PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze kotła



michalwitczak
14-12-2015, 12:36
Witam

Chciałbym się dowiedzieć jakiej mocy kocioł wybrać na ekogroszek. Z góry dziękuję za pomoc.

Dom wybudowany według projektu z71 pracowni z500. Dobudowane pomieszczenie gospodarcze wraz z kotłownią do domu o wielkości 3×8 m parterowy.

ściany 24 cm beton komórkowy, 15 cm styropian, na gruncie 10 cm styropianu, na poddaszu 6 cm.

dach odeskowany, opapowany, dachówka 20 . Dom w trakcie budowy.

Dane z projektu:

Budynek o wymiarach 9×7 m.

Powierzchnia użytkowa / netto 72,1 / 90,6 m²
Powierzchnia zabudowy 63,0 m²
Kubatura 209,92 m³

Powierzchnia użytkowa liczona zgodnie z rozporządzeniem ministra z dnia 25 kwietnia 2012 dowiedz się więcej.

Wysokość 7,23 m
Kąt nachylenia dachu 40°
Powierzchnia dachu 110,38 m²
Wysokość ścianki kolankowej 0,84 m
Liczba pokoi 5

Instalacja grzewcza W projekcie gaz

Energia pierwotna (Ep) 113,6 kWh/m²/rok
Energia końcowa (Ek) 103,3 kWh/m²/rok

Dodatkowo ścianka została podwyższona o 25 cm – jeden pustak, dodatkowo do budynku będzie dobudowane pomieszczenie gospodarcze + kotłownia – powierzchnia pomieszczenia to 3×7 metrów 2,6 m wysokości

Wynik z cieplowlasciwe.pl http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1239

Lubimy z żoną ciepło około 23 stopni w domu
Bojler około 200 litrów

Mam nadzieję, że dokładnie wszystko opisałem, jeśli nie to proszę pytać. Czytałem tematy podobne i wychodzi że starczy mi 10 kw, lecz instalator mi namieszał że lepiej 20 kw a minimalnie 15 KW, dlatego postanowiłem napisać, mam nadzieję, że w odpowiednim dziale. Niestety decyzje chcę podjąć dobrą a są rozbieżne wiadomości, a nie chce marznąć lub żyć z za dużym kotłem z którym żona nie da rady ponieważ ja jestem kierowcą ciężarówki i często mnie nie ma w domu.

Pozdrawiam
Michał

kaszpir007
14-12-2015, 13:44
Jeśli faktycznie powierzchnia mieszkalna to około 80m2 to nie wstawiaj większego kotła niż 7KW.
Takie mocy kotły z podajnikiem robi firma Skamp (na zamówienie). Naprawdę nie dawaj niczego wiekszego.

A tak serio , to w ta małym domu zrezygnowałbym z kotła ...
Dajesz na ściany 20cm styopianu , w podłogę także 20cm , w sufit (dach) 30cm i w 100% podłogówkę i do tego pompę ciepłą PW 7KW i będzie optymlanie.

Ale jeśli ma być kocioł na ekogroszek to bierz 7KW i nie słuchał instalatora.

Ja grzeję 165m2 , mam kocioł 12KW i jest z duuuużym zapasem już mocy ...

Mario1969/1
14-12-2015, 14:05
Instalator do wymiany ponieważ proponuje tobie kocioł dostosowany dla starych domów bez ocieplenia i ze starymi kitowanymi oknami. . Kup najmniejszy z możliwych polecanych na forum- a i tak nie wykorzystasz nigdy jego całej mocy. Lepiej peletowy- mniej uciążliwy lepsza sterowalność. Jak wsadzisz do dobrze ocieplonego domku 20KW który potrafi dać moc do 25kW to będą nie małe problemy. Porównaj wynik z Ciepławłaściwego - zapotrzebowanie w najzimniejsze, dni a tych jest w roku jest od kilku do kilkunastu to już jest taki 20KW co najmniej 3 razy za duży. Szkoda że nie poszedłeś w PC lub Gaz.
OO Kaszpir był szybszy.

CafeDelTom27
14-12-2015, 14:17
Czlowiek pyta o kocioł na ekogroszek a proponujecie PC/GAZ.To tak jakbym chcial forda a proponujecie mercedesa.Albo inaczej: chce samochod a proponujecie prom kosmiczny :-)

Mario1969/1
14-12-2015, 14:32
A Tobie Co CafeDelVon, Oba wpisy są o kociołkach, lecz także mają w sobie naukę, że nie powinno montować się w takich małych i dobrze ocieplonych mieszkaniach czy domach kotłów węglowych. To jest nauka dla tych co się budują i przypadkiem bądź nie przypadkiem będą czytać ten temat.

michalwitczak
14-12-2015, 14:41
Nie chciałem tym tematem wywołać jakiejś burzy złośliwości ) Co do pompy powiedzieli mi że pompa gruntowa i że słabo zaizolowany dom - koszty kosmiczne.
Gaż może będzie za 5 lat na najbliższe 3 lata nie ma w planach pytałem się w gminie.

Zrzuty projektu:
340636
340637

Opisze może

63m2 na dole i tyle samo na górze licząc po podłodze do tego dobudowane pomieszczenie parterowe do budynku o wymiarach 3x7 - przeznaczenie kotłownia + kuchnia letnia

Czyli razem liczą po podłodze 63*2+21=147m2

Teraz nie wiem jak liczyć czy 147m2 po podłodze czy według projektu 72m2.

Posadzki jak mi robili wyliczyli 95m2+21m2 kotłownia i kuchnia letnia utrzymywanie temp około 10 stopni. to daje nam 116m2

Co o tym sądzicie?


Edycja:
Zapomniałem dodać że na dole podłogówka i 1 grzejnik w łazience, na górze same grzejniki oprócz łazienki tam podłogówka i grzejnik.

Pozdrawiam
Michał

Mario1969/1
14-12-2015, 15:09
Masz wymiar wewnętrzny do ogrzania wg projektu 2 x (7,08-0,80)x(8,86-0,8) czyli ok 117m2+ coś tam . Poddasze słabiutko.

michalwitczak
14-12-2015, 16:59
Masz wymiar wewnętrzny do ogrzania wg projektu 2 x (7,08-0,80)x(8,86-0,8) czyli ok 117m2+ coś tam . Poddasze słabiutko.

Co znaczy słabiutko, chodzi ci o wełnę ??

Zastanawiałem się czy nie dołożyć 5 cm nad krokwiami, lecz poddasze niskie i szkoda mi tego miejsca tym bardziej że mam prawie 190 cm wysokości. Duża to strata to tylko 5 cm ?

Druga sprawa zastanawiam się nad piecem jaka firma. Byłem za ogniwem, lecz znalazłem tematy o rdzy i pękających ślimakach po 3 latach - czy to normalne w kotłach z podajnikiem ? Zawsze się zastanawiałem nad trzema producentami Ogniwo, Defro, SkamP oraz Tilgner znajomy ma od 4 lat i chwali, Defro zna instalator a Ogniwo i Skamp nikt nie zna z moich znajomych ani instalator.

Dziękuję wszystkim za udział w temacie, bedzie mi to pomoże w wyborze kotła.

Pozdrawiam
Michał

jedrek188
14-12-2015, 17:29
Bez urazy,na twoim miejscu ocieplił konkretnie domek(15-20 grafitu,30 cm 0.033 wełny i pod posadzki co najmniej 15) i grzał czystym prądem,taki kociol kosztuje okolo 2500-3000 jest bezobsługowy i rachunki w drugiej taryfie nie przekroczą 250zl,pod warunkiem ze zrobisz wszędzie op...pozdrawiam

kaszpir007
14-12-2015, 17:37
To jeśli tak to ciągle proponuje ten 7KW Skamp.

Potrafi ten kocioł działać do 10KW , więc jest dodatkowy zapas mocy ...

Naprawdę nie ma co brać "na zapas" , i tak będzie na "zapas" te 3KW a i tak wątpie abyś z tych 3KW kiedykolwiek skorzystał ...

Skamp 7KW kosztuje około 6000zł.

Nie wiem ile wełny będzie w dachu , ale takie naprawdę minimum to powinno być z 20cm , choć czym więcej tym lepiej , bo olbrzymia ilość ciepła ucieka właśnie dachem ,,,

Osobiście bym lepiej ocieplił domek , bo czym lepiej ocieplony , tym później niższe rachunki ..

Gdybym ja obecnie budował dom to zapewne kotła na ekogroszek bym nie wstawił. Po prostu obecne pompy PW nie są już aż tak kosmicznie drogie a i parametry mają dobre. jedyny warunek BARDZO dobrze ocieplony dom i 100% podłogówki ...

Jednak jeśli chcesz kocioł to serio nie bierz większego niż 7KW a hydralika nie słuchaj , bo zapewne strosuje on przelicznik 100-120W na m2 powierzchni + dodatkowy "zapas" , tyle że takie wymagania miały domy bez żadnego ocieplenia , z dziurawymi oknami wiel wiele lat temu ...

Arturo72
14-12-2015, 22:25
Bez urazy,na twoim miejscu ocieplił konkretnie domek(15-20 grafitu,30 cm 0.033 wełny i pod posadzki co najmniej 15) i grzał czystym prądem,taki kociol kosztuje okolo 2500-3000 jest bezobsługowy i rachunki w drugiej taryfie nie przekroczą 250zl,pod warunkiem ze zrobisz wszędzie op...pozdrawiam
No trudno się z tym nie zgodzić :)
Dodam tylko,że te 90m2 z w/w warunkami da rachunki za ogrzewanie ok.1200zł czyli ok.4000kWh za sezon grzewczy :)


jedyny warunek BARDZO dobrze ocieplony dom
Nie powielaj cały czas tak bzdurnych teorii wprowadzając innych w błąd...:

Jakoś niektórzy tego za cholerę nie mogą pojąć pomimo,że wielokrotnie o tym pisałem.
To jeszcze raz bo może cyferki jedynie dochodzą ;)
Dom słabo ocieplony 150m2 zużywający 10000kWh na ogrzewanie i 150m2 dobrze ocieplony zuzywający na ogrzewanie 5000kWh i teraz:
10000kWh/COP3=3333kWh czyli oszczędność dzięki pompie 6667kWh
5000kWh/COP3=1666kWh czyli oszczędność dzięki pompie 3334kWh

W którym domu będzie bardziej zasadna pompa i w którym wiecej zaoszczędzi energii ?
W słabo ocieplonym czy dobrze ocieplonym ?
Może w końcu dotrze i nie będziecie takich bzdur pisać,że pompa jedynie do dobrze ocieplonego domu ?
Do prądu owszem,trzeba mieć dobrze ocieplony dom ale nie do pompy ciepła.

Maher
14-12-2015, 23:08
No trudno się z tym nie zgodzić :)
Dodam tylko,że te 90m2 z w/w warunkami da rachunki za ogrzewanie ok.1200zł czyli ok.4000kWh za sezon grzewczy :)


Nie powielaj cały czas tak bzdurnych teorii wprowadzając innych w błąd...:

Do prądu owszem,trzeba mieć dobrze ocieplony dom ale nie do pompy ciepła.

I do grzania prądem i pompą ciepła musiałby mieć 100% ogrzewanie podłogowe, przy kaloryferach na 1piętrze grzanie prądem i pompą ciepła bedą nieopłacalne.

Arturo72
14-12-2015, 23:11
I do grzania prądem i pompą ciepła musiałby mieć 100% ogrzewanie podłogowe, przy kaloryferach na 1piętrze grzanie prądem i pompą ciepła bedą nieopłacalne.
Oczywiście,jasna sprawa,nie doczytałem,że mają być grzejniki bo podłogówkę po całosci uważam za normę i standart w nowych domach :)

JTKirk
15-12-2015, 09:33
szkoda że masz już te grzejniki na górze...to chyba już pozamiatane...swoją drogą, dlaczego nie pytałeś o takie sprawy zanim zrobiłeś CO mieszane??
teraz pozostaje zrobić tak jak pisał kaszpir - najmniejszy możliwy kocioł, nie słuchać instalatora, jak się będzie ubierać, to szukaj innego
no i przemyśl jeszcze żeby dołożyć tej izolacji, bo naprawdę dobrze ci radzą...

Myjk
15-12-2015, 09:55
Dom wybudowany według projektu z71 pracowni z500. Dobudowane pomieszczenie gospodarcze wraz z kotłownią do domu o wielkości 3×8 m parterowy.
(...)
Powierzchnia użytkowa / netto 72,1 / 90,6 m²
(...)
Wynik z cieplowlasciwe.pl http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1239

Lubimy z żoną ciepło około 23 stopni w domu
Bojler około 200 litrów
Mam nadzieję, że dokładnie wszystko opisałem, jeśli nie to proszę pytać. Czytałem tematy podobne i wychodzi że starczy mi 10 kw, lecz instalator mi namieszał że lepiej 20 kw a minimalnie 15 KW, dlatego postanowiłem napisać, mam nadzieję, że w odpowiednim dziale. Niestety decyzje chcę podjąć dobrą a są rozbieżne wiadomości, a nie chce marznąć lub żyć z za dużym kotłem z którym żona nie da rady ponieważ ja jestem kierowcą ciężarówki i często mnie nie ma w domu.

Czy dobrze wpisałeś parametry? Bardzo duże to zużycie energii. Czemu powierzchnia ogrzewana wyszła aż 144m2? Wklepałem ponownie dane i wyszło mi dużo mniej... Lepiej sprawdź to. Co więcej, pokusiłbym się w związku z tym o wykonanie rzetelnego OZC. Nie są to duże koszty. Co prawda wyniki z cieplowlasciwe dają ogólny zarys, ale dane są "dla bezpieczeństwa" zazwyczaj przeszacowane. Ergo, są wyższe niż w rzeczywistości. Do tak małego i przytulnego domu absolutne maksimum to piec 7kW. Był już polecony tutaj SKAM P ze zmniejszonym palnikiem do 7kW -> http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/skam-p-plus-premium/ Koszt to 6300 zł.

Wady? "eko"kocioł i tak przez znaczną część sezonu pracować poniżej 50% mocy (a to ŹLE). Będzie TRUĆ Ciebie i Twoją rodzinę (oraz sąsiadów). Będzie wymagać cyklicznej obsługi. Warto się poważnie zastanowić, czy to jest opłacalne.

W jakim stanie jest obecnie dom? 15cm styropianu na ściany to bardzo mało w dzisiejszych czasach.

fotohobby
15-12-2015, 11:47
I do grzania prądem i pompą ciepła musiałby mieć 100% ogrzewanie podłogowe, przy kaloryferach na 1piętrze grzanie prądem i pompą ciepła bedą nieopłacalne.

A możesz mi wyjaśnić, dlaczego do prądu jest konieczna podłogówka ?

Bo chyba znowu palnąłeś coś bez pomyślunku....

michalwitczak
15-12-2015, 19:50
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

Podłogówka na dole kaloryfery na górze, niestety tak już mam wylewki i tynki już za mną tak jak i ocieplenie 15 cm.

Więc zostaje eko śmierdziel. Mówicie że 7 kw max na ten domek rozejrzę się po firmach co i jak. Na razie widziałem tak na szybko:
skamp 7 KW
Ogniwo eko plus 10 KW podobnież mają mieć M niedługo z mniejszą mocą więc zobaczymy.
Defro ekr 10 KW

Który z tych piecy najlepszy, chodzi mi głównie o wytrzymałość i wygodę oraz dobry serwis.


Wyszło mi 144 metry ponieważ doliczyłem do tego dobudowaną kotłownie i kuchnie letnią, nie ma na niej poddasza, lecz nie dało się odjąć tego na tej stronie.

Bez kotłowni i kuchni letniej wyszło tak


Ile ciepła potrzebuje twój dom

5,2kW

maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz

53W/m2

wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu

11 550kWh

tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego

117kWh/m2*rok

zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej D

W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -18°C na zewnątrz

5,2kW

potrzebna moc grzewcza

W przeciętny dzień zimy 1,5°C na zewnątrz

2,7kW

potrzebna moc grzewcza

Myjk
15-12-2015, 20:37
Ja bym nadal sugerował pokusić się o OZC aby poznać szczegółowe parametry. Ogólnie na podstawie wyników to jesteś w kropce. Za małe zapotrzebowanie i moc na "eko"węgiel więc będzie się kisić, za duże na prąd (bo za mało ocieplenia). PC, po inwestycji w kotłownię i komin, trochę nie warto teraz instalować (a jeszcze kalafiory do kompletu). W jakiej cenie będziesz brać węgiel i jakiej kaloryczności?

SKAM P ma AFAIK najlepsze oceny. Rozważałem swego czasu zakup 7kW.