PDA

Zobacz pełną wersję : jakie wstępne krycie dachu?



rysieksz
05-09-2004, 23:01
Aktualnie jestem na etapie wykonania wstępnego krycia dachu domu z użytkowym poddaszem. Proszę o pomoc w wyborze: folia paroprzepuszczalna czy deskowanie z papą?

Przekorek
06-09-2004, 11:15
Projekt prawde ci powie. Deskowanie z papą jest czasami konieczne - gdy np. pokrywasz dach wiotkim pokryciem bitumicznym, natomiast przewaznie zbędne przy blachach, dachowkach, etc, gdzie poprzeczne łaty usztywniają konstrukcję. W takich przypadkach lepsza jest paroprzepuszczalna folia wstepnego krycia. Ale powiadam - projekt, look at the projekt, please.

remx
06-09-2004, 11:28
Nie jestem jeszcze na tym etapie. Podobno jak się ma w projekcie wole oko to warto się zastanowić nad deskowaniem, bo w takim przypadku dachówka nie zapewni szczelności

Krystian
06-09-2004, 11:45
Aktualnie jestem na etapie wykonania wstępnego krycia dachu domu z użytkowym poddaszem. Proszę o pomoc w wyborze: folia paroprzepuszczalna czy deskowanie z papą?
... u mnie dach pokryty ,,wstępnie" pełnym deskowaniem i papą czekał cierpliwie trzy lata na pokrycie ostateczne... :P

rafałek
06-09-2004, 12:11
Mam deskowanie i papę. Na to przyjdzie dachówka. Wyszło mi minimalnie drożej - deski miałem z wycinania więźby. Nie wiem jaka jest relacja cenowa papa <-> folia. Dach może staroświecki, ale na pewno solidny, Pod papą przestał kilka deszczy i nic się nie dzieje - sucho. Myślę, że to dobre i wypróbowane rozwiązanie testowane przez lata.

Fotki w dzienniku.

Przekorek
06-09-2004, 15:24
Tu nie chodzi o szczelność z góry na dół, którą dachowka zapewnia. Tu chodzi o wentylację i umożliwienie wyschnięcia wilgoci wykraplającej się z powietrza przy zmianach temperatur. Papa na deskach tego nie umożliwia, dlatego deski stopniowo gniją pod papą.
Folia paroprzepuszczalna - dla przypomnienia - ma tak małe otworki, że woda też po niej spływa. Ale w odróżnieniu od papy umozliwia oddychanie i wysychanie. Jeżeli już bym kładł - to folie paroprzepuszczalną na deski.

remx
06-09-2004, 16:48
Jest coś takiego jak szczelina wentylacyjna.
A po papie też woda spływa

RolandB
06-09-2004, 17:30
Tu nie chodzi o szczelność z góry na dół, którą dachowka zapewnia. Tu chodzi o wentylację i umożliwienie wyschnięcia wilgoci wykraplającej się z powietrza przy zmianach temperatur. Papa na deskach tego nie umożliwia, dlatego deski stopniowo gniją pod papą.


o Boze - to znaczy ze wszystkim domom pokrytym papa zgnija dachy :roll:
jak wszedzie gdzie istnieje takie zagrozenie ( zgnicia, grzyba ) dobra wentylacja pomoze ... nawet deskom pokrytym papa ...

pozdrawiam

rafałek
06-09-2004, 19:07
Tu nie chodzi o szczelność z góry na dół, którą dachowka zapewnia. Tu chodzi o wentylację i umożliwienie wyschnięcia wilgoci wykraplającej się z powietrza przy zmianach temperatur. Papa na deskach tego nie umożliwia, dlatego deski stopniowo gniją pod papą.
Folia paroprzepuszczalna - dla przypomnienia - ma tak małe otworki, że woda też po niej spływa. Ale w odróżnieniu od papy umozliwia oddychanie i wysychanie. Jeżeli już bym kładł - to folie paroprzepuszczalną na deski.


Papa była na długo przed pojawieniem się membran i jakoś nikomu nic nie zgniło. Skąd ma Ci się pod papą pojawić wilgoć? Deski kładziesz suche a od spodu robisz izolację z foli paroizolacyjnej czyli skąd ma się brać?

andrzejek
06-09-2004, 20:45
Aktualnie jestem na etapie wykonania wstępnego krycia dachu domu z użytkowym poddaszem. Proszę o pomoc w wyborze: folia paroprzepuszczalna czy deskowanie z papą?Kiedyś robiąc dach polozylem folie, pieknie reklamowaną w "Muratorze" itp., mocna, nie sposob bylo jej rozerwac, swietna sprawa...teoretycznie)))W praktyce nie wiem jak, ale byla przez robotnikow podziurawiona w wielu miejscach, cos co powinno byc kolnierzem dla okna polaciowego jest czystą abstrakcją, byla dziura w folii i tyle, zwisala sobie na dole swobodnie miast wchodzic do rynny.Dlatego nigdy wiecej czegos takiego sobie nie polozę, i odradzam innymn, teraz zas mam polozoną papę na deskowaniu, dach jest mocno stężony przez to, nigdzie ani deszcz, ani snieg nie podwiewa, dach nie gnije.....pod deskowaniem mam szczeline wentylacyjną.Wybor nalezy do kazdego, albo tradycja i brak zmartwien, albo nowoczesnosc (tzn, belkot marketingowy i reklama) i folie super, ach ..i och...)))

Marek30022
06-09-2004, 20:53
Ja robię pełne deskowanie + folia wysokoparoprzepuszczalna. Może to dziwne zestawienie, droższe ale tak będzie.