PDA

Zobacz pełną wersję : Modyfikacja istniejacego ogrzewania nadmuchowego



herrdariusz
18-12-2015, 21:18
Witam serdecznie, chcialbym, prosic o porade i opinie.

Jestem posiadaczem domu o powierzchni 114m, parterowka, z poddaszem nieuzytkowym poki co, i piwnica (nie wliczona w metraz). Konstrukcja domu drewniana - zewnetrze sciany wielowarstwowe obudowane cegla z zewnatrz, ogolnie izolacja cieplna nie najgorsza, do tego w miare nowe okna oraz izolacja na poddaszu. Dom znajduje sie w Danii, klimat lagodny, najwieksze mrozy jakie kildykolwiek tu widzialem to bylo -10 ale to tez max pare dni. Normalnie ponizej -5 sie raczej nie schodzi.

Chcialbym unowoczesnic instalacje CO. Poki co jest ona dosc wiekowa, choc dziala bardzo fajnie, to jednak jest niezbyt ekonomiczna, W jej sklad wchodza:
- kociol gazowy kondensacyjny Baxi, ze zbiornikiem cwu 60l, pompa obiegowa itp itd. z 2013 roku - chyba nie najgorszy.
- piec ten podlaczony jest pod instalacje nadmuchowa starszego typu, a wiec dmuchawa z wymmiennikiem Hess CV20 (z poczatku lat 80) no i rury rozprowadzajace cieple powietrze po domu, wszystko w piwnicy, podwieszone do podlogi - cieple powietrze wylatuje z kratek w kazdym pomieszczeniu.
. dodatkowym zrodlem ciepla jest kominek w duzym salonie oraz elektryczne ogrzewanie podlogowe w malej lazience.

I teraz tak. Myslalem, zeby calkiem wywalic ten nadmuch i stare rury, podlaczyc do kotla rozdzielacz, i zrobic po prostu grzejniki na rurach pex dla calego domu. W lazience mam juz grzejnik - duza drabinke, ale jeszce nie podlaczona. Reszte grzejnikow musialbym dopiero kupic.

Ogolnie dostep do wszystkiego jest bardzo latwy,tak jak wspomnialem jest piwnica, kotlownia, pralnia i dwa mniejsze pomieszczenia gospodarcze (pow w sumie ok 30m) Pod reszta domu jest rowniez podpowniczenie, zamykane, o wysokosci ok 1,3m - mozna tam swobonie wejsc, wszystkie rury, przewody, elektryka itp itd sie tam znajduja i rozchodza na reszte domu. Moge wiec swobognie modyfikowa co tylko mam akurat ochote.

Co mnie jednak zastanawia to fakt, ze bardzo podoba mi sie taki system ogrzewania, bez grzejnikow, bez problemow, po prostu fajnie sie sprawdza..I kratki sa bardzo estetyczne. Myslalem, czy nie warto go troche unowoczesnic - dac nowej nagrzewnicy i dmuchawy, (cos co nie pobiera tyle pradu jak ta obecna) podlaczyc to pod ten kociol jak jest teraz (gaz jest w Danii relatywnie tani) do tego nowe rury z wlokna szklanego o mniejszej srednicy (te stare sa ogromne). Dobrze to wszystko zaizolowac i wykorzystac tez przy okazji latem do schladzania. Jedyny grzejnik ktory chcialbym miec podlaczony to ten w lazience - zeby suszyc reczniki. Pytanie, czy mozna w ogole znalezc takie urzadzenia nadmuchowe? Ja nie potrafie sie doszukac..


Mam dylemat, i chetnie poslucham sugestii i opinii. Prace bede wykonywal sam, przy pomocy taty (on rowniez sam budowal swoj dom) oraz w razie problemow mam pod reka fachowcow - choc wolalbym na poczatek pobawic sie sam (wykonuje wszelkie inne instalacje oraz remonty, wiec nie jestem calkiem zielony, jednak CO jeszcze nie robilem). Zastanawiam sie, co bedzie najrozsadniejszym wyjsciem, no i rzecz jasna, co sie oplaca, a co nie. Czy jest szansa, ze w takim przypadku i takiej technologii ogrzewanie nadmuchowe bedzie tansze w uzytkowaniu? A moze jeszcze troche poczekac i przerzucic sie w przyszlosci na jakas pompe ciepla? (Nie ukrywam ze to juz duuuzo wiekszy koszt montazu) Zalezy mi glownie na tanim grzaniu :)

Pozdrawiam i czekam na opinie