PDA

Zobacz pełną wersję : Brak Wwentylacja w łazience i kuchni bez komina



Idol
21-12-2015, 12:29
Witam
Borykam się z niemałym problemem związanym z brakiem wentylacji w łazience i kuchni i chciałbym poprosić o poradę.
Dom kupiłem w stanie surowym więc proszę nie pytać gdzie był projektant jak budowali :)
Chciałbym rozwiązać ten problem w miare tanio i sprawnie.
Łazienka 4 m2 z oknem , nad oknem pociągnałem kabelek do wentylatora - planowałem zamontować wyciąg mechaniczny tzn wentylator włączany światłem oraz z możliwością włączenia samodzielnego.Dodam,że zrobiony jest wywietrznik kanalizacji po drugiej stronie na przeciwko okna z wyjściem ponad dach
Na górze łazienki ( poddasze użytkowe ogrzewane ) znajdować się będzie garderoba z małym grzejniczkiem
W sąsiadującym pomieszczeniu znajduję się kuchnia.
Moje pytanie brzmi , czy można przebić się przez mur kratką poziomo, jeśli tak co ze skroplinami które będą się tworzyły przy różnicy temepratur ( gdzieś czytałem,żeby zrobić nachylenie kanału na zewnatrz budynku )
Czy lepiej ciągnąć instalacje w górę przebijając się przez strop i dach na zewnątrz, ale czy tam również nie będzie skraplać się woda i wpadać do środka ?
Poniżej projekt parteru i poddasza .
Dziękuje za pomoc, sprawa pilna bo wszystko w trakcie wieszania sufitów

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=341194&d=1450700619&thumb=1&stc=1

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=341195&d=1450700668&thumb=1&stc=1

krum
21-12-2015, 16:09
No to co napisałeś to nie jest rozwiązanie problemu. Chcesz zrobić wentylacje czy wstawić wentylator?

Idol
22-12-2015, 10:48
Powiem tak, chce aby para wodna wytworzona w łazience i kuchni wydostawała się na zewnątrz aby pozbyć się ewentualnej wilgoci

krum
22-12-2015, 13:36
Mam to sprawdzone na własnych ścianach. Nie zda to egzaminu na dłuższą metę. Ale jeśli się upierasz to zrób to na osobnych kanałach.

Idol
22-12-2015, 21:34
Ok,to pytanie zasadnicze to jak tą wentylację wykonać w obecnych warunkach, czyli kratka w ścianie pod kątem na zewnątrz w ścianie, czy kratka w suficie i ciągnąć wszystko ponad dach?
Jak rozwiązać problem ewentualnych skroplin występujących z różnic temperatur , tutaj pomyślałem o nachyleniu przewodu poziomego ( w ścianie ) na zewnatrz budynku, tylko co z elewacją
Jeśli ciągnąć kanał ponad dach, czy kominek wentylacyjny ocieplony wystarczy ?
Nie chce bardzo zabierać na poddaszu miejsca na rure, czy można zastosować płaską na ścianie poddasza i pożniej przejsciowką okrągła na kominek wentylacyjny ? Jeśli tak jaka powinna być szerokość tego kanału płaskiego ?
Czy zastosowanie wentylatorka w kratce jest dobrym pomysłem ?

krum
23-12-2015, 07:42
Robiąc to tak "prowizorycznie" możesz jak chcesz. Ja bym puścił do góry izolowanym kanałem. Zastanów się czego chcesz i czego oczejesz. Tanio, nie kosztem miejsca.... tak się nie da nic zrobić już nie wspominając o "wentylacji"