekko nie aktualne :-(.
pozdrawiam
Dawid

Przekorek
06-09-2004, 10:20
Jak sie tam wleje troche w górną warstwę pustaków, to bez przesady, nie bedzie szkody - w betonie jest żwir, więc sie to szybciutko pozatyka). Ważniejsze, żeby ocieplić styropianem 5cm te boki płyty podłogowej (styropian powinien być tzw.szalunkiem traconym) w tym wypadku.

QBQ
06-09-2004, 10:44
Zawsze pod oparcie stropu powinno sie robic podmurówke z 2-3 warstw cegły pełnej tak jak to zrobil majster u dryblasów.

echo
06-09-2004, 10:48
Właśnie - można obmurować z zewnątrz Pth 11,5 na grubośc stropu (u nas przecinali pustaki na 12 cm wysokości), potem 5 cm styropianu wokół wieńca i będzie dobrze

Zbych_Sz
06-09-2004, 11:15
Właśnie - można obmurować z zewnątrz Pth 11,5 na grubośc stropu (u nas przecinali pustaki na 12 cm wysokości), potem 5 cm styropianu wokół wieńca i będzie dobrze

Właśnie tak robię ale interesuje mnie oparcie wieńca o ścianę - wg rysunków z materiałów informacyjnych wienerbergera - wylewa się bezpośrednio na pustak, ale chciałem się upewnić.

Zbych_Sz

Przekorek
06-09-2004, 13:44
No wiec ja tez nie widze sensu murowania cegłą pełną - co to mianowicie daje? Moim zdaniem - albo wylewac od razu na pustaki, albo najpierw dawać żelbetowy wieniec - i to by było zasadnicze wzmocnienie. Ale cegła? Po co?

Zbych_Sz
06-09-2004, 16:53
No wiec ja tez nie widze sensu murowania cegłą pełną - co to mianowicie daje? Moim zdaniem - albo wylewac od razu na pustaki, albo najpierw dawać żelbetowy wieniec - i to by było zasadnicze wzmocnienie. Ale cegła? Po co?

W celu ostatecznego wyjaśnienia problemu zadzwoniłem do jednego z doradców technicznych wienerbergera, który stwierdził, że w przypadku wylewanego stropu żelbetowego należy lać beton bezposrednio na pustaki - przy dobrym betonie towarowym wszystko bedzie ok. Natomiast w przypadku gęstożebrowych tak jak to jest napisane w materiałach informacyjnych należy jako oparcie pod belki dać poduszkę ze zwykłej zaprawy cementowej grubości min 2 cm.
Tak wię nie trzena dawać cegły papy czy innych wynalazków.

Zbych_Sz

Zbigniew Rudnicki
06-09-2004, 19:24
Zaprawa murarska której uzywa się w każdej warstwie muru z PTH44 (piasek +cement +wapno) głębiej wnika w kanały pustaków niż beton zawierający grube kruszywo, blokujące szybko wlot kanału.
Przykrycie papą miejsca styku muru ze stropem to błąd.