PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt instalcji z biura architektonicznego a projekt z firmy wykonującej



masterkiller
21-12-2015, 21:33
Witam,

Na wstępie chciałem się przywitać jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum.
Przygotowuję się zakupu projektu. Ponieważ chcę aby w domu było ogrzewanie podłogowe i wentylacja mechaniczna zacząłem się zastanawiać czy kupować dodatkowy projekt tych instalacji. Firmy wykonujące proponują "za darmo" projekt przy zamówieniu wykonania instalacji. W takiej sytuacji czy warto wydawać te 150-250 złoty na projekty tych instalacji skoro mogę je mieć od wykonawcy?

Pozdrawiam,
Wojtek

DziadekT
22-12-2015, 10:06
Jeśli przed złożeniem zgłoszenia lub wniosku o pozwolenie na budowę będziesz już zdecydowany na wykonawcę instalacji i dostaniesz od niego projekt podpisany przez uprawnionego projektanta, to oczywiście nie ma sensu kupować innego. Zwykle jednak składa się w starostwie jakikolwiek projekt instalacji, a potem i tak wykonawca robi swój (albo, jak wskazuje praktyka, kładzie instalacje bez "oficjalnego" projektu).

masterkiller
22-12-2015, 11:58
To w takim wypadku po co w ogóle to kupować te dodatkowe projekty? Składam do pozwolenia najprostszą wersję a instalacje robię jak chcę.
Tylko jak potem wygląda odbiór? Czy nadzór się to tego nie przyczepi, że w projekcie było wentylacja grawitacyjna a jest mechaniczna? Albo brak grzejników pod oknami?

Pozdrawiam

qosek
22-12-2015, 12:27
i ja tak zrobiłem ;) (nikogo nie interesuje, czy masz kaloryfery, czy też podłogówkę; nikt nie będzie sprawdzał czy gniazdka się zgadzają, czy elektryka jest zgodnie z projektem, etc)

jedyny wyjątek - rekuperacja. Jeżeli chcesz mieć rekuperację, to musisz złożyć projekt z reku (byle jaki - oby było, potem i tak nikt nie sprwadzi, czy masz reku zgodnie z projektem,czy trochę inaczej). Czemu ? Bo przestanie Ci się zgadzać ilość kominów i pionów wentylacyjnych nie dostaniesz odbioru od kominiarza.

Piotr Wawa
22-12-2015, 14:37
i ja tak zrobiłem ;) (nikogo nie interesuje, czy masz kaloryfery, czy też podłogówkę; nikt nie będzie sprawdzał czy gniazdka się zgadzają, czy elektryka jest zgodnie z projektem, etc)

jedyny wyjątek - rekuperacja. Jeżeli chcesz mieć rekuperację, to musisz złożyć projekt z reku (byle jaki - oby było, potem i tak nikt nie sprwadzi, czy masz reku zgodnie z projektem,czy trochę inaczej). Czemu ? Bo przestanie Ci się zgadzać ilość kominów i pionów wentylacyjnych nie dostaniesz odbioru od kominiarza.

Nieprawda, można to załatwić wpisem kierbuda w dzienniku budowy.

ElemenT
22-12-2015, 15:19
Nieprawda 2x (przynajmniej u mnie): Nie składa się projektów elektrycznych, hydraulicznych itp (tzw. branżowych) do pozwolenia na budowę.

qosek
22-12-2015, 17:43
Z tego co wiem, to kier-bud nie moze zmienic wentylacji grawitacyjnej na rekuperacje swoim podpisem.

masterkiller
23-12-2015, 11:19
Dzięki za odpowiedź.
Z tego wynika, że potrzebuję tylko projektu wentylacji mechanicznej do pozwolenia na budowę. Dobrze rozumuję?
Ogrzewanie i ilość gniazdek kierbud załatwi wpisem w dziennik. Tak?

Pozdrawiam

Piotr Wawa
28-12-2015, 08:28
U mnie nie było tez problemu ze zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczna.

Jarszcz
28-12-2015, 11:00
Biuro architektoniczne ma przygotowany projekt "szablonowo". Narzuci z góry rodzaj przewodów, rekuperatora i wg. tego ustali wydajność instalacji.
Wykonawca sporządzi projekt pod siebie i materiały na których pracuje.
Wykonawca po zakończeniu prac sporządzi projekt powykonawczy, jeżeli coś zmieni się w konecpcji montażu i zrobi to za darmo.

Zdecydowanie brałbym projekt wykonawcy. :)

ewcia12345
28-12-2015, 21:04
ja zamuwilam projekt indywidualny w ktorym mam juz instalacje i wentylacje ale jako dodatkowo .Instalacje elekryczna jest podstawowa tyle ile powinno byc w danym domu na dany metrazgniazdek i zgodnie z zasadami bespieczenstwa reszte gniazdek np.w podlodze zamawiam u elektryka i tak samomjest w wodno-kanalizacyjna musi byc tylke ile masz odplywow ale jak w miedzy czasie zmiesz zdanie i z jednego zlewu chcesz 2 lub 2 zmywarki umawiasz sie hydraulikiem a sam projekt to musi miec podstawowe tak mi przynajmniej moj architekt wytlumaczyl.