PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można wykorzystać wentylację mechaniczną do ogrzewania nadmuchowego?



Bodhi
15-12-2015, 15:05
Czy można wykorzystać wentylację mechaniczną do ogrzewania nadmuchowego domu, gdzie źródłem ciepła będzie wtórna elektryczna nagrzewnica kanałowa umieszczona w rekuperatorze lub w kanale za nim, jako jedyne i skuteczne źródło ogrzewania? Czy otrzymamy pożądany komfort cieplny? Czy ktoś już to robił? Ps. Musimy chyba założyć nadmuch w każdym pomieszczeniu, aby ogrzewanie było wszędzie.

homecactus
15-12-2015, 15:49
Musisz policzyć, ile KW potrzebuje twój dom do grzania i czy jesteś w stanie taką grzałkę zapakować do rekuperatora. Moim zdaniem przy bardzo ciepłym / pasywnym domu może to być realne.
Nawiew w każdym pomieszczeniu moim zdaniem nie musi być konieczny, bo przecież ciepłe powietrze nawiewane do jednych pomieszczeń ("czystych") będzie wywiewane innymi pomieszczeniami ("brudnymi"), a więc nastąpi cyrkulacja powietrza.

imrahil
15-12-2015, 16:30
jeśli masz dom pasywny o obciążeniu cieplnym 10W/m2 to możesz tak zrobić (właśnie stąd wzięła się ta wartość dla domów pasywnych). w przeciwnym razie do utrzymania komfortowej temperatury w domu wymagana będzie wysoka temperatura powietrza, co spowoduje przypalanie kurzu i kłopoty. warto też brać pod uwagę fakt, że aby uzyskać odpowiednią moc, trzeba mieć odpowiednio wysoki przepływ powietrza, czyli rosną straty i mamy przesuszone powietrze w domu

asaselllo
15-12-2015, 22:47
Przesuszonym powietrze się nie martw. Parę osób próbowało tak ogrzewać domy. Jest jeden problem. Nawiewniki są na sufitach, dodatkowo konstrukcja anemostatów uniemożliwia zejście ciepłego powietrza do podłogi. Efekt jest taki, że ciepłe powietrze zostaje przy suficie. Oczywiście można osiągnąć pożądaną temp w pomieszczeniu ale zawsze będzie wyraźna dysproporcja - im niżej, tym chłodniej.
Sam tego doświadczyłem próbując połączyć dystrybucję ciepła z kominka z wentylacją. Efekt był słaby. Zrobiłem do DGP oddzielne kanały, z nawiewnikami przy podłogach. Wszystkie problemy zniknęły.

Bodhi
17-12-2015, 07:32
Tego się właśnie obawiałem. Tym bardziej, że nagrzewnica może być umieszczona nawet 10 m od nawiewnika, co generuje straty ciepła na tak długiej drodze, mimo że przewody (założyłem z PE) będą zaizolowane pianką. Poza tym temperatura grzania w kanale nie może przekroczyć 60 st C (optymalnie 45 st C) ze względu na kanały z PE i bliską obecność styropianu. Jako alternatywne grzanie można rozważyć elektryczne maty grzejne w podłodze. Co o tym sądzisz?

asaselllo
17-12-2015, 09:55
Mój znajomy w zeszłym roku założył sobie klimatyzator kanałowy z funkcją grzania i połączył go sobie z wentylacją. Zamiast anemostatów założył sobie kratki nawiewne, żeby ciepłe powietrze dochodziło do samego dołu. Zaplanował to sobie tak, że nadmuchy nie są ustawione bezpośrednio nad łóżkami i stołem bo by powstał duży dyskomfort. w łazience dodatkowo założył sobie duży grzejnik drabinkę na prąd. W WC mały grzejnik elektryczny ścienny. W takim domu koszt ogrzewania 150m2 za cały sezon wyniósł go 1400 zł z temperaturami 22-23stC. Dom nie jest przesadnie ocieplony 15cm ściany, 30 cm sufit, 15cm posadzka.
Koszt 7tys zł. Muszę przyznać, że sprawdza mu sie to wyśmienicie. Zimą ciepło, latem miły chłodzik.

Bodhi
19-12-2015, 15:09
Zamiast anemostatów założył sobie kratki nawiewne, żeby ciepłe powietrze dochodziło do samego dołu. Zaplanował to sobie tak, że nadmuchy nie są ustawione bezpośrednio nad łóżkami i stołem bo by powstał duży dyskomfort.

O, super informacja! Tylko gdzie dokładnie założył te kratki nawiewne? W suficie, ścianie? Jeżeli w ścianie, to na jakiej wysokości od podłogi? Czy w łazience, wc (poza drabinką i grzejnikiem) i kuchni też? Czy system sterowany jednym termostatem, bez możliwości regulacji indywidualnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach? Gdzie umieścił ten termostat? Czy kanały ma izolowane termicznie?

asaselllo
19-12-2015, 16:31
Napisałem, że połączył z wentylacją ale nie napisałem najważniejszego. Ma wentylację mechaniczną. Anemostaty w sufitach. Z kratkami a nie nawiewami aby powietrze ładnie schodziło. Nadmuch w pokojach, wyciągi w kuchni i łazienkach oraz pralni. Nawiew z klimy podłączył pod nawiew klimatyzacji. Bał się ,że temperatura będzie niedostatecznie przemieszczała się pomiędzy pomieszczeniami z nadmuchem a tymi z wyciągami więc zainstalował dodatkowo grzejniki w łazienkach i WC.
Jeśli myślisz o czymś takim to najlepiej skonsultuj to z instalatorem pomp powietrznych lub od wentylacji. Najlepiej aby był to ktoś z Twojej okolicy.

Adam626
15-07-2016, 22:25
Problem nr 1 - przy WM i nadmuchu 500m3 można schłodzić z mocą około 3kW (więcej się nie da przy takim obiegu powietrza). Grzanie pewnie więcej gdyż można dać nagrzewnicę np na zasilaniu +80C.

Drugi problem - to przy maksymalnym wydatku WM pobór prądu jest duży (przy 500m3 około 300W) a wychładzanie mimo rekuperatora spore więc troszke energii bedzie się marnowało.

Niemniej jednak sam myślę o takim rozwiązaniu - z tym że ogrzewanie pompą ciepla (klimatyzacja) i działałoby zimą jako ogrzewanie a latem jako klima.

gambit565
16-07-2016, 07:34
Problem nr 1 - przy WM i nadmuchu 500m3 można schłodzić z mocą około 3kW (więcej się nie da przy takim obiegu powietrza). Grzanie pewnie więcej gdyż można dać nagrzewnicę np na zasilaniu +80C.

Drugi problem - to przy maksymalnym wydatku WM pobór prądu jest duży (przy 500m3 około 300W) a wychładzanie mimo rekuperatora spore więc troszke energii bedzie się marnowało.

Niemniej jednak sam myślę o takim rozwiązaniu - z tym że ogrzewanie pompą ciepla (klimatyzacja) i działałoby zimą jako ogrzewanie a latem jako klima.
bylo wielokrotnie na forum. instalacja ekstremalnie trudna do realizacji, do wyregulowania. duzo lepszym pomylem jest podzielenie obu instalacji. nikt jeszcze nie pokazal takiej dzialajacej sensownie hybrydy. po prostu obie instalacje rzadza sie innymi prawami

Adam626
16-07-2016, 10:25
zainteresowanym polecam przyjrzenie się jednostce arctic zehnder - fabryczny zestaw realizujący schładzanie do wentylacji

_John
18-07-2016, 07:08
Nie ogrzewa, ani chłodzi się obiektów 100% świeżym powietrzem.

webi
19-07-2016, 19:21
Niemniej jednak sam myślę o takim rozwiązaniu - z tym że ogrzewanie pompą ciepla (klimatyzacja) i działałoby zimą jako ogrzewanie a latem jako klima.

Najprościej to zrobić przy gruntowej, wpinając się w obieg dolnego źródła. Przy okazji je regenerując.
Odbiór chłodu najlepiej klimakonwektorami. Są drogie, ale jak ktoś nie jest zwolennikiem podłogówki ( bo puchną nogi) mogą służyć jako grzejniki.

Powietrzna musiała by być rewersyjna i zasilać osobny bufor (chłodu). obieg grzewczy i chłodzący musiały by pracować na płynach niezamarzających o takim samym stężeniu. Powietrzną pompą nie da się grzać wody chłodząc pomieszczeń. Chociaż w serwerowniach stosuje się takie rozwiązania.

Co do chłodzenia ścian i podłogi zdania są podzielone. Jak zwykle chodzi o umiar lub zdrowy rozsądek. Przechłodzenie ściany grozi pojawieniem się wody na ich powierzchni.

_John
19-07-2016, 20:24
Powietrzna musiała by być rewersyjna i zasilać osobny bufor (chłodu). obieg grzewczy i chłodzący musiały by pracować na płynach niezamarzających o takim samym stężeniu. Powietrzną pompą nie da się grzać wody chłodząc pomieszczeń. Chociaż w serwerowniach stosuje się takie rozwiązania.

Większość pomp jest rewersyjnych.
Nie potrzebny jest bufor.
W instalacji może być woda.
Powietrzna pompa ciepła może grzać chłodzić oraz przygotować CWU.
Nie zrobi wszystkiego naraz, ale po kolei - czemu nie.