PDA

Zobacz pełną wersję : podpowiedzi dotyczące aparatury modułowej



iskra99
18-12-2015, 20:13
Witam mam wykonaną rozdzielnie elektryczną w budynku do pewnego momentu.
Następnie będę wpinał z postępem praco poszczególne obwody.
Mam wyprowadzone kable od łazienki i "za chwile " będę miał też kuchnie.
Z racji tego że jest sieć TNS zastosować chcę ochronę p.porażeniową.
Na łazienkę chcę dać 1 różnicówkę 40A 30mA AC. (w sumie będą 2 wyłączniki 16A "B" - na gniazda oraz jeden 10A "B" na oświetlenie.)
W kuchni na pewno będzie różnicówka 40A 30mA AC 3F - do płyty indukcyjnej.
Dodatkowo będzie jedna różnicówka 1F 40A 30mA AC - dla pozostałych gniazd.
Oraz róznicówka 16A 10mA AC - dla młynka w zlewie.

Mam do waś pytanie czy
1. znaktoś z Was producenta wyłączników nadprądowych 1P+N ale w obudowie pojedynczego "ESA"?
2. Dużo czytałem - lepiej stosować wyłączniki z rozłączanym N (oczywiście tylko w sieci TNS) ale czy aby na pewno> Mimo że są droższe stosujecie takie??
3. Teoretycznie wszelkie urządzenia zabezpieczające zwłaszcza różnicówki muszą mieć jakieś badania że w ogóle działają - zastanawiam się czy np. Legrand, Hager, Eaton będzie lepszy od takich z firmy np. KOMWAG? cena tych jest niska ale czy jest sens przepłacać za firmę?? Jak uważacie jako doświadczone osoby?

340968

elpapiotr
18-12-2015, 20:32
2. Dużo czytałem - lepiej stosować wyłączniki z rozłączanym N (oczywiście tylko w sieci TNS) ale czy aby na pewno> Mimo że są droższe stosujecie takie??
A do TT już nie można ? Ale i tak nie stosuję.

KOMWAG? cena tych jest niska ale czy jest sens przepłacać za firmę?? Jak uważacie jako doświadczone osoby?
Nooo, jeżeli importer KOMWAG na swojej stronie pisze : ( http://www.roznicowki.pl/pl/c/Wylaczniki-automatyczne/62 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.roznicowki.pl% 2Fpl%2Fc%2FWylaczniki-automatyczne%2F62) )
Wyłącznik różnicowoprądowy pozwala bowiem na przygotowanie instalacji do samoczynnego odcięcia dopływu prądu w sytuacjach, kiedy zdiagnozowany przez urządzenie zostanie fakt upływu prądu do ziemi (najczęściej dzieje się to w sytuacjach, kiedy użytkownik – nieświadomy zagrożenia – dotknie elementu instalacji będącego pod napięciem) ,
to ja dziękuję za taką ofertę.
Ale co się dziwić - kobieta prowadzi sprzedaż (prawdopodobnie chińszczyzny)

iskra99
18-12-2015, 20:41
dziekuej za odpowiedz.
Do TT zwłaszcza można ale mi chodziło o moj typ sieci TNS.

Może nie ma sensu oglądać ofert "no name" producentów - choć czasem marka to nie wszystko.

Dla mnie przemawia chyba najbardziej Hager ich oferta wydaje mi się najbardziej czytelna i chyba najbardziej kompletna.
Lepiej stosować róznocowke (RCCB) i bezpiecznik osobno czy mimo ze droższe lepsze sa hybrydy roznicowki z bezpiecznikiem jak się nie myle u hagera to RCBO?

elpapiotr
18-12-2015, 21:38
Kto bogatemu zabroni ? :D

nowy122
30-12-2015, 21:31
2. Dużo czytałem - lepiej stosować wyłączniki z rozłączanym N (oczywiście tylko w sieci TNS) ale czy aby na pewno> Mimo że są droższe stosujecie takie??

Ale po co Ci takie w domowej instalacji ? Szkoda kasy...

Daj normalne jednopolowe, gwarantuje, że wystarczy.

Polecam osprzęt ETI (ETIMAT)- dlaczego ? Jako jedyni mają miedziane styki

michcio0711
03-01-2016, 19:21
W kuchni na pewno będzie różnicówka 40A 30mA AC 3F - do płyty indukcyjnej.
Odbiorniki przyłączane do instalacji na stałe (bez pośrednictwa wtyki i gniazda), nie będące w łazience, nie wymagają wyłącznika różnicowoprądowego.
Różnicówka w tym obwodzie to zbędny wydatek, w dodatku wprowadza w obwodzie niepotrzeby styk w torze N - indukcja jest odbiornikiem, który ulegnie zniszczeniu jeśli nastąpi przerwa przewodu N (choćby w wyniku awarii różnicówki).


Dodatkowo będzie jedna różnicówka 1F 40A 30mA AC - dla pozostałych gniazd.
To sugeruje, że zamierzasz wszystkie odbiorniki w kuchni (poza indukcją) zasilić z jednej fazy.
To nie jest dobry pomysł.
Oprócz indukcji w kuchni swoje wydzielone obwody będą musiały mieć co najmniej zmywarka, piekarnik i gniazda ogólne. To za dużo na jedną fazę w polskich warunkach, gdzie zabezpieczenie przedlicznikowe ma z reguły 25-32A - może dochodzić do przeciążenia jednej fazy i niepotrzebnych wyłączeń.
Te obwody trzeba rozbić na różne fazy. Byle tylko nie zasilać ich z jednej trójfazowej różnicówki.


Oraz róznicówka 16A 10mA AC - dla młynka w zlewie.
Aż tak czułe RCD nie jest konieczne, ale jak bardzo chcesz to rób - błędem to nie jest. Szkoda tylko pieniędzy bo taki aparat sporo kosztuje - na to konto lepiej kupić więcej 30 mA różnicówek żeby nie zasilać 10 obwodów z jednej.


2. Dużo czytałem - lepiej stosować wyłączniki z rozłączanym N (oczywiście tylko w sieci TNS) ale czy aby na pewno> Mimo że są droższe stosujecie takie??
W układach TN nie ma takiej potrzeby.
Są kraje, gdzie wymaga się aparatury rozłączającej N (Francja, Holandia), ale wynika to z powszechnego tam układu TT. U nas i w TT się tego nie wymaga, chociaż tamtejszy wymóg jestem w stanie zrozumieć.

elpapiotr
03-01-2016, 20:56
U nas i w TT się tego nie wymaga, chociaż tamtejszy wymóg jestem w stanie zrozumieć.
Wymaga się rozłączania wszystkich torów roboczych (przewodów czynnych), a w tym przypadku N również.

michcio0711
04-01-2016, 17:05
Mea culpa. Myślałem o wyłącznikach w obwodach odbiorczych. Te w TT na razie nie są chyba wymagane w PL w wersji dwubiegunowej. A może są?